Strijd tegen het terrorisme: De derde wereldoorlog is in volle gang Vaste 'groene' planten Knutselmiddag voor kinderen EIIIUnDBI-raEUWS 'Der Untergang' in Middelharnis te zien Als we het hebben over het Conflict in het Midden-Oosten, dan denlien we aan de strijd tussen Israël en de Pale- stijnen. Maar is dat wel juist? Als we het oog richten op de streek waar vooral Arabisch gesproken wordt - een streek die overwegend door mos lims bewoond wordt - komen we tot de ontdekking dat het onjuist is om Israël te betrekken bij alles wat in het Midden-Oosten gebeurt. Het is waar, er bestaat al verschillende tientallen jaren een Israëlisch-Palestijns con flict. Maar er is meer. Er stierven mil joenen mensen in een acht jaar duren de strijd tussen Irak en Iran. Israël stond daarbuiten. Israël heeft ook niets te maken met de massamoord in Soedan, waar de Arabische mosUmre- gering bezig is haar zwarte christelij ke burgers bij duizenden af te slach ten. In Algerije werden honderden burgers van een of ander dorp ver moord door landgenoten. Dat ging helemaal buiten Israël om. Het was niet vanwege Israël dat Saddam Hoes sein Koeweit binnenviel, Saoedi-Ara- bië bedreigde en zijn eigen bevolking afslachtte. Egypte gebruikte in de zestiger jaren gifgas tegen Jemen, ter wijl Syrië in één week tienduizenden van z'n eigen burgers doodde in El Hamma; dit stond in geen enkel ver band met Israël. Ook de overheersing van de Taliban in Afghanistan staat los van Israël en zo zouden we nog wel even door kunnen gaan. Zelfmoordacties Woorden Een altijdgroene plantendeken op de grond. Het ziet er 's winters meteen al warmer uit. Winter groene vaste planten houden de belofte van leven vast. Zelfs als het snijdend koud is, geven ze kleur aan de tuin. Dat is een van de vele goede redenen waarom steeds vaker voor groenblijvende vaste planten in de tuin wordt gekozen. Tuintips voor februari PAGINA 4 DINSDAG 22 FEBRUARI 200S Bovengenoemde problemen hebben veel meer te maken met het feit dat de Arabische wereld als los zand aan elkaar hangt. De 22 landen van de Arabische Liga hebben een bevolking van 300 miljoen mensen, meer dan de Verenigde Staten. Deze landen met al hun olie en natuurlijke hulpbronnen hebben samen een bruto nationaal product dat klei ner is dan dat van België en Nederland samen. De kloof tussen rijk en arm is er enorm. Veel rijken gebruiken hun geld niet om er zaken mee te doen, maar om zich op te werken als corrupte heersers. De status van de vrouw is ver beneden peil. Mensenrech ten worden op allerlei manieren geschonden. Het aantal wetenschappelijke publicaties van die 300 miljoen Arabieren ligt lager dan die van de 6 miljoen Israëli's. Het aantal geboorten echter is enorm hoog, hetgeen de armoede, de sociale kloof en het culturele verval alleen maar doet toenemen. En dat alles vindt plaats in een regio, die dertig jaar geleden op de nominatie stond het rijkste gebied van de wereld te worden. Het zal dui delijk zijn dat hiermee een ongekende broedplaats voor wrede dictators, terreurnet werken, fanatisme, zelfmoordactiviteiten en algemeen verval wordt geschapen. Opvallend is dat de bewoners de treurige situatie van dit gebied toeschrijven aan de Verenigde Staten, aan Israël, aan de wester se beschaving, aan het Judaïsme en de chris tenheid; aan van alles en nog wat dus, behal ve aan zichzelf. Natuurlijk zijn er onder hen ook miljoenen fatsoenlijke en eerzame men sen. Zij zijn het slachtoffer van een wereld om hen heen, een wereld die bezig is