Reuma kan luisteren IlESTEmifB. Technische School biedt stevige praictische basis voor verdere studie Sing-in te Dirksland Hoe ziet uw Boekenweek er uit? mm SU ^ii-iDiiLffligEiiig m mmw Advertenüëii VOORBIIN ARBËIMU. 'Bus is een basisvoorziening!' Martijn Goemaat na afstuderen: iReumalijn Informatieavond Flakkeese zendings- markt verzet OPENING De rol van de moeder als onderwijzer Eerste zeeviswedstrijd 'De Viscromte' Bustoer Rondje Voorne Bustoer Rondje Goeree en Overflakkee Wandelen Rondje Brielle Vrijwilligers nog steeds welkom Gospelkoor Ter Amore' nodigt u uit 90 jaar geleden 4 tot 18 Februari 1915 Antirevo lutionair v,r,r.r^r^ r^^ u-IN HOC SIGNO VINCES Orgaan Heden is het 4Q JAABge-fr -S leden dat 8904 i^ I Nioolaas Buth Mzn. bij mij te Middelharnis in dienst g^ ►g trad. Al die jaren diende hij k^ I« mij met ijver en trouw, a^ t| H. SCHOONEJONQEN Jacobsz. it tS 's Gravenhage, 1 Maart 1915. LSGPOTIES TE KOOP. Puike één-jarige eiKenhoiOicrn Icg- poters en roode etar. Te bevragen bij L. KEIJZER Sr Commissionnair te Stad a/t Haring :±iS8S9 M. BREEMAK Mz. OOLTBENSPLAilï. Zoo spoedig mogelijk j^evraa^d 2 a 3 SMIDSKNECHTS. Adres: P. BOUMA, inachiiie- suiederf}, Sommelsdijk. 8931 GEVRAAGD direct oi met Mei een flinke DIENSTBODE, niet beneden 18 jaar, met de wasch bekend en van g. g. voorzien. Aanbiedingen Dir. Gasfabriek Oude Tonge. 8934 Gevraagd een nette en zinde- 8932 WERKMEID EEN HUISHOUDSTER, leeftp 80 a 40jaar, een weduwe met één kind, komt ook in aanmerking. Adres: 0. Heijndijk J.Cz duinen Oostvoome.8928 Gevraagd een gehuwd arbeider die desnoods ook met paarden kan om gaan. Ken flink woonhuis beschikbaar. Adres: W. VAN ROSSUM, Stel lendam. S939 TE KOOP aangeboden ongeveer 50 tL.fi. pnlU kiemend over jarig ZEEUWSCH UIENZAAD Brieven onder letter M. Bureau de zer Courant 8937 Het Bestuur van den polder Dirks land maakt bekend, dat het op Don derdag den 18 Maart 1915, des voor- middags tien ure in het gemeentehuis te Dirksland zal aanbesteden M mMmi m ilen Mn- feraoleü in een motorgemaal- gelionw met liiilielioorenile mi ten, Bestek met teekening veikrijgbaar tegen f0 75 bij den polderopzichter P. DE GROOT te Dirksland, die op Wot>n8dag tevoren des namiddags vier uur inlichtingen verstrekt en aanwijzing doet. Bijeenkomst bij het station van dea tram. 8903 Bet Bestuur voornoemd, G. BOSSCHIETER, Voorzitter J. ROOIJ, Secretaris. Dirksland, den 27 Febr. 1915 BURGERLIJKE STAHD. UITSLAG AANBESTEDING. POSTERIJEN. RECHTZAKEN. Pubiikatie van de Vereniging Streeianuseum, Kericstraat, Sommelsdijlt. E.Bl. GOEDEREEDE - Twee weken gele den rondde Martijn Goemaat zijn stu die aan de HTS in Rotterdam met suc ces af met een afstudeerscriptie die hij in samenwerking met twee medestu denten vervaardigde. De scriptie bevat een bouwtechnische uitwerking van de bouw van een woontoren aan het Oostplein in Rotterdam. Voorlo pig aan het eind van zijn studie geko men wijst Goemaat op het belang van goed technisch onderwijs, zoals hij dat heeft gevolgd op de Technische School in Middelharnis. Technische School CDA Statenfractie: De zeventigste Boekenweek! Een jubileum om terug te blikken, en dat wordt van 9 t/m 19 maan gedaan met het thema 'Spiegel van de lage landen - boekenweek over onze geschiedenis'. Het Boekenweekprogramma, dat de regionale bibliotheken samen met streek- en gemeentearchieven en historische verenigingen organiseert, biedt lezingen, modeshows, vertelvoorstellingen, tentoon