i ^cms^mA LITIE Markant voorzitter landbouworganisatie nam afscheid en verwelkomt opvolger Met zwaar transport ten huwelijk 0900-8844 'Kant en klederdrachten' bij CVB Nieuwe voorzitter voor woningbouwvereniging Sommeisdijk Raad van State keurt vergunning Fleuren Compost goed Ruilverkaveling een van de meest ingrijpende gebeurtenissen 2-^2 chr. streekblad op gereformeerde grondslag voor de zuid-hollandse en zeeuivse eilanden De nieuwe burgemees ter van Goedereede Uw woning of bedrijfspand verliopen? actief in beeld en geluid Verkeerscontrole Naar legitimatie vragen! Informatieavond Joodse gewoontes en feesten Verkoping roombroodjes en gevulde croissants Dinsdag 8 februari 2005 77e jaargang nr. 7379 Nog maar een halfjaar geleden is Ronnie ter Maat uit Enter, vlakbij Rijssen, vrachtwagen chauffeur geworden bij Taaie Gas te Middelhamis, maar toen hij afgelopen vrijdag ten huwelijk toog met zijn bruid Leanne Grinwis uit Ouddorp, gebeurde dat wél meteen met een vrachtwagen van zijn baas. 's Middags werd het huwelijk voltrokken in de Toren van Goe- dereede. En in die plaats gaat het bruidspaar ook wonen. (Foto Persburo Fiakkee) De gemeenteraad van Goedereede heeft mevrouw Van der Velde-de Wilde aanbevo len als burgemeester van deze gemeente. Inmiddels is zij benoemd tot burgemeester van Goedereede. Ze kan bogen op een ruime bestuurlijke ervaring. Ze was jarenlang raadslid, wethouder en loco-burgemeester van Schouwen-Duiveland. Mevrouw Van der Velde vertelt op 8 februari tussen 18.00 en 19.00 uur in het programma 'Met Wie???' op Radio Fiakkee over de tijd dat zij op Schouwen-Duiveland werkte en waar om zij gekozen heeft voor de burgemeesters post in Goedereede. De presentatie van het programma is in handen van Carla Hers- bach. De herhaling is op woensdag vanaf 18.00 uur. MIDDELHARNIS/SOMMELSDIJK - De CVB afdeling Middelhamis-Som- melsdijk houdt dinsdag 15 februari om 14.30 uur een bijeenkomst in vereni gingsgebouw 'De Hoeksteen' aan de Ring te Middelhamis. Spreekster voor deze middag is mevrouw Cathy West dorp, die iets zal vertellen over en zal laten zien van kant en klederdrachten uit begin van de vorige eeuw. Voor vervoer kunt u bellen naar Taxi op Maat. Drs. Anne Verhei] (m) is de enthousiaste nieuwe voorzitter van de Sommelsdijkse woningbouwvereniging. (Foto Pershum Fiakkee) SOMMELSDIJK - De woningbouwvereniging van Sommeisdijk heeft na een jaar een nieuwe voorzitter. In de algemene ledenvergadering van afgelopen donderdag is mevr. drs. A. Verheij door de algemene ledenvergadering daarvoor gekozen. Ze volgt de heer H.L van Kampenhout op, die een jaar geleden de voorzittersfunctie neerlegde. Verheij kreeg de voorzittershamer uit handen van de heer M.R Mastenbroek, die eenjaar interim- voorzitter was. De nieuwe voorzitter, die directeur van de Stichting Welzijn Oostflakkee is, verklaarde dat huisvesting haar erg boeide. "Dat was een belangrijke drijfveer voor mij om te solliciteren naar de voorzittersfunctie van de woningbouwverenging." In de toe komst hoopt ze zich in te zetten voor de belangen van de woningbouwvereniging en die van de huurders. "De kan. niet wachten om de handen uit de mouwen te steken", gaf ze enthousiast aan. Met drie ferme slagen van de voorzittershamer aanvaardde Verheij haar nieuwe taak. Applaus volgde van de ongeveer twintig aanwezige leden. Makelaarskantoor Tamboer beccllgil makcliiar/laxalour. lid NVM ()187-476.