Vervallen sluis bij Dirksland straks een blakend waterstaatsmonument Schaken in Ouddorp In Nederland werd vroeger twee maal Pasen in één jaar gevierd Eiifunnai-tiiEuws Behalve KNZB prestatiemedailles ook regionale successen voor Schotejillers Damclub 'Denk en Zet' Voorspeelmiddag harmonie- en fanfareleerlingen Muziekschool Goeree-Overflakkee Opbrengst verkoping Adullam Uitslagen winter kampioen-schappen Zwemclub 'De Stelle' Uitslag Bïxie proef Stal de Poorte PAGINA 11 VRUDAG 11 MAART 20050 DIRKSLAND - De restauratie van het Dirkslandse Sas zal, met enige ver traging, half maart worden afgerond. Dan is de vervallen sluis uit 1791 een blakend waterstaatsmonument, dat door de aanleg van een fietsroute en het plaatsen van informatieborden ongetwijfeld meer recreërende lief hebbers van cultureel erfgoed zal trekken. De restauratie kost 2 miljoen euro, een veelvoud van de 105.000 gul den die ooit moest worden neergeteld voor de bouw van het Sas. Door Kees van Rixoort Het Sas is een keer-, schut- en uitwaterings- sluis in het begin zeventiende eeuw aange legde kanaal naar de haven van Dirksland. De sluis ligt enige kilometers ten noorden van het dorp en speelde tot in de twintigste eeuw een belangrijke rol als zeewaterkering, als afvoerpunt van overtollig polderwater en als schutplek voor de scheepvaart. Schepen bezochten de haven van Dirksland vooral om eilandelijke landbouwproducten te ver voeren. Daarnaast was er tot eind negentien de eeuw een overzetveer naar Hellevoetsluis vanaf het Sas en gaf de 'postboot' er de post voor Goeree-Overflakkee af, die vanuit het hoofdpostkantoor te Dirksland over het eiland werd gedistribueerd. Aanslibbing Het Sas was hét antwoord op de verzanding van de Dirkslandse haven. Het haventje, anno 2005 niet meer dan een dode plas water, dreigde door aanslibbing eind acht tiende eeuw de verbinding met het Haring vliet te verliezen, en dat zou uiteraard grote gevolgen hebben voor de economische posi tie van het dorp. De sluis in de zeedijk van de polder Kraaijenisse werd gebouwd door zes honderd arbeiders. Het was een gigantisch karwei en de kosten namen voor die tijd astronomische proporties aan. Niet voor niets sprak men over 'het kapitale Sas'. Het bouwwerk is een ontwerp van Teunis Blan ken Jansz., broer van de bouwer van het droogdok in Hellevoetsluis. In 2002, ruim dertig jaar nadat het Dirks landse Sas door de afsluiting van het Haring vliet een stille plek werd, kreeg de sluis de status van Rijksmonument. Het sashuis was toen al in eigen beheer door de bewoners gerestaureerd. De restauratie van de sluis volgde in 2004. Op 18 juni van dat jaar gin gen de werkzaamheden van start met het plaatsen van een gedenksteen. Het water schap Goeree-Overflakkee, inmiddels opge- De vervallen sluis, waarlangs de Dirkslandse haven richting het Zuiderdiep stroomt. (Fpto Hans Villerius) gaan in Hollandse Delta, droeg het Sas over aan een nieuwe beheersstichting. "Dit omdat er op die manier gemakkelijker gelden kon den worden verkiregen", aldus Kees Stout- jesdijk, hoofd planvorming van Hollandse Delta. "Voor het waterschap alleen was de restauratie een erg dure aangelegenheid en bovendien deels een oneigenlijke besteding van waterschapsgeld. Maar nu betalen ook de gemeente Dirksland en de