Aanleg riolering buitengebied van start Jongeren en de tijdgeest Dammen en schaken in Ouddorp ^evaMgeHeM iHdetaiga Viswedstrijd HV Krammer Meena project van Unicef SGP-jongeren Flakkee bijeen EIUUMDEII-tllEUWS TweedeKands kleding en speelgoedbeurs Schotejilzwemster Melanie van Gemert wint zilver op Nationale Jaargangwedstrijd 2005 Nieuws van, de elUnden •3?a.icfa.-frilogie deel PAGINA 5 DINSDAG 22 FEBRUARI 2005 Dammen Bij de dammers waren er twee partijen. Arie de Mik sr. speelde met zwart een stugge par tij tegen Cees Tanis, die met wit bij Arie het hele centrum weghaalde. Na veel bouwwerk wist Arie het centrum terug te winnen en kwam zelfs twee schijven voor. Maar door sterk eindspel van Cees en hebzuchtig spel van Arie kwam er een mooie afruil tot stand waarbij remise voor beiden het hoogst haal bare bleek. Henk Floresteijn speelde met wit een sterk positiespel tegen Adam van Hui zen. Deze beantwoordde dat op zijn beurt met ook goede zetten, zodat de stand lang gelijk bleef. Op een gegeven moment wist Henk een schijf voorsprong te nemen, maar Adam bleef goed tegenspelen en kon de par tij binnen de remisemarge houden. De uit slagen: Cees Tanis - Arie de Mik sr1-1 Henk Floresteijn - Adam van Huizen .1-1 Schaken Bij het schaken komen we langzaamaan in de belangrijke fase van de huishoudelijke competitie. Wie aan de top een steek laat vallen, kan het kampioenschap uit zijn hoofd zetten. En voor het overige geldt: positiever betering is mooi meegenomen, dus waarom niet wat extra risico genomen? Kortom, alle ingrediënten waren er voor een leuke boei ende schaakavond. En dat werd het ook. Peter Derrez heeft niet echt zijn seizoen, maar deze avond was de oude vertrouwde Peter weer aan het werk tegen Hans van Meenen. Een damegambietje waar Peter zijn stukken op de ideale plaatsen wist neer te zetten, daarmee verzwakkingen in het zwar te kamp uitlokkend. De verzwakkingen wer den steeds groter en Hans kon er niets tegen over zetten; net voordat hij mat gezet werd, gaf hij Peter de hand. Krijn van der Wende bediende zich van zijn geliefkoosde Schots tegen Jan Verzijden. Jan wist echter het witte initiatief binnen de perken te houden en gelijk spel af te dwin gen. Krijn, zelf niet vies van een remisetje meer of minder, bood remise aan wat Jan niet kon afslaan. Hans van Esveld lijkt in een klein dipje te zitten. Hij onderschatte duidelijk het Albins tegengambiet wat Maart Breen hem voor schotelde en kwam al snel gedrongen te staan. Maart maakte nog een fout, die door Hans echter niet werd gezien (hij kon een stuk winnen); daarna trok Maart de partij in zijn voordeel naar zich toe. Willie Tanis-Kooie behaalde een mooie overwinning op Johan Oomkes. Johan, nog niet zo lang lid, kwam redelijk uit de ope ning maar een vergissing zijnerzijds gaf Willie de kans om beslissend binnen te komen op de onverdedigde zwarte konings vleugel. Ondanks hardnekkig verweer moest Johan uiteindelijk de zwarte koning omleg gen. Albert Schaefer ging bijna kopje onder tegen de nestor van de vereniging, Eeuwit Santi- fort. Albert kwam wel goed uit de opening maar vergalopeerde zich gaandeweg door zijn toren te laten verdwalen. Met veel kunst- en vliegwerk wist hij af te wikkelen naar een stelling die net binnen de remise marge bleek te vallen. Groot was het drama wat zich afspeelde op het bord van Peter Klink en Piet Speelman. Peter gaat de laatste weken zichtbaar beter spelen en ook nu had hij een aanhoudend ini tiatief. Piet zette zich echter schrap en wist een eindspel te bereiken dat er