Pu LI Tl STRU K De onverklaarbare terugkeer van dolfijnen 0900-8844 Flakkee zingt voor Azië Avond over evangelisatie iZB HSTRUÜK Drukwerk nodig? ■(/Minnaard voor Mèkkerstee \N^ Ook bij kust van Goeree-Overflakkee steeds meer waarne mingen van walvisachtigen; 2004 blijkt een topjaar ^^s^. q_6 d op gereformeerde grondslag hollandse en zeeuwse eilanden Verkeerscontrole Auto in brand op N59 Bijeenkomst 'De Christenvrouw' afd. Middelharnis/Sommelsdijk Cursus Geestelijke Vorming Willem Ouweneel spreekt op Mannendag Bijeenkomst Christen vrouw Dirksland Natuurgeneeskundige Bergsma tóch weer naar Goeree-Overflakkee Opbrengst voor MAF- en Woord&Daadprojecten in door zeebeving getroffen gebied Taxatierapport nodig van woning of bedrijfspand? www.opelnieuws.nl mui/' m^imfi ^mp lyiiliCiiAAItPiJ ^w^ 2 beëdigde/gecertificeerde PS'I makelaars/taxateurs (0187) 47 02 72 of (0187) 68 45 45 va» Drukkerij Gebr. de Waal kan het U leverenI Telefoon (0187) 471020 Kerels Autoschade n www.caravanschadeherstel.nl IpmiTEITSCENTRUML Eén vertrouwd adres 1 voor al uw rijplezier! MAKELAARDIJ Middelhamis B.V. Tweedehands boeken t"^ Visser Visser Varkenvisser Vrijdag 14 januari 2005 77e jaargang nr. 7372 Il Rotterdam-Rijnmond district De Eilanden Basiseenheid Goeree-Overflalckee GOEREE-OVERFLAKKEE - Politiemen sen van het district De Eilanden hielden maandagochtend een verkeerscontrole op de N498, N59 en de Groeneweg. Tussen half zes en kwart voor zeven werden zeven men sen bekeurd voor te hard rijden, rijden over de doorgetrokken streep en een verlopen APK. OOLTGENSPLAAT - Een 56-jarige auto mobilist uit Groot Ammers reed woensdag morgen omstreeks zeven uur over de N59, vanaf het Hellegatsplein in de richting van Den Bommel, toen hij plotseling vlammen uit de achterbak zag komen. De man zette de auto meteen stil op een parkeerplaats. De auto brandde echter volledig uit. De brand weer kwam ter plaatse, maar kon niet voor komen dat de auto total-Ioss raakte. De oor zaak van de brand is nog onbekend. Op woensdag 19 januari hoopt 'De Chris tenvrouw' afdeling Middelharnis/Sommels dijk weer de eerste bijeenkomst in het nieu we jaar te houden. Deze avond zal de heer Ruud Kuijer uit Oude-Tonge te gast zijn. Hij ■hoopt iets te vertellen en te laten zien over 'Het evangelisatiewerk in de Rotterdamse havens'. De avond zal-worden gehouden in verenigingsgebouw 'De Hoeksteen" aan de Ring in Middelhamis. Aanvang: 19.45 uur. Gasten zijn ook hartelijk welkom! MIDDELHARNIS - Op donderdag 20 januari 2005 hoopt prof. dr. ir. H. Jochem- sen uit Bennekom te spreken over het onderwerp 'Nieuwe mensen maken'. Aan- Vang: 19.45 uur. Plaats: de zaal achter de Christelijke Gereformeerde Kerk, Hoflaan 41 te Middelhamis. De kosten voor één avond bedragen 3. Alle cursisten en ande- te belangstellenden zijn hartelijk welkom. Het Mannencomité Goeree-Overflakkee organiseert ook dit jaar weer een mannendag in de Technische School in Middelhamis, en wel op zaterdag 26 februari. In tegenstelling tot andere jaren heeft het Mannencomité deze keer gekozen voor één spreker: prof. dr. Willem Ouweneel. Deze keuze heeft tot gevolg dat er veel meer mimte is om met de spreker na te denken over het thema van de dag. Het thema is 'Samen in Één'. De orga nisatie wil met het thema 'aan de slag' omdat "de Kerk schudt op haar grondvesten in zowel het eigen land als wereldwijd, door verdeeldheid, vervolging en verdmkking. Wanneer we elkaar mogen vinden in Chris tus, de Enige Weg tot behoud, dan bouwen we ons huis op de rots", aldus het Mannen comité. Tijdens de mannendag zal ook Ruud Kuijer