Monumentale paardenkastanje verwijderd uit kern Dirksland Inzameling van goederen Oost Europa Werkgroep Middelharnis Damclub 'Denk en Zet' Brand Battenoord eist grootsclialig brandweeroptreden Landelijke Fietsdag dit jaar op vierde zaterdag in mei Kopersverenïging Kadewoningen opgericht Exclusief concert in Diricsland: EIIAriDBI-illEUWS U zoekt iets speciaa voor uw drukwerk? Uitslag Hokkenshow De Reisduif, Sommelsdijk 'Pinksteren verstoort jarenlange traditie': Twee schimmels Nagenoeg dood Gebr. de Waal Uitslagen van maandag 17 jan. 2005 Damvereniging 'Dirksland' Uitslagen 17 januari Christelijke toelcomstverwacliting PAGINA 11 E VRUDAG 21 JANUARI 2005 De beeldbepalende monumentale fcld. Een telescoopkraan i DIRKSLAND - Het mooie dorp Dirksland is een monu ment armer. Afgelopen woensdag, 19 januari, werd uit een tuin aan de Winterstraat een paardenkastanje verwijderd. De boom, die naar schatting circa tweehonderd jaar oud was, was zwaar ziek en vormde een potentieel gevaar voor zyn omgeving. door Kees van Rixoort De Dirkslandse paardenkastanje (aesculus hippocastanum) stond op de lijst van monumentale bomen in Nederland en was in onderhoud bij de gemeente. Dit laatste om een eeuwenoud stuk erfgoed te bewa ren en om het waardevolle dorpsgezicht in stand te houden. De kastanjeboom is, volgens een begin jaren negentig door de Bomenstichting uitgevoerd onderzoek, geplant tussen 1810 en 1820. De Winterstraat zag er toen nog heel anders uit. Aan de noordzijde van de straat stond het ambachtsherenhuis, omgeven door een enor me tuin. De paardenkastanje was een overblijfsel van die tuin, die later in delen is verkocht en bebouwd. Het ambachtsherenhuis - of het Hof- heeft overigens sinds begin negentiende eeuw ook een heel ander aanzien gekregen. De monumentale boom, die elk jaar vele kilo's kastanjes liet vallen en daarmee generaties Dirkslandse kinderen naar de Winterstraat trok, ging de laatste jaren sterk achteruit. Zijn bladerenkroon werd dunner en dunner en ook het aantal kastanjes nam zienderogen af. In de boom huisde de mineermot, een vlindertje dat sinds enige jaren veel Nederlandse kastanjes teistert. De larven van de mineermot vre ten zich een weg door het blad, dat bruin wordt en vroegtijdig afsterft. Wat de beeldbepalende paardenkastanje aan de Winterstraat echter de das heeft omgedaan is een tweetal parasitaire schimmels. Die tast- moest eraan te pas komen om het karwei te kunnen klaren. (Foto Hans Villerius) ten het hout dusdanig aan, dat de boom zwaar ziek werd. Ook dit pro bleem doet zich op vrij grote schaal in Nederland voor. In augustus 2004 gaf Van Jaarsveld Boomtotaalzorg de gemeente het advies om de boom op korte termijn te kappen. Toen de paardenkas tanje woensdagochtend met behulp van een hoogwerker werd geveld, bleek dat hij nagenoeg dood was. Aan de buitenzijde van de stam restte nog slechts circa twee centimeter gezond hout; de rest was aangevreten en vermolmd. De Dirkslanders - verscheidene kwamen de laatste weken nog een kijkje nemen bij de boom en ook bij het verwijderen was er flink wat volk op de been - moeten nu wennen aan een ander aangezicht van hun dorpskern. Dat geldt ook voor de bewoners van het huis aan de Win terstraat, die nu plotseling met een betrekkelijk lege tuin zitten. "Erg jammer", vinden ze. "Het was toen we hier kwamen wonen een erg