EIGEN HUIS: Woningmarkt kwetsbaarder in 2005 Wat gaat de hypotheekrente doen in 2005? 1 BOVAG en RAI: in 2004 zijn 483.885 auto's verkocht Eigen Huis: Gemeenten moeten Zalmsnip opeisen voor hun burgers JANUARI KATERN Pagina 1 Vrijdag 21 januari 2005 In 2004 zijn in totaal 483.885 personenauto's gere gistreerd. Vergeleken met 2003 is dat een lichte daling. De daling wordt vooral verklaard door de economie in Nederland en het geringe consumen tenvertrouwen. Het eindtotaal ligt wel net boven de 480.000 die de RAI Vereniging en BOVAG als verwachting voor 2004 hadden afgegeven. Voor het komende jaar rekenen de RAI Vereniging en BOVAG op een stabiele markt van 490.000 nieuwe personenauto's. Merken ModeWen Koetswerk Brandstof Vereniging Eigen Huis verwacht voor 2005 een kwetsbaarder woningmarkt. De toestand van de economie en de bezuinigingen trekken dit jaar een wissel op het besteedbaar inkomen van huishoudens. De Eigen Huis Marktindi- cator stijgt in het laatste kwartaal van 2004 weliswaar van 90 naar 93 (de waarde van 100 geldt als neutraal), maar de stemming op de woningmarkt blijft licht negatief. Meer consu menten zijn van mening dat de koopsituatie op de woningmarkt het komende jaar ongunstiger wordt. Eigen Huis IVIarktindicator Consumentenverwachting voor de komende 12 maanden Ontwikkeling hypotheekrente Ontwikkeling huizenprijzen Koopsituatie Consumentenmening over de afgelopen 12 maanden Ontwikkeling hypotheekrente Ontwikkeling huizenprijzen Koopsituatie Nu kopen of niet? "Nu de regering fouten heeft gemaakt bij de afschaffing van de Zalmsnip, roepen wij alle gemeenten op deze lastenverlichting alsnog te claimen voor hun burgers aldus Frank van Loon van Vereniging Eigen Huis. De gemeentelijke woonlasten schieten in 2005 De hypotheekadviseur weet het! Het nieuwe jaar is net begonnen. De tijd van goede voornemens en hét moment om vooruit te kijken. Ga je in 2005 een huis kopen? Of loopt de rentevaste periode van je hypotheek af? In die gevallen wil je natuurlijk graag weten wat de rente gaat doen in 2005. Rentevoorspellingen uit de glazen bol Actuele rentestanden Goede voornemens voor het zoveelste jaar omhoog, deze keer gemid deld met maar liefst 13%, zo blijkt uit onderzoek van Vereniging Eigen Huis. In 2005 is de afschaf fing van de Zalmsnip een belangrijke oorzaak van de stijging. De Zalmsnip was bedoeld als een jaarlijkse compensatie voor de hoog opgelopen gemeentelijke woonlasten. Uit een recent onderzoek van de RAI Vereniging en BOVAG blijkt dat de actualiteit invloed heeft op de beoordelingscriteria bij de aanschaf van een auto. Zo is, onder invloed van de brandstofprijzen en de aandacht voor verkeersemissies, de aandacht voor uitlaatgassen als aanschafcri terium in 2004 gestegen naar 17 procent (was 9 procent). Het criterium brandstofgebruik,als afweging bij de keuze van een auto, is gestegen naar 33 procent (was 27 procent).Tegenover deze stijging staat een stevige daling van het criterium comfort: 36 procent in 2004 tegenover 44 procent in 2003. De hoogte van de parkeergelden in steden leidt bij autobezitters tot steeds meer irritatie.Twee van de drie automobilisten zegt de parkeertarieven onacceptabel/onredelijk hoog te vinden. De merken top 5 van 2004 ziet er als volgt uitrOpel (49.872), Renault (47.280), Peugeot (44.777),Volkswagen (42.480), Ford (40.618). De modellen top 5 van 2004 is als volgt: Peugeot 307 (22.508), Volkswa gen Golf (16.889), Peugeot 206 (15.262), Renault Scenic (14.703), Ford Focus (13.688). In Nederland is één op de vier nieuwe auto's een 5-deurs hatchback. In de lift zitten de MPV (21 procent, was 19,3 procent), de cabrio (2 pro cent, was 1,5 procent) en deterreinwagen/SUV (4 procent, was 3,5 pro cent). De 3-deurs hatchback verliest marktaandeel in 2004 (16 procent, was 19 procent), evenals de combi-stationwagen (19 procent, was 20 procent). Het marktaandeel van benzineauto's is in 2004 uitgekomen op 73,5 pro cent. Vergeleken met 2003 is dat een lichte daling van 1,1 procent. Het marktaandeel van dieselauto's steeg in het afgelopen jaar van 22,9 pro cent in 2003 naar 25 procent in het net afgesloten jaar. Het marktaandeel van nieuwe auto's meteen LPG-of gasinstallatie daalde van 1,6 procent in 2003 naar 1,1 procent in 2004. De categorie overigen (onder andere de hybride auto's) heeft inmiddels een marktaandeel