Werkweek Groep 1, 2 en 3 van o.b.s. Roxenisse op bezoek bij de Technische School Nieuws Evides Waterbedrijf draagt beheer Oost- en Middelduinen over aan Natuurmonumenten uit de kerken EIIAnDBt-niEUMI Kaartverkoop van start! Kinderfeestjes in clubgebouw S.V.I.K. Pau Heerschap treedt op voor Steunstichting De Vliedberg Hersenstlchting/NFGV zoekt collectanten in Ouddorp Snelschaakkampioenschap Goeree-Oveiflakkee PAGINA 9 VRLJDAG 18 FEBRUARI 2005 Op de dag dat deze column definitief gestalte krijgt, wordt de originele werkweek 'door de midden' gezaagd. Er zijn tegenwoordig werkweken in soorten en maten, maar die worden als een eenheid gepresenteerd. De echte werkweek heeft een kop, een staart en een middenstuk. Al die vakantieachtige werkweken kunnen daar niet aan tippen. Deze week gaat het om werken en niet om een weekje workshops in de Ardennen. De veer- tigurige werkweek werd al in de negentiende eeuw bepleit door de grond legger van het communisme. De klassieke dagindeling van Karl Marx: acht uur arbeid, acht uur ontspanning en acht uur slaap wordt nog altijd in de geschiedenisboekjes vermeld. Maar de werkelijkheid is anders. De veertig- urige werkweek is een verworvenheid van de jaren zestig. Ik herinner mij nog goed dat mijn vader en velen met hem op zaterdag(morgen) gewoon naar hun werk gingen. Dat tot circa 1940 op zaterdagmiddag een uur eerder werd gestopt met werken, lees je in talloze herinneringen uit de eerste helft van de vorige eeuw. Dat uur betekende veel. De werkplaats werd opgeruimd, de bazen en de knechts gingen zich wassen en scheren. De kapper had juist veel klanten op zaterdag. Op zaterdagavond rustte men uit en bereidde men zich voor op de zondag. Decennia later werd de werkweek wel korter, maar ondanks mechanisatie en toenemende automatisering is het aantal arbeids uren per week de laatste vijftig jaar niet spectaculair verminderd. Nu staat de werkweek weer ter discussie. Volgens velen moet hij langer, weer anderen willen de hoeveelheid werk zo veel mogelijk verdelen. Iedereen een bepaald aantal uren laten werken werkt in de praktijk helaas niet. Dan de een, dan de ander op een bureaustoel of op een werkplek is praktisch gezien niet haalbaar. Hierbij steekt de discussie over de verhouding tussen werk en vrije lijd schril af. Waar de ene burger bij wijze van spreken over zeeën van tijd beschikt, heeft de andere te kampen met het maandagmorgengevoel. De opstart na twee dagen niet werken is vaak moeizaam. Het heerlijk vrije gevoel moet plaats maken voor de tredmolen van de dagelijkse arbeid; of heeft u iedere dag afwisselend en boeiend werk? De doorsnee werker loopt op tegen collega's als de kantjesloper, de streber en heiligboontje. Of ont moeten we elkaar op de werkplek en zijn we ten diepste allemaal liever lui dan moe? Zijn we de burn-outs van collega's, vrienden en familie vergeten of doemen er andere verschijnselen op die een streep door de werkweek zetten? Een werkweek die in de nabije toekomst langer wordt, is onvermij delijk. Alleen de vrije zaterdag lijkt onaantastbaar. Maar die dag is al zo gevuld met allerlei zaken dat hij voor een gemiddelde werkdag niet onder doet. Tegelijk staat de pensioengerechtigde leeftijd, ook een verworvenheid die geleidelijk aan omlaag ging, de laatste tijd weer ter discussie. Die leeftijd gaat onvermijdelijk omhoog en daarmee het aantal werkweken in een mensenleven. Kortom, ruim honderd jaar nadat Marx de ideale werkdag formuleerde, zijn we ondanks verregaande mechanisering en automatise ring niets verder Misschien is het wel goed dat er gemiddeld acht uur per dag wordt gewerkt, maar een betere verdeling van de totale hoeveelheid werk die er verricht moet worden, is anno 2005 meer dan het overwegen waard. OUDDORP- De bekende 'dialectver teller' Pau Heerschap zal volgende maand een avond verzorgen in 'De