Eiaa)ndelijk nieuw^s Collegiaal afscheid voor Danker Peeman Zorgeloos genieten op vakantie! Wetjes en Weetjes Visser Visser Woord Daad De Wet Waardering Onroerende Zaken (WOZ) Rotterdam zingt van Hem Project Akkerbouwbedrijven 2005 EIIAIIDBI-niEUWS Kinderkleding-, speelgoed beurs en rommelmarkt bij 'De Cornet' Gebruikt u slaap- of kalmeringsmiddelen? Goeree Overf lakkee Goeree A Overf lakkee Workshop Paaseieren opmaken bij Bakkerij Bienefelt Een advertentie in Eilanden-Nieuws heeft altijd succes GOEDEREEDE Dankbetuiging REGISTERACCOUNTANTS PAGINA 7 VRUDAG 4 MAART 2005 GEMEENTE Overweldigend en hartvenwarmend waren de vele reacties, zowel vanuit de gemeente Goedereede, als de gemeente Schouwen-Duiveland, als ver daarbuiten, die ik en mijn gezin, in welke vorm dan ook mochten ontvangen na het bekend worden van mijn voordracht en na mijn definitieve benoeming en installatie van 16 februari jl. als burgemeester van de gemeente Goedereede. Ik wil u daarvoor heel hartelijk bedanken en het is voor mij een extra stimulans en enorme steun om mij volledig in te zetten voor de belangen van deze mooie gemeente. De burgemeester van Goedereede, G.J.van de Velde- de Wilde i Gedurende deze periode van het jaar gaan mensen weer denken aan de zomervakantie en worden de vakan tieplannen gemaakt. Veel mensen boe ken een reis naar een (sub)tropisch gebied, om daar heerlijk van de zon, zee en cultuur te genieten. Helaas wordt dat genieten nogal eens ver stoord. In het buitenland, met nam in (sub)tropische gebieden, zijn de omstandigheden vaak heel anders dan in Nederland. U kunt er te maken krijgen met een ander voedingspa troon, andere hygiënische omstandig heden en natuurlijk en ander klimaat dan thuis. Ook heersen er ziekten waarmee we in Nederland niet snel in aanraking komen. Om tijdens een verre reis gezondheidsproblemen te voorkomen, is een goede voorberei ding van belang. De GGD Zuidhollandse Eilanden geeft tij dens het reizigersspreekuur adviezen en tips over hoe u gezondheidsproblemen tijdens of na uw reis kunt voorkomen. Denk bijvoor beeld aan de volgende aspecten: Hygiëne Veel reizigers naar de (sub-)tropen krijgen kort na aankom.st last van diarree. Dit wordt meestal veroorzaakt door bacteriën of virus sen in voedsel en water. De plaatselijke bewoners zijn hier vaak aan gewend; reizi gers niet. Het is van belang om de hygiëne bij de bereiding van voedsel goed in de gaten te houden. Eet geen rauwe of ongekookte vlees- en viswaren en ook geen ongewassen of ongeschilde groente- en fruitwaren. ÏDaar- naast is in veel gebieden het leidingwater niet drinkbaar. Veel mensen weten dat en drinken gebotteld mineraalwater. Zij verge ten echter dat het ijsblokje in de cola ook uit de plaatselijke kraan komt. Klimaat De zon is in de (sub)tropen veel krachtiger dan in Nederland. Het is daarom belangrijk om de huid geleidelijk aan de zon te laten wennen. Daarnaast is het beter om de zon op het heetst van de dag te mijden (tussen elf uur 's ochtends en drie uur 's middags). U kunt dan het beste, net als de lokale bevol king, siësta houden. Reisverzekering Sluit voor vertrek naar het buitenland een goede reisverzekering af. Een goede verze kering biedt onder meer een delddng voor de in het buitenland gemaakte geneeskundige kosten, noodgedwongen extra verblijf en medisch noodzakelijk vervoer naar een zie kenhuis in Nederland. Vaccinaties Voor veel gebieden wordt het aanbevolen om een aantal inentingen te halen, bijvoor beeld tegen geelzucht (hepatitis A) of tyfus. Verder is het belangrijk om te weten of in het vakantiegebied malaria voorkomt en u dus malariapillen moet gebruiken. Voor het maken van een afspraak voor een deskundig en persoonlijk reizigersadvies bij u in de buurt kunt u contact opnemen met de afsprakenlijn van de GGD Zuidhollandse Eilanden, telefoon: 0181 652478. Deze lijn is iedere werkdag bereikbaar van 9.00 tot 12.00 uur en tevens op donderdagavond