LITIE Gaat het halve dorp op de schop, of wordt de identiteit zoveel mogelijk behouden? 0900-8844 Gospelkoor "Per Amore" bedankt. Fiets-3-daagse Verkoping Zen- dingsvereniging GS Zuid-Holland zal vasthouden aan twee ambulanceposten voor Goeree-Overflakkee Discussie over het 'Hart van Dirksland': Inleveren rommel marktspullen Extra Kerkdienst Ger. Gemeente actief in beeld en geluid Kaart- en 3D-materiaal- verkoop in Theetuin Nationale collecteweek ZOA-Vluchtelingenzorg Verdachte brandstich ting aangehouden "Adequaat handelen WD-fractie Goedereede succesvol! Uw woning of bedrijfspand verkopen? Zuid-Hollandse eilanden Romantisch concert met Gerard de Waardt en Constanze Lee U wilt uw complete huisstijl gedrukt hebben? Vervolg op pagina 4 Dinsdag 22 maart 2005 77e jaargang BIBLI07>>N^r. 7391 Rotterdam-Rijnmond district De Eilanden Basiseenlieid Goeree-Overfialdcee Politie houdt inbrekers op heterdaad aan DIRKSLAND - Politiemensen van het dis trict De Eilanden hebben in de nacht van donderdag op vrijdag vier jongens aange houden die worden verdacht van een inbraak in een woning aan de Molenzicht. Naar aan leiding van een melding gingen de politie mensen naar de woning. Daar troffen zij twee jongens in een auto aan die allebei een andere verklaring gaven voor hun aanwezig heid in de auto. Op datzelfde moment kwa men twee andere jongens uit de tuin van de woning lopen, waar op dat moment niemand aanwezig was. Het viertal, drie jongens uit Den Bommel van 14, 18 en 21 jaar oud en een 19-jarige jongen uit Den Haag, werd hierop aangehouden. Zij zijn voor nader ver hoor en onderzoek meegenomen naar het politiebureau. Aan de achterzijde van de woning zijn diverse sporen van inbraak aan getroffen. Bromfietscontrole Politiemensen van het district De Eilanden hebben donderdagmiddag en -avond brom fietscontroles gehouden op diverse locaties in Stad aan 't Haringvliet, Middelhamis, Sommelsdijk, Ooltgensplaat en Oude Ton- ge. In totaal zijn 23 bekeuringen uitgeschre ven voor onder meer teveel geluid produce ren, te hoge constructiesnelheid, slechtwer- kende remmen en het niet dragen van de helm. COMBI I uur fafp-<TVfc« OUDDOV- Wtititraol 3S TeL [Dl IT) illAI 1 kn 6t37U HERKINGEN - Op woensdag 6 april wordt tussen 13.00 uur en 17.00 uur een 3D-kaar- tenverkoop gehouden in 'Theetuin De Bon- gerd' in Herkingen. En een demonstratie ter plekke van het gebruik van de materialen. Als u zelf creatief bezig wilt zijn, dan kunt u hier uit een breed en betaalbaar assorti ment uw materiaal voor 3D-kaarten uitzoe ken. Bij besteding van 10,-ontvangt u een lot en maakt u kans op een leren map met gereedschap voor het maken van kaarten. De aanbieding is 20 A4-vellen en een voor beeldboekje voor 5,50. De inloop vanaf 13.00 uur is geheel vrijblijvend. Kom op 6 april naar Theetuin "De Bongerd" in Her kingen om uw hobby materialen in te kopen. Kijk ook rond, drink gezellig een kopje kof fie of kies uit 40 soorten thee en geniet van de nieuwe voorjaars expositie met werk van Diana van Beek \iit Rotterdam en het kera miek en andere beelden van Hannie Speel man die tentoongesteld zijn. Verder kunt u zeker terecht voor leuke cadeautjes, van tafelkleed tot serviesgoed en mooie kinder boeken. U kunt zich ook in het gezellige paviljoen een ambachtelijke pannenkoek laten smaken. Voor meer informatie over deze 3D-kaartverkoop bel de Theetuin tele foon; 0187-669327 of kijk op de website: www.theetuin-de-bongerd.nl WATER maar ook een KRAAN. TENTEN maar ook een WONING VANDAAG maar ook EEN MORGEN. WIJ BLIJVEN! Zowel noodhulp als hulp bij de wederop bouw; dat is de basis van het werk van ZOA- Vluchtelingenzorg in diverse landen in Afri