KEUKENS f^i^ Eilandelijke colleges vinden inkrimping ambulancezoi^ onacceptabel WOZ-taxatie te hoog? www.buijze.nl Eleos opent beschermde woon vorm in Ouddorpse woonwijk de Kunst Dorpsraad brengt twee adviezen uit aan gemeenteraad Workshop stempels maken 99^^-2 fi e> Ingezonden: lARDÊ kievit warmte 'Vergeet de herbergzaamheid niet. Volgens conceptplan verdwijnt ambulancepost Goedereede Langere aanrijtijd voor oostelijk én westelijk deel van het eiland De allergrootste keus, de scherpste prijs! Ceciliaweg 4, St-Annaland 0166-653448 Christenvrouw Dirksland Dure kankermedicijnen wél in Dirksland Uw woning of bedrijfspand verkopen? Dinsdag 15 maart 2005 77e jaargang nr. 7389 Alle inwoners van Goeree-Overflakkee ont vingen in de afgelopen weken van de gemeente een aanslag Onroerende Zaak Belasting (OZB) en een waardebeschikking voor hun woning (WOZ). De OZB wordt afgeleid van de waarde van de woning. Deze wordt bepaald door verge lijking met andere gelijkwaardige wonin gen. Uit die vergelijking blijkt dat de waarden van woningen gestegen zijn. In sommige gevallen is die waardestijging onredelijk groot, zelfs tot 80%. De waarde van huur woningen wordt op dezelfde manier bepaald als bij koopwoningen. Daar huurwoningen zelden leeg worden verkocht en nittmier op eigen grond staan, is een vergelijking van huurwoningen met koopwoningen onrecht vaardig. De hoogte van de WOZ waarde heeft ook gevolgen voor de waterschapsheffing. Het kabinet is op 4 februari akkoord gegaan met het voorstel van minister Dekker voor een nieuw huurbeleid. Dat zal grote gevol gen hebben voor de huurprijs van de woning. Deze zal dan afhankelijk van de WOZ waarde bepaald worden. Bent u het niet eens met de WOZ-waarde van uw woning, dan dient u binnen 6 weken na dagtekening van de aanslag bezwaar te maken bij de afdeling financiën van de gemeente. De Huurdersvereniging Middel- hamis stelt voor alle huurders op Goeree- Overflakkee een concept bezwaarschrift ter beschikking. U kunt dit afhalen tijdens het spreekuur op donderdagmiddag na 13.30 uur of per e-mail toegezonden knjgen. Het e- mail adres is hvm004@zonnet.nl. Huurdersvereniging Middelharnis 60 complete opstellingen keuze uit 600 modellen/kleuren De Christenvrouw afd. Dirksland hoopt woensdagavond 16 maart a.s. weer bij elkaar te komen in verenigingsgebouw 'Onder de Wiek'. Op deze avond hoopt mevrouw M.C. Klein-van Doom uit Hei- en Boeicop (tot voor kort woonachtig in St. Philipsland) te spreken over het onderwerp 'Dementie'. Gasten en leden zijn hartelijk welkom. Aan vang 19.45 uur. Industrieweg 44 -q,,., 3241 MA Middelharnis fc' Tel.: (0187) 482É99 E-mail: info@ki6Vitwarmte.nl www.lcievitwarmte.nt INKOMENS- EN VERMOGENSPLANNING OUDDORP - De landelijke Stichting voor Gereformeerd Geestelijke Gezondheidszorg Eleos heeft in Oud- dorp in een 'gewoon' woonhuis aan de Molentienden een ruimte gecreëerd voor mensen met een psychiatrische aandoening of beperking óf een psy chosociaal probleem. Vrijdag vond de officiële opening plaats. Dat gebeurde op afstand, in Zorgboerderij De Mèk- kerstee aan de Hofdijksweg. Door Adri van der Laan Eleos kon natuurlijk de vele genodigden niet ontvangen in het woonhuis aan de Dorp- stienden, daarom koos men voor de De Mèk- kerstee. Geheel in stijl was er een spreekge stoelte gecreëerd in een open rijtuig. Loca tiehoofd mevrouw M.J. van Velzen-Struik was de eerste die de koets beklom. In het kort schetste zij de voorgeschiedenis van de opvang. In 2002 vormde op Goeree- Overflakkee een groepje vrijwilligers de Stichting Onderdak. Deze stichting exploi teerde eerst in Middelharnis en later in de pastorie van de Hervormde Kerk in Ouddorp een woning waar mensen met een beperking 'onderdak' konden krijgen als ze door ver schillende oorzaken een tijdje buiten de thuisomgeving moesten verblijven. Echter, steeds meer cliënten stroomden naar de woonvormen toe, en dat vereiste steeds meer professionaliteit. Daarom