Goeree-Overflakkee zingt voor Azië Winnaars kerstprijsvraag Rabobank Flakkee Oost "^Christen Unie 'Overgewicht' Succes voor Martijn van Balen Harald Jean Jassoy vervaardigt kunst werk voor gemeentehuis Goedereede Kijken naar kunst wenst u een gezegend en gezond 2005 Bij gymvereniging De Kriekel: EIIAIIDBI-IIIEIJia' Riagg Rijnmond Zuid uit beeld WWZ-Benefietconcert ten bate van Slachtofferhulp 'Drie oude schuren in de Achterstraat' Maandthema Gezondheidswijzen Nieuw cursusonderdeel Kunststichting Goedereede: Goeree-Overflakkee T^aiga-^rilogie deel 2, PAGINA 5 DINSDAG 4 JANUARI 2005 De televisiebeelden of de hartverscheurende foto's van de ramp in Azië zullen u niet zijn ontgaan. Er is veel hulp en geld nodig om al die mensen daar te helpen hun bestaan weer op te bouwen, een bestaan dat nooit meer zal worden wat het is geweest, omdat vele dui zenden hun naasten hebben verloren. Om een bijdrage aan de hulpverlening te leveren, organiseert het Jongerenkoor 'Jig- daljahu' uit Barendrecht in samenwerking met de Stichting Wereld Wijde Zending Concerten een Benefietconcert op zaterdag 15 januari a.s. in de Hervormde kerk te Dirksland. Deze avond stond aanvankelijk gepland als een presentatieavond van de nieuwe cd van 'Jigdaijahu', maar na opver- leg tussen het koor en stichting WWZ is besloten de handen ineen te slaan en op deze datum een Benefietconcert te houden voor de slachtoffers van de zeebeving. Naast het jongerenkoor Jigdaijahu, o.l.v. W.A. den Hertog en hun organist Marco den Toom, hopen aan dit concert mee te werken de Urker tenor Lukas Kramer en evangelist H. Bor uit Gent, die een meditatie hoopt te verzorgen. Het programma zal wel in het teken staan van de presentatie van de nieuwe cd van het jongerenkoor - opgenomen in de Grote kerk te Hasselt - die in januari uit zal komen. Iedereen die bewogen is met het lot van de slachtoffers in Azië wordt van harte uitgeno- GOEDEREEDE - In zijn galerie-werkplaats 'Cent van 't blad' heeft kunstenaar Harald Jean Jassoy woensdag 28 december aan wet houder J. van Oosterom (Cultuur) en gemeentesecretaris Rudi Heintjes een kunst werk overhandigd genaamd 'Drie oude schuren in de Achterstraat'. Naar aanleiding van de tentoonstelling van de kunstenaiu-, eerder dit jaar in het gemeen tehuis te Goedereede, heeft de gemeente aan Jassoy de opdracht verstrekt om een kunst werk te maken met het thema Goedereede. De kunstenaai' koos voor drie schuren aan de Achterstraat, niet alleen omdat volgens hem de Achterstraat het hart vormt van het histo rische Goedereede, maar vooral vanwege de vormgeving van deze unieke schuren. De kleuren die in de loop der tijden op het oude verweerde hout door mosvorming zijn ont- Wethouder Van Oosterom, tevreden met Jassoys geleverde kiinslprestatie. staan, hadden Jassoys speciale interesse. Ieder jaar lopen honderden toeristen er ach teloos voorbij, zonder te beseffen hoe bij zonder juist deze vorm van schurenstraat is, vindt hij. Deze traditionele houten schuren werden in het verleden uit strandhout ver vaardigd, omdat er op het eiland een tekort aan hout bestond. Ieder stukje plank, in wel ke vorm of afmeting ook, kon worden gebruikt en werd met behulp van teer gecon serveerd. De wethouder en de gemeentesecretaris von den het kunstwerk zeer geslaagd en zijn er zeker van dat het werk na de verbouwing van het gemeentehuis aldaar een goed plek zal krijgen. digd om dit Benefietconcert bij te wonen en hen op deze manier te steunen. Want tijdens het concert zal een collecte worden gehou den ten bate van de slachtofferhulp. De aan vang van het concert is 19.30 uur, de kerk gaat open om 19.00 uur. Toegangskaarten ad 1 kunnen worden besteld bij Boekhandel Van der Boom te Sommelsdijk (Iet op: vol gende week gesloten) en bij Stichting WWZ-Concerten, tel.; 0187-603510, websi te wwz-concerten@hetnet.nI. Aangezien deze avond een grote drukte te verwachten is en de kaartverkoop voor dit concert reeds aan de gang