Forse groei van het Van Weel Bethesda Ziekenhuis in 2004 Ook familie Kooijman telt vier generaties Bijeenkomst CVB Verslag van de jaarvergadering van Koninklijke 'Schuttevaer' TIakkees jongenskoor' werkt mee aan twee passionen Vlooienmarkt te Hellevoetsluis afdeling GO EIIAtlDEtl-niEUWS Ophalen oud papier Sommelsdijk EIIAIIDEtl-IIIEUWS Extra kerkdiensten Gereformeerde Gemeenten Vox Humana zong voor zending Zuidoost Azië Reactie op 't Uuiegat van Hanna. Jaarlijkse duivententoonstelling P.V. De Reisduif Cursus conversatie Duits Bijeenkomst mannen- vereniging Gomarus „Ellanden-nleuws" Goede voornemens...: ga vrijwilligerswerk doen! PAGINA 2 DINSDAG 4 JANUARI 2005 DIRKSLAND - In 2003 stelde de Raad van Bestuur/Directie van het van Weel Bethesda Ziekenhuis een beleidsplan op voor de jaren 2003- 2006. Het uitgangspunt van dit beleidsplan was dat er door de beperkte omvang van het ziekenhuis sprake was van een te grote kwets baarheid. Volgens het ziekenhuisma- nagement diende daarom ingezet te worden op groei. De gedachte hierbij was dat het aantal medisch specialis ten eerst uitgebreid diende te worden, waarna - omdat het ziekenhuis onder de bevolking een goede reputatie heeft - een grotere stroom patiënten vanzelf zou volgen. afd. Middelharnis/Sommelsdijk Aan het eind van het Jaar, op 27 december 2004, werd in de 'Grutters wei' te Oude-Tonge weer de jaarver gadering gehouden van 'Koninklijke Schuttevaer', afdeling Goeree-Over- flakkee. Voorzitter Jaap Boogaard opende de vergadering en verwelkom de de directeur van Schuttevaer, de heer Cees de Vries, het hoofdbestuurs lid Cees van der Broek, de regiosecre taris Jan de Vries en de heer Marinus van der Jagt van de afdeling Midden- Zeeland, en uiteraard ook alle leden en belangstellenden. Meer mogelijkheden voor verschillende niveaus Het 'Flakkees Jongenskoor' gaat haar medewerking verlenen aan de uitvoe ring van twee passionen van J.S.Bach. Nieuwe leden, jongens die graag zin gen, kunnen nog meedoen met de repetities, om zo ook een unieke erva ring te kunnen meemaken. In beide Passionen gaat het vooral om het zin gen van een bekend gezang door het allereerste openingskoor heen. Op 5 maart zal het Chr. Jong Kamerkoor 'Fiori Musicali' de Markus Passie uitvoeren in een reconstructie van Ton Koopman, de uitvoering staat onder leiding van Sietse van Wijgerden. In dit werk moeten de jongens dan het gezang 'O haupt voU Blut und Wun- den' zingen. En op 19 maart zal de opera en oratoriumvereniging de Mattheus Passion uitvoeren onder leiding van Bas van Houten, hierbij zingen het brugklaskoor van de chris telijke scholengemeenschap 'Prins Maurits' te Middelharnis samen met het jongenskoor dan het gezang 'O Lam gottes, unschuldig'. Beide uitvoeringen vinden plaats in de Her vormde kerk te Dirksland en worden bege leid door een professioneel orkest en solis ten. Naar Engels voorbeeld In 2003 werd het aantal medisch specialisten in het ziekenhuis uitgebreid van 41 naar 51. In 2004 bleek vervolgens het aantal patiën ten dat naar het ziekenhuis verwezen werd, inderdaad 12% hoger te zijn dan in 2003. En afgelopen week mocht voor het eerst in de bestaansgeschiedenis van het ziekenhuis de 35.000ste nieuwe patiënt worden ontvangen. Omdat deze groei natuurlijk mede te danken is aan de inzet van alle medisch specialisten, medewerkers en vrijwilligers die in het zie kenhuis werkzaam