Met Pianoschool van Toor naar Wibi Soerjadi Start Schilderclub Primair in Middelharnis Good Luck buigt voor koploper EiiiuranifiPtiiEuiia Zoutwedstrijd HV Krammer Verkiezing beste foto en dia bij 'De Rarekiek' Met een groep van 19 personen zijn leerlingen van Pianoschool van Toor naar een pianoconcert van Wibi Soerjadi geweest in de Doelen te Rotterdam. Veel leerlingen waren nog nooit naar een pianoconcert geweest en ook nog nooit in de Doelen. Het was dan ook een grote gebeurtenis, waar dagen van tevoren naar uitgekeken werd. Schotejilllers goed op dreef in KNZB-competitie Heren 2 Les Deux Intermezzo speelt gelijk in Rotterdam Nederlanders vinden betaalbaarheid woning belangrijk Bingo in de Victoriahal Nieuwe schildercursus van beeldend kunstenaar Kees van de Wetering Op vrijdagmorgen 4 maart a.s. begint in Middelharnis een nieuwe teken- en schildercursus van de bekende Zeeuwse beeldend kun stenaar Kees van de Wetering uit Burgh-Haamstede in samenwer king met Van der Kamp teken- en schildermaterialen. Schilderclub Primair Docent Informatie Inschrijven Open atelier •n^aicfa-^rilogie deel 2, PAGINA 5 DINSDAG 18 JANUARI 2005 Eindelijk was het zover. Spannend hoor, 's avonds naar Rotterdam, en dan dat gebouw en die zaal. En wat een grote vleugel. Zo'n mooie heeft Karin van Toor niet hoor. Een hele boel bekende stukken kwamen voorbij, van Bach, Mozart, Chopin tot Liszt en natuurlijk Wibi's eigen composities. Eén leerling toonde zelfs zoveel uitingen van bewondering dat een andere concertbezoekster hem vermaande stiller te zijn. Ach, eens is het de eerste keer. Na de pauze was hij al een stuk stiller aan het genieten. Als laatste toegift gaf Wibi Soer jadi een uitleg over liederen van Marco Borsato waar hij een eigen stuk op maakte. Eén lied in de ene hand en een ander lied in de andere hand. Ja, eerst had Wibi drie liederen door elkaar gecomponeerd, maar dat hoorde niemand. Dus nu waren het er twee gewor den. Wat waren alle leerlingen gestimuleerd na dit concert. Eén leerling merkte op dat hij nu begreep waarom hij al die toonladders en drieklanken moest studeren...! Met collega Antoinette Lammers was afgesproken dat alle kinderen een bloem zouden meenemen om deze aan het eind van het concert aan Wibi te geven. Dus toen het programma afgelopen was, gingen alle kinderen het podium op om hun bloem te overhandigen. Het groeide uit tot een gigantisch boeket. En als klap op de vuurpijl wisten Martijn Kievit en Niels Ver hoeven een handtekening te bemachtigen van Wibi Soerjadi. Op de foto dan ook twee ape trotse leerlingen met hun persoonlijke handtekening van Wibi. Het was een avond om nooit meer te vergeten. En de volgende keer, dan gaan ze zeker weer! In Papendrecht heeft zwemclub 'De Schote- jil', samen met Luctor et Emerge uit Mid delburg en de Geul uit Papendrecht, de 3e wedstrijd gezwommen van de KNZB-ver- enigingscompetitie. Door Sebastiaan Rosen- daal (1991) werden twee clubrecords verbe terd, te weten op de 50m vlinderslag in 31.54 en op de 200m wisselslag in 2.31.06. Beide nummers werden ook door hem gewonnen. Voor de tweede week op rij verbeterde Esmee Koedoot (1992) het clubrecord op de 200m schoolslag. Andermaal zwom zij in een zeer scherpe tijd van 2.57.61 naar de Ie plaats. Ook de 200m wisselslag werd door haar gewonnen in 2.44.94. Ook op andere zwemnummers werd door de Schotejillers goed gepresteerd. Zo won Leander Jongejan (1987) de 50m vrij in 26.70. In