De onverklaarbare terugkeer van dolfijnen kaarten Een beroepsopleiding volgen in Oude Tonge? Expositie natuurfoto's Nieuw Waterleidingbesluit regelt legionellapreventie Wel-KOM-Thuis Dat kan bij het Albeda College! GEROOKT? 'Tussen Haringvliet en Greveiingen' Menavond bij Stal de Poort Voorleesontbijt in de bibliotlieek Scliotejil met vier zwemteams actief Sf .l#^«^ EIIAIIDBI-IIIEUWS Waarnemingen van walvisachtigen bij en rond Goeree-Overflakkee MS Vereniging houdt lotgenotencontact Wlntervogeis spotten rondom Kwade Hoek Vervolg van voorpagina Eigenaren van risicovolle locaties, zoals ziekenhuizen, hotels en zwembaden moeten voortaan ver plicht preventieve maatregelen nemen om legionellabesmetting te voorkomen. Dit staat in het Water leidingbesluit. Het besluit vervangt de Tijdelijke regeling legionella preventie. Feest is een reden voor Themadienst Doopsgezinde Gemeente: OUDDORP - In de tweede avond dienst in de serie Wel-KOM-Tliuis in de Doopsgezinde Gemeente zal op zondagavond 16 januari a.s. de bekende spreker Teun Stortenbe- ker voorgaan. D0»= "P TFKT np »A/\ww HPRiK^rnpn mi PAGINA 11 VRUDAG 14 JANUARI 2005 Oceanen Vooral de afgelopen jaren groeit het aantal waarnemingen van walvisachtigen. En 2004 is helemaal een topjaar. Maar ook hun terug keer kan Kees Camphuijsen niet uitleggen. Hij heft zijn handen omhoog en zegt: "Ik heb geen flauw idee. Ik kan er geen touw aan vastknopen." Zeker als hij de kenmerken van de verschillende walvisachtigen erin betrekt, is hun terugkeer geheimzinnig, onbegrijpelijk. "Het zijn totaal verschillende dieren. De potvis komt normaal in de oce anen voor, foeragerend op een diepte van twee kilometer. Dat hebben we hier niet. De dwergvinvis komt in de Noordzee voor, maar niet in het Nederlandse deel. Boven de Doggersbank, daaronder nooit. "De buitrug", vervolgt hij, "is van ondiep water, rnaar niet van de Noordzee. De gewo ne vinvis is een oceanensoort, hij hoort niet in de Noordzee. De gewone dolfijn is een diepwatersoort; hij houdt zich op in de Golf van Biskaje en zuidelijker. Ze komen nu allemaal uit allerlei hoeken naar de Zuidelij ke Bocht (het zuidelijke deel van de Noord zee tussen het Kanaal en de Doggersbank) en daar heb ik geen excuus voor." De opwarming van de aarde, vaak aange voerd als oorzaak van bizarre veranderin gen, is in ieder geval geen afdoende verkla ring, zegt Camphuijsen. "De witsnuitdolfijn is een koudwaterdolfijn. Dus bij opwarming zou hij naar het noorden moeten gaan, naar de noordelijke Noordzee, en niet naar het zuiden, naar Nederland." Hij zucht. "Ik kan niet één verklaring bedenken. Het is weer net zo gecompliceerd." Hij doet één voorzichtige poging om de terugkeer te duiden. "De Noordzee is aan het opwarmen, en dat in vrij alarmerend hoog tempo. In de noordelijke Noordzee betekent dit een verarming: er is veel minder vis aan wezig voor de walvisachtigen en zeevogels. Dat zou kunnen verklaren dat ze ergens anders zijn gaan kijken, bij de Nederlandse kust. Als je iets bij Albert Heijn niet kunt krijgen, ga je naar de Spar. Maar dit geldt weer niet voor de potvis. En van de witsnuit dolfijn hebben we niet het idee dat het slecht met hem gaat. Maar voor alle andere soorten zou het kunnen gelden. Meer kan ik er niet van maken." Goeree Goeree-Overflakkee loopt in de pas met het landelijke patroon: met toenemende regel maat worden er bruinvissen of witsnuitdol- fijnen waargenomen (zie kader). Deze trend is in dé jaren tachtig begonnen en groeit van af de jaren negentig. "Inmiddels", zegt Camphuijsen, "verrassen de soorten me zelfs niet meer. Wat ik aan meldingen krijg, is een normaal rijtje geworden." Toch is het aantal waarnemingen bij