zijn, heeft de Raad van Bestuur/Directie iedereen als blijk van waar dering een flesje champagne gegeven. De voorbereidingen voor nieuwe ontwikke lingen in 2005 zijn in volle gang. Op 1 janu ari 2005 zal in het Van Weel-Bethesda zie kenhuis gestart worden met een polikliniek reumatologie. Het opstarten van deze poli kliniek past in het streven van de zieken huisdirectie om niet alleen het aantal specia listen maar ook het aantal specialismen dat het ziekenhuis aanbiedt, belangrijk uit te breiden. Voorlopig zal één dag per week polikliniek worden gehouden door één van de reumatologen, verbonden aan het Medisch Centrum Rijnmond Zuid, te weten dokter Walravens. Wanneer blijkt dat er behoefte is aan meer poliklinische spreek uren, zal tot verdere uitbreiding worden overgegaan. Patiënten die tot dusverre door een reumatoloog in het MCRZ werden gecontroleerd, kunnen deze controles nu in Dirksland laten uitvoeren. Nieuwe patiënten kunnen op de gebruikelijke wijze een afspraak maken via het afsprakenbureau in het ziekenhuis. De ziekenhuisdirectie hoopt dat in 2005/2006 als nieuwe specialismen ook de De eerste keer dat de mannen van Mannen koor 'Ons Koor' er in het nieuwe jaar op uit trekken om oud papier op te halen, is op zaterdag 8 januari, dus deze keer op de twéé- de zaterdag van de maand! (De eerste zater dag in januari was immers Nieuwjaarsdag.) De mannen halen het oud papier op in Som melsdijk (m.u.v. de Westplaat). Zij gaan 's morgens om 9 uur aan de slag en zijn nor maal gesproken rond het middaguur klaar. Tussentijds kunt u het oud papier zelf naar de opslagcontainers aan de Molenweg in Middelharnis brengen. Oud papier gaarne altijd goed verpakken om verwaaien te voor komen. Plastic, piepschuim en andere ver pakkingsmaterialen dienen te worden ver wijderd en bij het gewone huisvuil te worden gedeponeerd. chr. streekblad op gereformeerde grondslag voor de zuid-hollandse en Zeeuwse eilanden is een uitgave van Uitgeversmaat schappij Eilanden Nieuws BV Verschijning: dinsdag- en vrijdagavond Tel. (0187)471020 Fax (0187)48 57 36 Postbus 8, 3240 AA Middelharnis Langeweg 13, Sommelsdijk ADVERTENTIES EN ADMINISTRATIE: tel. (0187)47 10 20 e-mail: AlgemeenSgebr-devifaaLcom {onder vermelding van 'adv' of 'adm') tarief per mm 0,29; contracttarieven op aanvraag sluiOngstermijn zakelijke advertenties: maandag en donderdag 14.00 uur slulttngstermljn overlijdensberichten: dinsdag en vrijdag 8.30 uur voor foutief geplaatste advertenties als gevolg van onduidelijke advertentie opdrachten of telefonisch opgegeven advertenties kan de uitgeverij niet aansprakelijk worden gesteld. Advertentie-acquisitie: A. J. van der Velden, 06-50448359 REDACTIE: hoofdredacteur: J. Villerius, tel. (0187)47 10 22. email: J.ViIlerius@gebr-dewaal.com Plaatsing van ingezonden berichten kan zonder opgaaf van redenen worden geweigerd. ABONNEMENTEN: Per kwartaal 9,50 Per halfjaar €18,50 Per jaar 36,00 Abonnementen zijn bij vooruitbetalmg en worden automatisch verlengd. Opzeggingen schriftelijk vóór 30 november. Wijzigingen graag twee weken voor deze Ingaan doorgeven. REKENINGNLIMMERS: postbank 167930 rabobank Middelharnis 342001108 Mei een voldaan gevoel sloot het ziekenhuispersoneel vorige week hel jaar 2004 af met een flesje champagne. plastische chirurgie, de klinische orthopedie en het specialisme longziekten in het zieken huis kunnen worden geïntroduceerd. Ook wat betreft de medische apparatuur waarover het ziekenhuis beschikt, zal er in 2005 veel gebeuren. Het ziekenhuis maakt momenteel gebruik van een mobiele MRI scan en een mobiele hartkatheterisatie- kamer. 