mooie boom, die in de zomer bovendien veel schaduw en koelte gaf. Al die bladeren en kastanjes in de tuin - soms hadden we wel vijf of zes kliko's vol afgevallen bladeren - namen we graag op de koop toe. Ach, die kastanje hoorde gewoon bij het huis en bij het dorp. Het was bovendien een boom van vóór de watersnoodramp; nou, daar zijn er niet zoveel van op het eiland. Zo is er toch weer een stukje Flakkeese historie ten onder gegaan. Spijtig. Het enige voordeel is dat we wat meer licht in huis hebben", aldus de licht melanchoheke bewoners. De oude boom, ook een matineuze ontmoetingsplaats voor kauwtjes, is woensdag in stukken gezaagd, versnipperd en afgevoerd. Of er een nieuwe boom voor in de plaats komt, is nog niet bekend. Maar als er een nieuwe wordt geplant, dan zal dat bijna zeker geen paardenkas tanje zijn. Het ras, waarvan het eerste Nederlandse exemplaar eind zestiende eeuw werd aangeplant in de Hortus Botanicus te Leiden, is momenteel namelijk zeer vatbaar voor ziekmakende schinmiels en motten. De Oost Europa Werkgroep Middelhar nis houdt zaterdag 5 februari a.s. weer een inzameling van goederen voor de arme medemensen in Oost-Europa. De werkgroep is zeer dankbaar dat deze actie, die altijd wordt gehouden op de eerste zaterdag van de maand, weer kan plaats vinden. Plaats van inzameling is in de opslagplaats van de werkgroep, die tijdelijk wordt gebruikt van aanne mingsbedrijf Wielhouwer B.V. te Mid delharnis en is gelegen aan de Water weg, naast huisnummer 37 (tijdens de inzamelingsdagen ook middels een bord aangegeven). In afgelopen periode heeft een delegatie van de werkgroep een bezoek gebracht aan hun projecten in Roemenië. Zo werd er onder andere een personenbus geschonken om kin deren naar de christelijke school te brengen. Ds. Ary uit Amac is hier bijzonder dankbaar voor en liet zijn zojuist gewassen Ford Tran sit met gepaste trots aan de delegatie zien. ledere dag wordt de auto gebruikt. Ook om preekbeurten te vervullen in andere dorpen en plaatsen mag hij deze auto gebruiken. In Petin werd de bouw van de opslagschuur bekeken. Men was al in vergevorderd stadi um. De gehele kelder en fundering was juist gereed gekomen. Tijdens de wintermaanden zullen de vele vrijwilligers de bouw verder realiseren. Ook werden tijdens het bezoek honderden voedselpakketten aangekocht. De werk groep doet dat in Roemenië zelf en laat daar pakketten inkopen voor 10 euro. De inhoud heeft een vergelijkbare waarde van ongeveer 40 'Hollandse' euro's. Een geweldige besparing dus, terwijl zo ook aan de plaatse lijke leveranciers wordt gedacht. Met een tweetal predikanten is gesproken over het opzetten van een Hongaars Christe lijk garagebedrijf. Er is een aantal christenen werkloos en de werkgroep wil hier graag iets voor doen, zodat deze mensen dan weer een inkomen hebben en aan de vele Hongaren in Roemenië hun diensten kunnen aanbieden. Meestal moeten de Hongaren op dit moment het dubbele betalen voor hun reparaties in Roemenië. Hongaren worden op allerlei manieren gediscrimineerd. In samenwerking met de landelijke stichtin gen, zoals St. Hulp Oost Europa (H.O.E.), St. Kom over en Help (K.O.E.H.), St. Hulp verlening aan Christenen in Roemenië (H.C.R.) en andere, worden adressen gezocht waar de goederen het meest nodig zijn. Er is de afgelopen jaren al heel veel ingeleverd, waardoor