Erfgoed om te weten Vrijwilligers Koninklijke Ondersdieiding voor Jan van Drongelen Stichting BOOG Uitvoering Muzielischool in de Exoduskerk Cursusprogramma Erfgoedhuis Zuid-Holland Twijfel over woningbouw Nieuwe-Tonge Zang, blokfluit en orgel: EIUUMDBI-raEUWS DELFT - In februari start het Erf- [goedhuis Zuid-Holland met drie cursussen op het gebied van histo risch onderzoek en het archiveren en hanteren van museale objecten. Doordat consulenten vaak zelf als docent fungeren kan het Erfgoed- huis de deelnameprijs zo laag mogelijk houden. Op zoek naar de verdwenen midden stand in de 19e en 20e eeuvf gevraagd voor landschapsonderhoud in Ouddorp Verkoping vrouwen vereniging Melissant Beroep aangenomen Kerkdiensten Ger. Gem. Hoogleraar lioudt lezing over Tolerantie normen en waarden' Scheidend brandweercommandant geeft visie op de toekomst C.S.G. PRINS MAURITS "ifaiga-^rilogie deel 7, PAGINA 5 DINSDAG 25 JANUARI 2005 Vierdaagse cursus: 7, 14, 22 en 28 februari, 9.30-12.30 uur; Locatie: Gemeentearchief Delft en op 22 februari Nationaal Archief Den Haag. Prijs: 90; Inschrijven: uiterlijk 24 januari (maximaal 10 deelnemers). Deze cursus is bedoeld voor historische ver enigingen en oudheidkundige kamers in Zuid-Holland. Men leert in deze cursus hoe men het verleden van de lokale middenstand kan bestuderen en hoe men dit onderzoek in een breder kader kan plaatsen. Tevens maken de deelnemers kennis met de belang rijkste bronnen, zoals het Bevolkings- en Handelsregister, notarisakten en faillisse mentsdossiers. Nummeren van museumobjecten Workshop: dinsdag 8 februari, 13.00-16.00 uur; Locatie: Erfgoedhuis Zuid-Holland, Delft; Prijs: 22,50; Inschrijven: uiteriijk 25 januari (maximaal 15 deelnemers). Deze workshop is gericht op medewerkers van kleine en iniddelgrote musea, die betrokken zijn bij het nummeren van objec ten. De deelnemers leren volgens welke methode en met welke materialen museale voorwerpen correct en veilig genummerd kunnen worden. Ook wordt er geoefend met de zgn. vemis-stift-vemismethode. Hanteren van museale objecten Studiedag: maandag 14 februari, 10.00- 16.00 uur; Locatie; Museum Swaensteijn, Voorburg; Prijs: €45; Inschrijven: uiterlijk 1 februari (maximaal 15 deelnemers). Een studiedag voor museummedewerkers die betroWcen zijn bij de zorg voor de collectie, waarin zij kunnen leren de juis te voorwaarden te scheppen om een museaal object te hanteren, intern te transporteren en beperkt schoon te maken. Ook veiligheidsaspecten komen aan de orde. Onder leiding van de vereniging voor Natuur- en Landschap Goeree-Over- flakkee en Natuurmonumenten wor den zaterdag 29 januari a.s. door vrij willigers weer onderhoudswerkzaam heden uitgevoerd aan natuurelemen ten; deze activiteiten worden georga niseerd door de werkgroep terreinbe heer van de vereniging. De activiteiten zijn deze keer in Ouddorp. De werkzaamheden zijn in het zgn. Bunker- bos aan de Hofdijksweg. De bedoeling is weer om een gedeelte van de bestaande Elzenmeetpercelen af te zetten. Het is al weer enkele jaren geleden dat de vereniging in dit terrein van Natuurmonumenten het achterstallig onderhoud heeft weggewerkt. Komende zaterdag wordt de onderhoudscy- cJu.s dus weer opgepakt. Op deze actiedag van de vereniging kan weer veel hulp wor den gebruikt. Een ieder die iets' voor het behoud van de natuurelementen wil doen, kan daar a.s. zaterdag bij helpen. De werk zaamheden beginnen om 8.30 uur en duren tot ongeveer 13.00 uur. Handgereedschap en motorzaag zijn aanwezig, maar wie zelf ook in bezit is van goed handgereedschap moet dit zeker meenemen. Zoals gebruikelijk zal eventueel openhaard hout onder de helpers worden verkocht en verdeeld voor 5 per m3. Het Elzenmeetperceel is te bereiken via de provinciale weg richting Ouddorp, volg de afslag 'Stranden' volgen en neem de eer ste weg rechts, de Hofdijksweg. Daarna