een jongere categorie was Mark Costeris (1992) op deze 50m vrij de snelste in een tijd van 29.28. De meisjes estafette 4x 50m wisselslag met Esmee Koedoot, Mela- nie van Gemert, Anne Volwerk en Danica Koedoot werd Ie in een tijd van 2.26.75. Verdere tijdverbeteringen en ereplaatsen waren nog weggelegd voor o.a. Danielle Roodnat (1988), die in de openingsestafette al een persoonlijk record zwom op de lOOm vrij in 1.06.60 en later op de 200m rugslag andermaal een p.r. zwom in 2.46.24, waar mee ze net 2e werd. Ook Mark Nolet (1990) verbeterde zijn tijd op de lOOm rugslag naar een mooie 1.13.61. Whitley Rens (1990) tenslotte verbeterde haar tijd op de 200m rugslag maar liefst met 9 seconden naar 3.09.94. De tweede helft van de competitie in volley- balland is begonnen. Les Deux Intermezzo uit Middelhamis startte met uitwedstrijden. Heren 1 zette de overwinningen voort en was sterker in Capelle a/d IJssel dan Scho- vocomca. Pamela Domselaar zag haar team met 4-0 winnen en staat nu op een achtste plaats. De nummer vijf, DVO 2, heeft één punt minder, dus mogelijkheden genoeg om aansluiting bij de (sub)top te krijgen. Heren 2 van Les Deux Intermezzo had minder suc ces. Zij speelden tegen Hou Stand 3. Thuis werd hier met 4-0 gewonnen. Nu werd het een 2-2 gelijkspel. Met een goed spelende heren 3 talent Yuri van de Sluis in de gele deren was het team nog in vvinterslaap en kon er niet meer uitgehaald worden. Dames 1 was kansloos in Rotterdam bij Hou Stand. Les Deux Intermezzo staat nu tiende. Con current Spivo heeft al vier punten voor sprong, wat inlopen mogelijk maakt, maar makkelijk heeft het team van Bert van de Weert het niet. Komend weekend zijn er nieuwe kansen voor Les Deux Intermezzo in de Staver te Sommelsdijk. De uitslagen van afgelopen zaterdag: Hou Stand 3 - Heren 34-0 Ibis 1 - Jongens C1-3 DVO 2 - Jongens D1-3 Berkel 1 -Meisjes A2-2 Ibis 1 - Meisjes B2-2 DVO 1 -Meisjes Dl1-3 Volley Voome 2000 4 - Meisjes D20-4 De Nederlanders vinden de betaal baarheid van hun woning het belang rijkst, als het gaat om onderwerpen van het ministerie van VROM. Vooral de hypotheekrenteaftrek, de huur prijs en de koopprijs gaan mensen binnen dit onderwerp aan het hart. Dat blijkt uit de eerste resultaten van een nationale enquête die minister Dekker en staatssecretaris Van Geel hebben laten houden. In het totaal hebben bijna 8300 mensen gere ageerd. Daarmee geeft de enquête invulling aan de wens om een beeld te krijgen van de 'agenda' op VROM-terrein van de mensen in het land. Burgers en de bewindslieden van VROM bespreken vanaf begin februari 2005 de resultaten en werken daarna samen aan oplossingen. Aandachtspunten In de enquête geven de mensen aan welke onderwerpen voor hen persoonlijk het meest van belang zijn. Voorbeelden daarvan zijn naast zaken rond betaalbaarheid, groen in de buurt, omgang met mensen in de buurt en voorzieningen als winkels en scholen. Daar naast is ook aangegeven welke aandachtsge bieden men voor de gehele maatschappij van belang acht. Het gaat daarbij onder meer om het ruimtegebruik in Nederland, vervui ling/verontreiniging en klimaatverandering. Op de persoonlijke agenda prijken vooral aandachtsgebieden en onderwerpen, die dicht bij de burgers staan. De maatschappe lijke agenda bevat juist die aandachtsgebie den, die verder van onze dagelijkse leefwe reld afstaan. De mensen die de enquête heb ben ingevuld zijn positief over het initiatief, maar