stellingen, films en schrijversbezoeken, georganiseerd rond thema's als streekkle- derdrachten, archeologische vondsten in Hellevoetsluis, de Duinhuisjes in Westvoor- ne, Flakkeese boerenhofsteden, vrouwen die woonden en werkten in Rozenburg, Brielse vertellingen, Oostvoornes Jacobaburcht en Tussen Kunst&kitsch in Middelharnis. De Nederlandse geschiedenis wordt belicht met onder andere de vertelvoorstelling Karel en de Elequast, de film Het meisje met de Parel, en de lezing Schrijvers die historie maakten. Als klap op de vuurpijl geeft Geert mak een lezing in Middelharnis. Een uitgebreid overzicht van alle biblio theekactiviteiten staat in de Boekenweekfol der die vanaf heden klaar ligt in de bibliot heken van Brielle, Hellevoetsluis, Middel harnis, Ooltgensplaat, Oostvoome, Ouddorp, Oude Tonge, Rockanje, Rozen burg, en Spijkenisse. Ze zijn ook te vinden op de website van alle bibliotheken. Speciale aandacht verdienen enkele histori sche bus- en wandeltochten. Een verrassende rondrit onder leiding van streekarchivaris Leen Hordijk., waarbij de aandacht uitgaat naar cultuurhistorische ele menten. Er wordt veelvuldig gestopt om uit leg te geven over wat er is (of was) te zien. Dichters van het Literair Café Brielle lezen onderweg passende poëzie voor. Woensdag 9 maart 2005, van 14.00 - 16.30 uur, start: Streekarchief, De Rik 22, Brielle. Deelnamekaarten a 7,50 zijn tot 1 maart a.s. te koop in alle bibliotheken. De schilderijen die Rien Poortvliet maakte over het Flakkee van weleer kent u wellicht uit het boek 'Langs het tuinpad van mijn vaderen'. Een gids van het museum neemt u mee terug naar die tijd en leidt u langs de ori ginelen. Vervolgens laat een rondrit over Goeree-Overflakkee zien waar het allemaal was en welke sporen nog terug te vinden zijn. Zaterdag 12 maart 2005, van 13.30 - 16.15 uur, start: Rien Poortvliet Museum, Raad huisstraat 1, Middelharnis. Deelnamekaar ten a 7,50 zijn te koop in alle bibliotheken. Ontdekkingstochten door Brielle onder begeleiding van ervaren stadsgidsen. Gedu rende de Boekenweek wordt voor een korte koffiepauze tijdens de ochtendwandeling ook het Arsenaal bezocht, waarin Biblio theek Brielle is gevestigd. De wandeltocht Rondje Brielle (duur ca. anderhalf uur) kan worden gemaakt na afspraak met A.J. Luik, telefonisch: 0181- 418421, of per e-mail: gidsenproep@vpri.com of: ailuik@hotmail.com. Deelname kost 3. Start: VVV, Markt 1, Brielle. Wie reuma heeft kan altijd terecht bij de Reumalijn. Met praktische vragen. Maar ook voor een gesprekje met iemand die precies begrijpt watje doormaakt als je reuma hebt. Bij de Reumalijn zitten ook mensen die zelf reuma hebben, lotgenoten dus. Die heel goed kunnen luisteren. En die vaak heel voor al uw vragen nuttige adviezen hebben. over reuma U kunt ook kijken op maandag t/m vrijdag www.reumalijn.nl lo -16 uur o.io pm) 0900 20 30 300 MELISSANT - De onlangs aangekondigde informatieavond voor de op 8 maart a.s. te houden vierde Flakkeese Zendingsmarkt is verzet naar woensdag 9 maart 2005. De avond wordt gehouden in de kerk van de Gereformeerde Gemeente te melissant. Vele standhouders hebben zich inmiddels al voor de zendingsmarkt aangemeld. Heeft ook u nog interesse voor een plaats op deze markt, dan kunt u hierover informatie krij gen via telefoonnummer 0187-603630. Ook zijn er nog rommelmarktspullen wel kom. Deze kunnen - na een telefoontje naar (0187) 603764 - worden ingeleverd aan het adres Achterweg 8 te Melissant. Ten slotte worden er nog vrijwilligers gevraagd die deze dag een handje willen helpen. Zij kun nen bellen naar (0187) 605042 en worden uitgenodigd om de informatieavond van 9 maart te bezoeken. Het gospelkoor 'Per Amore' uit Stellendam hoopt zaterdag 12 maart a.s. in de Hervorm de kerk te Dirksland een uitvoering te geven van de musical 'The Way of the cross'. In het voorprogramma zal er eigen Nederlands Repertoire met samenzang worden gezon gen 0.1.V. Ad de Joode. Het geheel staat in het teken van de lijdenstijd. Er zal een col lecte worden gehouden voor de hongerstrijd in Darfur. De aanvang is 19.30 uur, de kerk gaat open om 19.00 uur. Voor nadere info of reserveringen kunt u bellen naar: (0187) 681154 of 602676. Toegangskaarten kosten 4,50, donateurs en kinderen tot 12 jaar betalen 3,50. Kaarten worden verkocht bij VVV 'Oud dorp aan Zee', Kantoorboekhandel Vroegin- deweij te Ouddorp en Middelharnis, Novy Dirksland en aan de kerk vóór aanvang van het concert. Voorjaar cii Zomerseizoen. Niettegenstaande de moeilijke omstandigheden bied ik u toch een praclitige collectie stalen aan in JAPON- STOFFEN enz. Verder MANUFACTUREN, DAMESBOEZELAARS, DASSEN, SAJETTEN en IVIODES. «028 Aanbevelend, kunnende melken Adres: L. JOPPE, Sommelsdijk. gevraagd door J. BOSSCHIETER, Kralingen, Dirksland, 8913 (ÏËVRAAGD MIDDELHARNIS. Geboren: Lena, d. v. Adam Driesse en Hiltje Koote, Cornelia Qeertruide, d.v. Abra ham jongejan en Teuntje de Koning. Gehuwd: Marinus van den Bosch, 23 j. en Aagje Smit, 21 j. DEN BOMMEL. Levering 210 M* goed zuiver gewasschen onderhoudsgrint, (niet geel), 1 —4 c.M., vrij op den wal aan de kaai aldaar. Keuring op den wal, meting volgens voorschriften, deel voor 15 April, voor 15 Mei en de rest voor 15 Juni. Alle kosten zooals lossen, oc trooi, havengeld enz., voor rekening van den aannemer. Qem. best. A. Vrijlandf en Co., Utrecht f2.43; H. v. Dijk, Den Bommel f2.19; P. den Breejen v. d. Bout, Nijmegen f2.14; A. en J. de Bok, Nijmegen f2,08 per M". Levering 250 M' zuiver gewasschen onder houdsgrint (niet geel), 2—5 c.M. vrij op den wal aan de kaai te Den Bommel, keuring op den wal, meting volgens ijk tegen koers van 1575 K.G. perjM-'. De helft voor 1 Mei, de rest voor Juni 1:915. Alle kosten zoo van los sen, octrooi, havengeld, voor rekening van den aannemer. Best. van de polders Den Bommel en de Tllle. A. Vrijlandt en Co., Utrecht, f2.45; A. v. Driel, Briele f2.2D; P. Diepenhorst, Som melsdijk f2.14; P. den Breejen v. d. Bout, Nijmegen 12,14; C. v. d. Heuvel 12,09; A. de Bok, Nijmegen f 2.08; Gebr. Swots Azn., Vliirdiiixveld l'i.m: W."l. Kcrpel, Den Boiii- nicl f 2.03 per M'. DIRKSLAND. Onbcslclbaro brieven over de 2de hellt der maand Fobr, T. Molenaar Michigcn. GERECHTSHOF TE 's-GRAVENHAOE. Den 15den December heeft de Rechtbank te Rotterdam met gesloten deuren behandeld de zaak tegen den 33-iarigen Directeur van de gasfabriek te Oude Tonge, beschuldigd van het misdrijf, strafbaai ge steld bij art. 100, lo. van het W. v. S. Schen ding van de onzijdigheid des lands. De Rechtbank sprak beklaagde vrij. Het O. M. kwam van deze uitspraak in hooger beroep, en heden heeft de zaak voor het hof gediend. Er waren geen getuigen gedagvaard. Ook voor het hof werd de zaak met ge sloten deuren behandeld. Als verdediger trad op mr. J. W. de Kanter, 'advocaat en procu reur, in Den Haag. Het O. M. heeft