%oh de Bom^r \c\ewmósiti\ Het gebruik van tuinkruiden Bruldshow in Ebbe en Vloed Bloeiende bollen in natuui^ebieden kondigen voorjaar aan! BP introduceert nieuwe generatie EllimiBI-IIIEUWS brandstoffen Thema-avond over huwelijk en seksualiteit ?iSi» mm Étiiiiii»! te \No^nsddig 2 maart om 13,00 uur opent Bob de Bouwer onze nieuwe kinderafdeling. De hele middag kunnen de kinderen^ samen met Bob, alle nieuwe dingen bekijken. Zo is er naast alle leuke kleding nu ook plaats gemaakt voor: een PlayStation!, een tekenfilmbioscoop, een echte kinderhar, een leuk speelhuis. Er is dus voor iedere leeftijd wel iets om mee te spelen, zodat u rustig kunt rondkijken. Ga snel, in de winkel, een kleurplaat halen. Je krijgt van Bob de Bouwer een leuk cadeautje als je op woensdag 2 maart, tussen 13.00 en 17.00 uur, je kleurplaat komt inleveren. Meer prestaties, minder vervuiling: PAGINA 8 ■^atsriiS 'fl^-M.T{f,.i/ëiiSifeai:ji '.A:-'j^MliXi-tt',*..-l VRIJDAG 25 FEBRUARI 2005 \Noensóa% maart lil tik mmiÊ t Kinderafdeling ¥m'i''fnm Zandpad 104-1061 Middelharnis 0187-48 27 94 www.fabert.nl De 4 mooiste kleurplaten (4 leeftijdsgroepen) krijgen een kledingcheque te besteden op onze vernieuwde kinderafdeling. Van natuurgeneeskundig arts L.P. Huijsen te Ouddorp ontvingen we deze informatieve bij drage, over het gebruik van tuinkruiden. Het gebruik van tuinkruiden is erg belangrijk omdat: 1Er veel mineralen in zitten; 2. Er belangrijke hoeveelheden vitamines in zitten; 3. Ze de vertering van het voedsel verbeteren; 4. Ze smaak geven aan het eten; 5. Ze een sterke geneeskracht bezitten. Het ijzergehalte in mg per 100 gram kruid is als volgt: Peterselie (gedroogd)97,9 Komijnzaad 66,4 Kervel (gedroogd) 32,0 Rozemarijn (gedroogd) 29,2 Bieslook (verse)13,0 Basilicum (gedroogd)4,2 Ter vergelijking: spinazie bevat 3,4 mg en reformap pelstroop 24 mg per 100 gram. Volgens de Australi sche Sunday Telegraph bevat een kopje peterselie meer calcium als een kopje melk. Vitamines Een kopje Peterselie bevat volgens de Sunday Tele graph meer betacroteen dan een grote wortel en bijna twee keer zoveel vitamine C als een sinaasappel. Vertering van het voedsel Bonenkruid wordt helaas veel te weinig gebruikt. Erwten en bonen bevatten enzymremmers waardoor ze moeilijker verteerbaar zijn. Bonenkruid bevordert de vertering van erwten en bonen. Bonenkruid niet meekoken maar over de gekookte erwten en bonen strooien. Het wordt ook gebruikt bij komkommer en tomaten. Smaak geven aan het eten Verse bieslook, daslook of kraailook op Huetekaese, geitensraeerkaas, omelet, e.d., geeft een heerlijke smaak. De internationale energiemaatschappij BP introduceert een nieuvee generatie brandstof fen binnen haar netwerk van service stations in Nederland. De nieuwe brandstoffen zijn speciaal ontwikkeld om voor alle typen motorvoertuigen verbeterde motorprestaties en een vermindering van de uitstoot van schadelijke stoffen te realiseren,- dit in verge lijking met traditionele brandstoffen. BP Ultimate omvat twee motorbrandstoffen die nieuw zijn op de Nederlandse markt en een duidelij ke meerwaarde bieden aan de consument. Het gaat om de benzine BP Ultimate Ongelood 98 - dat het huidige BP Super Plus Loodvrij zal vervangen - en BP Ultimate Diesel, dat naast de standaard BP Diesel te koop zal zijn. De nieuwe brandstoffen zijn het resultaat van een 18- maanden durend research en ontwikkelingsprogram ma, alsmede uitgebreid consumentenonderzoek. Zij zijn zodanig samengesteld dat zij voldoen aan de drie meest belangrijke verwachtingen van de weggebrui ker - meer prestaties, lager brandstofverbruik en minder vervuiling - die tot nog toe onverenigbaar leken. BP Ultimate brandstoffen hebben een uitzonderlijk reinigend vermogen, dat twee maal zo groot is dan dat van standaard brandstoffen. Dit