Schaken in Ouddorp Wie schrijft er mee van en over Flali:kee? De wereld van de eilanden Kouwe winters EIIAtlDBI-niEUWJI Op zoek naar wintervogels in De Kwade Hoek Stellendamse dagen ditmaal met voor jaarsbraderie Kerkuilen op Goeree- Overflakkee centraal bij Flakkee Natuur YKlirt 2 spreek:>voordenpuz;z;el AVEGGEVALLEN ThMTt f jrjumlll 'T^cTPt^'^ctïkt: L Zuid-Holland geeft Faunabeheereen- heid actieve rol Afgelopen maandag, 21 februari was er weer volop strijd te beleven in de achterzaal van café De Bontekoe, alwaar gastheer Addie de schakers gastvrij onthaalt. Mag ook wel eens gezegd worden! De stand op dit moment verraad weinig spanning: Reinier van der Wende staat op de Ie plaats, op enige afstand gevolgd door Jaap Santifort, en kort daarop Kees van den Nieuwendij k en Bonne Faber. 1De appel valt niet 2. Beter één vogel in de hand 3. Het regent 4. Een kat in het nauw 5. De hond in de 6. Op elk slakje 7. Dat ga ik 8. Lachen als een 9. Een gat in 10. De kat in A. maakt rare sprongen. B. zout leggen. C. dan tien in de lucht. D. boer die kiespijn heeft. E. de hand hebben. F. ver van de boom. G. de zak kopen H. niet aan je neus hangen. I. pot vinden. J. pijpenstelen. Een stukje van een voorwerp datje best vaak gebruikt. Wat is het geweest? Ellen van Rossum (Den Bommel) heeft een boekenbon verdiend. Veel plezier ermee. Hoor ik een keer welk boekje gekocht hebt? Erik Tanis (Ouddorp) hoopt D.V. 4 maart zijn tiende verjaardag te vieren. Gefeliciteerd van de hele puzzelclub! Marjolein Meijer (Ouderkerk a/d IJssel) Lagere drempel ontheffing PAGINA 11 VRUDAG 4 MAART 2005 Reinier kreeg deze avond het punt min of meer in de schoot geworpen. Tegenstander Arie Baas stelde zich zéér provocerend op door zijn stukken krom te ontwikkelen, waardoor op een gegeven moment twee paarden op de 8e rij stonden (op g8 en f8). Reinier kreeg het initiatief in de schoot geworpen, iets waar Reinier wel raad mee weet. Middels een stukoffer werd de zwarte stelling opengebroken en met veel rente werd het stuk heroverd. De zwarte stelling was niet meer om aan te zien en kennelijk zag Arie dat ook en gaf hij Reinier de hand, ten teken van overgave. Jaap Santifort bleef in het spoor door een overwinning op Frans Troost. Een symme trische Engelse partij, waar wit een tikje beter stond; maar verontrustend was het alle maal niet, totdat Frans last kreeg van een hersenspinsel en na een afruil tot de ontdek king kwam dat hij een stuk had ingeboet. Dit was uiteindelijk teveel van het goede en zo kwam Jaap aan een goedkoop punt. Kees van den Nieuwendijk troefde voor het eerst in de historie zijn 'angstgegner' Wim van Geelen af Met zwart speelde Kees zijn geliefkoosde Slavisch en kreeg in het mid- denspel een aanhoudend initiatief tegen de witte koningstelling. Wim deed wat hij kon, maar aan zijn eerste nul tegen Kees viel niet te ontkomen. Bonne Faber speelde een inhoudrijke partij tegen Willem-Jan Tanis. Een Sweshnikov, waar Bonne voor een zijvariant koos, wat hem echter niet het resultaat opleverde waar op hij had gehoopt. Al gauw verzandde het witte initiatief in een laveerpartij van beide kanten, en na wat plaagstootjes over en weer werd spoedig de vrede getekend. Jan Verzijden en Gert-Jan Zonneveld speel den kwalitatief gezien de beste partij van de avond; een Konings-Indiër waar wit voor het oog prettig stond, maar na een goed getime de tegenaanval op de witte damevleugel, alwaar de witte monarch zijn heil had gezocht, kantelde de partij en was het zwart die het initiatief overnam. Jan verdedigde zich secuur, maar kon niet voorkomen dat een witte pion in het doosje verdween. Na de tijdcontrole probeerde Gert-Jan het eindspel tot winst te voeren, maar een prachtige torenzet gaf Jan net genoeg tegenspel om die winstvoering problematisch te