Bijzonder concert in de toren van Goedereede Jubilerend koorlid in het zonnetje gezet Jubilerende schooldirecteur van huis opgehaald TEAMLEIDER Wie schrijft er mee van en over Flakkee? ZORGCENTRUM DE VLIEDBERG Hoe de maansen vroeger broad sneeje EIIAIIDGri-niEUWS il,: Abonneert U op Eilanden-Nieuws In de Toren van Goedereede wordt zaterdag 26 februari a.s om 20.00 uur een klassiek concert gegeven met vocale en instrumentale muziek van J.S. Bach, G.F. Handel, H. Purcell en H. Schütz. De medewerkenden zijn de counter-tenor Jan van Seters, de kla- vecinist Matthias Stout, de fluitistes Sjanelle en Marlies Baan en de celliste Geertrude van Hofwege. Na afloop van het concert wordt een collecte gehouden ter bestrijding van de onkosten. Programma Jan van Seters Instrumentalisten Adrie van den Boogert toont veel inzet voor Soli Deo Gloria STAD AAN 'T HARINGVLIET - Tijdens de jaarvergadering van de Christelijke Gemengde Zangvereni ging 'Soli Deo Gloria', afgelopen dinsdagavond, werd ondermeer stil gestaan bij het veertigjarig lidmaat schap van de gewaardeerde tenor Adrie van den Boogert. Terugblik Bachs Johannes Passion in Grote Kerk Maassluis Damvereniging Dirksland Beker 3e ronde, afd. 1: Beker 3e ronde, afd. 2: üvj; ii;i L, - jK - De Klampenmeet in Sommelsdijk is doorgaans een rustig doodlopend straatje, met maar weinig verkeer en daardoor ook niet zo veel drukte. Woensdag ochtend was dit echter geheel anders. Om kwart over acht in de ochtend trok er een stoet van ruim driehonderd leer lingen, hun leerkrachten en ouders deze straat in. De schoolbevolking van de Schooi met de Bijbel te Sommels dijk was op weg naar het huis van hun directeur, de heer T. Steenbeek. Al weer vijfentwintig jaar is Steenbeek als directeur aan de school verbonden en juist voor dat heug lijk feit kreeg de directeur een feestdag aangeboden. TE OUDDORP voor minimaal 32 uur per weel<. - :^-1S^g^S®'&^^Ï.SÈap^&^a^-£ë>i^É^ PAGINA 8 VRIJDAG 18 FEBRUARI 2005 Jan van Seters en Matthias Stout vormen een solistisch duo. Goeree-Overflakee slechts 3 counter-tenor zangers. Tijdens het concert in de Toren van Het concert wordt begonnen met een drietal koralen van J.S. Bach. Na ueze mooie kora len wordt op het klavecimbel een smte in D minor van G.F. Handel gespeeld, waarna de counter-tenor twee aria's van dezelfde com ponist zingt. Daarna is er een pauze, waarin een glaasje (glüh)wijn wordt geschonken om op te warmen. Na de pauze zal van de Engel se componist H. Purcel! een tweetal liederen worden gezongen, waarna het concert wordt beëindigt met een psalm van de Duitse com ponist H. Schütz. Bijzonder Het concert is bijzonder te noemen omdat de combinatie counter-tenor en klavecimbel op Goeree-Overflakkee niet vaak te horen is. De counter-tenor stem is de hoogste man nenstem en klinkt qua timbre (klankkleur) als een mezzo-sopraan. De counter-tenor stem kan ook de zogenaamde castraat aria's zingen, zoals de twee Aria's van Handel die tijdens het concert gezongen zullen worden. De counter-tenor is een niet veel voorko mende stem. Voor zover bekend zijn er op Goedereede kunt u de counter-tenorstem in ai haar facetten beluisteren. Jan van Seters heeft op diverse koren op Goeree-Overflakkee gezeten. In 2003 deed hij mee aan het solistenconcours in de Nieu we Kerk te Zierikzee, alwaar hij in de afde ling klassiek de Ie prijs behaalde. Momen teel is hij lid van het herenensemble 'Con- sortio "Vocalys', hij zingt mee in diverse projectkoren en hoopt mee te doen met de uitvoering van de Matthaus Passion van J.S. Bach, zaterdag 19 maart a.s. in