102.000 Namen Ethiek IE Bram van Antwerpen zingt 60 jaar birOns Koor' PREDIKBEURTEN 0900-8844 Workshop opmaken Vakantie Co Paaszangavond met Vox Jubilans CIIAIIDCtl-IIIEIJWS EIIAIiDEH-niEUWS Verkoop bedtextiel, pannen- en messensets Kom eens kijken op de Eben-Haëzerscliool Gedichten over het Heilig Avondmaal Indrukwekkend en aangrijpend De Waalsdorpervlakte Hoop Zondag 27 februari 2005 Verkeerscontrole Gebr. de Waal Drukkerij PAGINA 2 VRIJDAG 25 FEBRUARI 2005 ■w-*:?» ,v Het maakte op mij een diepe indruk, het zien en horen voorlezen van de namen van hen die via Westerbork naar Auschwitz zijn getransporteerd. Het begon op 22 januari 2005 om 19.30. Vanaf dat moment is er 112 uren onafgebro ken, dag en nacht, gelezen, eerst in Amster dam. En daarna, in de nacht van maandag op dinsdag 25 januari op het kampterrein van Westerbork. Gelezen werden de voornaam, de familienaam en de leeftijd van ieder slachtoffer. Ik ken geen van degenen wier namen werden voorgelezen. En toch was het of de doden, in diepte van smart en rouw herleefden. In alfa betische volgorde werden ze genoemd, de grootvader, de dochter, de vader, het kind. Ze hadden allen een eigen naam. Die klonk tot in de huiskamer toe. Eén van onze bevriende kennissen heeft meegedaan in Westerbork. Van haar kreeg ik de (uitvoerige) gegevens, die haar waren toegezonden. Ik ben onder de indruk van de grote zorgvul digheid en precisie waarmee alles is voorbe reid. Ik hoorde dat de voorbereidingen reeds eenjaar gleden zijn begonnen. Er is dus ruim vier en een halve dag ononderbroken gele zen. Er zullen mensen zijn die zich afvragen: heeft dit zin? Voor mijzelf antwoordend zeg ik heel positief; ja. Ik vond het indrukwek kend en aangrijpend dat al die namen met rust en respect werden gelezen. Vooral de leeftijd, in grote verscheidenheid deed denken: zo jong nog of zo oud al, en alle familierelaties daar tussen. Ik vond het voorlezen een eerbiedige groet aan de doden, als ik het zo mag zeggen. Jul lie zijn niet meer onder ons, maar leven voort in onze herinnering met het leed, het onrecht en de dood die jullie is aangedaan. Ik heb die momenten waarop ik t.v. keek ervaren als een gebaar van diepe eerbied voor de slachtoffers van de nazi-terreur. Ik begrijp: dit kan niet elk jaar geschieden. Toch zou, mede ter wille van jonge mensen vaker een dergelijke herinnering moeten plaatsvinden. Met een verwijzing naar de titel van een boek over de Tweede Wereld oorlog in Nederland: opdat wij niet vergeten. Ik kom nog eens terug op de grote indruk die dit gebeuren op mij heeft gemaakt. Waarom zo'n diepe indruk? De slachtoffers waren mij niet bekend. Toch kwamen ze met naam en leeftijd voor onze aandacht, in een onaf zienbare stroom van namen. Wat hebben ze geleden, meer dan 102 duizend mensen, groot en klein. Ieder is zijn of haar eigen weg naar het cre matorium of kamp gegaan, vergast of van uitputting gestorven en toen verbrand. Ik moet zeggen dat ik in jaren niet zo betrok ken ben geweest bij de herdenking van de slachtoffers van het nazi-bewind. Direct na de oorlog gingen wij als gymna siasten gezamenlijk naar de dodenherden king op de Waalsdorpervlakte in Schevenin- gen, vlakbij Den Haag. Dat was op de avond van de vierde mei. Nog altijd herinner ik mij uit 1947 en 1948 het donker worden van avond, met het sombere klokgelui, voordat we