'Mobiel' betekent in dit verband dat zowel de MRI scan als de hartkatherisatieap- paratuur geplaatst zijn in speciaal hiervoor gebouwde opleggers, die iedere week ver schillende Nederlandse ziekenhuizen bezoeken. De vraag naar zowel hartkatheri- saties als MRI scannen in het ziekenhuis is de afgelopen jaren echter explosief geste gen. De afgelopen maanden heeft het zie kenhuis daarom eigen apparatuur voor het verrichten van hartkatheterisaties aange schaft. De 'eigen' hartkatheterisatiekamer is vanaf 10 januari 2005 operationeel. In verband met de groei in cardiologische activiteiten zal in 2004 zo mogelijk ook een derde cardioloog worden aangetrokken. Binnenkort wordt ook overgegaan tot de aanschaf van een MIDDELHARNIS - woensdag 5 januari, 19.30 uur, ds. J.W. Verweij. OUDDORP - woensdag 5 januari, 19.30 uur, ds. J.S. van der Net. In de Hervormde kerk te Middelharnis werd 10 december een Kerstconcert gegeven. De organisatie ervan was in handen van het Christelijk gemend koor 'Vox Humana', onder leiding van Peter Burger. Medewer king werd verleend door het Krimpens Mannenkoor, terwijl ds. Burger een medita tie hield. Zoals van te voren was aangekon digd, zou op deze avond een collecte wor den gehouden voor Reinout van Heiningen, die als zendingswerker in Zuidoost Azië werkt. Welnu, op deze avond kan met veel genoegen worden teruggezien. De koren hebben prachtig gezongen, het kerstevan gelie mocht door alles heen klinken, maar ook was de opbrengst van de collecte ver rassend. De heer Van Wageningen, voorzit ter van Vox Humana, overhandigde het prachtige bedrag van 550 aan de heer Van Heiningen, die namens Reinout hartelijk bedankte voor het initiatief en de prachtige opbrengst. 'eigen' vaste MRI scan. Naar verwachting zal de plaatsing hiervan medio 2005 plaats vinden. Een groot voordeel voor de patiën ten is dat het dan in principe mogelijk is om iedere dag van de week hartkatheterisaties en MRI onderzoek te verrichten. Wachtlijs ten voor deze onderzoeken zullen dan tot het verleden behoren. De groei in activiteiten van het ziekenhuis creëert ook problemen: er is een voortdu rend en groeiend tekort aan ruimte in het ziekenhuis en parkeerruimte rondom het ziekenhuis. De polikliniek in Hellevoetsluis wordt mede daarom momenteel verbouwd en daarmee fors uitgebreid. Het nieuwe polikliniekgebouw, dat ongeveer tweemaal zo groot is als het huidige gebouw, zal in het voorjaar van 2005 worden geopend. Daar mee zal de druk op de gebouwen en par- keeiTuimte in Dirksland, naar men hoopt, tijdelijk iets afnemen. De directie bezint zich intussen op een meer structurele oplos sing van het ruimteprobleem in Dirksland en zal medio 2005 een voorstel voor een lange termijnoplossing presenteren. In sportcentrum 'De Eendraght' aan de Sportlaan te Hellevoetsluis wordt zaterdag 8 januari weer de maandelijkse vlooien markt gehouden. Dat de Hellevoetse vlooi enmarkt in een behoefte voorziet, blijkt elke keer weer uit de overweldigende belang stelling die ervoor bestaat, zowel bij de bezoekers als bij de deelnemers. Vele tien tallen standhouders zien telkens weer hun overtollige goederen van eigenaar verande