veroordeeling van beklaag de tot 3 maanden gevangenisstraf geëischt. Mr. de Kanter pleitte vrijspraak. Er kan niet zooveel klaarheid zijn in een wet, dat er geen verkromming mogelijk is van het recht. Bedenk bq het uitwerpen van het anker uwer hoop, dat het haken kan in een grond, die niet vasthoudt. Door Adri van der Laan De afstudeergroep waartoe Martijn Goemaat uit Goedereede behoorde, bestond naast Martijn uit twee medestudenten: Riemer Spinder en Jeroen Knijn. De bouwkundestu- denten kozen voor een indrukwekkende afstudeeropdracht: de bouwtectmische uit werking van een nog te ontwikkelen woon toren van 110 meter hoog aan het Oostplein in Rotterdam. Het plan is momenteel nog in de ontwerpfa se en ligt bij de architecten en ontwikkelaars voor verdere uitwerking. Er was door de planvormers wel een voorstudie gemaakt waar in grove lijnen de gebouwen waren geschetst. Via de ontwikkelaars kregen de studenten deze voorstudie aangereikt, waar na zij, als afstadeeropdracht, konden begin nen aan een bouwtechnische uitwerking. Het resultaat van de samenweridng is een indrukwekkende stapel bouwtekeningen - die de studenten met het autocad-systeem hebben gemaakt - en verschillende boek werken met berekeningen hoe de bouw uit gevoerd zou moeten worden. Hoogbouw Het onderwerp van het werkstuk van de stu denten is gesimeerd aan het Oostplein in Rotterdam, op de plaats waar momenteel nog een oud bankgebouw staat dat binnen kort afgebroken zal worden. De woontoren zal worden geplaatst op woonblokken van Martijn Goemcun met een tekening van de 110 meter hoge woontoren op het Oostplein. (FaUi Adri vim der Liiiini drie verdiepingen hoog. Het bleek voor de studenten een hele klus te zijn om alles - op papiier - zodanig uit te voeren dat het uitein delijke ontwerp de toets der kritiek kon doorstaan en dat ze met succes hun studie konden afronden. Het stukje teamwerk is Martijn goed bevallen: "Je werkt gezamen lijk naar iets toe en dat geeft veel voldoe ning". Zo hebben de studenten de kennis die ze in de afgelopen jaren met het afstudeerproject hebben opgedaan in de praktijk gebracht. Heel belangrijk vindt Martijn zijn vooroplei ding die hij heeft gehad, voordat hij kon afstuderen. En in dit verband wijst hij op het belang van het volgen van onderwijs op de Technische School. Een simulatie van de woontoren, geprojecteerd op het Oostplein in Rotterdam, waaraan Martijn Goe maat en zijn collega-studenten hun afstudeeropdracht hebben gewijd. Zo'n tien en een halfjaar geleden koos Mar tijn Goemaat uit Goedereede, ondanks het atheneumadvies dat hij kreeg, voor de Tech nische School in Middelharnis. En nu, na het beëindigen van zijn studie aan de HTS in Rotterdam, verzekert hij van die keuze geen spijt te hebben gehad. Hij wijst erop dat het heel belangrijk is dat leerlingen met een voorkeur voor techniek ook daadwerkelijk voor het technisch onderwijs kiezen. Zelf heeft hij ervaren dat zijn jaren aan de Tech nische School in Middelharnis heel belang rijk zijn geweest voor de ontplooiing van zijn technische vaardigheden. "Het komt nog al eens voor dat kinderen die vanaf de basisschool een HAVO of atheneumadvies krijgen ook die richting in gaan, maar dat ze zelf toch liever voor de techniek zouden kie zen. En dat vind ik jammer!" Goemaat wijst erop dat juist in de eerste jaren van het voort gezet onderwijs op de Technische School er alles aan wordt gedaan om de leerlingen hun