provincie Zuid-Holland mee. Een prettig voordeel is ook dat we subsidie krijgen vanuit de Euro pese pot voor plattelandsontwikkeling." Nieuwe deuren Volgens Stoutjesdijk was het hard nodig dat de historische sluis onder handen werd genomen. "Het Sas was dusdanig vervallen dat er niets meer aan op te knappen zou zijn geweest als we nu niets hadden gedaan. De sluis heeft cultuurhistorische waarde en her innert aan het verleden van de Dirkslandse haven. Het is zonder meer een bijzonder bouwwerk." De restauratiewerkzaamheden bestonden onder meer uit het aanbrengen van nieuwe deuren; de oude sluisdeuren waren weg of verrot. Verder zijn het bedieningswerk van de deuren en het remmingwerk gerestau reerd. Het metselwerk en de natuurstenen onderdelen van het Sas zijn hersteld. Tevens is, om het monument ook in toeristisch opzicht aantrekkeUjker te maken, een fiets- MIDDELHARNIS - In zwemcomplex 'De Staver' hield zwemclub 'De Schotejil' afge lopen zaterdag de jaarlijkse recordwedstrijd vünderslag. Voorafgaande aan de wedstrijd werd een viertal KNZB prestatie medailles in brons uitgereikt. Deze medailles worden jaarlijks door de KNZB uitgereikt aan zwemmers en zwemsters die zich binnen de toptien op de nationale ranglijsten hebben weten te plaatsen. Ditmaal viel deze eer te beurt aan maar liefst vier zwemmers van de Schotejil, te weten Melanie van Gemert (1993) op de schoolslag, Esmee Koedoot (1992) op de schoolslag en vrije slag. Mark Costeris (1992) op de vrije slag nummers en tenslotte Sebastiaan Rosendaal (1991), eveneens op de vrije slag nummers. Verder werden voorafgaand aan de wedstrijd nog de Boomsma bokalen uitgereikt aan de bes te tijdsverbeteringen sinds de vorige record wedstrijd. Deze wisselbekers waren dit maal voor Michele Vreugde (1992) en Ronals Meijboom (1990). Tijdens de wedstrijd zwommen ca. 85 Scho- tejilzwemmers vlinderslag en wisselslag keuzenummers op wisselende afstanden. Tijdens de vlinderslag was het bij de meis jes onder 12 jaar erg spannend. Op de 50m vlinderslag won Melanie van Gemert (1993) in een tijd van 34.94 en werd Danica Koedoot (1993) 2e in 35.06. Op de lOOm vlinderslag was het Danica Koedoot die won in een tijd van 1.23.30 en nu was het Melanie van Gemert die 2e werd in 1.23.46. Bij de jongens onder 12 jaar won Dennis Groen (1994) zowel de 50m vlinderslag (44.19) als de lOOm vünderslag (1.48.23). Timo Lambregts (1993) werd 2e in resp. 45.14 op de 50m en 1.50.50 op de lOOm vlinderslag. Onder de 10 jaar zwom Sanne Huijsmans (1995) bij de meisjes naar de snelste tijd op 50m vhnderslag in 48.61, ter wijl Mico Pavlovic (1996) met 52.36 bij de jongens won. In de jongste leeftijdsgroep werd door Alex van Soest (1997) de 25m vhnderslag reglementair uitgevoerd in een tijd van 31.04. Op de lOOm vlinderslag werden in de oude re categorieën eveneens snelle tijden gezwommen. Esmee Koedoot (1992) zwom 1.17.79 bij de meisjes en Mark Costeris (1992) wist zelfs een mooie 1.15.87 op de klokken te krijgen. Ook Martijn van Hoorn (1989) zwom een p.r. in 1.16.48. Danielle Roodnat (1988) zwom 1.17.41 op de lOOm vlinderslag. Door Esmee Koedoot werd ver der ook een clubrecord gezwommen op de 200m vlinderslag in een tijd van 2.55.58. William Weeda (1990) zwom bij de jongens naar een p.r. op de 200m