Overdenking mmim^ Ouders voor even uit de Heilige Schrift ^evaMgeHen iHdetalga EIIAIIDBI-illEUWS HET rjKIJKVENSTER Gezocht: Opnieuw koffieochtend WWZ-Concerten zoekt enthousiaste vrijwilligers mamuERBttsnRiNö 01 misn umpüMH VERVOLGVERHAAL 5 Blik op kerk ^^y en samenleving tj - Oud en Nieuw - Relletjes - De oorzaak? Platform Gehandicaptenbeleid inlevering rommelmarktspullen HONDA. Extra ruimte,, ,ga voor een Honda! Autobedrijf Jan van Dijk Brieiie Mijn tijden zijn in Uw hand nmoiMOPKi KOUDBIOEOIGB BIEFiWK miKl KUT? iCHEMERüLtti •3faiga.-<rxlogie d.e.el JFss^ GINA5 VRIJDAG 7 JANUARI 2005 Oud en Nieuw liggen alweer enkele dagen achter ons. Het was dit jaar wel heel bijzon der, in de laatste week van het oude jaar werd het nieuws volkomen beheersd door de ramp in Azië. Het is dan wel een schril con trast wanneer, zoals ik in de krant las, de mensen dédr gebrek hebben aan de meest elementaire levensbehoeften, terwijl ze hier een uur in de rij staan om vuurwerk te bemachtigen. Aan de oproep om dit jaar het geld voor vuurwerk te besteden aan de getroffenen in Azië is maar op zeer beperkte schaal gehoor gegeven Het valt me altijd weer op - niet alleen dit jaar - dat de dagbladen eerst melden dat de jaarwisseling over het algemeen een rustig verloop heeft gehad, en dat daamd de berich ten volgen over allerlei incidenten. Ongeluk ken met vuurwerk waarvoor steeds weer gewaarschuwd wordt: jongeren of ouderen die een hand of een oog moeten missen, of erger nog, het leven verloren. En de plaatsen waar de M.E. moest ingrijpen om relletjes de kop in te drukken. Toch staat dan in de aan hef van dat artikel dat het rustiger was dan de jaren ervoor Ik heb dat nooit zo goed begrepen! Mij is een vraag gesteld, waarop ik zelf niet zo goed het antwoord weet. Het leek me toch goed het probleem hier neer te leggen in de hoop dat de lezers meedenkers zullen zijn. De meeste kranten meldden al na Kerst dat de overheid en de politie in sommige plaat sen bezorgd keek naar de komende viering van Oud en Nieuw, omdat er in vorige jaren nogal wat incidenten waren geweest. Met name in dorpen als Opheusden, Moerkapel- le en Veen was het in het verleden nogal raak. De jeugd was gewend daar vreugdevu ren te ontsteken en dikwijls werd de politie dan met scheldwoorden overladen en soms met bierflessen bekogeld. Het Noordbra bantse dorp Veen had daarbij zo ongeveer de slechtste reputatie. Vijftien jaar achtereen was het daar de gewoonte in het centrum autowrakken in brand te steken, wat gevaar opleverde voor de omwonenden. De huidige burgemeester wilde dit jaar korte metten maken, liet het centrum hermetisch afsluiten en stelde arrestaties in het vooruitzicht Je zou denken, dat de bevolking deze harde maatregelen wel zou toejuichen, maar bij navraag bleek dat de burgemeester de zwar te piet kreeg toegespeeld: auto's in brand steken was een verworven recht, en daar moest de burgemeester met zijn handen afblijven! Als er ongeregeldheden van kwa men, was hij de oorzaak Achteraf is het meegevallen in de Oude jaarsnacht, hoewel er in Veen vóór die tijd al arrestaties waren verricht. Maar ook in Opheusden en in Moerkapeller was het rus tiger dan in vorige jaren. Nii echter moest de M.E. uitrukken om in gemeenten op Goeree- Overflakkee (Dirksland en Melissant} de orde te handhaven. Misschien heeft iemand uit de lezerskring de vraag al voelen aankomen. De genoemde dorpen behoren alle tot de Gereformeerde Gezindte. De bevolking kerkt in de Her vormde Kerk (rechter-sektor) of in de Gere formeerde Gemeente. Daar wordt - zeker op Oudejaarsavond - herinnerd aan de ernst van het leven. Daar zijn allerlei vermakelijk heden - terecht - contrabande. Hoe komt het dan, dat