de tweede weg links tot bij het fietspad, hier kan worden geparkeerd. Verdere inlichtin gen kunt u krijgen via telefoonnummer (0187) 485566 of 681105. Vrouwenvereniging 'Tabitha' te Melissant hoopt woensdag 2 februari een verkoping te houden in verenigingsgebouw 'De Poort', Voorstraat 14 te Melissant. U kunt daar terecht voor fraaie handwerken, handge maakt kaarten, crea-artikelen en nog veel meer. U wordt hartelijk uitgenodigd om een bezoekje te brengen aan deze verkoping. Dat kan van 10.00 tot 16.00 uur. DEN HAAG - Staatsraad J. Hoekstra van de Raad van State heeft grote twijfels over de haalbaarheid van het plan om drie woningen aan de Zuid- dijk in Nieuwe-Tonge te bouwen. De staatsraad zei vrijdag tijdens een rechts zitting waarschijnlijk eerst de kwestie te wil len laten onderzoeken voordat hij definitief uitspraak kan doen. De kans is groot dat de staatsraad het plan schorst zodat de gemeen te Middelhamis voorlopig geen bouwver gunningen aan projectontwikkelaar Bree- snee kan verlenen. Dat zou akkerbouwbe drijf A. van der Velde goed uitkomen. Van der Velde stapte naar de Raad van State in de hoop dat die het besterrmüngsplan voor de woningbouw in de ijskast zal zetten. Van der Velde is niet blij met het plan om ter vervan ging van de oude houtzagerij drie woningen te bouwen. De woningen zijn vlak bij zijn opslagloodsen gepland. Van der Velde vreest dat de nieuwe bewo ners al snel zullen gaan klagen over de geluidsoverlast van zijn bedrijf. De wonin gen zijn ook zo dicht bij Van der Veldes bedrijf gepland dat de achtergevels van twee woningen geheel geluiddicht moeten wor den gemaakt. Dat betekent dat er twee zoge heten dove gevels moeten komen, waarin weliswaar ramen en deuren komen, maar die moeten hermetisch gesloten blijven. Nor maal komen dove gevels alleen langs drukke wegen voor en zelden vlakbij een bedrijf. Verder is een in totaal vijf meter hoge geluidswal tussen Van der Veldes bedrijf en de woningen gepland. Daar is de agrariër ook niet blij mee, aangezien die het zicht op het verkeer op de dijk wegneemt. Staatsraad Hoekstra twijfelde er aan of de gekozen oplossingen om de woningen tegen de herrie van het akkerbouwbedrijf te beschermen wel de juiste zijn. Waarschijnlijk gaat de onaf hankelijke milieuadviseur van de Raad van State ter plaatse poolshoogte nemen om te kijken of alle drie de woningen wel gebouwd kunnen worden. Met de bouw van de wonin gen, die rond de vier ton per stuk moeten gaan kosten, wil de projectontwikkelaar onder meer de sloop van de oude houtzage rij bekostigen. Uitspraak volgt over enkele weken. Ds. J. Maas uit Wekerom heeft het beroep aangenomen naar de Hervormde Gemeente in de PKN van Nieuwe-Tonge, in samen werking met Herkingen. MIDDELHARNIS - Op zaterdag 29 januari geven leerlingen van Muziek school Goeree-Overflakkee een con cert in de Exoduskerk, Dorpsweg 97 te Sommelsdijk Dit muzikale gebeu ren wordt voornamelijk verzorgd door zangleerUngen van de Muziek school. Ook werkt een aantal blok fluit- en orgelleerlingen mee en de hoboïste Janine Veerman. De aanvang is 20.00 uur en de toegangsprijs is uw gift ter bestrijding van de onkosten. De zangdocente Marijke Nieuwenweg heeft voor deze avond een prachtig progranuna met haar leerlingen ingestudeerd; iedereen die van zingen houdt of overweegt om zelf nog eens zanglessen te nemen, moet zeker komen luisteren en genieten van de vocale prestaties. Zomaar een greep uit het programma: Prachtig is het 'Domine Deus' voor sopraan, hobo en orgel van A. Vivaldi, dat gevolgd wordt door het feestelijk 'Laudamus Te' voor twee sopranen en orgel, eveneens van Vivaldi. Van de grote componist Cl. Monte verdi klinkt 'Chioma d'oro' voor twee so pranen, twee blokfluiten en orgel. Een kwar tet zingt de psalmen 38 en 100 in een zetting van T. Est en een bariton brengt Til walk with God' van N. Brodzky tot klinken. Ver der is er een vrouwenkoor van 17 dames gevormd dat o.l.v. Marijke Nieuwenweg o.a. 