Heel Goeree-Overflakkee digitaal gefotografeerd STRUIK 0900-8844 Hoe gevaarlijk kan propaganda zijn? Oud-Hollandse dag op de Mèkkerstee Matthaus Passion in Dirksland Staatsbosbeheer oogst op beperkte schaal hout in zomerperiode De Nacht van Sommerdiek ■(/Mirmaard Paashaas bezoekt Ouddorp Paasconcert in de Breepleinkerk STRUUK Samen zingen in Ouddorp ^252 G^G) cnr. streekblad op gereformeerde grondslag voor de zuid-hollandse en zeeuwse eilanden Paasavond vereniging 'De Christenvrouw' afd. IVliddelliarnis/Sommelsdijic Taxatierapport nodig van woning of bedrijfspand? www.opelnieuws.nl actief in beeld en geluid Orgel, panfluit en harp: Luchtfoto atlas openbaart de 'loodrecht opnamen die een Cessna-vliegtuigje in 2003 maakte in opdracht van ministeries en waterschappen ERA Taxatie nodig? Bel ons! ii^i^ (0187) 47 02 72 of (0187) 68 45 45 V"^ VisserScVisser BARENDRECHT «TEL 0180-642 111 MIDDELHARNIS «TEL 0187-617 300 GOUDA «TEL 0182-358 235 BARNEVEID* TEL 0342-405 140 Vrijdag 18 maart 2005 77e jaargang nr. 7390 Rotterdam-Rijnmond district De Eilanden Basiseenheid Goeree-Overflal<kee Brand in tuinhuis MIDDELHARNIS - Door nog onbekende oorzaak is rond kwart voor twaalf dinsdag avond brand ontstaan in een tuinhuis aan de Prinses Marijkestraat. De brandweer kwam ter plaatse en bluste de uitslaande brand. De Technische Recherche stelt een nader onder zoek in naar de oorzaak van de brand. Bromfietsers aangehouden na beledi ging en poging tot mishandeling OUDE-TONGE - Woensdagavond om streeks acht uur zijn een 16-jarige jongen uit Achthuizen en een 18-jarige jongen uit Stad aan 't Haringvliet aangehouden voor respec tievelijk poging tot mishandeling en het beledigen van politiemensen. Rond acht uur kreeg politiepersoneel van het district De Eilanden de melding dat voetballende jeugd overlast veroorzaakte bij het busstation aan de Stationsweg. Eén van hen zou hierbij bij na zijn aangereden door een bus. De jonge ren werden aangesproken op hun gedrag en liepen na enig aandringen weg. De 18-jarige bromfietser, die deel uitmaakte van de groep, werd staande gehouden omdat zijn achterlicht niet goed werkte. Er ontstond een woordenwisseling waarbij hij de politieman beledigde. Hierop is de 18-jarige man uit Stad aan 't Haringvliet aangehouden. Kort hierna gingen enkele bromfietsers met hoge snelheid rondjes rijden om en in de richting van de politiemensen. Hierbij werd de 16- jarige aangehouden omdat hij in de richting van een politieman reed. De twee verdachten zijn voor verhoor en onderzoek meegeno men naar het politiebureau. Er is een groot verschil tussen educatie en propaganda. Bij educatie wordt u duidelijk gemaakt hoe u kunt denken. Propaganda zegt u wat u moet denken. Bij informatie die uw ontwikkeling, uw educatie, ten goede komt, krijgt u alle kanten van een zaak te zien en wordt u aangemoedigd tot discussie. Bij propaganda wordt u aanhoudend bestookt met een bepaalde mening en wordt discussie ontmoedigd. Vaak zijn de ware motieven van propagandisten niet zo duide lijk. Zij schiften de feiten, maken gebruik van de nuttige en verhullen de andere. Zij verdraaien de feiten ook en specialiseren zich in leugens en halve waarheden. Uw emoties, niet uw logische denkvermogens, zijn hun doelwit. Dit onderwerp wordt op maandag 21 maart tussen 21.00 uur en 22.00 uur besproken in het programma 'Ontwaakt Radio' op Radio Flakkee. De presentatie is in handen van Nick Ehbel. Dinsdag om 16.00 uur wordt het programma herhaald. OUDDORP - Binnenkort, zaterdag 26 maart a.s., is er weer zo'n gezellige dag op de Mèkkerstee, zo'n soort open dag, waarop iedereen in en uit kan lopen en.waar vele bekenden elkaar ontmoeten. De dag wordt in samenwerking met het naastgelegen Tuin centrum Voogd georganiseerd, maar zowel de Mèkkerstee als Voogd geven er afzonder lijk van elkaar invulling