LITIE 0900-8844 STRUflK 'Goeree-Overflakkee Bezet Belaagd Bevrijd' 'kalender' van eilandelijke oorlogsgebeurtenissen Verkoping Ger. Gemeente 32s^ Q-B Bijeenkomst voor mensen met een 'beroerte' In memoriam: ■^^[nnaard Vlooienmarkt in Heiievoetsluis Verschillende eilanders vertellen hun verhaal Oorlog wordt beschreven vanuit andere invalshoek Stoffenverkoop Nieuwe Tonge chr. streekblad op gereformeerde grondslag voor de zuid-hollandse en zeeuwse eilanden fSk Man gewond na arbeidsongeval Dieseldief aangehouden Automobilist onder invloed van alcohol aangehouden na ongeval Vrouw breekt borstbeen bij aanrijding Snelheidscontrole actief in beeld en geluid Nicolaas Dirk Human 11938 - 2005) Zuid-Holland verleent per 1 april ontheffing voor afschot ganzen ÜM^ sTIiUMHL j-^v Rp/ ons! NVM Taxatie nodig? «c (0187) 47 02 72 of (0187)68 45 45 Scherpe tarieven! Vergadering Particuliere Synode Zuid Gereformeerde Gemeenten 0187-45 V^ Visser Visser BARENDRECHT •TEL. 0180-642 111 MIDDELHARNIS «TEL0187-617300 GOUDA «TEL. 0182-358 235 BARNEVELD* TEL. 0342-405 140 'S-GRAVENPOLDER - Dit jaar, zestig jaar na het einde van de Twee de Wereldoorlog, staat deze ver schrikkelijke gebeurtenis extra in de belangstelling. De storm van geweld die over Europa en een groot deel van de wereld raasde heeft vele litte kens achtergelaten bij de bevolking. Ons land heeft veel te lijden gehad van deze oorlog en aan de bevolking van Goeree-Overflakkee is deze oor log ook niet voorbijgaan. Al ver schillende boeken zijn over de oor log op het eiland geschreven, maar over twee weken wordt er aan deze verzameling een nieuw boek toege voegd: 'Goeree-Overflakkee Bezet Belaagd Bevrijd' geschreven door G. S. Both uit 's-Gravenpolder. Door Adri v.d. Laan Verhalen Zingen op zaterdagavond www.opelnieuws.nl Taxatierapport nodig van woning of bedrijfspand? Jeugd districtsavond Geref. Gemeenten Vrijdag 1 april 2005 77e jaargang nr. 7393 Rotterdam-Rijnmond district De Eilanden Basiseenheid Goeree-Overflaltkee OUDDORP - Een 58-jarige man uit Oud- dorp is dinsdagmiddag rond één uur gewond geraakt na een arbeidsongeval op de West straat. Het slachtoffer was bezig met een werkzaamheden aan een bedrijfspand en viel door nog onbekende oorzaak van de steiger. De man maakte een val van zo'n vijf meter en brak zijn knieën Hij is door ambulance personeel overgebracht naar het ziekenhuis in Dirksland. OUDE-TONGE - Een 23-jarige man uit Achthuizen is in de nacht van dinsdag op woensdag aangehouden voor diefstal van benzine uit een vrachtwagen op de Boezem weg. Politiemensen van het district De Eilanden zagen tijdens hun surveillance een man wegduiken achter de vrachtwagen en vervolgens wegrennen. Na een korte achter volging werd de man, die ontzettend naar benzine stonk, aangehouden. De man beken de direct vier jerrycans van 20 liter te hebben gevuld met diesel uit de vrachtwagen en inmiddels bezig te zijn met de vijfde. Hij had achter de vrachtauto zijn eigen auto gezet. Hierbij had hij eveneens brandstof in zijn mond gekregen. De verdachte is overge bracht naar het politiebureau. BRIELLE - Een 31-jarige man uit Ouddorp is maandagmiddag omstreeks kwart over drie aangehouden voor het rijden onder invloed van alcohol. De man reed op de Sleepseweg en verloor de macht over het stuur. Hierop belandde de automobilist met zijn auto in de sloot. Hij raakte niet gewond. Gealarmeerde politiemensen kwamen ter plaatse en lieten de 