technische vaardigheden te laten ontwikke len. Zelfheeft hij heel veel profijt gehad van zijn jaren op de Technische School, omdat deze technische vorming heel goed aansluit bij de praktijk. Goemaat heeft voor zijn studie aan de MTS en HTS stage gelopen bij grote bouwbedrij ven, zoals Ballast Nedam en J.P. van Eeste ren. Hij heeft daar geleerd dat bij vee! men sen die na de HAVO gekozen hebben voor een baan als architect of leidinggevende functie bij een bouwbedrijf de praktische technische ervaring ontbreekt. En dit wijt hij aan het gebrek aan de praktische keimis die juist op een technische school wordt opge daan. De toekomst ligt voor Martijn natuurlijk in het bedrijf van zijn vader, de kunststofkozij nen- en glashandel in Goedereede. Ook in dat bedrijf hoopt hij de vergaarde technische kennis in praktijk te brengen. Na de beëindi ging van zijn studie aan de HTS wil hij zéker ook de Technische School in Middelharnis bedanken voor de basis die zij heeft gelegd voor de verdere studie van de Goereese bouwkundige. DEN HAAG - De CDA Statenfractie m Zuid-Holland heeft schriftelijke vragen gesteld aan het college van GS over de zorgelijke tendens van het aantal reizi gerskilometers met het openbaar vervoer in het landelijke gebied. De fractie is ver ontrust naar aanleiding van een notitie van de Adviesdienst Verkeer en Vervoer, een dienst van het ministerie van Verkeer en Waterstaat. De adviesdienst stelt dat het aantal reizigerskilometers in het lan delijke gebied in twee jaar met ongeveer 35% is gedaald. Als er nog zo een jaar komt, is het 'OV gedeeld door twee'. Vooral voor de mensen die voor hun mobiliteit afhankelijk zijn van het open baar vervoer zal dit grote gevolgen heb ben. Het CDA stelt dat de bus een basis voorziening is voor alle inwoners van Zuid-Holland. De provincie Zuid-Holland heeft tegen woordig veel bevoegdheden op het gebied van streekvervoer nu dit deels gedecentrali seerd is naar de provincies. Het CDA hecht grote waarde aan een goed openbaar vervoer netwerk, aangezien dit een vorm van mobili teit is waar sommigen totaal op aangewezen zijn. Daarnaast is het openbaar vervoer een alternatief voor de auto, dit kan weer bijdra gen aan een oplossing voor de fileproblema- tiek. Verkeerswoordvoerder De Haas is bezorgd over de situatie van de mensen die afhanke lijk zijn van het openbaar vervoer: "De enor me daling van reizigerskilometers zal grote gevolgen hebben voor het openbaar vervoer netwerk op het platteland. Het lijkt onont koombaar dat er in de toekomst nog meer lij nen geschrapt gaan worden. Juist voor men sen die voor hun mobiliteit totaal afhankelijk zijn van het openbaar vervoer staan hier gro te belangen op het spel. De mensen die een alternatief hebben, zijn kennelijk al overge stapt op de auto. De provincie moet opko men voor de groep die geen alternatief heeft!" De Haas is al langer bezig met de situatie van de reizigers in het openbaar ver voer: "In de Leidse regio hebben we gezien Een schrijver zei eens dat moeders de belangrijkste beschermers van de gezond heid, de opleiding, het intellect, de per soonlijkheid, het karakter en de emotionele stabiliteit van het jonge kind zijn. Ook is zij de onderwijzer van haar kinderen omdat zij over het algemeen meer tijd doorbrengt met haar kinderen dan de man. Voor welke problemen staan moeders gedurende de eerste drie levensjaren van hun kind en hoe lossen zij die op? Dit onderwerp