Goeree- Overflakkee "niet bijzonder groot", zegt Camphuijsen, die speciaal voor het Eilanden Nieuws de database er op nagezocht heeft. Dit heeft een eenvoudige reden: "Goeree- Overflakkee heeft erg weinig zoutwaterkust. Alleen de Kop van Goeree eigenlijk. Voor walvisachtigen moet er een toegang naar de zee zijn, want dat is hun domein. Zoet water vinden ze niet lekker. Dus het aantal waar nemingen is vrij klein, omdat het stukje kust klein is." Anders ligt het in de zuidelijker Deltawate- ren. "Het allerbeste gebied is de Wester- schelde. Dat is dan ook het enige open water. De Delta is verder dichtgespijkerd; er is geen toegang. Het is helemaal geen Delta meer. De Westerschelde heeft een diepe geul; daar komen veel grotere soorten voor, zoals pot vis, vinvis, dwergvinvis, de butskop en spits- snuitdolfijnen. Deze zeestraat lijkt om onop gehelderde, en ook niet onderzochte redenen veel soorten aan te trekken die daar normaal helemaal niet voorkomen. Het zijn blijkbaar dwaalgasten die in diep water verzeild raken." De Oosterschelde is volgens Camphuijsen "een goede tweede". "Maar alleen voor de bruinvis. In de Oosterschelde komt hij veel voor. Je kunt zelfs stellen dat hij de Ooster schelde heeft ingenomen. Weliswaar is er de stormvloedkering, maar daar gaat de bruin vis kennelijk doorheen." De Nieuwe Water weg is oninteressant voor Camphuijsen. "Vroeger was de Nieuwe Waterweg tot aan de Biesbosch tuimelaargebied. Maar de tui melaar is weg, en de Nieuwe Waterweg trouwens ook: je kunt er niet meer in." Het Haringvliet noemt hij "een dooie boel". "Ik zou het als bruinvis buitengewoon eng vinden om door de Haringvlietsluizen te moeten zwemmen. Wat zou helpen, is de sluizen op een goede, fatsoenlijke kier zet ten. Dan komt de bruinvis wel, zeker als het water zout is. Nog beter is de sluizen open zetten. Wil je de bruinvissen terughebben in het Haringvliet? Dan niks geen kier." Afgelopen november ontdekte een vrouw bij de Brouwersdam een gestreepte dolfijn. Zij meldde het Camphuijsen. Deze walvisachti ge is tot nog toe niet genoemd door hem. Was hij verrukt? "De gestreepte dolfijn is een echte tropische dolfijn. Spanje is zijn noordgrens. Dus ja, het is een zeldzame waarneming. Maar ik kijk nergens meer van op." Dat komt, zegt hij zonder blasé te wil len klinken, doordat hij vrijwel dagelijks meldingen krijgt en hij zo langzamerhand Tuimelaars voor de boeg van het visserijonderzoekschip 'Tridensdat zich bij de Schotse kust bevindt. Tuimelaars kwamen tol eindjaren vijftig geregeld voor bij Goeree, maar zijn vooralsnog niet teruggekeerd. (Foto: C.J. Camphuijsen) Locaties met een laag risico op besmet ting, zoals bedrijven, scholen, sportac commodaties en kantoren, vallen voortaan buiten de legionellaregeling. Dit geldt ook voor mengwaterinstallaties op dergelijke locaties. De VROM-Inspectie controleert of de eigenaren zich houden aan het gewij zigde Waterleidingbesluit. De inspectie wordt hierbij ondersteund door de water leidingbedrijven. Verplicht Eigenaren van locaties met een hoog risi co, zoals ziekenhuizen, zorginstellingen, zwembaden, asielzoekerscentra, gevange nissen, kampeerterreinen, bungalowpar ken en hotels, zijn voortaan verplicht een risicoanalyse uit te voeren en maatregelen te nemen om legionellabacteriën te voor komen. Ook moeten ze verplicht het lei dingwater periodiek op legionellabacte riën controleren. Voor bijvoorbeeld bedrijven, scholen, kin dercentra, wooncomplexen, sportaccom modaties en kantoren, wordt teruggeval len op de in de Waterleidingwet en het Waterleidingbesluit opgenomen algemene plicht voor de eigenaar van de installatie om deugdelijk leidingwater ter beschik king te