'Twee uur achter tv opgeven om anderen te helpen' Herinrichting D'n Diek Bijzondere bijstand eiiaudbm-iiieuws De burgemeester aan het woord Mevrouw G. De Vries-Hommes: Werkzaamheden in de gemeente wanneer een bouwvergunning nodig? Gemeente Middelharnis zet zich in voor de preventie van hart- en vaatziekten Kon. Julianaweg 45 3241 XB Middelharnis. Tel. (0187)47 55 55 Fax (0187) 47 55 47 e-mail: info@middelharnis.nl www.middelharnis.ni PAGINA 9 mimliiw VRIJDAG 25 FEBRUARI 2005 "Alles wat je voor het eerst doet, maakt grote indruk." Burgemeester G. de Vries-Hommes van de gemeente Middelharnis blikt daar om met goede herinneringen terug op haar eerste standplaats Nijefurd. Zes jaar geleden kwam ze naar de "mooie en boeiende" gemeente Mid delharnis. "Burgers verlangen datje tussen hen in staat, maar ook dat je boven hen staat. Dat is soms een las tige, maar ook een mooie positie voor een burgemeester." Door Roeland van Mourik De voorzitter van de gemeenteraad van Mid delharnis is geboren in Friesland. Nadat ze daar volvcassen werd, vertrok ze naar Zeeuws-Vlaanderen. Daar heeft ze 25 jaar gewoond en vervulde ze de functie van gedeputeerde van de Provincie Zeeland. "Dat is heel anders dan het burgeineester.s- vak. Je hebt een eigen politieke portefeuille en het partijbelang telt mee." Het Zeeuw.se land wisselde De Vries weer in voor het Friese Nijefurd. Van deze plaats, die 11.000 inwoners telde, was ze vijfjaar burgemees ter. Na een tussenstop van een jaar in Schiermonnikoog vertrok ze weer in de rich ting van Zeeland en kwam ze in het Zuid- Hollandse Middelharnis terecht. "Je kunt mij wel een eilandburgemeester noemen", vertelt burgemeester De Vries. "Nijefurd had veel kenmerken van een eiland. Door de vele meren om die gemeen te was het een moeilijk bereikbare plaats. De inwoners waren gewend om voor zichzelf te zorgen. Ze hebben een groot onafhankelijk- heidsgevoel, ze regelen hun zaakjes het liefst zelf en staan daarnaast ook altijd voor elkaar klaar." Die mentaliteit zag De Vries op Zeeuws-Vlaanderen, op Schiermonnikoog, waar ze een eenjarige bestuurlijke klus moest klaren, en nu weer op Goeree-Over- flakkee. "Het sociale klimaat op een eiland is heel plezierig. Ik kan er goed mee omgaan en vertoon zelf ook eilandelijke trekjes. Ik hou er van om dingen te regelen en te zorgen dat initiatieven uitgevoerd worden." Handhaven De eilandmentaliteit maakt ook dat mensen geneigd zijn hun eigen regels te stellen, ver volgt ze. "Als eiland heb je natuurlijk wel te maken met landelijke wet- en regelgeving. Aan die regelgeving moet je je houden. Soms hebben mensen de neiging zich daar tegen af te zetten. Als gemeente zijn wij ver plicht dat tegen te gaan. Dat betekent dat we als gemeente wel eens handhavend moeten optreden ten opzichte van bijvoorbeeld ille gale uitbouw.seltje.s." "We hadden en hebben hier op Goeree- Overflakkee het probleem van hangjonge ren. Om daar iets aan te doen, hebben we beleid moeten ontwikkelen. We zijn begon nen met het verbieden van het nuttigen van alcohol op straat. Daarnaast heeft de politie de mogelijkheid om jongeren te bekeuren bij hinderlijk gedrag. Dit beleid vraagt echter om consequent handhaven. Dat is wennen, maar op de langere termijn zijn we daar wel mee gebaat." "Helaas was voor consequente handhaving in het begin onvoldoende capaciteit," zegt de eerste burger van Middelharnis. "Dat gebrek aan capaciteit kwam tot uitdrukking in de aanrijdtijd van vijftien minuten, die slechts in 60% van de gevallen werd gehaald. Dat was onaanvaardbaar." Na drie jaar aan de bel getrokken te hebben, is er overeenstem ming bereikt met de politie om voor het eiland Goeree-Overflakkee een andere werkwijze te volgen. Dat betekent dat de wijkpolitie en de directe hulpverlening ineen is geschoven, waardoor meer capaciteit vrij kwam voor ons eiland. Er wordt nu meer en consequenter gehandhaafd op allerlei gebied en de aanrijdtijd van vijftien minuten wordt in ongeveer 95% van de gevallen