ka en Azië. Noodhulp is belangrijk, maar zicht op een nieuwe toekomst ook! Van 10- 16 april houdt ZOA haar nationale collecte week. ZOA wil trouw blijven aan vluchtelingen en ontheemden en niet vertrekken als slechts de eerste nood is gelenigd. Wij blijven zolang het nodig is, totdat mensen weer in staat zijn om zelfstandig hun leven op te pakken. Vluchtelingen en ontheemden kunnen op onze hulp rekenen. Mogen zij ook op uw steun rekenen in de collecteweek?! OUDDORP - Op donderdag 24 maart hoopt de zendingsvereniging "Draagt Elkanders Lasten" van de Gereformeerde Gemeente te Ouddorp haar verkoping te houden ten bate van de zending. De verkoping wordt gehouden in het vereni gingsgebouw "Eben Haëzer", Preekhillaan 3 te Ouddorp van half 10 tot half 5. Er is weer van alles te koop; strijkplankovertrekken, hoezen voor droogmolens, (kinder)schor- tjes, cadeautjes voor kleine prijsjes, eigenge maakte jam, cakes, koekjes, tuintafelkleed jes en ook aan de poppenmoeders is gedacht. Wij nodigen u hartelijk uit onze verkoping te bezoeken en zo het werk van de zending te steunen. De koffie staat klaar! OUDDORP - Donderdagmiddag hebben politiemensen van het district De Eilanden een 26-jarige man uit Ouddorp aangehou den. Hij wordt ervan verdacht diverse brand jes in de duinen van Ouddorp te hebben gesticht. Naar aanleiding van een melding van een getuige stelden de agenten een onderzoek in en troffen meerdere schroei plekken van zo'n 10 to 15 m2 in de omge ving aan. Er werd een onderzoek ingesteld dat leidde naar de woning van de verdachte. Hij is aangehouden en voor nader verhoor en onderzoek meegenomen naar het politiebu reau waar hij is ingesloten. Met dankbaarheid ziet het koor terug op een zeer geslaagde avond van de musical "The Way of the Cross". Deze werd gehouden in de Herv. Kerk te Dirksland en stond in het teken van de lijdenstijd en was heel indruk wekkend. Per Amore wil hierbij een ieder bedanken die zich hiervoor hebben ingezet, en ook de giften voor de hongerstrijd in Dafur was geweldig! De collecte heeft 645,56 opge bracht, allen hartelijk dank! Het bestuur hoopt u een volgende keer weer te ontmoeten. DEN HAAG - Naar aanleiding van vragen van het VVD-statenlid Bert Bruning, tijdens de vergadering van de Statencommissie Samenleving, heeft de gedeputeerde Lennie Huizer bevestigd dat Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland zal vasthouden aan twee ambulanceposten voor Goeree- Overflakkee. Nadat bekend werd dat in het conceptsprei- dingsplan bleek dat de ambulancepost in Goedereede zou verdwijnen heeft de fractie van de VVD Goedereede direct actie onder nomen. VVD Goedereede heeft contact gezocht met de VVD Statenfractie en hen op de hoogte gesteld van dit zorgwekkende nieuws. Tevens heeft de WD de brief van de vier burgemeesters van de gemeenten op Goeree-Overflakkee aan het bestuur van de ^Regionale hulpverleningsdienst Rotterdam- Rijnmond (RHRR) doorgezonden, waarin zij hun zorg uitspreken over het voornemen van de Regionale Dienst het aantal ambulan ces terug te brengen van twee naar één. "Het adequate handelen van de VVD Goe dereede had succes", zo laat de VVD weten in een persbericht. Op verzoek van Bruning vond een spoeddebat plaats over deze zaak. Ook de WD-statenfractie maakt zich name lijk zorgen over deze ontwikkeling, waarbij de beschikbaarheid van ambulances en de bereikbaarheid van locaties in gevaar komen en de opkomsttijd van maximaal 13 minu ten, na melding, geheel niet kan worden gehaald. Dit acht zij voor de ca. 47.000 inwoners en de ca. 25.000 recreanten in de zomer niet acceptabel. In het debat werd in de commissie vastge steld dat het Provinciale