stellen. Leidingwater Het Waterleidingbesluit gaat alleen over leidingwater. Andere bronnen van legio nellabesmetting, zoals demonstratie van whirlpools tijdens beurzen, verneveling van water in tuincentra en luchtbehande linginstallaties, vallen buiten de reikwijd te van de Waterleidingwet en vallen onder het ministerie van Volksgezondheid, Wel zijn en Sport en het ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid. Ziekteverwekkend Legionellabacteriën kunnen ziektever wekkend en zelfs dodelijk zijn als zij in bepaalde hoeveelheden via kleine water deeltjes in de lucht worden ingeademd. Naar aanleiding van de uitbraak van legio- nella in 1999 in Bovenkarspel is de Tijde lijke regeling legionellapreventie opge steld. Deze regeling is op 15 oktober 2002 verlopen. De Tijdelijke regeling legionel lapreventie is vorig jaar op verzoek van de Tweede Kamer geëvalueerd. De resultaten van deze evaluatie en de ervaringen die sinds de inwerkingtreding van de tijdelijke regeling zijn opgedaan, hebben ertoe geleid dat de regels zijn aangepast. 5 december 1973: Bij een lichtschip voor de kust van Goeree houdt zich een bruin vis op. 7 mei 1990: Meerdere mensen melden dat zij bij de Brouwersdam een tuimelaar hebben gezien. 14 augustus 2002: In de Haringvhetmon- ding wordt een bruinvis waargenomen. 26 november 2002; Zes km ten noordwes ten van de vuurtoren van Ouddorp zwemt een bruinvis. 15 december 2002: Een avontuurlijke tuimelaar maakt er een spelletje van steeds heen en weer te gaan door de Vol- keraksluis. De bemanning van een KNRM-boot heeft het dier later door de Haringvlietsluizen naar de Noordzee begeleid. 15 maart 2003: Er wordt een bruinvis gesignaleerd bij de Brouwersdam. 23 oktober 2003: Een witsnuitdolfijn wordt waargenomen bij de Kop van Goe ree. 12 april 2004: De familie Verseput uit Zierikzee komt ongeveer negen kilometer uit de kust ter hoogte van de Brouwers dam een groep witsnuitdolfijnen tegen, waarover al eerder meldingen zijn binnen gekomen. Het gaat om zeker zes volwas sen en drie jongere dolfijnen. 22 april 2004: Enkele Belgische Noord- zeeduikers, zich voorbereidend op een duik nabij Goeree-Overflakkee, zien bij de boot een groep van minstens tien wit snuitdolfijnen. Ze zwemmen kriskras door elkaar en blijven wel een half uur in de buurt. 22 juli 2004: De kustwacht geeft door dat in de Noordzee, ter hoogte van de vuurto ren van Ouddorp, een bruinvis is ontdekt. 4 augustus 2004: In het Brouwershaven- segat ziet de kustwacht opnieuw een bruinvis. 14 november 2004: Mevrouw Schroder laat weten dat zij bij de Brouwersdam een gestreepte dolfijn heeft gezien. 18 november 2004: Op het strand bij Ouddorp strandt een nog levende wit snuitdolfijn, die korte tijd later overlijdt. gewend is geraakt aan de terugkeer van soor ten. Wat niet wil zeggen dat waarnemingen niet meer welkom zijn, integendeel. Hij roept mensen op "liefst zo snel mogelijk" elke waarneming aan hem door te geven. "Liefst per e-mail (kees.camphuysen@wxs.nl) en graag een foto erbij. Want bijna per definitie geeft men een verkeerde naam aan het zee- zoogdier dat men heeft gezien. Niet elke dol fijn is een dolfijn, en er zijn wel honderd soorten walviswachtigen. Aan de hand van de foto kan ik proberen de naam te corrige ren." Genieten Kees Camphuijsen is door alle verzamelde kennis geen walvisachtigen-deskundige geworden, vindt hij. "Dat maken anderen ervan. Ik ben omitholoog, ik houd alle top- predatoren bij, zoals haaien, vissen, dolfij nen en walvisachtigen - eigenlijk: alles wat zichtbaar is boven water. De link met zeevo gels is het voedsel. Vogels staan niet alleen in het leven en alles draait om voedsel. Ik onderzoek zeevogels