Vliedberg'. Hij is uitgenodigd door Steunstichting De Vliedberg. Steunstichting De Vliedberg is opgericht om juist dat 'stukje extra' aan het Ouddorpse Zorgcentrum te verlenen wat niet door sub sidies wordt gedekt. Om aan financiële mid delen te komen, organiseert de Stichting ver schillende acties, waarmee al verschillende nuttige zaken voor De Vliedberg konden worden aangeschaft. Zo werden vorig jaar nieuwe logeerbedden aangeschaft en werd er een bijdrage geleverd aan therapieappara- tuur. Met het organiseren van de dialectavond met Pau Heerschap heeft de Stichting twee doe len. Men wil de bezoekers niet alleen een gezellige avond bieden, maar met de netto opbrengst van de bijeenkomst wil de Stich ting ook haar kas weer vullen, zodat ook in de toekomst weer nuttige dingen voor De Vhedberg kunnen worden aangeschaft. Toegangskaarten kunnen vanaf heden a 5 worden gekocht bij de receptie van De Vliedberg aan het Hoge Pad in Ouddorp. Het aantal kaarten is beperkt, dus belangstellen den doen er goed aan om tijdig een toe gangskaan aan te schaffen. Koffie of thee is bij de prijs inbegrepen. De avond wordt gehouden op vrijdag 18 maart in de Grote Zaal van De Vliedberg te Ouddorp. De aanvang is 19.30 uur, de zaal gaat om 19.00 uur open. DIRKSLAND - Sinds januari 2005 worden in het clubgebouw van Stichting Verenigd In Kracht aan de Philipshoofjesweg kinder feestjes gehouden voor kinderen in de leef tijd van 4 t/m 12 jaar. Voor al deze leeftijden worden verschillende soorten themafeestjes aangeboden, waarbij gekwalificeerde bege leiding aanwezig is. Het clubgebouw van SVIK wordt voor alle verschillende thema's ook speciaal aangekleed. Van 13.30 uur tot 17.30 uur worden de kin deren vermaakt met leuke spelletjes en knut selwerkjes, geheel in het thema passend. Tij dens het feestje wordt er ook een maaltijd genuttigd. Hiervoor kan een keuze worden gemaakt uit twee verschillende menu's: poffertjes of patat met snack. En natuurlijk een ijsje toe. Tijdens het feestje krijgen de kinderen meerdere consumpties. De feestjes worden niet georganiseerd in de schoolvakanties die vallen in de regio mid den. U kunt reserveren voor minimaal 5 en maxi maal 15 kinderen. Gelieve minimaal 3 weken van te voren reserveren. Hoewel dat niet noodzakeUjk is, bent u als ouders natuurlijk zelf ook van harte welkom. Voor informatie over deze kinderthema- feestjes kunt u een informatieboekje of informatiemailtje aanvragen, waarin de feestjes worden omschreven en de prijzen staan vermeld. U kunt deze informatie aan vragen of een feestje reserveren bij N. Gier man, tel.: 0187-609314. Ieder jaar wordt in februari gecollecteerd voor ruim 3,5 miljoen mensen met een 'ziek te in het hoofd'. In 2005 vindt de collecte plaats in de week van 27 januari tot en met 5 maart. De Nationale Collecte Hersenziekten en Psychische Ziekten is een initiatief van de Hersenstichting Nederland en het Nationaal Fonds Geestelijke Volksgezondheid (NFGV). Beide organisaties maken zich sterk voor betere behandelmethoden, maar ook voor preventie en genezing van hersen ziekten en psychische ziekten. Dit doen zij onder andere door het bevorderen van wetenschappelijk onderzoek en zorgonder- zoek. Publieks- en patiëntenvoorlichting draagt bij aan meer kennis over ziekten als beroerte, depressie, hersenletsel, schizofrenie, ADHD en dementie. Ook bevordert dit het begrip voor mensen die aan deze ziekte lijden. De collecte is afhankeUjk van de steun van zoveel mogelijk mensen in Nederland. In Ouddorp kan helaas nog niet in iedere straat worden gecollecteerd. Wilt u meehel pen met de collecte? Geef u dan nu op bij de collectecoördinator: Jeannette van der Lin de, Marijkeweg 1, 3253 BN Ouddorp, tele foon: 0187-682882. MELISSANT- In het kader van het thema 'bouwen'zijn afgelopen dinsdagmorgen de kinderen van groep 1.2 en 3 van openba re basisschool 