na half negen bij de executieplaats en het gedenkteken op de Waalsdorpervlakte waren. Het kon aangrijpend en zelfs angst wekkend somber zijn. Toch gingen we erheen met klasgenoten, en niet maar één keer. Nu, na meer dan vijftig jaar, heeft het horen en zien lezen van de namen van de 102.000 joodse slachtoffers mij nog meer getroffen dan mijn jeugdherinneringen aan de doden herdenking op de Waalsdorpervlakte. In januari heb ik gevoeld - in de letterlijke zin van het woord - hoe het met respect voorlezen van de namen een mens aangrijpt. Al heb ik de slachtoffers niet zelf gekend, het donker lot van hun dood, vaak op jeugdi ge leeftijd, heeft mij diep geraakt. Vreemd, soms was het of allerlei leed dat ik in mijn leven heb meegemaakt - veelal door wat anderen overkwam of moesten doorma ken - in die namen meekwam. Niet om daar mee het leed van de 102.000 slachtoffers te verminderen, wel om deze verschrikkingen te zien in de lange rij van wandaden en van het grote verdriet van mensen. O, als ik niet zou weten van de volkomen verlossing en vernieuwing door Jezus Chris tus, hoe zou een mens - zeker aan het eind van zijn leven - het kunnen uithouden en hoop kunnen hebben? Ik heb God ervoor gedankt dat er hoop is. Ook heb ik ervaren hoe belangrijk het is om met elkaar verdriet te delen en, waar moge lijk, een teken van meeleven aan anderen te doen toekomen. Zwijgen in zulke situaties verzwaart het verdriet. Een blik, een hand, een levensteken als brief of kaart, kan iets hebben van een groet, die God aan een medemens wil zenden. Honderd en tweeduizend zijn er teveel om aan iedere nabestaande meeleven te betui gen. Toch ben ik ervan overtuigd dat een groet aan enkelen voor die mensen als een beker koud water kan zijn in een woestijn van verdriet. Laten we bidden dat God ons een weg wijst om onze emoties te delen met hen die daar aan zo dringend behoefte hebben. Ik ben dankbaar voor het voorlezen van zoveel namen. Eerlijk gezegd heeft de herdenking in het voormalige kamp Auschwitz me niet zo diep geraakt als het horen voorlezen van zoveel namen. Het is goed dat beide hebben plaats gevon den. Jezus Christus is ook in zulke droeve herdenkingen de Hoop voor de wereld. W.H. Velema Vierde Lijdenszondag OUDDORP - Hersteld Herv. Kerk Dorps- kerk: 9.30 uur ds. P. de Vries, Elspeet en 18.30 uur ds. J.D. Heikamp, Staphorst. Eben-Haëzer: 9.30 uur ds. J.D. Heikamp en 18.30 uur ds. F. de Vries. Woensdag 23 februari, Dorpskerk: 19.30 uur ds. K. Veldman, Vriezenveen - Ger. Gem. 9.30 en 18.30 uur leesdienst -- Prot. Kerk in Ned. (Geref.) 10.00 uur ds. W. van der Kooij en 18.30 uur ds. C.G. Kant - Doopsgezinde Gem. 9.30 uur ds. S. van der Meer en 18.30 uur ds. N. van er Leer. GOEDEREEDE - Prot. Kerk in Ned. (Hervormd) kand, T.R. Rietveld, Rid derkerk, voorbereiding Heilig Avond maal en 18.30 uur ds, C. Doorneweerd - Hersteld Herv. Kerk 9.00 en 10.45 uur ds, J.W. van Estrik, voorbereiding Heili ge Avondmaal en 17.30 en 19.00 uur kand. M. Diepeveen, Stellendam. STELLENDAM - Prot. Kerk in Ned. (Hervormd) 9.30 uur ds. P.J. Stam, Kat wijk aan Zee en 17.00 uur kand. W.L. Verwaard, Sliedrecht - Hersteld Herv. Gem. 10.00 uur ds. H.J. Boer, Nieuwe Tonge en 18.00 uur ds. J.C. den Toom, Sommelsdijk - Prot. Kerk in Ned. (Geref.) 