ï.'iS DEN HAAG - Het zou in het nadeel zijn van de omwonenden en huurdersvereniging Middelhamis om de nieuwe milieuvergun ning voor Fleuren Compost aan de Oost- plaatseweg buiten werking te stellen. Dat is één van de conclusies die de Raad van State trekt in een vrijdag gepubliceerde tussenuit spraak. De 1500 leden tellende huurdersver eniging vroeg vorige maand aan de Raad van State de nieuwe milieuvergunning voor compostbedrijf Fleuren tijdelijk in de ijskast te zetten zolang niet duidelijk is of het bedrijf aan alle landelijke stanknormen kan voldoen. Omwonenden lopen al tien jaar te hoop tegen de stank van het bedrijf dat onder meer compost voor champignonkwekerijen maakt. Fleuren vroeg een nieuwe vergun ning aan omdat het de werkzaamheden wil uitbreiden. Behalve kaal composteren wil het bedrijf de compost met een extra procédé veredelen: de zogeheten doorgroeicompost. Daarvoor wil het bedrijf vijf zogeheten stro- bedfilters aanleggen. De filters moeten de stank grotendeels wegfilteren. De huurders vereniging betwijfelt echter of de filters wel goed genoeg zullen werken. Een strobedfil- ter werkt immers maximaal drie a vier weken en dan moet het stro weer worden ververst. En juist vers stro zou in het begin nog te veel stank doorlaten. Fleuren Com post wees er vorige maand op dat vers stro onmiddellijk werkt en stank wegneemt. Bovendien heeft het bedrijf op elk moment vier strofilters in werking, zodat de vijfde kan worden schoongemaakt en ververst. De Raad van State stelt vast dat opschorting van de vergunning bepaald niet in het belang van de omwonenden is omdat Fleuren dan géén strobedfilters in gebruik neemt, waardoor de stank alleen maar erger zal worden. Later dit jaar zal de Raad van State een definitieve uitspraak over Fleurens vergunning doen. COMBI ir foto-turvita OUDDOI»-Wutiinwl 35 M. (0117161U11 fn U37U Rotterdam-Rijnmond district De Eilanden Basiseenheid Goeree-Overflakkee OUDDORP - PoUtiemensen van het district De Eilanden hebben donderdagmiddag een verkeerscontrole gehouden in de omgeving van Ouddorp. Tussen half twee en vier uur zijn 17 bekeuringen uitgeschreven voor onder meer het niet dragen van de gordel, rij den over de doorgetroldcen streep en te hard rijden. MIDDELHARNIS - Twee winkels aan het Zandpad zijn vrijdagmiddag bezocht door twee mannen die vertelden dat ze van de 'Inspectie' waren. De mannen hadden aller lei vragen en keken rond. Ze legitimeerden zich niet. Ook de betrokkenen hebben niet naar de legitimatie van de 'bezoekers' gevraagd. Het advies is om dit in voorko mende gevallen wel te doen en wanneer er verdachte omstandigheden zijn direct de politie te bellen. Ook gegevens (kentekens) noteren kan helpen om mensen die 'kwaad' in zin hebben te achterhalen. Verdachte diefstal pallets aangehouden STELLEND AM - Een 43-jarige inwoner uit Sommeisdijk werd in de nacht van zondag op maandag rond half twee op de Zuider- diepstraatweg aangehouden. Pohtieperso- neel trof de auto van de man naast een stapel pallets aan. Na controle bleek in de achter bak van de auto een groot aantal pallets te Uggen. De man bekende de diefstal en werd overgebracht voor verhoor. In de zaal van de Gereformeerde ker te Oolt- gensplaat, aan de Zuid Achterweg, zal ds. L.J. Lingen uit Middelhamis donderdag 10 februari a.s. een informatieavond geven met als thema 'Joodse gewoontes en feesten'. De avond begint om 20.00 uur,-vanaf 19.30 uur staan de koffie en thee gereed. Iedereen die meer over dit thema te weten wil komen, is van harte welkom. De toegang is gratis. ACHTHUIZEN - Wie in de afgelopen decennia een bijeenkomst bezocht waar de belangen van de agrarische sector werden besproken, liep grote kans om de voorzitter van de WLTO - nu LTO Noord - Jaap van Nieuwenhuljzen tegen het lijf te lopen. En mocht men de 'vertegenwoordiger van de boeren' over het hoofd zien; te horen was hij in leder geval wel, want hij liet geen gelegenheid voorbijgaan waarbij hij de belangen van de boeren te berde bracht. Aan de periode van het voorzitterschap van LTO Noord is een einde gekomen. Van Nieuwenhuljzen wordt opgevolgd door Cornells Visser uit Middelhamis. Met de gaande en komende man van LTO Noord keken we terug én vooruit op de onder druk staande situatie van de regionale agrariërs. Door Adri van der