op hun voedsel en dan ga je vanzelf ook kijken naar het gedrag van toppredatoren." Gestaag keren walvisachtigen terug in de Nederlandse wateren. Voor u zijn ze al geen bijzonderheid meer. Maar wat raadt u men sen aan die ineens een dolfijn zien? "Geniet ervan; dat lijkt mij het beste. Ik zal niet zeggen dat het goed is voor de dolfijnen dat zij hier zwemmen, maar het is zonder meer leuk om ze te zien. Ik zie er duizenden per jaar, terwijl de meeste mensen zo'n kans misschien maar eens in hun leven krijgen. Desondanks vind ik het zelf nog steeds boei end." DIRKSLAND - Menvereniging de Deur- draevers organiseert op donderdag 20 janu ari aanstaande een instructieavond met Wim Vos in manege Stal de Poorte te Dirksland. Wim is een bekwame meninstructeur en komt die avond het een en ander vertellen over het betuigen van een jong paard. Uiter aard komt daar ook de praktijk aan te pas. Hiervoor wordt een jong onervaren tuig- paard (een nakomeling van Manno) gebruikt. De aanvang is 19.30 uur en de toe gang is gratis. De Deurdraevers hopen op een gezellige en leerzame avond. GOEREE-OVERFLAKKEE - De Multiple Sclerose Vereniging Nederland, afd. Goe ree-Overflakkee, heeft op donderdag 20 januari het eerste Lotgenotencontact van het nieuwe jaar. De bijeenkomst is 's middags van 14.00 tot 16.00 uur in verpleeghuis 'De Samaritaan' te Sommelsdijk. Belangstellen den zijn weer van harte welkom. Gebr, de Waal Drukkerij Sommelsdijk (0187)4710 20 algemeen® gebr-dewaal.com Teun Stortenbeker is directeur van de Stich ting voor Verslavingszorg in Dordrecht. Behalve in Dordrecht heeft de Stichting de Hoop ook een opvangcentrum voor drugs verslaafden op Cura9ao, genaamd 'Speran- sa'. Verder werkt De Hoop al jaren in Roe menië, waar cursussen worden gegeven op het gebied van verslavingszorg en hulpverle ning. Roemeense hulpverleners ontvangen in Dordrecht een training. Deze dienst is tevens de maandelijkse Welkom-Dienst van de Doopsgezinde Gemeente. Het gospelkoor 'In Touch' uit Middelhamis zal in deze dienst zingen, verder verlenen het Koperen semble alsmede de organist Jan Teeuw hun muzikale medewerking. Het belooft een bij zondere avond te worden, waarvoor u allen hartelijk wordt uitgenodigd. OUDDORP - In het kader van de Nationale Voorleesdagen organiseert bibliotheek Goe ree in Ouddorp een voorleesontbijt voor alle kinderen van O tot 4 jaar. Samen met hun ouders, verzorgers, opa's of oma's zijn ze dinsdagmorgen 18 januari vanaf negen uur welkom in de bibliotheek. Na het ontbijt is er de mogelijkheid om samen met de kinderen op ontdekkingstocht te gaan in de biblio theek. Samen lezen, samen luisteren en samen spelen. Rond 11.15 uur wordt de och tend afgesloten. Toegangskaartjes zijn gratis af te hden in de bibliotheek en telefonisch te reserveren aan de balie: 0187-667744. Voor elk kind dat tijdens de Nationale Voorlees dagen (18 t/m 29 januari) lid wordt van de bibliotheek ligt een leuke verrassing klaar. GOEDEREEDE - In de wintermaanden overwinteren veel vogel in het vogelrustge- bied van de Kwade Hoek. Vanuit de vogel- kijkhut zijn allerlei vogelsoorten te ontdek ken op het slikgedeelte van dit gebied. Wilt u eens kijken wat voor vogels hier allemaal verblijven en wilt u meer te weten komen over deze winterbewoners? Op zaterdag 22 januari organiseert Namurmonumenten een wintervogelexcursie naar dit gebied. Om 09.00 uur vertrekt de gids vanaf de dijk bij de buitenhaven van Stellendam naar het rustgebied. De excursie zal ongeveer twee uur duren. Als u mee wilt, kunt u zich aan melden bij VVV Ouddorp aan Zee, telefoon (0187) 681789. De excursie kost voor leden van Natuurmonumenten 4,00, niet-leden betalen 7,00enkinderen