remiseachtig uit leek te zien. Peter, zijn teleurstelling ver bijtend over zoveel gemiste kansen, sloeg tot drie keer toe het gefundeerde remiseaanbod van zijn tegenstander van de hand en moest dit bekopen met een pijnlijke nul op het eind. Aan de topborden werd ook zwaar strijd geleverd. Reinier van der Wende, de koplo per, beleefde een moeilijke avond tegen de goed in vorm zijnde Frans Troost. Zonder ontzag ging Frans de strijd aan en kwam allengs beter te staan. Het beter staan werd omgezet in pionwinst en alles leek erop dat Frans voor een stunt zou kunnen zorgen. Inderdaad; 'zou', want Reinier rechtte zijn rug en ging voor een actieve verdediging. Hierdoor raakte Frans het spoor enigszins bijster en ruilde de lopers, terwijl hij deze toch echt op het bord had moeten houden. De witte koning stond zeer actief, maar net niet actief genoeg. Het overgebleven eind spel bleek net niet te winnen voor wit, der halve remise. De achtervolgers konden echter niet profite ren: nummer twee op de ranglijst. Jaap San- tifort, beleefde een moeilijke avond tegen nummer vier Bonne Faber. Een boeiende Najdorf in het Sicihaans, waar wit optisch beter leek te staan. Jaap had echter duidelij ke compensatie over de c-lijn en er restte voor Bonne niets anders dan remise aan te bieden, waar Jaap op zijn beurt ook niet onderuit kon. De nummer drie. Kees van den Nieuwen- dijk, nam het op tegen Gert-Jan Zonneveld. Kees verdedigde zich met de Drakenvariant van het Siciliaans. Kees verbeterde zijn spel ten opzichte van de onderlinge partij van vorig jaar (waarin hij hardhandig werd ver slagen) maar door een onnauwkeurigheidje verloor hij een pion. Het eindspel leek voor Gert-Jan optisch gewonnen, maar de druk van zwart over de c-lijn gaf ook hier genoeg tegenspel, waardoor Gert-Jan enigszins teleurgesteld in remise moest berusten. Tot slot wist Arie Baas zijn tegenstander Willem-Jan Tanis van het bord te drukken. Arie opende middels 1. Pf3 en 2. b3. Hij wist een pion buit te maken en dan gaat Arie er echt voor zitten; met subtiele middelen werd Willem-Jan langzaam maar zeker vast gezet en op het moment suprèeme sloeg Arie toe, en Willem-Jan kon alleen maar toekij ken. Uitslagen van de 23 ronde: Peter Dertez - Hans van Meenen1-0 Krijn van der Wende - Jan Verzijden .rem. Hans van Esveld - Maart Breen0-1 Willie Tanis-Koole - Johan Oomkes .1-0 Albert Schaefer - Eeuwit Santifort .rem. Peter Klink - Piet Speelman0-1 Reinier van der Wende - Frans Troost .rem. Bonne Faber - Jaap Santifortrem. G.-J. Zonneveld - K. v.d. Nieuwendijk rem. Arie Baas - Willem-Jan Tanis 1-0 Een stormachtige zaterdag en weinig vis, zo kan de laatstgehouden wedstrijddag wel worden getypeerd. Toch zijn er op zulke dagen van die geluksvogels die juist dan een geweldige aanval doen op het algemeen klassement. De jonge deelnemer Marijn won de wedstrijd met een bot van 29 cm en steeg in het klassement met maar liefst 66 punten. (Voor foto's zie website www.vbgo.nl.) Komende zaterdag, 26 februari, wordt de volgende wedstrijd gehouden. In overleg zal zaterdag worden besloten waar precies dat zal zijn. Waarschijnlijk zal er dan ook weer een aantal vissers van HV Stellendam mee doen. Heeft ook zin om ook een dagje gezellig mee te vissen, dan bent u hartelijk welkom! Inschrijven van 8.00 tot 8.30 uur in 'De Goede Reede' Zuiderdiepstraatweg 28 te Stellendam (de inschrijfkosten bedragen 2,50). Vissen van 9.30 tot 13.30 uur. Tot a.s. vrijdagavond 21.00 uur kunt u bij MIDDELHARNIS - In het verenigingsge bouw van de Gereformeerde Gemeente