LITIE Het oude raadhuis moet centrumfunctie iirijgen 0900-8844 Fototentoonstelling Theo Mastenbroek www.buijze.nl Stichting BOOG presenteert plannen: :?2.^a htj kievit warmte chr. streekblad op gereformeerde grondslag voor de zuid-hoUandse en zeeuwse eilanden CDA Debatavond met: Geslaagden Modevak- school ENSAID Uw woning of bedrijfspand verkopen? Pau Heerscliap en Piet Westlioeve in Röderhaus r'^»*?^^--: A,^. >4^' ^V: '.S !l Dinsdag 1 maart 2005 77e Jaargang nr. 7385 Rotterdam-Rijnmond district De Eilanden Basiseenheid Goeree-Overflaldcee Getuigenoproep lastigvallen meisje MIDDELHARNIS - Het wijkteam van Mid- delhamis is op zoek naar getuigen van een incident dat donderdagavond 17 februari omstreeks acht uur op de Industrieweg plaatsvond. Een 16-jarige meisje uit Melis sant reed vanaf de Industrieweg op haar brommer naar huis, toen zij merkte dat ze door een groene auto achtervolgd werd. Ter hoogte van het parkeerterrein aan de Staver- seweg zette de nog onbekende automobilist zijn auto dwars op de weg, waardoor het mei.sje moest stoppen. Zij keerde meteen met haar brommeren reed weg in de richting van Middelhamis. De politie in Middelhar- nis stelt een onderzoek in naar het lastigval len van dit meisje en is op zoek naar getui gen. Zij worden verzocht zich te melden bij het wijkteam van Middelhamis via 0900- 8844, lokaal tarief. Inbraken auto's DIRKSLAND - Donderdagmorgen deed een 45-jarige man uit Dtrksland aangifte van inbraak in zijn auto, die geparkeerd stond aan de Oranjelaan. Onbekenden hadden in de nachtelijke uren een ruitje ingeslagen en de radio/cd-speler ontvreemd. In de nacht van woensdag op donderdag werd in een aan de Oranjelaan geparkeerd staande auto ingebroken. Een ruitje werd ingeslagen en de radio/cd-speler en een digi tale fotocamera werden weggenomen. De 38-jarige eigenaar deed aangifte van inbraak. Een 3 i -jarige bewoner van de Oudewei con stateerde donderdagmorgen dat hij onge wenst bezoek in zijn auto had gekregen. Onbekenden hadden uit de auto, die op de oprit van zijn woning stond geparkeerd, de radiocassetterecorder gestolen, nadat een ruitje was ingeslagen. Donderdagmorgen bemerkte een 28-jarige man uit Dirksland dat een portier van zijn auto, die stond geparkeerd aan de Bloemen- daal, was opengewrikt en dat de radio/cd- speler was weggenomen. Inbraak kaaswinkel MIDDELHARNIS - Politiepersoneel van het district De Eilanden stelde donderdag morgen, naar aanleiding van een inbraak melding, een onderzoek in een kaaswinkel op de Westdijk in. Onbekenden hadden een deur verbroken en enkele kassa's, met geld, weggenomen. Kachel uit woning gestolen DIRKSLAND - In een woning aan de Oost Havendijk werd in de nacht van donderdag op vrijdag ingebroken. De woning, waarin men aan het verbouwen is, werd geheel doorzocht. De inbrekers kwamen de woning binnen via het toiletraam. Uit de woning werd een centrale verwarmingsketel en de thermostaat gestolen. Snelheidscontroles STELLENDAM/OUDDORP - Op de Plaat weg werd vrijdagmorgen tussen zeven en Minister Dr. C. P. Veerman van Landbouw, Natuurbeheer en Voedselkvi/aliteit. Datum en tijd: vrijdagavond 4 maart vanaf 19.00 uur. Lokatie: gebouw Dorpstienden, Dorpstienden 4, Ouddorp. U bent van harte welkom! Industrieweg 44 3241 MA Middelharnis Tel.: (0187) 482609 E-mail: info@kieviiwarfnte.nl www.kievitwarmte. n l INKOMENS- EN VERMOGENSPLANNING MIDDELHARNIS - De dames Joke van Gelder en Lenie Luijmes slaagden op 18 februari voor het examen modiste, een onderdeel van de totale ENSAID oplei ding. Beide dames toonden hiermee dat ze hoeden en allerlei sieraden kunnen maken. Hun creativiteit hebben ze al getoond bij de voorstellingen 'Meekrap' en 'Mare'. Voor de dames volgt nog