Vissersvrouwen helpen vissersvrouwen en liun gezinnen in Azië Damciub 'Denk en Zet' Alpha-cursus Ouddorp 'Preventief toezicht' is niet hetzelfde als 'onder curatele' Bui^emeester De Prieëlle roept op tot respect en verdraagzaamheid Visserijgemeenschappen Azië zwaar getroffen door Tsunami: Burgemeester Van Pelt legt uit tijdens nieuwjaarsreceptie Oostflakke: Nieuwjaarsreceptie Goedereede: Schaakvereniging De Zwarte Pion EIIMIDBI-IIIEUWS Cursus speksteen bewerken voor beginners c« 'S» c« a .f. •Ji STICHTING DIERENBELANG HOEKSCHE WAARD Geert en Lenie Kik openen bankrekeningnummer voor hulp aan slachtoffers vloedgolf Azië Ophalen oud papier Damverenlging 'Dirksland' Uitslagen 3 januari 'Kerkelijke verhoudingen nodeloos op scherp gezet' Een advertentie in Eilanden-Nieuws heeft altijd succes PAGINA 7 VRIJDAG 7 JANUARI 2005 Tweede kerstdag, 25 december 2004. De zee die geeft, de zee die neemt... Iedereen die de beelden van de ver woestingen in Azië op TV gezien heeft, zal met verbijstering en verslagenheid voor de buis hebben gezeten. Een ramp van een dergelijke omvang is sinds mensenheugenis niet voorgeko men. Daar zijn geen woorden voor. Maar wie een band heeft met de visse rij, op wat voor manier dan ook, zal zich gerealiseerd hebben dat de visse rijgemeenschappen het zwaarst getroffen zijn. Vooral de kleinschalige visserijbedrijven en hun gezinnen hebben grote verliezen geleden. In de persoonlijke sfeer doordat ze familie leden en vrienden hebben verloren, maar daarnaast zijn veelal ook hun visserij benodigdheden en hun vis- marktplaatsen verloren gegaan. Het Vrouwen in de Visserij netwerk, Vin- Vis, heeft zich hun lot aangetrokken en is een actie gestart. 'Vissersvrou wen voor Vissersvrouwen in Azië' heet de stichting die ze hebben opgericht, om hulp te kunnen bieden aan de gedupeerde vissersvrouwen, mannen en hun gezinnen in het door de tsuna mi getroffen gebied. VinVis is een netwerk van vissersvrouwen in Nederland, ontstaan in het jaar 2000 naar aanleiding van een onderzoek van het LEI naar de rol en positie van vissersvrouwen in Nederland. Het doel van VinVis is om als vissersvrouwen mee te denken en mee te werken aan de toekomst van de Nederlandse visserij voor het voortbestaan van onze vis serijgemeenschappen en het familiebedrijf, en daarmee de toekomst van hun kinderen. Cornelie Quist is al sinds het begin bij het netwerk betrokken als adviseur. Zij had al een lange internationale ervaring in het wer ken met visserijgemeenschappen achter de rug en wilde na haar terugkeer in Nederland deze ervaring en keimis graag delen met Nederlandse visservrouwen en mannen. Vrij snel na de Tsunami ramp werd Cornelie overspoeld met berichten uit Azië, in het bij zonder Sri Lanka en India, waar zij meer dan tien jaar heeft gewoond en gewerkt en waar zij tot op de dag van vandaag een levend contactennetwerk heeft met organisaties van vissers en vissersvrouwen. De berichten die zij kreeg, waren allen ooggetuigenverslagen en noodkreten. Zij deelde haar zorgen met de vrouwen uit het VinVis netwerk in Nederland. Hieronder een citaat uit haar e- mail van 29 december jl.: "Het is allemaal verschrikkelijk wat er gebeurd is en gebeurt in Sri Lanka en Indo nesië en ook India, Thailand, Maleisië en zelfs Somalië. Mijn in-box zit vol e-mails met oproepen om hulp. Van sommigen van mijn vrienden die in de getroffen gebieden wonen, hebben we nog niets gehoord omdat contact onmogelijk is. Uit Sri Lanka schrijft Herman Kumara van NAFSO (nationale federatie van vissers en vissersvrouwenor ganisaties) me dat hele vissersdorpen zijn weggevaagd, overal liggen lijken. Er