'Eerste paal' de grond in voor uitbreiding Streeliarcliief Fabert Mode opent vernieuwde kinderafdeling Zaterdag avond- jeugdwerk Van der Bok schoenen opent ver nieuwd en uitgebreid winkelpand 'Juweeltjes worden samengevoegd tot één sieraad' Regionaal historisch centrum in aanbouw Open ochtend voor vrouwen CIIAIIDBI^IEUWS PREDIKBEURTEN EIIAIIDEn-IIIEUWS Inleveren rommelmarktspullen Cursus digitale fotobewerking SWO Informatieavond over 'Kanker, voeding en bewegen' Jeugd districtsavond over 'Moderne media' Middag voor ouderen en alleenstaanden Crea-ochtend en Paasbijeenkomst bij SWO Cursus liennismaken met de computer Tweedehands kleding en speelgoed beurs Kerkdienst Ger. Gem. Historisch Woensdag 9 maart 2005 Ger. Gem. Nieuwe Tonge MIDDELHARNIS - De twee-jarige Esmeé van Drenth heeft vorige week woensdagavond de openingshandeling verricht voor de geheel vernieuwde kinderafdeling van Fabert Mode te Middelharnis. Het kleindochtertje van de eigenaar deed dit door ballonnen los te laten, waarop de nieuwe ingang van de winkel geopend werd. Door het gedeeltelijk dempen van de Sommelsdijkse haven ontstond de mogelijkheid om een ingang aan de achterzijde van de winkel te creëren. De heer Fabert benadrukt dat door de demping van de haven nieuwe mogeUjkheden zijn ontstaan met betrekking tot het par keren, want nu kunnen bezoekers van d'n Diek hun auto achter het pand van Fabert Mode parkeren en via de kinderafdeling en de damesafdeling verder gaan naar D'n Diek. De kinderafdeling werd volledig vernieuwd en kreeg een geheel nieuwe uitstraling. Tevens werd aan de al aanwezige kledinglijnen van ondermeer Mexx, Esprit, Rags, Claire Kids, Eager Beauver en Cake Walk nu ook Murphy Nye toegevoegd. Door de nieuwe ingang is de afdeling lichter en lijkt ze ook ruimer. De ruimte is onderverdeeld in een gedeelte voor kleine kinderen, voor jongens en voor meisjes. Voor de kleinsten is er een speelhuisje om zich in te vermaken als moeder nog even zoekt, maar ook aan de wat oudere kinderen is gedacht: zij kunnen zolang achter het playstation. En als de klanten dorst hebben, is er iets te drinken aan het barretje. Kortom, voor bezoekers van d'n Diek is het aantrekkelijk geworden om achter Fabert de auto te parkeren en dan via de mooie kinderafdeüng naar D'n Diek te lopen. De prijswinnaars van de kleurwedstrijd ter gelegenheid van de opening werden zaterdag beloond met een kledingcheque. Voor de kinderen in de leeftijd tot 3 jaar was dat Tessa Trommel, Gijs Pronk was de winnaar van de groep 4 tot 6 jarigen, bij de kin deren van 7 tot 9 jaar maakte Stefan van der Est de mooiste kleurplaat, en Melanie van der Wekke had in de categorie 10 tot 13 jaar de eerste prijs. Wegens succes herhaald: PAGINAL DINSDAG 8 MAART 2005 MIDDELHARNIS - Met ingang van 1 januari heeft het Intergemeentelijk Samenwerkingsverband Goeree- Overflakkee (ISGO) een eigen gebouw gekregen in het voormalige Waterschapshuis te Middelharnis. Het Streekarchief behoort ook tot het samenwerkingsverband en heeft eveneens een plaatsje gevonden in het gebouw. Het bleek echter dat het ISGO-gebouw niet toereikend is om het totale archief te herbergen. Daar om was uitbreiding noodzakelijk. En daarvoor ging afgelopen donderdag de eerste paal de grond in. Door Adri van der Laan De vier eilandelijke gemeenten zijn overeen- gelcomen om hun archieven op