juist in deze plaatsen en juist in de Oudejaarsnacht de baldadig heid toeslaat? En dat er juist in deze kringen zo aangeschopt wordt tegen het wettig gezag? Dat zijn de vragen waarop ik geen antwoord durf te formuleren. Wie het wél weet mag het zeggen WAARNEMER In het kader van de campagne 'Ouders voor even' zoekt het Cen trum voor Pleegzorg Rotterdam nieu we pleeggezinnen. Mensen die meer willen weten over pleegzorg zijn van harte welkom op de informatieavond op dinsdag 18 januari te Rotterdam. Het komt regelmatig voor dat een kind enke le dagen tot enkele maanden opgevangen moet worden omdat er een crisissituatie is ontstaan. Met name voor crisisopvang is het Centrum voor Pleegzorg dringend op zoek naar gezinnen in het Rijnmondgebied die kinderen tijdelijk een veilige plek willen bie den. Daarnaast is er behoefte aan gezinnen die langere tijd een kind op kunnen vangen dat niet thuis kan wonen. Dit kan gaan om opvang voor enkele maanden tot een aantal jaren. Eenoudergezinnen, samenwonenden of getrouwde stellen, partners, met of zonder eigen kinderen kunnen pleegouder worden. Pleegouders moeten boven de 21 jaar zijn en een kind een stabiel onderkomen kuimen bieden. Voorlichtingsbijeenkomst Voor geïnteresseerden in het pleegouder schap wordt op dinsdag 18 januari a.s. een voorlichtingsbijeenkomst georganiseerd in Rotterdam. Tijdens de voorlichtingsavond komen behalve crisisopvang ook alle andere vormen van pleegzorg aan bod. Een ervaren pleegouder en een pleegzorgwerker vertel len waarom kinderen niet bij hun ouders kunnen wonen, wat de gevolgen zijn van een pleegkind in uw huis en hoe u pleegouder kunt worden. De avond is vrij toegaiikeUjk. Voor aanvraag van een informatiepakket of inschrijving voor de voorlichtingsavond kunt u contact opnemen met het Centrum voor Pleegzorg (tel. 010- 271 88 88) of via e- mail: info@rotterdam.pleegzorg.nl. Meer informatie: www.pleegzorgrotterdam.nl. Na het succes van de eerste koffieochtend van het Platform Gehandicaptenbeleid Goe- ree-Overflakkee, gehouden in Ouddorp, organiseert het Platform een tweede koffie ochtend en wel op donderdag 20 januari a.s. in verenigingsgebouw 'Melishof', Binnen weg 61 te Mehssant. Tussen 9.30 en 12.00 uur zijn daar WVG-gebruikers en overige belangstellenden uit de gemeente Dirksland van harte welkom orn te komen praten over wat hen binnen de gemeente Dirksland zoal tegenkomt op het gebied van de Wet Voor zieningen Gehandicapten, vervoer, toegan kelijkheid en overige te bespreken zaken. U hoeft zich voor deze ochtend niet aan te mel den, maar kunt zo binnenlopen. Deelname aan de ochtend is gratis, evenals de con sumpties. Wie op deze ochtend problemen heeft met vervoer naar Melissant kan dat - zo spoedig mogelijk - telefonisch laten weten via (0187) 681927 of 641303. Er zal dan geprobeerd worden een oplossing te vin den. De betere woninginrichting sinds 1920 Zandpad 36, Middelharnis, Tel. (0187) 48 27 84 DIRKSLAND - De stichting Wereld Wijde Zending-Concerten is druk bezig met de planning voor de komende jaren. In de voorbereidingen en tijdens de concer ten heeft de stichting altijd vrijwilligers nodig die er voor zorgen dat alles vlekke loos verloopt. Het komt echter wel eens voor dat door ziekte, vakantie en andere oorzaken een heleboel werk op een paar schouders terechtkomt. Ook het versprei den van aanplakbiljetten in elk dorp op het eiland en daarbuiten kost veel tijd als dit door één persoon moet gebeuren. Daar WWZ zich, zo blijkt tijdens eUc con cert, gesteund weet door een groot publiek, rijst bij de stichting de vraag of er onder dat publiek ook enthousiaste mensen zijn die zich als vrijwilliger willen inzetten voor de Wereldwijde zending. Er