is geen schoon drinkwater en te weinig hulp. Alles is vernietigd. Het is echt niet te vatten, zo erg. In oost Sri Lanka, waar ook burgeroor log heerst, zijn ook nog landmijnen gaan drijven, wat de hulp nog meer bemoeilijkt. NAFSO is meteen begonnen om via haar aangesloten lokale organisaties hulp te ver lenen. Ik heb NAFSO gevraagd hoe wij (en dan denk ik met name aan de visserijorgani saties en VinVis) vanuit Nederland kunnen helpen." Door deze contacten van Cornelie Quist en ook door de contacten die sommigen van het netwerk tijdens de internationale AKTEA Conferentie Vrouwen in de Visserij van afgelopen november hebben opgedaan, werd al gauw het idee geboren om als vissers vrouwenorganisatie hulp te gaan bieden aan de vakzusters (en broeders) in het door de tsunami getroffen gebied. Met behulp van Mr. J. Voorhuis van IJssel- oevers notarissen uit Genemuiden, werd op 31 december jl. de stichting 'Vissersvrou wen voor Vissersvrouwen in Azië' opge richt. Juist door het zeer persoonlijke contact dat VinVis heeft met organisaties van vis sersvrouwen en vissermannen in het ramp gebied, niet alleen in India en Sri Lanka, maar ook in Maleisië, Thailand en Indone sië, is er alle vertrouwen dat elke verkregen euro op de juiste manier zal worden besteed aan de vissersgemeenschappen. Deze orga nisaties hebben directe lijnen met de gemeenschap en worden ondersteund door professionals en vele vrijwilligers. De stich ting Vissersvrouwen voor vissersvrouwen in Azië is zich ervan bewust dat zij geen hulp kan bieden bij de eerste behoeften van voed sel, water en medicijnen. Maar hulp bij de wederopbouw van levensonderhoud en gemeenschapsleven zijn straks zeer noodza kelijk. Een citaat uit de noodkreet van de medewer ker van NAFSO (nationale federatie van vis sers en vissersvrouwenorganisaties van Sri Lanka): "Almost all the fishing gear and other equipments were lost at the Tsunamis. So we are helpless. But we have determined and we have the courage to build up the fis hing communities and the industry through the worst ever tragedy of the whole nation. We think you all will be with us at this moment." De vrouwen van VinVis zijn vastbesloten om zich allen in te zetten in hun eigen vis- sersplaatsen, maar ook landelijk, voor de wederopbouw van de visserijgemeenschap pen in Azië. Helpt u mee en stort een bijdra ge op Rabobankrekeningnummer 3214.60.502 t.n.v. Stichting Vissersvrouwen voor Vissersvrouwen in Azië, te Genemui- Contactpersoon VinVis: A.M. van Seters-Padmos Narcissenpad 65 3251 CZ Stellendam Tel.: 0187-493323 Fax: 0187-493329 E-mail: VinVis@hetnet.nl De Stichting Welzijnswerk Oostflakkee organiseert in samenwerking met Michaela Scholz een cursus speksteen bewerken voor beginners. Speksteen is een marmerachtige natuursteen die u op de cursus leert bewer ken. Michaela geeft al 6 jaar les in steen bewerken. Haiu" motto is 'iedereen creatief, dus iedereen kan meedoen. De cursus begint op maandag avond 17 januari om 19.00 uur in het Infocentrum, Bemhardstraat 27 te Oude Tonge. De cursus bestaat uit 4 lessen van elk 2 uur. De lessen kosten 35, inclu sief koffie. De te bewerken speksteen en het gereedschap kost ongeveer 40. U kunt zich opgeven tot 11 januari a.s. bij de SWO, tel. 641344. Overzicht voor ronde 15 in de huishoudelij ke competitie, gespeeld op 3 januari jl. Hennekes - van den Ouden1/2-1/2 Boeter - Bom 0-1 Verolme - De Jager 1-0 Van der Waal - Peeman 1/2-1/2 C. Smit - Neleman1/2-1/2 Loosjes - Van der StaaijO - I De Haan - A. Visser0-1 Van der Velde - Stniik0-1 Lesuis - MarkwatO- 1 Vis - M. Lagendijk 1/2-1/2 Noordijk - Mulder 1-0 Van