spreidingsplan voor ambulanceposten uit 1995, waarin is voor zien in twee ambulanceposten voor Goeree- Overflakkee voor de Provincie Zuid-Hol land nog steeds van toepassing is. Tevens werd duidelijk dat een nieuw spreidingsplan voor ambulanceposten aan GS ter goedkeu ring dient te worden voorgelegd. Op de vraag van statenlid Bruning aan de gedepu teerde bevestigde zij dat, als het bestuur van de Regionale Hulpverleningsdienst zou besluiten tot het terugbrengen van het aantal ambulanceposten van twee naar één, GS dit plan niet goed zal keuren. GS houdt in deze vast aan het oorspronkelijke spreidingsplan van de Provincie Zuid-Holland. Makelaarskantoor Tamboer beëdigd makelaar/taxateur, lid NVM 0187-47655.5 Regio VVV Zuid-Hollandse eilanden orga niseert een fiets-3-daagse van donderdag (Hemelvaartsdag) 5 mei tot en met zaterdag 7 mei a.s. Het evenement is georganiseerd onder auspiciën van de Nederlandse Toer Fiets Unie. Er zijn prachtige routes uitgezet vanaf het startpunt Expo Haringvliet in Stellendam. Gestart kan worden tussen 10 en 11 uur en op donderdag tussen 10 en 12 uur. De routes, die ca. 40 km lang zijn, voeren u de teste dag richting Hellevoetsluis en De Bemisse, de tweede dag over Flakkee en de derde dag over de Kop van Voome. U fietst niet alleen door prachtige, afwisselende natuur, door vestingsteden en gezellige dorpjes, ook is er onderweg van alles te doen. ledere avond wordt bovendien een extra activiteit georganiseerd. Kosten bij voorinschrijving; 7,00 voor volwassenen en 4,00 voor kinderen t/m 12 jaar, gezinsprijs 19,50. Het is ook moge lijk om 1 of 2 dagen mee te fietsen. Hebt u er zin in gekregen en/of wilt u meer weten? Voor meer informatie en voor een inschrijf formulier kunt u terecht bij VVV/ANWB Middelhamis, Vingeriing 3, 3241 EB Mid delhamis tel.; 0187-484870, e-mail: middelhamis@vvvzhe.nl. We verwelkomen u graag op 5 mei! MIDDELHARNIS - De Restauratie- en Activiteitencommissie van de Ned. Herv. kerk aan de Ring te Middelhamis laat weten dat het inleveren van rommelmarktspul len voortaan zal worden gehouden op de laatste zaterdag van de maand. Voor de maand maart zal dat zijn op zaterdag 26 maart, van 10 tot 11 uur. In verband met de sloop van de huidige opslaglocatie zal het inzamelen plaatsvinden in verenigingsge bouw De Hoeksteen, Ring 15. De eerste uitzondering op de regel vinden we al in april. Dan zal het inzamelen - in ver band met koninginnedag - een week vroeger worden gehouden, namelijk zaterdag 23 april. Ook dan kunt u uw spullen inleveren bij de Hoeksteen. MAASSLUIS - Constanze Lee (Hong Kong) en Gerard de Waardt (vaste bespeler van het symfonisch Seifertorgel in de Imma- nuëlkerk) geven een romantisch concert op vrijdagavond 1 april, aanvang 20.15 uiu". Het is een uitgekiend programma met melodieus klinkende populaire werken. Een uniek con cert waarbij het puur genieten wordt met de virtuoze Constanze Lee aan de vleugel en Gerard de Waardt aan het orgel. Constanze Lee, was de vaste begeleider bij "The Henry Blackmon Singers" van "The American Protestant Church Choir"in Den Haag. Gerard de Waardt; veelzijdig musicus bege leid diverse koren op elektronisch orgel-en Keyboard is beiaardier in diverse steden. Op het programma staan werken o.a. van; Mozart, Chopin, Fauré, Schubert, een "Ode to Henry Blackmon" tot slot voor orgel en vleugel; een Improvisatie over "Amazing Graze". De Immanuëlkerk vindt u aan de Lange Boonestraat in het centrum. Aanvang: 20.15 uur. Entree 5 Euro, 65-h een Euro korting. Donderdag 5 mei is er om 20.15 uur "Bevrijdingsconcert" met Alexander Prins orgel en de trompettist Athur Kerklaan. NIEUWE TONGE - Donderdag 24 maart, (Goede