STRUiiK Heerlijk cool gemeentepils 0900-8844 ^STnlIllK Eï] Eilandelijke inbreng versterkt door benoeming Ouddorpse heemraad in nieuw Waterschap Hollandse Delta jg "_^f 1"j Jubileumdienst Gereformeerde Kerk SGP-fractie Goedereede houdt spreekuur in Ouddorp Veel belangstelling voor de voorstelling 'Bloomen op 't veld' Motorrijder dodelijk verongelukt ?>'?_S2./\^6 chr. streekblad op gereformeerde grondslag voor de zuid-hoUandse en zeeuwse eilanden Presentatie Internetsite Cultuurplein Goeree-Overflal(l(ee De Wereldwinl(el ruimt op OBiUIËITSCENTRUM Eén vertrouwd adres voor al uw rijplezier! 0187-601706 Taxatierapport nodig van woning of bedrijfspand? www.opelnieuws.nl actief in beeld en geluid nodig? Bel ons! NMM Taxatie (0187) 47 02 72 of (0187) 68 45 45 Waterschapsloket dag en nacht bereikbaar via 0900-2005005 Belangrijke zaken dienen eerst in de streek te worden besproken Niet ontevreden Voordelen op termijn 650 kilometer waterkering Veranderingen Bereikbaar Lagere heffing Belangen afwegen Plaatsvervanger i"^^ Visser Visser BARENDRECHT «TEL 0180-642 111 MIDDELHARNIS «TEL. 0187-617 300 GOUDA «TEL. 0182-358 235 BARNEVELD* TEL. 0342-405 140 Getuigenoproep Het taalveld van de jeugd verandert snel. Neem nu bij voorbeeld een mobiele telefoon. Vroeger zou je gezegd hebben: 'zo'n sms-apparaat is te gek voor woorden'. Later tieette het 'te gek gewoon', wat ver anderde in 'blits'. Nu is het 'cool' (spreek uit: khoel). Om na te gaan wat er nu precies cool is, wordt er onderzoek gedaan door het onderzoek- en adviesbu reau Cool Unlimited. Wie iets cools op de markt brengt, zit wel goed. Het genoemde bureau heeft een onderzoek gedaan onder 25.000 mensen in Nederland: wat drinken ze graag? Er is een tijd geweest dat na een eerste glaas je ranja gezegd werd - of vanwege het huishoudbud- get gezegd moest worden: verder neem je maar gemeentepils. Dat was overigens in een tijd dat lei dingwater soms helemaal niet lekker was. Nu wel. En dat blijkt. Het wordt cool om leidingwater te tappen. Cool water is niet vies. Dat geldt zeker als het koel wordt geserveerd. Niet dat het via de kraan geleverde product de toptien van drankjes aanvoert. Dat doet Coca Cola. Een achtste plaats is echter ook mooi. Hei- neken doet het weinig beter Er is een duidelijke reden om het drinken van water te promoten. Het kan ons niet cool genoeg gevonden worden. En je kunt er niet te jong aan beginnen. Water drink je niet slok-slok weg, nee je neemt bedacht zaam je glas, brengt de inhoud in een draaiende beweging, waarna voorzichtig een slok wordt geno men. Cool. Als het zo eens zou kunnen. Er is onlangs namelijk nog een onderzoek geweest Kaboem, een mediaplatform onder jongeren, hield een grootschalig onderzoek onder 2500 jongeren over hun drankgebruik. Onder die groep ligt de voorkeur anders dan in de eerste groep. De Bacardi Breezer staat bovenaan, gevolgd door Heineken en nog wat alcoholhoudende dranken. Van de tieners tussen 9 (jawel, negen!) en 15 jaar heeft 81% wel eens alcohol gedronken. Veertig procent van de 15-jarigen geeft toe wel eens dronken geweest te zijn; niet een beet je, maar heel erg. Natuurlijk kan tegengeworpen worden dat dit natuur lijk een specifieke groep is, maar dat het in onze directe omgeving niet zo erg is. Om daarom het ver haal algemener te maken: als zelfs in een Nieuw jaarsrede van de burgemeester van een overigens ordentelijk dorp gewag gemaakt moet worden van het grote drankgebruik onder jongeren, is dat een teken aan de wand. In plaats van ordentelijk mag u ook christelijk lezen. Alles wat hieronder geschreven wordt, geldt ook daar Of is het normaal dat de jongeren gemiddeld 12 jaar zijn als zij voor het eerst alcohol drinken? Het is het 'begin van een toenemend drankgebruik tot -misbruik Van de totale groep 9 tot 15 jarigen - inderdaad, aan jongelui van die leeftijd mag geen drank verkocht worden - drinkt 29%, van de 15-jarigen 68%. Een kwart van de jongens gebruikt een of meerdere keren per week, bij meisjes is dat minder, 15%. 