gehaald." "Behalve handhaven, moet ook het inhoude lijke jeugdbeleid nader onder de loep wor den genomen. Erg blij ben ik daarom met het initiatief van een groep jongelui, onder aan voering van Bj0m Noordzij, om gezamen lijk aan te geven wat hun wensen en verlan gens zijn. Zodra zij hun plannen hebben gepresenteerd, zijn wij graag bereid te bekij ken hoe we hier, binnen onze financiële kaders, invulling aan kuimen geven." Televisie Burgemeester De Vries maakt zich zorgen over het teruglopend aantal vrijwilligers. "Dat is jammer, want in feite is vrijwilli gerswerk een prachtige, zinvolle vrijetijds besteding, die bovendien veel voldoening geeft. Wat is er nu mooier, dan een ouder iemand te helpen of te participeren in een sportvereniging of een bijdrage te leveren aan het jeugd- en jongerenwerk?", vraagt de burgemeester zich af. Daarom pleit ze voor "het opgeven van de twee uur per dag achter de televisie te zit ten". De tijd die daarmee vrijkomt, kan dan besteed worden aan zorg voor de omgeving. "Veel verenigingen zitten te springen om vrijwilligers. Ook kan het geen kwaad om als mantelzorger voor de ouderen van het eiland te zorgen. De televisie heeft de indi vidualisering van mensen versterkt. Maar er zit een knop op het toestel. Je kunt hem uit zetten. De denk dat het goed is dat mensen dit meer gaan doen en er achter komen dat geven zaliger is dan te ontvangen. Een voor deel voor de gemeente is dat hoe meer bur gers ingeschakeld zijn, hoe meer geld er over is om het voorzieningenniveau op peil te houden." Troetelkindje "Eilandelijke samenwerking is mijn troetel kindje geworden", laat De Vries verder weten. "Ik ben voorzitter van het burge- meestersoverieg op Goeree-Overflakkee. Dat is een erg leuke functie. Tussen de vier burgemeesters van het eiland bestaat een goede collegiale band." Daarnaast is de bur gemeester van Middelharnis vice-voorzitter van het Intergemeentelijk Samenwerkings verband Goeree-Overflakkee (ISGO). "Als vier gemeenten functioneer je apart op een eiland. Geografisch ben je echter wel een eenheid. Dat betekent dat je als buurge meenten bepaalde zaken op elkaar moet afstemmen." Daarom zou het goed zijn als op het gebied van ruimtelijke ontwikkeling eeii structuurplan opgesteld wordt, geeft De Vries aan. "In dat structuurplan moet beschreven worden welke functies een gemeente moet ontwikkelen. Voor Middel harnis is dat bijvoorbeeld de ontwikkeling van de dienstensector en de zorgsector, Goe- dereede heeft van nature recreatie en visserij als hoofdfunctie en voor Oostflakkee is, gezien de ligging, de ontwikkeling van gro te bedrijven een logische keuze. Door deze functies op elkaar af te stemmen, lopen we elkaar niet in de weg en hebben we de moge lijkheid om Europese subsidies te ontvan gen." "Gemeentelijke herindeling is nog niet aan de orde. Dat is maar goed ook, want dat soort dingen moet niet van boven af opgelegd worden", vindt burgemeester De Vries. "Als er een gemeentelijke herindeling komt, moet dat een natuurlijk proces zijn dat door de gemeenten zelf in gang wordt gezet." Wie wel nauwer gaan samenwerken op het eiland Goeree-Overflakkee zijn de brandweerkorp sen. "Er is al één officier van dienst voor de brandweer, maar meer samenwerking ook op financieel gebied is noodzakelijk." Als het over de brandweer gaat, begint de burgemeester te glimmen. "Brandweerman nen doen geweldig werk. In nacht en ontij staan ze klaar om zich uit de naad te wer ken." Daarom wil De Vries gewaarschuwd worden als de brandweer uitrukt. "Vanaf middelbrand tot nog ernstiger branden of ongelukken probeer ik naar de plaats van het incident te gaan. Dat doe ik om de brand weermannen en de betrokkenen te steunen. Ik vind deze vorm van betrokkenheid niet meer dan normaal voor een burgemeester." Het pinksterweekend van vorig jaar zal De Vries niet snel vergeten. "Op één dag kwa men toen twee jonge mensen om bij een ver keersongeluk, zonk er een schip in de haven van Mid delharnis en was er een