was, verwacht de organisatie dat er op de concertdatum geen kaarten meer bij de kerk verkrijgbaar zullen zijn. Daarom wordt u aangeraden de toe gangskaarten vooraf te bestellen. Flakkee en 'Jigdaijahu' zingen voor Azië, zingt u mee? Riagg Rijnmond Zuid is per 1 januari 2005 geschiedenis. Op deze datum is deze Regio nale Instelling voor Ambulante Geestelijke Gezondheidszorg (RIAGG) opgegaan in het concern waarvan zij al deel uit maakte, de GGZ Groep Europoort. In de eerste week van het nieuwe jaar is dit ook zichtbaar. Dan worden alle gebouwen van voorheen de Riagg Rijnmond Zuid - gevestigd in Rotter dam Zuid, via Ridderkerk tot en met de Zuid-Hollandse Eilanden - voorzien van de nieuwe naam: GGZ Groep Europoort. Het opgaan van de Riagg Rijnmond Zuid in de GGZ Groep Europoort is een logische stap. De GGZ Groep Europoort bestaat uit onderdelen die elk voor een eigen groep cliënten, met een afgestemd type zorg, wer ken. Ook de onderdelen van de vroegere Riagg Rijnmond Zuid gaan op deze wijze te werk. Dit komt de bereikbaarheid voor cliënten en anderen ten goede en past veel beter bij de hedendaagse vraag naar zorg. Bovendien kan er makkelijker ingespeeld worden op veranderingen in die zorg. Met het verdwijnen van Riagg Rijnmond Zuid komt er een einde aan ruim 20 jaar hulp volgens het Riagg-concept in Rijnmond Zuid. Een concept dat van oudsher geba seerd is op leeftijdsgroepen. In tegenstelling tot de Riagg organiseert de GGZ Groep Europoort haar zorg rondom de vraag. Zo zijn er aparte onderdelen die milde, ernstige of chronisch psychische klachten onderzoe ken en behandelen. Er is een onderdeel dat psychiatrische thuiszorg biedt, en een onder deel voor preventieactiviteiten. Voor alles geldt dat jong en oud er terechtkan. Tenslot te heeft de Groep mogelijkheden om beschermd of begeleid te wonen en is er een speciaal onderdeel gericht op mensen die zorg mijden. Komen zij niet naar de huiver- lening toe, dan zoeken hulpverleners hen op. Een palet van zorg over de hele ambulante breedte, kortom. Steeds meer mensen zijn te zwaar. Overge wicht vormt een groot risico voor de gezond heid. Overgewicht ontstaat wanneer energie verbruik (door Hchamelijke activiteit) en energie-inname (door voeding) uit balans zijn. Voor een belangrijk deel is toename van overgewicht het gevolg van onze wes terse leefwijze. Veel mensen nemen zich voor om in het nieuwe jaar af te vallen door eetgewoonten te veranderen en meer te bewegen. Het definitief veranderen is vaak lastig. Daarom is het belangrijk om overgewicht te voorko men en bij kinderen op jonge leeftijd gezon de gewoonten te stimuleren. Voor mensen die meer willen weten over het thema 'Overgewicht' de Gezondheidswijzer Zuidhollandse Eilanden een informatiepak ketje samengesteld, dat iedereen gratis kan ophalen of aanvragen. Het informatiepak ketje bevat informatie over onder andere het meten van overgewicht, het berekenen van calorieën per product en valkuilen en mis verstanden over voeding en bewegen. Voor kinderen tot 12 jaar heeft de Gezondheids wijzer aparte informatiepakketjes over Overgewicht. Wanneer u het pakketje op één van de GGD vestigingen komt ophalen ligt ook de bro chure 'Koken naar hartelust' voor u klaar met hierin lekkere en gezonde recepten. De gratis informatiepakketjes kunnen op maandag tot en met vrijdag tussen 10.00 en 17.00 uur telefonisch aangevraagd of opge haald worden bij de Gezondheidswijzer in de GGD-vestiging Middelhamis, deze is open op maandag en vrijdag van 9.00 tot 12.00 uur en op woensdag 13.30 tot 16.30 uur. Het adres: Sportlaan 5 in Middelhamis. Het telefoonnummer van de Gezondheids wijzer is: 0181-652404. Per e-mail is de Gezondheidswijzer te berei ken via gezondheidswijzer@ggd-zhe.nl. Meer informatie over de GGD en de Gezondheidswijzer is te vinden op http://www.ggd-zhe.nl. De Kunststichting Goedereede heeft ook deze winter weer een interessant programma samengesteld, dat al in november van start