aan de Christiaan de Vrieslaan wordt zaterdag 12 maart een tweedehands (kinder)ldeding en speelgoedbeurs gehouden, met in het assortiment onder andere: heel veel kinder kleding (van klein tot groot), speelgoed (knuffels, fietsen, etc), babybenodigdheden, nieuwe (kinder, dames of heren) sokken, porseleinen servies, nestkastjes, walnoten (rechtstreeks uit Roemenië), bonbons, bolussen, roombroodjes, broodje kroket of frikadel, groente en fruit, en natuurlijk staat de koffie klaar! Van 9.30 tot 13.00 uur bent u welkom in het verenigingsgebouw, het is beslist een bezoekje waard! onderstaand telefoonnummer aas bestellen. Ook voor inlichtingen of andere vragen (geen vervoer misschien?) belt u naar 0187- 603051U kunt ook mailen; hvkranmier@hotmail.com. De kinderen van groep 1 t/m 4 van Christe lijke Nationale School 'Zomerland' in Stel lendam hebben de afgelopen twee weken gewerkt aan het project van Meena. Centraal in dit project staat het onderscheid dat in Centraal Azië wordt gemaakt in de opvoe ding van jongens en meisjes. 'Geef meisjes ook de kans', is het thema; dat thema geldt ook Meena, een meisje dat intelligent is maar niet mag leren. Ze moet voor het huis houden leren en al haar tijd besteden. Door middel van 4 videopresentaties wordt aan de kinderen duidelijk gemaakt dat je zonder leren niet veel verder komt. Verder komt voeding en gezondheid aan de orde. Wan neer je als meisje verder leert, kun je de ken nis gebruiken in het dagelijkse leven. De kinderen kregen uitleg van een vrijwilligster van Unicef uit Stad aan 't Haringvliet en maakten een eigen boekje over Meena. Daarin stond kort haar dagindeling. Daarna werd een dorpje uit deze cultuur nagemaakt, het voedsel daar werd vergeleken we met ons dagelijks eten en er werd stilgestaan bij hoe WIJ onze tijd doorbrengen en wat wij leren. De presentatie aan de ouders was geheel in stijl. Er werd muziek gemaakt op panfluit en gitaar, terwijl verschillende ouders hapjes hadden gemaakt, zoals bara, visballetjes, maïzenakoekjes en somosa; allemaal gerechten die de ouders konden kopen voor het goede doel: 'Geef Meena een kans'. De opbrengst bedroeg ruim 60 euro. Twee zwemsters van zwemclub 'de Schote- jil' uit Middelhamis hebben afgelopen zater dag in Leiden meegedaan aan de Nationale Jaargangwedstrijden korte baan 2005. Op de lOOm schoolslag zwom Melanie van Gemert (1993) met een tijd van 1.24.66 naar de 2e plaats, slechts 4 honderdsten van een secon de langzamer dan de winnares, die in een eerdere serie was gestart. Danica Koedoot (1993) was eveneens startgerechtigd voor deze (officieuze) nationale winterkampioen schappen voor zwemmers tot 12 jaar. Zij werd lOe op de lOOm vrije slag in een tijd van 1.08.45. De beide Schotejil-zwemsters zwommen behalve een persoonlijk record bovendien reeds nu al een NJK limiet voor het volgend seizoen (2005-2006). Overigens zwom Melanie van Gemert vorige week ook al een vermeldenswaardige lOOm schoolslag tijdens de Meerkringen Ontmoeting in Veenendaal. Toen werd ze Ie in een tijd van 1.25.23 opde50mbaan. Op dezelfde dag zwom de rest van de Scho- tejil-ploeg een driekamp met De Lansingh en DWF in Krimpen aan den IJssel. Ook hier werd door de Schotejil goed gepresteerd. Er werden vele ereplaatsen bereikt. Mico Pavlovic (1996) won zowel de 50m school slag (50.51) als de lOOm vrij (1.32.65). Bei de tijden bleken tevens clubrecords. Vertas- send was ook de tijd van Dion Tamerius (1995), die op de lOOm vrij zijn tijd met 6 seconden scherper stelde op 1.35.76. Op de lOOm wisselslag was