10.00 uur ds. C.G. Kant en 18.30 uur leesdienst. MELISSANT - Hersteld Herv. Kerk 10.00 en 18.00 uur ds. J.G. Blom, Poortvliet - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. B.J. van Boven - Ger. Gem. in Ned. 10.00 en 18.00 uur leesdienst - Prot. Kerk in Ned. (Geref.) 9.30 uur ds. H. Procee. DIRKSLAND - Prot. Kerk in Ned. (Her vormd) 10.00 uur kand. A.W. van der Griend, Delft en 18.00 uur ds. G. van Meijeren - Ziekenhuis 14.20 uur ds. C. chr. streekblad op gereformeerde grondslag voor de zuid-tiollandse en zeeuwse eilanden is een uitgave van Uitgeversmaat- scliappij Eilanden Nieuws BV Verschijning: dinsdag- en vrijdagavond Tel. (0187) 47 10 20 Fax (0187)48 57 36 Postbus 8, 3240 AA Middelhamis Langeweg 13, Sommelsdijk ADVERTENTIES EN ADMINISTRATIE: tel.(0187)47 1020 e-mall: Algemeen@gebr-dewaal.com (onder vermelding van 'adv' o[ 'adm') tarief per mm 0,29; contracttarieven op aanvraag sluitlngstermijn zakelijke advertenties: maandag en donderdag 14.00 uur sluitingsteimijn overlijdensberichten: dinsdag en vrijdag 8.30 uur voor foutief geplaatste advertenties als gevolg van onduidelijke advertentie- opdrachten of telefonisch opgegeven advertenties kan de uitgeverij niet aansprakelijk worden gesteld. Aduertentie-acquisitie: A. J. van der Velden, 06-50448359 REDACTIE: hoofdredacteur: J. Villerius, tel. (0187)47 10 22, e-mail: J.Vlllerius@gebr-dewaal.com Plaatsing van Ingezonden berichten kan zonder opgaaf van redenen worden geweigerd. ABONNEMENTEN: Per kwartaal 9,50 Per halfjaar 18,50 Per jaar €36,00 Abonnementen zijn bij vooruitbetaling en worden automatisch verlengd. Opzeggingen schriftelijk vóór 30 november. Wijzigingen graag twee weken voor deze ingaan doorgeven. REKENINGNUMMERS: postbank 167930 rabobank Middelharnis 342001108 Gielen - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst HERKINGEN - Prot. Kerk in Ned. (Her vormd) 10.00 uur ds. L. de Wit, bedie ning Heilig Avondmaal en 18.00 uur kand. mr. J. Kooij, Barendrecht, dank zegging Heilig Avondmaal - Hersteld Herv. Kerk 9.30 en 18.00 uur ds. A. van Wijk, v.m. bediening en n.m. dankzeg ging Heilig Avondmaal - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. SOMMELSDIJK - Prot. Kerk in Ned. (Hervormd) 10.00 uur ds. R.W. van Mourik en 18.00 uur ds. T.W. van Ben- nekom - Lukaskapel HDG 10.15 uur ds. Th.W.H. van der Heijden - Prot. Kerk in Ned. (Exodus) 10.00 uur ds. M.R. Hoffenkamp - Rem. Ger. Gem. 10.00 uur ds. A. Schrier - CAMA Gemeente 10.00 uur de heerK. van Hol ten. MIDDELHARNIS - Prot. Kerk in Ned. (Hervormd) 10.00 uur ds. A.P. Voets, voorbereiding Heilig Avondmaal en 18.00 uur ds. P.H. van Trigt, Ede -^ Her steld Herv. Kerk 9.30 uur ds. J.C. den Toom, voorbereiding Heilig Avondmaal en 17,00 uur ds. C. Gielen - Chr. Ger. Kerk 9.30 en 18.00 uur ds. P. den Butter - Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur student G. van Manen - Prot. Kerk in Ned. (Geref.) 10.00 uur ds. L.J. van Lingen en 17.00 uur ds. K. Bom - Ger. Kerk (Vrij gemaakt) 9.30 uur ds. A.J. van Zuijle- kom en 17.00 uur leesdienst. NIEUWE TONGE - Prot. Kerk in Ned. (Hervormd) 9.30 uur ds. J.C. de Groot, Dordrecht, voorbereiding Heilig Avond maal en 18.00 uur ds. J. Willemsen - Hersteld Herv. Kerk 9.30 uur ds. L.W.Chr. Ruijgrok, Monster en 16.00 uur dr. P. de Vries, Elspeet - Ger. Gem. 10.00 uur leesdienst en 15.00 uur stu dent G. van Manen. OUDE TONGE - Prot. Kerk in Ned. (Her vormd) 10.00 uur ds. W. van Gorsel, Bergambacht en 18.00 uur ds. A. Goed vree, Amemuiden - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst - Beréa gemeente geen opgave. STAD aan 't HARINGVLIET - Prot. Kerk in Ned. (Hervormd) 10.00 uur ds. J. Willemsen en 18.00 uur ds. A. Belder- Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst - Prot. Kerk in Ned. (Geref.) 