Nieuws Gebarentaal Damclub 'Denk en Zet' Verzorgingshuis Stichting OZO nadert voltooiing Astma bij kinderen Eén op de vijftien mensen met schizofrenie pleegt zelfdoding uit de kerken Lentesfeer tijdens de Paasdagen Lentemaand EIIAIIDEII-IIIEyWS Tweede zeeviswedstrijd HSV de Viscromte Vier turnsters van Olympia/Sparta plaatsen zich voor liampioenscliap Zuid-Holland Uitslagen van 28 februari jl. Afdeling 1: Maandthema Gezondheids- wijzer maart 2005: Inlevering rommelmarid- spullen en verkoop gebakken vis Zorgboeken: PAGINA 9 VRUDAG 4 MAART 2005 PROTEST. KERK IN NED. Beroepen: als krijgsmachtpredikant, ds. G.P.R. Pennekarap te IJlst (sow), die dit beroep heeft aangenomen; te Arnhem, ds. M.H. Leistra te Arnhem (geest.verz. Het Dorp in ged.dienst), die dit beroep heeft aan genomen; als docent Seminarie Reform.kerk Cluj (Roemenië), kandidaat F.R. van de Beek te Utrecht; te Grijpskerke, ds. F. van Slooten te Nieuwleusen; te Hoogeveen, ds. G.J. Mantel te Hattem; te Krimpen a.d. Us- sel (herv.; wba), ds. A. Visser te Apeldoorn (b.w.); te Leiden (g.v. Diaconessenhuis), ds. M. de Leeuw g.v. LUMC Leiden; te Nieu- werkerk a/d IJssel (herv.; wijkgem. 2,3), ds. M.J. van Oordt te Noorden; te Nieuwland Oosterwijk, ds. A. de Lange te Bruchem en Kerkwijk; te Veenwoudsterwal, ds. J.A. Droogendijk te Workum; te Vlijmen-Hedik- huizen i.w., kandidaat W.C. de Vroe te Vlij men; te Wichmond (herv.), kandidaat mw. B.E.M. Benard-Boertjes te Utrecht; te Woudrichem (herv.), ds. B. Oosterom te Rumpt (bep.werktijd). Aangenomen: naar Balkbrug/Avereest (geref.), kandidaat J.C. Overeem te Alte- veer; naar Nijbroek (herv.), ds. J.R. Lam- mers te Amsterdam(part-time). Bedankt: voor Bergambacht, ds. F. Wijn- horst te Ermelo; voor Scherpenzeel (Gld) (herv.) en voor Zwijndrecht (herv. wijkgem. Centrum), ds. W.J. Dekker te Reeuwijk; voor Vriezenveen (wijkgem. 4), ds. A. Prins te Veenendaal. Beroepbaar: kandidaat. P. van Oosten, Nieuwe Groenmarkt 8 b, 2011 TW Haarlem; kandidaat C. Jansen, Torenlaan 32,3743 HH Baam. GEREF. KERKEN (VRIJG.) Beroepen: te Broek op Langedijk, ds. M.O. ten Brink te Lutten; te Harderwijk, ds. L.E. Leeftink te Nijmegen; te Haren (gn), ds. S.W. de Boer te Enschede-West. Aangenomen: naar Leusden (wijk oost), ds. J. van Benthem te Drachten-Oost, die bedankte voor Assen-Peelo en Buitenpost. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen: te Zwijndrecht, ds. A Wagenaar te Aalten. Aangenomen: naar Gorinchem, ds. M. Hogenbirk te Veenendaal (Bethelkerk). GEREF. GEMEENTEN Beroepen: te Aagtekerke en te Oosterland, ds. M. Karens te Werkendam; te Gorinchem, ds. C. de Jongste te Tholen; te Kruiningen, ds. C. Hogchem te Bameveld; te Ouddorp, ds. CA. van Dieren te Rijssen-Noord. Bedankt: voor Emmeloord, ds. M. Golver- dingen te Boskoop; voor Hendrik Ido Het actiecomité van de PKN (Gereformeerd) te Stellendam nodigt jong en oud uit op maandag 14 maart voor een gezellige mid dag of avond waarin gezamenlijk een krans of stukje zal worden gemaakt voor wat voor jaarssfeer tijdens de Paasdagen. De works hops worden gehouden in het naast de kerk gelegen gebouw 'Forum', Kerkhoflaan 2. Het middagprogramma duurt van 13.00 tot 15.00 uuren het avondprogramma van 19.30 tot 21.30 uur. De deelnamekosten van de middag of avond bedragen 12,50 per per soon, incl. koffie, thee of fris met iets lekkers erbij. Neemt u zelf een ondergrond, bakje of een krans mee. Voor de overige materialen wordt gezorgd. Wilt u