STRUsjK Reuze bekend \\J Toekomst 'Het DIekhuus' onzeker vanwege structurele financiële problemen bij Companen Een nieuwjaar @STRUUK EO Jubilate Deo, een goed begin van 2005 Jublleumboek(je) 75 jaar 'Prins Maurits' Pau Heerscliap en Piet Westhoeve Bijeenltomst CVB ■(yVIjnnaard 3252 a.(b cm. streekblad op gereformeerde grondslag voor de zuid-hollandse en zeeuwse eilanden christelijk-maatschappelijke I vrouwenbeweging C.G. van der Sluijs vertelt over Flakkeese schilders geven voorstelling ten bate van slachtofferhulp Azië Groot benefietconcert: Schouwen-Duiveland helpt Azië Taxatierapport nodig van woning of bedrijfspand? www.cormelissant.nl OBILITEITSCENTRUM y Nijverheidsweg 4, Dirksland f Eén vertrouwd adres voor al uw rijplezier! Autobedrijf Car Melissant 0187-6015 98 f/afr/ree Caravans 0187-60 5191 Car Melissant Tweewielers 0187-6017 06 afd. Middelharnis/Sommelsdijk -gratie nodig? Bel onsüi^^ (0187) 47 02 72 of (0187) 88 45 45 www.opelnieuws.nl actief in beeld en geluid www.dereusvast^oe(i.nl il i*^ Visser Visser BARENDRECHT «TEL 0180-642 111 MIDDELHARNIS «TEL. 0187-617 300 GOUDA «TEL. 0182-358 235 BARNEVELD* TEL 0342-405 140 Door Adri van der Laan Naar aanleiding van dit artikel vroegen we wethouder G. de Jong van de gemeente Middelhamis om een reactie. Hij is van mening dat de heren Engelman en Trompper de situatie "wel wat gekleurd weergeven". Vrijdag 7 januari 2005 77e jaargang nr. 7370 BEW. EX Het is een goede gewoonte een nieuwjaar in te zet ten met elkaar een gelukkig nieuw Jaar te wensen. Het geeft aan dat de jaarwisseling een markant punt is, een tijdstip om eens na te denken. Om eens na te denken over de verhouding tot famiiie, vrienden en bekenden. "Gelukkig nieuwjaar" of een variatie daar op. Wat zouden we anders moeten wensen? Het is geen goede gewoonte om daarna tot de orde van de dag over te gaan. "Gelukkig Nieuwjaar" is dan een vrome wens, meer niet We trekken ons weer terug in de sleur van de dag en vergeten een aan zienlijk percentage van hen die we zo enthousiast per kaart, mail; een, twee, drie kussen, of een stevige hand vertelden dat we hen het allerbeste toewensen. Dit is geen cynische constatering, maar praktijkerva ring, zo wei wat betreft het wensen als het ontvangen. Wat zou het een zegen zijn ais we wat langer dan veertien dagen strooiden met onze beste wensen en ais we zouden proberen ze van onze kant ook in de praktijk te brengen. Dat geldt zeker als we het niet laten bij de ander het nodige geluk te wensen. Als we hem of haar veel heil en zegen in het nieuwe jaar gunnen. Dat is nog weer wat anders dan aards geluk. Dat veronderstelt een bron buiten ons: Gods heil, Gods zegen. Wie dat wenst, veronderstelt een gemeenschappelijke basis of wenst de ander die basis toe. Wie zich laaft aan die bron, wenst zijn naaste hetzelfde geluk toe. Over de jaarwisseling lag een sluier van medeleven, verdriet, ongeloof, verbazing, niet begrijpen. Azië. Ineens was dat verre werelddeel zo dichtbij. Een gigantische ramp. Duizenden, tienduizenden, nu al over de honderdveertigduizend doden. Ontheemden, wezen, gespleten gezinnen, materiële schade. De macht van de grote getallen doet ons meeleven. Het is duidelijk, hier moet geholpen worden. En we geven royaal Fijn zo, vooral doen. Daarmee is het leed van de kleine getallen, van de enkelingen niet minder. Laten we daarin mededogen aan denken. Dat kind, die man, die vrouw.Achter gebleven, verdriet, leed, machteloze woede, lijdelijk aanvaarden. Ach. Kleine getallen, grote getallen, schepselen van God. En nu, zomaar weg, dood, eeuwigheid. Hebben we daar ook over nagedacht, durven nadenken? Of heb