betekent dat pres tatie verminderende afzettingen in de motor worden verwijderd, terwijl schone motoren schoon blijven. Regelmatig gebruik van BP Ultimate laat de motor soepeler lopen en zorgt voor meer vermogen, een betere acceleratie en een vermindering van het Sterke geneeskracht Dat onze keukenkruiden een sterke geneeskracht bezitten, heb ik gezien bij mijn kat, die twee gezwel len bij haar staart had. Ze verdwenen in enkele weken door de gezwellen twee maal daags met saliesap (de moedertinctuur van salie) te deppen. Andere werkingen Peterselie is een krachtig urineafdrijvend middel. Het kan helpen bij bepaalde klachten van de lever, milt, maag, nieren en urinewegen. Vers is peterselie één van de beste ademverfrissers en beslist de goedkoop ste. Specerijen Specerijen zoals kerrie, nootmuskaat, paprikapoeder en peper dient men natuurlijk met mate te gebruiken. Kerrie vormt hierop een uitzondering omdat kerrie gunstig werkt tegen dikke darmkanker en ze de wer king van de lever verbetert. Ik adviseer wel de kerrie in de natuurvoedingswinkel/reformzaak te kopen om een goede kwaliteit te kunnen gebruiken. Tip: Zet van de voornaamste tuinkruiden een pot bij de keukendeur. Dan pakt u sneller een takje van een bepaald kruid. Men kan de polletjes ook in een bloembak zetten. Indien men geen tuin heeft, zet of hang de bak dan op het balkon. Gebruik 's zomers verse en 's winters gedroogde tuinkruiden. Literatuur over (l\iin)kruiden: 1. De kracht van kruiden: Gezondheidsboek voor vrouwen; Natuurlijke voeding, geneeskracht, verzorging en welzijn met kruiden: Anne Mcln- tyre; Kosmos-Z K Uitgevers, 1996, Utrecht; ISBN 90 215 2780 4. 2. Eigen kruidentuintjes. Verfijnde smaakmakers; Onkruid 116. 3. Kruiden: Jan Kybal; REBO productions, 1993: ISBN 90 366 0578.4. DIRKSLAND - Op donderdag 10 maart organi seert de Protestantse Kerk in Nederland (Her vormd) te Dirksland een thema-avond over 'het huwelijk en seksualiteit'Wim en Willy de Knijff, onder andere bekend van de Evangelische Omroep, zullen deze avond over dit onderwerp spreken. Vragen als 'wat zegt de Bijbel over de relatie tussen man en vrouw?' en'wat is een goede seksuele relatie?' zullen aan de orde komen. Transparant en eerlijk zullen de ups en de downs van seksualiteit en het huwelijk worden belicht, en gezamenlijk zal worden onderzocht op welke manier het christelijke huwelijk anno 2005 toe komst heeft. Voor deze avond is iedereen, geliefd en verliefd, van harte uitgenodigd. De avond begint om 20.00 uur in verenigingsgebouw 'Onder de Wiek', Ring 57 te Dirksland. De deur staat vanaf 19.30 uur open, de entree bedraagt vijf euro per persoon. brandstofverbruik. Daarnaast levert het regelmatig gebruik van BP Ultimate een bijdrage aan de vermin dering van de uitstoot van schadelijke stoffen, waar onder kooldioxide (C02), koolmonoxide (CO), stik stofoxide (NOx), onverbrande koolwaterstof verbin dingen (HC) en roet. Dit alles levert een belangrijke bijdrage aan de verbetering van de luchtkwaliteit. Daarnaast vermindert het product het lawaai van die selmotoren aanzienlijk. De nieuwe brandstoffen zullen vanaf 4 maart 2005 in de regio Amsterdam verkrijgbaar zijn. BP Ultimate is vanaf midden april te koop op alle eigen stations van BP in Nederland (ongeveer 60% van het netwerk), waarna de overige onder BP vlag opererende stations snel zullen volgen. OUDE-TONGE - Voor de bewoners van woongemeenschap voor ouderen 'Ebbe en Vloed' werd afgelopen dinsdag een wervelende bruidshow gepresenteerd. Onder regie van de Welzijnszorg van Ebbe en Vloed showden de mede werkers de door hen en door hun collega's gedragen bruidsjaponnen, die dateerden van 1972 tot heden. De show werd afgesloten met het aansnijden van een werkelijk schitterende bruidstaart, gemaakt werd door het