'Requiem aetemam' van P. Comehus en 'The Lilly and the rose' van B. Chilcott ten gehore zal brengen. Op het onlangs in de kerk geplaatste orgel van Pels Van Leeuwen zullen twee orga nisten spelen. Deze leerlingen van orgeldo- cent Rinus Verhage zullen het instrument in al zijn schoonheid laten klinken met o.a. een Preludium en Fuga van J.S. Bach en 'Pump and Circumstances' van E. Elgar. Alles bij elkaar is er een heel afwisselend concert te beluisteren, waar iedereen naar zijn of haar beste kunnen zal musiceren. De musici, de docenten en het bestuur van de Muziekschool willen iedereen hartelijk uit nodigen om deze avond bij te wonen en hen te stimuleren met uw aanwezigheid! MELISSANT - dinsdag (heden), 19.30 uur, ds. C. van Krimpen. HERKINGEN - woensdag 26 januari, 19.30 uur ds. J. de Pater. Normen en waarden zijn nauw verbonden met iemands levensbeschouwing, maken daar deel van uit. Kerken en moskeeën zijn belangrijke werkplaatsen van moraal, waar over normen en waarden wordt gesproken in het licht van bredere levensvisies. Meestal bevestigt een godsdienst slechts breed gedeelde normen, zoals het verbod op moord en diefstal. Soms gaat het verder; de islami tische afwijzing van alcohol biedt bijvoor beeld een waardevol, kritisch perspectief op het onderschatte probleem van alcoholmis bruik. Kerken hebben dus een eigen verant woordelijkheid in het debat over normen en waarden. Hoe kuimen wij die op een goede manier invullen? Een belangrijke waarde is verdraagzaamheid, een traditioneel kenmerk van de Nederlandse samenleving. In het actuele debat staat deze waarde centraal. Is godsdienst vooral een bron van intolerantie, of kan zij juist ook een bron voor tolerantie zijn? En hoe gaan we om met de intolerante groepen? Hierover hoopt de heer Wibren van den Burg (Hoogleraar in de Metajuridi- ca) op dinsdag 8 februari a.s. een lezing te houden in de Remonstrantse kerk, Voor straat 35 te Sommelsdijk. U bent hartelijk welkom. Aanvang 20.00 uur. lidmaatschap van de Orde van Oranje Nas sau. "Jan het ga je goed, in gezin en bedrijf', zo was de wens van burgemeester Van Pelt. De voorzitter van de eilandelijke brandweer commandanten en bevelvoerders op Goeree- Overflakkee, M.J. van der Klooster uit Oud dorp, belichtte in zijn toespraak de speciale karaktereigenschap van Van Drongelen: "Als hij het ergens niet mee eens was, werd hij rustig!" Van der Klooster gaf hiermee aan dat Van Drongelen nooit boos werd, "en dat siert hem, want wie zijn geest in bedwang houdt, is sterker dan hij die een stad bedwingt", zo citeerde Van der Klooster de Spreukenschrijver. Ofschoon het hem ter harte ging, noemde hij Van Drongelens stap om te stoppen "een wijs besluit", zodat hij nu alle tijd in zijn werk en in het bouwbedrijf kan steken. Van Drongelen heeft al veel pro jecten ontwikkeld én uitgevoerd. En daarom zou Van der Klooster hem graag in de gemeente Goedereede actief zien omdat daar "nogal wat projecten op uitvoer wachten", aldus Van der Klooster. Namens de drie Oostflakkeese blusgroepen bood plaatsvervangend commandant Wim Driesse de vertrekkende commandant een foto van deze drie blusgroepen aan - een geschenk dat Van Drongelen dankbaar in ontvangst nam. Toekomst Aan het eind van de bijeenkomst was het woord aan Van Drongelen. Hij verklaarde stil te zijn van de aangeboden cadeaus én de uitgereikte onderscheiding. Hij verzekerde dat zijn brandweerjaren geen goedkope jaren voor de gemeente zijn geweest. Maar toch kreeg het korps alle medewerking van zowel het college als de gemeenteraad, waarvoor hij zijn dank uitsprak. Tevens gaf hij de aanwezigen zijn visie op de toekomst van de eilandelijke brandweerorga nisatie. Voor de directe toekomst verwacht hij dat vanaf het jaar 2006 het eilandelijke