'Je vraagt je af: waar halen ze het vandaan? Waar doen ze de eerste ervaringen op met dat spul? Het is toch bekend dat overmatig alcoholgebruik schadelijk is voor de gezondheid, zowel die van het lichaam als van de geest? Men weet toch hoe gevaarlijk alcohol kan zijn als men nog aan het verkeer moet deelnemen (ook als aangeschoten voetganger)? Je wrijft je ogen uit als blijkt dat 38% van de onder vraagden hun eerste glas hieven met vader en moe der. Gewoon thuis. Zesentwintig procent deed dat thuis bij een vriend of vriendin. Het is een ervaring die desgevraagd werd bevestigd door een straathoek werker Het verhaal uit zijn praktijk is eigenlijk triest: vroeger was er iemand thuis als je uit school kwam, met een kop thee en een praatje. Nu komt Jantje - die uit de brugklas - thuis uit school, loopt naar de koel kast en eigent zich een pilsje toe. En misschien nog een, en misschien... En dat doet hij echt niet stiekem. Net zo min gaat hij op vrijdag- of zaterdagavond stie kem naar het café. Sterker nog: het komt steeds meer voor dat jongeren zich thuis - inderdaad: thuis - indrinken (het woord alleen al) en de kunst van inne men dan verder uitoefenen in het café. Onze jeugd drinkt. En dat begon thuis. Als ze twaalf jaar zijn. Om over na te denken. Om eens te praten over wat opvoeden is. Om eens na te gaan wat er alle maal in zo'n café, disco, of wat dan ook gebeurt. Je voelt je maag toch omkeren van meelij als een kind van 13, 14 jaar laveloos langs de straat zwalkt? We nuanceren het beeld niet Liever houden we pleidooi voor water, leidingwater. Dat is cool. Proost m Rotterdam-Rijnmond district De Eilanden Basiseenheid Goeree-Overflakkee Inbraak en poging tot inbraak in 41 schuurtjes STELLENDAM - De beheerder van het bungalowpark aan de Zuiderdiepstraatweg deed maandagmiddag rond half twee mel ding van het feit dat in de afgelopen dagen in 41 schuurtjes was ingebroken of was gepro beerd om in te breken. Onbekend is wat uit de schuurtjes werd ontvreemd. Verkeerscontroles OUDDORP/NIEUWE-TONGE - Politie personeel hield dinsdagmiddag tussen kwart voor drie en kwart voor zes op de Oosterweg en de Oudelandsedijk een verkeerscontrole. In totaal kregen 32 bestuurders een bekeu ring voor o.a. het niet dragen van de gordel, het overschrijden van de maximumsnelheid en het niet kunnen tonen van een rijbewijs. STAD AAN 'T HARINGVLIET - Tij dens een herdenkingsdienst, aan staande zondagmorgen, viert de Gere formeerde Kerk te Stad aan 't Haringvliet het honderdjarig bestaan van het kerkgebouw. De herdenkingsdienst, die om 10.00 uur aan vangt, wordt gehouden in het kerkgebouw aan de Kerkstraat. In de dienst hoopt ds. K. van der Zwaag voor te gaan. Deze predikant was van 1960 tot 1963 aan de Gereformeer de Kerk van Stad verbonden. Het orgel wordt tijdens deze dienst bespeeld door het vroegere gemeentelid Wim Diepenhorst. Na de dienst is er gelegenheid om elkaar te ontmoeten, onder het genot van een kopje koffie. Ook is er een fototentoonstelling en zullen er video-opnamen worden vertoond. Zondagmiddag om 15.30 uur wordt de dag beëindigd met een vesperdienst, waarin ds. N.J.A. van Exel hoopt voor te gaan. In deze dienst wordt het orgel bespeeld door Rien van den Boogert. Het SGP-orabudsteam krijgt regelmatig klachten over het functioneren van over heidsinstellingen. Deze