een presentatie geven over zijn werk als evangelist in de Rotterdamse havens. De dag begint om 10.00 uur en zal uiterlijk 15.30 uur zijn afgelopen. Opgave voor deel name kan vanaf heden via de website www.mcgo.nl, of telefonisch via 0187- 603141. Woensdag 19 januari hoopt de Christen vrouw voor de eerste keer in het nieuwe jaar bijeen te komen. Er wordt begonnen met een broodmaaltijd, die om 17.30 uur begint. Belangstellenden kunnen zich hier nog voor opgeven t/m 17 januari bij mevrouw M. Droger-van Dijk, tel. (0187) 601918. De kosten voor de broodmaaltijd bedragen 9. Diezelfde avond hoopt mevrouw C. Voge- laar-Matsinger dia's te laten zien uit India en China. De aanvang is als vanouds: 19.45 uur. Iedereen is hartelijk welkom. TILBURG/DIRKSLAND - In tegenstelling tot wat verwacht kon worden, komt de bekende natuurgeneeskundige J.M. Bergs ma toch weer naar Goeree-Overflakkee om daar een lezing te houden over zijn vakge bied. Vorig jaar emigreerde Bergsma naar Sint Maarten, waarmee een algeheel eind leek te zijn gekomen aan zijn jarenlange en kundige medische inzet in Nederland. Toch is Bergsma, langs de zijlijn, beschikbaar gebleven voor medisch advies, waarvoor hij met zekere regelmaat naar Nederland temg- komt. Onder andere is hij medisch adviseur voor de Tilburgse groothandel in natuurlijke middelen Vinco, wier middelen Bergsma veelvuldig en met veel succes toepaste in zijn praktijk en die nog steeds verlmjgbaar zijn. In de tijd die Bergsma in Nederland verblijft, heeft hij zich ook bereid verklaard weer een aantal lezingen te geven over hoe natuurlijke middelen succesvol kunnen wor den ingezet ten behoeve van de gezondheid. Jaarlijks hield hij op Goeree-Overflakkee lezingen, waarvoor telkens grote belangstel ling bestond. Aan deze 'traditie' kan dus, ondanks Bergsma's vertrek, gewoon een vervolg worden gegeven. Ditmaal hoopt hij op dinsdagavond 8 februari a.s. naar Goeree- Overflakkee te komen. Hij hoopt dan weer te spreken in gebouw 'De Schakel', Beatrix- laan 31 te Dirksland. De aanvang is 20.00 uur en de toegang is gratis. DIRKSLAND - U wordt herinnerd aan het WWZ-Benefietconcert op zaterdag 15 januari, morgen dus, in de Hervormde Kerk te Dirksland, ten bate van de slachtoffer hulp in Azië. Medewerking aan dit concert word verleend door het jongerenkoor 'Jig- daljahu' uit Barendrecht o.l.v. Willem Arie den Hertog, tenorsolist Lukas Kramer uit Urk en organist Marco den Toom. Evange list H. Bor zal deze avond een meditatie verzorgen. Er zal deze avond een collecte worden gehouden waarvan de opbrengst ten goede komt aan de steun die Woord en Daad en de MAF-zendingsvliegers bieden in de door de zeebeving getroffen gebieden in Azië. Het concert begint om 19.30, de kerk is open vanaf 19.00 uur. Toegangs- kaarten ad 1 zijn te koop bij Boekhandel van der Boom te Sommelsdijk en bij WWZ-concerten, Bachplantsoen 1 te Dirksland, tel.: 0187-603510, website: wwz-concerten@hetnet.nl. Kom en zing mee en steun de slachtofferhulp in Azië! MIDDELHARNIS - Op dinsdag 18 januari houdt de IZB een avond in Kerkelijk Centrum 'De Hoeksteen', Ring 13 te Middelhamis. Deze avond is bedoeld voor kerkenraden en evan gelisatiecommissies van de Prote stantse Kerk in Nederland (her vormd). Ook belangstellende ge meenteleden zijn welkom. De IZB (organisatie voor zending in Neder land) te Amersfoort werd gevraagd voor een gedachtewisseling over de gevolgen van de kerkscheuring van vorig jaar voor het evan gelisatiewerk. Daarop is besloten deze avond te beleggen. De volgende vragen zul len aan de orde komen: Is de kerkscheuring een (geestelijke) belemmering? Biedt de nieuwe situatie wellicht ook openingen? Hoe denkt de niet-kerkelijke bevolking van uw woonplaats erover? Na een gedachtewisseling over bovenstaan de vragen houdt ds. W. Dekker, studiesecre taris van de IZB, een inleiding vanuit bijbels perspectief. Johan Timmer, medewerker van de afdeling Toerusting van de IZB zal werk vormen, cursussen en modellen toeUchten die in het evangelisatiewerk van de gemeen te gebmikt kunnen worden. Er is ook een informatie- en boekentafel. De avond duurt van 19.45-22.00 uur. Aan het bijwonen ervan zijn geen kosten verbon den. Makelaarskantoor Tamboer beëdigd makelaar/laxateur, lid NViM 0187-476555 Uw wensen van nu bepalen de Opel van morgen Opel. Al 35 jaor de meest geliefde auto van Nederlond. www.opelnieuws.nl ■ti K A f rrrrrr BADCUtTUUR INSTALLATIETECHNIEK STATIONfWEfi 4 ■ik\ 3155 BL OUDE TONCE TEl. (0187) 643416 FAX (0187) 641X10 SOMMELSDIJK www.cormelissant.nl ELISSANT Langeweg 38, 3244 BH Nieuwe Tonge Tel. (0187)6513 96 www.karels.com Ook voor Caravan schadeherstel en onderhoud CARAVAN- EN CAMPERSERVICE EUmeABAmiBEDRIJF Maak tijdig een afspraak. Voor meer Informatie zie onze website: Nijverheidsweg 4, Dirksland Autobedrijf Cor Mellssant 0187-6015 98 Flakkee Caravans 0187-60 5191 Cor Melissant Tweewielers 0187-6017 06 Voor de Icoop of verlcoop van uw woning Doetinchemsestraat 32-34, 3241 AA Middelhamis Tel. (0187)482606 OUDDORP - Voor de verkoping van twee dehands boeken in de Mèkkerstee is men op zoek naar goede, verantwoorde tweede hands boeken. Bent u in het bezit van kin derboeken, romans, hobbyboeken, theolo gische boeken, enz., en wilt u de stichting steunen? Bel dan naar 0187-651581. Zo nodig worden de boeken bij u opgehaald. REGISTERACCOUNTANTS BARENDRECHT «TEL 0180-642 111 MIDDELHARNIS «TEL 0187-617300 GOUDA «TEL 0182-358 235 BARNEVELD* TEL 0342-405 140 Bij de kust van Goeree-Overflakkee, maar ook elders in de Delta, worden de laatste jaren steeds vaker bruinvissen en dolfijnen gesignaleerd. Die toename is verrassend. Vijftig jaar geleden waren deze zeezoogdieren voorgoed verdwenen uit de Nederlandse wateren. Nu lijkt er sprake te zijn van een opzien barende terugkeer, die zich overigens niet beperkt tot de Zuid-Hollandse en Zeeuwse eilanden: langs de hele Neder landse kust doen zich waarnemingen voor, van allerlei soorten. In de Wad denzee bij het Marsdiep bijvoorbeeld zijn afgelopen augustus en september zelfs twee grote groepen tuimelaars gezien. De eerste keer waren het er zo'n honderd, de tweede keer rond de zestig. Wat is er aan de hand? Kees Camphuij- sen, onderzoeker bij het Koninklijk Nederlands Instituut voor Onderzoek der Zee (KNIOZ) op Texel, houdt al siiids halverwege de jaren tachtig een gegevensbank bij van waarnemingen van walvisachtigen. Hij doet dat als eni ge in Nederland. Destijds, bij de start van dit archief, kreeg hij vrijwel geen meldingen: tuimelaar en bruinvis waren hier zo goed als uitgestorven. Maar vooral het jaar 2004 heeft een bij zonder lange reeks waarnemingen opgeleverd; de walvisachtigen hebben Nederland in groten getale herontdekt. Waardoor zijn de Nederlandse kustwa- teren weer aantrekkelijk geworden? Een reportage over een geheimziruiig, maar ook heuglijk verschijnsel. door Gert van Engelen Het gebouw waarin het KNIOZ is gehuis vest, ligt vlakbij de bootsteiger en is immens. Driftig lopend door eindeloze gan gen leidt Kees Camphuijsen de verslaggever naar zijn werkkamer. Daar verraadt zich in één oogopslag de functie die Camphuijsen hier bekleedt: her en der staan opgezette vogels, in kasten bevinden