Prooijen - Moedt1/2-1/2 MIDDELHARNIS/SOMMELSDIJK - Uit slagen van de 14e ronde, gespeeld op maan dag 3 januari jl. H.H. Verolme -1. MackloetO - 3 A. Verolme - A. van der Veer1-1 R. Jacobs - B. du Pree3-0 J. van Hoorn -1. KoeseI - 1 C. Spee - J.A. Nipius 3-0 W. Vroegindeweij - J.A. Dekker O- 3 H.H. Verolme had aan Mackloet een zware tegenstander. De partij ging lang gelijk op, totdat Verolme een foute afruil maakte. Daardoor kreeg Mackloet de kans om via een prachtige combinatie door te breken naar dam. Toen was het met Verolme gebeurd. A. Verolme en Van der Veer hiel den elkaar constant in evenwicht door regelmatig af te ruilen. Al gauw werd tot remise besloten. Jacobs had het voornemen het nieuwe jaar weer eens goed te beginnen. Daar werd Du Pree de dupe van. I. Koese offerde in een benarde positie een schijf. Dat offer redde hem van een nederlaag. Spee moest het opnemen tegen Nipius. Ondanks het verschil in niveau bood Nipius behoorlijk tegenstand, maar kon toch niet voorkomen dat Spee er met de winst van door ging. Dekker komt steeds beter in vorm. Dat ondervond ook Vroegindeweij. Op een gegeven moment ging Vroeginde weij in de fout Dat leverde Dekker drie punten op. Hij staat nu met Van Hoorn op een gedeelde eerste plaats. Ieder jaar rond wordt in Stellendam en nu voor het eerst ook in Ouddoip de Alpha-cur sus gegeven. Een laagdrempelige cursus voor mensen die geïnteresseerd zijn in het christelijk geloof. Tien wekelijkse avonden komen cursisten bij elkaar om te praten over het geloof in God. Allerlei onderwerpen komen aan bod. Wie is Jezus? Waarom stierf Hij aan het kruis? Waarom bidden we? Hoe moeten we bidden? Waarom bijbellezen? Zomaar een aantal vragen die behandeld worden. Uiteraard is er alle gelegenheid om vragen te stellen. Vragen waar men miss chien al langer mee rond loopt, vragen die steeds belangrijker geworden zijn, waar men graag eens met anderen over zou willen prat en. De avonden beginnen met een gezamen lijke maaltijd, om elkaar wat beter te leren kennen. Na het eten is er een korte inleiding over het onderwerp van die avond. En na een kop koffie of thee is er alle gelegenheid om door te praten over alles wat mensen bezighoudt. Deze Alpha-cursus wordt geor ganiseerd door leden van de PKN (Gere formeerd) te Stellendam en Ouddorp en wordt zowel in Stellendam gehouden in (in het Forum, het zaaltje van de Gereformeerde Kerk) als in de Gereformeerde kerk te Oud dorp. De Alpha-cursus is een laagdrem pelige cursus die toegankelijk is voor iedereen. Of je nu wel of niet met het geloof bent opgegroeid, of je nu wel of niet naar de kerk gaat, of je nu wel of niet actief bezig bent met het geloof; je bent welkom. De cur sus start op 11 januari 2005. Voor opgave of informatie kunt u terecht bij Karin Diemers, tel.: (0187) 491560, e-mail: diemersOfilter- net.nl of bij Jet Roodnat, tel.: (0187) 687514, e-mail: a-j.m@filtemet.nl. Mijn 2 honden en de katten zijn blij dat het geknal en geflitst voorbij is. De katten hebben 2 dagen verstopt op zolder gezeten en de honden waren niet naar buiten te krij gen, maar nu is alles gelukkig weer normaal. Ook Tokkie is een slachtoffer van het geknal. De kleine kip is op nieuwjaarsmorgen gevonden in het centrum van Oud-Beijerland. Een zwart-witte krielkip, nog jong en heel Hef Wie een kip mist, kan haar ophalen in De Dierenstee. Schurkie is een kleine hond van 2 jaar. Zijn baas kan wegens ziekte niet meer voor hem zorgen en nu wacht Schurkie in De Dierenstee op een nieuwe baas. Wat voor ras het is, kunnen wij niet zeggen. Hij heeft de grootte van een flinke teckel, het haar van een zware bouvier