meedoen? Geeft u zich dan op bij het actiecomité, tel. (0187) 493166 of 493071. Van hengelsportvereniging 'de Viscromte' stonden afgelopen zaterdag weer 16 zee vis sers aan de waterkant bij de Dintelhaven. Er werd gevist van 11.00 tot 15.00 uur. Het weer was redelijk en de visvangst was beduidend beter dan tijdens de Ie wedstrijd. Wel werd er voldoende gevangen om onder staande uitslagenlijst bekend te maken: 1J. Landman, 61 cm 2. A. van Heukelen59 cm 3. P. van der Groef,58 cm 4. H. van Heukelen,51 cm 5. N. Bazen,38 cm 6. M. Knops, 30 cm 7. Nobel30 cm 8. P. Vergeer28 cm 9. H. Knops,-.26 cm 10. K. Struik17 cm Na afloop was in de kantine de prijsuitrei king, waar ook nog een leuke prijs werd ver loot onder degenen die geen vis hadden gevangen. De tussenstand van deze compe titie wordt bekend gemaakt via website www.deviscromte.nl en is bekend bij de wedstrijdleiding. De volgende wedstrijd is op zaterdag 12 maart. Voor inschrijving en bestelUng van aas kunt u bellen naar Kees Struik, tel.: (0187)612693. Ambacht, ds. M. Karens te Werkendam; voor Leiderdorp, ds. P. van Ruitenburg te Chilliwack (Can.); voor Sioux Centre (VS), ds. J.B. Zippro te Scheveningen. GEREF. GEM. IN NEDERLAND Beroepen: te Krimpen a.d. IJssel en te Waardenburg, ds. A. van Voorden te De BeekAJddel; te Nieuwerkerk a/d IJssel, ds. T.R. Treur te Chilliwack (Can.). Een maand met veel invalshoeken. En zoals elke column van dit type veel weetjes, de ditjes-en-datjes van maart. Over de Iden van de maart, een ongeluksdatum bij de Romeinen is veel geschreven. Julius Caesar werd vermoord tijdens de Iden van deze maand, die genoemd is naar de oor logsgod Mars. De Iden omvatten drie dagen en verdeelden bij de Romeinen de maand in tweeën. Julius Caesar werd op 13 maart van het jaar 44 v. Chr. vermoord. Meer eigentijds zijn de weerspreuken die horen bij deze maand. Wie kent niet: 'maartse buien, die beduien dat de zomer aan komt kruien' en straks zal blijken: 'maart roert z'n staart'? We gaan in ieder geval op de eenentwintigste het voorjaar in. Maart is de lentemaand of de windmaand. Ik heb het niet nagevraagd bij de dichtst bijzijnde molenaar, maar die kan het weten. Maart heeft een en dertig dagen en wordt in veel talen nagenoeg hetzelfde aangeduid: Marz, march, maret en marto. Maart is de maand van de tuinier en - om iets heel anders te noemen - van de Internationale Vrouwendag die op 8 maart valt, maar die dit jaar op zaterdagavond 5 maart in het Diekhuus wordt gevierd. Met de dag van deze viering wordt uiteraard anders omge gaan dan met Koninginnedag of Dodenherdenking, maar de soepelheid waarmee wordt omgegaan met de dag van de viering doet, hoe men hier verder ook tegenover staat, weldadig aan. Of er wat te beleven valt in maart hangt van af. En van het weer natuurlijk. Als de al genoemde buien niet vallen, is het goed toeven in de buitenlucht. Maart is de kjm- telmaand tussen wdnter en zomer. Maar er is meer te noemen. De kerke lijke kalender leert dat Pasen op z'n vroegst op 22 maart valt, d.i. de eerste zondag na volle maan na het begin van de lente. Vandaar de uit drukking vroege Pasen of late Pasen. Dit jaar is er een vroege Pasen. Ooit gehoord van prof dn Maartje Draak, een Utrechtse hoogleraar die was gespecialiseerd in oud-IJslandse glossen? 