10.00 uur kand. J. Anninga en 18.00 uur ds. J. Vlaardingerbroek. DEN BOMMEL - Prot. Kerk in Ned. (Hervormd) 10.00 uur ds. C. Doorne weerd en 18.00 uur ds. J.H. Adriaanse, Dinteloord - Prot. Kerk in Ned. (Geref.) 10.00 uur ds. Visser en 18.00 uur ds. Trouwborst. OOLTGENSPLAAT - Prot. Kerk in Ned. (Hervormd) 9.30 uur dr. T.E. van Span je, voorbereiding Heilig Avondmaal en 18.00 uur ds. L.D. Burger - Hersteld Herv. Kerk 9.00 uur ds. C. Gielen, Mid delhamis, bediening Heilig Avondmaal en 15.00 uur ds. J.G. Blom, Poortvliet - Ger. Gem. 9.30 uur ds. A.J. Gunst en 18.00 uur leesdienst - Prot. Kerk in Ned. (Geref.) 10.00 uur ds. J. Vlaardin gerbroek en 18.00 uur de heer P. de Jong. LANGSTRAAT - Prot. Kerk in Ned. (Hervormd) 10.00 uur kand. P.C. Zor- ge. Ouderkerk a/d IJssel, voorbereiding Heilig Avondmaal. Rotterdam-Rijnmond district De Eilanden Basiseenheid Goeree-Overflakl<ee OUDE-TONGE - PoUtiemensen van het district De Eilanden hebben maandagmid dag een verkeerscontrole gehouden op de Oudelandsedijk. Tussen kwart over één en twee uur zijn drie automobilisten op de bon geslingerd voor te hard rijden en één omdat hij geen gordel droeg. Vakantie blijft als het goed Is altijd Iets bijzonders. Deze week vertoefde het eilan- derkwartet elders in ons land. De korte vakantie riep herinneringen op aan een andere binnenlandse bestemming. Natuur lijk weet ik dat folders en brochures de werkelijkheid mooier schilderen dan zij is, maar ik zet de voorgespiegelde vakantie pret haarscherp af tegen de alledaagse werkelijkheid In een vakantiepark in de omgeving van W, Dat het weer nogal regenachtig was, doet aan mijn kantteke ningen niets af Van de vier beloofde res taurants- c.q. eetgelegenheden bleven er bij nadere beschouwing twee overeind. Een portie patat of een pizza in een roke rig café beschouw ik niet als een volwaar dige eetgelegenheid. Activiteiten voor kin deren gingen alleen door bij minimaal zes aanmeldingen. De teleurstelling bij onze oudste dochter was groot toen bj vijf deel nemers onverbiddelijk het 'geld-terug-prin cipe' in werking trad. Het weer was perfect voorjeugdkanoën, maar helaas. De direc te omgeving van het park was niet echt aantrekkelijk om te fietsen en de afstan den voor een dagje uit bedroegen v. v. een respectabel aantal kilometers. Alleen het witte stadje Thorn en varen op de li/laas lagen onder handbereik. Ook de parkfacili teiten lieten het een en ander te wensen over. Het tropisch zwemparadijs had bepaald niet overal tropische temperatu ren, en was, inderdaad mede door het weer, regelmatig meer dan overbezet. We reserveerden een bowlingbaan, maar van op het afgesproken tijdstip beginnen was geen sprake. Eerst werden we venvezen naar een baan die nog bezet was en op de andere ons toegewezen baan ging een vader met zijn dochter van vier Jaar vrolijk door. 