worden door het team zo goed mogelijk onderzocht en zono dig wordt er actie ondernomen. Toch kan het zijn dat u als burger niet tevreden bent over ontwikkelingen in uw gemeente. U heeft suggesties en wilt die graag met de fractiele den bespreken? Dat kan, want de SGP komt naar u toe op maandag 24 januari. Zij doet dat door het houden van een spreekuur. U bent tussen 19.00-20.00 uur van harte wel kom in verenigingsgebouw 'Eben-Haezer', Preekhillaan 3 te Ouddorp. U kunt uiteraard ook op andere wijze contact met de SGP opnemen. De Jidressen van de SGP-fractie staan vermeld m de gemeentegids en op de website; www.sgp-goedereede.nl, of mail naar fractie@sgp-goedereede.nl. MIDDELHARNIS - In het Diekhuus gaat op vrijdag 28 januari a.s. het Cultuurplein Goeree-Overflakkee officieel van start. Het Cultuurplein wordt het eerste eilandelijke informatiepunt op het internet voor kunst en cultuur. Het plein wordt een ontmoetings punt voor iedereen die wil weten wat er in zijn vrije tijd te doen is op het eiland en in de omgeving. Culturele instellingen, kunste naars, hobbyclubs, koren, enz., het is te vin den op het Cultuurplein. Om 16.00 uur zal cultuurgedeputeerde van de provincie Zuid- Holland, de heer E. van Heijningen, de eer ste muisklikken doen, die de internetsite in beweging zetten. Het Cultuurplein Goeree- Overflakkee is te vinden op: www.Cultuurpleingo.nl. GOEREE- OVERFLAKKEE MIDDELHARNIS - De Wereldwinkel ruimt in de maand januari op. Diverse arti kelen gaan met 30% korting de deur uit. Natuurlijk zijn er in het begin van het jaar ook weer nieuwe spulletjes ingekocht. Zeker de moeite waard om (weer) eens even bin nen te komen. De openingstijden zijn aange past: in plaats van vrijdagavond is de Wereldwinkel nu vrijdagmorgen geopend. De vlag hangt uit aan het Spuiplein in Mid- deUiamis als de Wereldwinkel geopend is: woensdagmiddag van 13.00-17.00 uur, vrij dag van 10.00-18.00 uur en zaterdag van 10.00-17.00 uur. www.cormelissant.nl ELISSANT Nijverheidsweg 4, Dirksland Autobedrijf Cor Melissant 0187-6015 98 Flakkee Caravans 0187-60 5191 Cor Melissant Tweewielers Makelaarskantoor Tamboer beëdigd makelaar/taxateur, lid NVM 0187-4765S5 Uw wensen van nu bepalen de Opel van morgen Opel. Al 35 jaar de meest geliefde outo van Nederland. www.opelnieuws.ni MAKELAARDIJ Middelharnis B.V. Voor de koop of verkoop van uw woning Ooetinchemsestraat 32-34, 3241 AA Middelharnis TeL (0187) 482606 COMBI I vur feto-Mrvfce I r-W«iWiD0lM. (Oli;) 6t1611 fax 6t37U SIS iï f m. 1% ft t!% f ^g^ 2 beëdigde/gecertificeerde ?D V makelaars/taxateurs OUDDORP - Voor de voorstelling die Pau Heerschap en Piet Westhoeve op vrijdagavond 14 januari jl. t.b.v. de slachtoffers in Azië hielden, was buiten gewoon veel belangstelling. In de kerk- zaal, die door de Doopsgezinde Gemeente te Ouddorp weer gastvrij ter beschikking was gesteld, verzamelden zich meer dan 200 personen. Fijn was het dat ook de inkomsten van de gebruikte consumpties door de Doops gezinde Gemeente voor het goede doel beschikbaar werden gesteld. De totale opbrengst van deze avond bedraagt 1.500. Dit bedrag is bestemd voor het werk van Geert en Lenie Kik uit Nieu- we-Tonge op Sri Lanka. Geert was tij dens deze avond met zijn beide ouders uit Oude-Tonge aanwezig en gaf aan het begin van de voorstelling een korte toe lichting op hun werk in het rampgebied. Hoewel de tijd van voorbereiding kort was en het duo te voren had aangekondigd, dat er hoofdzakelijk oude nummers ten gehore zouden worden gebracht, met misschien iets nieuws, is het na een week hard wer ken eigenlijk een geheel nieuwe voorstel ling geworden, die de titel kreeg: 'Bloom en op 't veld'. Het