verwachten ook een vervolg. De enquête maakt onderdeel uit van het VROM-project 'Pubheksagenda en Burger participatie'. Daarmee willen minister Dek ker en staatssecretaris Van Geel samen met burgers oplossingen zoeken voor belangrij ke aandachtspunten. Het project is opge deeld in vier fases. In de eerste fase van november 2004 tot maart 2005 voert het ministerie enquêtes uit en houdt publieksbij- eenkomsten om te achterhalen wat Neder landers aanmerken als prioriteit. Voor de publieksbijeenkomsten hebben zich zo'n 720 mensen aangemeld. In de tweede fase die tot de zomer 2005 duurt, werken burgers en de bewindslieden samen aan oplossingen. In de derde fase gepland in het najaar van 2005, toetst het ministerie in hoeverre de Nederlandse bevolking de uitkomsten ondersteunt. Tot slot evalueren de bewinds lieden het project eind 2005. Modernisering De modernisering van de overheid heeft deze kabinetsperiode hoge prioriteit. Het vergroten van effectiviteit, slagkracht en lui sterend vermogen staat centraal. Het Pro gramma Andere Overheid (PAO) geeft de lijnen aan waarlangs de overheid zou moe ten moderniseren. De modernisering is een complexe operatie. Het gaat immers niet alleen om organisatorische vraagstukken, maar ook om veranderingen van werkwijzen en cultuur. VROM probeert onder meer door het Pro gramma Beleid met Burgers invulling te geven aan het verbeteren van het luisterend vermogen van VROM. Het gaat daarbij om projecten zoals Pubheksagenda en Burger participatie, Burgerinitiatieven als inspira tiebron voor landelijk beleid, het VROM- burgerplatform en Intensiveren burgerparti cipatie bij transities en duurzame ontwikkeling. DIRKSLAND - De Stichting Verenigd In Kracht organiseert donderdagavond 20 janu ari a.s. weer een gezeUige bingoavond in de Victoriahal, Philipshoofjesweg 57 te Dirks- land. Er zullen 8 rondes en 2 superrondes worden gespeeld. De bingo start om 20.00 uur, de deuren gaan om 19.30 uur open. De organisatie staat weer garant voor een klinkend prijzen pakket, dat verdubbeld is ten opzichte van het vorige seizoen. Met deze nieuwe schilderclub wil Van de Wetering een goede teken- en schildercursus bieden voor de regio Zuid-Holland. Veel amateur kunstenaars volgen al jaren zijn cur sussen in Zierikzee, Burgh-Haamstede en in Frankrijk. Een aantal van deze leerlingen maakt inmiddels professioneel werk dat ook de weg naar kopers weet te vinden. In deze nieuwe schildercursus is veel aan dacht voor het werken in veschillende tech nieken, werken met een thema, experimente ren met nieuwe materialen en vooral het ont wikkelen van eigen creativiteit en inzicht. Als naam is gekozen voor Schilderclub Pri mair. Er zal gewerkt worden met waterverf (aqua- relleren) en met acrylverf. En verder aan dacht voor grafietstift, pastelkrijt, olieverf en het combineren van technieken. Een duide lijke uitleg over kleurenmengen, perspectief en afwerking is standaard in deze cursus opgenomen. Schilderclub Primair is ge schikt voor zowel mensen die met schilderen willen beginnen als voor ervaren amateur- schilders. Na een seizoen bij Schilderclub Primair wat ervaring te hebben opgedaan met verschil lende materialen en technieken, kiest de cur sist zelf een techniek, onderwerp en stijl om daarna met een thema aan de slag te gaan. Op deze wijze kan men zich ontwikkelen in eigen tempo en op eigen niveau. Van ama teur tot professioneel. De cursussen worden gegeven in het