de Hervorm de kerk te Dirksland. Verder is hij projectlid bij 'Sine Nomine' te Ridderkerk en zingt hij in het ad-hoc ensemble Basiliek te Schiedam waar hij Bachcantates zingt. Jan heeft zangles bij zangpedagoge Liesbeth Franken en heeft masterclasses gevolgd bij de counter-tenor Sytse Buwalda en de tenor Arco Mandemaker. Samen met de klaveci- nist Matthias Stout vormt Jan een solistisch duo. De klavecinist Matthias Stout heeft in het begin orgelles gehad van Chieljam van Hof wege. Momenteel heeft hij les bij Paul Kieviet en heeft inmiddels meegedaan aan diverse con coursen, waarbij hij ook in de prijzen viel. Hij is begeleider van het Stadskoor 'Goe- ree'. De lïuitisten Sjanelle en Marlies Baan hebben les van de bekende fluitiste EUy Bakker. En de celliste Geertrude van Hof wege heeft enkele jaren aan het conservato rium gestudeerd; momenteel heeft ze les van Rebecca Smit. Tijdens het Herman Kreb- bersconcours won ze de 2e prijs. -*W} Jubilaris Adrie van den Boogert met de verschillende geschenken die hij uit handen van voorzitter Huizer (rechts) ontving. (Fotu Ailri van der Lmm) Door Adri van der Laan De voorzitter van Soli Deo Gloria, Dinge- man Huizer, wees op het bijzondere karakter van de jaarvergadering. En deze bijzonder heid was dat stilgestaan mocht worden bij het veertigjarig jubileum van Adrie van den Boogert. Het was de voorzitter opgevallen dat in de korte tijd waarin hij zelf lid is van de zangvereniging al verschillende malen een jubileum werd gevierd. Hij vroeg zich darbij af: "wat is hier aan de hand dat er zoveel leden al vele jaren lid zijn?" Deze langdurige lidmaatschappen liggen volgens hem aan het feit dat de sfeer op het koor "zo bijzonder positief' is. De wijze waarop er werd gerepeteerd, gezongen en.niet te ver geten de 'bakjes koffie' hebben er zéker toe bijgedragen dat het erg gezellig is op het koor, en dat is nu juist de aanleiding voor de vele jubilarissen die er in het verleden zijn geweest. "De leden kunnen er hun ei kwijt", aldus Huizer. Jubilaris Van den Boogert heeft in zijn veer tigjarig lidmaatschap veel veranderingen meegemaakt; de voorzitter gaf een korte terugblik daarop. "Van den Boogert kwam uit een muzikale familie en dat heeft er wel licht toe geleid dat hij het al die veertig jaren heeft volgehouden." In die jaren vond het koor tussen de repetities en concerten door Het beluisteren van de Matthaus- of de Johannes-Passion van Johann Sebastian Bach betekent voor velen een muzikaal hoogtepunt in het jaar. Bachs Passionen zijn, zowel uit muzikaal als uit religieus oogpunt, monumentale onovertroffen meesterwerken. Bachs passiemuziek naar het evangelie van Johannes wordt op zaterdag 5 maart, aan vang 20.00 uur, uitgevoerd in de Grote Kerk te Maassluis, ruim 275 jaar nadat Bach in Leipzig de eerste uitvoering leidde. Het initiatief voor deze gebeurtenis is geno men door de orgelcommissie van de Grote Kerk. Onder haar auspiciën werden gedu rende enkele jaren regelmatig Bachcantates uitgevoerd door Musica Vocalis Scyedam. Hetzelfde koor dat in de interpretatie van de cantates een hoog niveau heeft bereikt, zingt in de Johannes-Passion de indrukwekkende volkskoren en koralen en niet te vergeten de geniale openings- en slotkoren. Het Rand stedelijk Begeleidingsorkest verzorgt de orkestpartijen. Het geheel staat onder leiding van Johan Sonneveld. De toegangsprijs bedraagt 17,50 euro, (15 euro voor CJP en 65-f). Kaartverkoop geschiedt telefonisch via het secretariaat van het koor: 010-4604533, en aan de kerk vóór aanvang van het concert. Uitslagen van