'Het zal er tijdens haar col leges niet zwart van de studenten hebben gezien,' zei ooit één van mijn docenten. Aan een opsomming van wie er geboren zijn in maart komt geen eind, toch noem ik er enkele. David Wijnkoop, zoon van rabbijn, was de medeoprichter van de Communistische Partij Holland (later: de CPN)werd geboren op 11 maart 1876. Gijs van Aardenne werd geboren in maart 1930; de oud-minister van Economische Zaken overleed in 1995. Ook bepaalde gebeurtenissen, zoals het huwelijk van Beatrix en Claus op 10 maart 1966, staat velen nog helder voor ogen. Karl May over leed in maart 1912; de Russische astronaut Joeri Gagarin werd geboren in maart 1934. Hij kwam in maart 1968 op 34-jarige leeftijd om tengevolge van een vliegtuigongeluk. Niemand kon twee jaar geleden J. J. meer onüopen. Weet u nog van dakkapelvervuiling en posterver siering? De fans weten nog steeds wie de winnaar was. 'Ik kijk nooit naar Air Miles' hoorde ik in 2003 een mevrouw op televisie zeggen. Dat vond ik vertederend in een tijd waarin de roem van de dag werd afgewisseld met het zoveelste verslag van een wapenrapporteur. Inmiddels is de wereld twee jaar verder. Gelukkig staat het voorjaar voor de deur. Op 21 maart wordt de lente ingeluid. Ik kan nu al genieten van de krokussen en het prille vooijaarszonnetje. Straks komen er weer kleuren en geuren in het landschap. Niet altijd de juiste reuk, maar het landschap ondergaat een metamorfose, de omgeving zomert op. Als wij een handje toesteken, wordt stad en lande ontdaan van zwerfvuil en andere ergernissen. Dan wordt de omgeving een lust voor het oog. Blik en ander zwerfvuil ogen nergens. Dat die ongeneugten bij de zomer horen, behoeft geen nadere uideg. Het overdadige straaüawaai staat ervoor garant dat een zomeridylle plotseling verandert in een orkaan van geluid. Toch gaan we vol verwachting het voorjaar tegemoet. 'Een nieuwe lente en een nieuw geluid'. In het Topsportcentrum te Rotterdam vond afgelopen zaterdag het regiokampioenschap turnen plaats. Deze keer voor de jeugd-, junior- en seniortumsters op het hoogste niveau LOS. Van de A-selectie van Olympia Dirksland en Sparta Stellendam deden zes turnsters mee. In de categorie jeugd waren dat Romy Nothdurft (1993) en Mirjam Kie vit (1992) in niveau 3. Zij moesten het opne men tegen bijna 70 leeftijdsgenootjes. Romy en Mirjam begonnen op sprong, hun minst goede toestel. Snel naar het tweede toestel en dat was de brug. Romy - zij turnde vorig jaar nog niveau 6 - liet zien dat zij in een jaar met sprongen vooruit is gegaan. Ondanks een grote fout was haar oefening nog 8,35 waard. Mirjam, die na een tijd van veel bles sureleed weer terug is op het hoogste niveau LOS, deed het nog beter met 9,10. De balk was het toestel waar op gescoord moest wor den. Beide meiden turnden niet foutloos, maar met een 8,45 voor Mirjam en 8,05 voor Romy mochten ze best tevreden zijn. Dan het laatste toestel nog. De vloeroefening van Romy ziet er swingend uit, vol enthousiasme turnde zij haar zelfbedachte oefening en dat werd door de jury gewaardeerd met 8,40. Mirjam deed het volgens de jury nog iets netter en kreeg 8,47. Bij de einduitslag bleek dat Romy maar 0,25 punt van een plaatsje voor de volgende wedstrijd verwijderd was. Mirjam plaatste zich wel door op de 5e plaats te eindigen, voor welke prestatie zij een medaille kreeg. Bij de junioren in LOS 2 turnden Angelique van Dam en Monique van Loo. Beide turn sters zijn voor het Ie jaar junior en de oefen stof is best pittig. Angelique komt nog tekort in haar uitgangswaarden en daardoor scoort zij op balk en brug iets