zich strekkende meters dossiers, met uiteenlopende opschrif ten over vogels. Camphuijsen is marien omitholoog oftewel zeevogelexpert. Hoewel hij hoorbaar een Amsterdammer is, reist hij niet heen en weer tussen zijn geboortestad 1959) en Texel. Hij heeft zich al in 1992 gevestigd op het eiland, in het iets noorderlijker gelegen dorpje Oos terend. "Ik ben gevlucht uit de Randstad", zegt hij. "Ik had niet zo'n behoefte meer om in Amsterdam te wonen. Ik wUde dichter bij de zee zijn." Zijn gegevensbank over levende walvisach tigen is ontstaan uit 'logisch toeval'. Kees Camphuijsen hield voor zijn research al omitologische databestanden bij - over de olieslachtoffers onder de zeevogels, over zeevogels langs de kust en over de zeevogel- trek op zee. Die informatie was veelal afkomstig van vogelkenners en onderzoe kers. "En als je op zee vaart om zeetrektel- lingen uit te voeren, ontdek je vanzelf soms een bruinvis. Ik ben die waarnemingen gaan bijhouden." Dat was midden jaren tachtig. Waarnemin gen van walvisachtigen ("Het zal menigeen verbazen, omdat je bij een walvis aan een reusachtig dier denkt, maar een dolfijn is óók een walvisachtige") waren in die tijd Kees Camphuijsen tuurt naar het Marsdiep, waar zich regelmatig grote groepen liamtlaais i crtonen "Ik kijk nergens meer van op. (Foto: Gert van Engelen) schaars. Er werden vrijwel geen walvisachti gen meer gezien. Maar de zeldzame waarne mingen die werden gedaan, dreigden verlo ren te gaan omdat er in Nederland geen cen traal archief was. Zo kwam Camphuijsen tot zijn initiatief om een databank op te zetten, met de bedoeling waarnemingen op te slaan en ze beschikbaar te maken voor onderzoe kers. Hij bracht dit bestand onder bij de Nederlandse Zeevogelgroep (NZG), een instantie die verschillende soorten van syste matisch onderzoek op zee coördineert of daaraan deelneemt. Het archief heet officieel dan ook de NZG Marine Mammal Database. Het is vrijelijk te raadplegen via de website: http://home.planet.n1/~camphuys/Cetacea.h tml. In de databank, beklemtoont Camphuijsen, worden alleen waarnemingen van levende walvisachtigen beheerd. Vondsten van dode walvisachtigen horen gemeld te worden bij het natuurhistorisch museum Naturalis in Leiden. Strandingen van levende walvisach tigen moeten - zo snel mogelijk - worden gemeld bij het Dolfinarium in Harderwijk. Weer andere adressen gelden voor gestrande zeehonden (Ecomare op Texel en Lenie 't Hart in Pieterburen) en voor zeldzame zee honden (Alterra op Texel). Zijn archief is dus niet allesomvattend, evenmin uitputtend, maar wel gezagheb bend, omdat het 't enige is. Het raakt boven dien steeds bekender, merkt Camphuijsen. Behalve van officiële instanties stromen tegenwoordig ook meldingen binnen van particulieren. Eeuwen achtereen waren bruinvissen en tui melaars in Nederland een normaal voorko mende dolfijnsoort. Camphuijsen: "Ze hoor den hier thuis. In de Delta, overal langs de Nederlandse kust. In Katwijk wonen mensen met als achternaam 'Varkenvisser'. Dat betekent bruinvisvanger. Als je in de jaren vijftig op een duintop zat, zag je de bruinvis sen of tuimelaars gewoon langskomen." Plotseling was dat voorbij, begin jaren zestig. Tuimelaar en bruinvis waren uitge storven. Een verklaring kan Camphuijsen er niet voor geven. De oorzaak is volgens hem raadselachtig. "Men zegt dat de milieuver vuiling de reden is. Dat er daardoor minder Een witsnuitdoljïjn zwemt langs een jacht, dat zeilt van Lowesoft (Engeland) naar Umuiden, gefoto grafeerd op 30 mei 2004. Witsnuitdolfijnen komen invasiegewijze voor in de Delta, (foto: P. Kingma) vis als voedsel was. MaiU' niemand heeft dat onderzocht, het zijn totale aannames. Een mogelijke reden kan het afsluiten van de Zuiderzee zijn geweest. Die had een eigen haring, en toen de Afsluitdijk in 1932 werd aangelegd, zal de tuimelaar daar op hebben gereageerd: hij had minder vis tot z'n beschikking. Maar de Zuiderzee was al tien tallen jaren afgesloten vóórdat de tuimelaar een zeldzaamheid werd, dus ik weet het niet. 