'Samen op weg naar een gelukkig en vooral respectvol 2005!' 83-jarige wint reis naar Gran Canaria Nieuws aan de horizon kaarten Wisseling van de waclit bij de KNRM Burgemeester De Vries tijdens nieuwjaarsreceptie: Drempel t,. M Oud papier Melissant Drukwerk nodig? De boer in de problemen Veero steunt Azië Muziekspektakel Flakkee voor Azië ElliUnDBI-niEUWS Drukkerij Gebr. de Waal kan het U leveren! Telefoon (0187) 471020 Gred-AcrJl^exx op vroe3i.^d.a.03Zxox*0exi. Echte Bakker Kommer Akershoek bakt wereldbol voor Azië Boerderijenstichting en Sociëteit Rethorica inventariseren samen historische boerderijen 42liéVd3g3von4 JeugcIWei-k OPEN AVOND ^,.- Feest is een reden voor PAGINA 9 VRIJDAG 7 JANUARI 2005 MIDDELHARNIS - Dat was, in het kort, de boodschap van burgemeester mevrouw G. de Vries-Hommes van de gemeente Middelharnis, in haar toe spraak tijdens de nieuwjaarsreceptie die afgelopen maandagavond werd gehouden in het gemeentehuis te Mid delharnis. "Samen op weg naar een gelukkig en vooral respectvol 2005!" Door Hans Villerius Ze zei dit naar aanleiding van de - spraak makende - gebeurtenissen in ons land in het afgelopen jaar, met name de moord op Theo van Gogh, waaruit overduidelijk blijkt hoe het, ook in de Nederlandse samenleving, kan ontbreken aan respect voor eikaars opvattin gen of cultuur. "Niemand, maar dan ook nie mand, heeft het recht om iemand daarom het leven te ontnemen! Maar ook moet het niet gebeuren dat, als reactie op de moord, men sen elkaar gaan verketteren en menen dat alleen hetgeen zij geloven of waar zij voor staan de waarheid is", zo maakte De Vries duidelijk. Ze gaf aan dat er ook in Middelharnis een klein groepje mensen was dat in een pamflet opriep tot haat en vernietiging van diegenen die in hun ogen te weinig actie ondernamen of de dialoog wilden aangaan met anders denkenden. "Samen met de politie is hier meteen actie op ondernomen en zijn ook deze extremisten getraceerd." Voorts gaf de burgemeester aan "dat er in ons land nog veel te veel wordt gepraat over wij en zij". "Er is geen 'wij' of 'zij', alleen maar 'wij', want wij dragen met z'n allen de Nederlandse nationaliteit. En diegenen die daar niet bij wensen te horen en zich dus niet aan onze wetten en regels wensen te houden - of dat nu protestanten, katholieken, mos lims, atheïsten zijn of welke geestelijke, reli gieuze of politieke stromingen ook - dienen hard aangepakt te worden en te worden geï soleerd!" Tegelijkertijd, zo vervolgde De Vries, moet de dialoog worden aangegaan. "Goede voor beelden in den lande zijn al van start gegaan. De geestelijke leiders hebben elkaar opge zocht en zijn het gesprek aangegaan. Orga nisatoren op het gebied van jeugd- en wel zijnswerk organiseren ontmoetingen. Er wordt gesproken over wat ons bindt en wat ons scheidt. Met name ten aanzien van het laatste, daar wordt getracht antwoorden op te formuleren. En dat is allemaal niet gemak kelijk, maar indien iedereen het wil en bereid is om zijn waarheid niet als dé waar heid te poneren, dan moet het mogelijk zijn om onze samenleving ook een werkelijk samenleven te laten zijn." In dit verband memoreerde ze het recente bezoek van de ambassadeur van Yemen aan Middelharnis, die opriep tot respect voor eikaars cultuur en begrip voor eikaars cultu rele verschillen, maar die ook aangaf dat men de regels en wetten dient te respecteren van het land waarin men verblijft, zonder daarbij je eigenheid te hoeven verliezen. Positief reageerde burgemeester De Vries op de wijze