'Nóg een keer, Undal' hoorde ik hem roepen. Nadat de beheerder de baancomputer voor ons had opgestart, stopte de vakantiehork met zijn uitroepen en het demonstreren van zijn bowlingvaar- digheden. Alles bij elkaar een kwartier ver loren, maar Je bent een kniesoor als Je moelijk doet over dit tijdverlies op een voor twee uur gehuurde baan. Maar de regels werkten verder perfect, klokslag twee uur na de officiële begintijd was het einde verhaal. Terug naar de ruime bunga low, die op zes personen was berekend. Het bleef kwakkelen. Toen de zon door kwam, gaf de midgetgolfbaan enige tjd vertier voor ons e. v.a. Als klap op de vuur- pjl lag de bungalow van deze 'shortbreak topper'aan de rand van een militair oefen terrein. We moesten tot de laatste nacht wachten om een en ander aan den lijve te ervaren. U begrijpt, ik was opgelucht toen de laatste dag aanbrak in bungalowtype WV. Naar huis. Een beter binnenlands vakantieadres ken Ik niet. DIRKSLAND - Enkele leden van vrou- ■wenvereniging Acti Agimus' van de Gere formeerde Gemeente te Dirksland hopen dinsdag 1 maait a.s. een verkoping te hou den van mooie dekbedhoezen en onderla kens, pannensets (mat of glanzend), handi ge messen-sets, cadeauartikelen en kaar ten, welke alle voordelig geprijsd zijn. De verkoping wordt van 9.30 tot 11.00 uur gehouden aan het adres Berberis 2 te Dirksland. U bent hartelijk welkom. MIDDELHARNIS - Dit jaar wil Bienefelt's Bakkerij aan het Beneden Zandpad 15 een workshop 'paaseieren opmaken' organise ren, en wel op dinsdagavond 8 maart a.s., vanaf 19.00 uur. De Paaseieren worden in de eigen Chocolaterie gemaakt. Om van uw paasei de mooiste te maken, liggen voor u gereed; de staniol, lint, bloemen, kuikentjes, enz. Zelf moet u een nietmachine, een lijm- pistool en een schaar meenemen. Op deze avond wordt een kleine pauze ingelast 'waar in u een kopje koffie of thee krijgt aangebo den met een heerlijke bonbon uit de eigen chocolaterie. De deelnamekosten voor deze avond bedragen 20,00 per persoon. Per groep kunnen maximaal 20 deelnemers mee doen. Voor meer informatie kunt u bellen naar Bienefelt's Bakkerij, tel.: (0187) 482507. GOEDEREEDE-HAVENHOOFD - Op het Havenhoofd bij Goedereede staat een Chris telijke basisschool. Niet iedereen weet het Havenhoofd te vinden, laat staan de school. Er gaan nu 135 leerlingen op de school, dus is het niet eens zo'n klein schooltje. Het team van de Eben-Haëzerschool is zijn trots op zijn school en dat willen ze u laten zien. Op 15 maart kunnen ouders hun kinderen laten inschrijven. Maar misschien wilt u de school vooraf wel eens komen bekijken en eens even met hel personeel en de directie praten. Dat kan. Overweegt u uw kind op de Eben-Haëzerschool te laten komen maar kent u de school nog niet, dan wordt u uitge nodigd om eens vrijblijvend kennis te maken. Dat kan op dinsdagmiddag 1 maart 2005 om 14.00 uur in het schoolgebouw aan de Blauwe Distelstraat 31 te Goedereede- Havenhoofd. Breng u uw kind gezellig mee. U krijgt dan informatie van de kleuterjuf, u kunt de school even bekijken en een praatje maken met het personeel. Komt u ook? MIDDELHARNIS - In de Hervormde kerk te Middelhamis zal zaterdag 12 maart 2005 een Paaszangavond worden gehouden ten bate van de stichting Woord en Daad. Aan deze avond werkt de bekende Herv. Zang vereniging 'Vox Jubilans' uit Waddinxveen mee. Dit grote gemengde koor, met onge veer honderd leden, staat onder leiding van dirigent Pieter Stolk. Hun vaste begeleider is Jan Mulder, die ook de samenzang