een afkeer van de islam te wekken. De grote massa van de moslims heeft part noch deel aan alles wat met terreur te maken heeft. Maar ze doet er ook niets tegen. Daardoor wordt ze medeplichtig. Politieke leiders, intellectuelen, zakenlieden en vele anderen kennen het verschil tussen goed en kwaad, maar ze durven hun mening niet tot uitdruk king te brengen. De onverklaarde Derde Wereldoorlog - er is geen betere naam voor de huidige sitaatie - die op 11 september 2001 uitbrak, heeft vier speeipunten. Ze zijn er altijd al geweest, maar nooit zo in het ooglopend als nu. Het eerste wapen is: de zelfmoordacties. Ze bestonden allang, maar men heeft ze gepop ulariseerd. Ze zijn een machtig psycholo ge/ "einde van de Hudna": Barbaarse zelfmoordaanslag op een volledig bezette bus in Jeruzalem, (foto Reuters) gisch wapen geworden. De westerse wereld schijnt, zelfs na 11 sep tember 2001, voor dit wapen geen oog te hebben. Het effect lijkt betrekkelijk klein. Het aantal doden en gewonden dat in de afgelopen drie jaar ten gevolge van zelf moordaanslagen omkwam, is aanzienlijk lager dan het aantal verkeersslachtoffers; het aantal mensen dat op 11 september het leven liet, ligt veel lager dan het aantal dat het leven liet bij aardbevingen. Het aantal slachtoffers ten gevolge van zelfmoordaan slagen in Tsjetsjenië haalt het niet bij het aantal mensen dat per dag sterft aan aids. Waarom halen die zelfmoordacties dan de voorpagina's van de kranten en worden ze tot in detail op tv vertoond? Omdat zelf moordacties angstaanjagend zijn, Die angst is ten diepste te herleiden tot het feit dat er in die strijd geen verweer is. Preventieve maat regelen hollen achter de feiten aan. Ze gaan uit van de laatste aanslag, zonder te weten wat de volgende.zal brengen. We kunnen maatregelen treffen om vliegvelden te bevei ligen, maar wie boze plannen heeft, hoeft niet in een vliegtuig te stappen om veel men sen te doden. Al zou men bij ieder treinsta tion een metaaldetector plaatsen, de terroris ten zullen zich opblazen in een theater, con certgebouw, warenhuis, school of ziekenhuis. Hoogstens kan men zijn kwets baarheid nog wat beperken door preventieve maatregelen, door strenge grenscontroles, maar men kan ze niet uitbannen. Zeker niet in een oorlog. En het is oorlog! Wat steekt er achter die zelfmoordacties? Macht, geld en een fanatiek geloof. Men maakt daarbij gebruik van verstoten vrou wen, naïeve kinderen en opgeruide heet hoofden. Nog nooit heeft een Arabische politicus of religieus leider zichzelf opgebla zen. Hebben die er geen belang bij om in de hemel te komen, waar - zoals wordt voorge spiegeld - ze hun (vaak seksuele) lusten kunnen botvieren? Zelfmoordacties hebben niets te maken met armoede of wanhoop. Veel van de armste landen in deze wereld vinden we in Afrika. Daar komen ze niet voor. Een zelfmoord aanslag is een boosaardig en onmenselijk wreed wapen. De organisatoren achter de schermen hebben geen enkel respect voor menselijk leven, zelfs niet voor het leven van hun eigen landgenoten. Ze worden gedreven door een honger naar macht en rijkdom. De enige manier om dit gruwelijke wapen te bestrijden is: aanvallen. Zo bestrijd je toch ook de georganiseerde misdaad? Die schakel je toch niet uit door de kleine drugshandelaar op de hoek van de straat te arresteren? Offensieve krachten dienen te worden gebundeld om de top van de misdaad uit alle macht te bereiken. En laten we maar niet zo tolerant zijn om die wandaden onder de noe mer van armoede, van