waarin in Middelharnis de afgelo pen jaarwisseüng werd gevierd. Ze zei te hebben genoten van de oudejaarsparty in 'De Staver', "waar een heerlijk positieve sfeer heerste. Ongeveer 800 jonge mensen hebben weer op een plezierige manier het nieuwe jaar ingeluid." Jammer vindt ze het dat er tóch nog een beperkt groepje jongeren in Sommelsdijk en Stad aan 't Haringvliet was dat meende de jaarwisseling op de 'ouderwetse' manier te moeten vieren. "Een paar mensen mochten gezellig de nieuwjaarsnacht doorbrengen in een Spartaanse doch verantwoorde ruimte op hel politiebureau. Iemand die zich niet aan de regels wenste te houden en zich mis droeg, op welke wijze dan ook, werd zonder pardon in de kraag gevat en soms ook 'gepepperd'. En dat is ons goed bevallen; de arrestant iets minder, denk ik, maar dat was ook de bedoeling." Het overgrote merendeel van de Middelhar- nisse jongelui heeft zich tijdens de jaarwis seling echter voorbeeldig gedragen, zo prees de burgemeester hen, en vroeg voor hen daarom ook een hartelijk applaus tijdens de nieu wj aarsreceptie Nu het toch over de jongeren ging, verwees burgemeester De Vries ook naar de jonge- rendemonstratie die onlangs bij het gemeen tehuis werd gehouden. "Niet alleen uit hun gedrag tijdens de nieuwjaarsnacht blijkt dat er een kentering plaatsvindt onder onze jon geren, maar ook blijkt dit uit het feit dat tij dens de demonstratie - die uitstekend geor ganiseerd was - de jongeren de uitgestoken hand van wethouder De Jong hebben aange nomen en binnenkort met een plan komen over het te voeren jeugdbeleid. Wij, als vol wassenen, moeten ophouden te mopperen op de jeugd en ze daarmee te stigmatiseren. Het merendeel is niets mis mee, integendeel!" Uiteraard sprak mevrouw De Vries ook over de natuurramp in Zuidoost Azië, ze begon daar haar nieuwjaarstoespraak zelfs mee. "Ons hart en onze gedachten gaan uit naar al diegenen die nu nog in onzekerheid leven over het lot van hun kind, vader, moeder, broer of zus, of geliefde of vrienden, waar onder ook een echtpaar uit Stad aan 't Haringvliet. Honderdduizenden zijn dakloos geworden en hele gebieden zijn qua infra- O Ostrucmur totaal ontworteld. Hier past maar één antwoord op: helpen en geven!" Burgemeester De Vries liet weten dat één van de raadsleden, de heer Hooijman (PvdA), aan het gemeentebestuur de oproep heeft gedaan om tijdens de eerstvolgende raadsvergadering (was gisterenavond, red.) te besluiten om als gemeente 1 per inwoner te geven voor Azië. "Wij als college willen dit van harte ondersteunen", zo gaf ze aan. Bovendien vertelde ze dat de gemeente Mid delharnis, in navolging van buurgemeente Oostflakkee, in het gemeentehuis een bus neerzet waarin iedereen een gift kan doen. "Als iedereen hierin 1 a 2 deponeert, wordt de bijdrage van de gemeente al snel verdubbeld; en één of twee euro kunnen we allemaal wel missen...!" De bus staat er inmiddels al. Na haar nieuwjaarstoespraak vroeg burge meester De Vries de aanwezigen elkaar de hand te geven en gezamenlijk het Wilhelmus te zingen, "wat nog altijd synoniem staat voor eenheid!", zo besloot ze. Morgen, zaterdag 8 januari, wordt het oud papier weer opgehaald voor de Hersteld Hervormde Gemeente te Melissant. Het ophalen begint om 9.00 uur. Wilt U het papier tijdig en goed gebundeld langs de weg zetten? SOMMELSDIJK Op de drempel van het nieuwe jaar blikken we onvermijdelijk terug naar het oude. Een drempel markeert immers een begin en een eind. Als je over de drempel bent, is er niets meer