Nederland 60 jaar vrij Arjan van den Brink een week gast bij de Academy in Hooge Mierde Gemeente Middelhamis ontvangt als eerste de gemeentegids nieuwe stijl Eén miljoen bezoeken per week Alzheimer Inloopavond Goeree-Overflakkee/Hoekse Waard Oostmoer-instructeur krijgt training van Olympisch ruiter Uitgebreid met plaatselijke telefoongids: Voertuiggegevens vrij opvraagbaar via internet Schaakvereniging De Zwarte Pion EIIAIIDBI-IIIEIJI^ voor uw drukwerk?lii Korte impressie van een praktijkexcursie Kennisnet-nl: Tweedeliands Boeiten- winliel Lionsclub Goeree-Overfialtkee Internationale Vrouwendag op Goeree-Overflakkee dit jaar in Het Prieel Natuurgidsencursus op Goeree-Overflakkee Thema: Als opname in zicht komt Bericht van het Lokaal Comité Oost-Flakkeè: Thank you Britain: 60 Commemoration of liberation day CSebr. de Waai Drukkerij Ingezonden: PAGINA 9 VRIJDAG 28 JANUARI 2005 MBÖDELHARNIS - De Alzheimer Inloopavond is een trefpunt voor mensen met dementie, hun partners, familieleden, vrienden en hulpverleners. Hier krijgt men onder leiding van deskundige gespreksleiders voorlichting over allerlei aspecten van dementie. Bij aankomst en in de pauzes speelt Arjan Huizer piano. ledere bijeenkomst staat een onder werp centraal. De bijeenkomst begint met een interview met een deskundig gastspreker. Dit duurt ongeveer een halfuur. Na de pauze is er tijd om vragen te stellen en in discussie te gaan. Er is volop ruimte voor discussie en het uitwisselen van ervaringen. Door de ongedwongen sfeer kunnen de bezoekers hun problemen in alle openheid naar voren brengen. Na afloop kunt u nog iets te drinken en met elkaar praten. Op deze avonden is ook een informatie tafel aanwezig met boeken, folders, enz. De Alzheimer Inloopavond te Middelhamis is een acti viteit van Alzheimer Nederland, afdeling Goeree-Overflakkee/Hoekse Waard. De eerstkomende Alzheimer Inloopavond wordt gehouden op woensdag 2 februari a.s., en daarna iedere eerste woensdag van de maand (uitgezonderd juli en augustus). Gastspreker op deze avond is mevrouw tene Drenth (Thuiszorg G.O.). De inloopavond is open vanaf 19.00 iiur. Het programma begint om 19.30 uur en is om 21.30 uur afgelopen. De toegang is gra tis, evenals het welkomst kopje koffie of thee. U hoeft zich niet van te voren aan te melden. De locatie van de Alzheimer Inloopavond G.O./H.W. is; Wijkcentrum Middelhamis, Doe- tinchemsestraat 27 te Middelhamis. Er is voldoende gelegenheid om te parkeren. Het gebouw is rolstoelvriendelijk en rookvrij. Lijn 135 en 137 van het openbaar vervoer, alsme de de bustaxi's 635 en 637 stoppen voor de deur. Voor meer informatie kunt u contact opnemen met de secretaris van de Alzheimer afdeling, de heer Cor Besuyen, tel.: 0187-485344. In mei 2(X)5 hopen we weer de bevrijding van ons land te vieren. Veel aandacht is er in de pers en media nog niet aan besteed, maar de tijd nadert met rasse schreden dat Neder land zich opmaakt voor de viering van dit heugelijke feit. We mogen dit doen in dankba re herinnering aan hen die voor onze vrijheid streden en met hun leven betaalden, begra ven werden in voor hen vreemde aarde. Beneden de rivieren is er al in verschillende plaatsen aandacht aan besteed omdat daar de bevrijding eerder plaatsvond. Boven de rivieren gaat dit in mei 2(X)5 gebeuren. In Nederland bestaat al sinds 1978 een nationaal comité 'Thank You Canada and Allied Forces'. Een tweede comité is onder deze paraplu actief met de naam 'Thank You Britain'Dit comité