ellendige kinderjaren, of van wat voor verzachtende omstandighe den dan ook te brengen. Zo weten de geor ganiseerde misdaad en het terrorisme te gedijen. Amerika is dat na de elfde septem ber gaan begrijpen en Rusland na Ossetië (Beslan) ook. Ik vrees dat de meesten in Europa het nog steeds niet verstaan. Dat zal pas gaan gebeuren als de zelfmoordaansla gen ook Europa in groten getale zullen tref fen. Het tweede wapen is: 'woorden', of liever: de leugen. Blikken kunnen doden. Woorden kunnen dat ook. Vaak wordt gezegd dat poli tici, diplomaten, juristen en zakenlieden - willen ze hun beroep goed kunnen uitoefe nen nogal eens moeten liegen. Maar de normen die deze mensen zo hier en daar han teren, zijn kinderspel bij de propaganda die de Arabische wereld voert. Daar zijn heel wat mensen die geloven dat het gebeurde op 11 september een Joods complot was. En wie herinnert zich niet meer die Iraakse Minister van Voorlichting, Mouhamad Said al-Sahaf, die op zijn persconferenties nog van Iraakse overwinningen sprak toen de troepen van de Verenigde Staten al in Bag dad waren? Als een bekende Nederlandse krant een islamiet laat vertellen dat Israël in Rafah zomaar huizen platwalst, mensen doodt en gezinnen op de vlucht jaagt, dan is dat valse voorlichting. Een voorlichting die door miljoenen moshms geloofd wordt, en niet alleen door moslims. Het komt regelma tig voor dat Arabische leiders zelfmoorde naars financieren en bewapenen, vervolgens de daden van zo'n terrorist voor de westerse tv in het Engels veroordelen, maar voor de Arabische tv het tegenovergestelde beweren. Deze leugens, eenzijdige voorlichting en verdraaiing van feiten, hebben geen ander doel dan verwoesten. Het is een machtig wapen. Het is aan te bevelen om - ook al verstaat men geen woord Arabisch - zo nu en dan de tv-zender Al Jazeera eens te bekij ken. Men zal zijn ogen niet geloven! Je kunt met woorden grof maar ook subtiel te werk gaan. Je mag voor of tegen de oorlog in Irak zijn, maar wie aanhangers van Sad dam Hoessein, Yasser Arafat of Osama bin Laden vredesactivisten noemt, gaat toch wel heel erg ver. Nog niet zo lang geleden stapte een vrouw midden op de dag een Israëlisch restaurant binnen. Ze nam plaats naast een tafel waaraan een gezelschap de lunch gebruikte. Ze bestelde het een en ander en blies daarna zichzelf op. Lichaamsdelen vlo gen in het rond. Twintig mensen, waaronder kinderen, verloren daarbij het leven. Arabi sche leiders noemden haar een martelares, de westerse pers sprak van een activiste. Deze woorden zijn veel gevaarlijker dan menigeen denkt. Ze banen de weg voor het plegen van terreur. Goebbels, de Minister van Propaganda onder Hitler, zei: 'Als je een leugen maar vaak genoeg herhaalt, gaan de mensen hem geloven'. Het is een methode die vandaag de dag nog veelvuldig wordt toegepast. Geld Het derde wapen is: geld. Kolossale geldbe dragen, die heel wat sociale problemen zou den kunnen oplossen, worden gebruikt om dood en verderf te zaaien. Tertoristen beste den kapitalen aan reizen, explosieven, schuilplaatsen en het zoeken van kwetsbare doelen. Ook de lieden die hen steunen bij het maken van plannen moeten worden betaald. Ze leiden vaak een comfortabel leven. En dan is er nog een derde groep, die voor het oog goed werk doet. Zij brengt voedsel bij mensen die honger hebben en besteedt ook aandacht aan scholing, maar is tegelijk bezig een nieuwe generatie te hersenspoelen door het kweken van haat en door leugens. Deze groep werkt meestal via moskeeën