mooie atelier, gelegen aan de achterzijde van de winkel van Van der Kamp, teken- en schil- Builen schilderen is een van de programma onderdelen. dermaterialen in Middelhamis. Een ideale combinatie waar men tevens het nodige teken- en schildermateriaal kan aanschaffen. Schilderclub Primair gaat in Middelhamis van start met een half seizoen van 12 keer op de vrijdagmorgen vanaf 4 maart a.s., van 9.00 tot 11.00 uur. Van september 2005 t/m maart 2006 start het eerste hele seizoen van 24 morgens. Beeldend kunstenaar/grafisch ontwerper Kees van de Wetering uit Burgh-Haamstede werkt al mim dertig jaar met diverse tech nieken op professionele wijze. Zijn oplei ding volgde hij van 1968 t/m 1974 aan de academie van beeldende kunsten te Rotter dam. Jaarlijks organiseert Van de Wetering onder de naam Creatief Centrom Perspectief een groot aantal cursussen en workshops op het gebied van tekenen en schilderen. Regel matig schrijft hij artikelen over aquarelleren en tekenen met pastelkrijt voor het teken- en schilderblad Palet. Uitgebreide informatie over deze nieuw te starten schildergroep is te vinden op de web site van Kees van de Wetering, www.schil derles.nl. Informatiefolders zijn te verkrij gen in de winkel van Van der Kamp, West- dijk 6-8, Middelhamis. Om lid te worden van deze schilderclub kan men zich inschrijven via het inschrijfformu lier op de website en via e-mail: keesvande wetringschilderles.nl of door het ant- woordstrookje op te sturen van de folder. Voor diegenen die zich inschrijven voor deze nieuwe schildercursus is er op vrijdag morgen 25 febroari gelegenheid om kennis te maken met de docent Kees van de Wete ring. Met een toelichting over het program ma en het te gebraiken materiaal. In de landelijke tweede klasse stond afgelo pen zaterdag de korfbalwedstrijd op het pro gramma tussen koploper VEO uit Voorburg en Good Luck. Good Luck stond vooraf op de vijfde positie en had de eerste thuiswed strijd met 10-25 van VEO verloren. De ploeg van Visser Meubelen uit Sommelsdijk wilde dus iets rechtzetten, maar had geen verrassing in gedachten. Helaas kon de for matie van coach De Leeuw ook niet in de sterkste opstelling beginnen. Nico Overduin moest met een kuitblessure afhaken, zodat Jeroen Kars op zijn plaats startte. Ook Jan- Willem de Vos kampte met een lichte been- blessure, maar kon wel starten. In een weinig sfeervolle accommodatie met ingetogen pubUek kon Good Luck de koplo per zo'n tien minuten van het scoren afhou den. Tien minuten daama ging het tussen beide ploegen gelijk op. Toch wist VEO voor rost een gaatje van 8-3 te slaan. De korfballers uit Middelhamis waren allen niet geheel scherp, maar profiteerde van wat fou ten in de defensie van VEO, hierdoor werd een acceptabele roststand van 10-6 bereikt. In de tweede helft opende Britt Abbas met een afstandschot de score en de aansluiting leek bereikt. Echter was daama de concen tratie zoek en door een aantal onnodige fou ten en onoplettendheden liep VEO uit naar 14-8. Arjan Zondervan en Liesbeth Los wis ten de score daama nog op te trekken en Good Luck had de tien doelpunten van het vorige duel bereikt. Vervolgens gooide VEO de spanning van zich af en ging met scherp schieten. Fouten bij Good Luck werden genadeloos afgestraft en het stond 22-10. Good Luck vreesde voor een zelfde uitslag als het thuisduel. Amo Doomhein en Gijs- bert Gille kwamen het veld in voor Jan-Wil lem de Vos en Jeroen Kars en ook