Vrijdagdienst), 19.30 uur, ds. J. Schipper. Gebr. de Waal Drukkerij Sommelsdijk (0187)4710 20 algemeen® gebr-dewaal.com DIRKSLAND - De gemeenteraad van Dirksland heeft vorige week donderdagavond in verenigingsge bouw 'de Schakel' een extra raads vergadering belegd, om met elkaar én met de bevolking stevig na te den ken over het dorpscentrum, dat in de nabije toekomst herontwikkeld zal moeten worden. De vergadering kreeg dan ook als titel 'discussie avond Hart van Dirksland' mee. Door Hans Villerius Op bouwkundig gebied staat er heel wat te gebeuren in het centrum, 'het hart' van Dirksland. Het is niet ondenkbaar dat er straks zelfs sprake zal zijn van een soort face lift. Sluiting van enkele gebouwen is er de belangrijkste oorzaak van. En wie de ont wikkelingen enigszins gevolgd heeft, weet waar het om gaat. De supermarkt Cl000 heeft aangegeven te willen vertrekken uit het gebied Kattewacht/Achterdorp naar de Gel- dersedijk. En in haar kielzog ook de Rabo bank, nu nog gevestigd aan de B.C. Zaaijer- laan/Kattewacht/Achterdorp. Bovendien staat, ook aan de Kattewacht, al geruime tijd de voormalige kleuterschool 't Startblok leeg, te wachten om gesloopt te worden. Complex Voor dit alles zal uiteraard een nieuwe, ver- ^woorde, invulling moeten worden g'evonden. En hierover hebben de Dirks- landse raadsfracties diverse ideeën; uitbrei ding van parkeergelegenheid, woningbouw, detailhandel, kantoorruimte, speelvoorzie- ningen voor de jeugd, zitgelegenheid voor ouderen - allemaal suggesties die gelan ceerd werden voor een nieuwe invulling van het gebied. Bovendien zou het nog breder getrokken kunnen worden. Want ook het oude gebouw van o.b.s. 'de Inktvis' staat leeg. En het daar vlakbij gelegen vereni gingsgebouw 'Onder de Wiek' is ook niet direct meer van deze tijd. En als straks de Cl000 en de Rabo, met mogelijk nóg enke le winkeltjes, naar de Geldersedijk gaan, én als de Aldi zich aan het Korteweegje vestigt, is het dan niet een veel beter doordacht plan om in het gebied tussen de periferie en het centrum van het dorp óók mogelijkheden te creëren voor beperkte detailhandel, zodat feitelijk door het dorp heen een soort gordel ontstaat die aangepakt moet worden en die straks een route vormt van het randgebied naar 'het hart'? En zou het dan juist nu niet zaak zijn om ook het Spuikolk aan te pakken en bij de planvorming te betrekken door hier een detailhandelgebied van te maken? Veel ideeën en gedachten dus, maar wat is reëel? Wat is haalbaar én betaalbaar? En waaraan bestaat werkelijk behoefte? En is het wenselijk om diverse bestaande gebou wen te slopen om een en ander te realiseren, of moeten de beeldbepalende authentieke gevels die er nog zijn, juist worden bewaard? Fractievoorzitter J. Toes van de Christenunie had iimiiddels een kaderstel ling voor dit alles uitgewerkt en de fractie van Gemeentebelangen heeft er zelfs een aansprekend initiatiefvoorstel voor gereed. Initiatiefvoorstel Kort gezegd komt dat voorstel erop neer dat, om het dorpscentrum aantrekkelijker te maken, ook de positie van de zogenaamde aanlooproutes (winkelstraten rond het kern gebied) versterkt moet worden. "Op dit moment", zo geeft het initiatiefvoorstel aan, "mist het centrum van Dirksland aantrek kingskracht voor mensen om te komen win kelen en snuffelen, en er ontbreken tot op heden impulsen om bezoekers of winkelend publiek aan te trekken en vast te houden. Door het ontberen van een structureel gemeentelijk beleid, gericht op het vestigen of uitbreiden van de ondernemingen en detailhandel in de aanlooproutes en het cen trum, is het voor de ondernemers onaantrek kelijk om te investeren", waarmee in de optiek van