keukenteam van Ebbe en Vloed. Medewerkers en bewoners van Ebbe en Vloed kunnen terugzien op een bijzonder geslaagde middag. Tussen nachtvorst en natte sneeuwbuien door prikt de zon af en toe door de wolken. De eerste zonnestralen maken de natuur weer wakker. Gezien in enkele terreinen van Vereni ging Natuurmonumenten: de eerste sneeuwklokjes! Met fra giele witte bloemen geven ze aan dat het snel voorjaar wordt. In tuinen, maar ook in natuurterreinen, steken de eerste tekenen van het voorjaar 'de kop' boven de grond. Sneeuwklokjes geven mensen weer het gevoel dat de winter voorbij is. De bloemen van het voorjaar komen er weer aan. Naast de bekende sneeuwklokjes kun je ook aan andere dingen zien en voelen dat het weer iets warmer wordt. Knop pen staan op barsten, vogels zijn al in de weer en in de luwte is het behaaglijk in een schraal zonnetje. In de verschillende natuurgebieden van Vereniging Natuurmonu menten kunt u met het juiste schoeisel en goed aangekleed er goed op uit. Op de eilanden Voome-Putten, Goeree-Overflakkee en Schou- wen-Duiveland kunt u een korte of lange wandeling maken. Bollenteelt Wist u dat de nu opkomende bollen in terreinen van Vereniging Natuurmonumenten 'gewoon' overblijfselen zijn van oud agrarisch gebmik? Zo is het massaal voorkomen van bloemen in de randen van het Slotbos Haamstede het gevolg van vergeetachtigheid. De zaveli- ge grond leende zich goed voor de teelt van bollen. Zeer populair nu, maar ook begin 1900. Tijdens de eerste Wereldoorlog kon de export naar Engeland niet door gaan. De bollenteler vroeg de oude eigenaar toestemming om zijn bollen 'tijdelijk' te kunnen opslaan in het Slot bos. Na de oorlogsperikelen zijn niet alle bollen opgehaald en tien tallen jaren later flink verspreid in het natuurbos. Een kleurig gezicht dat u vanaf de omliggende wegen of tijdens een excursie zelf kunt zien. Ook in Voomes Duin zijn de restanten van de bollenteelt nu goed zichtbaar. Tussen de nu nog kale struiken en bomen zijn de felge kleurde bloemen vanaf het wandelpad zichtbaar. Tijdens een wande ling door het Waterbos komt u ze zeker tegen. Tot begin 20e eeuw teelden kleine duinboertjes de bollen voor de verkoop. De niet gebruikte bollen werden 'gewoon' in het omliggen de gebied achtergelaten. De boerenactiviteiten zijn inmiddels verd wenen uit het gebied. De bloeiende bollen zijn gebleven. Naast de bloeiende bollen zijn nog meer sporen zichtbaar. Bijvoorbeeld de huidige boswachterwoning langs de wandelroute in het Waterbos. Dit is een oude boerenwoning. Op enkele plaatsen kunt u bovendien De eerste sneeuwklokjes in de natuurgebieden. (Foto Vereniging NauiunnanLmienten. Wim Boitwmanj nog restanten van oude akkertjes zien. Deze werden omzoomd met elzen om instuiven van zand en zoute zeewind te voorkomen. Deze zogenaamde elzenmeten worden ook nu nog periodiek geknot. Dit hout werd vroeger gebruikt als brandhout, onder andere door bakke rijen. Het hout blijft nu achter in het bos en wordt 'gebruikt' door paddenstoelen, insecten, vogels en kleine zoogdieren. Er op uit Op zoek naar de voorjaarsboden. Een goede aanleiding om tijdens een wandeling de eerste tekenen van het voorjaar op te zoeken. U ziet de eerste bloemen. U hoort de vogels. Kijk eens goed naar de knop pen op de takken. Neem de natuur eens rustig in u op. Wilt u meer informatie? Kijk dan ook eens op website www.natuur- monumenten.nl. Bent u al lidvan Natuurmonumenten? Dan kunt u complete wandelroutes downloaden. Wilt u lid worden? Vereniging Natuurmonumenten heeft uw steun hard nodig bij het beheren van natuur, voor nu en later. Kijk op de website of bel 035-6559911. Natuurlijk staan de wandelroutes ook beschreven op de informatie borden bij de startlocaties.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2005 | | pagina 8