minder. Haar sprong werd gewaardeerd met 7,80 en dat is prima. Met een 8,30 op vloer kan zij ook tevreden zijn. Haar totaal van 29,634 punten was helaas niet voldoende voor een plaats in de districtsfinale. Monique haalde zelfs een medaille. Met een totaal van 31,71 punten werd zij 5e. Zij heeft de wedstrijd nog niet eens foutloos geturnd, dus er zit nog meer in. Vooral met haar balkoefening behoort zij bij de beste juniortumsters. Een 8,47 is heel goed. Bij de senioren nog 2 turnsters: Christa Kort hals en Mirjam 't Mannetje. Beide dames turnden vorig seizoen ook al op dit niveau. LOS 1 is vrij moeilijk en het valt niet mee om hoge uitgangswaardes te halen op brug en balk. De brugoefening van Mirjam ging geweldig, zij haalde de uitgangswaarde van 10 punten en haar score was 8,40. Christa maakte een paar fouten in de uitvoering en kreeg een 7,83. Op balk was Mirjam hele maal in vorm met een 8. Ook op dit toestel presteerde Christa niet foutloos, maar met 2 vallen hield zij nog 8,10 over. Sprong en vloer ging bij beide dames goed. Het pun tentotaal van Christa was 32,15 en daarmee eindigde zij net naast het podium, maar ze heeft zich wel geplaatst voor de districtsfina le. Mirjam haalde wel het podium, met een totaal van 32,75 eindigde zij op de 3e plaats. I. Mackloet - J. van Hoom1-1 H.H. Verolme - A. van der Veer .3 - O C. Spee - J.A. Dekker 3-0 C. Polder - A. Verolme1-1 Mackloet en Van Hoom speelden een uiter mate boeiende partij. Niemand van hen wist enig voordeel te behalen. Omdat tijdnood dreigde, werd tot remise besloten. De partij tussen H.H. Verolme en Van der Veer was niet minder interessant. In het mid- denspel leek Van der Veer enig overwicht te krijgen, maar hij gaf dat uit handen toen Ver olme een afruil van drie om drie kon maken. Verolme kwam daardoor in een duidelijk betere positie. Hij wist de partij winnend te besluiten. Spee moest het opnemen tegen de sterk spe lende Dekker. Het werd een mooie partij, die lang gelijk opging. In de loop van de par tij wist Spee echter positioneel voordeel te behalen. Daar had de nog ongeslagen Dek ker geen oplossing voor. Hij leed zo zijn eer ste nederlaag. Polder, die tot op heden niet anders dan remise speelde, moest aantreden tegen A. Verolme. Het werd een partij met heel wat haken en ogen. Maar het evenwichtig bleef bewaard, dus werd het opnieuw remise. Afdeling 2: W. Vroegindeweij -1. Koese 0-3 M. Klink - R. Jacobs 3-0 B.du Pree - J. Jordaan 1-1 J.A. Nipius - R. van Rijnberk0-3 Vroegindeweij had in Koese een zware tegenstander. Tot aan het middenspel veriiep alles prima, maar een grote afruil van Vroe gindeweij kwam verkeerd uit. Een nadelige naslag en nog een paar foutjes van Vroegin deweij leverden Koese de winst op. Klink speelde tegen de erg wisselvaUig ope rerende Jacobs, dus was het oppassen gebla zen. Hij wist enkele valkuilen van Jacobs te omzeilen en hem met een nederlaag naar huis te sturen. De grootste verrassing van de avond was de remise van Du Pree tegen Jordaan. Eindelijk had hij het advies "We zitten op Denk en Zet en niet op Zet en Denk" ter harte genomen, en ziedaar.Du Pree die de tijd nam, wist het Jordaan flink lastig te maken. In het eind- spel bouwde Jordaan nog een valletje op, maar Du Pree trapte er niet in. En zo behaal de Du Pree een knappe verrassende remise. Bravo! Dat was nieuws, toen de medewerkers van Stichting OZO in januari jl. in Nagydobrony (Oekraïne) arriveerden. Want het in bedrijf