is voor de eerste keer en eenmalig in het leven geroepen. Haar taak is het om onze dank en waardering te uiten tegenover de Britse veteranen die in 1944 en 1945 in Nederland strijd leverden, en niet te vergeten hun nabestaanden en hun weduwen. Veel van deze veteranen en hun weduwen moeten rond komen van een klein pensioentje. Voor deze trip, die zal duren van 3-9 mei 2005, worden ca. 2500 veteranen en nabe staanden verwacht. Het vervoer wordt geregeld door 'The Royal British Legion'Eén van deze bussen zal in Oost-Flakkee terecht komen. Voor deze mensen zoeken wij gast gezinnen die gedurende deze periode geheel belangeloos één of meerdere veteranen in hun huis willen opnemen. Op deze manier betuigt u de dank die wij deze mensen nog jsteeds verschuldigd zijn. Voor hen is een mooi programma opgesteld, het vervoer is gere- fgeld, alleen het verblijf nog niet; daarom roepen wij uw hulp in. •Ten einde de registratie, opvang en organisatie in goede banen te leiden, is er een plaat- jselijk comité opgericht dat al langere tijd contact onderhoudt met Britse veteranen, onder [wie Kees Ruitenberg (tel. 0187-631118), Wijnand van der Welle (tel. 0187-632862) en [de voorzitter van de plaatselijke Oranjevereniging Willem de Bonte (tel. 0187-631300). 'WiJt u meewerken aan dit goede doel, of heeft u vragen? Neem dan contact op met één van de hierboven vermelde leden van het comité. Mogen wij op uw medewerking reke- nen*^ Het Lokaal Comité Oost-FIakkee Bel (0187) 47 10 20 of mail naar algemeenSCgcbr-' Op donderdag 20 januari jl. bracht een groep van ca. 35 cursisten van de Stichting Kunst- Cultuureducatie een bezoek aan de Hermitage in Amsterdam - het vroegere Amstel- hof, nu dependance van de Hermita ge in St.Petersburg. Om tien uur werden we daar welkom gehe ten en kregen we allereerst een lezing over het leven van de laatste Czaar en Czarina van Rusland, Nicolaas en Alexandra. Op boeiende en deskundige wijze werd door een medewerker hun levensverhaal verteld en de tragisch wijze waarop hun leven en dat van hun kinderen eindigde. Met die kennis kon daarna de expositie worden bezocht, waar allerlei prachtige sie raden, jurken, militaire kostuums en allerlei kledingstukken van de jongste telg en troonopvolger (een zoon) van hen waren tentoongesteld, alsook een verzameling schilderijen. Al kijkend en lopend zag je daar de enorme rijkdom van de Czaren; anderzijds kwam je ook de tragiek van moord en doodslag tegen. De excursie was leerzaam en boeiend. Je voelde als het ware de opkomst van het Communisme. Wandelend door het centrum van Amster dam gingen we vervolgens naar het Amster dams Historisch Museum aan de Kalver- straat. In kleine groepen mochten we onder deskundige begeleiding daar het depot bezoeken - heel uitzonderlijk - om eens te zien wat er zoal in de kelders onder het museum ligt opgeslagen. Veel schilderijen, kleding (voordat deze worden opgeslagen worden ze eerst een tijdje 'ingevroren' tegen mogelijke mot), zilver (wordt niet veel gepoetst, want dat geeft te veel slijta ge), enz. Ook vertelde de gids (een kunst historica) hoe en waarom dit wordt opge slagen. Een ongelooflijke hoeveelheid, eigendom van de gemeente Amsterdam; het meeste is geschonken, enkele stukken zijn gekocht op een veiling. Heel erg interessant om te weten, omdat, wanneer je in een museum loopt, je er niet over nadenkt hoe veel schatten er ook nog Uggen opgeslagen in de 'onderaardse gangen' van zo'n muse um en op welke wijze die worden