maken. In ieder geval zag zwart door de bomen het bos niet meer en koos uiteindelijk voor het halve ei, mede gezien zijn tijdsverbruik. Maart Breen dolf het onderspit tegen Wilko Breen; een herhaling van de kwartfinale van de beker, wederom kwam het Spaans op het bord, maar nu was het Wilko die aan het roer stond en wit in de verdrukking bracht. Een gemeen zetje kostte Maart een stuk en uit eindelijk ook de partij, ook al spartelde hij nog wel even tegen. Peter Derrez had geen kind aan zijn tegen stander deze avond, Peter Klink. Peter ver dedigde zich met het aangenomen dame gambiet, maar werd verrast door de scherpe variant die Peter Derrez koos. Enigszins uit het lood geslagen hierdoor, koos Peter Klink voor een verkeerde torenzet naar c8 en na het ontnuchterende Pd6 schaak, verdween deze voor altijd in het doosje. Piet Speelman verloor in het eindslpel van Hans van Meenen; Hans speelt dit jaar zéér degelijk en heeft op de ratinglijst al een flin ke sprong genomen. Ook deze avond wist hij met zijn zwarte torens de witte stelling bin nen te komen en af te wikkelen naar een totaal gewonnen eindspel. Piet kon hier op zijn beurt weinig tot niets tegen inbrengen en moest zich, moegestreden, gewonnen geven. Deze avond mochten ook twee jeugdleden zich eens warm draaien in de seniorencom petitie, en zij deden dit met verve, ook al ver raden de uitslagen anders. Nestor Eeuwit Santifort stond op een bepaald moment straal verloren, tegen Martijn Bezuijen, maar wist door een truckje (mat achter de paaltjes) toch het punt binnen te halen. Wilhe Tanis-Koole kwam een kwaliteit ach ter. In plaats van in zijn strategie te volhar- ,den, koos tegenstander Siemon Bezuijen voor wat ad-hoc zetten zonder een bepaald plan, en werd hij door Willie op zijn nummer gezet. Maar het belooft wel wat voor de toe komst van de schaakvereniging! In het Eilanden-Nieuws leest u alles over de regionale gebeurtenissen en hun achtergronden. Wordt ook abonnee, en geniet mee. Vereniging Natuurmonumenten houdt woensdag 16 maart a.s. een wandelexcursie in natuurgebied De Kwade Hoek, met als thema 'wintervogels". In de winter vinden veel vogels een goed onderkomen in dit natuurgebied, en met het voorjaar in aan tocht valt er heel wat te ontdekken. Bij mooi weer is de veldleeuwerik al te horen. Grau we ganzen en brandganzen zullen zich wel laten zien en op de strandvlakte zijn mis schien strandleeuwerikken en graspiepers te ontdekken. In de begroeide duinen zijn zangvogels te horen zoals roodborst, hegge- mus en winterkoning. En dan zijn er de roof vogels zoals kiekendief en buizerd, die hier hun voedsel vinden. Maar naast vogels is er ook landschappelijk veel te genieten in De Kwade Hoek! De excursie start om 13.00 uur en zal ongeveer twee uur duren. Als u mee wilt, kunt u zich aan melden bij VVV Ouddorp aan Zee, tel.: (0187) 681789. Deel name aan de excursie kost 4 voor leden van Natuurmonumenten, 7 voor niet-leden en 2 voor kinderen t/m 12 jaar. Goede wandel schoenen zijn aan te bevelen. En ook een verrekijker komt heel goed van pas! STELLEND AM - In verenigingsgebouw 't Haegse Huus worden volgende week de 'Stellendamse Dagen' weer gehouden: don derdag 10, vrijdag II en zaterdag 12 maart. Deze keer wordt tijdens de beurs voor het eerst ook een voorjaarsbraderie gehouden: op zaterdag zullen ruim 20 kramen in de omgeving van 't Haegse Huus worden opgesteld, wat uw bezoek op zaterdag nog aantrekkelijker maakt. Met 15 deelnemende bedrijven zijn de Stellendamse dagen uw bezoek meer dan waard! De deelnemers zijn: Rabobank Stellendam, Van Oosten brugge met skelters. Van Dam inbraakbe veiliging, de Groene Beer met schoonmaak artikelen. Woninginrichting Hameeteman, Jaap Boone met radio, tv en witgoed, Bloemtique La Bella Fleur, Naaimachine- handel VLIETO