ren. De vlooienmarkt, al jaren enorm populair, is geen markt zoals ieder welhaast kent, maar een markt waar paiticulieren hun overtollige spulletjes aan de man kunnen brengen. Ook verenigingen maken veelvul dig gebruik van dit soort markten, bijvoor beeld om restanten van hun eigen rommel markten, fancy fairs, etc, te slijten. Particu lieren die vanuit hun hobby dingen vervaardigen of bijvoorbeeld een verzame ling op willen ruimen, kunnen ook inschiij- ven voor een plaats op de vlooienmarkt. Op de vlooienmarkt kunnen alleen particu liere standhouders geplaatst worden, die hun overtollige goederen willen verkopen. Bedrijfsmatig mogen dus geen goederen worden verkocht. De vlooienmarkt is voor het publiek geo pend van 9.00 tot 14.00 uur, de toegangs prijs bedraagt 1,50 per persoon. MIDDELHARNIS - In enige van onze vorige edities plaatsen we foto's van vier en zelfs vijf generaties van enkele families. Nu blijkt deze bijzonderheid meer voor te komen: ook de heer Kooijman uit Middelharnis bracht een foto naar de redactie met vier generaties Kooijmannen. In het midden op de foto mevrouw Kooijman-van der Veer, geboren in 1932, met achterkleindochter Noëlle, die op 18 oktober 2004 in Boskoop werd geboren. Links de moeder van Noëlle, Sandra den Oude-van der Kooi uit Boskoop en rechts de oma van Noëlle, Ineke van der Kooi-Kooijman, zij is geboren in 1959. In deze rubriel< kunnen lezers hun zegje doen of reageren op hetgeen ze in dit blad gelezen hebben. Inzendingen mogen geen grotere omvang hebben dan ca. 400 woorden. De redactie behoudt zich het recht mor om ingezonden telist in te i<orten of niet te plaat sen. Tevens draagt de redactie geen verantwoorde lijkheid voor de inhoud van wat lezers schrijven. 'n Pracht verhaal uit de ouwe doos, uit de tijd van opa (en Napoleon?), over de ouwe schu- re met 'n uuiegat. Uitleg gevend over dit fenomeen, komt de schrijfster tot de conclu sie dat 'zulke schuren er wel niet meer zullen zijn'. Inderdaad, een unicum! Maar, je weet maar nooit, tante Hanna, waar zo'n ouwe uulegatschure toch nog es opduikt...! We nemen u mee op 'n mooie lentedag en per fiets of met de auto toeren we eens rond door Oosttlakkee. Vanaf de hoofdweg draaien we de Kranendijk op, na ruim twee en een halve kilometer nemen we de tweede weg links, en wat zien we daar.'n Ouwe schure van opa en overgroot opa, eeuwenoud, met in de 'nokke' van de achtergevel 'n uuiegat, van Anno 1780, nog origineel, gaaf en ovaal, zoals 't hoort, met een muurdikte van ca. 45 cm. Ondergetekende weet nog dat in de jaren dertig de kromsnavels in- en uitvlogen. Later is dat veel minder geworden. Deze ouwe schure heeft twee inundaties over leefd, staat mede daardoor iets uit 't lood, maar gaat nog wel een mensenleven mee. Kennelijk gebruikten ze puik materiaal in de 18e eeuw. En voor antiekliefhebbers: een nadere, doch korte, beschrijving van deze overgrootvaderschuur en bijbehorend huis met tuitgevels vindt u in het boek 'Veldna- men en Boerderijen', met harten minnende. Graag wens ik ten slotte alle mensen een gezond en goed 2005 toe. En voor tante Han na: 'n kroes koffie of thee, op 'n ouwe uule- gatstee! G. van Dis Sonranelsdijk SOMMELSDIJK - Postduivenhou- dersvereniging 'De Reisduif' houdt haar jaarlijkse duivententoonstelling dit jaar op vrijdag 7 en zaterdag 8 a.s., in haar verenigingsgebouw aan de Van Gorcumstraat 5 te