één plaats in de regio te bewaren. En dit Streekarchief Goeree-Overflakkee zou dan worden onder gebracht bij het ISGO. Volgens Streekarchi varis J.C. Both was de ruimte van het archief van het voormalige Waterschap Goeree- Overflakkee hiervoor de aangewezen plaats. Bij het Waterschap was ongeveer 900 strek kende meter archiefruimte. Maar dit bleek lang niet genoeg om de archieven van de vier eilandelijke gemeenten te herbergen. Uitbreiding was dus noodzakelijk. Als de uitbreiding is gerealiseerd, zal er zo'n twee en een halve kilometer extra archiefruimte aan de bestaande ruimte zijn toegevoegd, zodat er ongeveer drie en een halve kilome ter lengte beschikbaar is voor het eilandelijk archief. Aan de voorzitter van de 'Werkgroep Streekarchief Goeree-Overflakkee, mr. H. Scholtens, was het de eer om de eerste paal te slaan voor de uitbreiding. Hij verrichtte deze officiële handeling onder het toeziend oog van een groot aantal eilandeüjke bestuurders en ambtenaren. Namens de Pro vincie Zuid-Holland waren namens de Pro vinciale Archiefinspectie de heren Kretzsch- mar en Spiekerman aanwezig. Streekarchivaris J.C. Both sprak in zijn wel komstwoord over een 'historische gebeurte nis'; en dat was het natuurhjk ook wel, gezien het feit dat de vier gemeenten van Goeree-Overflakkee gezamenlijk het besluit hebben genomen om hun archieven onder te brengen in één Streekarchief. Naast streek archivaris Both, werken ook voormalige waterschapsarchivaris Hoving en de archi varis van de gemeente Oostflakkee, de heer Bos, in het nieuwe Streekarchief. Mr. Scholtens verklaarde als voorzitter van de Werkgroep 'apetrots' te zijn op de reali sering van het streekarchief. Hij sprak over "een schoolvoorbeeld van gemeentelijke Streekarchivaris J. Both (rechts) kijkt samen met de vertegenwoordigers van de Provinciale Archief inspectie toe hoe mr. H. Scholtens de 'eerstepaal slaat voor de uitbreiding van het Streekarchief. (Fata Adri vatï der l^ian) samenwerking" en noemde de vier gemeen telijke archieven "juweeltjes die worden samengevoegd tot één sieraad". Tijdens zijn toespraak verzekerde hij dat het heel belang rijk is dat de gemeentelijke archieven bewaard blijven voor het nageslacht. Vol gens hem nodigen de archieven uit tot onder zoek en uit eigen ervaring weet Scholtens "dat onderzoek verslavend werkt". Onder het motto de 'Geschiedenis herhaalt zich' ging Scholtens terug naar de periode 1811-1813, de tijd dat Nederland werd inge lijfd bij Frankrijk. Scholtens zag veel over eenkomsten uit die periode met de tegen woordige tijd. Ook Nederland werd - naar Franse stijl - ingedeeld in departementen en arrondissementen. En zo werd Goeree-Over flakkee het kleinste arrondissement van het keizerrijk. Toen enkele jaren geleden van overheidswege Nederland werd ingedeeld in samenwerkingsgebieden was ook het eiland - door de geografische omstandigheden - het kleinste samenwerkingsgebied van het land. Twee 'vrederechters' waren er op het eiland: in Sommelsdijk en Goedereede. Zij spraken in kleine zaken recht. Volgens Scholtens leken zij op de huidige Rijdende Rechter. Tijdens zijn studie ontdekte Schol tens tal van bijzonderheden in de archieven over deze vrederechters. Voorlopig blijven de bewuste archieven nog in het rijksarchief in Den Haag. Maar graag zag Scholtens ze terug op het eiland, in het Streekarchief, en