een tweetal exa mens, en dan is hun einddoel bereikt: lera res ENSAID. De opleiding volgden zij bij Klaasje de Waard, Oostvoorgors 66 te Middelharnis. negen uur een snelheidscontrole gehouden. In totaal passeerden 350 automobilisten het controlepunt en reden er 33 te hard. De hoogst gemeten snelheid bedroeg 124 km/uur waar 80 km/uur is toegestaan. In Ouddorp werd tussen half tien en kwart voor twaalf een snelheidscontrole gehouden op de Oosterweg. Hier werden 182 automo bilisten gecontroleerd waarvan er 22 te hard reden. De hoogste gemeten snelheid op deze 50 km weg bedroeg 70 km/ uur. Kluis uit woning gestolen HERKINGEN - Bewoners van een woning aan de Wellestrijpsedijk bemerkten bij thuis komst, zaterdagavond rond tien voor tien, dat er bij hen was ingebroken. De inbrekers zijn door het vernielen van een bovenlicht de woning binnengekomen. De gehele woning werd op grove wijze doorzocht. Uit de woning werden onder andere een portemon nee en een kluis met inhoud meegenomen. Rijbewijs ingevorderd na alcoholmisbruik SOMMELSDIJK - Een 46-jarige inwoner uit Sommelsdijk raakte zondagmiddag omstreeks twee uur op de Oostdijk zijn rij bewijs kwijt toen bleek dat hij te veel alco hol had genuttigd. De man blies tijdens de ademanalyse op het politiebureau 590 ug/1. Binnenkort zal hij zich voor de rechter moe ten verantwoorden. Eén van de geëxposeerde foto 's van Theo Mastenbroek. Gedurende de maanden maart en april is in het Dienstencentrum te Middelhamis een expositie te zien van foto's gemaakt door Theo Mastenbroek. Theo Mastenbroek is een actief lid van 'Fotoclub De Rarekiek' te Sommelsdijk en geeft al tien jaar een cursus fotografie in 'Het Diekhuus'. Hij maakt graag werk op groot formaat, veelal in kleur. Landschappen, gebouwen en abstract zijn de onderwerpen. Gevoel voor detail en subtiel kleurgebruik zijn kemnerkend voor zijn foto's. Er is voornamelijk werk te zien van het afgelopen jaar. De foto's zijn te koop. Het dienstencentrum is te vinden aan de Doetin- chemseweg 27 te Middelhamis. De toegang is gratis. OOLTGENSPLAAT - In het oude raadhuis van Ooltgensplaat branden de lichten en staan de kachels aan. In de raadszaal zijn stoelen neergezet. Zo'n 70 belangstellenden zijn via de oude trap van het raadhuis naar bin nen gekomen. Afgelopen donderdag avond presenteerde stichting BOOG haar plannen in de locatie, die ze zo graag behouden ziet. 'Het oude raad huis moet weer een centrumfunctie krijgen.' Door Roeland van Mourik Rekenwerk Namens de stichting neemt algemeen bestuurslid Aad Kameraad het woord. Hij geeft een aantal redenen voor het behoud van het oude raadhuis. "Er is behoefte aan een historische trouwlocatie, rond de haven is behoefte aan een café-restaurant, de gemeente Oostflakkee onderzoekt een nieu we locatie voor het centrum van Ooltgens plaat, kantoorruimte is in het dorp niet aan wezig, de bibliotheek zoekt een andere loca tie en stichting Natuurmonumenten zoekt een expositieruimte." Al deze functies kunnen volgens stichting BOOG in het oude raadhuis worden onder gebracht. Daarom wil de stichting met de huidige eigenaresse om de tafel om te praten over de overname van het beeldbepalende pand. "Op die manier kunnen we de beoog de activiteiten in het oude raadhuis laten plaatsvinden. Hiermee geef je het raadhuis weer terug aan de bewoners van Ooltgens plaat", geeft Kameraad aan. Bij dit overnameplan presenteerde de stich ting ook een financieel plaatje. Rienk Boer- ma, penningmeester van BOOG, vertelde de aanwezigen dat het pand voor 600.000 gekocht kan worden. "Na aankoop moeten we rekening houden met 200.000 voor het verhelpen van achterstallig onderhoud. In totaal gaat het dus om een bedrag van 800.000." Dit bedrag kan