kaarten Ouddorps paasbrood De ins en outs van de leerplicht Wonen in een rijksmonument Kommer Akershoek Wat doet het jeugd- en jongerenwerk? Kwijtschelding gemeentelijke belastingen Wijziging werkwijze gemeenteraad met saffraan EiüunEHEn-ifiEuwa Ouwe Waerelt over tolheffing, sluiting gerechtsgebouw en een bijzondere verjaardag VGB gaat voor interactief! Hèt adres voor Hèt 'tuurlijk met Roomboter bereid. De Echte Bakker j f'lll'/l.ll Feest is een reden voor I I I stationsweg 15, Ouddorp, tel (0187) 681352 fax (0187) 683 826 I I U zoekt iets speciaals voor uw drukwerk? Gthr. de Waal Geoorloofd verzuim (htgeoorUHtfd verzuim Overtreding Wie zich niet aan de regels van de Leerplichtwet houdt, maakt zich schuldig aan een strafbaar feit. Dit geldt zowel voor de ouders als voor de leerling. Een proces-verbaal kan het gevolg zijn, wat kan leiden tot een boete of, in het uiterste geval, hechtenis. De leerplichtambtenaar is bevoegd om (als het echt niet anders kan) een proces-verbaal op te laten maken van een ernstige overtreding van de Leerplichtwet. Bijvoorbeeld als een jongere welbewust van school wordt gehouden en als de ouders eri/ of verzorgers echt niet willen meewer ken aan een oplossing. Een proces-verbaal gaat naar de 0£B- cier van Justitie, die kan overgaan tot strafvervolging. De kantonrechter moet de zaak beoordelen en kan ver oordelen tot een boete of hechtenis. Hoger beroep is mogelijk bij de recht bank. Wat doet de schoot? Ouders en/of verzorgers mogen van de school verwachten dat er goed op wordt gelet of hun zoon of dochter aanwezig is. De school moet onmid dellijk contact met hen opnemen als hun zoon ofdochter wordt gemist, bijvoortieeld door spijbelen. Wordt het spijbelen ernstiger, dan zal de school ook contact opnemen met de leerplichtambtenaar. Samen bekij ken zij, met de ouders en/of verzor gers, hoe het schoolverzuim het beste kan worden opgelost. PAGINA 5 DINSDAG 22 MAART 2005 De Ouwe Waerelt, historisch tijd schrift voor Goeree-Overflakliee, begint aan de vijfde jaargang. Het nieuwste nummer, dat dezer dagen verschijnt, gaat onder meer in op de Polderskamer te Oude-Tonge, de tol heffing op de Haringvlietbrug, de Sta tendam (een bijna verdwenen verbin ding), de sluiting van het gerechtsge bouw in Sommelsdijk en een bijzondere verjaardag: Sommelsdijk hoort 200 jaar bij Holland. De Haringvlietbrug werd ruim veertig jaar geleden opengesteld voor het verkeer, waar mee Goeree-Overflakkee een directe verbin ding kreeg met 'de overkant'. Vóór die tijd waren de eilandbewoners altijd aangewezen op overtochten per pont. In 'Nieuwe wijn in nieuwe zakken' gaat De Ouwe Waerelt in op de roerige geschiedenis van de tolheffing op de brug. Een andere verbinding staat cen traal in het artikel 'Considerabele voordee- len en nuttigheden', dat handelt over de Sta tendam. De dam verbond vanaf midden achttiende eeuw de eilanden Goeree en Overflakkee, maar is eind twintigste eeuw op de afvalhoop der historie beland. Op een klein stukje na... Met ingang van 1 januari 2005 is het kan tongerecht van Sommelsdijk verhuisd naar het gemeentehuis te Middelhamis. Daarmee is een eind gekomen aan tweehonderd jaar rechtspraak in Sommelsdijk en heeft het door Pieter Caland ontworpen bouwwerk tegenover de molen zijn functie als gerechts gebouw verloren. In De Ouwe Waerelt: een korte geschiedenis van de rechtspleging én van het bijna anderhalve eeuw oude gebouw. Enkele jaren