werd een programma met een - hoe kan het ook anders - ernstig karakter. De titel verwijst naar de tekst uit Psalm 103. waar het leven van de mens vergeleken wordt met de bloem op het veld die door natuurgeweld geveld wordt: .in dan ka jgeeneens meer vinde weer 'n stieng". De beelden van de gevolgen van het natuurgeweld in Azië staan op ons netvlies gebrand. Zeker in onze regio, waar ruim 50 jaar geleden zich eenzelfde catas trofe voltrok. Voor dit programma schreef Pau Heer schap een aantal nieuwe teksten: bijbelge deelten, vertaald in het Ouddorps en een verhaal over de ramp van 1953. Het pro grammaonderdeel van vóór de pauze werd aangevuld met een aantal delen uit de 'Momenten', die ook op de cd 'In voor- biegóón' staan. Voor het schrijven hiervan heeft Pau Heerschap hoofdzakelijk herin- Zoals bekend, is per 1 januari van dit jaar het nieuwe waterschap van start gegaan en was de fusie van vier water schappen en het Zuiveringsschap een feit. Vanuit Dordrecht worden momenteel de waterschapstaken behartigd door het Waterschap Hol landse Delta. Fysiek is het waterschap in ieder geval verder van de regio Goeree-Overflakkee af komen te lig gen. Toch wil dit niet zeggen dat de invloed van 'het eiland' tot een mini mum is beperkt. In het nieuwe Water- schapbestuur zijn maar liefst zeven leden afkomstig van Goeree-Over flakkee. En onlangs is bekend gewor den dat één van die leden zelfs is benoemd tot lid van het dagelijks bestuur van het nieuwe waterschap. Met deze nieuwe heemraad en plaats vervangend dijkgraaf de heer J. (Hans) Klepper uit Ouddorp spraken we over zijn nieuwe functie en wat het nieuwe waterschap ook in de toe komst voor deze regio gaat betekenen. door Adri van der Laan Uit het gesprek met Klepper blijkt dat Goe ree-Overflakkee niet ontevreden mag zijn met de uitslag van de waterschapsverkiezin gen. De opkomst bij de vorig jaar gehouden verkiezingen lag op het eiland hoog. Gemid deld slechts twintig procent van de kiesge rechtigden in het hele gebied van Hollandse Delta namen de moeite om hun stem uit te brengen. Dit moet op Goeree-Overflakkee aanzienlijk meer zijn geweest, gelet op de uitslag van de verkiezingen. Het resultaat was dat er zeven afgevaardigden het 'Flak- keese geluid' in het zesendertig leden tellen de waterschapsbestuur mogen laten horen. En dit is meer dan vooraf werd verwacht. Nu Klepper ook nog eens is benoemd als heem raad, zal zéker de stem uit deze regio worden versterkt. Overigens is ook de secretaris van het waterschap, de heer J.B. van Gerdingen afkomstig van Goeree-Overflakkee. Voor wat betreft de fusie voor het water schap verklaart Klepper dat aan de ene kant deze fusie wat hem betreft niet had gehoe ven. Maar aan de andere kant was het toch noodzakelijk. "Als je ziet wat voor regelge ving er naar de waterschappen toekomt van uit de landelijke overheid en uit 'Europa', op bijvoorbeeld het gebied van water- en natuurbeheer, dan kun je dit als klein water schap niet meer aan. De ambtelijke organi satie is dan te klein om het beleid te vertalen naar de situatie van het gebied in de Hol landse Delta. Daarom zie ik op termijn wel de voordelen van een grote professionele ambtehjke organisatie, die nu in Dordrecht is ontstaan", aldus Klepper. Klepper heeft de portefeuille 'waterkerin gen' onder zijn beheer gekregen. En met deze portefeuille 'voelt hij zich als een vis in het water'want jarenlang heeft hij zich 'met het keren van water' beziggehouden. Zo is hij in dienst van Rijkswaterstaat betrokken geweest bij de aanleg van de Oosterschelde- kering en andere Deltawerken en verder heeft hij een waterbouwkundige opleiding gehad. In het gebied van het