Ooltgensplaat, Advies groep De Vogel met verzekeringen, pensioe nen en financieringen. Hypotheek Compa ny, Frans Meiaard met parket- en laminaatvloeren, Esgri met Schuifdeurkas- 'Flakkee Natuur" is het maandelijkse radio programma van Radio Flakkee, waarin de natuur op Goeree-Overflakkee en de activi teiten van betrokken organisaties centraal staan. ledere maand is er een planten- en die renrubriek, de natuuragenda en een speciale gast. In de maarteditie is Ger Maatkamp van de vogelwerkgroep van Natuur en Land schap Goeree-Overflakkee in de studio aan wezig. Ger Maatkamp houdt zich in de werkgroep vooral bezig met de kerkuil. Na een strenge en lange winter in de jaren 70 is het zeer snel bergafwaarts gegaan met deze roofvogel. Reden voor de vogelbescherming om een landelijk reddingsplan op te zetten. Dit gebeurt voornamelijk door het creëren van broedplaatsen. Hiertoe worden nestkasten opgehangen. Op Goeree-Overflakkee zijn inmiddels 70 nestkasten geplaatst. De heer Maatkamp zal in de uitzending uit eenzetten hoe het met de kerkuilen op ons eiland is gesteld. Ook wordt ruim ingegaan op het leven van deze schitterende vogel en de uilen in het algemeen. Waar komen ze voor, welke uilen zijn er nog meer te bewon deren, wat is nodig voor een gezonde uilen stand en wat kunnen de luisteraars zelf bij dragen. In de dierenrubriek 'Dier in het Vizier' staat ditmaal de Tjiftjaf centraal. De vogel komt algemeen voor, maar Iaat zich niet zoveel zien. In de paringstijd is hij duidelijk te her kennen aan zijn gezang: hij zingt namelijk zijn eigen naam. Duizendblad komt op ons eiland ook heel veel voor. Minder bekend is misschien dat de plant zeer vele medicinale werkingen heeft. In de rubriek 'Bomen over Planten' hoort u hier meer over. Radio Flakkee is op heel Goeree-Overflak kee via de kabel te ontvangen op 107.1 en via de ether op 105.3 en 105.9 FM. De maar teditie van Flakkee Natuur is ondermeer te beluisteren op zaterdag 5 maart om 8.00 uur en op donderdag 10 maart om 18.00 uur. De techniek is in handen van Jan Hersbach, Yolande de Vries en Toon Meeuwsen ver zorgen de redactie en de presentatie. ten, Tanis tuinmachines en Sunstore Flakkee met binnen- en buitenzonwering. En buiten, op het parkeertertein staat Gina ledermode. Al met al dus weer een goed gevuld Haegse Huus, dat op donderdag en vrijdag geopend is van 14.00 tot 21.00 uur en zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur. De toegang is gratis. Puzzelreglement 1. Stuur je oplossingen aan hef eind van de maand naar Oom Ko, p/a Ëilanden-Nieows, Postbus 8, 3240 AA Middelharnis. 2. Per maand zijn er lOOè 120 punten te verdienen. Zelfgemaakte raad sels voorzien van oplossing leveren 15 extra punten op. ïlelfgemaakte puzzels met de oplos sing erbij, die via de e-mail verstuurd worden, leveren 20 punten extra op als ze geplaatst worden. Stuur af en toe een briefje, dat wordt beantwoord. Bij 500 punten ont vang je een boeken- bon van 10,-. Vorige week schreef ik iets over tijd. Deze week gaat het weer over tijd. Op biddag staan we stil bij de komende tijd van het jaar. We vragen de Heere om Zijn zegen over al het werk voor de lente- en zomeiperiode: op het werk, op de zee, op school, thuis, enz. We weten niet wat er allemaal zal gebeuren. Dat is voor ons verborgen. In een boek van onze kinderen vond ik een mooi lied. Wie het geschreven heeft, weet ik niet. Maar.inag je ook geloven wat er in het gedicht hieronder staat? Ken je de Heere Jezus? Dan ben je echt gelukkig, wat er ook in de komende tijd gebeurt. Mijn tijden, Heer', zijn in Uw hand, ik wens niets anders meer; 'k vertrouw aan U mijn leven toe, aan U alleen, o Heer Mijn tijden. Heerzijn in Uw hand, en hoe zij mogen zijn, U weet wat 't beste voor mij is, 't zij nacht of zonneschijn. Mijn