of minder dan een nieuwe ruimte. Die onbekende ruimte heet 2005. Wanneer we de dramatische gebeurtenissen van de laatste tijd buiten beschouwing laten, blijven er twee woorden over. Pessimisme en dreiging. De Nederlander is somber gestemd. Niet alleen wat financiële zaken, zoals een teruggang in inkomen en hogere lasten betreft, maar ook het vooruitzicht van getto's en een toename van de criminaliteit stemmen hem somber. De negatieve verwachtingen betreffen ook het wereldgebeuren. De groei van het aan tal vluchtelingen, een dramatische toename van het aantal aids-slachtof- fers en een algeheel gevoel van beklemming zorgen ervoor dat veel burg ers het nieuwe jaar niet met een goed gevoel zijn ingegaan. De dreiging van terroristische aanslagen en de ongedachte opmars van de radicale islam dragen ertoe bij dat veel Nederlanders de toekomst somber inzien. Er zijn meer aanhangers van de radicale islam dan tot dusver werd gedacht. Een deel van deze islamitische 'puriteinen' staat ronduit vijandig tegenover onze rechtsstaat. Zij staan een wereldorde voor die gebaseerd is op een bepaalde uideg van de koran. Enerzijds middels prediking en anderzijds middels gewelddadige acties moet het doel veror den bereikt. Een antwoord hierop is moeilijk te formuleren. Hét antwoord, zoals som mige politici geven, is er niet. Het sluiten van een aantal moskeeën en het uitwijzen van radicale imams wentelt de dreiging van de radicale islam niet af. Integendeel, het valt te vrezen dat bepaalde groepen moslims hierdoor juist wordt gesterkt in hun overtuiging. Onderschat ting ligt op de loer. Solidarisering, het bekende ons-soort-mensen gevoel, en isolering kunnen leiden tot radicalisering. Ook andere zgn. afdoende antwoorden, als versnelde emancipatie en assimilatie, schieten hun doel voorbij. De islam laat zich niet eenvoudig schikken in westerse schema's. Daar komt nog iets bij. Onze a- en misschien wel anti-christeüjke wereld is onvoldoende weerbaar om deze religie het hoofd te kunnen bieden. De geseculariseerde maatschappij heeft ten diepste geen antwoord op de 'uitdaging' die de islam is. Alleen een diep geworteld christelijk geloof kan deze godsdienst het hoofd bieden. Het antwoord op 'Allah is god, en Mohammed is zijn profeet' is het getuigenis datjezus, Isa voor moslims, de Zoon van God is die naar de wereld gekomen is om zondaren zalig te maken. Zo kan de 'dreiging' worden veranderd in een liefdevolle benadering van de anders-gelovige medemens. Dat zich uitgerekend op 'onze' Tweede Kerstdag een natuurramp van ongekende omvang voordeed, maakte de drempel naar 2005 nog markanter. De ramp in Azië stond eufemistisch gezegd in schril contrast met honderden opgeblazen tpg-brievenbussen en het geld dat ook dit keer de lucht in werd geschoten. Weten we nog van de aardbeving in Iran op Tweede Kersdag 2003? Ook deze ramp werd in talloze archieven opgeslagen. De tsunami van 2004 - het lijkt wel of we er een nieuw woord bij hebben geleerd - zal ook worden gearchiveerd. Gelukkig is het wel varende westen nog altijd rijk en vrijgevig genoeg om de eerste en ergste nood te lenigen. Als altijd keert de vraag terug? Zien we ook hierin de hand van de Heere? Horen we in alles wat er gebeurt de stem van God? Gaat het op het einde der dingen aan? Wat staat ons in 2005 nog te wachten? Ik begon met pessimisme en dreiging, gebaseerd op de zicht bare werkelijkheid. De onzichtbare werkelijkheid kent geen grenzen, laat staan drempels. Gelooft u dat? Vele boeren beploegen