volgens de stich ting terugverdiend worden als de trouwzaal van het raadhuis honderd keer per jaar ver huurd wordt voor 300 per keer, de restau- rantruimte voor 24.750 per jaar verhuurd wordt en de overige ruimten als kantoor ruimte of appartement verhuurd worden voor eenzelfde bedrag, dus ook 24.750. Risico Bij de Platenaren, die zich in de raadzaal hadden verzameld om te luisteren naar de plannen van stichting BOOG, leefden heel wat vragen. "Is het oude raadhuis geen hete aardappel die door de huidige eigenaresse doorgeschoven wordt naar de stichting'? Want waarom heeft zij nooit wat met het pand gedaan?", zo beet één van de aanwezi gen het spits af. Dit risico onderschat de stichting BOOG niet, antwoordde Kame raad. "Het risico van de investering in het oude raadhuis is inderdaad dat er geen huur ders gevonden kunnen worden." Daarom is het belangrijk om de gemeente Oostflakkee in de plannen te betrekken. Kameraad: "De gemeente heeft plannen voor een nieuw te bouwen centrum, waarin de openbare school en een sportzaal een plaats krijgen. Een deel van de activiteiten die nu in het centrum plaatsvinden, kunnen in het raadhuis ondergebracht worden. Dat moeten we de gemeente duidelijk maken." Makelaarskantoor Tamboer 0187-476.5.'i.'i GOEDEREEDE - De Kunststichting Goedereede organiseert op zaterdag 12 maart a.s. een optreden 'van eigen bodem' in het Röderhaus. Pau Heerschap zal op zijn eigen onnavolgbare wijze in dialect vertellen over ondermeer: 'voor keuninginne in Voaderland', 'Schooly- dillenen' en "t Schilderstik'Deze streekverhalen worden afgewisseld door muzikale arrangementen van Piet West hoeve op de piano; bovendien speelt hij nog de Rêverie van Debussy en Poudre d'or van Satie. De aanvang van deze avond is 20.00 uur. Toegangskaarten ad 12,50 kunt u reserveren bij de Kunst stichting Goedereede, tel.: (0187) 491878 of 492134. U vindt het Röder haus aan NZ Haven 13 te Goedereede. "Is dat echter geen vorm van koffiedik kij ken?", vroeg een andere aanwezige. Immers: "De gemeente staat onder curatele, ze is zo arm als een kerkrat, die verhuizen niet een twee-drie de activiteiten uit het centrum naar het raadhuis." Boerraa, die ondertussen het woord van Kameraad heeft overgenomen, antwoordde: "Daarom moeten we juist met de gemeente om tafel. In een overlegsituatie kunnen we bekijken wat we voor elkaar kunnen beteke nen. Het gaat erom wat we als stichting en gemeente met elkaar kunnen bereiken." De stichting BOOG bestaat nu één jaar. De letters van BOOG staan voor Behoud Oolt- gensplaats Onroerend Goed. Oud-wethou- der van de gemeente Oostflakkee Gerrit Poortvliet is voorzitter van de stichting. Het doel van BOOG is het in stand houden van monumentale, karakteristieke panden en de historische cultuur van Ooltgensplaat. De stichting heeft in totaal twee gesprekken met de gemeente gevoerd, die volgens penning meester Boerma "nogal stroef' verliepen. De informatieavond die in het oude raadhuis werd gehouden was de eerste activiteit die de stichting organiseerde voor haar achter ban. Dorpsomgevingsplan Tijdens de informatieavond kreeg Tony Pip ping, student landschapsontwikkeling aan de Hogeschool Inholland, de gelegenheid om uitleg te geven over zijn afstudeeronder werp. Als inwoner van Ooltgensplaat kwam hij in contact met de stichting BOOG en todacht toen dat hij zijn afstudeerscriptie kon combineren met de plannen van de stichting. "Mijn opdracht is om een dorps omgevingsplan te schrijven. Het doel van zo'n plan is om de leefomgeving te verster ken door plaatselijke initiatieven onder woorden te brengen. Lokaal weten mensen waar de knelpunten zitten. In Den Haag weten ze dat vaak niet. Een dorpsomge vingsplan kan dan duidelijkheid