de gespeelde wedstrijden op maandag 7 februari: Afd. 1: D. "Wolfert - Jac. "Wolfert0-3 M. van 't Geloof - C. van Prooyen .0-3 Afd. 2: M. Poortvliet - A. Jelier0-3 H. de Munck - C. van der Kroon1-1 W. Stolk - J. van der Groef 3-0 Uitslagen van de gespeelde wedstrijden op maandag 14 februari: J. Knöps - Jac. Wolfert1-1 Joh. Wolfert - M. van 't Geloof3-0 M. Poortvliet - C. van der Kroon1-1 Beker 2e ronde: A. Los - A. JeUer0-3 W. Knöps - H. de Munck0-3 Meester Steenbeek houdt er niet zo van om in de kijker te staan, maar woensdag kon hij dat niet ontlopen. Voor zijn huis werd hij door de kinderen, die bijna allemaal een zaklamp bij zich hadden, letterlijk in de schijnwerpers gezet. Steenbeek werd allereerst de zegenbede uit Psalm 134 toegezongen: 'Dat 's Heeren zegen op u daal'. Vervolgens werd de directeur eerst 'ingepakt' met aan elkaar geknoopte sjaals, wanten en een muts, want als Steenbeek traditiegetrouw 's maandags pleinwacht moet verzorgen, heeft hij het altijd behoorlijk koud. Maar woensdagmorgen hoefde de directetir dus geen kou te lijden. En zo, warm aangekleed, reden de heer en mevrouw Steenbeek met een klassieke Rolls Royce van Het Klassiekerhuis naar De Staver, waar verschillende sportieve activiteiten op het programma stonden, zoals Winterse spelletjes, Elfstedentocht, speurtocht, zwemmen en tot slot: pannenkoeken. Wat de kinderen betreft is meester Steenbeek volgend jaar weer 25 jaar directeur! "Vijfentwintig jaar uw beste krachten aan de school gegeven, daar zijn we u - naast God - erg dankbaar voor", zo was de wens van leerlingen, personeel en bestuur van de School met de Bijbel. (Foto Adri van der Laan) Wegens uitbreiding van werkzaamheden ontstaat binnenkort een vacature voor Functiedoel: Leiding geven aan één van de afdelingen zorg, alsmede het verrichten van uitvoerende taken (ca. 80/20%). Waarneming collega teamleiding/zorgmanager Functie-eisen: Kennis en ervaring op het niveau van ver pleegkundige (NV). Leidinggevende capaciteiten. Zelfstandig kunnen werken met een groot verantwoordelijkheidsgevoel. Meedenken over de beleidsontwikkelingen binnen De Vliedberg (kwaliteitsbeleid). Gelet op de identiteit van onze instelling en bewoners is een positief protestants- christelijke levensovertuiging gewenst. Werkdagen van maandag t/m vrijdag (periodiek wel bereikbaar zijn voor verpleeg kundige achterwacht.) Salaris en secondaire arbeidsvoorwaarden: CAOVenV. Secondaire arbeidsvoorwaarden De Vliedberg. Uitgebreide scholingsmogelijkheden. Sollicitatie: Inlichtingen en een functiebeschrijvingsformulier zijn te ontvangen bij de heer P. Metske, zorgmanager Schriftelijke sollicitaties kunt u binnen 14 dagen richten aan de regio directeur van Goedereede/Dirksland, de heer L J. Verwijs, Hoge Pad 2, 3253 BJ Ouddorp, tel. (0187)685500. biedt veamgingmn 93- tiewoners waarvan 3D bewonefS met aanvullende ver^eeghuiszorg. Op tiet tmein bevinden zich 58 semoranwonlngen. Tevens wordt erin de gemeente Goedereede thuiszorg geleverd alsmede eenpai:.: ansten zoals maltijdt:,: alarmering, dagverzorging en tijdelijke opname. nog tijd om deel te nemen aan concoursen; regelmatig werden eerste prijzen gewonnen in de klasse 'Uitmuntendheid'. Twee keer heeft het koor meegewerkt aan tv-uitzendin- gen vanuit de kerk in Dirksland en vanuit de Breepleinkerk in Rotterdam. Verder trad het koor regelmatig op het in het rusthuis en in het ziekenhuis te Dirksland. De jubilaris heeft ook zijn verantwoording genomen door regelmatig in het bestuur zit ting te hebben. Zo was hij penningmeester, secretaris en acht