stellen van het project 'Verzorgings huis' van de stichting is niet mogelijk zonder officiële regi stratie naar Oekraïense regelgeving en binnen de kaders waarin een buitenlandse stichting een dergelijk project gestalte mag geven. Dankzij het voorwerk van St. Talen- tum, de diaconale stichting van de kerkelijke gemeente in Nagydobrony, zijn nu alle formaliteiten afgewikkeld en is er van officiële zijde groen licht gegeven voor het bestaan van Huis van liefdadigheid 'Rehoboth'! Registratie, directie en personeel Om het OZO-project 'Verzorgingshuis' als officieel geregistreerd te boek te doen staan, moet een compleet model van bestuur en organi satie worden ingediend bij het Bureau voor Humanitaire zaken, onderdeel van het Uzhgorod Regionaal Staatsbestuur van de regio Transkarpatia in Oekraïne. Dit model bestaat uit vastgestelde Statu ten, waarin zaken zoals de naamgeving, Algemene Bepalingen, directie, personele zaken, sociale bescherming, financiering, organi satie van onderhoud, e.d., omschreven staan, alsmede een officieel besluit tot goedkeuring van het Presbyterium van de Hongaars Gere formeerde gemeente ter plaatse (buitenlandse hulpverlening moet in naam van het kerkelijk instituut plaatsvinden) én de financiële garantstelling van de Stichting OZO, zolang als dat nodig zal zijn. De directie - het officiële bestuur van de instelling, bestaande uit een hoofdbestuur en een controlerend bestuur - is tot volle tevredenheid van alle partijen samengesteld. Deze besturen bestaan uit vertegen woordigers van het Presbyterium van de kerk, St. Talentum, een arts en de Hollandse medewerkers van Stichting OZO. Tot directeur van 'Rehoboth' is de Oekraïense OZO medewerker Hidi Jenö benoemd. Tot ieders vreugde heeft deze man, die al zo veel voor Stichting OZO heeft betekend, zijn benoeming aanvaard. Naast de leiding van de bouw van het huis heeft hij in zijn nieuwe functie ondermeer de taak om personeel aan te stellen, wat inmiddels heeft geleid tot het aan stellen van een gediplomeerde hoofdzuster. Bezoek Naar aanleiding van deze bij het Humanitaire Bureau ingediende stukken, kondigde eind vorig jaar een delegatie van dit Bureau haar bezoek aan om de bouw en de organisatie van 'Rehoboth' in ogen schouw te nemen. Het resultaat van dit bezoek was de toezegging om positief verslag uit te brengen aan het Staatsbestuur. Verder sprak men in lovende bewoordingen over de kwaliteit van het tot nu toe gebouwde verzorgingshuis en het doel waarvoor het gebouwd wordt, en zij spraken de wens uit dat vele ouderen hun weg zullen mogen vinden naar deze prachtige en doelgerichte instelling. Inmiddels is de officiële goedkeuring een feit. Dit was het goede nieuws tijdens het werkbezoek van januari. De door Stichting OZO ingeslagen weg om met de giften van haar dona teurs en sponsors een verzorgingshuis te realiseren voor de allerarm ste Oekraïense ouderen in het algemeen en voor de daaruit voort vloeiende schrijnende situaties in het bijzonder, blijkt in alle opzich ten een begaanbare weg te zijn. Voltooiing Het wachten is nu op de voltooiing van het huis van liefdadigheid 'Rehoboth'. Het huis bevindt zich in de afbouwfase; hoewel er nog veel werk te doen is hoopt het huis voor de komende winter haar eer ste bewoners te kunnen herbergen. Uw zorg? Bijna vijfjaar werkt Stichting OZO nu aan haar projecten in Oekraï ne: voedselhulp, auto voor voedselhulp, kleuterschool en verzor gingshuis. Dit