bewaard dan wel gekoesterd. Ook kregen we nog een korte rondleiding van één van onze docenten, Roger Unger, die op zijn eigen wijze, als Amsterdammer, ons aan de hand van beelden en schilderijen de geschiedenis en de groei van Amsterdam liet zien. Bovendien de tegenstrijdige ideeën ten aanzien van de uitbouw van de stad. Na bij restaurant 'David en Goliath' een consumptie met gebak te hebben gebmikt, waren we aan het einde van onze 'leertrip'. Al met al was het een zeer genoeglijke dag, waar we veel hebben gezien en kunnen genieten. Voldaan waren we tegen zeven uur weer terug op onze stek bij de fa. Mijn- ders in Melissant, die ons de hele dag per bus op voortreffelijke wijze vervoerde. W. Hofs, Dirksland STAD AAN 'T HARINGVLIET - Het Brabantse 'de Academy' is een begrip in de paardenwereld. Het is de prach tige locatie waar grootheden als Tine ke Bartels en Imke Schellekens-Bar- tels trainen met hun paarden. Op Olympisch niveau, op wereldniveau. Arjan van den Brink (23) - in het dagelijks leven instructeur bij Mane ge Oostmoer in Stad aan 't Haring vliet - was er met de 7-jarige ruin Urban (Lucky One x Amulet) een week op training. "De trainingsweek werd me aangeboden door de familie Van Groningen", vertelt Arjan. "Voor hen rijd ik Urban, namens Den Hollander Advocaten. Natuuriijk zagen mijn werkgevers op Oostmoer ook de voordelen van deze kans om ervaring op te doen bij de Academy; ze gaven me graag een week vrij af! Urban en ik zijn sinds twee jaar een com binatie, we rijden dressuur, inmiddels op Ml-niveau." "Met acht mede-cursisten was ik 's ochtends aanwezig bij de training van Imke Schelle- kens-Bartels", zegt Arjan. "Heel leerzaam! Imke heeft in 2004 met Gestion Lancet deel genomen aan de Olympische Spelen in Athene, logisch dat zij heel wat keniiis en ervaring kon overbrengen! Je kon bij die trainingen van Imke heel direct zien wat haar aanwijzingen voor effect hadden op de bewegingen van het paard. Elke middag moesten we zelf aan de slag. Ons doel was om Urban sterker te maken, maar ook om de mogelijkheden van het paard af te tasten. Imke gaf heel prettig les", lacht Arjan. "Ze gaf duidelijke aanwijzingen en legde daarbij ook heel goed uit wat de achterliggende gedachte was van haar aanwijzingen en wat voor gevolgen die voor je paard zouden heb ben. Eén van de middagen was gewijd aan zittraining. Inge Janssen Bouwmeester, een fysiotherapeute, was daarvoor speciaal naar de Academy gekomen. Inge kende ik nog. van toen zij in juni 2004 bij Oostmoer een soortgelijke training kwam geven." "Echt iets nieuws heb ik niet geleerd", zegt loopt nu stukken beter! En het is erg leuk dat Arjan. "Maar ik heb nu wel héél goed kun- ik qua instructie nog eens extra de kunst heb nen ervaren dat ik nóg consequenter met kunnen afkijken. Dat komt weer goed van Urban moet werken. Het trainingsweekje pas bij de lessen die ik bij Oostmoer geef!", heeft vruchten afgeworpen hoor. Urban besluit hij lachend Maandagmiddag was er een klein feestje in het gemeentehuis van Mid delhamis, want de al jaren bekende gemeentegids, die huis-aan-huis in de gemeente verspreid wordt, is verleden tijd. Een nieuwe versie, met een ander formaat en een andere inhoud, werd in ontvangst genomen door burge meester De Vries. Door Adri van der Laan Er lijkt dit jaar een eind te komen aan het bekende formaat en de inhoud van de alom bekende gemeentegidsen, die iedere gemeente op Goeree-Overflakkee huis-aan- huis bij hun inwoners laat bezorgen. De