en hij lijkt veel op een te warm gewassen schapendoes, maar het is een allerliefst dier, dat eigenlijk in ieder gezin past. Deze hond kan bij kinderen, andere honden en katten, hij kan alleen thuis blijven en luistert goed. Dus een echte gezinshond. Spike is een Golden Retriever van 17 maanden en leuke enthousiaste hond, luis tert goed, kan alleen thuisblijven, maar is niet gewend aan katten, doet nog moeilijk naar ander ehonden en is bang van kinde ren. Voor volwassenen is het een echte kroelhond. Wij zoeken voor SpUce een rus tig gezin waar hij veel aandacht krijgt. Dan vragen wij nog eens uw aandacht voor Snoopy, de Malamute van bijna 4 jaar. Zij wacht al een tijd op een nieuwe baas en wij begrijpen eigenlijk niet dat zij nog steeds bij ons is. Het is een mooi vriendelijk dier, hef voor kinderen, maar dit ras kunt u niet los buiten latne lopen wegens het stropen wat zij doen. Ook het alleen thuisblijven is voor deze hond een probleem, maar heeft u veel tijd en komt u graag buiten, dan is Snoopy de ideale hond voor u. U vindt deze honden in De Dierenstee, Groene Kruisweg 14a te Numansdorp, tel. (0186) 655150, webiste: www.dierenstee.nl. Onze openingstijden: maandag t/m zaterdag vanaf 11.00 tot 16.00 NIEUWE-TONGE - Geert en Lenie Kik uit Nieuwe-Tonge hebben voor de slachtoffers van de vloedgolf in Azië, met name in Sri Lanka, een bankreke ningnummer geopend. "Daarbij gaat het niet om eerste hulp te bieden, want dat doen andere instanties zoals het Internationale Rode Kruis, Unicef en Ministerie van Buitenlandse Zaken. Waar het bij ons om gaat, is geld bijeen te brengen voor de mensen, die alles hebben verloren, om hen te helpen een nieuw bestaan op te bouwen", aldus Geert. Hij en zijn vrouw Lenie zetten zich al jaren in voor een kindertehuis in de stad Galle op Sri Lanka. Geert vertelt dat Lenie en hij net een maand terug zijn uit Galle, waar ze jaren geleden het kindertehuis Lama Gramaya hebben hel pen opzetten. Twee dagen na de zeebeving, op 28 december, heeft Geert contact gehad met één van de zusters van het kindertehuis. "Ze vertelde me dat er 25 kinderen in het tehuis waren. De rest, 55 in getal, is kort voor de ramp naar hun ouders of familie gegaan om daar de kerstdagen door te bren gen. In het kindertehuis waren ze erg onge rust over het lot van de kinderen die aan de kust wonen." Geert en Lenie deelden die ongerustheid. Maar op 1 januari is bekend geworden dat het alle 55 kinderen goed gaat, nadat de zusters het getroffen gebied in zijn gegaan en de kinderen allemaal hebben kun nen traceren. Momenteel worden er nog eens 25 kinderen extra opgenomen in het kinder tehuis; die hebben hun familie verloren. Ongerust Lenie zegt dat het kindertehuis niet is getrof fen door de ramp. "Het ligt zo'n 50 kilome ter landinwaarts. Wel zijn we heel ongerust over de toestand van onze vrienden bij Gal le. We weten van tien vrienden met gezinnen die vlakbij de kust wonen en waarschijnlijk getroffen zullen zijn. Via CNN begrepen we dat er heel veel doden zijn op Sri Lanka. Voor een paar vrienden hebben we weinig hoop. We kunnen alleen afwachten. Er is geen communicatie mogelijk. Wel hebben we via de overkoepelende organisatie Jet- wing, waar het Lighthouse Hotel in Galle onder valt, vernomen dat er onder het hotel personeel en de gasten geen slachtoffers zijn. Wel is het hotel beschadigd." Geert en Lenie vertellen dat ze zo snel moge lijk naar Galle willen gaan. "Dat zoveel rnensen zijn omgekomen en je niet weet hoe het andere mensen is vergaan tijdens de zee beving, heeft een vreselijke impact op je leven. Je lichaam doet zeer. Je kan niets