van 18.00 tot 21.00 uur. De GGD Zuidhollandse Eilanden geeft uit sluitend telefonische informatie, in samen werking met andere GGD'en en het Lande lijke Coördinatiecentrum voor Reizigersad- vrsering, via de landelijke vacóinatielijn voor reizigers, telefoon: 0900 9584. Ook kunt u informatie vinden op: www.lcr.nl of www.gezondopries.nl. "Wetjes en Weetjes" is een rubriek waarin aandacht wordt besteed aan wetgeving, fiscaliteiten, sociale vraagstukken, arbeidsproblemen e.d. Problemen, vragen en onderwerpen kunnen door de lezers worden aangedragen bij de redactie. Algemeen De Wet Waardering Onroerende Zaken (Wet WOZ) bevat uniforme waarderings voorschriften voor onroerende zaken in Nederland. Deze wet schrijft voor dat gemeenten periodiek een nieuwe waarde vaststellen voor alle panden in de gemeen te. Nieuwe WOZ-beschikking Recentelijk is de nieuwe WOZ-beschikking door de gemeenten aan alle Nederland se huishoudens toegezonden. In de beschikking is de waarde (naar het prijspeil per 1 januari 2(X)3) vastgesteld van de onroerende zaken die men volgens de gemeente bezit en/of gebruikt. Deze waarde geldt voor het tijdvak 1 januari 2005 tot en met 31 december 2006. Deze beschikking zal in vrijwel alle gevallen hoger zijn dan de vorige beschikking (2001). Wanneer u van mening bent dat de WOZ-waarde te hoog is vastgesteld, kunt u bezwaar maken. Een bezwaarschrift moet worden ingediend binnen zes weken na de dagtekening van de WOZ-beschikking. Omdat het voor het motiveren van een bezwaar van belang is te weten hoe de gemeente tot de vastgestelde waar de is gekomen en de taxatierapporten dikwijls niet direct worden meegezonden, dient in voorkomende gevallen tijdig 'pro-forma' bezwaar te worden gemaakt. In het bezwaarschrift dient het taxatierapport te worden opgevraagd. Na ontvangst van het taxatierapport moet het bezwaar alsnog worden gemotiveerd. Of een bezwaarschrift kans van slagen heeft, hangt af van de specifieke omstandig heden van de betreffende oru-oerende zaak. De WOZ-waarde wordt in de uitspraak op bezwaar alleen verlaagd als blijkt dat de waardeverlaging de wettelijke marge overschrijdt. Deze marge is afhankelijk van de waarde van de betreffende woning. De wettelijke marge voor een onroerende zaak met een WOZ-waarde van bijvoor beeld 190.000 bedraagt 5%. Een bezwaarschrift zal dan alleen kans van slagen hebben als kan worden aangetoond dat de waarde meer dan 9.500 te hoog is vast gesteld. Aangifte inkomstenbelasting De nieuwe WOZ-waarde heeft nog geen gevolgen voor het eigenwoningforfait in de aangifte inkomstenbelasting 2004 die vóór 1 april aanstaande moet worden inge diend. Het eigenwoningforfait, het bedrag dat de huizenbezitter bij zijn of haar belastbaar inkomen moet optellen, wordt gebaseerd op de WOZ-waarde van vorig jaar. Pas voor de aangifte inkomstenbelasting 2005 moet u de nieuwe WOZ-waar de vermelden. De rubriek 'Wetjes en Weetjes' komt tot stand in samenwerking met Visser Visser Registeraccountants te Barendrecht, Bameveld, Middelhamis en Gouda. Hoewel uiterste zorg is besteed aan de inhoud, aanvaardt de redactie geen enkele aansprakelijkheid voor onvolledigheid of onjuistheid of voor de gevolgen daarvan. OUDDORP - Peuterspeelzaal 'De Gomet' te Ouddorp houdt zaterdag 26 maart a.s. van 9.00 tot 15.00 uur haar jaarlijkse kinderkle ding- en speelgoedbeurs en rommelmarkt. U kunt zelf uw kinderkleding en speelgoed verkopen door het huren van een tafel. Voor verder inlichtingen kunt u contact opnemen met Karin Sleeuwenhoek, tel.: 0187-683817 of Lilian Bruggeman, tel.: 0187-493711. U kunt ook uw kinderkleding en speelgoed inleveren om te verkopen, maar dan is de opbrengst geheel voor de peuterspeelzaal. De inleverdagen zijn: donderdagavond 24 maart tussen 19.00 en 21.00 uur en vrijdag- smiddags tussen 14.00 en 16.00 uur. Spullen voor de rommelmarkt kunt u dan uiteraard ook op die dagen inleveren (geen meubels of witgoed). Voor