de akkers die hun overgrootvaders zo'n honderd jaar geleden bewerkten. In deze tijd zijn de problemen voor boeren groot. Zoals de lage prijzen voor de gewassen en de stijgende kosten. Boeren hebben het gevoel dat zij steeds die per wegzakken en er niet meer uit komen. Het dagelijks leven op de boerderij wordt vaak gekenmerkt door zorgen, isolement en een wanhopige strijd om de schuldeisers buiten de deur te houden. Wat zijn enkele oorzaken van de crisis in de agrarische sec tor? Is er enige reden om te geloven dat de crisis op te lossen is? Dit onderwerp wordt op maandag 10 januari tussen 21.00 en 22.00 uur besproken in het programma 'Ontwaakt Radio' op Radio Flakkee. De presentatie is in handen van Yvonne Caka Dinsdag om 16.00 uur wordt het programma herhaald. De Vereniging van Exploitanten en/of Eige naren van Recreatieterreinen Ouddorp (VEERO) maakt 555 over naar giro 555, als bijdrage voor de leniging van de nood in Azië na de ramp op Tweede Kerstdag. De VEERO heeft gemeend 15 per lid over te maken en roept tevens alle recreatiebedrij- ven op om een bedrag van minimaal 1 per standplaats, caravan of bungalow over te maken op giro 555. "In 1953 werd Goeree-Overflakkee getrof fen door de watersnoodramp. Hoewel deze ramp vele malen kleiner was, werd er mas saal hulp geboden uit grote delen van de wereld. Meer dan 50 jaar later kunnen wij veilig terugkijken op deze gruwelijke gebeurtenis. Nu is het onze beurt om ande ren te helpen...", zo motiveert de VEERO hun actie in hun Nieuwsbrief. Meer informa tie: www.veero.info. OUDDORP - De omvang van de ramp als gevolg van de zeebeving in Azië heeft een diepe indruk gemaakt op de Echte Bakkers in Nederland. Om de hulpverlening in het rampgebied te ondersteunen, bakken alle Echte Bakkers van Nederland een speciaal brood: de Wereldbol. Het brood is een don kere meergranen bol vol met zaden en pitten. De speciale bol is van 1 tot en met 31 janu ari ook verkrijgbaar bij Echte Bakker Kom mer Akershoek te Ouddorp. De bol kost 1,40. Walmeer u een Wereldbol koopt, krijgt u 0,50 retour. Deze 0,50 kan dan, samen met andere vrijwillige donaties, in de spaarbus in de winkel gestopt worden. Kom mer Akershoek staat er dan garant voor dat 100% van het geld in de bus op Giro 555 gestort wordt voor de hulpverlening in Azië. Echte Bakkers zijn warme bakker die zijn toegelaten tot het Echte Bakkersgilde. Het is een selecte groep ambachtelijke bakkers, die met elkaar hoge kwaliteitsnormen hebben afgesproken op het gebied van brood, ban ket, hygiëne en presentatie. Normaal gespro ken proberen ze zich met hoge kwaliteits normen te onderscheiden van andere warme bakkers. Maar in dit geval hebben ze alle warme bakkers uitgenodigd om ook mee te doen met de actie, om op die manier de opbrengst te vergroten. SOMMELSDUK - De onvoorstelba re natuurramp in en rond de Indische Oceaan heeft overal op de wereld hulp acties op gang gebracht om de nood enigszins te lenigen. Op Goeree-Over flakkee is het initiatief genomen voor Flakkee voor Azië, een groot muziek spektakel voor het goede doel. Flak kee voor Azië wordt op vrijdag 28 januari gehouden in De Staver te Sommelsdijk. Het programma biedt voor elk wat wils. Flakkee voor Azië is een initiatief van Piet Witvliet en Ab van der Valk (Happy Music), die als zovelen geroerd waren door de immense gevolgen van de zeebeving bij Sumatra en een daad wilden stellen. Het duo heeft veel connecties op Goeree-Overflak kee en wist als gevolg daarvan snel een bij zonder en