gemeente Middelhamis had het voorrecht om maandagmiddag als eerste gemeente de vemieuwde gemeentegids te ontvangen. Communicatiemedewerker Edwin Meijer van uitgever Wegener Suurland overhandig de de nieuwe gids aan de burgemeester van Middelhamis. Voorheen was de gemeentegids op het bekende A5-formaat; een klein handzaam boekje, dat precies paste in het laatje van een keukenkastje óf ergens in een hoekje beland de waar het niet zo gemakkelijk meer was terug te vinden... Volgens Meijer wees onderzoek uit dat het aantal mensen dat de gids raadpleegde langzaam daalde en daar aan wilde de uitgever iets doen. De ver nieuwde uitgave werd eerst getest in de gemeente Roosendaal, en het bleek dat door de nieuwe opzet, waarbij de gids meer aan sloot bij de behoefte van de gebruiker, de raadpleegbaarheid van de gids behoorlijk toenam. Lokale telefoongids Wat het eerste opvalt aan de nieuwe gemeentegids is het formaat, dat ligt tussen het tot nu toe gebreikte kleinere A5-formaat en het grotere A4-formaat. Volgens Meijer is voor het nieuwe formaat (18 cm x 25,5 cm) gekozen omdat het enerzijds gemakke lijk is te hanteren en anderzijds groot genoeg De heer Meijer van Wegener Suurland overhandigt de nieuwe gemeentegids aan burgemeester De Vries van de gemeente Middelhamis. iFoio Adri van iter iMimi is om op te vallen. Men hoopt dat het een plaatsje zal vinden bovenop de dikke KPN- telefoongids, in de buurt van het telefoon toestel. Een andere verandering die opvalt, is dat de gids ook een lokale telefoongids bevat. "Uit het onderzoek is gebleken dat een groot per centage van de telefoongesprekken gevoerd wordt binnen de gemeente. Daarom hebben wij gekozen om alle telefoonnummers bin nen de gemeente in de gids op te nemen. Dit geeft een meerwaarde aan de gemeente gids", aldus Meijer. Uit het onderzoek is verder gebleken dat de vemieuwde gemeentegids thans viermaal zo veel wordt geraadpleegd dan de gids 'oude stijl'. Burgemeester De Vries verklaarde zeer ingenomen te zijn met de nieuwe gids, die wordt opgesierd met een foto van het beeld je van de onlangs overleden kunstenaar Mei Dale bij de kerk in Stad aan 't Haringvliet. Natuurlijk ontbreekt in de gids niet de gemeentelijke informatie: op uitgebreide wijze wordt uitleg gegeven over de gemeen telijke dienstverlening en is er een beknopte geschiedenis gegeven over de vier woonker nen van de gemeente. Verder presenteren de verschillende bedrijven in de gemeente zich door middel van advertenties. Het is de bedoeling dat in de loop van dit jaar ook de andere gemeenten op het eiland zul len worden voorzien van de vemieuwde gemeentegids. Oostmoer-instructeur Arjan van den Brink op Urban krijgt aanwijzingen van Olympisch ruiter Imke Schellekens-Bartels. (Foto: De Academy, Hooge Mierde). Kennisnet.nl, de onderwijsportal voor basis, voortgezet en beroepsonder wijs, heeft bij de start van 2005 een recordaantal van ruim één miljoen bezoeken per week mogen noteren. Was er twee weken geleden nog spra ke van ruim 860.000 bezoeken, in de week van 17 januari is dit uitgegroeid naar 1 miljoen bezoeken per week; dit staat gelijk aan 17 miljoen pageviews per week. Kennisnet is steeds succesvoller in het berei ken van leerlingen, leraren, ouders en schoolmanagers. In september 2003 lag het weekbezoek aan de portal nog op ca 250.000 bezoeken. Begin 2004 was dat al gestegen tot ca 600.000 bezoeken per week. De afge lopen week is dit aantal verder gestegen tot 1 miljoen bezoeken, met in