I E 'Duurzaam Veilig-maatregels Goedereede catastrofaal voor busreizigers!' Stad viert twee jubilea tijdens iierdenicingsbijeenicomst 0900-8844 Aangepaste kerkdienst Kleding- en speelgoed beurs Informatieavonden verloskunde y A-b chr. streekblad op gereformeerde grondslag voor de zuid-hoüandse en zeeuwse eilanden Inbraak en poging tot inbraak in 41 schuurtjes Verkeerscontroles Fietsverlichtingcontrole Inbraak auto De avonden zijn gepland op de volgende data: Uw woning of bedrijfspand verkopen? actief in beeld en geluid Tweedehands boeken Mèkkerstee Vereniging Reizigers Openbaar Vervoer in brief aan G.S.: De belangenverenging voor reizigers in het openbaar vervoer, de Vereni ging Reizigers Openbaar Vervoer (ROVER), afdeling Drechtsteden heeft in een brief aan Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland de alarmbel geluid over de uitvoering van het pro ject 'Duurzaam Veilig' in de gemeente Goedereede. Het blijkt dat de door de gemeente aangelegde verkeersbelem- merende maatregels en rotondes ertoe leiden dat de verzorging van het open baar vervoer in de knel komt. 'Minder dan een sluitpost' Gevolgen tweede fase Niet voor goede mix gekozen STAD AAN 'T HARINGVLIET - Terwijl buiten op straat de kerkorgel- muziek al te horen is, stromen vele mensen de wijdgeopende kerkdeuren binnen. Toch is het geen zondagmor gen of -avond, maar zaterdagmiddag, nog vóór enen. En als het eenmaal één uur is, zit een flinke mensenmassa samengepakt in de knusse Hervormde kerk aan de Nieuwstraat, wachtend op de dingen die komen gaan, tijdens deze belegde bijzondere dienst. Een herdenkingsdienst. En als die afgelo pen is, volgt direct hierop aansluitend nog een officieel programmagedeelte in verenigingsgebouw 't Trefpunt. Zo werd in het kleine 'Stad' afgelopen zaterdag herdacht dat de christelijke basisschool 'Albert Schweitzer' 100 jaar bestaat. Én bij het feit dat haar directeur, de heer J.R. Dillingh, deze functie 25 jaar lang mag bekleden. Twee jubilea dus. Openingswoord Herdenkingswoord Albert Schweitzerschool bestaat 100 jaar Dillingh 25 jaar directeur Feestwoord Slotwoord Rotterdam-Rijnmond STELLENDAM - De beheerder van het bungalowpark aan de Zuiderdiepstraatweg deed maandagmiddag rond half twee mel ding van het feit dat in de afgelopen dagen in 41 schuurtjes was ingebroken of was gepro beerd om in te breken. Onbekend is wat uit de schuurtjes werd ontvreemd. OUDDORP/NIEUWE-TONGE - Politie personeel hield dinsdagmiddag tussen kwart voor drie en kwart voor zes op de Oosterweg en de Oudelandsedijk een verkeerscontrole. In totaal kregen 32 bestuurders een bekeu ring voor o.a. het niet dragen van de gordel, het overschrijden van de maximumsnelheid en het niet kunnen tonen van een rijbewijs. NIEUWE-TONGE - Politiemensen hielden vrijdagmorgen op de Provincialeweg N215 een fietsverlichtingcontrole. Tussen kwart voor acht en kwart over acht gingen vijf fiet sers op de bon voor het niet voeren van de verlichting. OUDDORP - Een 49-jarige vrouw uit Stel- lendam ontdekte zaterdagmorgen dat in haar auto was ingebroken. Onbekenden hadden uit het voertuig - dat niet op slot stond - een tas weggenomen, met daarin onder meer een rijbewijs en een paspoort. De auto stond geparkeerd op de Westerweg. DIRKSLAND - Bent u zwanger en wilt u informatie over poliklinisch bevallen, borst voeding of flesvoeding, dan kunt u voor al uw vragen terecht bij de verloskundige prak tijk 'Natalia'. Ook in het jaar 2004/2005 worden weer informatieavonden verzorgd - georganiseerd door de Kraamafdeling van het Van Weel-Bethesdaziekenhuis - waarop bovenstaande onderwerpen aan bod komen en waarover u allerhande vragen kunt stel len. Ook krijgt u dan een rondleiding over de verloskamer. Maandag 14 februari 2005 Maandag 18 april 2005 Maandag 20 juni 2005 Maandag 12 september 2005 Maandag 21 november 2005 De bijeenkomsten worden gehouden in het