gevarieerd muziekprogramma samen te stellen. Alle muzikanten doen belangeloos mee aan Flakkee voor Azië. Hetzelfde geldt voor bijvoorbeeld De Sta ver. De zaal wordt voor niets beschikbaar gesteld en bovendien doneert De Staver een deel van de opbrengst. Voorts kunnen parti culieren en bedrijven het benefietevenement sponsoren, wat ook een naamsvermelding oplevert op een groot bord bij de ingang van De Staver. Doel van het evenement is uiteraard zoveel mogelijk geld bijeenbrengen voor noodhulp aan Azië. "Alles is voor het goede doel, tot de laatste cenf'aldus Piet Witvliet. Toe gangskaartjes kosten 15 euro - meer mag ook - en zijn telefonisch te reserveren: 0187- 483657, of via e-mail: pwitvliet@hotmail,com. Aldaar kan men ook terecht met suggesties en ideeën voor het evenement of om anders zins een steentje bij te dragen. Donateurs en sponsors kunnen hun gift overmaken op het speciale banknummer 103294554 (Rabo bank Stellendam) ten name van Flakkee voor Azië. De Boerderijenstichting Zuid-Hol land (BSZH) is in diverse gebieden van Zuid-Holland bezig om de histori sche boerderijen te inventariseren. Dit gebeurt met organisaties uit de streek en een aantal vrijwilligers. Voor Goeree-Overflakkee werkt de BSZH samen met Sociëteit Rethorica, die vorig jaar het naslagwerkVeldna- men en boerderijen' uitgaf. Inmiddels is ook op Goeree-Overflakkee een groepje van vrijwilligers actief om de boer derijen te inventariseren. Het doei van deze inventarisatie is om een beter inzicht te krij gen in de historische boerderijen in onze streek. Hoeveel boerderijen zijn er, waar staan ze, hoe worden ze gebruikt, hoe oud zijn ze? Op dergelijke vragen zal de inventa risatie een antwoord moeten geven. Deze inventarisatie gaat als volgt in zijn werk. - De inventarisatie gebeurt door vrijwilli gers die zelf ook op Goeree-Overflakkee wonen. Deze mensen gaan alleen of met z'n tweeën op pad; - De inventarisatie wordt zoveel mogelijk gedaan vanaf de openbare weg. Maar het kan ook zijn, afhankelijk van de ligging van de boerderij, dat men dichterbij inventarisatie verricht. - Op een formulier worden de belangrijkste gegevens opgenomen over de boerderij, de bijgebouwen en het erf. - Ook worden er enkele foto's gemaakt vanaf de openbare weg. Deze foto's die nen om een globaal overzicht te krijgen van boerderij en erf. Het is pertinent niet de bedoeling om gegevens te verzamelen die een privé-karakter hebben. De gegevens en de foto's worden verzameld en ingevoerd in een computerprogramma. Prijswinnaar Nachtegaal(m.) is net bekomen van de 'schrilt': tijd om het glas te heffen, samen met de heren Buijze (I.) en Verhage. MIDDELHARNIS - In de maand december jl. was er weer de feest maandactie van de Middelharnisse middenstandsvereniging. Evenals in het jaar daarvoor, kregen klanten bij aankoop een bonnetje waarop ze hun naam en adres in konden vullen en het daarna konden deponeren in een ver- zameldoos of -bus bij de kassa. Hier mee maakte men als hoofdprijs, even eens net als vorig jaar, kans op een reis naar Gran Canaria ter waarde van 2.000 voor twee personen - een actie waarvan Rabobank Middelharnis de hoofdsponsor is. Door Hans Villerius Uit de in totaal zo'n 250.000(!) ingeleverde bonnetjes - zo'n zeven jutezakken vol - ver richtte notaris Schuring afgelopen maandag de trekking. Meteen zou de winnaar 's mid dags naar de Rabobank worden gelokt om het gelukkige bericht in ontvangst te mogen nemen, maar dat lukte niet erg. Dan daags daarna maar. Lukte wéér