31-jarige inwoner van Ouddorp een blaastest doen. Hij bleek onder invloed van alcohol te verkeren. De man werd aangehouden en meegenomen naar het politiebureau. Zijn rijbewijs zal worden ingevorderd. OUDE-TONGE - Maandagmiddag om streeks kwart voor drie is een 54-jarige vrouw uit Oosterland gewond geraakt na een aanrijding op de N59. Een 61-jarige automo bilist uit Schiedam reed in de richting van Rotterdam en moest afremmen in verband met filevorming. Een 58-jarige bestuurder uit Oosterland merkte de file te laat op en reed tegen de auto van de Schiedammer aan. De inzittende van de auto, een 54-jarige vrouw uit Oosterland, liep een gebroken borstbeen op en werd overgebracht naar het ziekenhuis in Dirksland. OUDE-TONGE - Op de Magdalenadijk werd vrijdagmorgen tussen half twaalf en half een op snelheid gecontroleerd. Slechts één bestuurder reed te hard. Hij kreeg met een snelheid van 121 km/uur een bekeuring. COMBI 1 vut foto-fnfUm OUDOOR^ Vfetdraol U M (0117) 611611 hu iU7M De Nederlandse CVA-vereniging 'Samen Verder' regio ZH, afdeling ZH-Eilanden. organiseert op zaterdag 2 april a.s. van 14.00 uur - 16.00 uur in Verpleeghuis "Grooten- hoek" Hellevoetse Achterweg 4 te Helle- voetsluis een reguliere bijeenkomst voor leden, partners en belangstellenden, die te maken hebben met een 'beroerte'. Het thema van deze middag is "Hoe verder na een beroerte (CVA)?". De beide contactpersonen zullen over dit thema een inleiding geven en de vragen van de aanwezigen beantwoorden. Jaarlijks krijgen zo'n 30.000 Nederlanders een beroerte (ook wel een Cerebro Vasculair Accident genoemd). Al die mensen hebben van de een op de andere dag een handicap, zichtbaar maar ook onzichtbaar, waar zij en hun omgeving mee moeten leren omgaan. De Nederlandse CV A-vereniging "Samen Verder" regio ZH afdeling ZH-Eilanden wil op deze middag allen die met een CVA ('beroerte') te maken hebben gelegenheid geven om over zo'n belangrijk onderwerp alles te horen wat belangrijk kan zijn. Met onze bijeenkomsten trachten wij 'lotgeno ten' de gelegenheid te geven elkaar te ont moeten en elkaar te steunen. U kunt zich voor deze gratis bijeenkomst aatmielden bij de contactpersonen, hr. A.H. Hutink, tel. 0187 - 48 43 81 of mw. D.J. den Hoed-den Boer, tel. 0187 - 48 38 99 Uit de kring van zijn familie, naaste beken den en de Stellendamse gemeenschap werd vorige week donderdag op 67-jarige leef tijd de heer Nicolaas Dirk Human plotse ling door de dood weggenomen. Zijn arbeidzame leven stond in het teken van het onderwijs. De jeugd nam in zijn hart dan ook een grote plaats in. Van 1959 tot 1990 was hij verbonden aan de Prins Johan Frisoschool te Herkingen, waarvan hij, met grote inzet, 27 jaar directeur is geweest. Daarna, van 1990 tot 1999, was hij verbon den aan de Plancius scholengemeenschap te Rotterdam, later de locatie Swaef. Zijn betrokkenheid, niet alleen bij de scholen waar hij werkte maar vooral ook bij de leerlingen, is altijd groot geweest. Naast het onderwijs heeft hij zich, in getrouwheid aan Gods Woord, ingezet voor de SGP in de gemeente Goedereede, voor welke kiesvereniging hij ruim veertig jaar bestuurslid en secretaris was; ook was hij secretaris van de studievereniging van de SGP te Goedereede. Daarnaast was de heer Human ruim dertig jaar betrokken bij de uitgave van onze krant Eilanden Nieuws, waaraan hij ver bonden was, eerst als aandeelhouder, daar na als commissaris en sinds 1996 als presi