de kinderen is er een grab belton en kan er vanaf 11.00 uur voor 1,50 een ritje met een huifkar worden gemaakt. De beurs zal worden gehouden in peuter speelzaal 'De Gomet', Dorpstienden 5 te Ouddorp. Veel mensen slikken wel eens een slaap- of kalmeringsmiddel. Slaap- en kalmerings middelen worden voor verschillende soorten klachten voorgeschreven door de (huis)arts, bijvoorbeeld bij slaapproblemen, angst of onrust. Er is veel onderzoek gedaan naar de licha melijke gevolgen van het langdurige gebruik van slaap- en kalmeringsmiddelen. Zo is bij voorbeeld gebleken dat lichamelijke afhan kelijkheid van het slaap- of kalmeringsmid del toeneemt naar mate het langer dan 3 maanden gebruikt wordt. Dit wil zeggen dat er meer van het middel nodig is om hetzelf de effect te bereiken, het lichaam bouwt een tolerantie op. Over de psychologische kant is echter nog niet veel bekend. Er kunnen ver schillende redenen zijn waarom iemand lan ger dan 3 maanden een slaap- en kalme ringsmiddel gebruikt en op dit moment doet de Universiteit Leiden daar onderzoek naar. Voor het onderzoek van de Universiteit Lei den worden mensen gezocht die langer dan 3 maanden en bijna elke dag een slaap- of kal meringsmiddel gebruiken. In een éénmalige vragenlijst van ongeveer 30 minuten wordt er gevraagd naar uw lichamelijke en/of men tale klachten, naar sociale steun en naar uw movitatie om te stoppen. Er wordt geen advies gegeven ten aanzien van uw gebruik. Uw gegevens worden vertrouwelijk behan deld, niet aan derden verstrekt en uitsluitend voor dit onderzoek gebruikt. Onder de inzenders worden 2 boekenbonnen van 15,- verloot. Voor vragen over of aanmel ding voor dit onderzoek kunt u contact opnemen met L. Boezeman, e-mail: L.M.Boezemanumail.LeidenUniv.NL. of bellen naar: 06-10782701. Wilt u het traditionele concert van 'Deo Cantemus' in de Doelen te Rotterdam op vrijdag 15 april a.s. bijwonen? Dan moet u zo spoedig mogelijk kaarten bestellen, anders vist u achter het net. Aan het concert werken mee, naast het ca. 315 leden tellend koor 'Deo Cantemus' o.l.v. Cor de Haan, het Urker Mannenkoor 'Hallelujah' o.l.v. Bert MoU, Maria den Hertog (mezzo-sopraan). Rob van Dijk (vleugel), André de Jager (orgel) en het begeleidingsorkest '1 Orches tra Particolare. De algehele muzikale leiding van het concert berust bij dirigent Cor de Haan. Toegangskaarten kunnen worden besteld bij 'Deo Cantemus', p/afam. A. van der Sluijs, Slobbegors 14, 3261 EN Oud Beijeriand, tel.: 0186-616218 (niet op zon dag), e-mall: kaartverkoop@deocantemus.nl. MIDDELHARNIS - Dit jaar wil Bienefeh's Bakkerij een workshop 'Paaseieren opma ken' organiseren. De paaseieren worden in de eigen Chocolaterie gemaakt. De avond wordt gehouden op donderdag 17 maart en begint om 19.00 uur. Voor u liggen de vol gende zaken klaar: de staniol, lint, bloemen en kuikentjes, enz., waarmee van uw paasei de mooiste kan worden gemaakt. Op deze avond wordt een kleine pauze ingelast waar in u een kopje koffie of thee met een heerlij ke bonbon uit de eigen chocolaterie krijgt aangeboden. De deelnamekosten voor deze avond bedragen 20 per persoon. Per groep kunnen max. 20 personen deelnemen. Zelf moet u meenemen een nietmachine, lijmpis- tool en een schaar. Voor meer inUchtingen en opgave kunt u terecht bij Bienefeh's Bak kerij, Beneden Zandpad 15, Middelhamis, tel.:0187-482507. MIDDELHARNIS - Dinsdagmorgen 1 maart, half zes. Buiten is 't nog nacht'lijk donker, en door de straffe wind voelt de vrieskou echt guur aan. Maar van de magazijn- ploeg van Imabo Esselink is al weer elf man in touw. Nee niet in hun bedrijf, om bouwondernemers en andere klan ten van de nodige materialen te voorzien. En ook niet voor een stevig werkoverleg buiten de baas z'n tijd. En helemaal al niet behaaglijk bij de kachel. Nee, buiten in de kóu heb ben ze zich verzameld en met z'n allen trekken ze naar één adres in Middelhamis: de Lijnbaanstraat, naar niemand