aan. In de Mèkker stee gebeurt dat door middel van een Oud- Hollandse dag. Ditmaal zal er geen veelheid aan kraampjes staan, maar vraagt vooral het grote tertas de aandacht, waar allerlei lek kers genuttigd kan worden: koffie, thee, appeltaart, pannenkoeken, soep, patat, vis, geitenkaas, enz., enz. Verder kunnen er huif- kartochten door de omgeving worden gemaakt én kunnen kinderen hun krachten meten door touw te trekken met... een Zeeuws trekpaard! En last but not least geeft de overbekende dialecticus Pau Heerschap twee maal een optreden 'op z'n Ouddurps', met een verhaal dat geënt is op de Mèkker stee, 's morgens van 11.00-11.30 en 's mid dags van 14.00-14.30 uur. Hiervoor wordt van de luisteraars natuurlijk wel een geringe vergoeding gevraagd van per persoon (kinderen tot 12 jaar 1). En verder kan er natuurlijk vrij worden rondgelopen door de geitenstal of kan worden gekeken hóe gei tenkaas wordt gemaakt. Iedereen is dan ook hartelijk welkom voor een overgezellige dag op de Mèkkerstee, op zaterdag 26 maart. In de Hervormde kerk te Dirksland wordt morgen, zaterdag 19 maart, de Matthaus Passion van J.S. Bach uitgevoerd. Het koor en alle andere medewerkenden werken toe naar de generale repetitie en de uitvoering. De kaartverkoop gaat gestaag. Ter herinne ring: de uitvoering begint om 19.30 uur. De kerk gaat open om 18.45 uur De entree bedraagt 25, inclusief koffie of thee in de pauze. De thans nog resterende toegangs- kaarten zijn verkrijgbaar bij Ina Krijger, tel. (0187) 485024, en bij Jan Zuurmond, tel. (0187) 681883, alsmede vóór de uitvoering 's avonds aan de kerk. 'De Christenvrouw' afdeling Middelhar- nis/Sommelsdijk hoopt woensdag 23 maart a.s. haar Paasavond te houden in het vereni gingsgebouw 'De Hoeksteen' aan de Ring te Middelhamis. Ds. H.J. Boer uit Nieuwe- Tonge zal deze avond de meditatie verzor gen. Naast declamatie en samenzang zal het koor van Refugium 'Opent Uwe Mond' o.l.v. dirigent Leonard Duynkerke enkele liederen te zingen. Deze avond vangt aan om 19.30 uur. Ook gasten zijn hartelijk welkom. staatsbosbeheer oogst dit jaar, in de periode van 15 maart tot 15 juli, op beperkte schaal hout (de zogeheten zomer vellingen). Omdat de lente- en zomerperiode voor veel vogels het broedseizoen is, besteedt Staatsbosbe heer veel zorg aan het voorkomen van schade en volgt ze hierbij de gedrags code zorgvuldig bosbeheer. In deze gedragscode staat omschreven welke maatregelen genomen moeten worden - zoals inventarisatie van beschermde dieren en planten - voordat boswerk- zaamheden mogen worden uitge voerd. De gedragscode is opgesteld door Vogelbescherming Nederland en het Bosschap, en is recent goedge keurd door de minister van LNV. Staatsbosbeheer vindt het belangrijk om met het leveren van hout een duurzame bijdrage te leveren aan de dekking van de houtbe hoefte in Nederland. Ook is het kappen van bomen in veel gevallen nodig om het bos aantrekkelijker voor dieren en planten te maken. Het oogsten in de zomerperiode is noodzakelijk omdat bepaalde houtsoorten voor de houtmarkt het hele jaar door aange leverd moeten worden (bijvoorbeeld voor de papierindustrie of biomassa voor groene stroom). Overigens levert oogsten in de zomerperio de in bepaalde gevallen minder schade op dan in de winter. Ondanks alle voorzorgs maatregelen valt schade aan individuele vogels en planten echter niet geheel uit te sluiten. Gelukkig is de kracht en vitaliteit van het bos en haar bewoners zo groot dat dergelijke incidentele verstoringen geen blijvende schade aan het bos veroorzaken. Naast natuurbeheer en recreatie is ook hout productie een belangrijke taak voor Staats bosbeheer. Nederlanders zijn met een gebruik van ruim 14 miljoen m3 aan hout grootverbruikers. Hout is een miheuvriende- lijke grondstof die in principe voortdurend vernieuwbaar is. Het