is gegaan met de cursus 'Muziekgeschiedenis', door Annelies Breen en Hans Dammers. Het volgende programmaonderdeel bestaat uit de cursus 'Kijken naar Kunst'. Hoe kijken we naar kunst? Hoe bepalen we onze mening over wat we zien? Is het slechts een kwestie van gevoel? Bij de cursus Kij ken naar Kunst zal beeldend kunstenaar Hans Dolieslager uit Goedereede u meene men in de wereld van de kunst. Aan de hand van voorbeelden uit de (recente) kunstge schiedenis komen allerlei facetten, met name van de schilderkunst, ter sprake. In het pas uitgegeven boek 'Verf van Hans den Hartog Jager wordt beschreven dat een museumbezoeker gemiddeld 9 seconden voor een schilderij staat. Maar als we langer willen kijken, hoe moeten we dat dan doen? Hans Dolieslager wil in deze korte cursus van drie avonden de deelnemers vertrouwd maken met het kijken naar schilderijen. Daarbij gaat het niet alleen over de inhoud van een schilderij. Dat is een vraag die meestal direct in ons opkomt: wat stelt het eigenlijk voor? Maar bij het kijken naar kunst gaat het ook over bijvoorbeeld begrippen als compositie, ruimte-uitbeel ding en de werking van kleur en licht. Wat mede bepalend is voor het uiteindelijk resul taat van een kunstwerk is de techniek die de kunstenaar bij het vervaardigen van zijn werk heeft gebruikt. We kijken naar het effect van het werken met bijvoorbeeld olie verf, aquarel, poüood en pastel bij verschil lende kunstenaars. Maar de belangrijkste vraag bij deze cursus is: heeft uiteindelijk kennis over kunst ook iets te maken met de waardering ervan? De cursus wordt gegeven op de dinsdagen 25 januari, 1 en 8 februari 2005 om 20.00 uur in Atelier Hans Dolieslager, Pieterstraat 22- 24 in Goedereede. Het cursusgeld bedraagt 45,00. Reserveren kunt u bij Hans Doliesla ger, tel.: 0187-492069. Prijswinnares Louise Goor (r.uit Nieuwe-Tonge met Leonie van der Wende van Rabobank Flakkee Oost. Ook dit jaar wist een groot aantal bezoekers van de gezellige kerstmarkten in Nieuwe Ton- ge en Den Bommel de weg naar de stand van Rabobank Flakkee Oost te vinden. En velen deden enthousiast mee aan de prijsvraag, waarbij dit jaar een goedgevulde kerstmand te win nen was. De medewerkers van Rabobank Flakkee Oost hadden diverse vragen opgesteld met betrekking tot de bank. Veel deelnemers hebben die vragen prima weten te beantwoorden! Uit alle inzendingen zijn Bouwienke van Wijk uit Den Bommel en Louise Goor uit Nieuwe- Tonge als prijswinnaars naar voren gekomen. De Rabobank feliciteert hen hartehjk! Sinds 2002 is Martijn van Balen lid van gymnastiekvereniging 'De Krie kel' te Ouddorp. Daarvóór was hij bij een andere gymvereniging ook al bezig met gymnastiek, maar door de invoering van het LOS systeem kon hij hier niet meer door. Er was al con tact met de leiding van De Kriekel, en die stond positief tegenover het feit dat Martijn bij hen zou komen gym men. Het enige probleem was dat er geen aparte jongensgroep bestond, maar achteraf bleek dat toch niet zó'n probleem te zijn. I\issen de turnmeiden Martijn gymt gewoon zijn eigen jongenstoe- stellen, tussen de meiden van de gym. Op de vraag of Martijn niet liever toch in een echte jongensgroep zou willen gymmen, ant woordt hij steevast: "nee hoor, het is best wel gezellig zo!" En sinds kort is er nóg een jongen bijgekomen, wat natuurlijk wel zo leuk is. En wat betreft de meiden, die vinden het ook wel prima dat de jongens in de zaal meetrainen. Dat Martijn bij meisjes in de groep traint, bleek tijdens zijn eerste wedstrijd die hij uit kwam voor De Kriekel. Na het onderdeel ringen, kwam de jury naar hem toe en vroeg of Martijn soms bij meisjes trainde, want hij presenteerde alsof hij een meisje was! Dat heeft Martijn toen maar veranderd... Toch heeft het meetrainen bij de meisjes zo ook zijn voordelen, want er word door de leiding veel meer op de afwerking gelet, en dat heeft weer zijn uitwerking bij de wedstrijden. Ray on wedstrij den Ook dit jaar heeft