vlinderslag in 3.05.89. Op de wisselslagnummers werden diverse p.r.'s gezwommen. Onder andere door Kim- berley van den Heerik (1994) en Andrea Kop Jansen (1994) op de lOOm wisselslag in resp. tijden van 1.38.29 en 1.49.36. Tijdens de Zuid-Hollandse kampioenschap pen 2005, die in hetzelfde weekend werden pad aangelegd, terwijl ook de natuur een impuls heeft gekregen door middel van het creëren van natuurvriendelijke oevers. Het werk verliep naar wens, maar liep wel zes weken vertraging op. De nieuwe sluis deuren konden niet tijdig geleverd worden en, een tweede vertragende factor, er moest koolteer uit de sluis worden verwijderd. Kees Stoutjesdijk: "Tegenwoordig is het uit den boze, maar vroeger gebruikte men kool teer om de stenen mee in te smeren en zo minder waterdoorlatend te maken. Dat spul is kankerverwekkend en moest op milieu vriendelijke wijze worden verwijderd. Dat kostte wat extra tijd." Andere overblijfselen Meevallers waren er ook. Het restauratie budget werd niet overschreden en de vloer van de sluis bleek niet van hout of metsel stenen te zijn, maar van degelijke natuur steen. "Ook daar kun je aan zien dat het Dirkslandse Sas een heel duurzame con structie is. Prima gemaakt. Tja, anders was die sluis al veel eerder gesloopt." Om ook andere waterstaatkundige overblijfselen met cultuurhistorische waarde zo'n lot te onthou den, gaat het waterschap Hollandse Delta het hele gebied inventariseren. Na het Dirks landse Sas volgen dus misschien meer res tauraties, ook op Voome-Putten en IJssel- monde en in de Hoeksche Waard. gezwommen, werd wederom door de Scho tejil goed gepresteerd. De deelnemers namens de Schotejil waren Sebastiaan Rosendaal (1991), Esmee Koedoot (1992), Mark Costeris (1992), Danica Koedoot (1993) en Melanie van Gemert (1993). Tot tweemaal toe wist Sebastiaan Rosendaal de Ie plaats en dus de titel Kampioen van Zuid- Holland te veroveren. Op zowel de 50m vrij met 27.33 ais op de lOOm vrij met 59.33 zwom hij in een clubrecord op de 50m baan naar het goud. Op de 50m vrij was er voor Mark Costeris een zilveren medaille in 29.17 en voor Melanie van Gemert en Dani ca Koedoot met resp. 30.86 en 31.20 een 2e en 3e plaats. Esmee Koedoot was helaas ietwat onfor tuinlijk bij de uiteindelijke uitslag op de 50m vrij.Visueel werd zij door zowel de speaker, ploegleiding als omstanders bij de finish als Ie of 2e geacht, echter in de uit slag kwam zijn slechts op de 4e plaats in het klassement voor Gelukkig zwom ze nog wel een clubrecord op de lOOm schoolslag op de 50m-baan met haar tijd van 1.25.72. Tenslotte zwom een aantal Schotejil-Mas- ters ook nog op de lOe Mastertour in Mid delburg. Hier zwom Martijn van der Kamp in de categorie tot 25 jaar tweekeer naar de Ie plaats, namelijk op 25m vlinderslag in 14.06 en op de lOOm vrij in 1.00.57. Ook Conny Wielaard won een gouden medaille en wel op de 50m vrij in 33.33. Gerwin Krijgsman zwom op de 50m schoolslag in 35.40 eveneens naar de Ie plaats. Op de 4x50m vrij waren resp. Marcel Stolk, Ger win Krijgsman, Martijn van der Kamp en Elza Vroegindeweij het snelst in hun groep met 1.01.74. MIDDELHARNIS - De harmonie- en fanfa releerlingen van Muziekschool 'Goeree- Overflakkee' zullen zaterdag 12 maart a.s. een voorspeelmiddag verzorgen in 'De Notenkraker', het