t/m 12jaar 2,00. Goede wandelschoenen zijn aanbevolen. En een verrekijker komt heel goed van pas. Zaterdag 8 januari hebben vier zwem- ploegen van zwemclub 'De Schotejil' deelgenomen aan diverse zwemwed- strijden in de regio. In Gorinchem zvfommen twee 'maratlionteams' mee in de 200 minuten wedstrijd van de plaatselijke zwemclub PCG. In de eind klassering behaalden deze Schotejillers resp. een 3e plaats met 17.225m en een 7e plaats met 16.025n]. Verder zwom De Schotejil op de Lange Afstand Wed strijd te Barendrecht met een kleine afvaardiging (10 zwemmers), alsmede op de eilandelijk Jeugdwedstrijd te Stellendam met zwemmers in de leeftij den tot 15 jaar. Op de lange afstandwedstrijd zwom Daniel le Roodnat namens de Schotejil een prima tijd van 21.36.39 op de 1500m vrij. Zij werd hiermee 2e in de einduitslag. Verder waren er clubrecords op de 300m wisselslag voor Mark Costeris (4.30.90) onder de 14 jaar, William Weeda (4.24.94) onder de 16 jaar en Leander Noordijk (4.05.93) bij de heren. Op dezelfde wedstrijd zwom Melanie van Gemert (1993) naar de Ie plaats op de lOOm wisselslag in 1.19.37. Danica Koedoot (1993) werd op dit nummer 3e in 1.23.59. Aan de jeugdwedstrijd te Stellendam werd deelgenomen door ca. 30 zwemmers in de leeftijd tot 15 jaar. Succesvol in de jongste leeftijdsgroep waren o.a. Marie-Clair van Zoest (1995) op de 50m schoolslag in 51.92 en Mico Pavlovic (1996), eveneens op de 50m schoolslag in 49.58. In de leeftijd tot 12 jaar zwom Janiek de Boed (1994) twee keer naar een Ie plaats, namelijk op de lOOm wis selslag in 1.39.23 en op de lOOm vrij in 1,26.55. Bij de meisjes tot 14 jaar won Lisa Uijtewaal (1991) de lOOm vrij in 1.18.07, terwijl Whitley Vorstenbosch 1992) de 50m rugslag wiimend wist af te sluiten in 42.34. Esmee Koedoot (1992) waagde zaterdag met succes een laatste ümietpoging op de 2(X)m schoolslag met het oog op de naderende NK Junioren te Vlissingen eind januari. Zij behaalde niet alleen de limiet voor deze NJK met 2.59.26, maar stelde haar p.r. en startbe wijs op de 1 OOm schoolslag terloops ook nog bij tot 1.23.64, waardoor haar NJK startposi tie sterk werd verbeterd. Alle door haar gezwommen tussentijden (50m-tijd in 39.23) bleken overigens nieuwe clubre cords. Als tweede nummer zwom zij verder nog lOOm de vlinderslag, waarop zij een Ie plaats bereikte in 1.19.34. Het Albeda College Oude Tonge heeft een uitstekende naam op het gebied van middelbaar beroepsonderwijs; dat geldt zeker voor de locatie Oude- Tonge waar economische- en wel- zijnsopleidingen worden aangeboden op niveau 2, 3 en 4. Bedrijven en decanen hebben veel waardering voor de kwaliteit van de opleidingen en de zorg die het Albeda College in Oude-Tonge als kleine locatie aan individuele leerlingen kan geven. Economie Binnen economie kan op verschillende niveaus en in verschillende richtingen wor den gestudeerd. Op niveau 2 wordt de oplei ding tot bedrijfsadministratief en commer cieel administratie medewerker aangeboden. Op niveau 3 en 4 kan na het Ie leerjaar geko zen worden voor voortzetting in de secreta riële, de commerciële of de bedrijfsadminis- tratieve richting. In de regel worden de niveau 2 opleidingen in 2 jaar en de overige in 3 of 3,5 jaar afge sloten. In het algemeen geldt dat ca. 30% van de opleiding aan BPV(stage) wordt besteed. Na het behalen van het diploma op niveau 2 kan de studie vervolgd worden op niveau 3 of 4. Bezitters van het diploma op niveau 4 zijn toelaatbaar tot diverse HBO opleidingen, waar reeds een groot aantal leerlingen van het Albeda College te Oude-Tonge met suc ces afstudeerde. Door de kleinschaligheid van de locatie is er veel aandacht voor de individuele