en ande re religieuze instellingen, maar ook door het opruien via de media. Ze zorgt ervoor dat de democratie geen schijn van kans krijgt, dat de vrouw ondergeschikt aan de man blijft en dat contact met de buitenwereld zoveel mogelijk verhinderd wordt. Het is de groep die - behalve aan de radicale moslimwereld - aan iedereen de schuld geeft van alle ellen de in dit gebied. Daarbij komt dan ook nog de verontrustende factor van een enorm hoog geboortecijfer. De helft van de Arabi sche bevolking is jonger dan 20 jaar. En juist die leeftijdsgroep staat het meest open voor ophitsing, en dat garandeert een paar genera ties blinde haat. Het geld dat voor dit alles nodig is, komt van terroristenstaten, zoals Iran en Syrië. Eer tijds ook nog van Libië. Irak en sommige communistische regimes. Deze staten zijn samen met de Palestijnse Autoriteit de veili ge haven voor hen die aanslagen op hun geweten hebben. De leiders van deze terro ristenorganisaties leiden een comfortabel leven. Hun kinderen tref je niet aan in trai ningskampen voor zelfmoordenaars, wél op de beste particuhere scholen van Europa. Arafats vrouw en dochter wonen in Parijs en genieten van de dollars die bestemd waren voor de arme Palestijnse bevolking. Tekort aan wetten Het vierde wapen in het hedendaagse wereldconflict is: een tekort aan wetten. De wereld, die als norm de democratie heeft, gaat uit van het handhaven van (internatio nale) wetten, van mensenrechten, van vrije meningsuiting, van een vrije pers en nog meer vrijheden. Zij respecteert godsdiensti ge plaatsen, maakt geen gebruik van zieken huizen en ambulances voor oorlogsdoelein den en gebruikt geen kinderen als menselijk schild of als een menselijke bom. Nog nooit was er in de geschiedenis zo'n schending van dit soort zaken als nu. In politieke kringen houdt men zich bezig met de vraag hoe kan worden voorkomen dat een antidemocratische partij een verkiezing wint, omdat de achterliggende gedachte van zo'n partij is de democratie af te schaffen, zodra dat mogelijk is. Een duidelijk voor beeld daarbij was de NSDAP van Hitler. In democratische landen rijst bij herhaling de vraag of een politieagent het vuur op iemand mag openen om hem te doden, of de overheid telefoongesprekken van terroristen en drugshandelaren mag afluisteren en of de doodstraf mag worden ingevoerd voor moordenaars die opzettelijk veel moorden plegen. Maar nu spelen nieuwe problemen. Mag je een moskee bestormen, die als munitieop- slagplaats voor terroristen dient? Mag je terugschieten als je vanuit een ziekenhuis wordt aangevallen? Mag je een kerk bestor men waar priesters in gijzeling zijn geno men? Mag je ambulances onderzoeken omdat gebleken is dat zelfmoordenaars daar van gebruik maakten om hun doel te berei ken? Mag je een vrouw uitkleden omdat het voorkwam dat iemand voorwendde in ver wachting te zijn, maar in feite een gordel van bommen bij zich droeg? Mag je terugschie ten op iemand die je van achter een groep kinderen belaagt? Al deze dingen gebeuren in het Midden-Oosten. Laten we nu eens uitgaan van de veronder stelling dat iemand in een deftig hotel in Teheran verblijft, dat zijn logies door de Iraanse regering worden betaald en dat hij de ene gruweldaad na de andere in Spanje of Frankrijk pleegt, waarbij honderden onschuldige mensen omkomen. De dader eist de verantwoordelijkheid voor zich op en verklaart in een interview dat hij het voorne men heeft nog meer aanslagen te plegen. De Iraanse regering keurt vervolgens de handel