voordat de rechtspraak zijn intrede deed in Sommelsdijk, ging het van oorsprong Zeeuwse dorp over naar Holland. Dat was in 1805, tweehonderd jaar geleden. De Ouwe Waerelt doet verslag van de ver jaardag. Harry Goosens, inwoner van Stad aan 'f Haringvliet, heeft onderzoek gedaan naar de burgemeesters die het dorp ooit had. De nieuwe Ouwe Waerelt bevat het tweede deel van zijn artikel 'Edelachtbare', waarin niet alleen de opheffing van de gemeente Stad aan 't Haringvliet aan de orde komt, maar waarin de lezer ook kan kennismaken met burgemeester Brinkman, de vader van CDA- politicus Elco. Tot slot zijn er artikelen in het nieuwste nummer over de Polderskamer in Oude- Tonge en de Secretarie weg in Dirksland. In het voorwoord kondigt redactievoorzitter Pau Heerschap reeds aan dat het themanum mer van De Ouwe Waerelt dit jaar zal gaan over de Tweede Wereldoorlog op Goeree- Overflakkee. Daarbij zal in ieder geval aan dacht worden besteed aan de joden op het eiland. De Ouwe Waerelt, een uitgave van Histori sche Vereniging De Motte, verschijnt driem aal per jaar en kost in de boekhandel 4,50 euro. Leden van De Motte (contributie 13,50 euro per jaar) ontvangen De Ouwe Waerelt gratis. Aanmelden kan via het secretariaat van de vereniging: Molenblok 16, 3253 AL Ouddorp, 0187-681005 of e-mail secretaris@demotte.nl. Gebr. de Waal Drukkerij Sommelsdijk (0187)47 10 20 algemeen® gebr-dewaal.com GOEDEREEDE - Verenigd Gemeente Belang, zet zich al ruim twintig jaar in voor modemisering van het lokaal bestuur. Meer openheid, betere communi catie met burgers en het verkleinen van de afstand tus sen burger en bestuur zijn hier enkele belangrijke onderdelen van. VGB is, na reeds diverse belangrijke veranderingen, nog altijd van mening dat het demo cratische gehalte van de lokale politiek in Goedereede op enkele belangrijke punten verbeterd zou kunnen worden. Om de burger meer bij de poHtiek te betrek ken en tevens meer inzicht te geven in de lokale poH tiek heeft VGB haar website omgebouwd tot een interactief medium. Op de vernieuwde website is het mogelijk om eenvoudig contact te leggen met fractie leden, steunfractieleden of bestuur. Ook kunt u als burger van de gemeente Goedereede via deze website uw mening geven over politieke onderwerpen. Tot slot zijn er diverse mogelijkheden te vinden waarmee u als burger uw mening kenbaar kunt maken! Op de vernieuwde website vindt u tevens een logboek van de twee fractieleden van VGB, Peter Feller en Marieke van den Heuvel. Het logboek is een soort dagboek, waarin de fractieleden regelmatig vertellen over hun belevenissen en gebeurtenissen in de lokale politiek. Bovendien geeft de website informatie over politieke onderwerpen en de politieke onderwerpen die hierbij aan de orde komen. De website van Verenigd Gemeente Belang is te vinden via www.vgb-goede reede.nl. Voor meer informatie kunt u ook contact opnemen met Peter Feller (fractievoorzitter) via 0187-493290) of Email feller@flakkee.net Bel (0187) 47 10 20 of mail naar algemcen@gebr-dcHaaJ.com j Orukkeri] MMMornis in liet niQows... Alle Jongeren in Nederland moe ten naar school. Onderwijs is immers onmisbaar in de voor bereiding op een zelfstandige positie in de maatschappij. De belangrijkste spelregels op dit gebied staan in de Leerplichtwet. De gemeente heeft de taak er op toe te zien dat alle jongeren ook echt aan het onderwijs deelne men. Deze taak wordt uitgeoe fend door de