werd er vorige jaar gekozen om samen te gaan werken met de Stichting Eleos. Deze landeUjke stichting Wethouder Lokker onthult de miniatuur vuurtoren voor woonvorm 't Westhoofd. (Folo Adri van der Laan) is een instelling voor gereformeerde geeste lijke gezondheidszorg en heeft een veelzij dig zorgaanbod, zoals ambulante zorg voor kinderen, jongeren en volwassenen. Eleos verzorgt onder andere klinische- en dagbe handeling voor volwassenen en dagbeste ding en arbeidsrehabilitatie, een deel daar van is ook het 'beschermd wonen' zoals dit in Ouddorp wordt aangeboden. Na de fusie van de Stichting Onderdak en Eleos werd er gezocht naar een passend huis. Dit werd gevonden in een tussenwoning aan Molen tienden 74 in Ouddorp. Nadat wat aanpass ingen te hebben aangebracht, was de woning geschikt voor de zorgvragers, die er momen teel hun tijdelijk thuis vinden. Er blijkt een stevige band te zijn tussen De Mèkkerstee en de woonvorm omdat een deel van de bewo ners dagelijks op de zorgboerderij zijn te vinden. Volgens het locatiehoofd was het nog niet zo gemakkelijk om een passende naam te vin den voor de woning. Daarom werd er een prijsvraag voor uitgeschreven, wat resulteer de in de naam 't Westhoofd - de naam van de Ouddorpse vuurtoren. Andere namen uit het Ouddorps dialect, zoals De Schurveling of De Hoagte, werden gepasseerd omdat die voor de landelijke stichting moeilijk zijn te hanteren. Mevrouw Van Velzen wees erop dat het de bedoeling is dat de nieuw geopen de beschermde woonvorm dezelfde veilig- In het nieuwe programma 'Uit de Kunst' op Radio Flakkee is donderdag 17 maart van 20.00 tot 21.00 uur, de kunstenaar Frank Mommersteeg te gast. Frank woont in Oude- Tonge, maar zijn hart ligt in Toscane, een streek in Italië waarover hij momenteel ook exposeert in zijn eigen galerie aan de Molen dijk in Oude-Tonge. Hij schildert en tekent en is tevens galeriehouder. Maar hij probeert ook anderen te laten delen in zijn kunsten: hij geeft lezingen en cursussen. Presentator Cees Briek probeert in een interview erach ter te komen wie deze Frank Mommersteeg, al weet hij nu al dat Frank niet zijn hele werkzame leven kunstenaar is geweest. De herhaling van 'Uit de Kunst' is op donder dag 31 maart van 21.00 tot 22.00 uur. GOEDEREEDE - Na het succes van vorig jaar, organiseert de Kunststichting Goede- reede ook dit jaar weer een workshop voor kinderen, in Verenigingsgebouw Oostdam. Jongens en meisjes vanaf 6 jaar kunnen op woensdag 23 maart van 14.00 tot 16.(X) uur stempels maken. Onder begeleiding van Ingeborg en Carla Vermeulen maken ze de stempels van rubber en hout. Met deze stem pels kunnen ze vervolgens een placemat voor het paasontbijt versieren. Belangstel lenden kunnen bij de Kunststichting Goede- reede reserveren voor deze workshop, tel.: (0187) 491878 of 492134. De deelnamekos ten bedragen 5, incl. materiaal. heid en licht op de bewoners uit zal stralen als de Ouddorpse vuurtoren op de scheep vaart. Uit Psalm 27 las mevrouw Van Vel zen: "De Heere is mijn licht en mijn heil; voor wie zou ik vrezen?" Ze sprak de wens uit dat "dat licht ook in onze harten zou mogen schijnen". De regiomanager begeleiding van Eleos, dr. S.D. Post, legde in zijn toespraak uit wat Eleos betekent: barmhartigheid. Hij wees ook op de identiteit van Eleos, "Het is een gereformeerde GGZ instelling die wil wer ken vanuit Gods Woord". Vanuit die gere formeerde geestehjke gezondheidszorg geeft Eleos verschillende soorten van hulp aan zorgvragers. Zo is er de woonbegelei ding zoals in het 't Westhoofd, maar ook is er de behandelingssector. Bij deze laatste vorm wordt meestal de oude Riagg-zorg geleverd. Post verzekerde dat alle zorg het evangelie als basis heeft: Jezus heeft ook belangstelHng heeft voor mensen die kwets baar zijn in de samenleving. Wethouder A.C. Lokker van de gemeente Goedereede, die in gezelschap van burge meester Van de Velde de bijeenkomst bij woonde, kreeg