't Zal niet geholpen hebben om ze hier te houden." Zelf veronderstelt hij dat er niet één aanwijs bare oorzaak is. "Eerder was het een com plex van factoren. Maar nogmaals, niemand heeft het bekeken. En daarnaast: verdwijnen kan inhouden dat je dood bent of dat je weg bent. Omdat de dolfijnachtigen nu weer terugkeren, lijkt het erop dat het dat laatste is geweest: een verschuiving." In de loop van de jaren tachtig, uitgerekend de tijd waarin Camphuijsen zijn gegevens bank ging aanleggen, trad een kentering op. Her en der langs de Nederlandse kust wer den plotsklaps weer bruinvissen opgemerkt, in winter en voorjaar. Dat is tot op heden zo gebleven, zozeer dat Camphuijsen durft vast te stellen dat de bruinvis "helemaal terug is". "Tegenwoordig is het in maart en april niet moeilijk meer om de bruinvis vanaf het Nederlandse strand of bij een havenhoofd te zien." Ook andere walvisachtigen zijn sinds dien herhaaldelijk waargenomen: de potvis, de gewone dolfijn, de buitrug, de gewone vinvis en de dwergvinvis. Uit de meldingen die Camphuijsen krijgt, valt te distilleren dat de tuimelaar is vervan gen door de witsnuitdolfijn. Het wegblijven van de tuimelaar verontrust hem enigszins. Heel soms, zoals in 1990 bij de Brouwers- dam, duikt er een op. "Maar daarmee is de tuimelaar nog niet terug. Een waarneming wil nog niet zeggen dat hij hier woont. Wonen is: voortplanten, fourageren, hier leven. Wonen is hier normaal voorkomen. En dat is beslist niet het geval. Ik vrees dat we de tuimelaar vooralsnog toch echt kwijt zijn." Heeft hij een vermoeden waarom de tuime laar uit het zicht is? "Er zijn er niet zoveel meer. Hooguit enkele honderden, blijkt uit tellingen. Van de bruinvis, die andere soort die in de Noordzee leeft, zijn er driehon derdduizend. Verder heb ik geen idee waar door de tuimelaar onze kust heeft verlaten. Netzomin als we weten waarom hij verdwe nen is, weten we waarom hij niet is terugge keerd. We weten alleen dat zich bij Frankrijk en bij Schotland nog kleine populaties bevinden." Het zijn de strandingen die de neergang illustreren: als een tuimelaar niet meer dood aanspoelt, is hij dus uit de wate ren verdwenen. Kort na het verdwijnen van de tuimelaar werden in Nederlandse wateren steeds meer witsnuitdolfijnen aangetroffen; een opmer kelijke verandering. Camphuijsen: "De tui melaar is een kustgebonden soort. De wit snuitdolfijn leeft in open, diep, koud water. Niet bij de kust, maar tien kilometer buiten gaats. Hij houdt zich op in het noorden van de Noordzee, bij IJsland en bij Spitsbergen. Maar nu zit hij dus hier en is de witsnuitdol fijn zelfs van een zeldzaamheid veranderd in een normale verschijning. Hij is hier onge veer in 1970 gekomen. Daarvoor zat hij hier niet. De hele vorige eeuw was de witsnuit dolfijn een rariteit." Ook bij de witsnuitdol fijn waren het de strandingen die zijn aan wezigheid verrieden. "Sinds 1970 strandt hij hier, dus zit hij hier. En sinds midden jaren tachtig, vanaf het moment dat we met sche pen zeevogels op zee gingen tellen, zien wij hem ook Vervolg op pagina 11

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2005 | | pagina 1