Sommelsdijk. Alle belangstellenden zijn hartelijk welkom om de tentoongestelde duiven te komen bezichtigen. De tentoonstelling is vrij dag- en zaterdagavond vanaf 19.00 uur geopend. De entree is gratis. De deelnemende leden van de vereniging brengen ieder vier a zes duiven mee. Daar naast kan elke deelnemer nog twee duiven inzetten voor een aparte competitie jaarlin- gen. Voor de hokkenshowcompetitie gaat het om het mooiste viertal. Een viertal bestaat uit twee koppels, een koppel oude duiven en een koppel jonge duiven. Behalve voor de drie mooiste viertallen zijn er ook prachtige prijzen te winnen voor de vier 'schoonsten' onder de oude en de jonge dui ven. Voor de jaarlingencompetitie mogen alleen duiven ingezet worden die geringd zijn met een vaste voetring van het jaar 2003. De deelnemende leden mogen van elk geslacht maximaal één duif inzetten. De schoonste jaarling doffers en de schoonste jaarhng duiven worden gelauwerd met een prachtige prijs. De keuring wordt verricht door een keurmeester van de groep van keurmeesters, de heer H.C. Spiering uit Krimpen aan de Lek. De bonnenverkoop, van bonnen geschonken door prominente en hard spelende liefhebbers uit de regio, is op zaterdagavond rond de klok van 22.15 uur. Het vooraf bieden op de bonnen kan tot 7 jan. a.s. via website www.toppigeons.com. Aanvullende informatie over de bonnenver koop kunt u verkrijgen bij de heer C. Kleijn jr, tel. (0187)483876. OUDE TONGE - De Stichting Welzijns werk Oostflakkee start op woensdag 26 januari een cursus conversatie Duits in het Infocentrum, Bemhardstraat 27 in Oude- Tonge. De cursus bestaat uit 6 lessen, die duren van 19.30 tot 21.30 uur. De lessen zijn gericht op vakantie onderwerpen. Bent u een klein beetje op de hoogte van de Duitse taal, maar kost het wat moeite om het te spreken, dan is dit vast iets voor u! De lessen worden gegeven door dhr. Van Renswoude. De deelnamekosten bedragen 25,00 voor 6 lessen, inclusief koffie. U kunt zich aanmel den tot 19 januari bij de SWO, tel.: (0187) 641344. De Christelijke Vrouwenbond afd. Middel harnis/Sommelsdijk nodigt u uit voor haar bijeenkomst op dinsdag 11 januari a.s. om 14.30 uur in verenigingsgebouw 'De Hoek steen' aan de Ring te Middelharnis. De heer Van Kempen hoopt dan dia's te laten zien over Indië. Allen hartelijk welkom. Voor vervoer kunt u bellen naar Taxi op Maat. Voordat de heer Boogaard zijn openingsrede begon, verzocht hij de aanwezigen op te staan om de, overledenen van dit jaar, de heer J de Mik, de heer J. Hoffman en mevrouw van Zetten, met enkele ogenblik ken stilte te herdenken. De voorzitter ging tijdens zijn openingsrede in op de bedreigin gen van het terrorisme, met name in de zee havens, waar de binnenvaart zijn lading moet laden en lossen. Men kan niet zomaar meer aan de wal stappen zonder aan allerlei veiligheidsregels te hebben voldaan; ook de auto op de wal zetten, op je laad- of los plaats, wordt steeds moeilijker. Een ander punt is het doorrekenen van plannen voor verbetering van de vaarwegen; dit gebeurt door het Centraal Plan Bureau. Soms wordt van tevoren al berekend dat iets niet uitkomt of te duur is, maar de Betuwelijn lag er bij voorbeeld al vóórdat er gerekend werd. De voorzitter zei ook dat de afdeling Goeree- Overflakkee van 'Schuttevaer' de vinger aan de pols houdt als het gaat over de havens op het eiland; die moeten volgens