Gemeentebelangen de zwakke plek is aangeduid waardoor in Dirksland de middenstand al jaren op zo'n laag pitje staat. Daarom zal - onder andere door verruiming van het vestigingsgebied en van de moge lijkheden voor vestigingen - het vestigings klimaat in Dirksland moeten worden verbe terd, zo geeft het initiatiefvoorstel aan. Door vestiging van supermarkten (Cl000 en Aldi) in het randgebied van Dirksland ont staat er aantrekkingskracht op winkelend publiek, dat naast het doen van boodschap pen ook geïnteresseerd is in andere artike len, en ontstaan er aanlooproutes die aan kunnen sluiten op het te herontwikkelen centrumgebied, waarmee in een behoefte zal worden voorzien. Het Achterdorp in Dirksland, waarvan voor het behoud van de authentieke bebouwing regelmatig draagvlak te beluisteren viel tijdens de discussieavond van vorige week donderdag. (Fom Ham villenus) Doordat thans in het centrum van Dirksland een redelijk groot terrein beschikbaar komt - van de Kattewacht, een deel van B.C. Zaaijerlaan en het Achterdorp - ontstaat nu éénmalig de kans voor de gemeente om in het hart van het dorp een aantrekkelijk woon- en winkelgebied te (laten) ontwikke len, en die kans moet benut worden, zo betoogt het initiatiefvoorstel van Gemeente belangen. Discussieavond Al met al een complexe en zeer veel omvat tende kwestie dus. Aanvankelijk zou een en ander worden besproken in de Commissie Grondgebied en Economische Zaken (GrEZ), maar vanwege het grote belang van dit onderwerp, en de impact die besluitvor ming in dezen zal hebben op het hele dorp, werd besloten om hierover een extra raads vergadering te beleggen, waarvoor ook de hele Dirkslandse bevolking uitgenodigd zou worden en ook de gelegenheid zou krijgen zich hierover uit te spreken. Een discussie avond over het 'Hart van Dirksland' zou het worden. En die werd afgelopen donderdag avond gehouden in verenigingsgebouw 'de Schakel'. Stampvol was de zaal dan ook - met zo'n 120 bezoekers, van jeugdigen tot bejaarden toe. Voordat de raadsfracties zich uitspraken over wat zij menen er tot op dit moment over te kunnen zeggen - enkele fracties had den een en ander al op schrift gesteld, kre gen de burgers de gelegenheid om gebruik te maken van het spreekrecht. Vijf inspre kers hadden zich hiervoor aangemeld en deden deze avond hun zegje. Identiteit behouden Allereerst was dat Martina Westdorp, die aan de hand van een studie naar de histori sche bebouwing van Dirksland én aan de hand van een powerpointpresentatie met historische kaarten de aanwezigen terug- leidde naar de tijd waarin de eerste bebou wing en bewoning van Dirksland ontstond. Eén ding werd daarbij duidelijk: het Achter dorp is stedenbouwkundig uniek op het eiland; het is geen Achterweg van de Voor straat, maar eigenlijk een tweede Voorstraat, die ai bewoning kent vanaf het begin van de vijftiende eeuw. Het Achterdorp is dan ook bepalend voor de identiteit van Dirksland en geniet een hoge cultuurhistorische waarde. Beleid van de Provincie ten aanzien hiervan geeft aan dat een dergelijke identiteit behou den moet blijven. Als er dan ook sprake zou worden van flinke sloopactiviteiten in het Achterdorp, zou dit haaks staan op het pro vinciale beleid en zou beeldbepalende dorpseigen bebouwing definitief verloren gaan. "Laten we daarom die identiteit behouden" zo pleitte Martina, "en als 't even kan niet slopen." Eigen beheerproject Vervolgens deed bewoner van de Katte wacht Jan Verbiest z'n zegje. En ook hij drong erop aan om de karakteristieke gevels aan de westzijde van het Achterdorp te behouden. Sloop van het Rabobank kantoor noemde hij echter 'kapitaalvernietiging'. En voor de plek waar nu 't