ben we een variant van een bekende psalmregel gegromd: Waar is God waarop u bouwde Hebben we gelijk geprobeerd Hem na te rekenen, of hebben we Zijn stappen in de wereldgeschiedenis herkend en huiverend erkend? Of hebben we als kinderen opge zien naar Hem, kinderen die niet begrijpen wat vader doet, maar wel een rotsvast geloof in hem en zijn daden hebben? Geloven betekent niet: alles is nu glad, er zijn geen vragen meer De vragen krijgen wel een adres fJlisschien hebben we wel gedacht: Wij hebben geluk. Volgens de geleerden kan zoiets hier niet gebeuren. En volgens diezelfde geleerden is daar 'dat en dat' gebeurd. De kans dat het binnen een eeuw weer zal gebeuren, en de kans dat er naschokken komen (de eerste werd woensdag jongstleden gesignaleerd) en de kans dat... Misschien hebben we in dankbaarheid omgezien naar al het goede wat wij hebben en wat nu extra onder streept werd. Ach, we mopperen wel eens, maar eigenlijk hebben wij het in Nederland zo slecht nog niet We hebben geluk. En daarom: Gelukkig Nieuw jaar. De ene wens wordt niet minder oprecht bedoeld dan de andere En toch: De ene wens is de andere niet Veel heil en zegen in het pas begonnen jaar. Nu de kerstvakantie en de jaarwisseling achter de rug zijn, starten op zaterdag 8 januari de repetities van Chr. Mannenkoor 'Jubilate Deo' te Ouddorp. Het bestuur nodigt haar leden uit om de repetities weer trouw te bezoeken. Ook nieuwe leden zijn van harte welkom. Een voornemen dat wel heel makkelijk te houden is als u een keer op de repetitie bent geweest! Het koor repeteert van 17.45 tot 19.15 uur, vooraf wordt een kopje koffie gedronken. Dit alles gebeurt in Verenigingsgebouw 'Eben-Haëzer', Preek- hillaan 3 te Ouddorp. Eenmaal per week wordt er gerepeteerd, onder leiding van diri gent Jan Bezuijen uit Ouddorp. Onder zijn leiding worden Psalmen, Gezangen, Geeste lijke en Vaderlandse liederen ingestudeerd. De Christelijke vrouwenbeweging 'Passage' houdt haar eerste vergadering in het nieuwe jaar op donderdag 13 januari. De bijeen komst wordt gehouden in het Dienstencen trum Companen, Doetinchemsestraat 27 te Middelhamis, aanvang 19.30 uur. Als spre ker is de heer C.G. van der Sluijs uit Som- melsdijk uitgenodigd. Hij hoopt iets te komen vertellen en te laten zien over schil ders van Flakkeese bodem. Het bestuur hoopt op een mooie avond, gasten zijn van harte welkom. MIDDELHARNIS - In de kop hierboven is meteen het probleem al geschetst: wordt het een boek of een boekje? Vorig jaar werd een oproep geplaatst om een bijdrage te leveren voor het jubileumboek ter gelegenheid van het 75-jarige jubileum van de Prins Maurits- scholengeraeenschap te Middelhamis. Intus sen zijn er wel wat foto's plus commentaren bij de redactiecommissie binnengekomen, maar het is nog te weinig om er een echt boek van te maken. De commissie heeft intussen niet stilgezeten en heeft een aardig concept voor de uitgave bedacht. Hoe, dat wordt nog niet verklapt. Er zijn inmiddels gericht personen benaderd om een bijdrage te leveren en het zal best wel lukken om er een leuk en lezenswaardig geheel van te maken. De redactiecommissie zoekt echter nog wat oudere foto's die met de geschiedenis van de school te maken hebben, vooral foto's uit de beginperiode. Ook zou ze graag nog wat meer materiaal over de oorlog en de periode van de ramp van 1953 willen hebben. Er zijn vast nog wel oud-leerlingen of men sen die ooit op een andere manier bij de school betrokken waren, die een foto met een bijzondere herinnering bezitten, onge acht welke periode. Stuur die op en schrijf de herinnering erbij. Vermeld er wel even het jaartal bij, want dat