leerplichtambte naren. In dit artikel staat kort samengevat wat belangrijkste regels van de Leerplichtwet zijn. Volledige leerplicht Een kind mag naar school als het 4 jaar is, maar moet naar school op de eerste schooldag van de maand die volgt op de maand waarin het 5 jaar is geworden. De volledige leer plicht houdt op aan het einde van het schooljaar waarin de jongere 16 jaar is geworden of aan het eind van het schooljaar waarin tenminste 12 volle dige schooljaren zijn gevolgd aan één of meer scholen. De volledige leer plicht houdt in dat de jongere 5 dagen per week naar een door de wet erken de school moet. Het schooljaar loopt van 1 augustus tot en met 31 juli. Partiële leerplicht Jongeren die na 12 schooljaren geen volledig dagonderwijs meer willen volgen, zijn nog niet van de school banken af. Voor hen geldt de partiële leerplicht. Aansluitend op het twaalfde schooljaar moeten zij een jaar lang 2 dagen per week onderwijs volgen. De andere 3 dagen mag er gewerkt wor den. Wordt er een leerovereenkomst afgesloten, dan moet de jongere 1 dag per week onderwijs volgen en mag hij of zij de overige 4 dagen werken. Echter; veel jongeren blijven gewoon 5 dagen per week onderwijs volgen, ook als ze niet meer leerplichtig zijn. Inschrijven bij een school De ouders en/of verzorgers zijn ver plicht hun zoon of dochter in te schrij ven bij een school of onderwijsinstel ling. Dit moet gebeuren voor 1 augus- uis van het jaar waarin die school of instelling voor het eerst bezocht wordt. Deze verplichting geldt voor het volledige dagonderwijs en ook voor het partiële onderwijs. De leerplichtambtenaar controleert regelmatig of alle leerplichtigen inder daad ergens staan ingeschreven. Om deze controle mogelijk te maken is de schoolleiding wettelijk verplicht alle in- en uitschrijvingen van leerlingen door te geven aan de leerplichtamb tenaar. Hebben de ouders etVof verzorgers niet voldaan aan hun inschrijvings verplichting, dan is er sprake van absoluut verzuim. Zodra dit verzuim gesignaleerd wordt, zal de leerplicht ambtenaar een onderzoek starten. Ook wordt contact opgenomen met de ouders en/of verzorgers om tot een oplossing te komen. Wie is verantwoordelijk? In de jaren dat de jongere leerplich tig is, moeten de ouders en/of ver- 'zorgers er voor zorgen dat hun zoon of dochter de school bezoekt en alle lessen volgt. Vanaf 12 jaar zijn jongeren medever antwoordelijk voor het schoolbezoek. Dit betekent dat de ouders en/of verzorgers en jongeren vanaf 12 jaar strafbaar kunnen worden gesteld voor schoolverzuim. De schoolleiding is wettelijk verplicht de afwezigheid nauwkeurig bij te houden en onge oorloofd schoolverzuim te melden aan de leerplichtambtenaar. Ziekte Ziekte is geoorloofd verzuim, maar dit moet wel zo snel mogelijk aan de school gemeld worden. Is er vaak sprake van ziekte, dan kan de school of de leerplichtambtenaar de school arts vragen een onderzoek in te stel len. Godsdienst of levensovertuiging Het vervullen van godsdienstplichten - christelijke, maar ook bijvoorbeeld joodse en islamitische - is eveneens geoorloofd verzuim. Wel moet het gaan om echte plichten. Ook moet het verzuim minstens twee dagen tevoren aan de school worden gemeld. Als richtlijn voor de duur van het verlof geldt één dag per feest- of gedenkdag. Gewichtige omstandigheden Onder gewichtige omstandigheden verstaat de Leerplichtwet omstan digheden die buiten de wil van de leerling of ouders