wijze van deze man af, maar gaat door met hem te herbergen, biedt hem een belangrijke functie aan en behandelt hem bij officiële gebeurtenissen als een eregast. Ik geef U te raden wat Frankrijk of Spanje in een derge lijke situatie zouden doen. Net zo min als er een wet bestaat die kanni balen verbiedt een eerste minister op te eten - omdat zoiets in de hersens van niemand opkomt, evenmin bestaan er wetten die betrekking hebben op moordenaars die van uit ziekerihuizen, moskeeën of ambulances schieten. Ook geeft geen enkele wet aan hoe moet worden opgetreden tegen iemand die door kinderen militairen laat bekogelen om vervolgens achter die kinderen weg te krui pen en dan gaat schieten in de wetenschap dat hij zo onbereikbaar is. Ook weet hij dat hij niet gearresteerd wordt, omdat zijn rege ring hem beschermt. Er bestaan nu eenmaal geen internationale wetten die aangeven hoe men handelt met iemand die zelfmoordacties organiseert en comfortabel ondergebracht wordt door een regering die voorwendt zijn daden te veroor delen. De beschaafde landen zullen als een geslo ten eenheid met een ongekende vastberaden heid de strijd tegen dit kwaad moeten aan binden. Ze zullen hen die deze terreurdaden organiseren financieel moeten laten verhon geren, tegengestelde propaganda moeten voeren, boycotten waar het maar enigszins mogelijk is en de aanval openen op die media die in wezen deze praktijken aanmoe digen. We hebben ons daarbij te realiseren dat we in staat van oorlog verkeren. En die strijd is niet zomaar gestreden. Om te winnen, zullen eerst de terroristische regimes moeten wor den uitgeschakeld, zodat er geen veilige haven voor terroristen meer overblijft. Zon der in te gaan op de vraag of de aanval op Irak al dan niet gerechtvaardigd was, kan niet worden ontkend dat de kaart daar veran derd is. De toestand in Afghanistan, Irak en Libië is sterk gewijzigd. Dat is niet het geval met Iran, Syrië en Libanon als kolonie van Syrië. Misschien moet hier Soedan aan worden toegevoegd. Deze overgebleven schurkenstaten worden nu omsingeld door landen die niet sympa thiek tegenover hen staan. Dat betekent een duidelijke strategische verandering. Iran vormt op dit moment het grootste gevaar voor de gehele wereld. Het heeft duidelijk aspiraties om zich naar alle kanten uit te breiden. Het heeft een ideologie die de supe rioriteit over de westerse cultuur opeist. Het is in staat ingewikkelde terroristische daden te plegen zonder al te veel sporen na te laten. Het is bezig nucleaire wapens te ontwikke len. Het sponsort het Syrische terrorisme. Het heeft een behoorlijk aandeel in de acties van de Shiieten in Irak, het steunt de Hez bollah in Libanon met wapens en geld en via haar de Palestijnse Hamas en islamitische Jihad, Het voert terreurdaden uit in Europa en Zuid-Amerika en waarschijnlijk ook in Oezbekistan en Saoedi-Arabië. Ondanks dat doen de meeste Europese landen nog volop zaken met Iran. Ze bagatelliseren de situatie en weigeren de overduidelijke signalen op te vangen. Wil de tolerante westerse wereld in deze krijg niet ten onder gaan, dan zal ze ervoor moeten zorgen dat alle financiële bronnen van de terreurorganisaties opdrogen, dan zal ze moeten ophouden allerlei donaties aan islamitische organisaties te verstrekken. Het heeft geen enkele zin om te gaan zoeken naar subtiele verschillen tussen al-Qaida, Hamas, Shiieten of Hezbollah. Ze zijn alle van dezelfde lap gescheurd. Er moet ook rigou reus worden opgetreden tegen die westerse media die het