hij riep het personeel hiervan op om ook deze archieven terug te halen naar Goeree- Overflakkee. Als erkenning voor de inzet van de medewerkers overhandigde hij de archieven van de eilandelijke vrederechters op microfilm aan de heren Both, Hoving en Bos. Tramstation Op zijn beurt ontving Scholtens, als dank voor zijn inspanningen, van de medewerkers van het Streekarchief een afbeelding van het tramstation in Middelharnis. "Dat stond op ongeveer dezelfde plaats als waar u nu als gemeentesecretaris werkt", zo merkte Both daarbij op. "Als u uw ogen sluit, ruikt u mis schien nog de rook van de stoomtram. Maar het zou ook de rook van de pijp van wethou der Slootweg kunnen zijn". Volgende week zal de studiezaal in het archief al beschikbaar zijn voor belangstel lenden. De streekarchivaris wees erop dat het de bedoeling is dat naast de gemeenten en het waterschap ook andere instelUngen, zoals kerken, verenigingen en bedrijven in het nieuwe Streekarchief onderdak kunnen vinden voor hun archieven. Both verzekerde dat de medewerkers van het Streekarchief aan de weg bUjven timmeren, onder andere door het opzetten van een website en het geven van voorlichting. Aan het begin van de zomer zal het Streek archief geopend worden en zal er volledig van haar diensten gebruik kunnen worden gemaakt. (Biddag) OUDDORP - Hersteld Herv. Kerk Dorpskerk: 9.30 uur eerw. heer G. W. Nijhof, Urk en 19.30 uur ds. G. Meule- clir. streekblad op gereformeerde grondslag voor de zuid-hollandse en Zeeuwse eilanden is een uitgave van Uitgeversmaat schappij Eilanden Nieuws BV Verschijning: dinsdag- en vrijdagavond Tel. (0187)471020 Fax (0187)485736 Postbus 8, 3240 AA Middelharnis Langeiveg 13, Sommelsdijk ADVERTENTIES EN ADMINISTRATIE: tel.(0187)47 10 20 e-mail: Algemeen@gebr-dewaal.com (onder vermelding van 'adv' of 'adm') tarief per mm 0,29: contracttarieven op aanvraag sluitingstermijn zakelijke advertenties: maandag en donderdag 14.00 uur sluitingstermijn overlijdensberichten: dinsdag en vrijdag 8.30 uur voor foutief geplaatste advertenties als gevolg van onduidelijke advertentie- opdrachten of telefonisch opgegeven advertenties kan de uitgeverij niet aansprakelijk worden gesteld. Aduertentie-acquisitie.' A. J. van der Velden, 06-50448359 REDACTIE: hoofdredacteur: J. Villerius, tel. (0187)4710 22, e-mail: J.Villerius@gebr-dewaal.com Plaatsing van ingezonden berichten kan zonder opgaaf van redenen worden geweigerd. ABONNEMENTEN: Per kwartaal 9,50 Per halfjaar 18,50 Per Jaar €36,00 Abonnementen zijn bij vooruitbetaling en worden automatisch verlengd. Opzeggingen schriftelijk vóór 30 november. Wijzigingen graag twee weken voor deze ingaan doorgeven. REKENINGNUMMERS: postbank 167930 rabobank Middelharnis 342001108 man - Prot. Kerk in Ned. (Geref.) 19.30 uur ds. C. G. Kant - Doopsgezin de Gem. 19.30 uur ds. J. Smink. GOEDEREEDE - Prot. Kerk in Ned. (Hervormd) 19.30 uur ds. J. Willem- sen. STELLENDAM - Prot. Kerk in Ned. (Hervormd) 14.00 uur ds. R. W. de Koeijer, Giessendam-Nederhardinxveld en 19.00 uur ds. H. van Ginkel, Goes Prot. Kerk in Ned. (Geref.) 