Martijn weer meegedaan met de tumcompetitie van het rayon Voome Putten Rozenburg. Deze competitie bestaat uit 3 wedstrijden welke gehouden werden in de maanden november en december. De toe stellen voor dit jaar waren sprong, brug gelijk, rek en lange mat. De eerste wedstrijd was op 6 november en werd gehouden in Zuidland. Bij deze wedstrijd behaalde Mar tijn een totaal van 35.85 punten. De tweede wedstrijd was op 20 november in Brielle, waar Martijn een totaal puntenaantal behaal de van 36.10. Na deze twee wedstrijden stond Martijn op de Ie plaats in zijn leef tijdscategorie. De derde en laatste wedstrijd moest hij dus proberen om dit resultaat vast te houden. Dat zou niet gemakkelijk worden, want er zat heel weinig puntenverschil tus sen de nummers 1, 2 en 3; het kon dus nog alle kanten op. De einduitslag komt tot stand door de beste twee uitslagen bij elkaar op te tellen. De laatste wedstrijd werd gehouden op 17 december in de gymzaal van KDO in Helle- voetsluis. Dat werd een gezellige wedstrijd, en voor Martijn ook meteen zijn beste: met een puntentotaal van 37.25 stelde hij zijn eerste plaats veilig! De volgende wedstrijd voor Martijn is op 15 januari 2005. -20- Ludwig overhandigt hem de peuk, maar houdt iedere beweging van Karl in de gaten. Als Karl de peuk heeft aangestoken, blijft hij die vasthouden in plaats van zoals de gewoonte is, hem na een trek aan de eigenaar terug te geven. Zonder zich te haasten of een woord te spreken, inha leert hij nog eens en geeft dan het rokertje aan Franz. 'Kom d'r bij zitten kerel." Met een armgebaar wijst hij naast zich op de krib waar nog ruimte is. Dan krijgt Ludwig de peuk. 'Van een wachtsoldaat afgebietst', verklaart deze, ter wijl de peuk doorgegeven wordt aan Franz. 'Alsjeblieft.' Dan neemt Karl de peuk weer aan en kijkt naar de jon gen. In zijn ogen ligt een blik die Ludwig doet verstij ven. Het lijkt of door de half gesloten oogleden de dood in eigen persoon hem aanblikt. 'Neem me niet kwalijk, Karl, ik had straks m'n mond dicht moeten houden. Het was echt niet m'n bedoeling om het zo uit te drukken. Ik eh. Karl breekt zijn woorden abrupt af: 'Je moet in het ver volg eerst je hersens laten werken, voor je je waffel opendoet. En laten we er verder over zwijgen.' Daarmee is voor hem het voorval afgedaan. 'Dank je',- mompelt Ludwig, maar Karl schijnt dat al niet meer te horen. 'Ga naar je bed, jong; morgen moet je er weer tegen aan: Er moeten nog wagonladingen Russische sneeuw geschept worden.' Daarmee beschouwt hij het gesprek als geëindigd. Franz glimlacht en geeft Ludwig een knipoogje, dat deze bijzonder weet te waarderen. 'Nou, de rust mannen.' 'Ludwig scharrelt naar zijn krib waar hij zich begint uit te kleden. 'Wij moesten ook maar gaan slapen', stelt Franz voor. 'Best', antwoordt Karl. Hij draait zich om en gaat er op z'n gemak bij liggen. Karl heeft niet de moeite geno men om zich uit te kleden. Met zijn zware schoenen aan snurkt hij even later, zodat het lijkt of er een batal jon soldaten komt aan marcheren. Franz is bijna ingeslapen als Karl onder het uiten van een serie krachttermen van z'n krib vliegt. 'Hier en gunder', buldert hij: 'Je wordt opgevreten door de vlooien. Ze dragen je haast je nest uit.' Uit alle hoeken van de barak klinkt een gedempt gelach. Karl echter ijsbeert met grote passen waarbij hij zich geïrriteerd overal krabt - naar het midden van de barak waar nog een flauw lichtje brandt. Daar begint hij zich te ontkleden. Het is een indrukwekkend gezicht, dat dik behaarde gespierde lichaam. Karl begint zijn onderkleding aan een inspectie te onder werpen. 'Hier, dat is vier en twintig', buldert hij door de barak, als hij met een harde klap van zijn schoen weer een kwelgeest verplettert. Als hij de dertig gepasseerd is, knapt zijn humeur een beetje op en worden de getallen steeds opgewekter uit gesproken. 