is makkelijk voor de chronologische volgorde. Gedurende de maand januari kunt u nog inzenden. De com missie kan er dan in februari aan werken, want rond 1 maart zal het manuscript toch naar de vormgever moeten...! Het is eigen lijk overbodig om hier te schrijven dat u uw foto's weer terugkrijgt. U kunt uw bijdrage sturen naar: CSG Prins Maurits, Kon. Julianaweg 57, 3253 XB Middelhamis, En mocht u in de buurt van de school zijn, dan kunt u het ook afgeven bij de administratie van de school. Maar natuurlijk kunt het ook mailen: p.heerschap@csgpm.nl of pauheerschap@hetnet.nl. De tijd dringt! Men rekent op u! In de Doopsgezinde kerk aan de Dorpstien- den te Ouddorp zullen vrijdag 14 januari 2005 Pau Heerschap en Piet Westhoeve een voorstelling geven, waarvan de opbrengst bestemd is voor hulp aan de slachtoffers van de ramp in Azië. Het idee ontstond spontaan toen beide heren aan het repeteren waren voor een optreden tijdens de nieuwjaarsreceptie van de Gemeente Goedereede. Pau Heerschap zal Ouddorpse schetsen voordragen. Piet West hoeve zorgt voor de muzikale begeleiding. Het programma zal hoofdzakelijk bestaan uit al eerder uitgevoerde nummers. Hoewel de tijd van voorbereiding kort is, hoopt het tweetal toch nog iets nieuws voor te berei den. Piet Westhoeve zal ook enkele solo stukken ten gehore brengen. Het is tevens de bedoeling dat er, als illustratie, lichtbeelden van kunstwerken van Hans Dolieslager geprojecteerd zullen worden. Toegangskaarten ad 5 zijn verkrijgbaar bij VVV-Ouddorp, tel.: 0187-681789. De aan vang is 20.00 uur, de zaal gaat open om 19.30 uur. Consumpties zijn voor eigen rekening. ZIERIKZEE - In de Nieuwe Kerk in Zierik- zee wordt zaterdag 15 januari een groot benefietconcert gegeven ten behoeve van de slachtoffers van de natuurramp in Azië. De volgende artiesten verlenen hieraan hun medewerking: Koninklijke Harmoniever eniging 'Kunst en Eer', mannenkoor 'De Westhoekzangers', percussiegroep Tak'n Djola; projectkoor Waisisi, Mare Canto (zang), Liesbeth Franken (zang), Stien Men- nema (zang en accordeon), Margreet Baak- man en Marcel van der Zande (zang), Annet te Jumelet-Kik (viool); Dik de Koning (gitaar), Albert de Vos (flamenco-gitaar). Mar van der Veer (orgel en piano), Joske de Jonge (dans), spelers van het openlucht spel 'Dijkvall', Marjolein Kloet (zang en presentatie). Het concert vangt aan om 15.00 uur. Toegangskaarten ad 10 (twee kaarten kosten 19,53) kunnen bij de volgende adressen worden gekocht: in Zierikzee bij Boekhandel De Vries en bij Delta Discs, in Bruinisse bij Haeck Tweewielers, in Haam stede bij Down Town Mode en (zover nog voorradig) bij de ingang van de kerk. Makelaarskantoor Tamboer beëdigd makelaar/taxateur, lid NVM 0187-476555 lUSSANL De Christelijke Vrouwenbond afd. Middel harnis/Sommelsdijk nodigt u uit voor haar bijeenkomst op dinsdag 11 januari a.s. om 14.30 uur in verenigingsgebouw 'De Hoek steen' aan de Ring te Middelhamis. De heer Van Kempen hoopt dan dia's te laten zien over Indië. Allen hartelijk welkom. Voor vervoer kunt u bellen naar Taxi op Maat. ^g^ 2 beëdigde/gecertificeerde PB? makelaars/taxateurs Uw wensen van nu bepalen de Opel van morgen Opel. AI 35 joor de meest geliefde ouTo von Nederiond. www.opelnieuws.nl MAKELAARDIJ Middelhamis B.V. Voor de koop of verkoop van ow woning Doetinchemsestraat 32-34, 3241 AA Middelhamis Tel. (0187) 482606 COMBI OUOOOIP-Wulttroid 3S TcL (D117) U1611 Fu U37M amm wdhihhis oiBwöut smuwiUt iWKH-w«i- Kijk mor het rolletHge aanbod op-. l 'eus Ufséfve/(, 11 TEL. 0187 - 688500 REGISTERACCOUNTANTS MIDDELHARNIS - Het ziet er niet zo rooskleurig uit voor de toekomst