tientallen vrachtwa- genladingen konden worden weggebracht naar Oost Europa, want daar gaat het om. De goederen kwamen en komen vooral terecht in landen als Oekraïne, Roemenië, Albanië, Bulgarije, Hongarije en de landen van het voormalige Joegoslavië. Vaak werden hier voor kosteloos trailers ter beschikking gesteld, maar ook heeft de werkgroep trans portbedrijven moeten inhuren. Voor zo'n transport betaald de werkgroep ca. 2.500. Mocht u bewogen zijn met het werk voor onze arme naasten, breng dan uw goederen naar de schuur aan de Waterweg. Van u wordt hiervoor een vrijwillige minimale bij drage gevraagd van 1,25 per doos of zaic. Verder kunt u de werkgroep financieel ondersteunen door uw gift over te maken op rekening 34.20.07.408 t.n.v. Oost Europa Werkgroep Middelharnis. Leden van de werkgroep en enkele van de vele vrijwilligers zijn elke Ie zaterdag van de maand tussen 09.30 uur en 11.30 uur aan wezig om uw materialen in ontvangst te nemen en te sorteren. Zet u buiten deze tij den géén dozen of zakken voor de deur, maar komt u uitsluitend op het hiervoor ver melde tijdstip. En brengt u ook geen huis raad en rommelmarktspullen. Dus samengevat: Inzamelen: elke eerste zaterdag van de maand; Tijdstip: tussen 9.30 uur en 11.30 uur; Adres: Waterweg naast nr. 37; Telefoonnr. voor contact: 0187-484228. Bel («187) 47 10 20 of mail naar algemeen@gcbr- Drukkerij SOMMELSDIJK - Zoals bij velen bekend is, zorgen de bouwactiviteiten rondom het Havenkanaal te Middelharnis nogal voor beroering. Met name de op dit moment in aanbouw zijnde kadewoningen zijn een hot item. Met grote regelmaat wordt hierover bericht via de eilandelijke media. Vanuit verschillende partijen wordt deze berichtgeving gevoed, ieder vanuit zijn eigen belang. Spelers op dit veld zijn o.a. de gemeente Middelharnis, Stichting ter Bescherming van het Dorpsgezicht (SBD), Democratisch Platvorm Nederland (DPN) en AM-wonen (projectontwikkelaar). Bij de verschillende lopende procedures komen zij elkaar met regelmaat tegen. 'De kopers' worden daarbij vaak als lijdend voorwerp genoemd. Dit laatste nu is één van de rede nen waarom een aantal kopers, eind 2004, het initiatief heeft genomen om de kopers te mobiliseren. Na een inventarisatie onder de 56 kopers bleek hiervoor grote belangstel ling te zijn. Donderdag 6 januari heeft dit geresulteerd in de formele oprichting van de Kopers vereniging Kade woningen. De ver eniging stelt zich de volgende activiteiten ten doel: - Collectief verweer; - Controle tijdens de bouw; - Gesprekspartner voor diverse partijen; - Collectieve inkoop onderhoudscontracten. Onlangs heeft, op verzoek van de SBD, een gesprek plaatsgevonden tussen vertegen woordigers van de kopersvereniging en het bestuur van de SBD. Tijdens dit gesprek zijn de verschillende standpunten naar voren gekomen en is over en weer informatie uit gewisseld. Duidelijk werd dat SBD er niet op uit is om de kopers te benadelen. Mede daardoor ingegeven heeft het bestuur van de kopersverenïging getracht de SBD ertoe te bewegen om de schorsingsaanvraag, bij de voorzieningenrechter te Rotterdam, om de bouw daadwerkelijk stil te leggen, in te trekken. Op dit verzoek is de SBD niet ingegaan. Mochten er nog kopers zijn die op dit moment nog geen lid zijn en dit alsnog wil len worden, dan is daar vanzelfsprekend de mogelijkheid toe. Zij kunnen