bestaat behoefte aan mensen die aan plakbiljetten willen rondbrengen (op Goe- ree-Overflakkee, Tholen en de Hoekse Waard), willen helpen met alle voorberei dingen op de dag van het concert, enz. Momenteel wordt reeds met een hele leuke groep gewerkt, en nieuwe medewerkers zullen snel ervaren dat het heel mooi én gezellig is om dit werk te doen en overal in het land concerten mee te maken. Hoeveel tijd gaat het u kosten? Dat hangt er vanaf hoeveel mensen er reageren, want véle handen... WWZ-concerten hoopt dat er veel reacties komen, zodat het met een enthousiast vrij- willigersteam mogelijk blijft om door te gaan met dit fantastische werk. Wie interesse heeft kan contact opnemen met WWZ-Concerten, tel: 0187-603510, e- mail: wwz-concerten@hetnet.nl. Voor meer info over het werk van de WWZ kijk op www.wwz-concerten.nl. MIDDELHARNIS - De Restauratie en Activiteiten Commissie houdt morgen, zaterdag 8 januari 2005, weer een inza meling voor rommelmarktspullen in het voormalige Meijer theater aan de Vis- sersdijk te Middelharnis. De schuur is geopend van 10.00 tot 11.00 uur. Als u niet in de gelegenheid bent om spullen te komen brengen, kunt u ze op laten halen. Neem daarvoor dan contact op met J. de Waard, tel.: 0187-482858, of T. Bom, tel.: 0187-484807. The Power of Dreams www.ianvanclijk.nl Slagveld 19, 3231 AN BRIELLE. Telefoon 0181 - 41 37 77 Psalm 31 16a Een treffende belijdenis aan het begin van een nieuw jaar. Op 1 januari ligt het jaar als een blanco onbeschreven papier voor ons. Of met een modemer beeld: als een leeg computerscherm. Wat komt er in 2005 op te staan? Allerlei gedachten en verwachtingen gaan door ons heen. Hoe zal het gaan in ons persoonlijk en gezinsleven? Wat staat ons te wachten in het geheel van het wereldgebeu ren? En in het kerkelijk leven? Juist op de drempel van een nieuw jaar kan een mens zich klein en kwetsbaar voelen. We kunnen immers de toekomst niet overzien. En toch is er voor het levende geloof een vaste zeker heid. En dat is de zekerheid die David belijdt in psalm 31: Mijn tijden zijn in Uw hand. Het is een korte belijdenis. In het Hebreeuws zijn het maar twee woorden. In de Bijbel wordt dikwijls met weinig woorden veel gezegd. Het is een krachtige belijdenis die houvast biedt, troost in leven en in sterven (zoals een oud leerboek van de kerk het noemt). Mijn tijden - let op het meervoud! Daarmee duidt David op de wisselingen en de veranderingen die zich in ons leven kun nen voordoen. In Gods hand hgt mijn levens begin en mijn levenseinde. Maar ook alles wat daar tussen ligt. De tijd dat ik jong ben en mijn weg nog vinden moet. De tijd dat ik midden in het leven sta en veel verantwoor delijkheid draag. De tijd dat ik oud geworden ben en mijn krachten voel afnemen. Tijden van voorspoed en vreugde. Maar ook tijden van ziekte en zorg. Alle mogelijke gebeurte nissen die zich in 2005 kunnen voordoen. Als David deze belijdenis uitspreekt, kent hij zelf de nodige strijd. Het zijn geen woorden van een man die vanuit een comfortabele positie op God vertrouwt. Kijkt u psalm 31 er maar op na. Dan leest u van vijanden en ver volgers, van angst en zwakte, van schuldbe sef en geestelijke verlatenheid. U komt een zwaar aangevochten mens tegen. Zijn belij denis klinkt temidden van veel verwarring en nood. Maar - David heeft leren schuilen bij de Heere. Hij stelt in de tekst zijn vertrouwen op Gods hand. Een hand waar David Gods hart achter weet. En daarom is het een Vader hand die nooit loslaat. Een genadige hand in Christus. Een sterke hand die vasthoudt door de diepten heen. Alleen omdat die hand Christus eenmaal heeft losgelaten op Golgot ha. In dfe hand zijn mijn tijden, aldus David. Nee, dat wil