even later kwam Lindsay Abbas het veld in voor Mar- Na de gezellige, goed bezochte surprise wedstrijd heeft HV Krammer een korte winterstop gehad. Dat is wel even leuk, maar er moet weer nodig gevist worden! Daarom zal aanstaande zaterdag, 22 janu ari, de volgende wedstrijd worden gehou den. In overleg zal nog worden bepaald waar gevist wordt. Heeft u zin om een dag je mee te vissen, dan bent u hartelijk wel kom! Inschrijven van 8.00 tot 8.30 uur in restaurant 'De Goede Reede', Zuiderdiep- straatweg 28 te Stellendam (de inschrijf kosten bedragen 2,50 per deelnemer); vissen van 9.30 tot 13.30 uur Tot vrijdag avond 21.00 uur kunt u via onderstaand telefoonnummer aas bestellen. Ook voor inlichtingen of andere vragen (geen ver voer misschien?) kunt u bellen naar (0187) 603051, of u mailen naar hvkram mer@hotmail.com. jon Soeteman. Deze acht wisten het aantal van vijftien doelpunten nog te bereiken, ech ter kon niet voorkomen worden dat VEO er zelf 28 maakte. Bij 28-15 floot de matig lei dende arbiter Visser voor het laatst. VEO was deze dag de terechte winnaar, aldus coach De Leeuw. Hoewel er vele onnodige fouten zijn gemaakt en de ploeg niet op scherp stond, werd nog 15 maal ges coord. Tegen een ploeg die bovenaan staat en waarbij voornamelijk de dames met scherp schoten, was men niet opgewassen. Echter had een uitslag van 22-15 een beter beeld weergegeven van de krachtsverhou ding. Hopelijk laat Good Luck volgende week in het thuisduel om 16.15 uur in sport hal De Gooye te Dirksland tegen Swift uit Middelburg een beter resultaat zien. Doelpunten Good Luck: Britt Abbas (4), Jan-Willem de Vos (3), Arjan Zondervan (3), Heidi Kamerling (2), Liesbeth Los (2) en Marcel Kievit (1). SOMMELSDIJK - Bij fotoclub 'De Rare- kiek' vond vrijdag 14 januari weer de ver kiezing plaats van de beste foto en dia van het voorgaande jaar. Deze verkiezing heeft een lange traditie. Eind 1980 werd de eerste verkiezing gehouden, zodat de zojuist gehouden verkiezing al weer de 25e editie was. Voor de beste kleuren-, zwartwit-foto en dia is er een wisseltrofee: een beeldje, voorstellende een fotograaf of fotografe, gemaakt door de onlangs overleden Mei Dale uit Stad aan het Haringvliet. De jure ring wordt afwisselend verricht door een fotograaf en beeldend kunstenaar. Daarbij wordt gezocht naar iemand die het werk van de fotoclub niet of slechts beperkt kent, waardoor de beelden vaak beoordeeld en besproken worden met een verfrissende andere kijk op fotografie. Fotodocent James v.d. Borght uit Tilburg bleek die andere kijk te hebben en kon daar boeiend over vertel len. De prijzen kwamen dit keer terecht bij leden die hun sporen in de club inmiddels verdiend hebben. De beste dia was van Annemarie Vermaat, een vader en zoon voor hun winkeltje in Jemen. Een prachtig Frans landschap van Fons Kern was de beste kleu renfoto en een boom met bankje in mooi zil veren licht van Wim Weeda werd als beste zwart-wit foto gekozen. Een verslag van de avond en de winnende beelden zijn te zien op www.rarekiek.nl. Het programma van de fotoclub voor de komende weken luidt als volgt: vrijdag 21 januari: algem. ledenvergadering vrijdag 4 februari: Henk de Jong vertelt over de combinatie van poëzie en fotografie vrijdag 18 februari: gastspreker. Een 45-taI foto's van Wim Weeda wordt momenteel tentoongesteld in de gangen van de polikliniek van het ziekenhuis in Dirks land. -24- Je zou de kerel zijn grijnzende tronie zo van z'n romp moeten timmeren.' Georgië, die merkt dat hij de oorzaak is van Karls uit barsting, is ervan overtuigd dat hij een heel goede opmerking heeft gemaakt en begint weer schaterend te lachen. 