Waterschap Hollandse Delta - van Goeree tot en met Dordrecht - bevindt zich maar liefst 650 kilometer waterkering. Rivierdijken, buitendijken, binnendijken en duinen (misschien beter in andere volgorde: duinen, buitendijken, bin nendijken en rivierdijken; dammen zijn van Rijkswaterstaat) zijn heel belangrijk in het Heemraad Hans Klepper van het nieuwe Waterschap Holland.se Delta bij de oude aciiterlniven en spuikanaal van Goedereede. (Foto Adri van der Laan) gebied. Daar weten we op Goeree Overflak- kee van mee te praten. Een deel van de eer ste werkzaamheden van de nieuwe dagelijk se bestuurders van het Waterschap bestaat uit een kennismaking met het gehele gebied en met de nieuwe organisatie, want de nieu we heemraden moeten zich eerst op de hoog te stellen van 'hun' gebied. Klepper verze kert overigens dat hij het 'werkterrein' van het nieuwe waterschap goed kent. "Ik vind het een heel mooi gebied dat aan voortdu rende veranderingen onderhevig is. En daar om moet bij eventuele noodzakelijke veran deringen van het landschap heel zorgvuldig worden omgegaan. Ook de cultuur- en land schapswaarden moeten daarbij worden ont zien of versterkt". Verandert er nu voor de bevolking van deze regio veel, nu het waterschapsbestuur 'op afstand' is komen te staan met de verhuizing naar Dordrecht? Klepper ontkent niet dat er wel degelijk veranderingen zullen zijn. "Het Waterschap Goeree-Overflakkee zat natuur lijk heel dicht bij de eilandelijke bevolking en was daardoor goed bereikbaar voor de eilanders. Dit zal wel wat veranderen, maar het wil niet zeggen dat de contacten nu heel moeilijk zullen worden. Een deel van de uit voerende taken wordt nog gedaan vanuit de steunpunten in Goedereede en Oude-Tonge en natuurlijk is ook een groot deel van het ambtelijk apparaat meeverhuisd naar Dordt, dus de eilandelijke inbreng is niet verloren gegaan", aldus Klepper. Overigens is men ook in de andere regio' s alert op de inbreng van hun eigen stem binnen de nieuwe orga nisatie. Verder verklaart Klepper dat als er besluiten moeten worden genomen die ingrijpend zijn voor een bepaald gebied, hij er alles aan zal doen om te zorgen dat die zaken eerst in die streek zullen worden besproken met de belanghebbenden. Om goed bereikbaar te zijn, heeft het Water schap Hollandse Delta een 'Waterschaps loket' geopend. Als burgers van het district vragen, klachten of meldingen hebben voor het waterschap kunnen zij 24 uur per dag terecht bij de organisatie via het zogenaam de Waterschapsloket, met een speciaal tele foonnummer: 0900-2005005. Het Water schap hoopt op deze manier een goede en snelle service te bieden aan de inwoners van hun verzorgingsgebied. Het is Klepper opgevallen dat de ruim 500 medewerkers van het waterschap heel enthousiast aan het werk zijn gegaan op hun nieuwe werkplek in de kantoren in Dor drecht en hij verwacht dat dit hetzelfde zal zijn bij de 200 ambtenaren die vanuit de ver schillende steunpunten in het gebied, hun werkzaamheden verrichten. Een positief effect van de fusie zullen de inwoners van Goeree-Overflakkee merken bij het betalen van de waterschapsbelasting. In tegenstelling tot het feit dat in dit jaar veel lasten zullen stijgen, zullen de eilandbewo ners minder waterschapslasten gaan betalen. Dit komt doordal de kosten nu over een gro ter gebied evenredig verdeeld worden. Het oude waterschap moest voorheen veel kos ten maken omdat Goeree-Overflakkee omgeven is door water, en het relatief lage inwoneraantal moest wel de kosten voor het beheer opbrengen. Nu zijn deze kosten ver deeld over alle inwoners in het waterschaps gebied van Hollandse Delta en dat levert dus een voordeeltje op voor