Laan Vorige maand werd er, tijdens de ledenver gadering van LTO Noord, afscheid genomen van de heer Van Nieuwenhuljzen. Bij dit afscheid ontving hij de zilveren WLTO- speld. Bijzonder was het afscheid omdat hij nog maar 17 dagen voorzitter was van de nieuwe organisatie LTO Noord. Deze nieu we organisatie is ontstaan na de fusie van drie zelfstandige LTO-organisaties: De Gel derse, de Noordelijke en Westelijke Land en Tuinbouw Organisatie. Vooral bekend is Van Nieuwenhuljzen door het voorzitter schap van de afdeling Goereê-Overflakkee van de WLTO. Ruim veertig jaar geleden begon Jaap van Nieuwenhuljzen, na wat werk voor agrari sche jongerenorganisaties, als voorzitter van de afdeling van de Hollandse Maatschappij van Landbouw; vervolgens ontstond door fusie de WLTO en in de laatste dagen van Van Nieuwenhuijzens voorzitterschap ont stond, door weer een fusie, de LTO Noord. Al heel lang treft men Van Nieuwenhuljzen dus aan in bestuurlijke functies. Was het nu zijn streven om altijd maar zoveel mogelijk bestuursfuncties te bekle den? Van Nieuwenhuljzen ontkent dit, maar legt uit dat dit een soort proces is geweest; langzamerhand is het zo gegroeid. Eerst bij de jongeren, later bij de ouderen en ook nu nog na zijn afscheid als voorzitter van de afdeling van LTO-Noord is hij nog in enke le organen vertegenwoordigd, zoals de Stichting Commissie Kavelruil Zuid-Hol land. Deze commissie begeleidt de ruil van landbouwgronden voor boeren die plaats moeten maken voor natuurgebieden. Daar naast is hij lid van de groep die meewerkt aan subsidieaanvragen in het kader van Leader. Verder is hij bestuurslid van het dis trict Goeree-Overflakkee, Voome-Putten en Rozenburg van de Kamer van Koophandel. Zo'n vijfenveertig jaar geleden zette Van Nieuwenhuljzen zijn schreden op het bestuurlijk pad binnen de landbouworgani saties. Groot zijn de veranderingen die zich sinds die tijd hebben afgespeeld binnen agrarisch Nederland. "De meest opmerkelij ke veranderingen die binnen de landbouw hebben plaatsgevonden is de schaalvergro ting van de bedrijven en daarmee samenhan gende afvloeiing van het personeel". De mechanisatie is sinds die jaren enorm toege nomen en afzetorganisaties en coöperaties werden opgericht, volgens Van Nieuwen huljzen om de bedrijven commercieel nog beter te laten functioneren. De gaande en Icoinende man van LTO Noord afdeling Goeree-OverJJuIckee, resp. Jaap van Nieuwen- huijzen (rechts) en Comelis Visser. (FomAdh van der Laan) Ruilverkaveling Van Nieuwenhuljzen wijst erop dat één van de meest ingrijpende gebeurtenissen voor de eilandelijke landbouwers de ruilverkaveling is geweest, die op geheel Goeree-Overflak kee heeft plaatsgevonden. "Dit heeft een impuls gegeven tot nog snellere ontwikke lingen binnen de eilandelijke landbouwbe drijven". Het gevolg was dat er meer zoet water bij de percelen kon komen en dat er vervolgens meer producten konden worden geteeld. Een meest in het ooglopende toena me lag in de teelt van de bloembollen, even als de teelt van pootgoed en de witlofteelt. In de jaren zestig en zeventig heeft de voorma lige LTO-bestuurder de grote bloei meege maakt van de eilandelijke landbouwsector. Tot halverwege de jaren tachtig. "In die jaren kwam de omslag: in 1984 werd de tar we nog verkocht voor f 0,55. Daarna ging het anders, want de graan-, suiker- en zui- velbergen moesten weg; vervolgens ont stond de quotering, de prijzen daalden en verschillende kleine bedrijven moesten het veld ruimen". Van toen af ging het in de agrarische sector steeds minder en momen teel is er een behoorlijk dieptepunt bereikt voor wat betreft de prijzen van de land bouwproducten en de resultaten van de bedrijven. De LTO-afdeling probeert samen met haar leden 'fundamenten' te vinden van waaruit er toch nog perspectief gevonden kan wor den. "Er zijn verschillende reacties van de