niet zeggen dat ik die hand altijd voel en beleef. Het kan zo donker zijn. Je zult maar een onbegrepen weg moeten gaan. Door het dal van de schaduw van de dood bijvoorbeeld. David kon het zicht op God ook kwijt zijn (zie vs. 23). Toch mag het levende geloof belijden: mijn tijden - in Uw hand. Door alle strijd en aanvechting heen is het waar omdat Gód het waarmaakt. Is het onze belijdenis aan het begin van een nieuw jaar? Hoe je zover komt? Dat is een kwestie van overgave. In vers 6 heeft David beleden: in Uw hand beveel ik mijn geest leven). Daar hebt u het. Dat gaat aan de tekst voor af. Ten diepste is dit een geschenk van de Heili ge Geest. Hij doet belijden. Hij brengt mij tot de overgave en het vertrouwen van deze psalm. Gelukkig wie met Davids belijdenis, die dan ook de mijne geworden is, de drem pel van oud en nieuw overgaat. Dan kun je met vertrouwen, ja met Godsvertrouwen de toekomst tegemoet zien. David roept ons aan het einde van psalm 31 op om op de Heere te zien. In de berijming staat het zo mooi: Hun geeft Hij moed en krachten, die hopend op Hem wachten. Zou het zo kunnen: 2005 in? ds. J.C. Schuurman Deze vraag- en antwoordrubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kos- tenloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u sturen aan: Redactie Eilanden-Nieuws, Postbus 8,3240 AA Middelharnis, met in de linker bovenhoek 'Vragenrubriek' vermeld. De vragen worden door deskundigen beantwoord en zullen binnen enkele weken na de inzending compleet met ant woord in deze rubriek worden gepubliceerd. Wat kun je ondernemen tegen de verbaste ring van je familienaam, als bank, gemeente of andere instelling in hun computer de puntjes op de klinker weglaten, zodat die voor altijd van klank verandert? Klachten en protesten hebben tot nog toe niet geholpen. Antwoord: Het ligt niet aan de computer, zoals men u wijsmaakte, maar aan de men sen die de namen via het toetsenbord moeten invoeren. Elke computer kan namen als Romer, Schafer en Hüttenkase in het geheu gen opnemen. Maar het vergt twee aansla gen i.p.v. één tik op 1 toets, omdat men het trema afzonderlijk moet aanslaan. Daarom wordt ook onze Nederlandse ij zo vaak ver vangen door de y. Tal van fabrikanten willen geen plaats irunjimen voor extra toetsen met ij, a, en en letters met accenten. En als ze wel aanwezig zijn, kiezen sommige typisten (vaker de mannen dan de vrouwen) toch nog de gemakkelijkste weg. Graag verneem ik van u een oplossing om verlost te worden van 'zilvervisjes Antwoord: Dit beestje wordt onder andere ook wel suikergast, zilvervisje of schietmot genoemd (officieel Lepisma saccharina). Het vangen van dit beestje is niet eens zo gemakkelijk, want u houdt vaak een aantal glanzende schubben of lange staartdraden in de hand als zo'n diertje aan uw greep ont- gUpt. Het zijn insecten zonder vleugels en met glanzende schubben. Het behoort tot de insecten die liefst in een vochtige omgeving huizen, dus vindt u ze op, in of bij de goot steen, keukenkastjes, bijkeuken, douchecel en toilet. Het vrouwtje legt eieren in naden en kieren, maar de ontwikkeling daarvan verloopt erg langzaam, zodat er pas op den lange duur overlast kan ontstaan. Veel scha de richten enkele van deze logeergasten niet aan. Ze houden van stijfsel en knagen daar om graag aan uw behang. Verder lusten ze plantaardig afval, katoen, suiker, bloem en allerlei melkproducten. U kunt ze kwijtraken met een licht huishoudinsecticide, maar dat mag u niet in de buurt van uw levensmidde len gebruiken. Wih u de plaag niet met een insecticide bestrijden, dan kunt u ze beter in de val lokken door 's avonds voor het donker wordt op plaatsen waar ze veel komen, een omgekeerde schoenendoos