van het Sociaal Cultureel Centrum 'Het Diekhuus'. De flnanciële problemen bij Companen zijn dermate groot dat er een kans aanwezig is dat het mar kante gebouw aan het Beneden Zand pad haar deuren voor tal van activitei ten op sociaal-cultureel gebied - in de al sinds jaar en dag bekende vorm - zal moeten sluiten. Wat er precies aan de hand is leggen de directeur van Com panen, Ruut Engelman, en sociaal-cul tureel werker Jan Trompper uit. Companen is de instelling waarin diverse organisaties op het gebied van sociaal-cultu reel werk zijn gefuseerd en voert namens de gemeente een divers pakket van werkzaam heden uit. Onder de paraplu van deze instel ling vallen het Ouderenwerk, het Jongeren werk, het cultureel werk, de Peuterspeelzaal en het samenlevingsopbouwwerk. Dit werk wordt vanuit verschillende locaties verricht, maar het meest in het oogspringend is natuurlijk 'Het Diekhuus'. En juist de exploitatie van dit gebouw en de bezuinigin gen van de gemeente Middelhamis heeft Companen in de financiële'Zorgen gebracht. Volgens de vertegenwoordigers zou het wel eens zo ver kunnen komen dat 'Het Diek huus' binnenkort niet meer het laagdrempe lige, gezellige onderkomen zal kunnen zijn voor tal van verenigingen en organisaties in de gemeente Middelhamis. De heren Engelman en Trompper leggen uit dat er behoorlijke financiële problemen zijn bij 'hun' organisatie en zetten voor de dui delijkheid de problemen nog eens op een rij tje. Exploitatietekort Nadat met ingang van januari 2003 het soci aal-cultureel werk werd gebundeld in Com panen blijkt dat na een jaar deze instelling fors in de financiële problemen zit. Begin 2004 werden deze problemen al geconsta teerd want er bleek een exploitatietekort van 65.000 te bestaan. De woordvoerders van Companen geven een aantal oorzaken voor dit exploitatietekort aan: onverwachte stij ging van lonen, verhoging van de premies van werknemersverzekeringen en pensioe nen waren wel in de begroting verwerkt maar blijken niet door de subsidie te worden gedekt. Een ander heel groot deel van het tekort komt voort uit het vertrek van grote huurders uit het Diekhuus. De toekomst werd onzeker en men kon voor wat betreft de verhuur van 'Het Diekhuus' geen langjarige contracten meer afsluiten. Het gevolg was dat die grote huurders 'Het Diekhuus' daadwerkelijk verlieten. Dit was het geval met Ophelia, Koffiediek en het Albedacollege. "Verder had de CAMA Chris tengemeente Middelhamis belangstelling voor de 'Westvleugelvan het gebouw en was deze gemeente bereid om daar ook financieel in te investeren. Maar ze moest wel toekomstperspectief hebben en dat kon juist wethouder De Jong niet geven omdat het "College nog geen duidelijkheid had over toekomst van het gebouw", aldus Engelman. Companen kon ook aan andere grote huurders geen zekerheid voor de toe komst bieden. Dat het exploitatietekort iets te maken zou hebben met de oprichting van de fusiestich ting Companen ontkennen de woordvoer ders overigens ten sterkste. Interne maatregelen De financiële problemen zijn door Compa nen al in een vroeg stadium aangekondigd. In een brief van 1 maart 2004 geeft de orga nisatie het college te kennen zelf al interne maatregelen door te gaan voeren. De tarie ven aan derden zoals de muziekschool, de maaltijdvoorziening en de deelnemersbij- dragen werden verhoogd, evenals de con sumptieprijzen. Hier werd door het college van Middelhamis niet op gereageerd. Daar om heeft Companen in maart van 2004 per brief nog eens de aandacht gevraagd voor haar problemen en nu weer kwam ze met suggesties voor de opwaardering van 'Het Diekhuus'. Er zou dan een concentratie