Timo Lambregts (1993) de snelste in een p.r. van 1.32.74. Een forse tijdwinst was er verder nog voor Sop hie Tillema (1994), die op de lOOm school slag maar liefst 9 seconden van haar tijd afzwom met 1.50.56. Ook Elene van Zoest (1992) verbeterde op de lOOm wisselslag haar tijd fors met 17 seconden naar 1.33.26. Tenslotte zwom een aantal zwemmers ook nog op het Lange Afstand Circuit te Baren- drecht. Hier was met name Esmee Koedoot (1992) in erg goede doen. Zij zwom de 1500m vrije slag in een tijd van 20.17.08, goed voor een clubrecord en een zeer scher pe tijd in haar categorie. Ook haar tussentijd (10.48.31op de 800m vrij bleek een clubre cord. Verder zwommen ook William Weeda 1990) en Danielle Roodnat 1988) op prima wijze de 2 km in resp. 27.36.72 en 28.04.51, waarmede ze beiden eveneens clubrecords wisten te realiseren. Bij de heren zwom Leander Noordijk op de 2000m vrij een clubrecord in 26.19.57. GOEDEREEDE - In het gemeentehuis van Goedereede werden afgelopen vrijdag officieel de contracten onderte kend voor de aanleg van de drukriolering in het buitenge bied van Ouddorp. De afgelopen tien jaar heeft tussen de diverse overheden veel overleg plaatsgevonden over het aansluiten van de panden die nog niet over een rioolafvoer beschikken binnen de gemeenten. In 2004 is door de Goereese gemeenteraad besloten om in de jaren 2005 tot en met 2007 een groot aantal van die aansluitingen te reali seren. De Wet Milieubeheer verplicht de gemeenten namelijk het aantal niet aangesloten panden terug te brengen. De gemeente Goe dereede voldoet ruimschoots aan die verplichting. De ondertekening van vrijdag betreft met name het aansluiting van de bebouwing aan het Westeinde, Klingendaal, Groenendijk, Langedijk en Westduinweg en omgeving te Ouddorp. Het ingenieursbureau Grontmij te Middelburg heeft in samenspraak met de gemeente een bestek opgesteld, dat op 9 februari is aanbe steed. De voor de gemeente meest gunstige aanbieding werd gedaan door Aannemingsbedrijf Van Gelder te Zierikzee. Door de gemeente De ondertekening van de contracten door de heer Beumer van Aanne mingsbedrijf Van Gelder uit Zierilizee wethouder Loklier (m.) en de heer Visser (r.) van Robot Pumps uit Alphen aan de Rijn (Foto Adri van der Laan). worden pompgemalen ter beschikking gesteld die door de aannemer moeten worden geplaatst. Robot Pumps te Alphen aan de Rijn heeft voor dit project en alle andere werkzaamheden die dat bedrijf voor de gemeente verricht een driejarig contract afgesloten. Naast dit grote project is er binnen de gemeente nog een aantal wegen waar nog riolering moet worden aangebracht. Hiermee zal binnen kort een aanvang worden gemaakt. Ook in de jaren 2006 en 2007 worden deze werkzaamheden voortgezet. Met alle bewoners van de betreffende panden heeft reeds overleg plaatsgehad. Nu de aannemer bekend is, zullen de bewoners worden benaderd over de periode waarin de werken zullen worden uitge voerd. Na de ondertekening verklaarde wethouder A.C. Lokker van de gemeente Goedereede dat het college verwacht dat de uitvoerders er alles aan zullen doen om de goede contacten met de betreffende bewoners in stand te houden. En hij wees erop dat de gemeenteraad heel alert is als er iets verkeerds gaat. MIDDELHARNIS - "Wij geven aan hoe de tijd is", en: "Hebben wij de Heere nodig?" Twee grepen uit de lezingen van ds. G.J. van Aalst uit Klaaswaal en van SGP-wethouder van de gemeente Middelharnis de heer G. Slootweg op een drukbezoch te SGP-jongerenavond op vrijdag 18 februari jl. Tijd en geest "De