leerling. Zo zijn er o.a. begeleidingslessen in het rooster opgenomen. Welzijn De opleiding Helpende Welzijn (niveau 2) is een goede voorbereiding op het werken bij instellingen of voorzieningen waar mensen verblijven die hulp, ondersteuning of bege leiding nodig hebben. Het traject beslaat een uitgebreid vakgebied, waardoor doorstro ming naar een opleiding binnen de richtin gen welzijn, gezondheidszorg of dienstver lening op niveau 3 mogelijk wordt. De opleiding duurt 1,5 jaar en is geschikt voor leerlingen die de basisberoepsgerichte leer weg doen of een andere opleiding niet afma ken. Opleidingen tot sociaal pedagogisch werker (SPW) worden op twee niveaus verzorgd. SPW-niveau 3 duurt 3 jaar en is gericht op de kinderopvang, het basisonderwijs en de gehandicaptenzorg. SPW-niveau 4 duurt 3 jaar en richt zich op cursisten die willen afstuderen in de richting woonbegeleider en activiteitenbegeleider. Gedurende de opleiding wordt ongeveer 50% van de tijd besteed aan de beroepsprak tijkvorming ofwel stage. Dit betekent dat de cursist veel praktijkervaring opdoet om zich het vak zo goed mogelijk eigen te maken. Na het behalen van het diploma kun je als vol waardige beroepskracht aan het werk. Maar er zijn ook diverse doorstroommogelijkhe den naar het hbo. Vanaf augustus 2005 start, bij voldoende aanmeldingen, ook de opleiding SPW-3 voor volwassenen in deeltijd. De deelnemers gaan 1 middag en avond per week naar school en gaan minimaal 8 uur per week op stage. Open dagen De open dagen van het Albeda College, Mercuriuslaan 16 te Oude-Tonge zullen plaatsvinden op vrijdag 28 januari 2005 van 14.00-20.00 uur, zaterdag 29 januari van 10.00-14.00 uur en op donderdag 17 maart 2005 van 14.00-21.00 uur. t- ^f' ".'j-ii', ..iasJ;'-v;„-'-.V De eerste prijs in de categorie Fauna was voor Annemarie Vermaat. Met een inzending van bijna 200 foto's onder het thema 'Ibissen Haringvliet en Greveiingen' mag de vereniging voor Natuur en Landschapsbescherming Goe ree Overflakkee concluderen dat de fotowedstrijd in het kader van de festivitei ten rond het 25 jarig jubileum in 2004 een doorslaand succes was. Uit deze inzendingen is een dertigtal genomineerde foto's te zien tijdens een rondreizende expositie. Vanaf 1 februari t/m 22 februari zijn deze natuurfoto's te bezichtigen in de bibli otheek van Middelhamis. In de bibliotheek van Oude-Tonge kan men ze vanaf 23 februari t/m 16 maart zien en in de bibliotheek van Ouddorp is dit vanaf 17 maart t/m 6 april. Een moeilijke taak was het wel voor de jury, bestaande uit Hugo Schone van Combi-Foto Hameeteman uit Ouddorp, Wilma Schrier van Fotoclub de Rarekiek en Gertjan de Zoete, professioneel natuur- en landschapsfotograaf, om uit dit geweldige aanbod een dertigtal foto's te nomineren, die in kwalitatief en artistiek opzicht boven de rest uitstaken. Uit de drie categorieën, te weten landschap, flora en fauna was de categorie landschap dui delijk het meest populair, die van flora het minst. In de categorie Fauna is de derde prijs gegaan naar het kikkerportret van Mare van Houwelingen. De tweede prijs ging naar Jan Baks met zijn Grutto en de eerste prijs is gegaan naar de Heckrunderen van Annemarie Ver maat. In de categorie Flora ging de derde prijs naar de paddestoel van Jacob van Herrewij- nen. De tweede prijs is gegaan naar Distels van Willy Bogerman en de eerste prijs naar Jaap Peeman met Tulpen. In de laatste categorie landschap is de derde prijs gegaan naar het Sneeuwlandschap van L.M. Harthoom. De tweede prijs ging naar de rietzoom van A. Ale- man. En de eerste prijs naar het landschap van Theo Mastenbroek.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2005 | | pagina 11