repetitiegebouw van de Koninklijke Muziekvereniging 'Sempre Crescendo' aan de Juliana van Stolberglaan te Middelhamis. Het evenement begint om 15.30 uur en is voor iedereen gratis toegan kelijk. Een grote verscheidenheid aan instrumenten zal deze middag de revue passeren: comet- en euphonium-leerlingen van docent André Leer, saxofoonleerlingen van docent Max Nunnemaker, slagwerkers van docent Anno Appelo en bugelspelers van docent Joop Nij- holt. Het programma is al even gevarieerd en loopt van 'Hoedje van Papier' en 'Hompie Kurkie', langs 'Ode an die Freude' en 'Tan go Amoroso' tot een Improvisatie op drums en nummers van de Blues Brothers op sax. Voor iedereen van jong tot oud is er dus wel iets interessants te beluisteren. Vooral belangstellenden die erover denken om - in combinatie met een lidmaatschap van één van de muziekverenigingen binnen de gemeente Middelhamis (ApoUo te Nieuwe- Tonge en Sempre Crescendo te MiddeUiar- nis) - met muzieklessen te gaan beginnen, hetzij voor zichzelf hetzij voor hun kinderen, moeten zeker komen luisteren. Verder is deze middag ook informatie te ver krijgen over een serie proeflessen die 'Sempre Crescendo', in samenwerking met de Muziekschool, zeer binnenkort weer gaat organiseren. Ook de docenten zijn aanwezig en zijn uiteraard altijd bereid uw vragen te beantwoorden. Spelers, docenten en organisatoren rekenen op uw enthousiaste aanwezigheid. U bent van harte welkom! NIEUWE TONGE - De verkoping van afgelopen zaterdag 5 maart, gehouden in het gebouw van de Postduivenvereni- ging te Nieuwe Tonge, voor de Stichting Adullam voor Gehandicaptenzorg, heeft 1.746,68 opgebracht. Het comité Nieuwe Tonge zegt allen dank die bij hebben gedragen aan dit resultaat. STELLENDAM - Van Zwemclub 'De Stelle' hebben zaterdag 5 maart in totaal 84 zwemmers meegedaan aan de winterkampi oenschappen in Zwemcomplex 't Zuiderdiep. De jaargangen 1995 tot 1998 hebben 25m schoolslag, 25m vrije slag en 25 rugslag gezwommen. De jaargangen 1988 tot 1993 hebben 50m schoolslag, 50m vrije slag en 50m rugslag gezwommen. Veel nieuwe en jonge leden stonden aan de start, die stuk voor stuk goed hebben gepresteerd. Onderstaand de punten van de eindtotalen. Meisjes onder de 8 jaar: 1Claire van Beuningen79.35 2. Alberdine Bolkenbaas 81.64 3. Jobine Akershoek87.62 Jongens onder de 8 jaar: 1. Frank van Beuningen76.65 2. Wesley van der Linde83.66 3. Jorian Heerschap 89.17 Meisjes onderde 10jaar: 1. Rosanna Wilmsen63.47 2. Sharon van Stelle70.15 3. Samantha Borgdorff72.84 Jongens onder de 10 jaar: 1. Coen Tebrugge63.16 2. Willem Jan Hoekman63.52 3. Jeffrey Grinwis64.27 Meisjes onder de 12 jaar: 1. Lydia Tebrugge 136.73 2,Carolien Tebrugge137.33 3. Naomi Roodnat 138.17 Jongens onder de 12 jaar: 1. Marco Akershoek129.44 2. Pieter Hoekman 133.96 3. Kees van den Doel149.52 Meisjes onder de 14 jaar: 1. Joanne Grinwis133.64 2. Fleur van Beuningen 134.96 3. Patty Kreeft 136.91 Jongens onder de 14 jaar: 1. Bart Tennissen114.59 2. Coen Bolle114.89 3. Jelle Rijkeboer128.73 Meisjes onder de 16 jaar: 1. Wendy Kriek 112.66 2. Carolina van den Nieuwendijk .116.88 3. Suzanne Hessel124.83 Jongens onder de 16 jaar: 1. Don Schavemaker 105.75 Dames: 1. Corine Tanis120.32 2. LUlian Hessel121.86 3. Alischa Hokke 132.57 Heren: 