tijdgeest, wat betekent dat nu eigen lijk?", vroeg ds. Van Aalst. "Tijd is de tijd waarin wij leven en geest wijst op het ongrijpbare. Tijd tegenover eeuwigheid en Gods Geest tegenover de ongrijpbare geest van onze tijd. Gods Geest leert ons de tijd uitkopen, maar de tijdgeest laat ons leeg. Als een seismogram geven wij aan hoe de tijd is." Als dienaar van Gods Woord wees ds. Van Aalst op enkele toepasselijke schriftge deelten, zoals Mattheüs 24 dat handelt over een tijd van verleiding: 'want velen zullen verleid worden'. "Een tijd ook van ver schrikking: denk aan de zeebeving, aids en oorlogen. Een tijd van verdrukking: de kerk wordt weggedrukt uit de samenleving. En als laatste ook een tijd van verkilling: ieder leeft voor zichzelf. Dit is niet nieuw. Paulus zegt dat de wetteloosheid van de mens meer en meer zal openbaar komen. Dit is ook dui delijk zichtbaar in onze tijd. De tijdgeest zit binnen in ons." En wij? "Maar hoe is het met óns? Laten wij ons nog gezeggen en weerhouden door ouders en anderen die over ons gesteld zijn? Of gaan we mee met de genotcultuur en leggen we ons geweten het zwijgen op? In Openbaring 13 lezen we over het beest dat uit de aarde opkomt en maakt dat wij het beest dat uit de zee opkwam, aanbidden zouden. In het beeld van dit beest zien wij de huidige cultuur getekend. Indien we het beest maar aanbid den, dus meegaan met de wereld, dan kun nen we mee in onze samenleving. Doen we dat niet, dan horen we er niet meer bij. Die het merkteken aan voorhoofd en rechterhand niet heeft, die zal gedood worden. Maar Gods woord geeft ook perspectief; de drie jongelingen in het boek Daniël bleven staan de door Gods genade en aanbaden het beeld niet. Franse Revolutie De heer Slootweg noemde Groen van Prin- sterer als een man met genade en inzicht. Hij verstond zijn tijd. Hij noemde geschiedenis 'het vlammend schrift van de Heere in de tijd'. "Er staat geschreven en er is geschied." Van Prinsters boek 'Ongeloof en revolutie', geschreven omstreeks 1840, heeft nog steeds grote waarde in onze tijd. Met de Franse Revolutie kregen de bijbelse woor den 'vrijheid, gelijkheid en broederschap', die veel in Gods Woord voorkomen, een totaal andere betekenis. Die andere invulling van deze woorden zien we duidelijk in onze tijd tot uiting komen. Voltaire zei: "Ik heb God nodig, omdat ik nog niet alles uit kan leggen." Dit zijn vreselijke woorden, maar hebben wij de Heere werkelijk nodig? Oppervlakkig Onze tijd kenmerkt zich door ik-gerichtheid. Ik mag gaan zover ik wil. En wie of wat zal de maat aangeven? Door de toenemende wetenschap zien wij steeds minder de hand van de Heeren in ons leven en in het wereld gebeuren. Wie behoudt ons in het leven. God of de medische apparatuur? Door middel van de moderne media komt alles als een stortvloed over ons heen. Daarbij zoeken we steeds naar nieuwe dingen. Het is alsof de tijd sneller gaat dan vroeger. Veel dingen raken ons niet meer. We worden oppervlak kig en in onze beeldcultuur wordt luisteren naar het gesproken woord steeds moeilijker. Uiteindelijk laten DVD's en video's ons leeg, omdat het niet over wezenlijke dingen gaat. God heeft ons echter in deze tijd geplaatst en hij geeft ons Zijn Woord nog. Laten we er dan ook in lezen en er naar leven, en niet toe geven en loslaten. Want alleen het Woord van God houdt stand in eeuwigheid. Van deze avond is een opname beschikbaar. Belangstellenden kunnen bandjes bestellen bij SGP-jongeren Flakkee, via telefoonnum mer (0187) 486598, of via e-mail: j.ldeviet@kliksafe.nl. -34- Tegen