dent van de raad van bestuur. Hierbij behoorde ook het voorzitterschap van de aandeelhoudersvergadering. De hem eigen wijze waarop hij deze bijeenkomsten opende, was het aanhoren meer dan waard. Daarbij werd - met de wens en bede dat de verschijning mocht leiden tot uitbreiding van Zijn Koninkrijk - steeds gewezen op de doelstelling van het uitgeven van deze krant: een blad gegrond op Gods Woord. Ook klonk bij de voorzitter dankbaarheid door dat Eilanden Nieuws nog steeds een blad is dat op Goeree-Overflakkee en daar buiten door de lezers wordt gewaardeerd. Helaas heeft de heer Human maar een acht tal jaren dit voorzitterschap mogen waar nemen. Ook hier is een plaats opengeval len. Een ander zal deze weer innemen. Zijn woonplaats is de heer Human altijd trouw gebleven. Waar hij ook zijn bezighe den had, hetzij in Herkingen, hetzij in Rot terdam of elders, steeds keerde hij terug naar de Voorstraat te Stellendam. Ook zijn laatste rustplaats is aan deze straat gelegen. Blijft het gemis en de herinnering aan iemand, voor wie het leven van zichzelf en van zijn medemens ernst was. DEN HAAG - Het college van Gede puteerde Staten (GS) wil de land- bouwschade door overzomerende ganzen beperken. Daarom wordt aan de Faunabeheereenheid Zuid-Hol land (FBE) per 1 april aanstaande ontheffing verleend voor afschot van ganzen die schade aan landbouwge wassen toebrengen. Het stijgende aantal overzomerende ganzen veroorzaakt steeds meer schade aan land bouwgewassen. Deze ontwikkeling is aan leiding geweest voor oVerleg tussen de minister van Landbouw, Natuur en Voedsel kwaliteit en de Land- en Tuinbouw Organi satie (LTO), Staatsbosbeheer, Vereniging Natuurmonumenten, Vogelbescherming Nederland, de Koninklijke Nederlandse Jagersvereniging en het Interprovinciaal Overleg. Belangrijke conclusie uit dat over leg is, dat er onderscheid wordt gemaakt tus sen overzomerende grauwe ganzen en de overige ganzensoorten. Voor de overzomerende grauwe ganzen geldt, dat zij van nature als broedvogel in Nederland voorkomen. Deze soort moet dan ook goed beschermd worden. Dat kan door foerageergebieden aan te wijzen, waarbin nen de grauwe ganzen beschermd zijn. Bui ten de foerageergebieden is verjaging en afschot mogelijk. Hierdoor kan landbouw- schade worden voorkomen. De overige ganzensoorten komen niet van nature in Nederland als broedvogel voor. Een aantal van deze soorten - Nijlgans, Indi sche gans en verwilderde boerengans - is niet beschermd en kan nu al zonder ont heffing bejaagd worden. Ook voor de overi ge soorten (overzomerende brandgans, kol- gans en Canadese gans) is het landelijke beleid gericht op het effectief bestrijden van landbouwschade. De landelijke discussie over dit onderwerp is op dit moment nog niet afgerond. Er zijn nog geen foerageergebieden voor de overzomer ende grauwe ganzen aangewezen. GS heb ben met de Faunabeheereenheid afgespro ken het nieuwe beleid nu al uit te gaan voe ren. Op landbouwgrond staan GS per 1 april afschot van de overzomerende grauwe gans en de kolgans toe. Voor de brandgans staan GS per 1 mei afschot toe. In Zuid-Holland is het reeds geoorloofd de overige overzomer ende ganzensoorten af te schieten. 