van 0,2 procent. Positiever is men gestemd over de komende prijsontwikkeling van woningen en over de hypotheekrente. Een groeiende meerderheid (59%) verwacht dat de huizenprijzen de komende 12 maanden verder zullen stijgen. De groep mensen die een rentestijging verwacht neemt afvan41%naar32%. De hypotheekrente is nu historisch laag, waarbij de dalende trend in 2004 nog aanleiding was voor de licht stijgende huizenprijzen en het aantal kooptransacties. De ruimte voor een verdere rentedaling wordt steeds kleiner en naarmate het renteniveau lager ligt is de koopwo- ningmarkt gevoeliger voor toekomstige rentestijgingen. Vooral de combinatie van een verminderde koopkracht en een rentestijging zou de koopwoningmarkt de komende tijd parten kunnen gaan spelen. Voor de Eigen Huis Marktindicator is een representatieve groep Neder landers gevraagd naar hun inschatting van de ontwikkelingen op de koopwoningmarkt in het komende jaar en naar hun mening over in het afgelopen jaar. Daarbij is gevraagd naar de situatie voor het kopen van een huis in het algemeen en naar de ontwikkeling van de huizenprijzen en de hypotheekrente in het bijzonder. De hypotheekrente is historisch gezien zeer laag en lijkt iedere keer opnieuw een record te breken. Kan het nog lager en wanneer kunnen we een rentestijging verwachten? Uit de onderzoeksgegevens van de Eigen Huis Marktindicator blijkt dat nu veel minder consumenten dan in het vorige kwartaal voor de komende jaar een rentestijging verwach ten (32% vs. 41%). Van de ondervraagden verwacht 36% dat de rente ongewijzigd blijft (tegen 28% in het vorige kwartaal). Slechts 9% verwacht een verdere daling van de rente. In het vierde kwartaal van 2004 zijn de consumenten voor het komen de jaar iets gunstiger gestemd over de ontwikkeling van de huizenprij zen dan in het vorige kwartaal. Een toenemende groep van 59% ver wacht een verdere stijging van de huizenprijzen (was 55%). Een daling van de huizenprijzen wordt voorzien door een kleine minderheid van de ondervraagden (9% vs. 10%). En ook iets minder mensen schatten in dat de huizenprijzen in de komende 12 maanden gelijk blijven (23 vs. 25%). Voor de komende 12 maanden schat de consument de situatie op de koopwoningmarkt iets ongunstiger dan in het vorige kwartaal. Het aandeel van de ondervraagden dat de koopsituatie ziet verslechteren neemt toe van 30% naar 33%. Minder mensen zien een verbetering van de koopsituatie (15% vs. 17%). In werkelijkheid is de hypotheekrente in 2004 gedaald van 4,9 naar 4,1% (rentevaste periode van 5 jaar).Toch meende maar 44% van de ondervraagden dat de rente in het afgelopen jaar is gedaald. In het vorige meting voor de Eigen Huis Marktindicator was dit percentage nog 34%. Een bijna ongewijzigd aandeel van de ondervraagden (21 is van mening dat de hypotheekrente niet is veranderd, terwijl 12% van de respondenten zelfs meende dat de rente is gestegen. In het afgelopen jaar stegen de huizenprijzen met 2,5% (bron NVM). Dat er sprake is van een stijging komt overeen met de mening van een groeiende meerderheid van de ondervraagden. Circa tweederde (66% tegen 55% in het derde kwartaal) is van mening de prijzen zwak tot sterk zijn gestegen. De omstandigheden op de koopwoningmarkt zijn in de afgelopen 12 maanden volgens de consument weinig veranderd. De groep die de koopsituatie slechter vindt geworden daalde iets van 48% naar 47%, terwijl de groep die de koopsituatie zag verbeteren daalde van 15% naar 13%. Naast vragen over het verleden en de toekomst is in het onderzoek ook de vraag voorgelegd of consumenten het op dit moment een gunstig of een ongunstig moment vinden om een huis te kopen. Van de onder vraagden vindt 16% het nu een gunstige tijd om een huis te kopen, ter wijl 38% het een ongunstige tijd vindt;45% heeft een neutrale mening. In de afgelopen drie kwartalen is het aandeel negatief gestemden ech ter behoorlijk afgenomen: van 44% in het tweede kwartaal in 2004 naar 38% in het vierde kwartaal. Hieruit blijkt dat het vertrouwen van de consument in de woningmarkt in de afgelopen drie kwartalen enigs zins is toegenomen. Met de geringe stijging van de Eigen Huis Marktindicator van 90 naar 93 blijft de stemming op de woningmarkt licht negatief. Deze nega tieve opstelling van consumenten is vooral gelegen in de ongunstige economische situatie (volgens 