de morgenstond is het geluid al zo dicht gena derd, dat ze de inslagen van bommen en artilleriegra naten kunnen onderscheiden. Tweemaal worden ze door vliegtuigen aangevallen, waarbij de nodige ver liezen worden geleden. En eer het middag is, spuiten overal rondom hen fonteinen zand omhoog van de in slaande granaten. De vijand nadert. Dan zien ze de tanks. Zover het oog reikt zijn ze er, als grote insecten die grommend naderbij kruipen en als een vuurspu wende wals alles wat op hun weg komt vermalen. Het gevecht ontbrandt. Tanks daveren over de Russi sche Unies. Achter de tanks de infanterie. Gebogen figuren zwaar bewapend en ondersteund door lichte gevechtswagens, die met hun mitrailleurs de stellingen besproeien. Langzaam maar zeker worden ze na een zware strijd teruggedreven. Het wordt een terugtocht vol ontberin gen. Telkens moeten de overgebleven mannen zich verschuilen voor de Duitsers die overal opduiken. De tankspitsen zijn al tientallen kilometers verder doorge drongen dan de infanterie, die zich nog bezighoudt met zuiveringsacties. Terwijl kapitein Iwan Sokorsky zich naar de Russische linies haast, vergezeld van een klein aantal mannen die de strijd hebben overleefd, denkt hij angstig aan zijn vrouw en zoon, die ook door de oprukkende Duitsers zijn vertast. Het antwoord hierop krijgt hij pas na de oorlog via het Rode Kruis. Zijn vrouw en enige kind zijn in Duitsland in een kamp omgekomen. Toen Duitsland de oorlog verloren had, is hij in dat kamp gaan kijken. Daar hoort hij van de gevangenen, hoe de Duitsers tekeer zijn gegaan. Verbitterd en vol haatgevoelens voor hen, die zovele Russen leed hebben aangedaan, besluit hij om overplaatsing te vragen naar een gevangenkamp, waar hij zijn gevoelens wil botvieren op de Duitsers die hem het liefste wat hij bezat hebben ontnomen. Hij krijgt zijn overplaatsing en wordt commandant van het krijgsgevangenkamp 22-12 dat ver van de bewoonde wereld in de taiga ligt. De eerste tijd treedt hij barbaars op tegen de plennies, totdat hij er achter komt, dat er onder hen bijna net zoveel slachtoffers van het Hitler- regiem zijn als onder de Russen. Zijn eerste verlof brengt hij door in een stadje ergens aan de rand van de Oeral. Daar ontmoet hij Alja, een jonge vrouw, met wie hij vroeger al contact heeft gehad. Ook zij heeft in de oorlog alles verloren. De dagen van zijn verlof brengen ze samen door. Daarna volgt een hartelijke briefwisseling. Het voorlaatste verlof zijn ze verloofd en nu, als de sneeuw van de tai ga verdwenen is, gaan ze trouwen. En eens zullen de kampen waar de gevangenen nu nog zuchten onder de tucht van de Russen worden opgeheven. Dan zal hij samen met Alja een huisje betrekken ergens in het rui me land voor de Oeral. Kolonel Iwan Sokorsky keert tot de werkelijkheid terug. Voor hem op zijn bureau ligt de zilveren roos. Met liefde is deze hersteld en verfraaid door een Duit ser. Hij glimlacht. Het is maar goed dat men niet kan blijven haten. Tenslotte kan niemand van hen, die hier in gevangenschap zitten, iets doen aan wat hem en vele anderen is overkomen. Haat leidt tot niets; slechts in het elkaar wederzijds waarderen en respecteren ligt het leven. Maar of dat ooit zal gebeuren? De kolonel schudt nadenkend zijn hoofd, terwijl hij het zwartleren doosje in de kast bergt. Een paar dagen later, als Hans Pinter zijn gereed schapskist opent, valt zijn mond open van verbazing. 