Minister Veerman geeft vissers een beetje lioop in bange tijden Middelharnisse wethouder overleeft motie van afkeuring 0900-8844 Herhaling negen maanden beurs Open dagen Lambertuskerk Paaszangavond met Vox Jubilans i chr. streekblad op gereformeerde grondslag voor de zuid-hollandse en zeeuwse eilanden actief in beeld en geluid Uw woning of bedrijfspand verkopen? Socialistische Partij roept Provinciale Staten op regie te nem'en over ambulancezorg Goeree-Overflakkee Dinsdag 8 maart 2005 77e jaargang nr. 7387 Rotterdam-Rijnmond district De Eilanden Basiseenheid Goeree-Overflal<l<ee Man met ijzeren staaf geslagen OOLTGENSPLAAT -Een 64-jarige man uit Ooltgensplaat is zaterdagmorgen gewond geraakt aan zijn hoofd nadat hij in de Prins Bemhardstraat door zijn 63-jarige buurman met een ijzeren staaf werd geslagen. Het slachtoffer moest ter behandeling naar het ziekenhuis. Aanleiding tot de mishandeling is vermoedelijk een slepende burenruzie. De buurman is door de politie aangehouden en overgebracht naar het bureau en in verzeke ring gesteld. De politie stelt een nader onderzoek in. Man gewond na val van ladder OUDDORP - Een 46-jarige man uit Rotter dam is zondagmiddag omstreeks kwart over drie gewond geraakt na een ongeval in Port Zelande. De man was in een loods een schip aan het bezichtigen en stond daarbij op een ladder aan de achterzijde van het schip. Tij dens het afstappen ging er, door nog onbe kende oorzaak, iets mis. De man maakte een val en kwam met zijn rug op een betonnen vloer terecht. Hij liep nog onbekend letsel op en werd overgebracht naar het ziekenhuis in Dirksland. MIDDELHARNIS - Wijkgroep Middelhar- nis-Zuid en Peuter,speelzaal Pippeloentje organiseren vrijdag 11 maart weer een 9- maandenbeurs. Dit omdat afgelopen vrijdag door de sneeuwval de opkomst erg weinig was. De verkoop van spullen is van 19.00 tot 20.30 uur in het wijkgebouw aan de Doetin- chemsestraat te Middelhamis (naast de Agri- markt). Iedereen is hartelijk welkom. Voor meer informatie over deze beurs kunt u con tact opnemen met Natasja Lindemann, tel.: 485540, of Liesbeth Geriings, tel.: 483352. COMBI r foto-tarri<a I OUDDOtf-WettHnMt 35 M. 10117) Ult12 fu 6U734 STRUEN - Op zaterdag 12 maart is er weer de eerste Open Dag van 2005 in de Grote of Sint Lambertuskerk. Tot en met december zal de kerk op elke tweede zaterdag van de maand toegankelijk zijn voor bezoekers. Het is mogelijk het kerkgebouw van binnen te bezichtigen en uitleg te ontvangen over de ontstaansgeschiedenis van het gebouw. Het interieur van dit Middeleeuwse kerkgebouw bevat veel bezienswaardigheden. Zo is er een fraai 17e eeuws doophek, een eveneens 17e eeuwse Schout- en Schepenenbank, twee vroeg 17e eeuwse Psalmborden en vele grafzerken die iets vertellen over het verre voorgeslacht. In de toreningang staat het zojuist gerestaureerde torenuurwerk uit ca. 1948 opgesteld: een echt kunststukje van technisch vernuft. De opendagen beginnen om 11.00 uur, de kerk sluit weer om 16.00 uur. De toegang is gratis. Makelaarskantoor Tamboer beëdigd makelaai/laxaleur. lid NVM 0187-476.'i55 Zwaar weer was het, afgelopen don derdagavond tijdens de raadsverga dering van de gemeente Middelhar- nis. Niet omdat de vergaderagenda nu zo 'zwaar' was en de agendapunten stuk voor stuk zo'n importantie had den. Maar tijdens het vragenuur voor leden van de raad kwam het ertoe dat wethouder G. de Jong een motie van afkeuring aan z'n broek kreeg. En dat vanwege enkele uitspraken die hij heeft gedaan in een interview met onze krant. "Wie had kunnen ver moeden dat Eilanden Nieuws nog eens inspiratiebron zou zijn voor het beantwoorden van vragen in de raad," zo reageerde de wethouder donderdagavond dan ook. Door Hans Villerius Interview De Jong gaf in het interview - geplaatst in Eilanden Nieuws van 28 januari jl. - aan dat hij "sinds het dualisme zich verbaast over het gemak waarmee de gemeenteraad infor