tenorisme in de kaart spelen, hetzij uit financiële belangen, hetzij uit naï viteit of onwetendheid. Laten we nooit een knieval voor terreur maken. Niemand zal kunnen zeggen dat de onlangs gehouden verkiezingen in Spanje anders zouden zijn verlopen als de aanslag op de treinen een paar dagen daarvoor niet zou hebben plaatsgevonden. Dat is ook niet belangrijk. Maar wat er wel toe doet, is dat de terroristen het gevoel hebben dat zij voor het terugroepen vjin de Spaanse troepen uit Irak gezorgd hebben. Het is niet te hopen dat landen die troepen in Irak hebben, voor drei gementen zullen zwichten. De prijs die Spanje betaalde, zal op den duur hoger blij ken te zijn. Het moet met de Arabische landen naar een democratie, maar dan een democratie met vrije verkiezingen, een vrije pers, vrije meningsuiting, een goed functionerend rechterlijk systeem, gelijkheid voor mannen OUDDORP - De Commissie Verenigings- werk organiseert een zending- en knutsel- middag voor kinderen van 4 tot 12 jaar Deze middag wordt gehouden op vrijdag 25 febru ari in verenigingsgebouw Eben-Haezer. De kosten bedragen 2 euro per kind en de opbrengst van de middag is bestemd voor de Stichting Onderlinge Zorg Oekraïne. Veel kinderen hebben zich al opgegeven. Heb je ook zin om te komen? Je kunt nog kiezen uit de volgende dingen om te knutselen: het wapen of een puzzel van de Oekraïne figuur zagen, verven, met knijpers knutselen of iets van brooddeeg maken. Als je wilt komen, bel dan naar Jorine Stasse (tel.: 687352) om door te geven watje wilt knutselen. Trek niet je allerbeste kleren aan, zeker niet als je wik gaan vervenDe middag duurt van half twee tot vier uur. Vóór het knutselen wordt eerst nog een verhaal verteld. Vanaf half vier mogen ouders en belangstellenden ook komen. Er zijn dan o.a. bolussen en cakes te koop, of een kopje koffie of thee met een plak zelfgebakken cake. Ook zullen er spul len van de stichting OZO te zien zijn. Harte lijk welkom dus op de zending- en knutsel- middag! November 1942: De jonge Traudl Junge wordt aangenomen als secretaresse van Adolf Hitler. Bijna tweeënhalf jaar later, op 20 april 1945viert ze Hitlers verjaardag in de Führer- bunker. De getrouwen van de nazi-leider zijn nog éénmaal naar Berlijn gekomen. De Russen staan dan al aan de rand van de stad. Op documentaireachtige en tevens indruk wekkende wijze geeft de film 'Der Unter gang' de allerlaatste dagen van het Derde Rijk weer, waarbij als basis voor het scena rio onder andere de Hitler-biografie van Prof Dr. Joachim Eest en Bis zur letzten Stunde van Traudl Junge zijn gebruikt. Geschiedkundig volgt de film dan ook nauwgezet de ware loop van de geschiede nis. In het kader van de 60-jarige herdenking van de bevrijding vertoont filmhuis Middel harnis op donderdag 3 maart en vrijdag 4 maart de film Der Untergang van regisseur Oliver Hirschbiegel. Wegens de verwachte grote belangstelling is reserveren noodzake lijk, ook voor leden van het Filmhuis; dit om teleurstelling te voorkomen. Reserveren kan telefonisch van 9.00-12.00 uur bij het Diek- huus, of via e-mail: receptie hetdiek huus.nl. De aanvang is 20.00 uur. De entree bedraagt 6 per persoon 3 voor CJP/65+) en 4 voor leden van het Filmhuis. en vrouwen, wetten tegen racistische ophits ingen en tegen smaad en het bestrijden van een wetteloos gedrag inzake ziekenhuizen, gebedsplaatsen en kinderen. Een regehechte overgang van dictatuur naar democratie zal echter niet mogelijk blijken. Dat zien we in Rusland en China. Beter is