zich aanmel den door een aanmeldingsformuUer aan te vragen, telefonisch via 06 54212063 of via e-mail: info kadewoningen.nl Dubbelmannenkwartet Cantare, Danielle van Laar en Peter Wildeman In de Hervormde kerk te Dirksland wordt zaterdagavond 5 februari een exclusief concert gegeven. De bekende dirigent Cees het Jonk (geboren en getogen op Goeree- Overflakkee) komt met zijn kwalitatief hoogstaande dubbelmannenkwartet uit Amersfoort naar Dirksland. Dit bijzondere mannenkwartet beschikt over 8 semi-pro- fessio- nele zangers, geselecteerd door 't Jonk. Zij zingen van het eenvoudige geestelijke lied tot aan de prachtige klassiekers, zoals die 'Himmeln rühmen' van Beethoven. Naast dit vocale hoogstandje zal de beken de dwarsfluitiste Danielle van Laar (1971) optreden. Zij studeerde bij Jacques Zoon en Hanni Barendrecht aan het Rotterdams Conservatorium. Vanaf 1994 vormt ze een bekend Nederlands duo met musicus Peter Wildeman uit Tholen. Peter en Danielle hebben voornamelijk bekendheid gekregen door hun cd-serie 'Wereldberoemde Fluit- melodieën'. Het laatste album dat ze heb ben gemaakt draagt de titel: Danielle en Anke. Hierbij speelt de beroemde harpiste Anke Anderson mee. Tijdens het concert in Dirksland worden hoogtepunten gespeeld uit deze cd-serie. Peter Wildeman uit Tholen reisde van Tsje chië naar Canada en de United States of America om nieuwe aansprekende dwars- fluitmuziek op te sporen. Zo speelde hij onlangs in Lethbridge met de bekende Canadese dwarsfluitiste Charlene Heinz. Improvisatiemomenten en samenzang zul len ook op het programma staan. Peter Wil deman improviseert op het historische Künckel-orgel. Het concert is een Shaare- Zedekconcert. De stichting Shaare-Zedek behartigt de belangen van het gelijknamige orthodox-joodse ziekenhuis te Israël. U bent van harte uitgenodigd op dit exclusie ve vocaal/instrumentale concert in de nos talgisch oude kerk van Dirksland. De avond begint om 20.00 uur. I. Mackloet - C. Polder3-0 R. van Rijnberk - J. Jordaan1-1 M. Klink - J. van Hoorn0-3 H.H. Verolme - A. Verolme 1-1 R. Jacobs - Koese0-3 I. Koese - J. JordaanI - 1 Mackloet raakt weer aardig op dreef. Hij bouwde tegen Polder langzaam maar zeker een sterke stelling op, waaronder Polder op het laatst bezweek. Rijnberk had een beste avond. Hij zag kans tegen Jordaan een stuk voor te komen. Het gelukte Jordaan toch nog een remise eruit te slepen. Knap gedaan! Van Hoorn kwam na een slagzet, waarbij 16 schijven en een dam van het bord gingen, een schijf op Klink voor. Hij wist dit voor deel in winst om te zetten. In de strijd tussen de twee neven Verolme was niet veel te beleven. Al tijdens het mid- denspel werd tot remise besloten. Jacobs speelde weer eens niet geconcen treerd, wat bleek uit de fouten die hij maak te. Zijn tegenstander Koese maakte er gre tig gebruik van. Het was voor hem niet zo moeilijk om de partij te winnen. Doordat zowel Koese als Jordaan snel met hun par tij klaar waren, speelden zij nog een inhaal wedstrijd tegen elkaar. Het werd een inte ressante partij, een partij met de nodige angels en klemmen, maar beiden wisten die knap te omzeilen. Het werd dan ook remise. Uitslagen Zeeuwse competitie 2e klas Denk en Zet - 's-Gravenpolder 4 J.A. Dekker - N. de Winter 1-1 A. van der Veer - J. de Jonge0-2 C. Spee - L. Boogert I - 1 W. Vroegindeweij - H. Mol1 - I