totaal 17 miljoen bekeken pagina's. De stijging van het bezoek is terug te voeren tot het toegenomen gebraik van het steeds ruimere aanbod van educatieve informatie en diensten van Ken nisnet en de groeiende bekendheid van Ken nisnet. Het aanbod op kennisnet.nl komt tot stand in samenwerking met een toenemend aantal educatieve partners waaronder Beeld en Geluid, de Digitale School, Surfnet, Tele- ac/NOT en de Vereniging van Openbare Bibliotheken. In de afgelopen maanden is er een duidelijke trend waarneembaar. Niet alleen wordt over de volle breedte van het aanbod voor basis, voortgezet en beroepsonderwijs op kennis- net.nl vaker bezocht, ook wordt een aantal toepassingen voor de lespraktijk intensiever gebruikt. Daarbinnen groeit met name het bezoek aan de leerlingensites. Ook zien we in toenemende mate dat de thematische sites zoals Tsunami en Waarden en Normen aan een grote behoefte voldoen van het onderwijs. Daamaast zien we dat de onderwijszoekmachine Davindi.nl een succesvolle start heeft gemaakt en dat docenten elkaar steeds vaker vinden in com munities. Kennisnet.nl biedt samen met haar partners een overzichtelijk en gestructureerd educa tief aanbod voor leerlingen, leraren, ouders en schoolmanagers. De belangrijkste ingang voor alle sites is nog altijd de homepage www.kennisnet.nl. Lionsclub Goeree-Overflakkee heeft een tweedehands boekenwinkel geopend in de foyer van het Diekhuus in Middelhamis. ledere zaterdagochtend van 10.00 tot 12.00 uur is de winkel geopend. Tijdens openings uren van de Diekhuusfoyer kan worden afgerekend bij de dienstdoende Diek- huusmedewerker. De collectie is zeer breed georiënteerd, van romans tot wetenschap, van kinderboeken tot naslagwerken, het is allemaal aanwezig. Regelmatig wordt de winkel bijgevuld met nieuwe titels. Vanaf vandaag, vrijdag 28 januari, kan iedereen via de website van de Rijksdienst voor het Wegverkeer (RDW), www.rdw.nl, voertuiggege vens uit het voertuigregister opvra gen. Na het intypen van het kenteken verschijnen gegevens als voertuig soort, merk, kleur, brandstofsoort en aantal cilinders, maar ook de datum van de eerste toelating en de eerste tenaamstelling. In totaal kunnen de gegevens van zo'n elf miljoen voertui gen online worden opgevraagd. Bij particulieren in Nederland is veel vraag naar deze voertuiginformatie. Tot nu toe konden particulieren deze gegevens alleen telefonisch bij de RDW opvragen. Van de 850.000 telefonische informatieverzoeken die de RDW jaarlijks krijgt, betreft 15 pro cent voertuiggegevens. Sinds december 2003 is het mogelijk om de APK-datum van een auto vanaf de homepa ge van de RDW-site op te vragen. Deze informatie is inmiddels ongeveer 800.000 keer opgevraagd. Dat is een forse toename ten opzichte van het aantal telefonische ver zoeken. Overigens geeft de aangeboden informatie op geen enkele wijze inzicht in wie de eigenaar van het voertuig is. Omdat de gegevens zijn bestemd voor klein schalig gebruik door particulieren is het aan tal bevragingen per dag beperkt en moet voor elke bevraging opnieuw een kenteken worden ingetoetst. Andere Overheid Deze nieuwe digitale dienst van de RDW is onderdeel van een breder RDW-programma om meer via internet te communiceren. De mogelijkheid om naast de telefoon ook via het internet de gegevens op te kunnen vra gen, levert fikse voordelen. De informatie is sneller, goedkoper en bovendien 7 dagen per week 24 uur beschikbaar. Deze benadering past volledig binnen het beleid van