zijn gelegen. Zoals huwelijk, verhuizing, jubileum, ern stige ziekte familielid, enzovoorts. Een vakantie of lang weekend horen niet tot gewichtige omstandigheden en zijn dus geen geoorloofd verzuim. Vakantiemogelijkheden Vakantieverlof is geen recht. Maar als één van de ouders een beroep heeft of een bedrijf (bijvoorbeeld in de agra rische sector, de toeristische sector of de horeca) waardoor vakantie tijdens de 'gewone' schoolvakantieperiode onmogelijk is, kan vakantieverlof bij de school worden aangevraagd. Afhan kelijk van de omstandigheden neemt de directeur van de school hierover een beslissing. Voor het aanvragen van vakantieverlof gelden de volgende regels: a De ouders moeten een schriftelijk verzoek indienen bij de school leiding, waaruit duidelijk blijkt dat vakantie alleen buiten de schoolva kantie mogelijk is; b. De ouders moeten bij hun aanvraag een werkgeversverklaring overleg gen, waaruit blijkt dat vakantie alleen buiten de schoolvakantie mogelijk is. (Een werkgeversverkla ring is echter geen garantie voor het verkrijgen van toestemming); c. De school mag een leerling slechts éénmaal per schooljaar vakantie verlof verlenen. Dit verlof mag niet langer duren dan 10 schooldagen. Het vakantieverlof mag niet plaatsvin den in de eerste twee lesweken van het nieuwe schooljaar. Geen redenen voor ejctra vakantiever lof zijn onder meer: - het eerder afreizen of later terug komen van vakantie om drukte te vermijden; - het vervroegen van de vakantie in verband met lagere prijzen; - het ontbreken van andere boe- kingsmogelijk- heden, ontstaan door te laat boe ken; - een uitnodiging van een kennis of familielid om mee op vakantie te gaan buiten de schoolvakanties om; - "er wordt toch geen les gegeven" (de laatste week voor de zomerva kantie). Aanvragen van extra verlof Toestemming voor extra verlof, tot en met 10 schooldagen, moet worden aangevraagd bJy de schoolleiding. Over verlolperiodes langer dan 10 school dagen, vanwege gewichtige omstan digheden, beslist de leerplichtambte naar. De aanvraag moet echter wel bij de schoolleiding worden ingediend. Bezwaar Tegen beslissingen van de schoollei ding of de leerplichtambtenaar kan op grond van de Algemene Wet Bestuurs recht binnen 6 weken na toezending of uitreiking van de beslissing een gemotiveerd bezwaarschrift worden ingediend bij degene die de beslissing heeft genomen. Wat doet de leerplichtambtenuar? De leerplichtambtenaar heeft naast de administratieve- en opsporingstaak, een taak op het gebied van de maat schappelijke zorg. De leerplichtamb tenaar probeert vanuit het belang van de jongere een afdoende oplossing te vinden. Indien nodig wordt hierbij samengewerkt met diverse diensten en instellingen op het gebied van indi viduele en maatschappelijke hulpver lening. Het is een hele eer om te wonen ofte werken in een rijksmo nument. Dat is immers een pand, dat mini maal vijftig jaar oud is en een bijzondere cultuurhistorische, wetenschappelijke of esthetische waarde heeft. Rijksmonumenten zijn van algemeen belang omdat ze mooi zijn of getuigen van een belangrijk stuk geschiedenis. Selecte gebouwen dus, waar ieder een trots op kan zijn, de bezitter niet in de laatste plaats. Aan de andere kant kan het bezit van een rijksmonument heel wat vragen oproepen. Om er enkele te noemen: 'Wat is dat eigenlijk, een beschermd monument?','Mag ik verbouwen, mag ik iets aan mijn beschermd monument veranderen?' en 