of iets dergelijks neer te zetten. Daaronder legt u een rauwe aardappel, bananenschil, of een stuk karton met wat gekookt stijfsel. Daar komen die beestjes graag op af en dan kunt u ze daar de volgende ochtend ergens buiten afschuiven. Natuurlijk is het raadzaam uw keukenkastjes en de berging, waar u ze aantreft, af en toe goed uit te soppen en dagelijks bij de kieren te stofzuigen. Kijk ook uw boekenplank en al uw kasten na, want deze logees knagen niet alleen graag aan behang, maar ook aan ingebonden boeken en bijv. postzegelal bums. Het is raadzaam uw huis goed te ven tileren en 's winters zonodig flink droog te stoken, want zonder vocht kurmen zilvervis jes niet. Steeds vaker kom jet meisjesnamen tegen die eindigen op -lynn (bijv. Gerlynnj Onze vraag: hoe spreek je zo'n naam nu eigenlijk juist uit? Antwoord: In het algemeen kan men stellen dat men een buitenlandse naam uitspreekt zoals die in het land van herkomst wordt uit gesproken. In de praktijk is dit echter lang niet altijd zo, denk maar aan de Franse namen Marcel en Chantal. De klemtoon ligt op de laatste lettergreep maar hier in Neder land worden deze namen vaak uitgesproken met de klemtoon op de eerste lettergreep. Gerlynn is een Engelse voornaam. De y wordt uitgesproken als de i van dit. In mijn jeugd was ons dorp voor een groot gedeelte geplaveid met 'kinderkopjes'. Waar kwamen die steentjes vandaan Antwoord: Kinderkopjes werden en wor den gemaakt van natuursteen. Deze zijn in vele maten verkrijgbaar en zijn meestal gemaakt uit graniet. Vooral België stond bekend (berucht) om de met kinderkopjes bestrate wegen. In de vakwereld wordt gesproken over 'bekapt' graniet. De her komst is uit vele landen: Portugal, België, Zweden en zelfs uit China. Als ik haas)biefstuk volgens 't boekje 'saig- nant' bak, is ze van buiten wel mooi bruin en heet, maar van binnen nog koud. Wat is er mis aan bijgaand recept van die Franse meesterkok? Antwoord: Het recept is prima, maar u haalt de biefstuk zeker 'ijskoud' uit uw koelkast, vlak voor het braden. Dan blijft ze binnenin te koel. Wrijf het vlees eerst in met zout en peper en laat het zo 15 a 20 minuten intrek ken en op kamertemperatuur komen (op een plaats waar de kat er niet bij kan, natuurlijk). De smaak wordt dan ook beter. Ik zoek een gezellig, aanhankelijk poesje. Heeft dat te maken met ras, kleur of geslacht, of is het een kwestie van opvoeding? Antwoord: Perzen zijn doorgaans erg zacht aardig, maar hun vacht vergt dagelijks onderhoud. Siamezen zijn niet altijd mak en mauwen veel. Onze Europese korthaar ver toont door ontelbare kruisingen een mengel moes van kleuren en karakters. Gecastreerde katers zijn in het algemeen huiselijker, en worden mak en aanhahg. De opvoeding speelt natuurlijk een grote rol. Op boerderij en laat men de katten met 't oog op de mui zen soms zelf hun kostje opscharrelen en dan zien we ze verwilderen en tot ongenaakbare rovers uitgroeien. Hoofdzaak is dat u veel thuis bent en het dier aan vaste regels went, goed voedt, dus behalve blikvoer ook af en toe het voor katten noodzakelijke rauwe vlees of gekookte (gedurende 10 minuten) vis geeft, bijv. vermengd met bruin brood. Bestudeer ook eens een boekje over de heb belijkheden en onhebbelijkheden van katten en wat daaraan te doen is. De onberekenbare factor is echter dat de meeste katten zich niet zo sterk aan de mens hechten als een hond en liefst hun eigen gang gaan. Het dresseren van katten is vrijwel onmogelijk. Een hanglamp met doorzichtig plexiglas is bij de verhuizing beschadigd door het schu ren langs een containerwand. Hoe kan ik die doffe plekken weer glanzend krijgen? Antwoord: Plexiglas is geen echt glas, maar een doorzichtige