'Zouden we geen slee kunnen maken?' stelt Karl voor. 'Waarvan?' vraagt Franz kort aangeboden: 'Je hebt hier itrmiers nog geen spijker om er een schilderijtje mee op te hangen?' 'Daar moet hij voor zorgen.' Karl wijst naar Georgië, die emstig kijkt, nu er voor hem meer dan gewone belangstelling wordt getoond. 'Dat kon weleens een idee zijn.' Franz wrijft zich bedachtzaam onder zijn kin en laat zijn blik op Georgië vallen, die zich daar door niet gestreeld voelt, begrijpend, dat de Duitsers weer op het punt staan om een beroep op hem te doen. En juist nu hij dacht dat hij met hen klaar was. Om een lange discussie te ontlopen, tekent Franz een slee waar mensen voor lopen die de slee met touwen trekken. Dan beduidt hij Georgië dat hij zo'n ding wil hebben. Maar ook daarvan schijnt niets te komen. 'We zullen er een moeten maken, er zit niets anders op', zucht Franz.'En waarvan maken wij een slee?' 'Waarschijnlijk van hout en staal, maar lasapparatuur hebben we hier ook niet, jongen.' Karl krabt zich nadenkend achter zijn oor, iets wat hij doet, wanneer het werkelijk nodig is om z'n hersens in te spannen. Blijkbaar is hij het met zichzelf eens geworden! Een tevreden grijnslach plooit om zijn mond. Hij werpt een onderzoekende bhk op Georgië, die ontspannen bij de kachel zijn pijpje rookt. Maar als deze de blik van Karl op zich gevestigd weet, haalt hij de pijp uit z'n mond en kijkt Karl vragend aan. Hij voelt aan, dat er nu heel wat gaat gebeuren. Iets waar aan ook hij, Georgië Zwaiba, niet zal kunnen ontko men. 'Hé, broedertje, luister eens; kom met je luie lijf achter de kachel vandaan en ga hout en spijkers halen.' Georgië komt uit z'n stoel overeind en kijkt vragend naar Franz, alsof die hem kan helpen. 'Wat hij zeggen?' Franz tracht hem uit te leggen wat Karl van hem ver langt. Georgië's gezicht betrekt. De Duitsers verlangen nu wel heel veel van hem. Natuurlijk zijn in het kamp de nodige spullen aanwezig, maar daarover kan hij niet zomaar beschikken. Kameraad luitenant van de genie is verantwoordelijk. Elk plankje dat uit de voorraad verdwijnt, moet verantwoord worden. Want ook een luitenant van de genie kan niet doen en laten wat hij wil. Er moet nu eenmaal regel en orde zijn. En nie mand is daarvan beter op de hoogte dan de Russen zelf. 'Kan niet.' Georgië schudt zeer overtuigd zijn hoofd. Karl slaat met z'n vuist op tafel. Dat maakt indrok. Georgië's gezicht verstart tot een masker, en Franz begint ondanks de emst van de situatie te lachen. Er volgt weer een stortvloed van woorden, waaroit ze begrijpen dat kameraad luiten;uit ook zijn orders heeft, waaraan hij zich dient te houden. Moskou heeft gezegd dat hout alleen gebroikt mag worden voor werkzaam heden in het kamp. En als Moskou zoiets beveelt, kan men geen hout nemen om er een slee van te maken. En dat geldt zeker voor de Duitsers; die hebben geen slee nodig. Die moeten hun rommel zelf dragen. Dat zou Moskou zeggen. Georgië is daarvan overtuigd. Een Russische sergeant, die toegevoegd is aan een stel Duitsers en daarmee kan doen wat hij wil, is eigenlijk niet te benijden. Zo'n sergeant komt voor problemen te staan, waarvan hij tevoren het bestaan niet vermoedde. Tegen alle regels in denken die kerels, zelfs geen reke ning houdend met het feit dat men als sergeant niet hoeft te denken. Dat wordt allemaal door anderen gedaan. Hij voert bevelen uit, ongeacht of deze juist zijn of niet. Nu wordt er verwacht, dat hij voor planken en wie weet wat die rare Duitsers nog allemaal meer zullen verlangen, zal zorgen. 