matie van belangengroepen overneemt". Als voorbeeld noemde hij het voorstel, nog niet zo lang geleden, tot uitbreiding van de Gere formeerde Gemeente te Middelhamis, waar voor het college de raad voorstelde om daar mee in te stemmen. Een meerderheid van de raad deed dit echter niet. En hiernaar verwij zend zei de wethouder - e ven verderop in het interview: "Als college proberen we ons werk zo goed mogelijk te doen en dachten we een goed plan gepresenteerd te hebben. Dat wordt door middel van emotieargumen ten zomaar van tafel geveegd." En op deze uitspraken liep de raad donderdagavond te hoop. Raadslid de heer Hooijman (PvdA) vroeg hier als eerste naar tijdens het vragenuur. Graag wilde hij van de andere collegeleden weten of die het met de uitspraken van de wethouder eens zijn, deze "uiting van minachting van de raad", zoals Hooijman het verwoordde. En ook de heer Groenendijk (VDB'78) uitte zich in woorden van gelijke strekking. Hij snapt niet dat de wethouder de raad aldus bekritiseert, sterker nog: "dat de raad door een collegehd wordt geschoffeerd". "En dit is niet de eerste keer" zo vervolgde Groe nendijk, waarom hij niet alleen de raad maar ook de wethouder zelf de vraag voorlegde of deze eigenlijk wel gehandhaafd kan blijven. "Is de wethouder het ermee eens dat hij opnieuw in de fout is gegaan en dat hij hier uit zijn conclusies zou moeten trekken?" Privé En toen daarop de wethouder gelegenheid kreeg om de raad van repliek te dienen, klon ken de hierboven reeds aangehaalde woor den: "Wie had kunnen vermoeden dat Eilan den Nieuws nog eens de inspiratiebron zou zijn voor het beantwoorden van vragen in de gemeenteraad van Middelhamis?" De Jonge legde echter tegelijkertijd uit dat in het inter view zowel de zakelijke kant als de mense lijke kant achter het wethouder-zijn aan de orde kwamen. "En beide zaken liepen tij dens het interview volledig door elkaar. Hoe een joumalist dit verwerkt tot één artikel, is zijn verantwoordelijkheid, en daar wil ik het ook laten." "Maar", zo vervolgde hij, "als ik beschouwend iets gezegd heb over een raadsbesluit, is dat uitdrakkelijk op privé- titel geweest", waaraan de wethouder meteen de vraag verbond: "Wat is nu de spreekruimte van een collegelid? Als ik als privé-persoon vind dat raadsleden zich heb ben laten leiden door emoties, wat is er mis mee als ik dat vind?" Bovendien, zo merkte De Jong op, was hij ten aanzien van het bedoelde raadsbesluit niet de politiek verant woordelijke wethouder. Verder maakte hij duidelijk dat het college mét hem van mening is "dat een collegelid privé-menin- gen mag hebben die niet persé altijd hoeven te stroken met wat in de raad besloten is." "Mijn privé-mening in het interview is ech ter niet bedoeld als diskwalificatie of schof fering van de raad, of om de raad in kwaad daglicht te stellen. Dat was niet de bedoe ling, en dat was óók niet mijn behoefte. Als dat zo op u overgekomen is, bied ik u daar voor mijn excuses aan." Gestuntel Maar daar nam Groenendijk geen genoegen mee. "Goed, 'schoffering' is wellicht een te groot woord", zei hij, "maar 'kleinering' van de raad is het wél. En die scheiding tussen zakelijk en privé in het krantenartikel is onmogelijk, want hij werd als wethouder geïnterviewd." Ook Hooijman kon niets met de uitleg van de wethouder: "Ik word hier ontzettend droevig van. Zijn gedrag en de houding doen mij denken aan het gestuntel destijds van minister Nawijn. Ongeacht of De Jong zijn uitspraken privé of zakeUjk bedoelde, hij diskwalificeert er de raad mee, en die kan hier géén genoegen mee nemen. Ik dien een motie in!", zo vlamde hij. Ook vond Hooij man het argument dat het raadsbesluit De Jongs portefeuille niet betrof "nergens op slaan": "Collegebestuur is coUegebestuur!" Ook de overige raadsleden kregen nu het woord. De heer Van Es (VVD) zei de uitleg van de wethouder nog verbazingwekkender DEN HAAG - Het gebrek