van deze avond zal begeleiden. De avond zal in het teken staan van de lijdenstijd. Het koor zal rondom dit thema verschillende liederen ten gehore brengen. Ook dominee C. Oorschot, uit Tholen, zal met zijn meditatie ingaan op het lijdensthema. De zangavond begint om 19.30 uur, de kerk is vanaf 19.00 uur open. De collecte die deze avond zal worden gehouden, is bestemd voor de actie 'Aids raakt je' van Woord en Daad. Met name in Afrika is Aids een tragedie van onvoorstel bare omvang. Het virus verwoest families en gemeenschappen, overspoelt de gezond heidszorg en ontneemt scholen zowel hun leerlingen als hun leraren. Voorlichting voorkomt nieuwe slachtoffers. Maar ook de gevolgen van aids vragen om aanpak: zieke mensen hebben medicijnen nodig, weeskin deren onze zorg. Effectieve aids-bestrijding vereist actie van iedereen, van internationale organisaties tot plaatselijke kerken. De toe- gangskaarten voor deze avond zijn vanaf 28 februari voor slechts 3 te koop bij Boek handel van der Boom te Sommelsdijk, bij Peter Kieviet, Oostvoorgors 83 te Middel hamis of bij Marco de Jonge, Lijnbaanstraat 18 te Middelhamis. Op de omslag van dit boekje prijkt de afbeelding van een indrukwekkend schilde rij: 'De Emmaüsgangers', van Han van Meegeren. Nee, van Vermeer is dit schilde rij niet, zoals ooit werd gesuggereerd. Maar afgezien daarvan is het een aansprekende verbeelding, vol van teerheid en spanning. De Heere Jezus die Zich openbaart in de breking van het brood. Een rechtstreekse verwijzing naar de verborgenheid van het heilig sacrament. Een geloofsgeheim. Hier verbeeld door verf en penseel. Andere kunstenaars gebruiken daarvoor het instrument van de taal. In de loop der eeuwen zijn er veel gedichten ontstaan rond de bediening van het Heilig Avondmaal. De heiligheid van het sacrament heeft al velen naar ganzenveer, pen en (inmiddels mis schien ook) toetsenbord doen grijpen. Iets van de neerslag daarvan vinden we in dit mooie bundeltje met avondmaalsgedichten. Het zijn er bij elkaar wel bijna honderd. Chronologisch gerangschikt naar de geboortejaren van de dichters. Zonder verder commentaar neem ik er hieronder een drietal over. Bedoeld als een impliciete aanbeveling van dit mooie en tere bundeltje. Aangereikt ter meditatie. 's Heeren Sacrament, door Jodocus van Lodenstein (1620-1677) Ik dacht; zou 't hart, bezet met zoveel zonden, opdringen tot dat heil en daar gena verwachten? Wacht wat, niet zo snel, want dra vind ik mijn ziel van 't heilig recht verslonden. Dit peinzend, was des Heeren inspraak vaardig. Zij vroeg mijn wank'lend hart; wat zoekt gij hier? 't Hart zei: de kracht der waarheid, die als vuur mij zuiver-wandlend maakt en uw dienst waardig. Kom vrij dan, zei de Godsspraak, want het hart dat door mijn wet zich meer verstokte, werd nu door Gena gezocht en zo gevonden. Dan grijp ik, zei mijn ziel, begerig toe en eigen die Gena volkomen. Doe gij 't stenen hart dan smelten in uw wonden. Heere, God van hemelrijicen, door Gui- do Gezelle (1830-1899) Heere, God van heinelrijken, Heere, God, mijn toeverlaat, ach, en laat geen ziel bezwijken die met u ter bruiloft gaat: geeft mij brood om voort te reizen, langs de stege bane, die 'k naar Jeruzalems Paleizen, ach, hoe ver nog? - varen zie! Brood en water, door Marinus Nijsse (1904-1979) Uw trouw is elke dag weer groot! Gij strooit rondom de tenten brood, omringt ons met Uw zorgen. Uw blanke manna ligt gereed voor ieder die naar buiten treedt in schemerende morgen. 