een geleidelijke overgang naar democratie, zoals in Jordanië. Het is niet uitgesloten dat de beschaafde wereld uiteindelijk aan het langste eind trekt, maar hoe langer het duurt dat we oog krijgen voor de werkelijkheid van de oorlogssituatie waarin we verkeren, des te kostbaarder en pijnlijker zal de overwinning zijn. vH Groenblijvende vaste planten zijn ook designplanten. Ze spelen een steeds grotere rol in de aankleding van de tuin. Vaste planten bloeien per soort gemiddeld maar zo'n drie weken, voor de rest moeten ze het hebben van hun blad. Met wintergroene vaste planten is dat altijd in talloze tinten en vormen aanwezig. Uw tuin wordt nooit meer kaal en er kunnen bovendien allerlei bloeiende bolgewasjes ongestoord tus sen overwinteren. De grond blijft onder het groene blad beter vochtig (minder sproeien!) en de bodemtemperatuur blijft gelijkmatiger (heel belangrijk voor de plantenwortels, juist nu de winters steeds zachter worden en beschermende sneeuwlagen vaker ontbreken). Bovendien zijn wintergroene planten erg onderhoudsvriendelijk. De meest geschikte soorten Er komt steeds meer keuze in groenblijvende vaste planten. Heel mooi zijn de aronskelken, met name Arum italicum-vormen als 'Pic- tum' met crèmewit getekend blad, groenwitte 'bloemen' in het voor jaar, daarna lode bessen. Het glanzende mansoor (Asarum), kruipend zenegroen (Ajuga) met z'n intens blauwe bloemen, de schoenlap- persplanten (Bergenia) met 's winters vaak roodpaars verkleurend blad en prachtige bloemen in de lente, mooie wolfsmelksoorten (Eup horbia) met veel geel en frisgroen, het stinkend nieskruid (Helleborus foetidus) met z'n beeldschone Uchtgroen-met-rode bloemen in het vroege voorjaar, of andere kerstroos-verwanten als H. argutifoHus, H, niger (de echte kerstroos) en hun talloze hybriden. Denk ook aan longkruid (Pulmonaria) met z'n zijdezachte stengels en bloemen en blaadjes vol puntjes etherische olie, de geelbloeiende (in de vroege zomer), bodembedekkende Waldsteinia en de vele tientallen soorten groenblijvende varens, grassen en lage bamboes. Planten en goed onderhoud Houd rekening met de eisen van de planten voor hun groeiplek: zon nig of beschaduwd, drogere of wat vochtiger grond. Het staat op de etiketten. Verbeter de grond voor het inplanten met organische mest. Plant in groepjes van oneven aantallen. Dat staat het mooist. In pot gekweekte planten kunnen het hele jaar door worden geplant, ook nu. Het mag alleen niet vriezen als u plant. Druk de grond rond de klui ten goed aan. Wintergroene vaste planten blijven ook 's winters door hun blad 'ademen'. Zorg dat ze niet 'stikken' onder de afgestorven blader- en stengelmassa's van de niet-wintergroene vaste planten er omheen. Haal dat dode materiaal tijdig weg. Geef de planten ieder voorjaar voedsel. Deze kerstrozen geven kleur aan de wintertuin, bovendien zijn ze onderlioudsvriendelijk. (Foto: PPHj Hagen van meidoom, beuk en veldesdoom kunnen bij vorstvrij weer worden gesnoeid. Snoei druif, kiwi en blauweregen (Wisteria) ruim voor eind februari. Ook knotbomen nu snoeien. Haal eventuele sneeuw van coniferen met opgaande takken. Die kunnen anders uit buigen en breken. Controleer overwinterende kuipplanten op onge dierte. Overwinterende fuchsia's nu snoeien. Zorg voor een opening in het ijs op de vijver (niet hakken, het gat erin smelten met een ketel- tje heet water). Oud blad bij klimop verwijderen. Boonibanden con troleren.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2005 | | pagina 4