Eindstand3-5 De uitslagen in de Zeeuwse competitie zijn onvoorspelbaar. In de uitwedstrijd wist Denk en Zet een mooie overwinning te behalen. Het werd nu een ander verhaal. Spee begon erg sterk tegen Boogert. Hij wist een stuk voor te komen en het leek erop dat hij de partij ging winnen. Maar door een klein foutje wist Boogert aan een nederlaag te ontsnappen en er remise van te maken. Vroegindeweij en Mol deden niets voor elkaar onder. Geen van beiden wist een voorsprong te nemen, waardoor deze partij in remise eindigde. Dekker had aan De Winter een lastige tegenstander. Beide spelers hielden dapper stand. Ook hier werd het een gelijkspel. In de laatste partij, bij een stand van drie tegen drie, ging het erom welke vereniging het zou gaan winnen. Van der Veer en De Jonge maakten er een spaimende partij van. Heel lang leek het op remise uit te zullen draaien, maar in het eindspel wist De Jonge er een mooie combinatie uit te halen en de winst mee naar Zeeland te nemen. Afdeling 1, beker 2e ronde: J. Knöps - Joh. WolfertO - 3 D. Wolfert - C. van Prooijen1 -1 Jac. Wolfert - M. van 't Geloof3 - O Afdeling 2, beker 2e ronde: W. Stolk - M. PoortvUetO - 3 J. V. d. Groef-C. v. d. Kroon3 - O Het vuur woedde vooral binnen in de loods. In een loods aan de Battenoordsedijk heeft dinsdagmiddag een flinke brand gewoed. Rond half vier werd de brandweer van Nieu- we-Tonge gealarmeerd voor "een schuur in brand", zo werd gemeld. AI vrij snel na de uitruk liet de Nieuwe-Tongse blusploeg deze melding opschalen tot 'middelbrand', waar op ook de brandweer van Middelharnis en Sommelsdijk werden gealarmeerd. Nog even later werd opgeschaald tot 'grote brand', waarop ook brandweervoertuigen uit Spijkenisse en Rotterdam naar Battenoord kwamen. In de loods lag grote hoeveelheid restproducten opgeslagen van zonnebloem- pitten, in totaal 1500 ton, alsmede 1500 ton uien, hetgeen - mogelijk door broei - heeft vlamgevat. Door de brand ontstond een ste vige rookontwikkeling, die overigens bij meting niet gevaarlijk bleek voor de volks gezondheid. Met groot materieel, zeven voertuigen, werd het vuur bestreden: drie tankautospuiten, een hulpverleningsvoertuig, een hoogwerker, een dompelpomp voor grootwatertransport en een mobiel aggregaat voor het vullen van persluchtflessen. Rond zes uur 's avonds kon het sein 'brand meester' worden gegeven. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. (Tekst en foto's Hans Villerius) Met behulp van een hoogwerker kon het vuur ook van bovenaf worden bestreden. MIDDELHARNIS - De commissie Vor ming en Toerusting van de Protestantse Kerk in Nederland (Gereformeerd) te Mid delharnis organiseert een drietal avonden over Christelijke Toekomstverwachting. Christenen verwachten iets aangaande de toekomst. Maar eigenlijk wordt daar niet zoveel over gesproken. Wat mag je hopen voor de wereld en haar geschiedenis? En wat mag je verwachten omtrent een leven na dit leven en een uiteindelijke voltooiing van alle dingen? Er wordt nagedacht over begrippen als: tekenen der tijden, duizendjarig Rjjk, wederkomst, maar ook over leven na de dood, oordeel, opstanding van de doden. Hoe zou je je alles mogen voorstellen in deze moderne wereld vanuit een christe lijk perspectief? En: wat te denken van bijna dood ervaringen (BDE) en réincamatietheo- rieën? Is dat alles ook een optie of kan het