de eer toebedeeld om de offi ciële openingshandeling te verrichten. Hij verklaarde hiermee bijzonder vereerd te zijn omdat hij als bestuurder al geruime tijd - vanaf 1999 - betrokken is geweest bij de planvorming rondom 't Westhoofd en zorg boerderij De Mèkkerstee. Veel hobbels moesten er volgens Lokker genomen wor den voor het zover was dat de Mèkkerstee gerealiseerd kon zijn. Tijdens de planont- wikkeling en de bouw is er ook heel veel nagedacht over een onderkomen voor de mensen van het dagbestedingsproject. Ver schillende locaties op Ouddorp zijn de revue gepasseerd, onder andere het oude politiebu reau. Tot spijt van Lokker verleende de woningbouwvereniging hieraan geen mede werking, omdat huisvesting van deze doel groep niet binnen het beleid paste. Lokker hoopt in de toekomst, door het maken van prestatieafspraken, meer aandacht van de woningbouwvereniging te krijgen voor de ontwikkeling van woonvormen zoals 't Westhoofd. Voordat hij de openingshandeling verricht te, wees Lokker op' de Bijbeltekst 'Vergeet de herbergzaamheid niet, want hierdoor heb ben sommigen onwetend engelen geher bergd'. Hij wenste namens het gemeentebe stuur de Stichting Eleos veel zegen toe. Ver volgens onthulde Lokker een miniatuur vuurtoren, die ongetwijfeld plaats zal krij gen bij de woning aan de Molentienden. Bewoners van 't Westhoofd verzorgden tij dens de openingsbijeenkomst een declama tie, waarna de voorzitter van de Raad van Bestuur van Eleos, dr. J. van der Wal, ook zijn felicitaties overbracht aan de begelei ders en bewoners van 't Westhoofd. GOEREE-OVERFLAKKEE - Voor de ambulancezorg op Goeree-Over flakkee dreigt een inkrimping van de dienstverlening. Op 23 maart wordt aan het bestuur van de Regionale Hulpverleningsdienst Rotterdam- Rijnmond (RHRR) het conceptsprei- dingsplan 2005 ten behoeve van de ambulances aangeboden. De voorstel len in dit plan stuiten op grote bezwa ren van de eilandelijke gemeenten. Er wordt voorgesteld om de ambulance post in Goedereede op te heffen, zodat er straks maar één post - in Dirksland - zal zijn waaruit het hele gebied 'bediend' zal worden. "Onaccepta bel", zo vinden de gemeenten. Ze heb ben hun bezwaren kenbaar gemaakt aan de RHRR. Tijdens een persconfe rentie gaven mevrouw G.J. van de Velde-de Wilde en A.J.C. van Pelt, de burgemeesters van respectievelijk Goedereede en Oostflakkee, toelich ting op de bezwaren. Door Adri van der Laan Het huidige spreidingsplan van de ambulan ces dateert van 1995. Verschillende oorza ken hebben ertoe geleid om een nieuw sprei dingsplan op te stellen. De financiële midde len nemen af en daarom bleek het onmogelijk om de huidige 16 standplaatsen in het Rijnmondgebied te handhaven. Het bestand van standplaatsen werd daarom in het concept teruggebracht tot 9, zodat het Rijnmondgebied het met 7 standplaatsen minder moet doen. Doordat de twee ambu lancediensten die nu nog binnen de regio Rijnmond actief zijn, van eikaars standplaat sen gebruiken maken, was het volgens de opstellers van het spreidingsplan gemakke lijker om een goed plan te maken. Burgemeester Van Pelt verklaarde dat in het verleden de ambulancezorg op Goeree- Overflakkee veelvuldig het onderwerp van overleg en onderhandeling is geweest. Nadat enige jaren geleden volgens de nieuwe regelgeving bleek dat de 'ziekenwagens' van Ouddorp en Dirksland niet meer aan de eisen voldeden, werd de ambulancezorg ondergebracht bij ambulancedienst Delta Noord, waaronder ook het eiland Tholen viel. Na het faillissement van deze dienst en nog wat veranderingen was de praktijk in de hui dige situatie dat er op Goeree-Overflakkee twee ambulanceposten zijn: te Goedereede en Dirksland. Van hieruit konden de ambu lances binnen de wettelijke aanrijdtijd de gewenste plaatsen bereiken. Wel was er één uitzondering: het oostelijk deel van de gemeente Oostflakkee, dat niet binnen de vereiste 15 minuten aanrijdbaar blijkt. Slechter In het nieuw