53% van de ondervraagden), de inko mens die daardoor onder druk staan (door 51% genoemd) en de gepe- cipieerde slechtere betaalbaarheid van woningen (volgens 46%). Een ander element dat bijdraagt aan de licht negatieve stemming onder consumenten is de verwachting van 25.5% van de consumenten dat de fiscale behandeling van de eigen woning ongunstiger wordt. Vorig jaar voorspelden de meeste economen dat de rente zou stijgen in 2004. De hypotheekrente daalde in 2004 echter tot een historisch laag niveau. Wijs geworden, houden de meeste analisten het voor 2005 op een stabiele tot eventueel licht stijgende rente. Als de economie blijft doorkwakkelen dan zal de rente waarschijnlijk stabiel blijven.Trekt de economie meer aan dan zal de rente stijgen. Helaas bestaat er geen glazen bol waarin een rentevoorspelling te zien is en zijn hypotheekadviseurs ook geen helderzienden. Veel gebeurte nissen in de wereld hebben namelijk invloed op de rente. Belangrijke factoren zijn bijvoorbeeld de koersverhouding tussen de euro en de dollar, de olieprijs, de ontwikkeling van de economie in de Verenigde Staten en Europa, maar ook een gebeurtenis als de ramp in Azië heeft invloed. Gezien het krachtenveld waarbinnen de hypotheekrente zich bevindt, zal een hypotheekadviseur zich dan ook niet wagen aan voor spellingen over de rente Actuele informatie vormt de basis voor het nemen van de juiste beslissingen. De aankoop van een woning of de keuze van een nieu we rentevaste periode is een beslissing met grote financiële gevol gen. Reden genoeg om je te laten inlichten over de achtergrond en ontwikkelingen van de rente. Zoals gezegd zijn hypotheekadviseurs geen rentevoorspellers. Zij kunnen je wel op de hoogte houden van recente renteontwik kelingen. Bijvoorbeeld via een abonnement op de gratis Actuele Rente Service. Je ontvangt dan wekelijks het laatste rentenieuws per e-mail. Aanmelden voor een abonnement kan via HYPERLINK www.hypotheekshop.nl of via De Hypotheekshop-adviseur. Deze informatie helpt je om samen met de adviseur de juiste beslis singen te nemen. Bijvoorbeeld het moment van aanvragen van een offerte. Dit geeft informatie over hoe lang de rente geldig is en inzicht in de verschillen tussen kort- en langlopende rentes. Heb je al een hypotheek lopen: dan wil je natuurlijk de huidige rente ver gelijken met de actuele rente. Zo kun je bepalen of het verstandig is om de huidige rente om te zetten. Via internet en e-mail is informatie steeds sneller en makkelijker beschikbaar. Hierdoor kun je betere beslissingen nemen en bespaar je uiteindelijk geld. En dat is toch een mooi vooruitzicht voor een jaar waarin de economische vooruitzichten'behouden'zijn. Het goede voornemen voor 2005 van De Hypotheekshop-adviseur is om je zo volledig mogelijk te informeren over de laatste ontwikkelin gen op het gebied van de rente. Maar daarnaast natuurlijk ook over andere hypotheek en huis gerelateerde financiële vraagstukken. Arjo Spuij is Erkend Hypotheekadviseur bij De hiypottieeksliop aan de Ruijterstraat 20 in IVliddelharnis. Vragen en reacties kun t u sturen naar: middelharnis1577@liypotheeksiiop.nl "Omdat de overheid verstek heeft laten gaan met de beloofde maxi mering en gedeeltelijke afschaffing van de OZB, hebben wij al eerder geëist dat de Zalmsnip moet blijven. Nu zich een onverwachte gelegen heid voordoet om deze tegemoetkoming alsnog op te eisen, vinden wij dat gemeenten zich daarvoor maximaal moeten inzetten.Veel van onze leden zijn het zat om voortdurend door hun gemeente'geplukt'te wor den. Gemeenten hebben nude gelegenheid om hun burgers tegemoet te komen en de pijn van de lastenstijgingen iets te verzachten. Wij roe pen ze daar nadrukkelijk toe op'! Deskundigen zijn van mening dat gemeenten tot 5 februari aanstaande de tijd hebben om bij het Rijk de extra uitkering uit het gemeentefonds te vragen. "De Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) benadeelt bur gers door gemeenten te adviseren om in voorkomende gevallen hun belastingverordening met terugwerkende kracht aan te passen, zodat voorkomen wordt dat de Zalmsnip alsnog moet worden uitgekeerd. De afschaffing van de Zalmsnip treedt namelijk pas op die datum in wer king. Er moet dus haast worden gemaakt'/aldus Frank van Loon. j L i m

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2005 | | pagina 7