alles is mogelijk geworden dankzij de donaties van vele particulieren, bedrijven, kerken en instellingen. Namens al haar donateurs slaagt Stichting OZO erin om humanitaire hulp te verlenen onder de condities: maximale zorg en minimale kosten (95% rende ment van de giften) en de juiste hulp op de juiste plaats. Bent u nog geen donateur'? Kijk dan eens op website: www.stichting-üzo.nl of bel voor informatie naar het secretariaat: 0187-486572. Voor een videopresentatie voor uw bedrijf of vereniging kunt u bellen naar 0187-482561. Stichting OZO ziet het als haar opdracht blijvend ver antwoordelijkheid te dragen voor haar projecten. Mag ook namens u dit prachtige werk worden voortgezet? Eén op de tien kinderen heeft in meer of mindere mate last van astma. De afdeling Jeugdgezondheidszorg van de GGD heeft een cursus ontwikkeld met de titel "omgaan met astma'. Het doel van deze cursus is dat de kinderen en hun ouders beter leren omgaan met de gevolgen van astma. Een fol der over deze cursus is onderdeel van een gratis informatiepakketje van de Gezond- heidswijzer. Naast deze folder bevat het pak ketje diverse brochures en folders over dit onderwerp zoals astma in het dagelijkse leven, astma en speelgoed en het binnenmi lieu. In samenwerking met de openbare biblio theek Spijkenisse wordt op dinsdag 15 maart van 13.30 tot 15.30 uur een (gratis) inloop spreekuur gehouden. Een medewerker van de GGD is dan in de bibliotheek aanwezig om vragen over dit onderwerp te kunnen beantwoorden. Het gratis informatiepakketje kan op maan dag tot en met vrijdag tussen 10.00 en 17.00 uur telefonische aangevraagd of opgehaald worden bij de Gezondheidswijzer in één van de GGD vestigingen te: Spijkenisse, Van Hogendorpstraat 50; Hellevoetsluis, Oostzanddijk 26; Oud-Beijerland, Pad van Jongejan 3; Middelhamis, Sportlaan 5 (open op: maandag en vrijdag van 9 tot 12 uur en op woensdig van 13.30 tot 16.30 uur). Het e-mailadres is: gezondheidswijzer® ggd-zhe.nl Meer informatie over de GGD en de Gezondheidswijzer is te vinden op www.ggd-zhe.nl De Gezondheidswijzer Zuidhollandse Eilan den is het publieksinformatiecentrum van de GGD voor iedereen met vragen over o.a. gezondheid en gezondheidszorg, ziekten, gezondheidsrecht, alternatieve geneeswij zen en adressen van patiëntenverenigingen, praatgroepen en zelfhulpgroepen. In de Gezondheidswijzer zijn mensen aanwezig die u helpen met het beantwoorden van uw vragen. Ook kunt u zelf informatie opzoeken en doorlezen. Er zijn folders, tijdschriften, boeken en naslagwerken aanwezig. Veel fol ders kunnen gratis worden meegenomen. De hekkensluiters in afdeling 2, Nipius en Van Rijnberk, zaten tegenover elkaar. Ze speelden een leuke partij en gaven elkaar lange tijd niets toe. Maar uiteindelijk wist Van Rijnberk toch wat voordeel op te bou wen en de partij te winnen. Gebarentaal is een taal die u ziet. Sta eens stil bij de boeiende wereld vol uitdagingen van de doven en bij de kijk op zichzelf. Hoe kunnen wij als horenden met doven leren conmiuniceren? U kunt een stukje van de dovenwereld leren begrijpen als u op maan dag 7 maart tussen 21.00 en 22.00 uur afstemt op het programma 'Ontwaakt Radio" op Radio Flakkee. Daarin hoort u ook enke le interviews met een echtpaar dat zich heeft ingespannen om de gebarentaal te leren en de doven te begrijpen. Daarbij wordt een echtpaar geïnterviewd, waarvan de vrouw doof is. De presentatie is in handen van Yvonne Caka. De