1Bjom de Leeuw 96.02 2. Kees Akershoek101.31 3. Arjan Witte102.53 Het afgelopen jaar 2004 was een schrikkeljaar. Het fenomeen schrikkeljaar is ontstaan na de invoering van de moderne Grego riaanse kalender. Daarvóór echter werd lange tijd geleden Pasen in Nederland nog tot tweemaal toe gevierd per jaar. Aan die gewoonte kwam pas een eind toen de prote stanten de rooms-katholieke ka lender accepteerden. Door dr. Pieter Vis Nu vinden wij het normaal dat het éénmaal per jaar Pasen is en dat dit kerkelijke feest door zowel protestanten als katholieken op dezelfde dagen wordt gevierd. Maar vroeger werd het feest van de wederopstanding van Christus tweemaal per jaar gevierd. Eerst werd ze door de katholieken gevierd en enkele weken later door de protestanten. Deze tweedehng ontstond na de invoering van de moderne Gregoriaanse kalender en kon in sommige situaties zelfs tot gevolg hebben dat binnen één dorp tweemaal Pasen werd gevierd. Een deel van die gemeenschap was, zoals de Duitse astronoom Kepler het eens zei, "het liever oneens met de zon, dan eens met de paus". De Paaszondag is de eerste zondag na de eer ste volle maan na het begin van de lente. Dit impliceert dat de vroegste paaszondag op 22 maart valt en de laatste op 25 april. Journa list George Beerman heeft dit allemaal bestudeerd en schreef hierover in NRC-Han- delsblad van 22 maart 2004: 'dat de eerste Paaszondag viel in 1818 op 22 maart en zal pas weer op 25 april 2285 plaatsvinden. De laatst mogelijke paasdatum viel in 1886 en zal dan in weer 2038 optreden.' 'Verkeerde' datum Soms valt Pasen op een 'verkeerde' datum. Dit komt doordat de paasdatum niet wordt berekend via de loop van de maan, die daar voor te gecompliceerd is, maar via een 'ker kelijke' maan. Bovendien begint de lente volgens de paasberekening op 21 maart, wat in werkelijkheid niet altijd zo is. Zo gelastte in 1582 paus Gregorius XIII een ingrijpende kalenderhervorming. Deze was nodig omdat in de Juliaanse kalender - die sinds 46 voor Christus werd gebruikt - het begin van de lente steeds vroeger in het jaar viel. Gregorius proclameerde dat er tien dagen moesten worden afgeschaft, waardoor na 4 oktober 1582 direct 15 oktober kwam. Bovendien zouden 1700, 1800 en 1900 geen schrikkeljaren worden. In de rooms-katho lieke landen Italië, Portugal en Spanje werd de nieuwe kalender direct ingevoerd. Frank rijk en de Zuidelijke Nederlanden volgden in december 1582 en in de provincies Noord en Zuid-Holland pas in januari 1583. Maar de protestantse delen van ons land voelden zich bedreigd in hun godsdienstvrijheid en wei gerden de 'paapse onzin' te aanvaarden. En zo kon het gebeuren dat in 1584 in de Zuidelijke Nederlanden al op 1 april Pasen werd gevierd, terwijl dat in de overige pro vinciën pas op 19 april gebeurde. Ook in de protestantse delen van Duitsland en Zwitser land was dat het geval, en ook Goede Vrij dag, Hemelvaart en Pinksteren werden daar dubbel gevierd. Het kwam soms voor dat deze dagen binnen één gemeente tweemaal werden gevierd. Dat gebeurde als de grens tussen het bezit van twee landsheren van verschillende confessie dwars door zo'n gemeente heen liep. Pas in 1701, toen vrijwel alle protestantse landen in Europa de nieuwe kalender hadden aan vaard, werd in de gehele Republiek