kunststof. Het is in de han del gekomen omdat het onbreekbaar is. Door beschadiging van een helder armatuur kan een soort schemerlamp ontstaan. U kunt dit materiaal zelf niet polijsten omdat het snel week wordt bij een oplopende temperatuiu- door de wrijving. U kunt met uw lampenkap naar een goed geoutilleerde vakman stap pen, maar de herstelkosten kunnen wel eens boven de prijs van een nieuwe kap uitrijzen. En verwacht van een polijstpoging niet teveel. Het plexiglas zal er waarschijnlijk niet meer als nieuw uitzien. -21- Eindelijk keert de rust weer. Karl begrijpt dat hij het pleit gewonnen heeft en zijn optreden geen nare gevol gen zal hebben. 'Nou allemaal slapen. Begrijpen!' Er klinkt een onderdrukt gemompel. 'Jij ook slapen. Weg', gebiedt de Rus. Dat is tegen geen dovemansoren gezegd. Karl bukt zich om haastig zijn kleren bij elkaar te grabbelen en wil dan naar zijn krib hollen. De sergeant geeft hem nog vlug een stevige trap tegen zijn achterwerk. Dat kletst en ontlokt opnieuw een hevige lachbui. Met tranen in de ogen verlaten de Russen de barak, waar hun stemmen spoedig in de wintemacht worden opge lost. Mopperend hangt Karl zijn uniform aan een spijker, die voor dat doel in de houten wand is geslagen. Mopperend hangt Karl zijn uniform aan een spijker, die voor dat doel in de houten wand is geslagen. Dan buldert hij door de barak: 'Luizebroeders, nou koppen dicht houden; ome Karl wil slapen.' Terwijl overal onderdrukt gegrinnik klinkt, legt Karl zich tevreden op z'n krib. Met dit voorval heeft hij weer velen voor zich gewonnen, nadat hij in de voor avond een kameraad in het ziekenhuis heeft geslagen. Dit is Karl-Heinz die iedereen graag mag, maar die aan de andere kant om zijn bruutheid gevreesd wordt. Een stimulerende kracht die ze in gevangenschap zo heel hard nodig hebben. 5e sneeuwniimploegen werken onder het toeziend oog van Russische soldaten om de wegen schoon te maken. Een snijdende wind blaast de mannen in het gezicht, waarin de tranende ogen door de strenge vorst bijna bevriezen. Ze hebben hun lichaam in lompen gehuld om nog enigszins tegen de barte kou be schermd te zijn. De weg en het station moeten schoon, want de spoor baan is de levensader van de verdoemden in de taiga, die voor alles wat in het kamp nodig is, van deze spoorbaan afhankelijk zijn. Bijna drie kwart meter sneeuw ligt er, waar in de loop van de winter nog heel wat zal bijkomen. Zolang het hcht is, zullen de plen- nies niet anders meer doen dan sneeuwruimen, daartoe aangedreven door de Russen, die met de bajonet op het geweer of met een machinepistool de werkers opjagen. Het tempo waarin de gevangenen moeten werken is zeer hoog. Daarbij komt dat het eten dat ze krijgen in de gegeven omstandigheden veel en veel te weinig is en zo vallen de gevangenen van ellende bijna onder steboven. Er komen verschijnselen van bevriezing en uitputting voor, zodat er geregeld mannen naar het lazaret worden gebracht om daar weer op verhaal te komen. De medische verzorging laat echter veel te wensen over, daar medicamenten weinig of in het geheel niet aan de gevangenen worden verstrekt. Wat er is, zijn veelal nog overschotten uit de weermachts- voorraden waarmee de doktoren zich moeten behel pen. Verband is een heel schaars artikel en wordt na gebruik gewassen en uitgekookt. Nu het lazaret vol dreigt te raken, schreeuwen de artsen om medicamen ten en andere voor hen zo nodige spullen. Men heeft zich vele malen tot de kampcommandant Iwan Sokors- ky gewend met het dringende verzoek om toch datge ne te geven wat voor de meest dringende gevallen noodzakelijk is. 