de inwoners van deze regio. De tijd van de vroegere polderbesturen, waarin de boeren alleen hun eigen polders bestuurden, ligt in een ver verleden. Door de enorme uitbreiding van de taken van een waterschap nemen nu de boeren maar een bescheiden plaats in het bestuur in. Een groot deel van het bestuur wordt ingenomen door de burgers, de 'ingezetenen', waarbin nen ook de natuurbeschermingsorganisaties een belangrijke plaats innemen. Toch verze kert Klepper dat ook binnen een modem waterschapsbestuur de belangen van de agrariërs nog heel belangrijk zijn. "Het is een voortdurend afwegen van de verschil lende belangen. Mijn ervaring is dat binnen het waterschapsbestuur op Goeree-Over flakkee een goede balans werd gevonden tussen de verschillende belangen van zowel de 'natuur' als de 'boeren' en dat er ook begrip was voor eikaars standpunten. Ik ver wacht dat dit ook in het nieuwe waterschap zo zal blijven", aldus Klepper. Binnen het college van heemraden - verge lijkbaar met een college van Burgemeester en Wethouders van een gemeente - heeft Klepper tevens de taak van plaatsvervan gend dijkgraaf. Vanuit die functie dient hij van het totale waterschapsgebeuren goed op de hoogte te zijn, want bij afwezigheid van de dijkgraaf dient Klepper ook deze functie waar te nemen en juist in geval van calami teiten slagvaardig op te kunnen treden. Naast het raadslidmaatschap voor de SGP in de gemeente Goedereede en andere functies zal heemraad Klepper een drukke tijd tege moet gaan. Toch verklaart de Ouddorpse heemraad "er zin in te hebben" om met deze "interessante portefeuille" aan de slag te gaan. Dit alles in het belang van de veilig heid van de bewoners in héél het gebied van het nieuwe Waterschap Hollandse Delta. neringen uit zijn jeugdjaren in Ouddorp verwerkt. Je zou bijna kuimen spreken van autobiografische 'scherven'. De muziek van Piet Westhoeve maakt - als verbindend element - deze scherven tot een compleet en zeer harmonisch geheel. Bij Momenten zijn 'promenades' geschre ven, korte stukken die elk de sfeer van het zojuist gelezen verhaal uitbeelden. Bij de nieuwe teksten speelde Piet deze avond prachtige muziek van Bach en Chopin. Op de wand werden sfeervolle beelden van kunstwerken van Hans Dolieslager gepro jecteerd. Dat het publiek zeer onder de indruk was, zowel van de teksten als de vertolkte muziek en de vertoonde beelden, was duidelijk te merken: er werd ademloos geluisterd en gekeken. Na de pauze werden nieuwe verhalen van Klaos Kastelein ten gehore gebracht, afge wisseld met 'Arabesques' van Claude Debussy. Vooral het komische verhaal 'Het schilderstik' viel zeer in de smaak bij het publiek. Be'ie van Jaop had weer proble men met haar kunstgebit. Al met al kan gesproken worden van een zeer geslaagde avond. Op zaterdagavond 12 maart a.s. treden Pau Heerschap en Piet Westhoeve op in het 'Röderhuis' in Goede reede. REGISTERACCOUNTANTS ACHTHUIZEN - Een 28-jarige motorrijder uit Herkingen is woensdagmorgen rond kwart voor zeven op de Provincialeweg N59 dodelijk verongelukt. Door nog onbekende oorzaak kwam de motorrijder ten val en overleed direct aan zijn verwondingen. Het slachtoffer werd geborgen door de brand weer van Den Bommel. De Technische Ongevallen Dienst stelt een nader onderzoek in. Door het ongeval werd de Provinciale weg geruime tijd afgesloten en werd het ver keer omgeleid. De politie van district De Eilanden is op zoek naar getuigen van dit ongeval. Mocht u over informatie beschikken, neemt u dan s.v.p. contact op met telefoonnummer 0900- 8844 lokaal tarief) en vraag naar het wijk team Middelharnis.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2005 | | pagina 1