restaurant van het ziekenhuis te Dirksland en beginnen om 19.30 uur. U kunt zich aanmel den via de kraamafdeling, dagelijks tot 14.00 uur, telefoon (0187) 607410. De ver loskundige praktijk en het personeel van de kraamafdeling heten u hartelijk welkom. SOMMELSDUK - Op zondag 6 februari a.s. is er een interkerkelijke dienst voor 'anders begaafden' in de Hervormde kerk te Sommelsdijk. In deze dienst hoopt ds. R.W. van Mourik voor te gaan. Aanvang kwart voor drie. Iedereen hartelijk wel kom. Makelaarskantoor Tamboer beëdigd makelaar/taxateur, lid NVM 0187-476555 MIDDELHARNIS - In het verenigingsge bouw van de Gereformeerde Gemeente, Christiaan de Vrieslaan 40, wordt op zater dag 12 maart weer een tweedehands kinder kleding en speelgoedbeurs georganiseerd. U kunt nu uw (zomer)kleding (schoongewas sen) en speelgoed (fietsen, poppen, puzzels, boeken, etc) nog inleveren tijdens de verko ping van 5 februari, van 10.00 tot 11.00 uur, en op donderdag 17 en 24 februari van 19.30 tot 20.30 uur in het verenigingsgebouw. Van de opbrengst is 50% voor de kerk en 50% voor de aanbieder van spullen. Overgeble ven goederen gaan naar Roemenië. Als u op deze data niet kunt, bel dan (ook voor overi ge informatie) naar M. Osseweijer, tel.: (0187)489656. COMBI II X OUDDOOP- Wutirrogl 3S U (0117) Ulill kx 6U7M OUDDORP - Voor de verkoping van twee dehands boeken in de Mèkkerstee is men op zoek naar goede, verantwoorde tweedehands boeken. Bent u in het bezit van kinderboe ken, romans, hobbyboeken, theologische boeken, enz., en wilt u de stichting steunen? Bel dan naar 0187-651581Zo nodig worden de boeken bij u opgehaald. Eén van de bushaltes in het buitengebied van Ouddorp, die een groot deel van het jaar niet zullen worden aangedaan door busmaatschappij Connexxion. (foto Adri van der Laan) door Adri van der Laan In de gemeente Goedereede is het project 'Duurzaam Veilig' in een tweede fase beland. Het landelijk project beoogt de ver keersveiligheid op de wegen te vergroten en, deels gesteund door subsidies van de provin cies, zijn de gemeenten aan de slag gegaan met het opstellen en uitvoeren van plannen die de verkeersveihgheid bevorderen. Het instellen van 30 en 60 km-zones, het aanleg gen en beter markeren van fietspaden, het veilig maken van kruisingen door het aan leggen van rotondes en verkeersremmende maatregels, zoals de aanleg van verkeers drempels, waren de meest in het oog lopen de resultaten van het project. En juist de snelheidsbeperkingen en verkeersrertmiende maatregels hebben er toe geleid dat ver voersmaatschappij Connexxion heeft beslo ten om enkele haltes te schrappen, omdat de aansluitingen niet meer konden worden gehaald daar de bussen meer tijd nodig heb ben om de verkeersveiligheidmaatregels te passeren. In een brief aan het provinciebestuur heeft de belangenvereniging voor de reizigers in het openbaar vervoer haar verontrusting geuit. Zij maakt zich ernstige zorgen omtrent het Duurzaam Veilig gebeuren in de gemeente Goedereede. ROVER vindt dat bij de planvorming het openbaar vervoer nog minder als een sluitpost is geworden. "Catastrofaal", zo noemt ROVER de gevol gen van Duurzaam Veilig voor de busreizi gers. "De extra wegobstakels kosten extra rijtijd, en compensaties in de vorm van Doorstroom Maatregelen voor het openbaar vervoer vinden niet plaats", aldus ROVER. De organisatie wijst erop dat er voor Con nexxion door de maatregels maar twee mogelijkheden zijn om de oorspronkelijke rijtijd te handhaven. Men kan ervoor kiezen om een stuk van de busroute af te halen, maar het gevolg is dat een gedeelte van de reizigers wordt gedupeerd omdat de dichtst bijzijnde halte dan een stuk verder komt te Uggen. Een andere mogelijkheid voor Con nexxion is de extra rijtijd voor hef te nemen en een aantal minuten te laat op de plaats van bestemming te arriveren. Daarvan zal echter het gevolg zijn dat de reizigers