overgrote deel van het hout dat in Nederland verbruikt wordt, komt uit het buitenland (93%), waar het soms nog gewonnen wordt uit oerbossen, zoals tropi sche regenwouden. Het is daarom belangrijk dat Nederland zelf voorziet in een deel van de eigen houtbehoefte. De overheid heeft Staatsbosbeheer opgedragen jaarlijks ca. 300.000 m3 hout te leveren. Al het hout uit bossen van Staatsbosbeheer is gecertificeerd met het FSC-keurmerk voor duurzaam bos beheer. Het grootste gedeelte van de houtoogst in Nederland vindt plaats in de herfst- en win terperiode, omdat de natuur dan het minst verstoord wordt. Op sommige plaatsen (vooral in Flevoland) levert houtkap in de winter echter meer schade op dan in de zomer, bijvoorbeeld omdat de bodem in de winter te nat is. Daar vindt de houtoogst dus met name in de zomer plaats. Ander hout - bijvoorbeeld popuUerenhout - kan alleen goed verwerkt worden als het vers is, waar door een constante aanvoer in zowel zomer als winter noodzakelijk is. Staatsbosbeheer oogst hout door gemiddeld eens in de vijf jaar in daarvoor geschikte bossen een aantal bomen, verspreid door het bos, te kappen. Voordat er gekapt wordt, onderzoekt de bos wachter het gebied altijd grondig op nesten en holen van bijzondere en kwetsbare vogels en zoogdieren. De boswachter wordt bij deze inventarisatie vaak geholpen door leden van bijvoorbeeld vogel werkgroepen. Op basis van deze inventarisatie wordt besloten of en hoe er in een bosperceel geoogst kan worden. Makelaarskantoor Tamboer beëdigd makelaar/taxateur, lid NVM 0187-476555 Uw wensen van nu V. bepalen de Opel van morgen Opel. Al 3b laar de meest geliefde outo von Nederland. www.opelnieuwsjil SOMMELSDIJK - De inmiddels traditione le Nacht van Sonmierdiek zal op 1 en 2 april a.s. voor de 9e keer worden georganiseerd. Er zal dan wederom gestreden worden om de 'Sommerdiek Bokaal'. Zestien teams van acht personen zullen gedurende de nacht zoveel mogelijk kilometers zwemmen. Deze nachtmarathon start vrijdag om 20.00 uur en zal duren tot de volgende ochtend 8.00 uur. De nachtmarathon wordt gehouden in zwembad 'De Staver' te Sommelsdijk, het thuisbad van 'De Schotejil.' Voor recrean ten- en wedstrijdzwemmers zijn er aparte klassementen. Komt u gerust een kijkje nemen en moedig de zwemmers aan. De entree is gratis! MAKELAARDL Middelhamis B.V. Voor de koop of verkoop van uw wonmg Doetinctiemsestraat 32-34, 3241 AA Middelhamis Tel. (0187)482606 Op zaterdag 26 maart zal de paashaas het centrum van Ouddorp aan Zee bezoeken! De paashaas komt ieder jaar weer om op diver se plaatsen eieren te verstoppen in tuinen, straten en huizen, maar voor hij dit doet komt hij eerst de kinderen welkom heten! En ook altijd al willen weten waar de paashaas al die eieren vandaan haalt? Hiervoor heeft hij een speciale legkip die lekker chocolade eieren legt. Deze vrolijke dieren zorgen voor een ware paashazenparade en natuurlijk heb ben ze voor de kinderen een kleine verras sing... De paashaas en zijn 'legkip' zijn te zien van 11.00 tot 15.00 uur in het centrum van Oud dorp aan Zee te zien en is uitgenodigd door de Stichting Promotie Kop van Goeree. COMBI P- Wtititnial 3S Iel iOIIT) UltH hu 6t37U ROTTERDAM - Op Tweede paasdag, maandag 28 maart, geeft Martin Mans, samen met panfluitiste Liselotte Rokyta en harpiste Anke Anderson een concert in de Breepleinkerk te Rotterdam. Deze instru mentcombinatie is bijzonder mooi voor de vertolking van de gekozen paasmuziek. Het concert begint met een paasintrada op orgel. Daarna volgen enkele paasliederen zoals: 'Het ruwhouten Kruis', 'Daar juicht een toon' en 'Hallelujah' uit de 'Messiah' van Handel. Zowel de harpiste als de panfluitis te spelen enkele solowerken, terwijl de orga nist diverse orgelimprovisaties ten gehore brengt, met aansluitend samenzang. De har piste Anke Anderson