van organisaties in het Diekhuus worden gereali seerd: de muziekschool, het jongerenwerk en de realisering van een culturele zaal in de Westvleugel. Vele gespreken zijn er inmiddels gevoerd door het college en Companen, maar deze bleken geen vruchten af te werpen. Graag zou toen Companen willen weten waarop er bezuinigd zou mogen worden en waarop niet. "Er mocht niet bezuinigd worden op verrekeningen voor dienstverlening aan de muziekschool en de maaltijdvoorziening en ook niet op het ouderen- en jongerenwerk", aldus Companen. Er moest eerst maar geke ken worden of er bezuinigd kon worden op het sociaal-cultureel werk, evenementen en dergelijke. Ook bezuinigingen op het Peu- Directeur van Companen Ruut Engelman (r.) en sociaal-cultureel werker Jan Trompper maken zich grote zorgen over het handhaven van de dienstverlening van 'Het DiekhuusiFmo: AiM mn Jer Lcmn) terspeelzaalwerk was voor de gemeente bespreekbaar. Verder suggereerde het colle ge dat het ook een mogelijkheid zijn om ver schillende locaties gedeeltelijk af te stoten. Als gevolg van de ontstane situatie besloot Companen - noodgedwongen - om de exploitatie van het Bakhuus te beëindigen, dit was de locatie van waamit het Jongeren werk plaatsvond. Maar het bezuinigingsmes zou nog dieper moeten snijden. Tijdens een informatiebijeenkomst voor gebruikers van 'Het Diekhuus', college en gemeenteraads leden in juni 2004 werd door Companen uit leg gegeven over de ontstane situatie. De opzegging van de huur van 'Het Diekhuus' werd aangekondigd, maar vanuit de politiek kwam nog steeds geen reactie. Eenmalige bijdrage Nadat Companen het college het gemeente bestuur bekendmaakte dat zij gedwongen was om de huur van 'Het Diekhuus' op te zeggen, besliste de gemeenteraad in haar juni vergadering dat zij een eenmalige bijdra ge van 46.787 ter beschikking stelde. Voor het restant van het tekort van ruim 18.000 nam Companen interne maatregelen. Com panen tekende protest aan tegen deze een malige bijdrage omdat zij graag een stmctu- rele bijdrage zou ontvangen. In de tweede helft van 2004 volgde een uit gebreide uitwisseling van standpunten, waarin de vertegenwoordigers van Compa nen verzekeren dat ze er alles aan willen doen om zo zuinig mogelijk te werk te gaan. Het college verwachtte van Companen een begroting waarin zij hun activiteiten verrich ten voor een subsidie tussen 450.000,- en 550.000,-. Companen ging er echter vanuit dat er een berekening zou moeten worden geleverd op basis van de werkelijke kosten. In het tweede half jaar van 2004 vond veel bestuurlijk en ambtelijk overleg plaats, maar een oplossing voor de situatie werd nog steeds niet gevonden. In november kreeg Companen een brief van het College waarin werd aangekondigd dat de organisatie voor 2005 gekort zal worden met een bedrag 152.290,-. Natuurlijk heeft Companen ook hier bezwaar tegen aangete kend. In een open brief aan de gemeenteraad liet Companen weten dat er tussen de begroting van Companen en de gemeente een verschil bestaat van 92.000,-. En nog eens maakte Companen duidelijk dat zij onder bepaalde voorwaarden wil bezuinigen. Als zij diep ingrepen in de interne organisatie zou zij nog mim 42.000 euro willen bezuinigen. Voor de gemeente zou er dan een bijdrage van maximaal 49.500,- resteren. En dan zou 'Het Diekhuus' in zijn huidige vorm gered zijn. Maar de gemeenteraad besliste in haar begrotingsvergadering negatief: met negen tegen acht stemmen werd 'de uitgestoken hand' van Companen afgewezen. Tijdens de discussie noemde de wethouder zelfs "de uitgestoken hand van Companen een hand met een gat erin". Deze opmerking is niet in