tijden, Heerzijn in Uw hand; ik vrees niet, want ik weet; mijns Vaders hand veroorzaakt nooit Zijn kind onnodig leed. Mijn tijden. Heer', zijn in Uw hand, ik rust nu in Uw trouw; tot ik dit aards toneel verlaat en Uw gelaat aanschouw. Jacob Meijer (Ouderkerk a/d IJssel) vond het leuk om ons te spreekwoorden. Hij knipte ze echter in twee stukken. Aan jullie .spreekwoorden weer terug te vinden. Bij elk nummer hoort een vermoeien met de opdracht om de goede letter. In veel plaatsen wordt aanstaande woensdag of de week erna biddag gehouden. Hieronder zie je het woord 'BIDDAG' staan. In elke grote letter staan een paar kleinere letters. Je moet die letters in de goede volgorde zetten. Je krijgt zes woorden, die een stukje van een tekst uit Kolossensen 4 vormen. Eigenlijk is het een beetje feest vandaag. Oom Ko heeft nu ook zelf een emailadres! Ik heb de vorige keer alles met de mail naar de krant gestuurd. Jullie hebben gezien dat dit gelukt is. Nu mogen jullie het proberen. Je kunt de oplossingen en een brief vanaf nu ook via de mail opsturen. Twee weken geleden heb ik geschreven dat ik erg uitzie naar puzzels van jullie. Als je een goede puzzel opstuurt via de mail, die ik zo kan gebruiken (met de oplossing erbij), krijg je 20 punten. Het adres is: oomkoj eugdhoekje@fiIternet.iil. Heb je geen mail, geen pro bleem. Dan stuur je alles via de post. De brieven en oplossingen krijg ik dan zoals altijd, via het kantoor van de krant. Een beetje verdiietig werd ik wel toen ik je laatste brief las. Je schrijft datje wilt gaan stoppen. Natuurlijk begrijp ik dat wel: er is overal een tijd van. Ik zal je missen in onze puzzelclub. Ik wens je voor de toekomst Gods zegen toe, ook bij je studie op school. D 'un negende maert, Mit kar in paerd. Over de Dordtse vaert D 'un tienden precies, Toen zag je gean ies. Dit ouwe riempje heit mun opa wat kearen opgezeid. Ik mos daer van de weke an dien- ke, noe ut nog zo laete is gaen vrieze. Opa vertellende daer ut volgende bie. In ik geloa- ve dat opa ut oak deur overleverieng wist, dat t'un ut niet zaalf heit meegemaekt, mes- schien bin d'ur maansen die wete in waalk jaer hut voorgevalle is? Mar opa zei: "Lan ge geleje vroor ut zo lange in zo hard, dat ze negen maert nog mit un karte in un paerd, over de Dordtse vaert reeje. Mar tien maert was t'ur gean ies mear te ziejen. Dat ies was niet aollemaele gesmolte netuurluk, mar dat kwam omdat t'ur opeens hael veul waeter overheen gekomme was. D'un dooi was ingevalle, in ut ies was healemaele oender geloape. Niks mear van te ziejen dus. 't Zal wel wat bezoenders geweest hao, omdat dit rijmpje d'ur over gemaekt is. Toen ik dat van de weke bedocht, docht ik oak an de winters die ik hao meegemaekt. In 1956/'57, toen ut oak zo hard vroor. Toen reeje ze, niet mit kar in paerd, mar mit un trektor over de kaoje in Meneerse in Sommerdiek, dat voende wiele prachtig. Toen lagge d'ur oak scheepjes ingevrore. Wiele gienge dan op de rand van zo'an schip zitte om oenze sachaesen an te doewen. D'ur stoenge oak tentjes, daer ko'je wat snoep koape of drienken. Je kreeg dan un extra dubbeltje. Soms kreeg je van je opoe of opa oak nog wat. Soms kregen mun iesvrie, in dan trok je mit un groep kinders naer ut ies. Ut ies was toen vreseluk staark, want ut vroor dat'ut kraekte. Wiele hadde dan friese schaesjes. Dat binne houte schaesjes, mit lere hielbanden, in daer gienge stevige ban den deur. Daer mos dan un strikke op. Ut was wel zaek dat die diengers goed angedae wiere, want oarus zakkende je laerze of schoene scheef. Ik had dan kaplaerzen an, mit dikke sokken d'ur in. Dat was aoltied un heal gedoe. Wiele as kinders konne die dien gers nooit stevig an kriege, in je was blieje as t'ur un graot maans even bie hielp. Wie le reeje veul, van de kaoje van Meneerse