niet. Dan de vol gende dag maar. Opnieuw leek de prijswin naar wat bezwaren te hebben om naar de Rabobank te komen, want: "Ik ben helemaal geen klant bij de Rabobank". "Nee, maar het is een verrassing waarvoor u uitgenodigd wordt", zo klonk het weerwoord. En toen: "ja, nou ja dan.En zo kwam de prijswin naar, de 83-jarige heer Nachtegaal uit Som melsdijk, afgelopen woensdagmiddag - zij het wat schoorvoetend en eerst iedereen net jes een gelukkig nieuwjaar toewensend - binnen bij de Rabobank, waar hij allerharte lijkst werd ontvangen door een afvaardiging van de middenstandsvereniging en door enkele medewerkers van de Rabobank. Namens de bank deelde de onderdirecteur Bedrijven, Jan Verhage, de heer Nachtegaal mee waarvoor 'ie nu eigenlijk naar de bank was getroond... Perplex en hoogst verbaasd stond toen de man, nadat die begreep wat er aan de hand was. Hij kon het nauwelijks geloven. "Zoiets is me nu nog nooit overko men!" riep hij uit, maar toen de voorzitter van de middenstandsvereniging, Daan Buij ze, de heer Nachtegaal z'n geluksbonnetje liet zien, moest 'ie toch bekennen: "Ja, die herken ik wel, 't is m'n eigen handschrift. En daar moest dan toch eerst maar even een glas champagne op worden geheven. Maar toen de heer Nachtegaal eenmaal een beetje van de eerste 'schrik' bekomen was, bedacht hij dat 'ie het eigenlijk helemaal niet zo zou zien zitten om 'n reis naar Gran Canaria te gaan ondernemen, al wil dat overigens niet zeggen dat hij daarom nu ineens niet meer zo blij was met z'n prijs. Doch in goed overleg met elkaar zullen de heer Nachtegaal en de organisatie van de feestmaandactie bezien welke passende oplossing hiervoor gevon den zal worden. Maar dat dit een góéde invulling zal worden, dat staat bij voorbaat staat al vast! HeRtekl HurvölftiKie Kefk te Nieuwe Tonge NIEUWE-TONGE - Op zaterdag 15 januari is er weer zaterdagavondjeugdwerk, uit gaande van de Hervormde gemeente in her steld verband te Nieuwe-Tonge. Er zal een open avond worden gehouden in het gebouw van de postduivenvereniging aan de West- dijk. Jongelui, hartelijk welkom. De gegevens in dit programma worden ter inzage gegeven aan betrokkenen. Het is niet de bedoeling om deze gegevens te gebruiken voor het aanwijzen van Rijksmonumenten. Deze inventarisatie gebeurt in overleg met de gemeente. Als u vragen hebt over deze inventarisatie, neemt u gerust contact op met dr. G.M. van der Waal, via telefoonnummer: 06-2259 1 575 of met de heer Hans Kaste lein van Sociëteit Rethorica te Sommelsdijk, tel.:0187-483058. '4 j*i.. msr< Gebr. de Waal Drukkerij Sommelsdijk (0187)47 10 20 algemeen® gebr-dewaal.com De Prinses Margriet (links) ligt weer op haar plaats, rechts haar tijdelijke plaatsvervanger De Javazee. STELLENDAM - De reddingboot Prinses Margriet is een tijdje weg geweest voor onderhoud aan beide motoren. De Java zee, een zelfde type reddingboot als de Zeemanspot, die jaren in Stellendam diende, was de tijdelijke vervanger voor de Prinses Margriet. Maandag 3 januari is deze weer teruggekeerd op het station aan de buitenhaven in Stellendam en is weer volledig inzetbaar. De Javazee zal weer terugkeren naar het KNRM hoofdkantoor IJmuiden, waar de reservevloot is gehuis vest. Tevens heeft het station Stellendam eind 2004 een nieuwe drijvende steiger in gebruik genomen. Deze heeft ze in bruikleen gekregen van Rijkswaterstaat dienstkring Haringvliet. De bemanning is hiermee erg in hun nopjes. t

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2005 | | pagina 9