der Ver enigde Nederlanden op dezelfde dag Pasen gevierd. Uitslagen van 7 maart 2005 Afdeling 1: I. Mackloet - C. Polder3-0 J. van Hoorn - C. Spee1-1 J.A. Dekker - H.H. Verolme afgebr. Mackloet had een zwakke start tegen Polder. Al snel wist Polder een stuk voordeel te behalen. In de loop van de partij wist Mac kloet echter langzaam maar zeker het tij te doen keren. In het eindspel werden de drei gingen voor Polder zo groot dat hij er geen oplossing meer voor had, zodat Mackloet alsnog met de winst ging strijken. Van.Hoom en Spee speelden een gigantisch boeiende partij, waarbij het leek alsof Spee na een sterke zet enig voordeel wist te beha len. Toch werd het remise. Dekker en Verol me maakten er een mooie partij van. In het eindspel kreeg Dekker iets de overhand. Na drie en een half uur spelen werd op zijn voorstel de partij afgebroken in een voor hem betere stand. AfdeUng 2: W. Vroegindeweij - M. Klink 1-1 R. van.Rijnberk - B. du Pree 3-0 I. Koese - J.A. Nipius3-0 De wisselend spelende Vroegindeweij moest het opnemen tegen Klink. Ondanks DIRKSLAND - Bij Manege Stal de Poorte werd zaterdag 5 maart jl. een Bixie proef gehouden. De proef werd door onderstaande ruiters met goed gevolg afgelegd: Deborah Kreeft op Droppy, Floor Mijnders op Misspy, Joline Guldemeester op Sonja, Nikki Reuter op Droppy, Rosanne Mostert op Goldie, Amber Nossent op Misspy, Melissa van den Brink op Sonja, Sandra Lenstra op Donka, Terence Hersman op Droppy, Tamara Klem op Sonja, Charlene Hersman op Droppy, Danique Pijl op Pole- do, Roos Ridder op Droppy, Roy Zuidema op Felix en Peter Witvliet op Hans. De volgende Bixie proef staat gepland op zaterdag 21 mei aanstaande. dat Klink in theorie de sterkere speler is, wist hij geen raad met het tegenspel van Vroegin deweij. Het bleef tot aan het eind gelijk opgaan. Het werd dan ook remise. Van Rijn- berk had aan Du Pree een lastige tegenstan der. Een spannende partij werd door een beter eindspel van Van Rijnberk door hem gewonnen. Koese had aan Nipius geen lasti ge rivaal. Het verschil tussen beide spelers is te groot. Ook al deed Nipius nog zo zijn best, hij kon niet voorkomen dat Koese er met de winst vandoor ging. Bij de schakers waren er de laatste competi tieavond aardig wat absenten, maar er ble ven er genoeg over om verslag van te doen. Allereerst stonden de halve finales van de beker op het programma. Echt spannend waren deze partijen niet. Daarvoor was het verschil in sterkte te groot. Wilko Breen ver sloeg Hans van Meenen. Hans beproefde wederom zijn vertrouwde Aljechin verdedi ging, waar Wilko de jachtvariant op los liet. Blijkbaar liet de theoretische kennis van Hans hem enigszins in de steek, want Wilko kreeg alle tijd en ruimte en de prachtige vel den om een stormloop op de zwarte koning stelling te ontketenen. Hans deed wat hij kon, maar Wilko wist met een subtiele com binatie de zwarte koning mat te zetten. Zijn opponent in de finale moest komen uit de partij tussen Reinier van der Wende en Krijn van der Wende. Reinier opende, zoals we van hem gewend zijn, met zijn f-pion en kreeg in het vroege middenspel alle troeven in handen toen Krijn zich een slechte zet liet ontglippen. Alle lijnen en diagonalen wer den tegen de zwarte koning geopend en hier was geen kruid tegen