'Betaalt de overheid het onderhoud dat ik moet plegen?' Een rijksmonument is een monument dat, vanwege de waarde of de bijzonde re schoonheid, beschermd wordt en als zodanig geregistreerd staat. In tegenstel ling tot wat velen denken betekent de aanwijzing van een pand tot rijksmonu ment absoluut niet, dat er niets meer aan mag worden gewijzigd. Verbou wen en veranderen mag, als dat maar gebeurt met respect voor de historische waarde. Daarom is, naast een 'gewone' bouwvergunning, ook een vergunning op basis van de Monumentenwet nodig voordat er met het werk begonnen kan worden. Beide vergunningen kunnen worden aangevraagd bij de gemeente. Voor de speciale vergunning laat het gemeentebestuur zich adviseren door de gemeentelijke monumentencommis sie. De overheid gaat ervan uit, dat het waardevolle bezit goed wordt beheerd en onderhouden. Voor periodiek onder houd, zoals schilderwerk en het ver nieuwen van zinken dakgoten, is geen vergunning nodig. De kosten zijn fiscaal aftrekbaar, maar in verreweg de meeste gevallen is subsidie niet mogelijk. Ook verbouwingen worden niet gesubsi dieerd. Waar bezitters van rijksmonumenten wel subsidie voor kunnen aanvragen, is restauratie. Als er subsidie wordt ver strekt, dan is dat een bepaald percent age van de kosten die gemaakt moeten worden om de cultuurhistorische waarde van het monument te behouden ofte herstellen. Het subsidiepercent age is afhankelijk van het soort monu ment (bij woonhuizen 30 procent) en j, de fiscale aftrekmogeli jkheden van de eigenaar. Meer infor matie wordt verstrekt door de gemeente. Nederland telt in totaal een kle ine 60.000 rijksmonumenten. Eind jaren negentig is het aantal flink vergroot na het Monu menten Inventarisatie Project (MIP) en het Monumenten Selectie Project (MSP). ff IG EMEENTE j^lDOELHADNIS Kon. Julianaweg 45,3241X8 Middelhamis. Tel. (0187) 47 55 55 Fax (0187) 47 55 47 e-mail: info®middelharnis,nl wvw.middelharnis,nl e optimale ontwikkelingskansen. Die wil het jeugd- en jongerenwerk Goe ree-Overflakkee jongeren bieden in hun groei naar volwassenheid. In de gemeente Middelhamis bestaat de doelgroep uit circa 3.600 jonge ren in de leeftijd van 6 tot 22 jaar. Wat doet het jeugd- en jongerenwerk eigenlijk? Het jeugd- en jongerenwerk Goeree-Overflakkee streeft ernaar de positie van jon geren te verbeteren, het zelfstandig functioneren te bevorderen en eventuele knel punten op te heffen. Daarbij wordt geen onderscheid gemaakt in culturele of reli gieuze achtergrond, sekse of etniciteit. Het jeugd- en jongerenwerk bestrijdt sociaal isolement door middel van het leggen van onderlinge contacten. Recreatie De activiteiten van het jeugd- en jongerenwerk Goeree-Overflakkee zijn afgestemd op de wensen en behoeften van de doelgroep. Het streven is om tussen al die acti viteiten zoveel mogelijk samenhang tot stand te brengen. Om wat voor activiteiten gaat het dan? Beperken we ons tot de gemeente Middel- harnis, dan valt bijvoorbeeld de disco 16+ op. Deze avond, bedoeld om elkaar te ontmoeten, wordt dit jaar zes keer gehouden in het Diekhuus. Voor de iets jongere jeugd (6 tot 15 jaar) is er om de twee maanden een kinder-Ztienerdisco in het Diek huus. Gebeurt er in de kernen Nieuwe-Tonge en Stad aan 't Haring vliet ook wat? Jazeker, de jeugd van 12 tot 18 kan hier bijvoor beeld naar de film. Net als in het Diekhuus, waar ook de wat jongere jeugd (6 tot 12 jaar) een filmpje kan pikken. Voor