'Jullie moeten harder werken. De weg naar het station en de wegen moeten schoon, anders kan er geen trans port plaatsvinden', heeft de kolonel gezegd. Maar in het verleden is al meer beloofd, wat niet werd nageko men, zodat de hoop in het kamp om bevoorraad te worden nu niet erg groot is. Niettemin scheppen de mannen sneeuw, tot ze er bijna bij neervallen. Als ze na dagen zwoegen zover zijn dat er treinen kunnen ver trekken en weer vrachtwagens van het kamp naar het station, trekt de lucht weer dicht en raast een dagen lange sneeuwstorm over de taiga. Nadien worden de gevangenen opnieuw voortgedreven om de toegangs wegen en het station van sneeuw te ontdoen. Onder de dreigende lopen van geweren jaagt men hen op tot een werktempo dat ver boven hun vermogen ligt. Maar de boel moet schoon, het is van levensbelang voor allen die in de taiga tegen de barre winter vechten. Het is inderdaad een feit dat de in het kamp aanwezige voortaden bij lange na niet voldoende zijn om de win ter door te komen. Een aaneenschakeling van proble men is er de oorzaak van geweest, dat de benodigde transporten niet voor de winter zijn binnengekomen. De transportzaken lopen over een keten van ambtena ren en waar vindt men meer ambtenaren dan in de socialistische Sowjet staat? Ambtenaren die overal humeurig achter hun bureau zitten en die stempels en handtekeningen moeten zetten, zijn niet altijd in de stemming om op het juiste moment te doen wat voor de goede gang van zaken noodzakelijk is. in ieder geval, wanneer een transport voor de taiga wordt samengesteld, komen er steeds meer ambtena ren en steeds meer papieren aan te pas, die allemaal van een stempel en handtekeningen moeten worden voorzien. En al heeft zo'n ambtenaar soms niet veel meer te doen dan die ene handtekening te zetten; wee hun die van hen afhankelijk is. Nu zijn er via de radio uit de taiga dringende aanvra gen gekomen. Deze zijn bekend geworden bij de kameraden partijcommissarissen. En wie bij hen in ongenade valt, kan alvast zijn koffertje pakken; hem wordt een gratis reis naar een kamp aan de IJszee of ergens in Siberië aangeboden. En dan is het toch beter om ambtenaar te blijven. Maar wat is een mens. Zelfs in Rusland, waarvan beweerd wordt dat men een een- heidsbrein heeft, worden vergissingen gemaakt. De ambtelijke molen is met spoed aan het draaien gezet. De hoofddistrictscommissaris heeft zich per soonlijk met het probleem belast. De mannen, die voor de goede gang van zaken verantwoordelijk zijn, heeft hij allemaal met deportatie bedreigd. En dat blijkt een voortreffelijk middel te zijn om de vastgeroeste amb telijke scharnieren in de korst mogelijke tijd soepel, als nooit te voren te laten functioneren. Men heeft grote plannen met de broeders in de taiga. De hoofdcommissaris is daarvan op de hoogte. Uit Moskou is reeds de goedkeuring voor enkele projecten gegeven. En mocht er een aantal ambtenaren zijn die deze plannen dwarsbomen; kameraden, zoiets is in een socialistische staat sabotage. De sterkste locomotieven, van zware sneeuwschuiven voorzien, staan onder stoom om de treinen die geladen staan of worden, voort te trekken op hun lange tocht achter de Oeral. Zware vrachtwagens, waarvan vele van Amerikaanse makelij, rijden af en aan naar de treinen en brengen er de voorraden waarop men in het kamp 22-12 in de tai ga met ongeduld wacht. Er zijn veel kisten met goede ren bestemd voor de projecten, voorzien van speciale verzegelde afsluitingen. Een kist zelfs voor de kamp commandant Iwan Sokorsky persoonlijk. Deze kist bevat het zo nodige materiaal waarmee over enkele weken de plenny Hans Pinter een prachtige zilveren roos zal gaan herstellen van een schade, aangebracht door een onbekende, (wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2005 | | pagina 5