'Ha, kameraden, dat is wat men noemt opruiming-hou den', buldert hij, geen rekening houdend met de maats die willen slapen. Overigens schijnt dat niet zo'n groot bezwaar te zijn; de vertoning van Karl-Heinz is der mate komisch dat op het laatst de hele barak buldert van het lachen. Echter, als Karl het aantal van veertig bereikt heeft wordt het moeilijker om de jacht vol te houden. Blijkbaar heeft hij nu al zijn kruit verschoten en dat valt hem ergens weer tegen. Hij wil de vijftig vol maken. Uit de donkere hoeken moedigt men hem aan, maar slechts tot twee en veertig weet hij te komen. Dan blijkt definitief alle ongedierte te zijn gehquideerd. Maar men blijft Karl aanmoedigen om toch vooral de vijftig te halen. 'Houd jullie koppen dicht', roept hij met een stem als een onweersbui: 'Ik raak hier en ginder helemaal de tel kwijt." Er stijgt een brullend gelach op. Het kabaal in barak 12 heeft de aandacht van de Russi sche wachtposten getrokken. Terwijl Karl met veel spektakel de mede-bewoners van zijn barak aan het verstand brengt, dat hij van ongedierte verlost is, blijkt het dat hij verwacht dat ze allemaal van hun kribben zullen komen, om net als hij, zich van hun bijslapers te ontdoen. 'Jullie zijn allemaal besmet. JuIUe nesten uit, smeer pijpen, en luizen vangen, anders poten jullie ze weer bij mij over. Dan heeft deze jongen alle werk voor niets gedaan. Er uit! en maak dit hol vrij van onge wenste inwoning', buldert hij. Dan vliegt de deur open en een sergeant van de wacht storm met vijf soldaten naar binnen. 'Stilte!' wordt er geroepen. Alle ogen zijn op de Russen en Karl-Heinz gericht. 'Wat jij doen?' De sergeant port hem met de loop van zijn machine pistool in z'n buik. Karl staat als een pajJ in de hou ding, zoals dat gewenst is als een Rus tegen een gevan gene spreekt. 'Vlooien vangen.' 'Wat jij zeggen?' 'Vlooien vangen', herhaalt hij heel nuchter. De Rus begrijpt hem niet; en doordat er overal in het donker onderdrukt gelach klinkt, kan de man ook een ghmlach niet onderdrukken. Voor hem staat de boom van een kerel die er uitziet als een voorwereldlijke apensoort, zoals hij weleens op een plaatje heeft gezien, hem vriendelijk aan te grijnzen. De Rus laat z'n wapen zakken en herhaalt zijn vraag: 'Wat jij doen?' 'Vlooien bijten, ik niet slapen kunnen. Vlooien pik pik. Ik auw.' Hij vergeet om in de houding te blijven staan en draait zijn achterwerk naar de sergeant en laat dan zien waar de vlooien hem te pakken hebben gehad. Ter verduidelijking slaat hij zich kletsend op zijn zitvlak en roept: 'Vlooisky piksky in mijn kontsky." In de barak breekt een bulderend gelach los. Zelfs de Russen kunnen zich bij deze vertoning niet meer beheersen en brullen het uit. Het forse achterwerk, dat naar de Russen is gekeerd, vertoont inderdaad meerdere rode bultjes, waarvan de herkomst voor de Russen geenszins een geheim is. Met verbijstering staart de Rus naar het achterwerk van Karl, die wijs genoeg is om de situatie humoristisch te houden. Als bewijs dat hij veel last heeft ondervonden van die kleine plaaggeesten, krabt hij zich nog eens nadrukkelijk. De Russen lachen, dat de tranen hen over de wangen rollen, wat ook Karls bedoeling is, want voor dezelfde moeite slaan ze hem als ze het verkeerd opvatten, in elkaar. Hij draait zich om, pakt z'n schoe nen van de tafel en demonstreert hoe hij z'n kwelgees ten heeft verdelgd. Met daverend geklap Iaat hij de hak van de schoen enkele malen op de tafel neerkomen. Dan toont hij de Russen de plaats waar zijn slacht offers verpletterd zijn. Een menigte kleine bloed vlek jes siert de tafel. Dat maakt toch wel indruk op de Russen. Rap vertellen ze elkaar hoeveel slachtoffers ze wel weten te tellen. Ze slaan zich daarbij op de knieën van plezier. Waarschijnlijk hebben de vlooien zich onder het slaan in vieren gedeeld, want het aantal dat de Rus sen tellen gaat tot over de honderd. Daarbij ontstaat nog een discussie, of het er tien meer of minder zijn. (wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2005 | | pagina 5