'k Zal met mijn lege gomer gaan, voordat de dag is opgestaan, om 't hong'rig hart te voeden. Het Manna dat verborgen is wordt ook de bron van lafenis voor zwakken en voor moeden. De rotssteen wordt op Uw bevel een wondervolle waterwei, die dorstigen zal laven. Een stroom van leven blijft ons bij en volgt ons door de woestenij tot in de laatste haven. Uit: Het brood dat wij breken. Gedichten over het Heilig Avondmaal. Verzameld door drs. H. de Jong v.d.m. Uitgeverij Kok te Kampen. Gebonden. ISBN 90- 435-1015-7.127pag. Prijs €14,50. J.M.J. Kieviet Zestig jaar lang lid van een koor! Daar komt de burgemeester voor, om de bijbehorende versiersels op te spelden. (Foto Persbum Flakkee) SOMMELSDIJK - "Wij zijn hier bij eengekomen, want er is reeds vernomen, dat mensen vele jaren hun lust tot zang vergaren. Ja, zestig jaren lang, tenor, 't is Bram, de zanger van 'Ons Koor'", zo klonk het afgelopen maandagavond uit de kelen van de zangers van mannen koor 'Ons Koor' te Sommelsdijk. Door Roeland van Mourik Dat gebeurde nadat de 82-jarige Bram van Antwerpen door burgemeester G. de Vries- Hommes een oorkonde kreeg uitgereikt en de bijbehorende versierselen kreeg opge speld in verband met zijn 60-jarig jubileum als zanger bij mannenkoor 'Ons Koor'. "Hij verzuimde bijna nooit bij de zangoefeningen op maandagavond", vertelde De Vries. "Door die trouw en door thuis te oefenen is zijn stem formidabel gebleven." De huldi ging van de stralende jubilaris vond onder luid applaus plaats. Namens het bestuur kreeg Van Antwerpen een aantal tegoedbomten van een plaatselij ke supermarkt uitgereikt. "Daarmee kunt u elke week bijvoorbeeld een biefstukje halen, zodat u elke week aan het koor kunt den ken," hield de vertegenwoordiger van het bestuur van 'Ons Koor' Van Antwerpen voor. Ook de ontspanningscommissie van 'Ons Koor' het het 60-jarig jubileum van Van Antwerpen niet ongemerkt voorbijgaan. Namens die commissie kreeg de jubilaris uit handen van de heer Van Zielst een potje mosterd uitgereikt. "Van mosterd word je rustig, het smeert je stembanden en je leven wordt er door verlengd", vertelde Van Zielst. Van Antwerpen kreeg ook nu weer tegoedbonnen uitgereikt om, als het uitge reikte potje mosterd op zou raken, "een nieu we potje aan te kunnen schaffen". En wat moet een jubilaris zonder vrouw die elke maandagavond alleen thuis blijft, omdat haar man naar de kooroefeningen gaat? Daarom kreeg mevrouw van Antwerpen namens het bestuur van 'Ons Koor' een bos bloemen uitgereikt. Bram van Antwerpen heeft al gedreigd met zmgen te stoppen, maar dat ziet 'Ons Koor' met zo zitten. Daarom klonk het laatste cou plet van het toegezongen feestlied: "Bram dreigt te stoppen met de zang, wel dat zal moeilijk gaan, de jaren zang, meer dan 'behang', dat heeft hij goed verstaan! Je zingt een dubbel jubilee, dus zing je 't jaar maar netjes mee! Wij zingen nu in koor, een feest'hjk lied voor Bram, de tenor, zoals dat gaat, al jaren door! Hiep, hiep, hoera! Hiep, hiep, hoera!" Langeweg 13 3245 KE Sommelsdijk Postbus 27 ig6meen@geb r - d 3240 AA Middelhamis Tel: (0187)47 10 20 Fax:(0187)48 57 36 e w a a 1 com;

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2005 | | pagina 2