19.30 uur dienst in Geref. Kerk Ouddorp - Her steld Herv. Kerk 14.00 en 19.00 uur kand. A. P. Muilwijk, Kesteren. MELISSANT - Hersteld Herv. Kerk 10.00 en 19.00 uur ds. R Korteweg. DIRKSLAND - Prot. Kerk in Ned. (Her vormd) 14.30 uur (dienst met kinderen) en 19.00 uur ds. G. van Meijeren. HERKINGEN - Prot. Kerk in Ned. (Her vormd) 10.00 uur ds. A. Goedvree, Amemuiden en 19.00 uur kand. L. W. den Boer, Nieuw-Beijerland - Hersteld Herv. Kerk 10.00 en 19.00 uur ds. A. van Wijk. SOMMELSDIJK - Prot. Kerk in Ned. (Hervormd) 14.30 uur ds. R. W. van Mourik en 19.00 uur ds. E. F. Vergunst, Ridderkerk - Lukaskapel HDG 10.15 en 19.00 uur ds. T. W. van Bennekom. MIDDELHARNIS - Prot. Kerk in Ned. (Hervormd) 14.30 uur ds. L. de Wit en 19.00 uur ds. A. R Voets - Prot. Kerk in Ned. (Geref.) 19.30 uur ds. L. J. Lin- gen - Hersteld Herv. Kerk 15.00 uur ds. J. C. den Toom en 19.00 uur ds. C. Gielen. NIEUWE TONGE - Prot. Kerk in Ned. (Hervormd) 14.30 uur ds. E. F. Ver- gunst, Ridderkerk en 19.00 uur ds. J. Belder, Dordrecht. OUDE TONGE - Prot. Kerk in Ned. (Hervormd) 14.30 uur ds. A. P. Voets enl9.00uurds. L. deWit. STAD aan 't HARINGVLIET - Prot. Kerk in Ned. (Hervormd) 19.00 uur ds. A. Belder. DEN BOMMEL - Prot. Kerk in Ned. (Hervormd) 19.00 uur ds. C. Doome- weerd - Prot. Kerk in Ned. (Geref.) 11.00 uur (school) en 19.00 uur de heer K Baas OOLTGENSPLAAT - Prot. Kerk in Ned. (Hervormd) 14.30 uur ds. G. C. Kunz, Dordrecht en 19.00 uur dr. T. E. van Spanje - Prot. Kerk in Ned. (Geref.) 19.00 uur de heer M. Jansen - Hersteld Herv. Kerk (in kerkgebouw Ger. Gem.) 14.30 uur ds. L. W. Ch. Ruijg- rok. Monster en 19.30 uur kand. B. D. Bouman, Sommelsdijk. SOMMELSDIJK - Ten behoeve van de op 28 mei a.s. te houden Gemeentedag van de PKN (hervormd) aan de Ring te Sommels dijk is het zaterdag 12 maart a.s. alweer de tweede zaterdag dat u spullen kunt inleve ren. Dat kan in 'Vita Nova' aan de Van Aers- senstraat, van 9.30 tot 11.00 uur. Gelieve geen grote spullen, zoals bankstellen, grote kasten en wandmeubelen, e.d., aanleveren. Voor de boedel veiling gaat het om spulletjes uit grootmoeders tijd, curiosa en/of collec tors items, die u te goed vindt voor de rom melmarkt, maar eigenüjk toch wel weg wilt doen. De Stichting Welzijnswerk Oostflakkee begint op donderdagavond 31 maart met een cursus digitale fotobewerking voor beginners. De cursus is voor volwassenen en bestaat uit 6 lessen van anderhalf uur. De cursus is gericht op het bewerken van foto's met de computer. Dit kunnen foto's zijn die met elke willekeurige camera zijn gemaakt, en hoeven dus niet persé met een digitale camera te zijn gemaakt. Tijdens de cursus leert u het invoeren van foto's via scanner, digitale camera, internet of cd- rom. Daarna volgt het bewerken van de foto's. De cursusavonden duren van 18.30 tot 20.00 uur. De deelnamekosten bedragen 95, maar voor 55-plussers 90. Tijdens de lessen kunt u gratis gebruik maken van het cursusboek. U kunt het boek ook zelf aan schaffen voor 26,75. De cursus wordt gehouden in gebouw 't Westerlicht, Oranje straat 35 te Den Bommel. U kunt zich aan melden tot 21 maart a.s.: (0187) 641344. OOLTGENSPLAAT/LANGSTRAAT - De Hervormde Stuurgroep Ooltgensplaat/Lang- straat organiseert woensdag 16 maart a.s. een open ochtend voor vrouwen. Spreker op deze ochtend zal zijn de heer Stuivenberg uit Cappelle aan den IJssel. Hij hoopt te spreken over het onderwerp 'Rijkdom en Armoede'. De open ochtend wordt van 9.30-11.30 uur gehouden in gebouw 'Elthato', Zuid Achter weg 25 te Ooltgensplaat. Vanaf 9,15 uur staat de koffie gereed. Net als vorig jaar worden in de maand april door