commando in dienst komt van de regio en dat er maar twee commandanten op het eiland zullen zijn. De eilandelijke Afdeling Preven tie zal dan ook het verzorgen van de oefenin gen voor haar rekening nemen, hetgeen de werkdruk bij de korpsen wel zal verlichten. Toch zullen de totale kosten voor de brand weer niet dalen. Op middellange termijn ver wacht Van Drongelen dat er meer taken zul len worden overgenomen door regionale instanties en dat er een begin zal worden gemaakt met het opheffen van plaatselijke korpsen. En voor de verre toekomst verwacht hij nog meer veranderingen. Eilandelijk zul len er dan hooguit nog tien vrijwillige brand weermensen actief zijn, die maximaal twee weken per jaar zullen oefenen bij een beroepsbrandweerkorps. Ook verwacht Van Drongelen dat de Officier van Dienst zal ver dwijnen, evenals de band met de gemeenten. Als voorbeeld noemde hij hierbij de ontwik kelingen binnen de politieorganisatie. Ofschoon hij erkende dat grote veranderin gen niet meer zijn te voorkomen, waar schuwde Van Drongelen ervoor dat "iedere verandering geen verbetering is". OOLTGENSPLAAT - Voor de brand weercommandant van de gemeente Oostflakkee zit het er op! Tijdens een afscheidsreceptie in verenigingsge bouw 't Centrum in Ooltgensplaat waren de leden van de drie verschil lende gemeentelijke brandweerkorp sen en het voltallige college van B&W present om 'hun' commandant uit te zwaaien. Tijdens de receptie kreeg Van Drongelen een Koninklijke Onderscheiding uitgereikt, die hem werd opgespeld door burgemeester Van Pelt van de gemeente Oostflak kee, én sprak hij een afscheidsrede uit waarin hij zijn visie gaf op de toe komst van de eilandelijke brandweer. door Adri van der Laan Gemengde gevoelens Gedurende 25 jaar is Jan van Drongelen brandweerman geweest. Hij begon zijn werkzaamheden voor de Ooltgensplaatse brandweer in 1980. In 1994 werd hij com mandant van de drie korpsen van de gemeente Oostflakkee. Van Drongelen is in het dagelijks leven ook directeur van het Aannemingsbedrijf Van der Welle en Van Drongelen en juist door déze drukke werk- 2£(ainheden is hij gedwongen om zijn activi teiten voorde brandweer te beëindigen. Burgemeester Van Pelt verzekerde dat hij met 'gemengde gevoelens' voor het gezel schap het woord voerde. "Ik werd er niet blij van toen ik hoorde dat Van Drongelen zou stoppen". Van Pelt herinnerde zich nog zijn eerste kennismaking met Van Drongelen, nadat hij kort tevoren was geïnstalleerd als Jan en Thea van Drongelen met burgemeester Van Pelt tijdens de afscheidsreceptie. (Folo Adri van der haam burgemeester van Oostflakkee. De burge meester vroeg iets aan commandant Van Drongelen en kreeg toen het weinig vertrou wenwekkende antwoord: "ik weet het niet, ik ben hier ook nog maar net". Later bleek dat dit de aangeboren bescheidenheid te zijn van de Ooltgensplaatse brandweerman, want volgens Van Pelt bleek al spoedig dat in het zes wekelijkse brandweeroverleg 'alles op rolletjes liep' en daar bleek de hand van Van Drongelen achter te zitten. Ook wees Van Pelt op de vele verbeteringen die hebben plaatsgevonden binnen het brandweerapparaat van de gemeente in de jaren dat Van Drongelen brandweerman was. Drie prachtige, van alle gemakken voorziene kazernes en brandweerwagens waren aangeschaft. Toch hield Van Dronge len wel de kosten in het oog. Zo is het er bij voorbeeld nooit van gekomen dat er in Oolt gensplaat in de brandweerkazerne een extra tappunt werd gemaakt. Van Drongelen vond dit niet nodig. Waardering Vervolgens was het tijd voor de blijken van waardering voor het vele werk van Van Drongelen. Echtgenote Thea werd vertast met een boeket bloemen en.een zoen van de burgemeester! Voor Jan was er een zeef druk van het nabij Ooltgensplaat gelegen natuurgebied, vervaardigd door de kunste naar Hans d'Olieslager uit Goedereede. En tot veler vertassing was