gewassen, zodat Krijn uiteindelijk opgaf. Huishoudelijk waren er zes partijen. Piet Speelman en Willie Tanis-Koole hielden het na 1d4 d5 2. c4 c6 voor gezien. Een salon- remise heet dat in vaktermen. Piet gaf hier voor als excuus dat hij de spanning in de par tij deze keer niet aankon, en Willie vond het wel prima. Maar eigenlijk moet er gewoon gespeeld worden en hoort zoiets niet thuis op een clubavond van liefhebbers van het boei ende spel dat schaken heet! Eeuwit S antifort had niet veel moeite met Johan Oomkes. Johan, nog in de leerfase in zijn eerste jaar als lid, vergiste zich kort na de opening en verloor materiaal. Eeuwit wist daar wel raad mee en zette dit voordeel om in een vol punt. Wim van Geelen nam het op tegen Bonne Faber. Hier kwam via zetverwisseling een Engelse partij op het bord, waar lange tijd het evenwicht bewaard bleef. Wim bood remise aan wat door Bonne werd afgewezen; daarna verloor hij een kostbare pion, en dat in een eindspel van lopers van gelijke kleur. Wim ging er eens voor zitten en wist zijn stellingvoordeel allengs te vergroten, totdat hij op het moment suprème een fout beging en Bonne net op tijd met zijn koning de pion kon tegenhouden. Na al deze verwikkelin gen besloten beiden kemphanen het punt maar te delen. Kees van den Nieuwendijk behaalde een enigszins fortuinlijke overwinning op Maart Breen. Een zijvariant van het Siciliaans kwam op het bord en Kees stelde zich met zwart zéér provocerend op door niet te rocheren. Lange tijd werd er gelaveerd op zoek naar een gaatje in beider verdedigin gen, totdat Kees er een kwaliteitsoffer tegen aan gooide. Maart accepteerde, maar in plaats van met zijn koning naar achteren te gaan, ging hij naar voren, wat hem een dure pion kostte. Het werd nog erger toen de zwarte loper er zich mee ging bemoeien, waarna zelfs een toren werd gewonnen. Door dit resultaat steeg Kees van plaats 3 naar plaats 2 op de ranglijst. Willem-Jan Tanis en Hans van Esveld stond bol van alles wat schaken zo boeiend maakt. Hier kwam ook een Siciliaan op het bord, waarbij Hans een pion weggaf op g7. Niet treurend om dit verlies rechtte hij echter zijn rug en Willem-Jan moest alles in het werk stellen om uiteindelijk de vis op het droge te krijgen. Dat lukte hem ook uiteindelijk, wat zijn eerste winst in 4 onderlinge partijen tegen Hans betekende. Tot slot won Gert-Jan Zonneveld van Peter Derrez. Wederom een Siciliaan, maar hier haalde Peter twee varianten door elkaar en kwam vrij snel klem te staan. Alleen door flink aan de noodrem te trekken, kon hij- erger voorkomen. Gert-Jan koos voor de positionele oplossing en wist in het verre middenspel twee pionnen buit te maken. Peter gooide nog al zijn trucs in de strijd om het tij te keren, maar toen hij door een knul- Uge zet ook nog eens een derde pion verloor, gaf hij op. Uitslagen van de halve finale beker: Wilko Breen - Hans van Meenen1-0 Reinier v. d. Wende - Krijn v. d. Wende 1-0 Uitslagen van de 25e ronde: Piet Speelman - Willie Tanis-Koole .rem. Eeuwit Santifort - Johan Oomkes 1-0 Wim van Geelen - Bonne Faberrem. Maart Breen - Kees v. d. Nieuwendijk .0-1 Willem-Jan Tanis - Hans van Esveld .1-0 Gert-Jan Zonneveld - Peter Derrez .1-0

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2005 | | pagina 11