'Hier en gunder en nog veel verder', stottert hij: 'Moet je nou eens kijken, de kerstman is op bezoek geweest.' Met ogen waarin het ongeloof duidelijk staat te lezen kijkt hij in de kist. Daar ligt het grootste wonder dat hij sinds enkele jaren niet meer gezien heeft. Twee pakjes sigaretten en een grote baal tabak van een kwaliteit die hij zich nauwelijks kan herinneren, dat die ooit eens, ver voor de oorlog, in de winkels te krijgen is geweest. Meer dan een minuut staart hij naar het wonder. Dan steekt hij heel voorzichtig zijn wijsvinger uit om te voelen of het wel echt is. En werkelijk, het papier kraakt zacht en een kruidige geur stijgt uit de kist omhoog. Hans snuffelt als een speurhond en sluit daarbij zelfs zijn ogen. 'Drommels, wat een mens toch mee kan maken.' Hij fluistert het plechtig, terwijl zijn ogen onafgebroken op het wonder gericht blijven. Het mocht anders weer eens weggaan. Hij zucht heel diep. Dan pakt hij de sigaretten en de tabak uit de gereedschapsldst. Hij duwt eraan. Speek sel loopt hem in de mond bij de gedachte dadelijk dat heerlijks te kunnen genieten. Amerikaanse sigaretten en tabak uit Holland. 'Hoe in vredesnaam is zoiets mogelijk.' Hij zegt het hardop. Dan neemt hij er een sigaret uit, bekijkt die aan alle kanten en steekt hem in zijn mond. Hij zucht van genot. Vuur moet hij eerst maken door met een aanste ker waarin een vuursteentje zit, het gasvlammetje van zijn soldeerpit te ontsteken. Dan houdt hij de sigaret erbij en trekt de rook diep in z'n longen. Wijd gaan z'n ogen open als de tabaksrook zijn longen prikkelt en meteen lijkt het of duizenden fijne naalden zich in zijn hersenen boren. 'Wel, da's goed spul', weet hij nog juist uit te brengen alvorens in een benauwde hoestbui uit te barsten. Dan legt hij z'n voeten op de werktafel en leunt daar bij behaaglijk achterover. Met intens genoegen rookt hij zijn sigaret, maar heeft nadien een gevoel alsof hij dronken is. De omgeving lijkt wazig te worden en onder zijn schedel zit helemaal niets meer, alles is leeg. De rijkdom, zomaar gekregen, is hem letterlijk en figuurlijk naar het hoofd gestegen. Hans denkt na wie de goede gever wel kan zijn: al heeft hij een sterk vermoeden dat de kampcommandant er wel meer van zal weten. Zekerheidshalve zoekt hij een beter plaatsje voor de tabak en sigaretten, want als er iemand bij hem zou binnen lopen, en dat gebeurt nog al eens, dan is het met zijn rijkdom gedaan. Een Rus zou zich de kans niet laten ontgaan om zich van zo'n hoeveelheid rookwaren meester te maken. De sigaret ten stopt hij weg in een kast, maar met de tabak gaat dat moeilijker. Tenslotte vindt die een plaatsje onder het tafelblad waar het met een stukje draad wordt vastge maakt. Later haalt hij de tabak weer te voorschijn en draait een sigaret. Ook de kwaliteit hiervan is beter, dan hij in Duitsland ooit heeft gekend. Hans berekent hoeveel sigaretten er uit de baal tabak gedraaid kunnen worden. Dat moeten er heel wat zijn. Met een beetje zuinig aan doen, kunnen er vijftig uit een half ons gemaakt worden. Dat is veel. Voor een plenny een ver mogen. En hij, Hans Pinter, heeft minstens een half pond tabak. Dat betekent tweehonderdvijftig sigaret ten. 'Da's niet niks', mompeh hij. En eerlijk gezegd, Hans denkt daarbij ook aan z'n maats in de barak. Dat zijn honderd man. Als hij die allemaal een sigaret laat rollen, kost hem dat een ons tabak. Er blijft nog genoeg over voor hemzelf. Je bent tenslotte niet alleen voor jezelf op de wereld gekomen. Dat men zijn naaste lief moet hebben, heeft hij van kindsbeen af van huis meegekregen. (wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2005 | | pagina 5