Gezondheid Service, in samenwerking met oncologie-verpleegkundigen van het Van Weel Bethesda ziekenhuis te Dirksland, themabijeenkomsten georganiseerd voor kankerpatiënten en hun naasten, familie, vrienden en overige belangstellenden. In Hellevoetsluis vindt de bijeenkomst plaats op woensdag 6 april 2005 van 19.30-22.00 uur, en in Dirksland op woensdag 13 april 2005, van 19.30-22.00 uur. De toegang is gratis, zowel voor zowel leden als niet-leden van Gezondheid Service. Diëtistes van de Zorg en Welzijn Groep en het Van Weel Bethesda ziekenhuis geven een lezing over welke invloed voeding kan hebben op kanker en met welke problemen mensen met kanker te maken zouden kunnen krijgen (bijvoorbeeld gewichtsafname). Ook zal een bewegingsdocent van Gezondheid Service een natuurlijke methode van bewe gen tonen om, ondanks de ziekte, soepel te blijven en energie op te doen. Hierna is er ruimschoots gelegenheid voor lotgenotencontact en kan er een uitgebreide informatiemarkt met diverse aandachtsge bieden worden bezocht. Er is ook een aantal lotgenoten van Gezondheid Service aanwe zig die u graag verder willen helpen met uw vragen. Om organisatorische redenen is aanmelding voor één van deze bijeenkomsten beslist noodzakelijk. Borstkankerpatiënten werden in het verleden persoonlijk op de hoogte gebracht van deze bijeenkomsten. Omdat het nu een bijeenkomst betreft voor alle kan kerpatiënten, wordt dat niet meer gedaan, dus ook zij dienen zich via onderstaand tele foonnummer op te geven. U kunt zich opgeven bij Gezondheid Servi ce, bereikbaar op werkdagen tussen 09.00 en 12.00 uur via telefoonnummer 0181- 626226, tot 10 dagen voor aanvang van de thema-avond. Het totale pakket van Gezond heid Service kunt u vinden op www.zwg.nl. NIEUWE-TONGE - De Zaterdagavond jeugdwerkcommissie van de Gereformeerde Gemeente hoopt zaterdagavond 12 maart a.s. weer een open avond te houden, een avond waarop met z'n allen iets gezelligs gedaan zal worden. Kom jij ook weer? En neem je je muziekinstrument weer mee? Vanaf half acht staan de deuren weer voor je open. Hartelijk welkom. DIRKSLAND - In het kerkgebouw van de Gereformeerde Gemeente aan de Mozartsin- gel zal vrijdag 11 maart 2004 een -16 dis trictsavond van het district Flakkee worden gehouden, aanvang 19.45 uur. Niek Over- beeke, -16 Jeugdwerkadviseur, zal aan de hand van een powerpointpresentatie deze avond iets vertellen en laten zien over het onderwerp 'Moderne Media'. MIDDELHARNIS - De Christelijke Vrou wenbond afdeling Middeüiamis/Sommels- dijk nodigt u uit voor haar bijeenkomst op dinsdag 15 maart a.s. om 14.30 uur in ver enigingsgebouw 'De Hoeksteen' aan de Ring te Middelharnis. De middag zal in het teken staan van Pasen. Het programma zal door het bestuur zelf worden ingevuld, onder andere door meditatie en declamatie. Voor vervoer kunt u bellen naar taxi op maat. OUDE-TONGE - De Stichting Welziijns- werk Oostflakkee (SWO) organiseert woensdag 16 maart a.s. een crea-ochtend in het Infocentrum, Bemhardstraat 27 te Oude- Tonge. De crea-ochtend duurt van 9.30 tot 11.30 uur. Deze keer zal een mooi Paasstuk- je worden gemaakt. U bent, ongeacht leef tijd, van harte welkom. De deelnamekosten bedragen 5 per deelnemer, inclusief koffie. U kunt zich voor de crea-ochtend opgeven t/m 11 maart a.s.: (0187) 641344. Verder organiseert de plaatselijke commis