woningbrand." Drukker "De gemeenteraad van Middelharnis bestaat uit zeven partijen." Even twij felt de burgemeester, maar nadat ze de partijen op haar vingers heeft nageteld, komt ze alsnog op het getal zeven. "Dat zijn er best veel. Gelukkig is er binnen de gemeenteraad respect voor elkaar en voor de wet houders. Daarbij is men wel kritisch naar elkaar, maar de verhoudingen blij ven goed." Het dualisme heeft ervoor gezorgd dat raadsleden het nog drukker hebben, zegt De Vries. "De burger weet de raadsleden sneller te vinden en dat vraagt van de raadsleden meer tijd en energie. Daar naast is de vergadertijd lan ger geworden." Voor het ambtelijk appa raat van de gemeente Mid delharnis steekt De Vries haar duim omhoog. "Zij voorzien het college van de juiste informatie. Jammer genoeg hebben ze het pro bleem van iedereen, name lijk dat er maar 24 uur in een dag zitten en in een werkdag maar acht uur. In die tijd doen ze ontzettend veel. Soms krijgen ze te veel op hun bordje en als ze hun werk niet op tijd afhebben, krij gen ze snel kritiek. Meer personeel zou een oplossing zijn, maar door de landelijke bezuinigingen is dat onmogelijk geworden. We hadden uitbreiding van personeel gepland, maar dat kan nu niet doorgaan." Hand omhoog "Ik zeil en wandel erg graag. Zeilen doe ik samen met mijn dochter, wandelen doe ik op zaterdag naar het centrum van Middelharnis of straks in de zomer, na het werk op het gemeentehuis. Dan loop ik graag de dijk langs het Haringvliet op en neer. Op die manier blijf ik fit, want ik heb per slot van rekening een zittend beroep." Voor burgemeester De Vries is het nog altijd een mooie gedachte door de Kroon te zijn benoemd. tFoto Ham villerim) Op het terras van haar woonboot bij de sluis van Middelharnis is mevrouw De Vries, als het lekker weer wordt, te vinden met een roman, detective of een biografie. Ook in de vakantie probeert ze zoveel mogelijk ont spannend te lezen. "Doordat je veel vaklite ratuur moet lezen, schiet dat er wel eens bij in. Het boek 'In Europa" van Geert Mak ligt bijvoorbeeld nog steeds op me te wachten." "In de zomer komen de fietsers aan de over kant van mijn woonboot weer voorbij gefietst." Naar die tijd kijkt De Vries weer uit. "Regelmatig gaat dan mijn hand omhoog om de mensen te begroeten. Het is leuk om ook op die manier het contact met de burgers te ervaren. Wat dat betreft woon ik prachtig bij de sluis." MUManis in hot nmws... In de afgelopen periode is er gewerkt aan een nieuw ontwerp en de voorbereiding voor de uitvoering van de herinrichting van winkelpromenade D'n Diek. Inmiddels zijn de werkzaamhe den begonnen. Eind Juli 2005 zal de herinrichting gereed moeten zijn. De herinrichting van D'n Diek betreft zowel het Zandpad (vanaf het Knoop punt) als de Westdijk (tot aan de Voor straat). Ook het Beneden Zandpad wordt opnieuw ingericht. Behoud historisch karakter Bij de nieuwe inrichting van D'n Diek zal het historische karakter zo veel mogelijk gehandhaafd blijven. Dit geldt met name voor de monumen tale lindebomen. Ook de slopjes en trapopgangen zullen gehandhaafd blijven. Wat staat er allemaal op stapel? Om het historische beeld zo veel mogelijk te handhaven zal nage noeg de gehele (nieuwe) verhar ding uit gebakken klinkers bestaan. Boven op D'n Diek komt een cen trale loopstrook die aan weers zijden begrensd wordt door een strook van natuursteen. De over gang tussen het horizontaal loopge deelte en het talud wordt gevormd door een zware betonband met daar op een stalen buis als extra accent. De bestaande lindebomen komen in het groen te staan. De trapopgangen tussen het Bene den Zandpad en het Zandpad zul len meer benadrukt worden. De trappen zullen aangepast worden, evenals de beplanting er omheen. De zittribune tegenover het Diek- huus zal aantrekkelijker gemaakt worden. De gevel van de Hema wordt ver bouwd. De openbare ruimte voor de ingang van de Hema zal extra aandacht krijgen. De lijnen van de verbouwing van de gevel worden in het straatwerk