hun aanslui tingen missen, waarbij in sommige gevallen dan twee uur gewacht moet te worden op de eerstvolgende aansluiting. ROVER heeft in haar brief veel lof voor Connexxion. "Zij heeft op de Zuid-Holland se en Zeeuwse eilanden in het verleden een perfect aansluitend busnetwerk opgezet". De lijn 104 wordt geprezen als kroon op het werk van Connexxion. "De reiziger kon zon der wachttijden op de overstappunten naar alle regionale bestemmingen toe". ROVER adviseerde Connexxion om er alles aan te doen om dit "perfecte openbaar vervoer-net- werk" in stand te houden. ROVER vreest dat, als de tweede fase van het plan Duurzaam Veilig wordt uitgevoerd, de gevolgen voor de reiziger heel ernstig zullen zijn. Door verkeersbelemmerende maatregels zal bij een kleine vertraging de reiziger zéker de aansluiting missen. Dat zou kunnen betekenen dat er lang gewacht zal moeten worden op een aansluitingspunt. "Met name in het drukke zomerseizoen is het overbodig zich illusies te maken dat het met die verstoringen wel mee zal vallen", waarschuwt de reizigersorganisatie. Verder zullen de haltes aan de Vrijheidsweg alleen maar in de acht zomerweken worden aangedaan. Voor het overige deel van het jaar zullen de bewoners van het noordelijk deel van Ouddorp op forse loopafstand van de bushaltes zitten, want in tien maanden van het jaar zal alleen nog maar de zuidkant van dorpskern worden aangedaan. Op andere plaatsen in de regio heeft de uit voering van Duurzaam Veilig er volgens ROVER toe geleid dat diverse busroutes moesten worden afgesneden. Zo zijn er in Melissant verschillende diensten komen te vervallen en is de bushalte verplaatst op ongeveer één kilometer afstand van de dorpskern. Ook is vanaf het eiland de moge lijkheid om rechtstreeks naar Spijkenisse Metro te reizen niet meer mogelijk; reizi gers moeten nu in Hellevoetsluis overstap pen. "Openbaar vervoer is de veiligste vorm van personenvervoer. Er is naar onze inzichten hier niet voor een goede mix van Duurzaam Veilig- en Doorstroommaatregelen voor de bus gekozen. Immers van de vervoersvoor ziening wordt door de lokale bestuurders voor de tweede keer een stuk afgebroken. Dit terwijl veiliger personenvervoer juist het doel is van Duurzaam VeiUg!" aldus ROVER in haar brief aan Gedeputeerde Sta ten. t)e reizigersorganisatie verzoekt GS dan ook de Duurzaam Veilig maatregelen op het vlak van openbaar vervoer dringend bij te sturen. ROVER houdt wel een voorbehoud, want "de gemeente Goedereede heeft een aantal politieke partijen in de Raad die vanuit het landelijk standpunt het openbaar vervoer een warm hart toedragen". Een kopie van de brief van ROVER is ook naar de gemeenteraad van Goedereede gestuurd en deze zal ongetwijfeld binnen korte tijd ook haar zegje doen over de opea- baar vervoersproblemen in de gemeente Goedereede. door Hans Villerius Het was de voorzitter van het schoolbestuur, de heer J.C. Wagner, die de vele belangstel lenden in de Hervormde kerk welkom heette aan het begin van de herdenkingsdienst. "Honderd jaar lang christelijk onderwijs in Stad aan 't Haringvliet, dat is een voorrecht, en daarvoor willen we God danken in deze dienst. Honderd jaar geschiedenis, waarin vele gebeurtenissen en gevaren, oorlog en water snoodramp ons omringden, maar waarin ons onderwijs toch stand mocht blijven houden. Maar ook; dat onze kinderen mochten blijven horen Wie God is." "'k Zal gedenken hoe voor dezen, ons de HEER' heeft gunst bewezen' waren dan ook toepasselijke psalmregels die bij het begin van de herdenldngsdienst werden opgezongen. En ook het Bijbelgedeelte dat gelezen werd uit Psalm 78 sprak hiervan: '...Opdat het navol gende geslacht die weten zou, de kinderen, die geboren zouden worden; en zouden opstaan, en vertellen ze hun kinderen...'