het kabi net om via het programma 'Andere Over heid' de dienstverlening aan burgers gemak kelijker te maken. MIDDELHARNIS - Overzicht voor ronde 18 in de huishoudelijke competitie, gespeeld op 24 januari 2005. Van den Ouden - Van der Waal 1 - O Verolme - Hennekes1/2-1/2 Mourik - Van Prooijen1-0 Bom - Moedt 0-1 I. Lagendijk - Dupree1-0 C. Smit - Boeter0-1 Van der Staaij - Peeman 1/2-1/2 M. Lagendijk - De Haan1/2-1/2 A. Visser - De Jager 1/2-1/2 Struik - A. Tieleman0-1 Loosjes - Neleman0-1 Mulder - Markwat1/2-1/2 H. Smit - Van der Velde1-0 W. Tieleman - Vis0-1 Bosch - Noordijk 1/2-1/2 GOEREE-OVERFLAKKEE - Wederom vieren de vrouwen van Goeree-Overflak kee de Internationale Vrouwendag met een samenkomst. Op zaterdagavond 5 maart gaat het Prieel in Sommelsdijk om 19.00 uur open. Centraal bij de festiviteiten staat het thema: samen doen. De vele buiten landse vrouwen die bij de viering betrok ken zijn, geven de avond internationale allure. Gezien de jaarlijkse groei van het evene ment heeft de organisatie opnieuw voor een grotere locatie moeten kiezen. Er was veel voorkeur voor 't Prieel, vanwege de grote ronde zaal. "Hierdoor kan iedereen vol waardig betrokken zijn bij de avond", ver telt een van de organisatoren. "Vorig jaar in het Diekhuus was alles verdeeld over ver schillende zaaltjes, waardoor velen zich niet echt betrokken voelden." Deze keer komen de kraampjes van de verschillende instellingen die meedoen in een opstelling in de grote zaal. "Wij hebben echter ook de beschikking over het tussenzaaltje. Hier hebben we enkele speciale workshops." Eén van de workshops is het vormen van een gelegenheidskoor 'een wereldkoor' dat in het zaaltje oefent onder leiding van Annet Tuinenburg. In de grote zaal zijn diverse optredens, waaronder verschillende muzikale. Dus 5 maart: viering van de internationale Vrouwendag, in 't Prieel. De vereniging voor Natuur- en milieueduca tie (IVN) afdeling Goeree-Overflakkee en de vereniging Natuur- en Landschap Goe ree-Overflakkee organiseren van maart tot en met september 2005 een cursus voor 'Excursieleider' op Goeree-Overflakkee. In twaalf bijeenkomsten wordt aandacht besteed aan kemiisoverdracht aangaande de natuur op ons prachtige eiland. Daamaast wordt aandacht besteed aan didactische vaardigheden in het overbrengen van natuur belevenis. De cursus zal zeer afwisselend zijn en zal hoofdzakelijk in de buitenlucht worden gegeven. Ervaren gidsen en deskundigen brengen u graag op de hoogte van de flora en fauna die hier voorkomt en leren u hoe de informatie het beste kan worden overge bracht. Aan het eind van de opleiding krijgt u een certificaat overhandigd, waarna u aan de slag kunt als excursiegids, wandelpadma ker, jeugdbegeleider, ondersteuner van vogelwerkgroep of plantenwerkgroep, enz. De cursus omvat twaalf bijeenkomsten op de zaterdagochtend, van maart tot en met sep tember 2005. Tijdens feestdagen en school vakanties zijn geen activiteiten gepland. De cursuskosten bedragen 45, inclusief mate rialen. U bent gedurende het jaar 2005 gratis hd van het IVN en NLGO en ontvangt de prachtige uitgaven van het blad 'Stema' over de natuur op ons eiland gratis. U kunt zich opgeven of meer informatie opvragen bij de cursuscoördinator, Hans de Visser, Schoolstraat 74, 3251 AZ Stellen- dam, tel.: (0I87)-491184, e-mail: j.devis ser@wanadoo.nl. De eerste kennismakingsbijeenkomst wordt gehouden op 7 febmari a.s.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2005 | | pagina 9