christelijk denken hiermee juist niet uit de voeten? Om over deze meer te horen bent u welkom op dinsdag 25 januari, 1 en 8 febru ari 2005 om 20.00 uur in de Gereformeerde kerk te Middelharnis. De leiding is in han den van ds. L.J. Lingen.Voor meer informa tie kunt u bellen naar (0187) 482944 of kij ken op website www.gk-middelhamis.nl. Keurmeester H. C. Spiering uit Krimpen aan de Lek heeft op vrijdag 7 januari jl. bij post- duivenhoudersvereniging 'De Reisduif te Sommelsdijk alle tentoongestelde duiven gekeurd. De volgende deelnemers hebben gewonnen. In de categorie viertallen: Ie dhr. A. van der Linde, 2e dhr. P. van Moort en 3e dhr. D. Maliepaard. In de categorie schoonsten: Dhr. C. Kleijn Jr. met de mooiste oude doffer. Dhr. A. van der Linde met de mooi ste oude duivin en de mooiste jonge doffer. Dhr. J. Troost met de mooiste jonge duivin. In de categorie jaarlingen: Dhr. A. van der Linde met de mooist jaarling doffer en de mooiste jaarling duivin. In de categorie jeugd: Ie Justin van der Linde en 2e Aje Rosmolen. Overig: Een medaille, als aanmoedigingsprijs voor debutant dhr. J. Bakelaar. De commissie wil alle sponsors, deelnemers en bezoekers bedanken voor hun bijdrage en het welslagen van dit evenement. Voor het eerst in zijn 32-jarige geschiedenis wordt de Landelijke Fietsdag (LFD) in 2005 niet op de tweede maar op de vierde zaterdag in mei gehouden. De LFD is nu op zaterdag 28 mei. "Pinksteren en de Meivakantie van sommige basisscho len zitten ons een beetje in de weg", aldus Erik Bos van het Nederlands Bureau voor Toerisme Congressen, de organisatie die al sinds jaar en dag de LFD in samenwerking met vele WV's en vrijwilligers coördineert. "Dan kun je ervan uit gaan dat veel mensen op vakantie zijn of het gehele weekeinde op pad gaan. Van daar dat we de manifestatie deze keer bij uitzondering op 28 mei houden". De Landelijke Fietsdag 2005 staat in het teken van het themajaar Water. Dit houdt in dat veel routes een 'nat' karakter krijgen. Anders gezegd: een groot aantal fietstochten loopt langs en door waterrijke gebieden en veelal zijn er pleisterplaatsen in opgenomen op locaties die met water of met één van de subthema's te maken hebben. Die subthema's zijn: Water en Historie, Leven van het Water, Bouwen met en tegen het Water en Genie ten op en aan het Water. De Landelijke Fietsdag is al vele jaren het grootste eendaagse fietsevenement van Euro pa. De afgelopen jaren trok de manifestatie gemiddeld ruim 200.000 deelnemers. Het bij zondere is dat er elk jaar meer dan 200 nieuwe of vernieuwde routes worden uitgezet en dat er van een twee keer zo groot aantal startplaatsen kan worden vertrokken. Het zijn vooral gezinnen met kinderen en 50-plussers, die aan de LFD deelnemen, maar de laatste jaren zijn er ook veel jongeren die onder meer Lange Afstandsroutes proberen. De datum van de LFD is vanaf het eerste begin bepaald op de tweede zaterdag in mei, dit om er een traditioneel evenement van te maken. De afgelopen decennia is daar slechts één keer - noodgedwongen - van afgeweken. Dat was in 2002 toen de mond- en klauw zeer (mkz) op bepaalde (natuur)gebieden van ons land een dergelijke grootschalige mani festatie niet mogelijk maakte. De fietsdag werd toen in september van dat jaar gehouden. i i -^ <i

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2005 | | pagina 15