'Nou, hoe zit het, laat je hersens werken, kameraad. Waar heeft ome Iwan zijn plankjes opgestapeld?' Karl heeft zich voorover gebogen en kijkt Georgië door dringend aan. Nu wordt Georgië werkelijk wanhopig. Met een hope loze blik en veel armbewegingen wil hij Franz ervan overtuigen, dat Karl hem niet aanstaat. 'Ik zeggen; Hij niet goed.' Daarbij schudt hij overtui gend met z'n hoofd. Franz zou waarschijnlijk opnieuw in lachen uitgebar sten zijn, als de situatie minder emstig was geweest. 'Georgië, jij moet ons helpen." Het gelaat van de Rus straalt een en al wanhoop uit. 'Waar zijn de plankjes dan kameraad?' wil Karl weten. 'Die bewaart kameraad luitenant van de genie', tracht Georgië duidelijk te maken. Na een half uur heen en weer gepraat, weten ze einde lijk waar kameraad luitenant zijn spullen bewaart en krijgen ze Georgië zover, dat hij hun eventjes de plaats wijst waar ze moeten zijn. Het is een lage, grote loods achter de commandantura, een plaats waar bijna nooit een plenny komt, omdat hij gelegen is te midden van de gebouwen der Russen. Slechts een paar soldaten zijn er bezig en die nemen nauwelijks enige notitie van Georgië, als die met twee gevangenen komt binnen stappen. In een oogwenk heeft Karl de situatie over zien en begrepen, dat wat hij nodig heeft, hier in mime mate voorradig is. Alsof hij er dagelijks komt, scharrelt hij rond, waarbij Georgië hem wantrouwend in de gaten houdt. Twee kromme, brede planken zoekt hij uit en wat stukken balk, waarvan hij een keurige bundel maakt. Achteloos loopt hij nog wat rond en komt even later tevreden bij Franz en Georgië terog. 'Franz, breng jij hem even aan zijn verstand, dat hij z'n maats vertelt dat we deze spulletjes een ogenblik van hen lenen.' Terwijl Franz Georgië uitlegt wat de bedoeling is, neemt Karl het handeltje op en stapt, alsof het de gewoonste zaak van de wereld is, terog naar het kan toor van Franz. Bij de commandantura komt hij een kapitein en even later een luitenant tegen, die hij mili tair correct groet. Dan brengt hij z'n spullen waar ze wezen moeten en zucht: 'Zo, zonder geluk vaart nie mand wel.' Even kijkt hij of er niemand in de buurt is en haalt dan uit zijn broek een hamer, een zaagbiad van een ijzer zaag, een paar handenvol spijkers en een hoeveelheid schroeven voor de dag, die onder de kachel verstopt worden. Als Franz en Georgië binnenkomen, zit hij op zijn gemak bij de kachel en lacht hun veelbetekenend toe. 'Kerel, je bent onbetaalbaar.' Franz slaat hem uitbun dig op z'n schouder. 'Zo kameraad, je ziet maar weer; we hebben voor jou de kastanjes uit het vuur gehaald. Ik zou zo zeggen: dat is wel een papyrossa waard." Het woord papyrossa verstaat Georgië best; mogelijk begrijpt hij de rest van de woorden eveneens. Breed lachend haalt hij zijn tabaksbuidel uit z'n zak en biedt de twee Duitsers aan om te draaien. 'Jij slim', lacht hij nog steeds: 'Jij nemen planksky.' Hij slaat zich op z'n knieën van plezier. Het vermaakt hem kostelijk, dat de Duitsers z'n Russische collega's in de boot hebben genomen. (wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2005 | | pagina 5