er ook nog een geschenk van Hare Majesteit de Koningin: uit haar naam mocht burgemeester Van Pelt de scheidende brandweercommandant de versierselen opspelden die behoren bij het Middelhamis. schootgeboov/. Kon. JuBanaweg S7\ Donderdag, 27 {anuarf 2005 Ooedereede, gebouw ''Oosfdom", Jongkoenstroaf Dinsdag, 1 februari 200S Aanvangstijd: 19.30 uur Middelhamis De stichting BOOG werd begin 2004 opge richt in Ooltgensplaat en maakt zich hard voor de instandhouding van de monumenta le panden in Ooltgensplaat. Het behoud van ons cultureel erfgoed en ver betering van de leefbaarheid in de omgeving staan voorop. Centraal staat het oude raad huis op de Kaai. Het is van belang dat zo snel mogelijk met de restauratie wordt begonnen. Gelukkig mag de stichting BOOG zich ver heugen in een groeiend aantal donateurs. Gerrit Poortvliet is de voorzitter van de stichting. Op dinsdag 25 januari vertelt hij tussen 18.00 en 19.00 uur uitgebreid over de stich ting en hun werk in het programma 'Met Wie???' op Radio Flakkee. De presentatie is in handen van Carla Hers- bach. De herhaling is op woensdag 26 janu ari om 18.00 uur. ■26- De derde dag komt er bericht, dat de trein het voor laatste station in de taiga heeft aangedaan en daar kolen en ander materiaal inslaat om dan verder te gaan naar kamp 22-12 in de taiga. Dat bericht veroorzaakt weer de nodige opwinding: Nu zal het niet lang meer duren of de trein zal arriveren. De officieren, die met de organisatie in het kamp belast zijn, kijken somber, ondanks het blijde vooruitzicht dat hun kamp in ruime mate bevoorraad zal worden. Men heeft inlichtingen ingewonnen omtrent het te verwach ten weerbeeld en deze inlichtingen zijn ver van gun stig. Van de pool uit nadert een front met sneeuwstor men, dat in de loop van de dag de plaats waar het kamp 22-12 is gelegen, kan bereiken. De soldaten drijven de plennies aan tot ver boven hun kunnen en zelden zijn er meer zuchten en vloeken geuit dan in deze sombere dagen, terwijl de hemel dichtschuift en een onheilspellende stilte de taiga in zijn greep neemt. 'Waar blijft hier en gunder die vermaledijde trein?' buldert kolonel Iwan Sokorsky, terwijl hij stampvoe tend door zijn bureau loopt. 'Hij is onderweg, kameraad kolonel', antwoordt kapi tein Stephan Bemerian, die door het raam kijkt, naar de loodgrijze lucht. 'Ik moet er niet aan denken, wat er gebeurt, als deze bui losbarst.' De kapitein huivert. Hij kent de bevelen uit Moskou en die houden geen rekening met een sneeuwstorm in de taiga, die soms weken aaneen de aarde geselt en het elk menseUjk wezen onmogelijk maakt om zich in dit barte klimaat buiten de beschutting van zijn onderko men te wagen. 'Ze hebben nagelaten ons van voldoende spullen te voorzien. Nu, na eindeloos gezanik blijkt, dat de één of andere vent heeft vergeten ons het nodige te sturen. Men vreest dat wij hier in korte tijd allemaal zullen vergaan en wil nu goedmaken wat in de afgelopen maanden verzuimd is. Nu het onmogelijk zal worden om de goederen te lossen, zal men ons verantwoorde lijk stellen voor het falen van onbenullen, die ons ver geten hebben. Kameraad kapitein, dit wordt het top punt van waanzin.' 'Er zal niet gevraagd worden wat er fout is gegaan; men zal slechts constateren dat wij de goederen niet kunnen lossen en daaraan zitten consequenties verbon den. Het is om wanhopig van te worden.' De kolonel zucht en loopt naar het raam waar hij naast de kapitein staarde, een blik naar de bijna inktzwarte lucht werpt. 