2 beëdigde/gecertificeerde makelaars/taxateurs De Particuliere Synode der Gereformeerde Gemeenten, omvattende de classes Middel burg, Goes en Tholen, hoopt donderdag 7 april 2005 te vergaderen in de Sionskerk van de Gereformeerde Gemeente te Goes (ingang Graaf Adolfstraat), aanvang 9.30 uur. Aan de vooravond van de Synode, woensdag 6 april dus, hoopt ds. J.W. Ver- wey van Yerseke voor te gaan in een bid stond in het kerkgebouw van de Gerefor meerde Gemeente te Scherpenisse, School straat 56. Deze dienst vangt aan om 19.30 uur. De synode wordt donderdagmorgen geopend door ds. A.A. Brugge, predikant van de roepende kerk Scherpenisse. MAKELAARDIJ Middelharnis B.V. Voor de koop of verkoop van uw woning Doetinchemsestraat 32-34, 3241 AA Middelharnis Tel. (0187)482606 MIDDELHARNIS - Woensdagmiddag 6 april is er weer een verkoping van Simons- kleding in het verenigingsgebouw van de Ger. Gem. van Middelharnis t.b.v. de zen ding. Wij verkopen nieuwe dames- en kin derkleding van bekende merken. Het betreft de collectie van het vorige seizoen. Dus leu ke nieuwe kleren voor een zeer aantrekkelij ke prijs. Er zijn ook leuke cadeautjes te koop en mevr. Wisse zal er zijn met artikelen van het zendingswinkeltje. Het is echt de moeite waard om eens te komen kijken! Iedereen is van harte welkom in het verenigingsge bouw, Chr. de Vrieslaan 40, van 13.00 uur tot 15.00 uur. www.vanveenma voor verkoop van work bedri^'' (elaardij.nl taxaties gen en objecten Op zaterdag 2 april wordt er in het sport centrum De Eendraght aan de Sportlaan in Heiievoetsluis wederom de maandelijkse vlooienmarkt gehouden. Dat de Hellevoetse vlooienmarkt in een behoefte voorziet blijkt eUce keer weer uit de overweldigende belangstelling die bestaat, zowel bij de bezoekers als bij de deelnemers. Vele tientallen standhouders zien telkens weer hun overtollige goederen van eige naar veranderen. De vlooienmarkt in Heiievoetsluis is voor het publiek geopend van 9.00 tot 14.00 uur en de toegangsprijs bedraagt 1,50 per persoon. Voor meer informatie kan men bellen met Kwekel Evenementen, tel 0181 - 313742. De volgende vlooienmarkt -eveneens in het sportcentrum De Eendraght- wordt gehouden op zaterdag 7 mei. REGISTERACCOUNTANTS De heer G.S. Both, heeft veel werk verricht voor zijn boek over Goeree-Overflakkee in oorlogstijd. Ofschoon Gerard Both al weer ruim veertig jaar geleden van Goeree-Overflakkee is ver trokken voelt hij zich nog nauw verbonden met het eiland. Veel belangstelling heeft hij voor de geschiedenis van het eiland. Naast zijn werk als consulent-rayonmanager bij het middelbaar beroepsonderwijs speurde Juf- als hobby - regelinatig in oude jaargan gen van Eilanden Nieuws, op zoek naar wetenswaardigheden uit het verleden. Op een gegeven moment stuitte Both op de ver slagen in dezq krant van het eilandelijke tri bunaal, waar voor verschillende eilandbe woners verantwoording moesten afleggen van hun (wan)gedrag in de oorlogsjaren. "In die verslagen werden de betrolckenen met naam en toenaam genoemd en mijn interes se was gewekt". Both, die regelmatig op Goeree-Overflakkee komt, bevreemdde het dat verschillende mensen niet op de hoogte waren van de oorlogssituatie in de regio. "Als ik vroeg hoeveel Duitse soldaten er bij voorbeeld in Dirksland waren gelegerd moesten velen het antwoord schuldig blij ven. Ook over vragen die betrekking hadden op het dagelijks leven in die oorlogsjaren wisten vooral jongeren niet het antwoord". Daarom besloot Both om een boek te schrij ven over de situatie van Goeree-Overflakkee in de Tweede Wereldoorlog. Het boek behandelt de periode vanaf 1936 tot 1949. De van oorsprong van Melissant afkomstige schrijver, heeft