'Roxenissete Melissant op bezoek geweest bij de Technische School te Middelhamis. De kinderen hebben zich daar prima vermaakt. Ze mochten een muurtje metselen, dakpannen op het dak leggen, buisjes doorzagen en verbuigen, stop contacten openmaken, een straatje leggen, dus van alles wat te maken heeft met het bouwen van een huis. Natuurlijk werden ze daarbij wel geholpen door de leerlingen van de Technische School, die ook zorgden voor een kop chocomel en een lekkere koek in de pauze. Ook werden er pennenhouders gemaakt, voor elk kind één. De kinderen vonden het ontzettend interessant allemaal, ze hebben veel geleerd en willen allemaal 'bouwvakker' worden! De kinderen van Roxenisse willen ook vanaf deze plaats 'de Techhartelijk bedanken voor deze geweldige ochtend.' Een gedeelte van het duingebied achter De Oostdijk bij Goedereede, dat onder beheer van Natuurmonumenten is gekomen, if' 'oto Han\ Villeriits Vanaf deze week zijn de Oost- en Middelduinen op Goeree-Overflak- kee in beheer bij Vereniging Natuur monumenten. Evides Waterbedrijf blijft op ongewijzigde manier de exploitatie van de waterwinning ver zorgen. Het gebied behoort tot één van de meest waardevolle duingebie den van Nederland. De rijkdom aan planten en dieren is groot. De schuwe tapuit komt hier voor, evenals de zeldzame heivlinder. Prachtige wilde bloemen als orchideeën en gentianen kleuren in voorjaar en zomer het gebied paars en geel. De Middel- en Oostduinen liggen aan de noordzijde van Goedereede, net achter de buitenduinen bij de Kwade Hoek. Samen met de Westduinen van Het Zuid-Hollands Landschap vormen De Oost- en Middeldui nen het oude duinlandschap van Goeree. Het gebied heeft een oppervlakte van ruim 200 hectare. De duinen spelen sinds 1934 een belangrijke rol in de drinkwatervoorziening op Goeree-Overflakkee. Evides infiltreert hier voorgezuiverd Haringvlietwater en pompt het later op voor de productie van drinkwater. Alhoewel voor Evides in water- wingebieden de waterwinning centraal staat, maakt zij zich ook sterk voor goed ecolo gisch beheer van de waterwingebieden. Erfpacht Ook nu het natuurbeheer is overgedragen aan Natuurmonumenten, gaat de waterwin ning in de Oost- en Middelduinen ongewij zigd door. Evides en Natuurmonumenten hebben een erfpachtovereenkomst opgesteld voor de duur van 30 jaar. In de overeen komst zijn afspraken gemaakt die het water winningbelang en het natuurbelang waar borgen. Vorig jaar droeg het Waterschap Goeree-Overflakkee reeds de Waterschaps duinen - grenzend aan het gebied van Evides - over aan de vereniging. Natuurmonumen ten heeft nu alle duingebieden aan de kust van Goeree in beheer. Natuurmonumenten is beter toegerust om het dagelijks beheer van het duingebied te verzorgen dan Evides omdat zij in het grote aaneengesloten natuurgebied dat nu is ont staan haar personeel en materiaal efficiënter kan inzetten. De expertise die Evides heeft opgebouwd met het beheer van de Middel en Oostduinen gaat niet verloren. Evides- medewerker Marten Annema wordt voor de komende jaren gedetacheerd bij Natuurmo numenten. Voor vragen over het beheer is Annema overigens niet langer het aan spreekpunt. Wie vragen heeft, kan contact opnemen met het beheerkantoor van Namur- monumenten in Goedereede, tel.: 0187- 499281. Gastheer Ook de informatie over wandel- en fietsrou tes en de bewegwijzering in de verschillende kustduingebieden is nu in handen van één organisatie. Natuurmonumenten gaat de eenduidigheid van recreatie-informatie ver groten. Ook stelt Natuurmonumenten een samenhangend pakket excursies samen voor de duinen op Goeree. Momenteel zijn er geen excursies in de Middel- en Oostduinen. Vanaf volgend seizoen is dat wel het geval. Voortaan lopen in de gebieden boswachters van Natuurmonumenten rond, om desge wenst informatie te geven over natuur en recreatie. Ook houden zij toezicht