scheppen en is bedoeld om overheid en burger bij elkaar te brengen." "Maar dan moet er wel voldoende aanlei ding en draagkracht voor het maken van een dorpsomgevingsplan zijn", zo gaf Pipping aan. "Daarom moet er een haalbaarheidson derzoek plaatsvinden". De enquête die daar bij hoort, werd op de informatieavond ver spreid en in de pauze meteen door veel aan wezigen ingevuld. Verder zal de enquête op internet geplaatst worden en zal ook de jeugd van Ooltgensplaat geënquêteerd wor den. Boerma is blij met de hulp van Pipping. "We zijn erg blij datje ons door het ontwik kelen van een dorpsomgevinsplan wilt hel pen." Proefballonnetje "Wat gaan we als BOOG nu doen?" Deze vraag beantwoordde Boerma, nadat iedereen zijn of haar gedachten in de pauze gewisseld had met andere aanwezigen. "We willen aandelen uitgeven waarmee we de helft van het aankoopbedrag van het oude dorpshuis kunnen financieren. We denken aan een bedrag van 250 per aandeel. Dat geld krijg je als aandeelhouder altijd terug, hetzij na vier jaar hetzij na tien jaar." "We hebben nog niet met onze financiële experts gesproken", vervolgde Boerma, "maar we wilden dit idee op deze avond als proefballonnetje oplaten. Als dit te realise ren is, zou dat voor de bewoners rond het raadhuis fantastisch zijn." Bij de aanwezigen bracht het proefballonne tje van de stichting nogal wat teweeg. "Ik -^- '—('J^-^\:'M Stichting BOOG: Het oude raadhuis moet een centrumfunctie krijgen (Foto Hans Villerius) ben blij dat jullie zo enthousiast zijn", gaf één van de aanwezigen aan. "Ik ben ook wel eens enthousiast, maar heb het afgeleerd om enthousiast te zijn voor niet-realiseerbare projecten. Eerst zul je met concrete plannen moeten komen om activiteiten in het raad huis te laten plaatsvinden", zo adviseerde de aanwezige de stichting. Volgens Boerma echter geeft de komst van zo'n 70 mensen op de georganiseerde infor matieavond juist aan dat het behoud van het raadhuis erg leeft onder de Ooltgensplaters. "Op een ledenvergadering van een gemid delde stichting komen zo'n dertig mensen af. Ik ben daarom trots op de opkomst van avond." Gemeente Ook wethouder P. de Vries van de gemeente Oostflakkee was deze avond aanwezig. Des gevraagd reageerde hij later telefonisch: "Ik vond het een goed opgezette avond. De plan nen voor een nieuw op te zetten centrum in Ooltgensplaat kloppen", zegt de wethouder. "Er vindt op dit moment een haalbaarheids onderzoek plaats, dus het is nog in een pre matuur stadium", voegt hij eraan toe. "Ook de stichting BOOG bestaat nog niet lang. Wat dat betreft zitten we beiden in de begin fase van een nieuw project. Daarom zijn we zeker bereid om met de stichting te praten." De plannen die de stichting met het oude raadhuis heeft, klinken goed in de oren van De Vries. De stichting moet er echter geen rekening mee houden dat er financieel een tegemoetkoming voor de plannen komt. "Als gemeente zullen we alleen faciliterend optreden. Als er bijvoorbeeld een aanvraag bij de Rijksdienst voor de Monumentenzorg moet komen, zullen wij die voor de stichting doen. Maar het opknappen van het oude raadhuis moet de stichting, met behulp van sponsors, zelf bekostigen." Op 17 maart organiseert de gemeente Oost flakkee een burgeravond. Daar is de stich ting BOOG uitgenodigd om nogmaals haar plannen uit te leggen. Boerma besluit de avond: "Daar moeten we met z'n allen naar toe gaan. Ooltgensplaat moet zich laten horen!" Daarna werden de lichten van het oude raad huis weer gedoofd en de kachels uitgezet. De belangstelling van de Plaatse bevolking was groot, tijdens de informatieavond van de Stichting BOOG. (Fatn Penhum Flakkeo

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2005 | | pagina 1