het bestuur voor de beroepsvaart toegankelijk blijven. De notulen van het vorige jaar werden door de secretaris voorgelezen en door de verga dering goed gekeurd. De secretaris deed ver volgens verslag van de ingekomen en ver zonden stukken, waarbij enkele voorstellen van vorig jaar nog eens de aandacht kregen, zoals de wijzigingen in het BPR (binnen- vaartpolitiereglement), die inhouden dat er niet meer met spiegels en camera's gewerkt zou mogen worden om de dode hoek van een schip af te dekken. Overigens zijn deze ver anderingen voorlopig weer 'in de ijskast' gegaan, mede door de invloed van Schutte vaer. Elk jaar wordt er een congres gehou den van Koninklijke Schuttevaer, dit jaar in Alphen aan den Rijn, waarvan de secretaris eveneens verslag deed. Eén van de hoogte punten daar was het bezoek van de minister van Verkeer en Waterstaat, die in haar toe spraak aldaar toegaf dat er een tekort is aan onderhoud van vaarwegen en kunstwerken, en dat er door bezuinigingen prioriteiten gesteld moeten worden. Zij beloofde haar uiterste best te doen om hetgeen er is, in ieder geval zo goed mogelijk te onderhou den. Schuttevaer directeur De Vries deed de leden verslag van een enquête waaruit blijkt dat de meeste leden het eens zijn met het gevoerde beleid. Verder liet hij aan de hand van sheets de toekomstige ontwikkelingen zien op het gebied van communicatie met verkeersposten en hoe schippers daar hun voordeel mee kunnen doen. Omdat de Schuttevaer afdeling Goeree- Overflakkee dicht tegen de Zeeuwse regio ligt, maakt ze organisatorisch deel uit van de Regio Zeeland. Daarvan deed de secretaris, de heer Jan de Vries, verslag van wat zich in de regio allemaal afspeelt, onder andere de snelheden van zeeschepen op de Wester- schelde, de afmeer- en overnachtingsmoge- lijkheden, het afzetten van auto's en tal van andere zaken. De penningmeester van de afdeling Goeree- Overflakkee, de heer P. Deurwaarder, gaf een overzicht van de financiële situatie van de afdeling en stelde vast dat, op een enke ling na, alle leden hun contributie betaald hebben, waardoor de financiën op peil blij ven. Vervolgens werden de aanwezigen in de zaal in de gelegenheid gesteld om voorstel len te doen inzake verbetering op nautisch en technisch gebieden, verband houdend met de binnenvaart. Daarbij werden weer diver se problemen aan de orde gebracht, betrek king hebben met ligplaatsen, strenuningen, autosteigers, verlichting op schepen waar door de navigatieverlichting slecht zichtbaar is, enz. Aan het eind van de vergadering las één van de bestuursleden een gedicht voor dat de titel droeg 'De laatste reis'. Tenslotte besloot de voorzitter de vergadering met iedereen te bedanken voor zijn inbreng en wenste hij iedereen een goede jaarwisseling en een gezond 2005 toe. Na de vergadering werd nog een gezellig avondje georganiseerd met een bingo en een verloting, waarbij een buffet, uitstekend ver zorgd door de Grutterswei, zich goed liet smaken. L.J. Bouwens (secretaris) GOEREE-OVERFLAKKEE - De eilande- lijke mannenvereniging 'Gomarus' hoopt donderdag 13 januari a.s. haar volgende ver enigingsavond te houden. De heer M. Wage- naar hoopt dan een inleiding te houden over 'De Ziekentroost'. De vergadering zal wor den gehouden in de Gereformeerde Gemeente te Dirksland. Aanvang: 20.00 uur. Alle leden worden van harte uitgenodigd om deze avond aanwezig