naer de kaoje van Sommerdiek. We gienge dan oender de Willemienabrugge deur, in dan zo achter ut Zanpad langs. Dat was vre selijk vies aolemaele. Want riolering was daer toen niet, in zovaare as de ofvoer niet bevrore was, liep aole viezigheid zomar op ut ies. Ut ies was an de kante geweun bruun. Wiele bleve daer aoltied vaare vandaen oor. Mit un groate boog ree je daer omheen. We binne aok nog weilus naer ut Hoad gereeje, mit un heal stel kinders uut de klasse. Jae, dat wazze nog us kouwe winters. Op ut Hoad was ut oak heel mooi, groate baar- gen ies. Voor de boat was ut minder leuk, daer moste iesbrekers voor vaere, aorus kon de boat dur niet deur geploegd komme. Zo oak in de winter van 1963. Toen was ut oak zo koud. In ut durende zo lange. Wie le gienge op de U.L.O., dan gienge mun aoltied schaese mit de klasse, in plekke van giiimie. Dat was in ut begin wel leuk, mar toen ut eind februari, begin maert wier, had gean maans tur mear zin in. Dan gienge m'un naer de iesbaene, die was geloaf ik aar- gus an de waeterweg. Ut was zolange koud, dat ut joenge gras, an de kante geweun al langs ut ies groeiende. Wat verlangende je dan naer de lente. Jae, dienk je us in, geen centrale verwaarmieng, geen automatisch wasmesien. Wat un getob was dat, mit bevrore waeterleindiengen, bevrore ofvoeren, bevrore rioolen. Wat un toestanden wazze dat toch. Ik weet nog, dat mien vaoder dan 's aevens de waeter- leidieng ofzettende. Dan liet'n z'un eige in de kelder zakke, in daer schartelde pa an de hoofdkraene. Vervolgens wiere de leidiengen leeg geblaeze. Moeder had dan wat wae ter klaergezet voor thee, in un teile om te je eige te wassen. Koud was ut dan oor. Ik weet nog us van un kear dat ik ziek was. Fk lei op de dievan in de kaeraer, mar 'sae- vens mos ik naer boven. Moeder had al un kruuke in mun bed geleid, mar dat was nog niet waarm genog. Pa nam ut elektrische straelkacheltje mee naer boven, in toen hield un dat earst 'n pasjes boven mun bed, om de kouwe te verdrieven. Dan kwam dun damp tur of oor. Dat was nog zo'n ouwerwes kacheltje, mit van die roende straeldiengers, levensgevaerluk voor kin ders. In wat dienk je van 'sochens? Dan mos eerst de kachel opgeraekeld worte, dan was ut steenkoud in huus oor. Buuten in ut kolehok wiere de kolen geschept. In gedachten hoar ik ut nog. Ut was dan nog doenker, ik lag nog in bed. Dan hoarende ik de buur man kolen scheppe, voor dat tun naer zun waark gieng. Krrt... plof, krrtt... plof, krrttplof, zo gieng dat 'n pasjes, in dan horende je een groate klap. Pets... de klep- pe van ut kolehok klapte dan dicht. Je horende vervolgens de achterdeure klappe, in dan wist je het: de buren hadde weer kolen in huus. Mien vaoder dee dat s' aevens nog. Dan wier de kolekit netjes in de biekeuken gepar keerd. Iedereen had toen un kolehok bie z'un huus. Wiele hadde un stene hok. Mar d'ur wazze oak maansen die hadde un houte kolehok. Toen ik al wat groater was, kwam dur in de voorkaemer un oliestook. Toen kwam dur un groat roend ohevat in d'un tuun te staen. Maansen wat un tiejen wazze dat toch. Wat biime mun noe toch gewend an aole gemakken. De jeugd weet niet beter, mar 't is nog wellus goed om dur bie stille te stae. In niet oallus vanzelfsprekend te vinden. We binne zukke verwende maansen gewor- re. Azze aol die ouwe diengen naer boven komme, zou je d'ur wel un boekje over kenne schrieve. In as je dan nog verder terug gaet, naer dun tied dat t'ur nog gean waeterlei- dieng was. Dan was de pompe bevrore! Dan wiste de maansen haest de was niet te doewen. In wat dienk je dan van de vreselukke aarmoe, geen eans geld voor hout, in voor turf, in voor kolen. Bittere aarmoe is tur geleje. Gean woender dat tur toen veul kleine kinders in ouwe maansen stierve van de kouwe. Daer kenne wiele oens niks