vormt met Martin Mans al jaren een orgel/harp duo. Dit blijkt uit de diverse CD's met gevarieerd repertoi re die zij reeds produceerden. Deze CD's zijn in de Breepleinkerk verkrijgbaar. Ook panfluitiste Liselotte Rokyta werkt veel samen met Martin Mans, dit in de combina tie Trio Avanti. Ook van dit trio zijn tijdens het concert CD's verkrijgbaar. Het concert begint om 20.00 uur. De toegang bedraagt 7,50 voor volwassenen en 3,50 voor Ën- deren onder de 12 jaar. In de lange, lome zomer van 2003 vloog boven Goeree-Overflakkee, op een hoogte van vijfduizend meter, een twee- motorig Cessna-vliegtuigje. Niemand zal er van hebben opgekeken; lucht- vaartverkeer komt tenslotte dagelijks voor boven het eiland. Maar wie het vUegtuig zorgvuldig volgde, zal het zijn opgevallen dat het niet slechts over vloog, maar almaar heen en weer. Het leek alsof het een zorgvuldige route afwerkte, steeds op dezelfde hoogte, tot dat het het ganse eiland in stroken had bestreken. Wat gebeurde hier toch, wat was er gaande? Onlangs verscheen bij de kleine Uitgeverij 12 Provinciën in Landsmeer de 'Luchtfoto-atlas van Zuid-Holland' en kon het raadsel wor den ontrafeld. De Cessna was een foto vliegtuig. Door een gat in de bodem werden tijdens die zomerse dagen haar scherpe kleurenopnamen gemaakt van heel Nederland. De vijftienhonderd individuele opnamen die daarvoor nodig waren, zijn met computers ver werkt tot één landsdekkend gedetail leerd digitaal luchtfotobestand, dat nu via de uitgeverij voor publicatie is vrij gegeven. De opdracht voor deze lood rechtluchtfoto's was niet afkomstig van deze onderneming, maar van tvfee ministeries (LNV en VROM), enkele waterschappen en vrijwel alle provin cies. Zij gunden de 'kolossale klus' aan het gespeciaUseerde Antwerpse bedrijf Aerodata International Surveys. Maar hoe zit dat dan? Wat doen deze opdrachtgevers dan met de 'mozaïekfo to's', die details zichtbaar maken van kleiner dan 1 meter? In deze reportage: hoe agrariërs op Goeree-Overflakkee als eersten de foto's onder ogen krijgen die in 2003 zo onopvallend boven hun hoofd werden gemaakt. Door Gert van Engelen Agrariërs weten er alles van, zuilen ze zuch tend erkennen: van de Basisregistratie Per celen (BRP). Velen van hen krijgen elk jaar opnieuw een formulier, waarop zij moeten invullen welke en hoeveel oppervlakte grond zij feitelijk in gebruik hebben. Per perceel horen zij allerlei gegevens op te geven, zoals het gewas en de geografische ligging. Het ministerie van LNV gebruikt de informatie om te controleren of de agrariërs voldoende 'afzetruimte' hebben voor de meststoffen met bijbehorende kilogrammen fosfaat die hun dieren produceren. De Basisregistratie Percelen is een landelijk systeem van het ministerie van LNV, dat het gebruik registreert van percelen landbouw grond en natuurterrein. Het was de toenma lige minister van LNV, Laurens Jan Brink horst, die deze BRP in 2001 invoerde. Agra riërs moesten voortaan afzetcontracten sluiten voor de mest die zij niet op hun land kwijt kunnen, en om dat te kunnen controle ren, kwam er de BRP. Maar hoe achterhaal je exact welke percelen boeren waar in gebruik hebben, en hoe kunnen zij dat zélf zo precies aantonen? Met luchtfoto's, zo luidde de oplossing die werd bedacht. Op de elfde verdieping van de centrale ves tiging van Dienst Landelijk Gebied (DLG) in Utrecht stelt drs. ing. Henk Gesink zich voor. De DLG, een agentschap van het ministerie van LNV, is hét grondbedrijf van de overheid in het landelijk gebied. "Wij verwerven grond voor de marktprijs", meldt een voorlichtingsbrochure, "richten die opnieuw in, adviseren over het beheer ervan en dragen het gebied vervolgens over aan gebiedsbeherende instanties en individuele agrariërs." Om projecten mogelijk te maken, beschikt de dienst over "een werkvoorraad" van 40.000 hectare. De