doen. Die machteloosheid is met geen pen te beschrijven." Het Rabobankrekeningnummer dat Lenie en Geert hebben geopend luidt 1409.38.745, t.n.v. slachtoffers Sri Lanka, te Nieuwe-Ton ge- Op zaterdag 8 januari komt de Kon. Beat- rixschool in Ouddorp weer langs de deur om oud papier op te halen. Ook in Oostdijk en omgeving zal opgehaald worden. Zet alles s.v.p. uiterlijk 8.30 uur goed zichtbaar, droog en goed gebundeld aan de straat. U mag ook uw karton inleveren. Vriendelijk verzoek is, met het oog op de vrijwilliger- tjes die helpen bij het ophalen, om de pak ketten niet zwaarder te maken dan ten hoogste tien kilo. Ook mensen die hun papier en karton tot nu toe in hun afvalbak ken deponeerden, worden uitgenodigd dit voortaan gereed te zetten, zodat zoveel mogelijk gerecycled kan worden. Gelieve geen papier of karton bij de containers bij de gemeentewerken of op school neer te zetten. Als U het echt niet langer kunt bewaren, kan het na telefonische afspraak worden ingeleverd (belt u dan: 682124, 683676 of 682490.) Ouders worden ver zocht om kinderen jonger dan 9 jaar niet met broertjes of zusjes mee te sturen om het papier op te halen. De organisatie zal niet aansprakelijk zijn als zich ongevallen voor doen; dus kinderen jonger dan 9 jaar die niet onder begeleiding van een ouder zijn, zullen naar huis worden gestuurd. De opbrengst over de maand december is nog niet exact bekend. Wel kan gemeld worden dat 2004 het eerste jaar is waarin meer dan 400.000 kg. werd ingezameld. Het is ook het eerste jaar dat de opbrengst boven de 25.000 zal komen te liggen. De school wil iedereen hartelijke bedanken voor de medewerking, in het bijzonder de vrijwillig(st)ers, bedrijven die belangeloos materieel ter beschikking hebben gesteld of de inwendige mens hebben versterkt en de bedrijven die hun opbrengst aan karton aan de school hebben afgestaan. Dit laatste vormt inmiddels ongeveer 10% van de totale opbrengst. Afdeling 1: Jac. Wolfert - D. Wolfert1 - 1 Joh. Wolfert-M. van "t Geloof1 - 1 C. van Prooyen - J. KnöpsO - 3 Afdeling 2: W. Stolk - H. de Munck1 - 1 C. V. d. Kroon - W. KnöpsO - 3 A. Jelier - M. Poortvliet3-0 Onder 'preventief toezicht' of 'onder curatele' te worden gesteld, daar bestaat een levensgroot verschil in. Dat wilde burgemeester A.J.C. van Pelt toch graag even kwijt in zijn toe spraak tijdens de nieuwjaarsreceptie van de gemeente Oostflakkee, die dit jaar werd gehouden in De Bommel stee te Den Bommel. Via bepaalde media namelijk werd 'onder preven tief toezicht stellen' vereenzelvigd met 'onder curatele stelling', "en dat is natuurlijk nonsens", zo liet Van Pelt jl. maandagavond weten. Door Hans Villerius Evenals twee andere gemeenten op het eiland heeft de provincie Zuid-Holland de gemeente Oostflakkee onder preventief toe zicht gesteld. Daarbij kan de gemeente de lopende zaken, inclusief de aanpassingen daarin, gewoon blijven behartigen; ze krijgt daar zelfs een zogenaamde algemene mach tiging voor. Alleen voor het aangaan van nieuwe verplichtingen dient eerst overleg met provincie te worden gevoerd. Dat is dus geheel iets anders dan onder curatele gesteld te zijn, waarbij een gemeente strenger in haar bevoegdheid is beperkt. De begroting 2005 van de gemeente Oost flakkee kon eind vorig jaar niet sluitend wor den vastgesteld, terwijl de door de raad opgesomde bezuinigingsvoorstellen om het bestaande tekort te dekken volgens de pro vincie hiervoor onvoldoende zekerheid gaven. Daarom werd Oostflakkee onder pre ventief toezicht gesteld. Op het moment waarop de gemeente voldoende onderbou wing aan dekkingsvoorstellen kan geven, zal het