heel veel onderzoekswerk verricht voordat het boek klaar was. Naast het uitpluizen van verschillende kranten bezocht hij ook de gemeentearchieven,de Sectie Militaire Geschiedenis van de land macht en kreeg ook informatie uit Duitse oorlogsarchieven.Verder waren verschillen de inwoners van Goeree-Overflakkee een dankbare informatiebron voor de heer Both. Een andere belangrijke informatiebron waren de verhalen van een aantal eilandbe woners. Hij heeft urenlange gesprekken op de band opgenomen waarin de betrokkenen een beeld hebben geschetst van de situatie van de burgers in de oorlogsjaren. Verschillende mensen van Goeree-Over flakkee, waar van sommigen al zijn overle den, hebben hun verhaal aan Both verteld. Zoals mevrouw Grootenboer uit Melissant van het Joodse meisjes dat in hun gezin werd opgenomen, ondaniks hun 'foute' buren. Bram Keizer uit Melissant vertelt over het neerkomen van een Duits vliegtuig op de slikken van Flakkee en het weghalen van de Wehrmachtspalen voor brandstof. De heer A.C. van Rossum uit Dirksland ver telt over het verblijf in Duitsland, van het bezoek aan het beruchte kamp Dora in Duitsland waar de V-l's werden gemaakt. Verder bevat het boek verhalen van Jan Meijer uit Ouddorp, Hoek uit Goedereede, L. Visser uit Stellendam, Piet Jacobs uit Achthuizen en anderen met ieder een per soonlijk verhaal uit die angstige tijd. Natuurlijk weet Both dat er ook over Goe ree-Overflakkee in oorlogstijd al verschil lende boeken geschreven zijn. Toch was dit geen reden om niet tot publicatie van zijn boek over te gaan. "Er zijn direct na de oor log al wat boeken verschenen over de oor logsjaren, maar deze zijn niet meer verkrijg baar. Verder heb ik voor een andere invals hoek gekozen dan de schrijvers die latere boeken schreven. Ik heb naast de persoonlij ke verhalen geprobeerd om in het boek de eilandelijke gebeurtenissen chronologisch te vermelden". Both wijst erop dat er op Goeree-Overflak kee, ondanks dat er niet is gevochten, toch veel is gebeurd en van deze gebeurtenissen doet het boek verslag. Zoals daar zijn de vele vliegtuigen die boven het eiland zijn neerge haald en waarbij veel jonge bemanningsle den het leven lieten. "Van het eiland zijn ruim zestig joden weggevoerd en daar is nie mand van teruggekomen". Ook kwam Both in de archieven tegen dat er voor het Kriegs- gericht in Middelharnis tien mensen uit Renesse ter dood werden veroordeeld. "Zij moesten via Ouddorp en Brouwershaven weer naar Renesse en daar werden ze opge hangen". Verder werd de militaire druk op het eiland groot na het Ardennenoffensief, toen veel Duitse soldaten via Goeree-Over flakkee naar Antwerpen en omgeving wer den gedirigeerd om de havenstad voor de geallieerden onbruikbaar te maken. Een andere ingrijpende gebeurtenis op het eiland was de razzia in december 1944 toen onge veer 3.500 mannen zich moesten melden voor transport. Ook hierover vertellen ver schillende eilandbewoners. OOLTGENSPLAAT - Op zaterdag 16 april a.s. organiseert de PKN (Gereformeerd) te Ooltgensplaat Kerk Ooltgensplaat weer een sing-in, met als thema 'Samen op De weg'. Tijdens dit 'zingen op zaterdagavond' wor den er voornamelijk opwekkingsliederen gezongen. De avond zal muzikaal worden omlijst door pianospel, dwarsfluit en slag werk. Ook wordt er een collecte gehouden om de kosten voor deze avond te dekken. Daarnaast wordt er, net als vorig jaar, een collecte gehouden voor stichting Klein