aan ambulances op het eiland Goeree-Overflakkee is voor de Socialistische Partij (SP) een reden om wederom vragen te stellen over deze proble matiek. Het Zuid-Hollandse statenlid voor de SP Gerard Harmes riep de overheid al eerder op om meer regie te nemen over de ambulances: "Door zwak bestuur worden aanrijdtijden grof overschreden." Op het eiland Goeree-Overflakkee is 's nachts slechts één ambulance beschikbaar. Een levensgevaarlijke situatie, vindt onder andere burgemeester Van Pelt van de gemeente Oostflakkee. SP-fractievoorzitter Gerard Harmes deelt zijn zorgen en vraagt zich af hoe het zo heeft kurmen komen. In 1995 is afgesproken dat er 's nachts 2 ambu lances op het eiland zouden moeten zijn. Twee weken geleden stelde Harmes al vra gen over de regie op de ambulancedienst. Zijn nieuwe vragen over Goeree-Overflak kee zijn daar een aanvulling op. "Gedepu teerde Staten moet eigenlijk de regie nemen als het gaat om ambulances. Anders krijg je situaties zoals op Goeree-Overflakkee. En dat is onacceptabel!" te vinden dan de uitspraken in het interview. "Hij acht hetgeen hij gedaan heeft z'n volste recht, dus kan het in de toekomst wéér gebeuren!" Mild Maar niet alle raadsleden bleken zó hard te denken als hierboven. Zo vindt de heer Lodder (ABB): "Wat de wethouder heeft gezegd, is juist een pluimp je voor de raad. Want als raadsleden luiste ren naar belangengroepen, is dat een teken dat de raad dichtbij de burger staat, en dat is de taak waarvoor wij hier zitten!" En De Jongs partijgenoot De Rover (Chris tenunie) zei "tamelijk verbaasd" te zijn over de wijze waarop op de uitspraken van de wethouder werd gereageerd: "'t Is inderdaad een stevige mening die de wethouder in het krantenartikel uit, maar wij hebben vrijheid van meningsuiting toch zo vreselijk hoog in het vaandel staan?! Dan begrijp ik in rede lijkheid niet de kwalificaties die men nu richting de wethouder lanceert." Namens de SGP zei de heer Van Dam het krantenartikel "op z'n zachtst gezegd wel onverstandig te vinden, maar van belang daarbij is met welke intentie het is gezegd en of De Jong dat als privé-persoon of als wet houder deed." Nu de wethouder heeft ver klaard zijn uitspraken als privé-opvatting te hebben gedaan, is 'schoffering van de raad' niet aan de orde, zo liet Van Dam weten. En toen Hooijman opnieuw naar voren bracht dat De Jong in het interview tóch als wet houder heeft gesproken, sprong Van Dam daar meteen bovenop: "Néé! We hebben toch net gehoord, dat hij dit als privé-opvat ting heeft geuit!" Motie Echter, toen wethouder De Jong nogmaals het woord kreeg om in te gaan op Hooijmans nog niet beantwoorde vraag of ook de ande re collegeleden het met de gewraakte uit spraken eens zijn, vlogen bij Hooijman acuut de stoppen door de gang: "Mijn aan gegeven standpunten", zo gaf De Jong aan, "zijn in privé en niet in coUegeverband gedaan, dus is de mening van andere colle geleden niet interessant!" "Dan dien ik nu, staande de vergadering, een motie in!", zo brieste Hooijman. Kort gezegd hield de motie in dat - nu de wet houder de besluitvorming van de gemeente raad heeft gediskwalificeerd en het niet de eerste keer is dat de wethouder uiting geeft van minachting van de raad, en tevens gehoord hebbende de beraadslagingen van deze avond - "het vertrouwen in de wethou der is geschonden". Na schorsing van de vergadering werd Hooijmans motie met 7 stemmen vóór en 9 tegen, verworpen, en overleefde De Jong het. Hoewel het daadwerkelijk dus niet zo ver gekomen is, bleek het deze avond meteen maar al te waar te zijn wat de wethouder - iets verder in hetzelfde interview - óók heeft gezegd, namelijk: "dat het zomaar voorbij kan zijn: als er geen politiek vertrouwen meer is, moet ik opstappen". OUDDORP- Negentig minuten, meer tijd had minister Veerman (Land bouw, Natuur en Voedselkwaliteit) vrijdagavond niet beschikbaar. Maar uie luttele anderhalf uur in m.f.g. 