herhaling is dinsdag van 16.00 tot 17.00 uur. MIDDELHARNIS - De Restauratie- en Activiteiten Commissie houdt morgen, zaterdag 5 maart, weer een inzameling voor rommelmarktspullen. De schuur - het voor malige Meijertheater aan de Vissersdijk - is geopend van 10.00 tot 12.00 uur. Tevens zal daar lekkere gebakken vis worden verkocht. Als u niet in de gelegenheid bent om de spul len te komen brengen, kunt u contact opne men met J. de Waard (0187-482858) of T. Bom (0187-484807). Ook kunt u de Restau ratie- en Activiteitencommissie bellen om zelfgemaakte advocaat en kruukplaetjes te bestellen: (0187-482858). Nederland telt ruim 100.000 mensen met schizofrenie. Van deze mensen pleegt ongeveer 6% tot 7% zelfdoding en ruim het dubbele hiervan doet een poging daartoe. Zelfdoding gebeurt meestal in de eerste tien jaar nadat de symptomen zijn uitgebroken. Vroeg tijdige opsporing van schizofrenie en een medische en sociale begeleiding zijn factoren die tot minder zelf moordpogingen kunnen leiden. Zorgboek De laatste jaren is in Nederland de hulpver lening op het gebied van schizofrenie geluk kig verbeterd. Er is meer aandacht voor woon- en werktrajecten. Mensen vinden sneller toegang tot de hulpverlening. En er is meer oog gekomen voor de ondersteuning van familie en naasten. Om mensen met schizofrenie én de mensen om hen heen een handje te helpen, heeft Stichting September het zorgboek Schizofrenie uitgebracht. Het boek is in samenwerking geschreven met meer dan 15 deskundige organisaties waar onder de psychiaters (NVvP), de psychothe rapeuten (NVP) en de familie- en patiënten organisaties Ypsilon en Anoiksis. Het zorg boek Schizofrenie, en de andere 26 zorgboeken, zijn verkrijgbaar bij alle 1700 openbare apotheken in Nederland. voor iedereen toegankelijk De zorgboeken zijn in eerste instantie geschreven voor patiënten en hun naasten, maar ook voor de professionele hulpverie- ning. Steeds meer professionele hulpverle ners gebruiken de boeken ter ondersteuning bij de voorlichting aan patiënten. Deze zorg boeken zijn net als alle andere boeken van Stichting September informatief en in een heldere en begrijpelijke taal geschreven. Het zorgboek Schizofrenie Het zorgboek geeft allereerst een duidelijke beschrijving van schizofrenie. Vervolgens wordt de medicatie van schizofrenie uitge breid behandeld: daarbij wordt ingegaan op de soorten medicijnen, de keuze van een goed medicijn en het omgaan met bijwerkin gen van medicijnen. Het boek geeft ook ant woord op veel vragen over de toekomst; hoe kan ik na een psychose de draad weer oppak ken? Hoe kan ik het beste samenwerken met de professionele hulpverlening en mijn familie? En wat kan ik doen om mijn dagen zinvol te vullen? Verder geeft het boek ook informatie over de rechten en regels, de hulpverlenende organisaties en veel infor matie voor familieleden. Familieleden spe len vaak een belangrijke, steunende rol in het leven van mensen met schizofrenie. Verkrijgbaar bij de apotheek Stichting September geeft zonder winstoog merk zorgboeken uit over chronische ziek ten. Het zorgboek Schizofrenie en de andere zorgboeken van Stichting September zijn te koop bij alle apotheken in Nederland voor 17, - of via www.boekenoverziekten.nl. Wanneer een apotheek een boek niet op voorraad heeft, kan het besteld worden. Het boek is dan meestal de volgende werkdag in de apotheek aanwezig.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2005 | | pagina 9