goede aarde gevallen bij Companen. "Waar om heeft de wethouder de raad niet geïnfor meerd over de interne maatregelen die we zelf al hebben getroffen? Waarom vertelt de wethouder niet welke brieven er namens hem naar Companen zijn uitgegaan? Waar blijf het maatschappelijk belang? Waarom kort het college op het beheer van 'Het Diek huus? Is dat geen erkenning van de nood zaak van professioneel beheer? Waarom shopt de wethouder bij andere instanties voor beheer? Companen heeft meer dan eens aangegeven het beheer van 'Het Diekhuus te willen blijven doen. Waar is het programma van eisen voor het uitbreiden van beheer?" zo vraagt Companen zich af. Reëel blijven De woordvoerders van Oompanen verzeke ren dat ze nog steeds bereid zijn om het beheer van 'Het Diekhuus' te blijven ver richten. "Maar we moeten wel reëel blijven; de exploitatie van het pand is schreeuwend duur en dat is door een stichting als Compa nen niet alleen op te brengen". Nog steeds is er geen duidelijkheid en Com panen ziet de toekomst somber in: "We zijn nu tien maanden verder en nog steeds is er geen duidelijkheid. We vragen ons af of het geen tijd wordt voor een onafhankelijk onderzoek naar wat er in feite voor een instelling als Companen noodzakelijk is. Onze medewerkers staan er niet voor zich zelf. We doen dit uit passie, met motivatie voor de samenleving. Maar niet tot elke prijs!" De heren van Companen zouden graag een maatschappelijk debat zien over hoe er tegen de welzijnsvoorzieningen binnen de gemeente Middelhamis wordt aangekeken, want in hun ogen wordt er wel onevenredig veel gekort op de begroting van Companen. "Companen is geen speeltje", zo verzekeren Engelman en Trompper. Momenteel staan de zaken er zó voor dat het er aan zal liggen hoe het college van Mid delhamis op de ontstane situatie reageert. "De herken mij niet in het beeld dat in het artikel wordt weergegeven", aldus De Jong. Volgens de wethouder hebben de financiële problemen niet alleen betrekking op het kor ten van de subsidie door de gemeente. Een deel van de ontstane problemen wijt de wet houder aan de voorwaarden waaronder het nieuwe wijkcentrum aan de Doetinchems estraat is gehuurd. Voor dit wijkcentrum, dat eveneens door Companen wordt beheerd, zijn met de verhuurder Woongoed Rakkee afspraken gemaakt voor tien jaar. Hier kan dus niet meer op bezuinigd worden door bijvoorbeeld het afstoten van ruimten. Overigens verÜaart de wethouder dat het beleid dat door de gemeenteraad is bepaald doorhem wordt uitgevoerd. "We hebben nu Companen uitstel gegeven tot juli 2005 om de exploitatie van 'Het Diekhuus' binnen het budget te houden en dan zal de gemeente verder zien hoe het centrum zal worden voortgezet." Dat de gemeente aan 'het shoppen' is voor wat betreft de exploitatie van 'Het Diekhuus' ontkent De Jong niet. "Wij zijn niet met Companen getrouwd en als er anderen zijn die het Diekhuus voor een aanvaardbaar bedrag kunnen exploiteren dan houden wij ons aan bevolen. Maar als Companen met goede voorstellen komt, mogen zij uiteraard blijven meedingen." Straks, na renovatie van het winkelcentrum ziet De Jong nog meer moge lijkheden voor 'Het Diekhuus', wat zeker als een A-locatie aan te merken is. Hij ver wacht bijvoorbeeld dat er door het inrichten van horeca-activiteiten op het straks auto vrije Diekhuusplein meer perspectief voor de toekomst zal zijn. En wie die activiteiten gaat uitvoeren? In ieder geval degene die dit binnen het budget van de gemeentelijke sub sidie kan. "Want ook de gemeente Middelhamis moet fors bezuinigen", aldus De Jong.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2005 | | pagina 1