doorgetrokken. Er zullen grote keien neergelegd wor den als zitobject. In de slopjes wordt het meeste overtollige straatmeubilair verwij derd, er komt nieuwe openbare ver lichting, de gevels worden schoon gespoten en er komt een nieuwe verharding van gebakken klinkers. Er komt een gehele nieuwe open bare verlichting. Op het Zandpad komen topmastjes, op de Westdijk komt hangveriichting en op het Beneden Zandpad komen masten met uithouders. De armaturen zul len van dezelfde serie zijn en een samenhangend geheel vormen. Het straatmeubilair wordt ver nieuwd: er komen nieuwe fletsbeu- gels, papierbakken en afeetpalen. Ook komen er zes bijzondere speel toestellen op D'n Diek. Om u optimaal te kunnen itiformeren is een informatiecentrum ingericht in het Diekhuus. Het is ondergebracht in het cultureel centrum van de gemeen te Middelharnis aan het Beneden Zandpad. In het informatiecentrum hangen tekeningen van de oude en de nieuwe situatie en wordt er uitleg gegeven over het plan en over de voongang van de werkzaamheden. Daar worden ook de nieuwe toe te passen materialen tentoongesteld. Het centrum is gedurende werkda gen geopend van 8.30 tot 9.00 uur en van 13.00 tot 13.30 uur. De heer B. Polsema, toezichthouder op de werkzaamheden, is te allen tijde bereid u te woord te staan en al uw vragen te beantwoorden. Indien u niet in de gelegenheid bent om het infocentrum te bezoeken kunt u uw vragen ook stellen via het emailadres b.polsema@royalhaskoning,com. Samen met de 15 ande re gemeenten op de Zuidhollandse eilanden wil de gemeente Mid- dellharnis zich in het jaar 2005 inzetten voor de preventie van hart- en vaatziek ten. Gewoonten, zoals roken, ongezond eten en te weinig beweging, bepa len voor een groot deel de kans op hart- en vaatziekten. In 2005 wil de gemeente de inwoners, van jong tot oud, stimuleren tot een gezonde (re) leefstijl. De gemeente zal verspreid over het jaar extra activiteiten organiseren over beweging, roken en voeding om een gezonde leefstijl te bevorderen. Op onder andere de website van de gemeente Middelharnis zult u hiervan op de hoogte gehouden worden. In het kader van project "Duurzaam Veilig Wegver keer" zijn in Sommelsdijk en MiddeUiarnis-Noord diverse maatre gelen genomen die in februari nage noeg gereed zijn. In maart zullen, afhankelijk van het weer, nog belij- ningswerkzaamheden plaatsvinden. De rioleringswerkzaamheden rond om de Vissersdijk en Wilhelminabrug zijn bijna gereed. Achter de molen te Nieuwe-Tonge worden werkzaamheden uitgevoerd m.b.t. bergbezinkriolering. Voor mensen met een inkomen op minimumniveau kan het heel moeilijk zijn om allerlei onkos ten te betalen. De gemeente geeft daarom in een aantal gevallen bij stand voor bijzondere kosten. Men komt voor deze bijzondere bij stand in aanmerking als het inko men op bijstandsniveau ligt, of iets daarboven. Bijzondere bijstand is er bijvoorbeeld ook voor mensen met AOW en een klein pensioen. Bij de beoorde ling en toekenning houdt de gemeen te rekening met de hoogte van een eventuele spaarre kening. Is men onvoldoende verzekerd tegen begrafeniskosten, dan blijft een bedrag buiten beschouwing. Bijzondere kosten De gemeente kan bijzondere bijstand verstrekken voor bijvoorbeeld: medische hulpmiddelen die het zie kenfonds niet vergoedt; een bril of contactlenzen die het zie kenfonds niet helemaal vergoedt; een hoge eigen bijdrage bij ziektekos ten; lidmaatschap van een vereniging of sportclub. Duurzante gebruiksgoederen Duurzame gebruiksgoederen, zoals de wasmachine en de koelkast, kunnen zomaar ineens aan vervanging toe zijn. Ook dan kan de gemeente bijstand geven, namelijk als renteloze lening. Voor mensen die al twee jaar of langer van een minimuminkomen leven, geldt een andere regel: zij kunnen elke twee jaar maximaal 1.362,- ontvangen. Eigen bijdrage drempelbedrag Soms vergoedt de gemeente maar een gedeelte van de kosten. Dat kan zijn omdat het inkomen te hoog is voor tota le vergoeding, of omdat men meer heeft uitgegeven