'Het duurt geen uren meer voordat het geweld los breekt.' Het klinkt als een angstkreet, want de volle verantwoordelijkheid rust op de schouders van hem, kolonel Iwan Sokorsky, commandant van het kamp 22-12. In het kamp is alles in gereedheid gebracht om de goe deren te ontvangen. De diepe, in de aarde uitgegraven kelders zijn opgeruimd en wachtsoldaten staan klaar om, als de goederen arriveren, deze in de ruimte onder de grond, hoog op te tassen. Op het station staan trucks, vrachtwagens en ander materieel klaar, om als de trein binnenkomt, meteen de goederen naar het kamp te kunnen transporteren. Colormes plennies zijn aangewezen om dadelijk de trein te bestormen en de vracht zo spoedig mogelijk over te laden op de gereedstaande vrachtwagens. Hoe wel het pas even na het middaguur is, valt over de tai ga een inktzwarte duisternis. De wolken lijken drei gende draaikolken te zijn van een geheimzinnig duis ter meer. De soldaten en gevangenen kijken bevreesd. Nu zal de sneeuwstorm komen, die voorgoed de taiga van de wereld afsluit. Men is zichtbaar nerveus. Zo nu en dan dwartelt al een sneeuwvlok, zo groot als een hand, uit de donkere hemel naar beneden. 'Dat loopt helemaal verkeerd', huivert Franz, die met zijn inmiddels samengestelde groep met de slee staat te wachten. Het wordt aardedonker. Een vreemde duisternis heeft de taiga in zijn ijzige greep, meer sneeuwvlokken dwarrelen, draaiend om hun as, naar beneden. De mannen, die wachten op de aankomst van de trein, stampvoeten en maken kniebuigingen om de kou uit hun ledematen te verdrijven. De temperatuur daalt merkbaar; een teken dat het geweld van de sneeuw storm nabij is. Dan, heel in de verte, klinkt een dof gerommel. De gezichten van de mannen verstrakken. Is het de sneeuwstorm die als een razende dood er aan komt brullen, of is het de trein die zich in de verte aankon digt? Men weifelt. Niemand durft enige toespeling te maken. Een paar auto's die komen aanrijden, werpen met hun koplampen een spookachtig licht op de rijen mannen, die met een duime sneeuwlaag bedekt, wachten op de komst van, ja, waar wacht men eigenlijk nog op? Dichter en dichter vallen de sneeuwvlokken, luider en dreigender klinkt het dof geronmiel dat vanuit de oneindigheid lijkt aan te stormen. Plotseling een heftige windstoot, die de adem doet ver stijven. Het lijkt een angstkreet van een opgejaagd dier dat zijn einde voelt naderen. Dan bedekt een muur van sneeuw de mannen en snijdt hun de adem af. In enkele minuten stapelt de sneeuw zich reeds tot tien centimeter hoogte op. En uit de zwarte diepte, die geen wereld meer is, klinkt een gerommel alsof ergens diep onder de aarde het inwendige door zware explosies in beroering wordt gebracht. Dichter en dichterbij komt het geluid. Er gaat een huivering door de omgeving. Weer valt als een waterval een sneeuwgordijn over de wachtende mannen, die in enkele minuten onder een dikke laag bedolven worden. Nu striemt de adem van de storm hun in het gelaat. Alsof duizenden fijne naalden zich overal doorheen prikken, overvalt hen het geweld van de taigastorm. Het zicht is niet meer dan een paar meter en men beschermt de ogen tegen het geweld van de sneeuw storm, zodat de tranende ogen bijna bevriezen. 'We zullen reddeloos verloren zijn', kermt kolonel Sokorsky, die nog op het laatste moment op het station arriveert. Er is niets meer te onderscheiden; zelfs de rijen wachtende soldaten en plennies zijn één geheel geworden met de wereld die hen omringt. Plotseling is er een ander gerucht. Een zacht geluid klinkt boven het loeien van de storm uit, als een trein in traag tempo het station oprijdt. Zware pantserplaten zijn als sneeuwschuivers voor de locomotieven gebouwd. En een aantal vlammenwerpers brullen als gewonde dieren, als ze voor de trein hun vuur als een lawine uitstorten. Pas op het laatste moment ontdekt de machinist dat hij de plaats van bestemming bereikt heeft. De remmen knarsen en op het spoorijzer glijden de wielen nog een aantal meters verder. Er klinken bevelen, die bijna niemand verstaat. Maar als een kluwen mieren begeven plennies en Russen zich naar de trein om de goederen te lossen. (wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2005 | | pagina 5