voorgestelde spreidingsplan komt Goeree-Overflakkee er veel slechter af, want nu is ook het gebied westelijk van Ouddorp niet meer bereikbaar birmen de maximale aanrijdtijd, zodat er straks twee knelpunten ontstaan op het eiland. De opstellers van het plan erkennen het feit dat de aanrijdtijd te lang is voor beide gebieden, maar hebben niet voor een andere oplossing gekozen. Het is de bedoeling dat in de plaats van de ambulancepost in Goedereede er een nieuwe post gevestigd wordt aan de noord kant van de Haringvlietsluizen. Daar van daan zou het westelijk deel van de gemeente Goedereede kunnen worden aangereden. Volgens burgemeester Van de Velde wordt er in het spreidingsplan rekening gehouden met 3000 inwoners van Ouddorp, waarvoor de aanrijdtijd overschreden wordt. "De plan nenmakers hebben echter geen rekening gehouden met Port Zélande en de Brouwers- dam, die óók binnen het gebied verzorgings gebied vallen, én de recreatiegebieden rond Ouddorp, waar in de zomermaanden tiendui zenden mensen recreëren". Ook burgemees ter Van Pelt constateerde dat in het concept- spreidingsplan een knelpunt zit voor 5.300 inwoners in de regio Oostflakkee, terwijl er bovendien geen rekening is gehouden met de 325 recreatiewoningen die in het vakan tieseizoen en in de weekenden bezet zijn. Brief In een gezamenlijke brief, ondertekend door de vier eilandelijke colleges, wordt het bestuur van de RHRR op de hoogte gebracht van de bezwaren van de gemeenten. De gemeentebesturen laten in de brief weten de voorgestelde situatie "onaanvaardbaar" te vinden. Volgens het plan zou er tijdens de nachtelijke uren zelfs maar één ambulance beschikbaar zijn voor het totale grondgebied van Goeree-Overflakkee. In de brief wordt gewezen op de actuele situatie, waaruit blijkt dat er de afgelopen weken verschillende momenten zijn geweest dat er op het eiland zelfs geen enkele ambulance beschikbaar was. "Door ernstige ongevallen aan de oost kant van het eiland kwam het voor dat de ambulance langdurig moest worden ingezet, zodat op de standplaats van de ambulances langere tijd geen back-up beschikbaar was. Het kan en mag niet de bedoeling zijn dat de veiligheid van ruim 47.000 inwoners in gevaar is doordat er maar één ambulance beschikbaar is, en bij inzet daarvan helemaal geen", zo verwoordt men de 'eilandelijke onrust'. In de brief wordt er verder op gewezen dat de oostelijke en westelijke knelpunten van het eiland - waar de ambulances dus niet binnen 15 minuten ter plaatse kunnen zijn - in de zomermaanden een nog langere aan rijdtijd nodig zullen hebben in verband met de drukte op de wegen als gevolg van het toeristenverkeer. Ook wordt er op gewezen dat in de zomermaanden de bevolking van het eiland veel groter is dan in het plan wordt gesuggereerd. In de brief wordt verzocht om het concept- spreidingsplan zodanig aan te passen dat de opkomsttijden voor het gehele eiland gega randeerd kunnen worden op maximaal 13 minuten. Kopieën van de brief zijn ook ver zonden aan de Provincie Zuid-Holland, het Ministerie van Volksgezondheid, Welzijn en Sport en aan de colleges van de gemeen ten op Voome en Putten en Rozenburg. DIRKSLAND - Diverse patiënten met in hoofdzaak borst- en dikke darmkanker krijgen geen medicijnen die hun leven kunnen verlengen. De Nederlandse Vereniging van Oncolo gen constateert dit na een rondgang langs aangesloten specialisten in 100 ziekenhuizen. Omdat de zorgverzeke raars de kosten niet of onvoldoende vergoeden, verbieden steeds meer zie kenhuizen in het land hun specialisten de kostbare kuren voor te schrijven. In het onderzoek, dat de afgelopen week uitvoerig in de publiciteit kwam, ging het om drie behandelingen en chemokuren die kankerpatiënten deels kunnen genezen of hun leven met vier tot zes maanden kunnen verlengen: Taxoiden voor jonge vrouwen met borstkanker, Trastuzumab voor vrou wen met een uitgezaaide borsttumor en Oxaliplatine voor patiënten met