toezicht weer normaal worden, zo legde burgemeester Van Pelt uit. Het is belangrijk daar duidelijkheid over te hebben, zo liet hij vervolgens weten, want er staat veel te gebeuren in het nieuwe jaar en in de jaren daarop volgend. Niet alleen de nieuwbouw op het Crispijnterrein te Oude- Tonge, dat inmiddels zo ongeveer is gereali seerd, maar ook het vervolg van dit project: de bouw van appartementen langs de haven, en het recreatieproject 'Waterrijck Suijssen- waerde". Maar ook de ontsluitingsweg van het Boslandterrein in Den Bommel, waar voor de provincie de door de gemeente aan gevraagde subsidie heeft toegezegd. En ver der vordert het woningbouwproject te Oolt- gensplaat gestaag en verloopt ook het overleg over de realisatie van een zorgcen trum aldaar vlot. Ook in Achthuizen/Langstraat komen weer een paar kleine projecten van de grond. De totstandkoming van een woonzorgcom plex te Oude-Tonge vordert op papier wel vlot, zo liet Van Pelt verder weten, maar voor de realisatie is - wegens bezwaren van uit de burgerbevolking - verplaatsing nodig van de honkbalvereniging. Hierbij zei Van Pelt zich echter niet aan de indruk te kunnen onttrekken dat bezwaren zich wel eens niet zo zeer de voorgenomen plannen kunnen richten, maar meer bedoeld zijn om er per soonlijk financieel voordeel uit te halen, bij voorbeeld doordat bezwaren afkoopbaar kunnen zijn door de projectontwikkelaar. Realisatie van belangrijke voorzieningen voor de bevolking, bijvoorbeeld het Koop- plein te Oude-Tonge, loopt hierdoor echter wel veel vertraging op. Met tevredenheid daarentegen wordt terug gezien op de opening van het verbouwde en uitgebreide gemeentehuis en de nieuwe bibliotheek in Oude-Tonge, medio augustus vorig jaar. Burgemeester Van Pelt begon zijn nieuw jaarstoespraak overigens met de zeebeving in Azië. "Een ramp die ongekend is in zijn omvang en zijn gevolgen. Als u, net als ik, vanaf de Tweede Kerstdag tot op dit moment probeert te volgen wat er dagelijks aan nieu we feiten bekend wordt, dan zult u het met mij eens zijn dat alle andere zaken in het niet vallen bij zoiets verschrikkelijks. De oudere bewoners van onze gemeente begrijpen heel goed wat het betekent om door het water overspoeld te worden. Het is nog geen twee jaar geleden dat wij de water snoodramp van 1953 hebben herdacht. En duidelijk werd daarbij hoe diep dit nog steeds ingrijpt op de gevoelens van de bevolking. Bijna 52 jaar na dato treuren wij nog steeds om het verlies van zoveel men senlevens en de materiële schade die werd opgelopen. Nooit zal vergeten worden op welke schaal er toen hulp werd geboden, van heinde en verre. Het kan dan ook niet anders dan dat wij nu op onze beurt en op onze manier, naar eigen mogelijkheden hulp ver lenen aan het ernstig getroffen gebied in Azië." De gemeenteraad van Oostflakkee wil een bedrag van 10.000 beschikbaar stellen aan giro 555, gebaseerd op één euro per inwoner. En Van Pelt rekende verder: "Dat lijkt mis schien niet veel, maar als alle Nederlandse gemeenten dat doen, komt er 16 miljoen euro binnen. En als alle provincies dat nu ook nog eens zouden doen, komt het totaal op 32 miljoen euro. En als ook iedere burger hetzelfde zou doen, komen we al op 48 mil joen euro. En zou het dan niet passend zijn als de rijksoverheid dit bedrag verdubbeld? Afgerond zou er dan 100 miljoen euro uit Nederland kunnen komen. Voor ons een kleinigheid, maar voor het getroffen gebied een hele hulp, vooral als andere landen ons voorbeeld zouden volgen." Zoals het zich nu laat aan zien hield burgemeester De Prieëlle van de gemeente Goedereede zijn eerste en tevens laatste