'Dorpstienden' te Ouddorp was voor de bewindsman voldoende om zijn imago een beetje op te poetsen. Hij staat bekend als 'hard', maar - zo was het algemeen uitgesproken gevoel aan het einde van de bijeenkomst - nu zet te Veerman toch enige stappen die vertrouwen wekten. Vooral richting de beroepsvissers, die de toekomst met angst en beven tegemoet zien. Door Kees van Rixoort De minister was in Ouddorp op uitnodiging van de federatieve CDA-afdelingen op Goe ree-Overflakkee. De partij, waarvan Veer man zelf ook lid is, had de spreekbeurt van Veerman breed aangekondigd en de belang stellenden bovendien het aansnijden van een stuk of wat actuele thema's in het voomit- zicht gesteld. Het resultaat van die oproep was een zaal vol agrariërs, vissers en andere belangstellenden. Zelfs drie vissers uit Urk waren naar Ouddorp getogen, en dat ondanks de glibberige winterwegen. Hol van de leeuw De voorzitter van het eilandelijke CDA voorzag vooraf een forse discussie over zaken "die veel emoties losmaken". Hij riep de zaal op tot een beschaafde gedachtewis seling, voordat hij minister Veerman aan kondigde als een bezoeker "in het hol van de leeuw". "De boeren en vissers zijn niet altijd blij met uw maatregelen, ook al zijn ze niet allemaal van uzelf Met deze veerman zou ik de over tocht niet willen maken, zeggen sommige mensen", aldus de voorzitter. De minister moest toegeven dat hij niet naar Ouddorp was gekomen met opwekkende berichten. "Ik ondervind het zelf ook", zei Veerman, die niet alleen minister, maar ook agrarisch ondernemer is. "Ik sta er zelf ook dichtbij, zoals u weet." Wat volgde was een relaas over de gevolgen van de hberalisering van de wereldhandel voor de inkomsten van de landbouwers. "De akkerbouw in deze streek beleeft een heel moeilijk jaar. De producten waaraan u veel zorg heeft besteed, blijken niets of weinig waard te zijn. Dat is triest en de vraag is wat we eraan kunnen doen. Van de minister hoeft u niet zoveel te verwach ten", liet Veerman niets aan duidelijkheid te wensen over. De minister schetste de verandering van steun voor de agrarische sector - van pro- ductsteun naar inkomenssteun - en kwantifi ceerde de omvang van die steun in de Euro pese Unie op 45 miljard euro per jaar. "Dat bedrag wordt terecht verstrekt. De inko menssteun, die volgend jaar in Nederland wordt ingevoerd, is tot 2013 gegarandeerd. Op het niveau van 2002, een stijging per jaar van 1 procent mag. Afspraak is afspraak; als het minder wordt, zal ik me daar tegen ver zetten." Maar, liet Veerman daarop volgen, "de discussie is niet over. De werkloosheid is groot in Europa, de economie groeit niet, de bevolking veroudert en de concurrentie van India en China neemt toe. De gemiddel de levensverwachting wordt hoger en pen sioenen moeten dus langer worden betaald door een relatief kleiner deel van de bevol king. Omstandigheden die ertoe bijdragen dat de vraag klemmender zal worden waar om er 45 miljard euro per jaar naar de land bouw moet." In de discussie, die volgens de minister gegarandeerd komt, moeten agrari sche ondernemers duidelijk maken dat ze niet alleen zorgen voor goede producten, maar ook voor landschapsbeheer. "De over heid wil helpen, maar uiteindelijk komt het neer op de keuze die agrarische ondernemers zelf maken. Boer zijn is geen verdienste meer, maar een eigen keuze. Dat klinkt hard, maar het is niet anders." Ernstige zaak Richting de beroepsvissers deed minister Veerman een toezegging. De vangstquota - die onlangs in Bmssel na taaie en langdurige onderhandelingen werden vastgesteld en die door de bewindsman werden gepresenteerd als het best haalbare - brengen met zich mee dat 25 tot 30 procent van de visserijcapaci teit zal moeten verdwijnen. "Een ernstige zaak", vond Veerman. "Aan sanering valt niet te ontkomen." Maar om een "koude sanering" te voorkomen, zegde de minister de vissers toe om samen met de