Startblok nog staat, deed hij de suggestie om hier woningbouw voor starters te realiseren, die hier - in navolging van een voorbeeld elders in Nederland - een eigen woningbouwproject van zouden kunnen maken en dat geheel in eigen beheer zouden kunnen realiseren. Voor de architectuur zou bijvoorbeeld een prijsvraag kunnen worden uitgeschreven voor studenten bouwkunde. Mogelijk is hiervoor ook nog subsidie te halen bij de provincie, zo stelde Verbiest voor. Samenwerken Namens de woningbouwvereniging Dirks land sprak daarna directeur Wilma de Brui ne. Zij wees op het grote aantal, in bouw kundig opzicht, te ontwikkelen gebieden in Dirksland en pleitte ervoor om de afzonder lijke plannen vooral in samenhang met elkaar te bekijken. Ook drong ze erop aan om een onderzoek te starten naar de werke lijke mogelijkheden en om voorwaarden te scheppen, ook voor detailhandel. En wat de woningbouwvereniging betreft; "deze heeft plannen genoeg die de samenleving ten goe de zullen komen" zo gaf ze aan, "laten we daarbij zoveel mogelijk samenwerken!" Ze wees er ook op dat de vraag naar zorg steeds toeneemt, ook in Dirksland. De wachtlijst voor zorgwoningen is dan ook groot, en ze nodigde de Dirkslandse raad daarom uit eens een bezoekje te brengen aan het woon zorgcomplex (wozoco), om aldaar wellicht nog eens door te praten over de plannen die de woningbouwvereniging heeft. Slaapdorp Vervolgens gaf groenteboer Pieter Struik aan, wonend op de grens B.C. Zaaijer- laan/Kattewacht, welke opties hij voor toe komstige invulling van het gebied, die een aantal raadsfracties al op papier had gezet, wel of niet geslaagd vindt. Vooral maakte hij duidelijk dat zijns inziens er geen energie meer gestoken hoeft te worden om winke liers naar Dirksland te krijgen, omdat dit volgens hem "een gelopen race" zou zijn. En hij bracht een aardig voorvalletje naar voren waaruit bleek hóe zeer Dirksland al een 'slaapdorp' zou zijn geworden. "Toen iemand op de bankjes bij de kerkgracht zat, vroeg een voorbijrijdende autobestuurder waar hij nu toch het centrum van het dorp kon vinden. Hij had, komend vanaf het zie kenhuis, het bordje 'centrum' gevolgd, was doorgereden door tot 'ie weer een bordje 'centrum' tegenkwam, dat wees in de rich ting terug, en nu kwam hij wéér hierlangs. Maar waar is nu het centrum?" Kennelijk biedt het dorpscentrum van Dirksland dus niet (meer) wat anderen er denken aan te treffen. Ofwel, zo bedoelde Struik; Dirks land is een slaapdorp geworden, zonder bedrijvigheid, zonder levendigheid. Ziekenhuis Als laatste inspreker nam directeur Algeme ne Zaken van het Van Weel-Bethesdazie- kenhuis Koos Moerland plaats achter het spreekgestoelte. Hij legde uit dat het zieken huis in de achterliggende tijd een forse groei heeft doorgemaakt en dat dit ook in de nabije toekomst te verwachten is, zowel wat het aantal specialismen betreft als het aantal patiënten dat hierdoor naar het Van Weel trekt. Eén van de gevolgen hiervan is dat er opnieuw "ernstige behoefte" bestaat om uit te breiden. En omdat het te herontwikkelen gebied op zo korte afstand van het zieken huis ligt, gaf Moerland aan graag mee te willen denken in de planontwikkeling, zodat het ziekenhuis mogelijk ook daar gebruik zou kunnen maken van vrijkomende loca ties, al of niet in de vorm van een multi functionele ruimte. Uiteraard komen daar alleen vakken voor in aatmierking die niet noodzakelijkerwijs vlakbij de kliniek of het laboratorium hoeven te zitten. Kantoor ruimte bijvoorbeeld. In totaal zou het om enkele duizenden vierkante meters gaan, incl. parkeervoorziening, aldus Moerland.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2005 | | pagina 1