nieuwjaarstoespraak in deze gemeente. Ditmaal werd de nieuwjaarsreceptie niet gehouden in het gemeentehuis maar in vereni gingsgebouw 't Haegse Huus in Stel lendam. Dit vanwege de verbouwing van het Goereese gemeentehuis. De waarnemend burgemeester van Goede reede refereerde in de nieuwjaarstoespraak aan de overstromingsramp in Azië. "Eén ding staat ons nu te doen: helpen, helpen en nog eens helpen". Dit helpen werd tijdens de nieuwjaarsreceptie al in de praktijk gebracht: er waren collectebussen geplaatst waarin de bezoekers een bijdrage konden deponeren, en verder maakte de burgemees ter bekend dat het District Goeree-Overflak- kee van het Rode Kruis vrijdag en zaterdag bij supermarkten en rijdende winkelwagens een inzameling houdt. Tevens maakte hij bekend dat het Goereese college voor zal stellen om 1 per inwoner beschikbaar te stellen voor de hulp in Azië. "Als iedere gemeente in Nederland dit doet, levert dat 16 miljoen euro op", aldus De Prieëlle. Bewogen jaar "Een bewogen jaar", zo noemde de burge meester het jaar 2004. Wereldwijd was er de zeebeving, landelijk was er het overlijden van Prinses Juliana en Prins Bemhard. En plaatselijk was er het terugtreden van burge meester C. Sinke. In een terugblik op de oud- en nieuwviering in de gemeente Goedereede noemde De Prieëlle de arrestatie van een negental jonge ren op de nieuwjaarsmorgen in Ouddorp. In de overige kernen was het rustig gebleven, volgens hem. Als het gaat over de verwachtingen in het nieuwe jaar, gaf de burgemeester aan dat hij nog maar tussen de zes en acht weken in Goedereede zal verblijven. In de korte tijd van zijn verblijf in Goedereede heeft hij een heel goede indruk van de gemeente gekre gen. Hij verklaarde met veel inwoners - "ingetogen en hardwerkend, rekkelijken en preciezen" - al te hebben kennisgemaakt. En die kennismaking was hem goed bevallen, want De Prieëlle verzekerde dat hij het als een voorrecht beschouwde om het burge meestersambt in Goedereede te mogen bekleden. Van groot belang is het voor de gemeente Goedereede om haar belangen te blijven vol gen bij de aanleg van de Tweede Maasvlak te, evenals anderen, zoals de UFA en de Vis serijverenigingen. Eveneens van groot belang noemde De Prieëlle de ontwikkeling van de servicewin- kel in het gemeentehuis van Goedereede. Hij noemde deze "verregaande vorm van samenwerking van publieke, maatschappe lijke en commerciële dienstverlening" uniek. Een andere samenwerking, namelijk die tussen de vier gemeenten op Goeree- Overflakkee, ziet De Prieëlle met vertrou wen tegemoet. Kerkfusie In een deel van zijn toespraak herinnerde de burgemeester van Goedereede aan de kerk fusie die per 1 mei 2004 tot stand is geko men. Deze kerkfusie heeft tot gevolg gehad dat in de drie kernen van Goedereede een afdeling van de Hersteld Hervormde Gemeente is opgericht. De burgemeester verzekerde dat de overheid - in verband met de scheiding tussen kerk en staat - inhoude lijk hier geen mening over dient te hebben. Desondanks moest hij wel vaststellend dat die breuk gevolgen heeft in de samenleving van de gemeente. "Verhoudingen worden nodeloos op scherp gezet. Ik acht dat geen goede zaak. Met klem roep ik iedereen op, die op welke wijze dan ook bij dit proces is betrokken, tot wederzijds respect en ver draagzaamheid". Na de nieuwjaarswens van de burgemeester was het tijd voor een optreden van Pau Heer schap en Piet Westhoeve; omlijst door muzi kale klanken van Piet vertelde Pau een ver haal in Ouddorps dialect, wat bij de vele aan wezigen bijzonder in de smaak viel.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2005 | | pagina 7