agrariërs op de moeilijke omstandigheden: sommigen stoppen ermee, anderen breiden hun bedrijf uit of gaan zich specialiseren op een bepaald product". Ondanks alle negatieve en pessimistische berichten die er zijn over de toekomst van de agrarische bedrijfstak weigert Van Nieu wenhuljzen mee te gaan in het doemdenken. "Natuurlijk gaat het momenteel niet zo goed op de boerenbedrijven en er worden bedrij ven gesloten, maar de overgebleven boeren hebben genoeg veerkracht om door te gaan. En deze veerkracht, die bij de boeren in de genen zit, is de kracht van de landbouw!" zo Een archieffoto waarbij Van Nieuwenhuijzen de Commissaris van de Koningin wijst op de wateroverlast van de agrariërs in augustus van het vorig jaar, geheel links Comelis Visser (Folo Adri van der [Man) verzekert Van Nieuwenhuijzen. Een ander neveneffect van de verminderde activiteiten is ook merkbaar onder de toeleveringsbedrij ven, zoals landbouwmechanisatiebedrijven en loonbedrijven. Voor deze bedrijven wordt het ook steeds moeilijker om het hoofd boven water te houden. Belangenbehartiging De voormalige LTO-bestuurder wijst erop dat het behartigen van de belangen van de aangesloten agrariërs de hoofdtaak van LTO was. Hij weet dat zijn organisatie op deze punten veel werk voor haar leden heeft kun nen doen. Dit begon al in de jaren zestig, bij de ruilverkaveling, waarbij juist voor de boeren grote economische en emotionele belangen meespeelden. En voor al die ande re zaken, zoals het geven van adviezen aan de landelijke organisatie, als er werd onder handeld over de belangen van de boeren en de landbouwprijzen, zowel op nationaal als Europees niveau. Toch heeft de LTO als belangenbehartiger in de tussentijd wel wat concurrentie gekregen: de Akkerbouw Vakbond en de Melkveehou ders Vakbond is ontstaan; deze bonden zijn het niet eens met het LTO-beleid. Volgens de opvolger van Van Nieuwenhuijzen, Cor nells Visser, komt dit doordat de LTO altijd gericht is geweest op samenwerking met de overheden om problemen op te lossen. Het sluiten van compromissen wekt dan wel eens wat wrevel op bij de achterban. En ver der spelen er onder de leden van LTO ver schillende belangen, want rondom de vraag stukken van de verwerking van de mest heeft de akkerbouw andere belangen als de vee teelt". Dalende betrokkenheid In vroeger tijden waren er meer agrariërs bij de LTO aangesloten dan heden ten dage. Momenteel vertegenwoordigt de LTO maar zestig procent van de eilandelijke agrariërs. Volgens Van Nieuwenhuijzen heeft dit ver schillende oorzaken, want tegenwoordig zijn de agrariërs minder geneigd om lid te worden van een belangenorganisatie omdat ook de agrarische samenleving meer indivi dualistisch is geworden. Een ander punt is de slechte economische situatie van de ver schillende boerenbedrijven. "De accountant adviseert dan om bijvoorbeeld het lidmaat schap van de LTO te beëindigen", aldus Vis ser. Jammer vindt Visser het dat het ledental niet groter is "Met een grotere organisatie kunnen we nog beter het geluid van de agra riërs laten horen en het heeft ook voordelen voor de boeren in praktische zin. Er is bij voorbeeld het ISGO-milieuonderzoek, waarbij alle akkerbouwbedrijven worden gecontroleerd. Hierbij hebben de leden veel steun van het LTO-secretariaat dat bepaalde zaken voor hen uit kan zoeken". Vervolg op pagina 2 rechtsonder De familie Both te Nieuwe-Tonge ver koopt zaterdag 12 februari a.s. Zwitserse roombroodjes a 0,75 en gevulde crois sants a 1,10, waarvan de opbrengst is voor de Hersteld Hervormde gemeente te Nieuwe-Tonge. De lekkernijen worden van 8.30 tot 11.30 uur verkocht in het gebouw van de postduivenvereniging aan de Westdijk 31U kunt uw bestelling vóór aanstaande donderdag telefonisch doorge ven via (0187) 652072 of 06-10830589.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2005 | | pagina 1