wordt op maandag 21 februari om 21.00 uur bespro ken in het programma 'Ontwaakt Radio' op Radio Flakkee. De presentatie is in handen van Yvonne Caka. Dinsdag om 16.00 uur wordt het programma herhaald. In de Hervormde kerk te Dirksland is er vrij dagavond 4 maart van 19.00-20.00 uur weer een sing-in. Jong en oud is hartelijk welkom; neem gerust vrienden of bekenden mee! De kerkdeuren gaan om 18.30 uur open. Praise- band Image uit Dirksland zorgt voor de muzikale begeleiding. De toegang is vrij. Wel zal er een collecte worden gehouden. dat het schrappen van buslijnen grote gevol gen heeft voor de reizigers, ik maak me sterk voor de gedupeerde reizigers. De provincie kan en moet de situatie voor de reizigers ver beteren." Deze tendens heeft grote gevolgen voor de mensen in het landelijke gebied die aange wezen zijn op het openbaar vervoer. Daar naast zorgt deze situatie ook voor meer auto mobiliteit. Dit brengt de doelstelling om door middel van goed openbaar vervoer de druk op de overvolle wegen te verlichten in gevaar. Het CDA wil weten wat de visie is van het college van GS op dit onderwerp en hoe het college in deze situatie de belangen van de inwoners het beste waarborgt. Hengelsportvereniging 'de Viscromte' orga niseerde afgelopen zaterdag de eerste zee viswedstrijd van het seizoen 2005. Bij inschrijving hadden zich 20 deelnemers aan gemeld. De weersverwachting voor deze dag was niet zo best, maar dat weerhoudt een grote groep enthousiaste zeevissers niet om toch een poging te wagen in het zilte nat. 's Morgens werd er geloot voor de kantnum- mers in de kantine aan de Philiphoofjesweg te Dirksland, en na een bak koffie ging men in colonne naar de Dintelhaven. Tijdens de rit naar de uiteindelijke visplaats bleek dat de weersvoorspelling in volle hevigheid zou uitkomen. Het hemelwater viel met bakken naar beneden en de wind trok in vermogen aan tot een bescheiden kracht negen. Je zou kunnen veronderstellen dat dit reden is om niet te gaan vissen, maar de deelnemers waren op alles voorbereid. Na aankomst bleek de visplek een beetje beschut te liggen en bij de start van de wedstrijd om 10.00 uur werd de watertoevoer uit het wolkendek wat milder. Al snel bleek dat een dag zeevissen niet direct betekent dat er ook vis gevangen wordt. Het duurde lang voor men een visje op de kant kreeg, maar de oorzaak hgt mede in de toch barre winterse omstandigheden. Ondanks het weer bleek dat er vier deelne mers het geluk mochten proeven een vis te verschalken. Om 14.00 uur werd het eind signaal van de wedstrijd gegeven en kon de balans worden opgemaakt. Ie plaats: Jaap Schans, 37 cm. 2e plaats: Marius Knops, 28 cm. 3e plaats: Jan Landman, 20 cm. 4e plaats: Piet Regeer, 18 cm. De overige deelnemers gingen dus zonder vis terug naar de kantine, maar dat weerhield ze er niet van om nog even na te praten over deze visdag. Er was voor een verwarmend hapje en drankje gezorgd, zodat de prijsuit reiking in een gezellige sfeer kon worden verzorgd. Bij deze prijsuitreiking is er voor degenen die niets hebben gevangen de mogelijkheid om toch nog een leuke ü-oost- prijs te winnen tijdens een verloting. Samengevat dus een geslaagde visdag, die op zaterdag 26 februari a.s. een vervolg krijgt in de tweede editie. Voor meer infor matie, inschrijven en aas bestellen, kunt u bellen naar Kees Struik, tel.: (0187) 601527.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2005 | | pagina 6