diezelfde doelgroep en op dezelfde plek zijn er elke maand kinderactiviteiten. Creatieve ontplooiing is mogelijk tijdens kinder- en jeugdtheatervoorstellingen. Recreatie, maar ook ontmoeting, staat centraal tijdens de inloop voor de jeugd van 12 tot 18 jaar, die iedere week wordt gehouden in het Diekhuus. Nog een voorbeeld van wat het jeugd- en jongerenwerk doet in de gemeente Middelharnis is het mede organiseren van het jaarlijkse gospelconcert Total Spring. Preventie Daarnaast heeft het jeugd- en jongerenwerk de taak aandacht te besteden aan spe cifieke thema's als het tegengaan van overlast, vandalisme en criminaliteit, overma tig alcoholgebruik en het gebruik van drugs. Deze aandacht uit zich vooral op het gebied van preventie. Het jeugd- en jongerenwerk participeert in het regionale en lokale Alcohol Drugs Netwerk, onderhoudt contacten met jongeren op ontmoe tingsplaatsen en ondersteunt initiatieven om de viering van oud en nieuw in goede banen te leiden. Het jongerenwerk werkt hierbij samen met tal van andere instan ties en organisaties. Kortom: het jeugd- en jongerenwerk Goeree-Overflakkee heeft een veelomvattend en zeer gevarieerd takenpakket. Taken op het gebied van ontmoeting en recreatie, creativiteit en cultuur, vorming en educatie. En dan hebben we het nog niet eens gehad over het geven van informatie en advies, of het bevorderen van de participa tie. Hoe doet het jeugd- en jongerenwerk dat allemaal? Met een klein aantal beroeps krachten, en met verscheidene vrijwilligers die zich willen inzetten voor de jeugd van het eiland. Om alle activiteiten goed te laten verlopen en verder uit te bouwen kan het jeugd- en jongerenwerk nog nieuwe vrijwilligers gebruiken. Meer informatie: 0187 - 482400 ofwww.jongerenwerkgo.nl. Bijna alle inwoners van de gemeente Middelhamis betalen belasting aan de gemeente. Maar er zijn uitzonderingen; mensen met een mini muminkomen zijn het betalen van gemeentelijke belastingen niet altijd verplicht. De gemeente kan kwijtschelding verlenen voor de volgende belastingen: onroerendezaakbelasting voor eigenaren (OZBl); onroerendezaakbelasting voor gebruikers (OZB2); afvalstoffenheffing; rioolrecht. Hondenbelasting staat niet in dit rijtje en wordt dus niet kwijtgescholden. Naast mensen met een minimuminkomen komen in aanmer king voor kwijtschelding van gemeentelijke belasting: burgers die weliswaar een inkomen hebben dat boven het minimum niveau ligt, maar tevens hoge woonlasten hebben of een groot bedrag aan alimentatie moeten betalen. De gemeente weet wat de exacte voorwaarden zijn. Meer informatie over de kwijtschelding van gemeentelijke belastingen is te vinden in de toelichting bij het aanslagbiljet. In elk geval dient een aanvraag tot kwijtschelding birmen zes weken na verzending van de aanslag te worden ingediend. Daarnaast kan iedereen met zijn vragen terecht bij het gemeentehuis. In oktober 2004 heeft de raad in het kader van de duaUsering besloten tot aanpassing van de werkwijze gemeenteraad. Die aanpassing houdt in dat de commissies algemene bestuursza ken, financiën, onderwijsAvelzijn en ruimtelijke ontwikkeling per 1 januari 2005 zijn opgeheven. In plaats daarvan zal de raad in principe maandelijks bijeenko men om zich over onderwerpen te laten informeren, daarover met belangstellen den te spreken en formele vergaderingen voor te bereiden.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2005 | | pagina 5