jaar lang bekleedde hij het voorzitterschap van de Stadse zangvereni ging. Nadat hij met zijn bestuursfunctie stopte, nam zijn dochter enige jaren de plaats achter de bestuurstafel in. Daarna bleef Adrie trouw lid. De voorzitter was hem er dan ook zeer dankbaar voor dat hij nog steeds met verve zijn plaats tussen de tenoren inneemt. Hij wenste Adrie en zijn vrouw, die tijdens deze jubileumviering in het ziekenhuis lag, nog veel gezonde jaren toe binnen Soli Deo Gloria. Namens de Zan gersbond werd hem de oorkonde overhan digd en er was een bloemstakje en een levensmiddelenpakket - met een fles geestrijk vocht (en daarop de naam van de Jubilaris) - voor Van den Boogert. Ill het dankwoord van de jubilaris kwam naar voren dat Van den Boogert al veel lan ger geleden de eerste contacten legde met Soli Deo Gloria. In 1947, toen hij zestien jaar oud was, werd hij al lid van het koor, maar is er daarna wel enkele jaren tussenuit geweest. Van den Boogert herinnerde zich nog dat er in het begin ook opgetreden werd tijdens de Koninginnedagvieringen. "We moesten dan in het gelid opmarcheren". Na het overlijden van de bekende dirigent Cor van den Heuvel zat het koor zonder muzika le leiding en werd er geoefend onder leiding van een trompettist. Dit duurde totdat zestien jaar geleden de huidige dirigent, Paul Kie viet, het dirigeerstokje ter hand nam. En dit dirigentschap werkt nog steeds tot volle tevredenheid van de jubilaris en het drie en veertig leden tellende koor. Uit het enthou siasme van de leden blijkt dat ook, aldus de jubilaris in zijn dankwoord: "dat in de kleine kern van de gemeente het verenigingsleven nog volop bruist!" ^i» Jae wie ken d'ur tegenwoordug nog broad snieje? D'ur zalle niet veul maansen meer weze die zaaluf broad snieje. Ik dienk dat iedereen zowat gesneeje broad koapt. Mar ik weet nog heal goed, dat t'ur geen gesneeje broad bestoeng. Broad kocht je aoltied bie d'un bakker. Supermarten bestoenge niet, dus d'ur was geen aere keus. Naer d'un bak ker dus. Teminste, as d'un bakker niet bie je langs de deure kwam. Want d'ur wazze nogal wat bakkers, die deeje elke dag un rondje langs de huuzen om d'ur broad an de man te briengen. Dat was toen de geweunste zaek van de weareld. D'un bakker ree dan mit un bakfiets. As un ut broad in z'un mande gedaen had, viel de kleppe van d'un bcik mit un groate klap dicht. D'un bakker wist precies wat iedereen noadig had. Dat dee' un avast in z'un mande, in dan liep 'un bie de maansen achterom, om z'un broad te she- ten. Soms had t'un oak nog un roUe beschuut in z'un mande leage. Op zaeturdag had t'un oak nog koekjes bie z'un. De meeste maansen betaelende mar eens per weeke. Dan wier d'ur ofgerekend. Ut broad wier dan in de broadtrommel geleid. Mien moe der had een blauw emaille broadtrommel, un loodzwaer dieng trouwens. Bie oens kwam d'ur aoltied un bakker an de deure. As moeder soms us un kear niet tuus was lei un 't geweun in 't schuurtje. Mar dat zal niet veul voorgekorame weze, dienk ik, want mien moeder was niet veul weg. Mien opoe weunde in un aor durp in die wennende vlak bie d'un bakker. Opoe of opa haelende aoltied zaaluf broad. As ik t'ur was, moch ik 'ut doewe. Opoe zei dan: "Lang de broadkurf mar". Ik wist dan precies wat opoe bedoelende. Opoe had naemelijk twee kurven. Ean voor de geweune diengen, in ean was speciaal voor broad In die kurf lag- ge twee theedoeken. D'un eanen was om ut broad op de laagen, in d'un aoren was om over 'ut broad heen te laagen. Opoe was daer aoltied heal secuur op. Wee je gebeente as je d'un theedoek