dikke darmkanker. De kosten van deze kuren lopen uiteen van ruim 10.000 tot 32.000 per patiënt: In het Van Weel-Bethesda ziekenhuis in Dirksland krijgen de patiënten voorlopig nog wel de nieuwste en duurste behandelin gen, zo meldt de ziekenhuisdirectie. Wel gelden er strikte voorwaarden. Bij elke patiënt wordt gekeken of de behandeling strookt met de criteria, zoals deze door de Nederlandse oncologen zijn afgesproken. Er worden alleen mensen behandeld die al in het ziekenhuis zijn. Patiënten die elders voor deze dure kuren worden geweigerd, worden niet overgenomen. Voor de toe komst worden wel problemen verwacht. De directie van het Van Weel-Bethesda zieken huis ziet maar één oplossing: er moet gewoon geld voor nieuwe behandelingen komen. De gezondheidszorg kost elk jaar 4 tot 5 procent meer; dat moet de samenle ving nu eenmaal aanvaarden. De zieken huisdirectie garandeert dat, wanneer het DIRKSLAND - De dorpsraden van de gemeente Dirksland zijn springle vend! Daarvan is de Dorpsraad van Dirksland wel het bewijs. Donderdag 3 maart jl. hield ze haar derde open bare vergadering over diverse onder werpen. Er stonden vier heel verschil lende onderwerpen op de agenda, waarvan de Dorpsraad besloten heeft om over twee onderwerpen advies uit te brengen aan de gemeenteraad van Dirksland. Sponsoring van plantenbakken Dorpsraadlid Aamoudse gaf in overweging om de inhoud van straatbloembakken te laten sponsoren door bedrijven. De gemeen te wil in het kader van de bezuinigingen de bloembakken in de kernen verwijderen omdat de aanleg en het onderhoud ervan erg arbeidsintensief is. De heer Aamoudse had in een andere plaats wel eens gezien dat op rotondes prachtige bloemperken waren aan gelegd, voorzien van een bord met de naam van een sponsor erop. Dat zou voor Dirks land misschien ook iets kuimen zijn. "Zowel het uiterlijk van de gemeente als de naam van het bedrijf kan daar wel bij varen", zo betoogde hij. De leden van de conmiissie hadden hier wel oren naar. De heer Kieviet sprak zelfs van een te waarderen initiatief. Wel wees hij terecht op het feit dat de uitvoeringsaspecten bij de gemeente liggen en dat het dus van belang is om te weten hoe de gemeente hier tegenover staat. Besloten werd dan ook om aan de gemeenteraad te vragen dit idee bij het college neer te leggen en af te wachten of het een voorstel is dat voor uitvoering geschikt is. Buurtsport Mevrouw Den Ouden voerde een pleidooi voor voortzetting van het buurtsportproject 'Be smart, be cool, be active', daarbij onder steund door een drietal jongeren dat het pro ject altijd bezocht: "Het is goed voor je gezondheid en het is heel leuk". En als geld het belangrijkste probleem is voor de gemeente, zouden ze er zelfs wel een kleine bijdrage voor willen betalen. Dat het buurt sportproject in één keer is gestopt, zonder met betrokkenen te overleggen over andere mogelijkheden, was voor één van de ouders van de kinderen een reden om gebruik te maken van het spreekrecht dat de voorzitter van de Dorpsraad, raadslid Gerrit Robijn, regelmatig aan de mensen op de publieke tri bune gaf. De dorpsraadleden konden begrip opbrengen voor de aangevoerde argumenten en besloten daarom ook dit onderwerp onder de aandacht van de gemeenteraad te bren gen. Precies twee uur na opening van de vergade ring kon de voorzitter de hamer weer laten vallen. De dorpsraadleden blijven actief, zij zijn voor de mensen op het dorp altijd aan spreekbaar voor zaken waarvan men vindt dat ze onder de aandacht van de gemeente moeten worden gebracht. ziekenhuis niet meer in staat is nieuwe dure behandelingen voor een patiënt te betalen, het niet zo is dat een patiënt zonder dat hij dit weet een inferieure behandeling voorge schreven krijgt, doch dit zal altijd met de patiënt zelf overlegd worden. Makelaarskantoor Tamboer beëdigd makelaar/taxateur, lid NVM 0187-476555

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2005 | | pagina 1