sie van de SWO op woensdag 23 maart a.s. van 16.00 tot 20.30 uur een Paasbijeenkomst in het Infocentrum. De organisatie heeft weer haar best gedaan om de ouderen hier mee een gezellige middag aan te bieden, die o.a. bestaat uit het nuttigen van een geza menlijke broodmaaltijd en het optreden van het koor 'Challange'. De deelnamekosten bedragen 5 per persoon. U kunt zich voor de Paasbijeenkomst opgeven t/m vrijdag 18 maart a.s.: (0187) 641344. Indien u vervoer nodig heeft, kunt u dit ook meteen doorge- Wegens enorme belangstelling start de Stichting Welzijnswerk Oostflakkee op 31 maart a.s weer een cursus 'Kennismaken met de computer'Deze cursus voor begin ners is bedoeld voor volwassenen die weinig of niets weten van de computer. De cursus bestaat uit 8 lessen van anderhalf uur. Aan de orde komt onder andere de vraag: wat is een computer en waarom kan deze nuttig voor u zijn? Er wordt korte uitleg gegeven over belangrijke onderdelen van een compu ter: geheugen, processor, randapparatuur, over het goed gebruikmaken van muis en toetsenbord, over computerterminologie; en u krijgt uitleg over het besturingsprogramma Windows en diverse andere programma's, zoals routeplanner, kaartenbak, antivirus, internet en het zelf installeren van program ma's. De cursusavonden worden gegeven in gebouw 't Westerlicht, Oranjestraat 35a in Den Bommel, van 20.15 tot 21.45 uur. De deelnamekosten bedragen 95, maar 55- plussers betalen 90. Tijdens de cursus kunt u gratis gebruik maken van het cursusboek. MIDDELHARNIS - In het verenigingsge bouw van de Gereformeerde Gemeente aan de Christiaan de Vrieslaan zal zaterdag 12 maart a.s. een tweedehands kleding- en speelgoedbeurs worden gehouden. Verkocht zullen worden onder andere heel veel kin derkleding (van klein tot groot), speelgoed (van knuffels tot fietsen), babybenodigdhe- den, nieuwe sokken (dames, heren en kinde ren), porseleinen servies, nestkastjes, walno ten (uit Roemenië), bonbons, bolussen, roombroodjes, broodjes kroket of frikandel, groenten en fruit, en natuurlijk staat de kof fie voor u klaar. U bent hartelijk welkom tij dens de verkoping, die gehouden zal worden van 9.30-13.00 uur. OUDE TONGE - dinsdag 8 maart, ds. M. Mondria, 19.30 bev. ambtsdrager. dat u zelf ook aan kunt schaffen voor 12,50. U kunt zich aanmelden tot 21 maart: (0187) 641344. OUDDORP - Na uitbreiding en totale vernieuwing is de winkel van Van der Bok schoe nen aan de Weststraat te Ouddorp heropend. Dat gebeurde afgelopen donderdagavond; de openingshandeling werd verricht door de moeder van de eigenaar. Het echtpaar van der Bok begon de schoenenwinkel 50 jaar geleden. Zoon Gerard, de huidige eigenaar, nam 17 jaar geleden de winkel over. Nu Van der Bok in de gelegenheid was om het woonhuis van zijn moeder bij de winkel te betrekken, nam hij de kans waar om het winkelpand ook een geheel nieuw uiterlijk te geven. Na twee en een halve week grondig verbouwen - de win kel was gedurende die tijd gesloten - kon donderdag een compleet vernieuwde schoenen zaak aan het publiek worden getoond. Doordat er meer ruimte beschikbaar kwam, kon ook het assortiment aanmerkelijk worden uitgebreid. Zo is de dames- en de herencollectie heel wat groter geworden. Vrijdag en zaterdag waren er open dagen. (Foto Pcrsburo Fiakkee)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2005 | | pagina 2