Jeruzalem 'Siloam', die zich op het eiland Curagao als doel heeft gesteld een Christe lijk kinderherstellingsoord te creëren, waar zieke kinderen tijdelijk opgevangen kunnen worden. De kinderen kunnen in een veilige en rustige omgeving begeleid worden in het ziek zijn en sterven. Gemeenteleden, fami lie en vrienden worden hartelijk uitgeno digd om aan deze avond deel te nemen. De avond begint om 20.00 uur en duurt tot ongeveer 22.00 uur. De deuren van het kerkgebouw aan de Zuid Achterweg gaan om 19.30 uur open. Uw wensen van nu bepalen de Opel van morgen Opel. AI 35 joar de meest geliefde oufo von Nederlcmd. www.opelnieuws.nl Makelaarskantoor Tamboer beëdigd makelaar/taxateur, lid NVM 0187-476555 Kalender Both heeft het boek geschreven als een kalender, die al voor de oorlog begon. Zo plaatst hij de gebeurtenissen op het eiland in het kader van het 'grote oorlogsnieuws'. En dat begon al met de opkomst van Hitler. Via het raadplegen van de kranten en de gemeen tearchieven kwam ook het stemgedrag van de eilandbewoners naar voren en in zijn boek laat Both het aantal stemmen op de NSB bijvoorbeeld in Dirksland zien tijdens de Provinciale Statenverkiezingen in 1939. Van uit de periode na de oorlog wordt in het boek geciteerd uit de verslagen van het tri bunaal waarin lichte, maar ook zwaardere oorlogsvergrijpen werden gestraft. Het valt op dat er in het boek veel documen ten worden afgebeeld. Zo kan men zien dat na het begin van de bezetting de Duitsers door steeds strenger wordende afkondigin gen meer greep op de eilandelijke samenle ving probeerden te krijgen. Van de tijd na de oorlog komt aan de orde hoe men omging met NSB'ers en SS'ers die na het uitzitten van straf weer naar het eiland toekwamen. "Beklemmend" noemt de schrijver het als hij bijvoorbeeld in het gemeentearchief van Dirksland tegenkomt hoe er steeds meer maatregelen tegen de Joden werden geno men. "De gemeente moest bijvoorbeeld aan geven of er een Joodse huisarts was". Verder wordt er in het boek ook melding gemaakt van wat onschuldiger voorschriften. Zo moesten bij het dorsen de resten van de 'zelf- bindertouwtjes' bewaard worden voor her gebruik, evenals de aardappelschillen. In het boek zijn advertenties uit de kranten die op het eiland verschenen opgenomen waarin werd uitgelegd hoe men surrogaat koffie kon bereiden. Both heeft in zijn boek geprobeerd om naast de dagelijkse zorgen van de bewoners van Goeree-Overflakkee ook een beeld te geven van de 'grote gebeurtenissen' op en buiten het eiland. Het royaal uitgevoerde boek van ca. 286 pagina's, 'Goeree-Overflakkee Bezet, Belaagd, Bevrijd' is vanaf half april verkrijgbaar in de boekhandel. De prijs is €24,95. OOLTGENSPLAAT - Op zaterdag 2 april 2005 zal een +16 districtsavond van het dis trict Flakkee worden gehouden in het kerk gebouw van de Gereformeerde Gemeente ten Ooltgensplaat. Van Weelstraat 1, aan vang half acht. Dhr. B.S. van Groningen zal een inleiding houden over het onderwerp: 'Thomas, ongelovig of zwaarmoedig?' Op 6 april hoopt Weteringsstoffen (van de weekmarkt in Sommelsdijk) nieuwe lente- en zomerstoffen te verkopen in de zaal van de kerk van de Gereformeerde Gemeente te Nieuwe Tonge (Oranjestraat 17). Ook zullen de nieuwste kleuren sokken worden ver kocht. U bent van harte welkom van 19.30 tot 21.00 uur. De opbrengst is voor de aflos sing van het kerkgebouw.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2005 | | pagina 1