minder dan hun trouwe makker, die deze dag met prepen sioen gaat. Door Hans Villerius 't Is Danker Peeman, die met z'n 62 jaren (waarvan hij er 36 bij Esse link werkzaam was) een punt achter zijn arbeidzame leven zette om, gelukkig genietend van een goede gezondheid, van een 'iets oudere dag' te gaan genieten - nee, je kunt in Danker z'n geval nog niet vol uit over een 'oude dag' spreken. En om die laatste dag niet onopge merkt voorbij te laten gaan, hadden zijn directe collega's ervoor gezorgd dat Danker juist di'e dag nog eens goed van hen kon genie ten. Dus sta je 's morgens vroeg met elf man op de stoep en trommel je 'm heerlijk collegiaal uit z'n warme bed! Dankers vrouw Kom- mertje had juist 's avonds tevoren nog tegen manlief gezegd: "noe Donker, koud én vroeg! Maar niet te bar om mei z 'n allen nog e'ven met Danker (slaand, vierde van links) vóór zijn huis op de foto Ie gaan IFoIo Hans ViUenus). hoefje d'r maarge niet zo vroeg uut, je ken lekker even bluve lage. Maar toen Danker half zes afgelopen dinsdagmorgen voetstappen door de straat hoorde gaan, dacht 'ie meteen: "dat binne d'r teveul, dat mot vast hi'er weze.En toen hij eenmaal goed en wel naast z'n bed stond en uit 't slaapkamertaam naar beneden keek, zag hij nog net hoe de collega's z'n woning binnenkwamen. Dochter Gerda was namelijk al van een en ander op de hoogte gebracht, en liet pa's col lega's binnen. En 't is dankzij haar goede zorgen dat er al gauw een kop lekkere koffie met een plak cake op tafel stond! Toen ging na een poosje, zachtjes, opnieuw de kamerdeur open en.keek vrouw Kom- mertje voorzichtig om 't hoekje van deur: ze hoorde zóveel stemmen van beneden komen... "Binne jule noe helemaele ingesnieawd, je had beter bie je vrouwen kenne bluve!" klonk daarop haar welkomst woord. Toch kon ze er best om lachen. Want als straks die 'ochtend ploeg' vertrekken zou, verdween zij - even zes uur - weer lekker onder de wol! Maar heel lang zou die rust niet duren, want om zeven uur ging de deurbel alweer. Diezelfde 'ochtendploeg' had namelijk bij Plus supermarkt geregeld dat er een smakelijk ontbijt bij Danker en Kommertje zou worden bezorgd. Kijk, dat heb je nu als je bij Esse link met prepensioen gaat. ISGO in BEELD Het IS(J() voert jaarlijks projectmatig diverse milieucon troles uit. Onder de noemer 'branchegerichte aanpak' wor den bedrijven binnen een bepaalde branche gecontroleerd op de naleving van de voorschriften van de milieuvergun ning of van een Algemene Maatregel van Bestuur. Dit jaar wordt het project Akkerbouwbedrijven uitgevoerd. In de eer ste maanden van het jaar 2005 zijn alle (ruim 300!) akkerbouwbe drijven bezocht. Het voordeel van deze werkwijze is dat alle bedrij ven binnen een kort tijdsbestek worden voorgelicht, geadviseerd en gecontroleerd. Deze controles worden door het ISGO, in nauwe samenwerking met een opleidingsinstituut, uitgevoerd. Bij dit project is ervoor gekozen om een beperkte milieucontrole uit te voeren en alle akkerbouwbedrijven te controleren op dezelfde lic! Wam i II» hel ISiïO dat Je controles hij de landhom\ bedrijven uit\ oert. geselecteerde milieuvoorschriften. Bij de controles wordt onder andere gelet op de opslag van gevaarlijke brandbare vloeistoffen in bovengrondse tanks, het opslaan van gevaarlijke stoffen, brandblus- middelen en de opslag van bestrijdingsmiddelen. Daarnaast wordt ook geïnventariseerd wat de huidige activiteiten van een bedrijf zijn. Zo kan worden bepaald of het bedrijf mogelijk onder andere regelge ving is komen te vallen of dat er een wijziging van de vergunning moet plaatsvinden. Momenteel is een groot deel van de akkerbouwbedrijven bezocht. Bedrijven waarbij overtredingen zijn geconstateerd, zullen binnen kort aan een hercontrole worden onderworpen. Na de afronding van het project zullen de resultaten nader bekend worden gemaakt.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2005 | | pagina 7