dienst maakt niet alleen "groene plan nen" voor het landelijk gebied, plannen die neerkomen op het inrichten van groene gebieden voor recreatie, natuur, water of 2^ 2 beëdigde/gecertificeerde makelaars/taxateurs Een overzichtsfoto van Goeree-Overflakkee. In de luchtfoto atlas komen van het eiland zo 'n veertig detailfoto 's voor. (Foto: Copyright Aerodata Int. Siirwys. AeroGRID NL2003. landbouw, de dienst voert ze ook uit. De bro chure: "Wij vertalen abstract beleid naar uit voering in concrete projecten." DLG werkt binnen één opdracht voor meerdere overhe den, brengt ook de geldstromen en subsidie mogelijkheden bij elkaar, en regelt de ruim telijke ordeningsprocedures en vergunnin gen. Trots trompettert de DLG op de omslag van het voorlichtingsmateriaal: "Wij realise ren de groene plannen voor 16 miljoen Nederlanders!" Correcte opgave Henk Gesink is bij de DLG medewerker ruimtelijke informatievoorziening, en in dit geval de aangewezen persoon om uitleg te geven over nut en gebruik van het landsdek- kende luchtfotobestand. De aanleiding voor de aanschaf van luchtfoto's was het opzetten van de BRP in 2001, verteh hij. "Om te bereiken dat agrariërs een correcte opgave kunnen doen van hun grondgebruik, bedacht de toenmalige Dienst Basisregistraties (DBR) van LNV in Assen een systeem, waarbij zij, tegelijk met het formulier, een kaartje kregen van de streek waarin ze wonen. En daarop moesten de boeren inte kenen waar hun percelen liggen." Dat kaartje betrof een topografische uitsnede met onder andere wegen, waterlopen en hui zen. De gegevens daarvoor zijn afkomstig uit de topografische bestanden van de Topo grafische Dienst in Emmen, tegenwoordig onderdeel van het Kadaster. Om de agrariërs nog beter in staat te stellen zich te oriënteren, werd op de kaarten ook een kleurenfoto van het gebied afgebeeld. Daarvoor waren (digi tale) foto's nodig van geheel Nederland, en die kocht LNV bij Eurosense in Brussel. De foto's waren gemaakt in 2000. Elk kalenderjaar stujut de DJBR, tegenwoor dig de Dienst Regelingen (DR) geheten, aan zo'n 50.000 agrariërs, voornamelijk akker bouwers, een formulier, met als bijvoegsel een kaart met luchtfoto. De foto's worden om de drie jaar geactualiseerd. Gesink: "De Dienst Regelingen wil geen verouderde foto's toezenden. Voor agrariërs moeten de foto's kloppen. Want natuurlijk verandert er wel eens wat in de tussenliggende jaren. Bij voorbeeld door stadsuitbreiding, door wegenaanleg en door de aanleg van natuur gebieden." In 2003 waren de foto's aan verversing toe. De opdracht werd Europees aanbesteed, door niet alleen het ministerie van LNV, maar ook het ministerie van VROM. enkele waterschappen en provincies. Aerodata International Surveys kreeg "de geweldige klus", zoals het bedrijf het noemde, toebe deeld en de firma trof het: dankzij het uit zonderlijke zomerweer waren de vliegom- standigheden zo gunstig dat "heel veel dagen" kon worden gefotografeerd. Eind 2003 werd het digitale luchtfotobestand opgeleverd. De opdrachtgevers kregen het gebruiksrecht. Ook andere geïnteresseerde partijen kunnen het bestand in zijn geheel of in delen kopen, maar het eigendom blijft berusten bij de Antwerpse onderneming. Vervolg op pagina 7 Deze detailfoto van oostelijk Flakkee toont Ooltgensplaats en een deel van de omgeving. Digitaal kunnen de gebruikers van de luchtfoto 's inzoomen tot op 1 meter. In de luchtfoto-atlas worden alle foto 's vanaf dezelfde hoogte getoond. (Foto: Copyright Aerodata Int. Surveys, AeroGRID NL2003. In de Doopsgezinde kerk aan de Dorp- stienden te Ouddorp is het zaterdagavond 19 maart weer 'samen zingen". De avond duurt van half acht tot half negen. De col lecte is bestemd voor Oekraïne. Iedereen is hartelijk welkom. REGISTERACCOUNTANTS

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2005 | | pagina 1