om illega le activiteiten in het natuurgebied te voorko men. Duurzame relatie Evides/Natuurmonumenten Henk de Kraa, directielid van Evides: "Evi des heeft het beheer van haar waterwinge bieden altijd serieus genomen, en dat blijven we doen. De tijd en aandacht en grote kennis van zaken bij Evides hebben ertoe geleid dat de natuurwaarden in de Oost- en Midden duinen hoog zijn. Evides wil zich meer rich ten op haar eigen kerntaak, en dat is water maken voor een uiteenlopende groep van klanten. Het natuurbeheer laten we daarom - onder voorwaarden - graag over aan gespe cialiseerde organisaties. In het verleden heeft Evides daarom ook al haar duingebied van Oranjezon overgedragen, aan het Zeeuws Landschap." En Gert de Groot, beheerder Deltakust bij Vereniging Natuurmonumenten reageert: "We zijn verheugd dat we de Oost- en Mid delduinen mogen gaan beheren. Dankzij de inspanningen van Evides in de afgelopen decennia is het gebied gaan behoren tot de meest waardevolle duinen in ons land. Natuurmonumenten ziet het als haar missie om belangrijke natuurwaarden voor immer veilig te stellen. Natuurgebieden van Natuurmonumenten zijn minder kwetsbaar voor ongunstige trends in de samenleving. Evides kiest ervoor om een duurzame relatie met Natuurmonumenten aan te gaan, en onderstreept hiermee dat de zorg voor de natuur haar blijvende aandacht heeft." Evides Evides gaat en staat voor een prima water voorziening en heldere communicatie. Dit alles voor vers water uit de kraan voor onze 2,5 miljoen afnemers. Evides is bovendien een belangrijke speler op de nationale en internationale markt voor industriewater. Meer informatie is te vinden op website www.evides.nl. Natuurmonumenten "Kijk eens om je heen", zegt Natuurmonu menten ten slotte. "Er is in de honderd jaar dat Natuurmonumenten bestaat veel bereikt voor de natuur. We kunnen in ons land nog steeds volop van natuur genieten. Ook dicht bij huis. Het jubileum van Natuurmonumen ten is een goed moment om daar even bij stil te staan. Maar niet te lang. We leven in een tijd, waarin de natuur meer dan ooit onder druk staat. Daarom moeten we nu vooruit kijken. Daar is geld voor nodig, om zoveel mogelijk gebieden in Nederland veilig te stellen, zodat ze er over 100 jaar nog steeds zo uit zien als nu." Kijk ook op website www.natuurmonumenten.nl. PROTEST. KERK IN NED. Beroepen: te Bameveld (herv.gem Immanuel), ds. W.G.van Iperen te Ommeren, die dit beroep heeft aangenomen; te Goudszwaard, ds. J. Lohuis te Scher- penisse; te Hoomsterzwaag-Jubbega (sow), ds. G.S. Groeneveld teTjerkgaast ca., die dit beroep heeft aangenomen; te Winsum (g.v. De Twaalf Hoven), kandidaat mw. A. Th. Schaap te Groningen, die dit beroep heeft aangenomen. Aangenomen: naar Middelburg (wijkgem. De Morgenster), ds. J. Nauta te Nieuwegein- Noord; naar Bameveld (herv; Immanuëlka- pel), W.G. van Iperen te Ommeren (herv.). Bedankt: voor Delft (herv. Maranathawijk), ds. J. van Dijk te Ridderkerk; voor Wagenin- gen (herv. wijkg. 1), ds. J.H. Lammers te Krimpen aan den IJssel; voor Grand Rapids (Ref Church of America), D.J. Budding te Waarder (herv); voor Driesum (herv.), A.J. van den Herik te Oene (herv.). Beroepbaar: kandidaat J. Geertse, Verha- genstraat 56, 3067 TJ Rotterdam, e-mail: j.geertse@planet.nl; kandidaat A.L.J. Branger, Mathenesserweg 101 B, 3027 HK Rotterdam. HERSTELD HERVORMDE KERK Bedankt: voor Waarder, ds. N.P.J. Kleiberg te Veenendaal; voor Maartensdijk, Tj. De Jong te Staphorst. Aangenomen naar: Ouddorp, kand. H. Lassche te Staphorst, die bedankte voor IJs- selmuiden-Grafhorst. GEREF. KERKEN (VRIJG.) Beroepen: te St. Jansklooster-Kadoelen, ds. J.H. Dunne wind te Temeuzen. Aangenomen: naar Wezep, ds. K.F. Dwarshuis te Eemdijk, die bedankte voor Enschede-Oost. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen: te Gorinchem, ds. M. Hogenbirk te Veenendaal (Bethelkerk); te Scherpenzeel OUDDORP - Buiten regende en stormde het. Dus ideaal weer om te schaken! Want binnen was het warm en gezellig. Om even over twee uur in de middag gaf organisator Jaap Santi- fort het startsein om de klokken aan te zetten. Zoals u weet, is de klok de grootste vijand van de denksporters. Met slechts 7 minuten bedenktijd per persoon moet er een volledige partij worden gespeeld. En dan komt het aan op intuïtie en ervaring. Tijd om alle varianten uit te spelen is er gewoonweg niet. Het meest bedreven in het snelschaken zijn (gld), ds. G.J.H. Vogel te Middelburg. Bedankt: voor Apeldoom-Zuid, ds. M.C. Mulder te Goes; voor Lelystad (samenwerk- ingsgem. met Ned. Geref Kerk), ds. P. van Dolderen te Noordscheschut; voor Zaam- slag, ds. W.N. Middelkoop te Rijnsburg; voor Lelystad (samenwerkingsgem. NGK), P. van Dolderen te Noordscheschut. Aangenomen: naar Nieuwkoop, ds. A. v.d. Weerd te Dordrecht-Centrum GEREF. GEMEENTEN Beroepen: te Brakel en te Aalst, ds. G. Mouw te Uddel; te Kapelle-Biezelinge, ds. G.Clements te Gouda; te Middelhamis, ds. L. Blok te Ermelo; te Nieuwdorp, ds. A. Vermeij te Elspeet; te Nijkerk, ds. A.H. Ver hoef te St. Catharines (Ontario-Canada); te Tricht-Geldermalsen, ds. W. Visscher te Amersfoort; te Zwolle, ds. A. Vermeij te Elspeet; Hoofddorp, ds. D. de Wit te Nieuw- Beijerland. Aangenomen: naar Krimpen a.d. IJssel, ds. P. Mulder te Dordrecht. Bedankt: voor Aalburg, ds. CA. van Dieren te Rijssen-Noord; voor Moerkapelle, ds. G. Clements te Gouda. GEREF. GEM. IN NEDERLAND Beroepen: te Amemuiden, ds. A. van Voor den te De BeekAJddel, die bedankte voor Vlaardingen. de schakers uit Oude-Tonge. Sinds 1992 zijn zij het, met een enkele uitzondering, die de bekers mee naar huis nemen. Ook dit jaar kwamen ze weer met een stationwagen naar Ouddorp, zodat ze alle prijzen mee konden nemen. Titelverdediger Jacques Hennekes, Mark van Putten, Lendert van den Ouden, Jan van Genderen en Michael van der Waal zijn hun namen. En dan te bedenken dat er enkele plaatsgenoten deze middag afwezig waren. Ruud van Hooff, die net vader is geworden, en Ronald Sparreboom waren verhinderd. De enige concurrentie moest komen van gastvereniging 'Ontspanning" uit Ouddorp. Jaap Santifort is daar de beste. Ivo Lagendijk was namens de schaakclub uit Middelhamis naar voren geduwd om de hegemonie uit Oude-Tonge te doorbreken. Naast een toernooi voor de senioren werd er ook een toernooi voor de junioren gespeeld. Onnodig om te vermelden dat ook hier de jeugd uit Oude-Tonge favoriet was. In de eindstand bij de jeugd werd Theo Broeders uit Oude-Tonge kampioen. Hij had er echter wel een beslissingswedstrijd voor nodig om clubgenoot Dennis Kasel terug te wijzen naar de tweede plaats. Als derde jeugdscha- ker mocht Coen van der Wekken een beker in ontvangst nemen. Bij de senioren ging de strijd tussen Mark van Putten en Michael van der Waal. leder een keek dus uit naar de strijd in ronde 5 tus sen Mark en Michael. Hoewel Mark het bes te van het spel had en zelfs een stuk voor kwam, was het Michael die het punt in de wacht wist te slepen door een directe aanval op de koning van Mark. En zo had Michael van der Waal na 6 ronden de 100% score. Alleen bij verlies in de zevende en laatste ronde zou Mark nog kans geven op een her kansing via een barrage. Maar Michael kwam ook in deze zevende ronde niet in de problemen. Met een pion voorsprong deed hij een remiseaanbod aan zijn tegenstander. Deze accepteerde de hand omdat hij wist dat vandaag Michael niet te kloppen was. Mark van Putten won zijn laatste ronde en eindig de op een halve punt van Michael. Als derde op het podium verscheen Lendert van den Ouden. Dus ook dit jaar weer suprematie uit Oude Tonge. Met een afgeladen auto reed men terug naar oosten.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2005 | | pagina 13