. "Dat is het geheim van deze Psalm", zo sprak ds. W. Jeroense uit Moordrecht, "Gods grote daden vertellen en doorgeven aan het volgende geslacht." Ds. Jeroense was in de jaren 1954-1957 onderwijzer aan de Stadse christelijke school, en toen hem gevraagd werd tijdens de herden kingsdienst te willen spreken, zegde hij dat meteen toe. Zijn herdenkingswoord droeg het thema 'Om niet te vergeten'En hij noemde de afgelopen zaterdag in Stad zowel een vreug- dedag, als een vierdag als ook een dankdag. "Vieren is herdenken wat er in de achteriig- gende tijd is gebeurd." In vogelvlucht schetste hij de ontwikkelingen op onderwijsgebied, vanaf de periode waarin de christelijke school in Stad werd opgericht. "Een tijd, tussen 1890 en 1920, die wel bekend staat als de afsluiting van de schoolstrijd. Mid den in die periode was 't, dat in Stad aan 't Haringvliet een aantal mensen - onze pio niers, gedreven door hun geloofsovertuiging - zich heeft ingezet voor het oprichten van een vrije school, een school met de Bijbel." Een maal tot oprichting van een christelijke school gekomen, kreeg deze een gastvrij onderko men in de openbare lagere school. Pas later werd een eigen gebouw betrokken, aan de Molendijk, en héél wat later, in 1982, een nieuw schoolgebouw aan de Aleijd van Put- tenstraat, de huidige 'Albert Schweitzer- school'. Ds. Jeroense wist hoe verschillende oud-leer- lingen, "zeventigers en tachtigers", zich nog levendig heriimeren hoe prachtig, maar ook Voor velen in Stad was het zaterdag een feest van herkenning. (Foto Hans Villerius) ontroerend en zelfs ontroerd de leerkrachten destijds de Bijbelverhalen konden vertelden. "En 't was om die verhalen waar het onze pio niers van het eerste uur om te doen was, dat de kinderen ze tot in hoofd en hart doorverteld zouden krijgen. De Bijbel is immers een levensboek. Ook Albert Schweitzer had in zijn leven één woord centraal staan: 'leven'Waar aan is óns levensontwerp ontleend'? Aan de dood? Of aan Hem, Die het leven geeft? Christelijk onderwijs staat Ln het teken van leven en is in tegenspraak met alles wat God onteert. Dat bepaalt mede de identiteit van de school, hetgeen tevens opdracht is. De her kenbaarheid van de school is van groot belang in een tijd waarin vrijheid van godsdienstge bonden onderwijs wordt bestreden en waarin rehgie als iets bedreigends wordt gepreten deerd. Daarom is vooral vandaag christelijk onderwijs een uitdaging. Om herkenbaar te blijven. Ook al is ze een minderheid. Want die hoeft niet persé machteloos te zijn. Mits ze zich maar niet aanpast, doch staande blijft. Ook in onze dagen zijn er altijd nog zevendui zend die de knie voor Baiil niet hebben gebo gen. Zo dienen we in deze tijd staande te blij ven en m'et te zwichten voor de tijdgeest", zo sprak ds. Jeroense. Ter afwisseling van de dienst trad, onder lei ding van Anne-Marie Huizer, enkele malen een muziekgroepje op. In verenigingsgebouw 't Trefpunt werd na de dienst in de kerk de herdenking voortgezet. Onder het genot van een kop heerlijke koffie en prima cake ontmoetten vele oud-leerlingen er elkaar en werden de foto's bestudeerd die overal langs de wanden waren opgehangen. Ook stond bestuursvoorzitter Wagner er nog even stü bij de geschiedenis van de school, waarvan ds. Jeroense overigens even daarvoor gezegd had ze, ondanks haar leeftijd en met een nog steeds groeiend aantal leerlingen, besüst nog geen ouderdomsverschijnselen vertoont. Maar toch, om school te kunnen zijn zoals die anno 2005 behoort te zijn, voldoend aan alle eisen van tegenwoordig, zoals gebruiksvergunning, onderwijskundige ver nieuwingen, kindvriendelijkheid en een goede sfeer ademend, is uitbreiding van het school gebouw onvermijdelijk. Door geldgebrek ech ter is het er nog steeds niet van gekomen, hoe wel volgens Wagner de school aanvankelijk in 2005 voor subsidie in aanmerking zou komen. "Maar misschien mogen we straks hierover nog iets van de wethouder horen...?", zo daagde hij de in 't Trefpunt eveneens aanwe- Jubilerend directeur Dillingh en zijn vrouw kregen een dijk van een tuinbank cadeau. Dillingh zit liever in zijn tuin dan dat hij erin werkt... (Foto Persburo Flakkee) zige onderwijswethouder van Middelhamis, de heer De Jong, uit. En die liet zich niet onbetuigd, toen ook hij het woord kreeg. "Ik heb er even over nagedacht, en ik zeg u 85.