dan strikt noodzakelijk was. De ontvanger van bijzondere bijstand betaalt dan een eigen bijdrage. In andere gevallen kan er sprake zijn van een drempelbedrag. Dat houdt in dat de gemeente pas bijstand verstrekt als de kosten hoger zijn dan deze drem pel. Neem voor meer informatie contact op met het gemeentehuis, werkveld Sociale Zaken. Dakkapellen, Een dakkapel geeft uw zolder licht en ruimte en schept daarmee mogelijkheden voor een extra kamer. Het plaatsen van zo'n dak kapel kan echter niet zomaar. Er zijn namelijk bepaalde regels waaraan men zich dient te hou den. In sommige gevallen is daar een bouwvergunning voor nodig, in andere gevallen niet. De voor- en achterkant-benadering Belangrijk is waar u de dakkapel wilt plaatsen. In de regel geldt dat alles wat grenst aan de openbare ruimte (weg of groen), zoals de voorkant en bij hoek- woningen de zijkant van de woning een grotere invloed heeft op de directe omgeving dan bouwwerken die aan de achterkant worden gebouwd. Daarom mag een dakkapel aan de voorkant en zijkant van de woning niet bouwvergun- ningsvrij worden gebouwd. Wat is bouwvergunningsvrij bouwen? Als uw bouwplan voldoet aan de voor waarden voor bouwvergunningsvrij bouwen, mag u zonder bouwvergun ning bouwen. Deze voorwaarden zijn te vinden in de brochure die verkrijgbaar is op het gemeentehuis. De regels in het bestemmingsplan, de gemeentelijke bouwverordening en in principe ook de gemeentelijke wel- standseisen zijn in dat geval niet van toepassing. De regels met betrekking tot onder meer veiligheid en gezond heid uit het Bouwbesluit en het buren recht zoals vastgelegd in het Burgerlijk Wetboek gelden echter wel. Als u gaat (ver)bouwen moet u er zelf voor zorgen dat u aan deze regels voldoet. Lichte-bouwvergunning Als u de dakkapel wilt bouwen op een bestaand gebouw, maar als aan één van de voorwaarden niet wordt voldaan, dan moet u een lichte-bouwvergunning aanvragen. Meer informatie over een lichte-bouwvergunning kunt u vragen bij de gemeente, afdeling grondgebied - ruimtelijke ordening. Monumenten Bouwt u in, op, aan of bij een monu ment dat door het Rijk, de provincie of de gemeente is aangewezen of in een door het Rijk aangewezen beschermd stads- of dorpsgezicht, dan mag dat nooit bouwvergunningsvrij. Voor bouw vergunningsvrije bouwwerken is dan altijd toch een bouvi^ergunning nodig. Bestemmingsplat In het bestemmingsplan legt de gemeente regels vast voor de ruim telijke ordening. Deze plannen zijn bindend voor u als burger. Daar staat precies in welke bestemming de grond heeft, bijvoorbeeld woningbouw, indu strie, winkels, recreatie of kantoren. Dii verschillende bestemmingen staan op een kaart aangegeven. Het plan geeft ook bouw- en gebruiksvoorschriften die bij de verschillende bestemmingen horen. Uw bouwplan moet in principe altijd passen binnen het bestemmings plan van de gemeente. Wetstani De gemeente mag een licht-vergun- ningplichtig bouwplan zelf aan "rede lijke eisen van welstand" toetsen of het bouwplan voorleggen aan de welstands commissie of stadsbouwmeester. Bij een regulier bouwvergunningplichtig bouwwerk is het advies van de wel standscommissie of de stadsbouwmees ter verplicht. Bij de toets aan de welstandseisen wordt gekeken of de vorm en het materiaal- en kleurgebruik van het bouwwerk binnen de directe omgeving past. Om u als burger vooraf zoveel mogelijk duidelijkheid te geven, moet de gemeente in een welstandsnota zo concreet mogelijke welstandseisen aan geven. Vraag het de gemeent Naast een bouwvergunning kunt u bij het (ver) bouwen ook te maken krijgen met andere vergunningen. Zo heeft u wellicht geen bouwvergunning nodig, maar bijvoorbeeld wel een milieuver gunning, een uitritvergunning, een sloopvergunning of een kapvergunning Het is daarom verstandig om bij ieder bouwplan contact op te nemen met de afdeling grondgebied - ruimtelijke ordening van de gemeente. |l Ig emeenteHJiodelharni

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2005 | | pagina 9