te zijn; het bestuur hoopt ook nieuwe leden te mogen begroeten. telt duizenden abonnees en wordt op Goeree-Overflakkee zo goed als huis-aan-huis gelezen! Vrijwilligerswerk doe je voor jezelf én voor een ander. Vrijwilligers werk is leuk, uitda gend, nuttig en leerzaam. In Oostflakkee is in november 2004 het vrijwilligerssteunpunt 't Punt geopend. Daar is veel animo voor. Eind december waren er al 35 vacatures geplaatst; daarvan is een aantal al weer ver vuld. De vacatures komen uit alle hoeken, met zeer uiteenlopende werkzaamheden bij verschillende (sport)verenigingen, bij Uni cef, bij Stichting Podium, bij het Gehandi capte Platform, bij de Zuidwester en nog veel meer. Sommige vacatures vragen een inzet van één uur per week, andere vragen meer, er is keuze genoeg. Alle vacatures staan op de website www.tpunt.nl en zijn verzameld bij het loket van 't Punt, Kenne- dystraat 27 te Oude-Tonge, tel. (0187) 640420. Het jongenskoor, naar Engels voorbeeld, gaat vanaf januari meer mogelijkheden geven voor verschillende niveaus: er is een beginnergroep voor jongens van ongeveer 7 tot 9 jaar. En daarnaast is er de groep voor jongens vanaf 9 a 10 jaar tot wanneer ze de baard in de keel krijgen. De jongens komen zowel van Flakkee als van Schouwen. Lei ding geeft Sietse van Wijgerden. Reeds enkele maanden geleden zijn de jongens begonnen en ze hebben al meegewerkt met het zingen van carrols tijdens enkele kerst concerten. De groepen met jongens van 7 tot en met 9 jaar bestaan uit 4 jongens. Zij krijgen een basisopleiding van 40 minuten per week, waarbij ze veel zingen en tevens een toets- instrument leren bespelen. Op deze manier leren ze de praktijk van het notenschrift op een zeer eenvoudige en speelse manier ken nen én toepassen met het bespelen van een toetsinstrument met behulp van een bepaal de methode. Ook voor deze groepen zijn nog per direct jongens welkom, omdat nü gestart wordt met het begin van de lesmethode. Voordeel van deze aanpak is dat men voor een relatief laag lesgeld zowel de stem ont wikkelt als instrumentale lessen krijgt. Voorwaarde is wel dat men thuis over een, zij het eenvoudig, toetsinstrument beschikt en datje daarop wilt oefenen. Maar ook zijn er oudere jongens welkom voor de andere groep. Juist nu men mee kan werken met de uitvoering bij de twee Pas sionen kan het een extra uitdaging zijn om nü te starten. De groep heeft een vaste oefen tijd op de woensdagmiddag van 16.00 tot 17.00 uur, in Dirksland. Voor deze groep geldt dat men zelf, met behulp van een com puterprogramma, thuis het notenschrift ver der leert beheersen, en dat men, eventueel zelfstandig of met extra lessen, een instru ment leert bespelen, naast de aandacht die men hiervoor krijgt tijdens de koorrepetitie. Niet voor niets hebben jongenskoren in lan den als Engeland een bloeiende en sterke tra ditie: men wordt als het ware spelenderwijs ingeleid in de wereld van het zingen en in die van de klassieke muziek. Het is tevens een buitengewoon goede schoüng: men leert op jonge leeftijd, stapje voor stapje maar uitein delijk grondig, het notenschrift kennen. Heb je belangstelling? Kom dan gewoon een keer meedoen! De jongens moeten alleen wel graag willen zmgen en voldoende hoogte hebben in hun stembereik. Voor meer informatie kan men bellen naar 0187-601 605.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2005 | | pagina 2