sector en Brussel op zoek te willen gaan naar "goede plannen voor een gezondmaking" en geld daarvoor. "Ik nodig de visserijsector uit plannen te maken. Ik wil daar graag aan meewerken en me ervoor inzetten om geld te MIDDELHARNIS - In de Hervormde kerk te Middelhamis zal zaterdag 12 maart 2005 een Paaszangavond worden gehou den ten bate van de stichting Woord en Daad. Aan deze avond werkt de bekende Herv. Zangvereniging 'Vox Jubilans' uit Waddinxveen mee. Dit grote gemengde koor, met ongeveer honderd leden, staat onder leiding van dirigent Pieter Stolk. Hun vaste begeleider is Jan Mulder, die ook de samenzang van deze avond zal begeleiden. De avond zal in het teken staan van de lijdenstijd. Het koor zal rondom dit thema verschillende liederen ten gehore brengen. Ook dominee C. Oorschot, uit Tholen, zal met zijn meditatie ingaan op het lijdensthema. De zangavond begint om 19.30 uur, de kerk is vanaf 19.00 uur open. De collecte die deze avond zal worden gehouden, is bestemd voor de actie 'Aids raakt je' van Woord en Daad. Met name in Afrika is Aids een tragedie van onvoorstel bare omvang. Het virus verwoest families en gemeenschappen, overspoelt de gezondheidszorg en ontneemt scholen zowel hun leerlingen als hun leraren. Voor lichting voorkomt nieuwe slachtoffers. Maar ook de gevolgen van aids vragen om aanpak: zieke mensen hebben medicijnen nodig, weeskinderen onze zorg. Effectieve aids-bestrijding vereist actie van iedereen, van internationale organisaties tot plaatse lijke kerken. De toegangskaarten voor deze avond zijn vanaf 28 febmari voor slechts 3 te koop bij Boekhandel van der Boom te Sommelsdijk, bij Peter Kieviet, Oostvoorgors 83 te Middelhamis of bij Marco de Jonge, Lijnbaanstraat 18 te Mid delhamis. De minister aan het woord. tFoU) Pershuw Plakkee) vinden, zodat er op langere termijn een bestaan blijft voor een kleiner aantal kotter vissers." Daartoe aangevuurd door oud-burgemeester Sinke van Goedereede, die sprak over "een acute noodsituatie", herhaalde Veerman zijn 'toezegging'. "Met elkaar moeten we zoe ken naar geld en mogelijkheden voor een zo warm mogelijke sanering. Dat zal zeker niet in een paar dagen lukken, maar we moeten het niet op z'n beloop laten. Ik wil me daar voor inzetten en ik ben bereid om met Euro pa en de sector te zoeken. En u kent het Schriftwoord: wie zoekt..." En passant gaf de minister de Noren nog even een veeg uit de pan. Heel Europa heeft te maken met de "verminderde mogelijkheden" voor de vis serij en inkrimping, maar Noorwegen trekt zich nergens wat van aan, omdat het land niet tot de Unie behoort. "Schandelijk", oor deelde Veerman in Ouddorp. De minister kreeg ook nog vragen over milieucontroles, biobrandstoffen, melkquo ta, de onvermijdelijke ganzen en steun voor scheepsbouwers. De emoties liepen daarbij zeker niet hoog op en van discussies waar de vonken vanaf spatten was zeker geen sprake. De CDA-avond bleef tot het eind beschaafd. Ook toen een wat oudere man het woord nam en zijn grote vraagtekens plaatste bij het sociale gezicht van het huidige CDA. "Als dit zo doorgaat, wordt het CDA een mini- mumpartij. Pas op, want we gaan de ver keerde kant op." Veerman zei zich die bood schap ter harte te nemen. "Ik heb er goede hoop op dat we de moeilijkste jaren gehad hebben en dat we de sociale kant weer mid den in de belangstelling kunnen zetten. Wat mij betreft kunt u daarop rekenen." Een beetje lucht Na anderhalf uur kon de voorzitter conclu deren dat Veerman "voorzichtige toezeggin gen" had gedaan en dat hij voor de vissers "een beetje lucht" had gecreëerd. De voor zitter was blij dat de minister, "die bekend staat als een harde", in Ouddorp zijn sympa thieke kant had laten zien. Als dank daar voor kon hij met een behoorlijk grote vissa- lade als cadeau richting zijn boerderij in de Hoeksche Waard rijden.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2005 | | pagina 1