(X)0 toe!", wat de wethouder een warm applaus opleverde. Hoewel het jaar van bekostiging niet 2005 zal zijn, zei De Jong er zich persoonlijk voor in te zullen zetten dat dit wél in 2006 "bovenaan 't verlanglijstje" op de begroting zal komen. "Wat mij betreft, kimt hier reeds op anticiperen." Nog meer feestwoorden werden er uitgespro ken, maar nu richting de heer Dillingh, 25 jaar directeur van de Albert Schweitzerschool. Na hartelijke woorden van dank werd de jubilaris massaal een speciaal voor de gelegenheid gemaakt jubileumlied toegezongen, op de wij ze van het Wilhelmus. Samen met zijn vrouw mocht hij als cadeau een dijk van een tuin bank, een dinerbon en een bos bloemen in ont vangst nemen. Eén van de collega's, juf Gretha, maakte er overigens geen geheim van dat ze vindt alsof Dillingh niet 25, "maar ook al wel 100 jaar aan de Stadse school verbonden is"! Én ze prees Dilhnghs 'handigheid' en 'technische capaci teiten': "wat vast moet maakt hij lós, en wat lós moet maakt hij vast.Bovendien blijkt hij héél bhj te zijn als hij een cadeautje krijgt." Vandaar dat juf Gretha, namens de collega's, hem een abonnement schonk op het blad 'Onze Taal', immers: "Dillingh is zeer scherp op perfect Nederlands." Als laatste kwam de jubilerende directeur zelf aan het woord. En kennelijk is hij er zich van bewust dat hij wel eens wat méér wil praten dan hij er soms de tijd voor krijgt. Vandaar dat hij dit moment typeerde als 'bijzonder', "niet omdat onze school nu 100 jaar bestaat en ook niet omdat hier iemand 25 jaar directeur van die school is, maar wél omdat ik nu zélf m'n spreektijd mag bepalen! Gaat u er maar eens lekker voor zitten, u bent voorlopig onder de pannen.Toch bleek dat allemaal wel mee te vallen, al leek na verloop van tijd de aan dacht in de zaal toch wel wat te verslappen. Aan de hand van een aantal begrippen - zoals calvinisme, purisme, perfectionisme, en waar den en normen - sprak Dillingh over de Stad se woongemeenschap, over zijn school en over zich zelf. Wat dit laatste betreft, het hij er geen misverstand over bestaan een gruwelijke hekel te hebben aan werken in de tuin. Dan lie ver een andere hobby, "één waarbij je geen vuile handen krijgt", en daarmee bedoelde hij de politiek. Want naast schooldirecteur staat Dillingh ook bekend als raadslid en fractievoorzitter van het CDA in de gemeente Middelhamis. En met dit item sloot hij zaterdagmiddag af. "Mijn erva ring als raadslid is dat politiek weerbarstig is. Voordat zaken geregeld zijn, is er een lange weg afgelegd." In zijn poUtieke praktijk ondervindt Dillingh dat "de kleinste en tevens mooiste kem in deze gemeente een wormvormig aanhangsel is van het grote geheel." Ongetwijfeld bedoelt hij met die mooiste kem 'zijn' Stad aan 't Haringvliet. Maar hij noemt het "pertinent onjuist" als men Stad als een wormvormig aanhangsel ziet. "Ik ben de mening toegedaan dat door stagnatie van de woningbouw de leefbaar heid in deze kem geweld wordt aangedaan. Het is niet uit te leggen dat, op een paar inbreilocaties na, nog geen bouwlocatie in een bestemmingsplan is opgenomen. Vanaf deze plaats wil ik dan ook een appèl doen op de politiek, om nu alles uit de kast te halen om voldoende woningbouw mogelijk te maken, om zo het verenigingsleven, de scho len en de middenstand voor ons dorp te behouden!" Het kan maar gezegd zijn. Aan het eind van de middag kregen belang stellenden nog de gelegenheid om een kijkje te nemen in het schoolgebouw.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2005 | | pagina 1