bie voorstelle, mar ut gebeurde wel oor. Zo zou ik deur kenne gaen. De maansen moste oak dur eten beschaarme tegen de vorst. De zuunig opgespaerde voortaed van aerpels in appels in peertjes. Mit ouwe vloer- kleejen wier aollus verzegeld, want as dat bevroor, had je niks. Je kon gean nieuwe koape, want daer was gean geld voor. Dur is wat ofgetobt vroeger. Dan hao 'k ut nog geaneens over dun oorlog. Dat is nog veul aarger aolemaele. Mar noe is ut al maert dus ut is mar kouwe van un ienkele dag. As dit stikje geleze wordt, zitte mun misschien al op un beschut plekje buuten te zunnen. We verlange noe oak wel naer mooi lenteweer. De eksters wazze van de weke al bezig om un nist te bouwen in de haoge populiere boam, achter in dun tuun. De veugels hao trouwens oalemaele ut voorjaer al in t' hoad. Want de duuven koere al dat ut un lieve lust is. De koolmezen zienge d'ur aok al lustig op los. De beestjes zou- we in de warte raeke, noe ut opeens nog even zo koud is. Mar ut zal aolemaele wel weer terecht komme. Voor ut land is ut nog wel goed dat t'ur nog even vorst is geweest, dienk ik zo. Zeumer in winter, zaoiing en oogst zalle niet ophouwe. Dat mag oens tot troost weze. Hanna ^ite De provincie Zuid-Holland draagt belangrijke taken op het gebied van faunabeheer en schadebestrijding aan gewassen, over aan de Faunabeheer- eenheid Zuid-Holland (FBE). In de FBE zijn jagers, boeren, natuurbe heerders en grondeigenaren verenigd. Het college van GS zal aan de FBE ontheffing verlenen voor het afschie ten van een aantal beschermde dier soorten. Vanaf 1 maart kunnen agra riërs die schade aan gewassen onder vinden een ontheffing aanvragen bij de Faunabeheereenheid. Het criteri um voor de verlening van een ont heffing is verlaagd naar een schade van 250. De Faunabeheereenheid heeft een Faunabe- heerplan opgesteld. Daarin wordt voor 14 beschermde diersoorten, zoals haas, knob belzwaan en ree, beschreven welke schade zij veroorzaken en hoe dat het beste te voor komen is. Het college van Gedeputeerde Staten heeft het Faunabeheerplan groten deels goedgekeurd. GS willen graag komen tot een planmatig en transparant faunabe heer, waarvoor een breed maatschappelijk draagvlak bestaat. Gedeputeerde Groen L. E. (Leen) van der Sar: "Ik verwacht dat de nieuwe taakverdeling snelle en adequate hulp aan agrariërs zal bevorderen." De Faunabeheereenheid gaat de rol van ser vicepunt vervullen. Zo verzamelt de FBE informatie over de schadeontwikkeling, inventariseert of afweermiddelen voldoende werken en hoeveel dieren afgeschoten wor den. Jaarlijks rapporteert de FBE hierover aan de provincie Zuid-Holland. Tegelijk met de goedkeuring van het Fauna beheerplan hebben GS ook het beleid voor de ontheffingverlening gewijzigd. Tot nu toe werden alleen ontheffingen verleend wan neer sprake was van dreigende schade aan landbouwgewassen van minimaal 115 per hectare. Gezien het doorgaans grote aantal hectares liep dit drempelbedrag in vele gevallen hoog op. Dit criterium is nu gewij zigd in 250 per geval. Daarmee is de drem pel om in aarmierking te komen voor een ontheffing aanzienlijk verlaagd. Het college hoopt dat hierdoor in de toekomst veel min der schade aan gewassen zal ontstaan. Faunabeheereenheid Zuid-Holland In de FBE Zuid-Holland zijn de Land- en Tuinbouworganisatie Noord, Vereniging Natuurmonumenten, Staatsbosbeheer, Stichting Zuid-Hollands Landschap, Koninklijke Nederlandse Jagers Vereniging en Federatie Particulier Grondbezit ver enigd. De FBE heeft een onafhankelijke voorzitter. Eind januari 2005 heeft de heer R.H. de Boer (voormalig minister van Ver keer en Waterstaat) de heer K.J. Provoost (voormalig dijkgraaf Waterschap De Groote Waard) in die functie opgevolgd.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2005 | | pagina 11