d'ur niet goed overgeleid had! Ik voend ut aoltied vreseluk leuk as ik om broad moch. Ut was daer nog zo'an gezel lig ouwerwes bakkerswienkeltje. In ut rook t'ur zo lekker, naer vers gebakke broad. Daer stoenge aotied oak un rijtje blikke bussen, mit koekjes en anverwante artikelen. Soms stoenge d'ur wellus gebakjes. Nou, die zag je nie veul oor. Heel of in toe kreeg je die 'us, mit un verjaerdag of zo. Ik kwam tuus nooit bie d'un bakker, dus ik keek daer m'un oagen uut! In noe over ut broad snieje. Mien moeder had geweun un houte broadplangke, daer wier ut broad op gesneje. Vervolgens wier dat op een broadschaele geleid in op taefel gezet. Iedereen mos zaalf z'un broad pakke, in smere. Mar..., bie opoe in opa gieng dat aerus. Earst wier de taefel gedekt. Opoe lei allied un taefellaeken op taefel. M'un moeder trouwens oak. Mit ut warume eten un witte, in mit ut broad eten un gekleurde. Ik kan niet herinnere dat opoe ooit van un taefelzeiltje gegete heit. Dan wier ut broad gelangd, in opoe knoapte un schoane theedoek oender d'ur kinne. De punte van die theedoek frommelde ze tussen de kraege van d'ur jurk. Dan pakte ze 't bro'mes, in dan ut broad, dat broad hiew ze tegen d'ur hef, dus tegen die schoane theedoek. Vervolgens gieng ze snieje. Eerst ut korsje d'ur of, dat lei ze apart, dat was voor de poes. Dat wier geweekt in de melk, in dan kon de poes ut ope- te. Op taefel stoeng oak un bordje mil un kloente 'goeie butler'. Vroeger zeije ze aol tied 'goeie butler' in plekke van 'roambutter'Opoe smeerde de bovenkante van ut bro ad in mit un laege butler, in dan snee ze de boterham van ut broad. Ik ha as kind dik- kels zilte kieke, ik was aoltied benauwd dat opoe de theedoek kepot zou snieje. Mar da's nooit gebeurd bie m'un weten. Ut mes was aorus vliemschaarup. Opa sleep ut zaaluf an de muure, reken dat tun dat kon. Opoe wist hoeveul boterhammen iedereen at, in die lei ze dan geliek op je bord, dus je hoevende zaaluf niet te smeren. As ik bie opoe at, vroeg ze: "Hoeveul sneetjes wil joe Hanna?" Ik zei dan meestal: "Twee opoe". Dan zei opoe: "Da's veul te weinig", vervolgens lei ze d'ur drieje op m'un bord. As opoe klaer was mit sniejen, wier vit broad weer opgeburege, in de butler oak, in dan gie- nge m'un ete. Opa zette z'un pette of, in dee bidde. Ik voend dat heel bizónder, want hie biddende aorus as mien vaoder. Azze m'un klaer wazze, moch ik d'un Biebèl lan ge, die lei op de schoorsteenheste. Dan gieng opa leze. Oak op een heel aore loan as mien vaoder dee. Jae, dat binne van die herinneriegen uut vroeger daegen. Toen ik, zo" on vuufundertig jaer geleje voor 'ut eerst in un groate bakkerszaek kwam in Gouda, ha'ak healemaele m'un oagun uutgekeke. Toen zag ik broad, dat ik op Flak kee nog nooit gezieje had. Tijgerbroad, maenzaedbrood, broad mit sesamzaed, in gae zo mar deur. Kleine broadjes in allerlei soorten in maeten. Roende broajen, oak in aller lei formaat. Toen wist ik niet wat ik zag. 't Wier aolemaele gesneje, waèr de klanten biestoenge. De weet nog wel da'k ut vreesuluk interessant voend. Toen kwamme zukke wiengkels oak al vlug op Flakkee. Noe is ut aolemaele heel geweun. De joenge maansen wete niet beter. Mar ut is nog aoltied un woender azze m'un genog te eten hao. Dat mod'de m'un steeds mar goed voor oagen houwe. 't Is beslist geen vanzelfsprekende zaek, je ziet ut noe weer bie die zee beev' ieng. 't Is gauw aorus geloape. Daerom is de bede: "Geef ons heden ons dagelijks brood" elke da^ weer noadig. Hanna

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2005 | | pagina 12