LITIE Waterschapshuis overgedragen aan gemeentelijk samenwerkingsverband 0900-8844 www.buijze.nl Nieuwe bibliotheek in oprichting Bingo opbrengst voor Azië Drie eilandelijke gemeenten onder preventief toeziclit vanwege 'financiële problemen' 'Muziek voor Azië' Weikomstdienst in Diriisianci 5251 a.(^' Krimpens Benefietconcert: ISGO wordt eigenaar van ruim en doelmatig gebouw Ook Streekarchief vindt onderkomen Open avond Dirkslands Mannenkoor Ook Floddertje zet zich in voor slachtoffers zeebeving Uw woning of bedrijfspand verkopen? kievit warmte Beter vervoer gewenst voor mensen met een handicap op Goeree-Overflakkee door Adri van der Laan MIDDELHARNIS - Vlak voordat in 2004 de deur werd gesloten, op donderdag 30 december jl., werd het Intergemeentelijk Samenwer kingsverband Goeree-Overflakkee (ISGO) ofHcieel eigenaar van het voormalige Waterschapshuis. De vier eilandelijke gemeenten kwa men in het bezit van het karakteris tieke gebouw aan de Dwarsweg in Middelharnis, met de onderteke ning van de eigendomsoverdracht door scheidend dijkgraaf Goekoop en plaatsvervangend voorzitter van het ISGO burgemeester De Vries van de gemeente Middelharnis, de vertegenwoordiger van het Water schap Hollandse Delta, de heer Van Gordingen, en onder toeziend oog van notaris Benschop. Streekarchief Open avond Dirkslands Mannenkoor De akte Dinsdag 4 januari 2005 77e jaargang nr. 7369 Rotterdam-Rijnmond district De Eilanden Basiseenheid Goeree-Overflakicee Voetgangster gewond na aanrijding MIDDELHARNIS - Een 79-jarige voet gangster uit Sommelsdijk raakte woensdag middag omstreeks half drie gewond bij een aanrijding op het Kerkepad. Een 21-jarige automobilist uit Herkingen wilde plaats maken voor een auto die achteruit reed en deed dat door zelf ook achteruit te rijden. Hierbij zag hij de 79-jarige vrouw over het hoofd. De vrouw liep onder meer een gebro ken arm op en werd door ambulanceperso neel overgebracht naar het ziekenhuis in Dirksland. Inbraak in schuur STAD AAN 'T HARINGVLIET - Zater dagmorgen vroeg werd ingebroken in een houten schuur achter een woning aan de Nieuwstraat. Men heeft een ruit vernield en een cirkelzaag weggenomen. Er wordt een onderzoek ingesteld. Het Dirkslands mannenkoor staat weer aan het begin van een nieuw jaar. Op de woensdagavonden komt er, temidden van alle gebeurtenissen, een groep van circa 100 mannen samen om op een ontspan nende wijze bezig te zijn en te repeteren om met enige regelmaat tijdens diverse zangavonden in de regio Gods Woord te mogen uitdragen middels het gezongen lied. Morgen, woensdag 5 januari, hoopt het mannenkoor weer samen te komen. Er zal worden begonnen met een nieuw repertoi re, hetgeen gebeurt tijdens een open avond. Alle mannen vanaf 16 jaar zijn daarbij welkom om eens te komen luiste ren - bij uitstek een gelegenheid om ken nis te maken, de sfeer te proeven én te pro beren om mee te doen! De avond begint om 20.00 uur in de zaal van de Gerefor meerde Gemeente aan de Mozartsingel te Dirksland. Neem gerust een kennis mee en ervaar hoe fijn het is om met dit enthou siaste koor bezig te zijn. MIDDELHARNIS/SOMELSDIJK - Op de onlangs gehouden bijeenkomst 'Oog voor elkaar' van de Hersteld Hervormde Gemeente Middelhamis/Sommelsdijk, werd het idee naar voren gebracht om een eigen christelijke bibliotheek op te richten. Dit oogstte veel bijval, waarom inmiddels een kleine commissie is gevormd om een en ander in goede banen te leiden. Maar omdat met een lege kas moet worden begonnen, vraagt de commissie uw medewerking. Men is op zoek naar goede christelijk ver antwoorde boeken, zoals romans, theolo- OOLTGENSPLAAT - Heel de wereld is geschokt vanwege de zeebeving in Azië. Hulpverlening, wereldwijd, is onmisbaar. Daaraan wil ook 'Floddertje' - het winkeltje met tweedehands kleding en speelgoed, aan de Noordzijdsedreef- zijn steentje bijdragen en proberen om zoveel mogelijk van onder staande goederen in te zamelen voor de slachtoffers van de zeebeving in Azië: kle ding (dunne kleding i.v.m. de altijd zomerse temperaturen aan de kust van Sri Lanka, dus géén winterkleding), tenten, zeildoek, plas tic zeilen, kookgerei, plastic borden, bekers, slaapmatten, lakens, kussens, dekens, zaklampen met batterijen, kaarsen, melk poeder, speelgoed, schriften en pennen. Alles wat schoon en heel is, is welkom! Dus: kijk wat u hebt en lever het in bij Floddertje; dat kan iedere morgen van 9.00 uur tot 12.00 uur (uitgezonderd zondag). Wel graag voor sorteren en verpakken in plastic tassen en vervolgens in dozen. Ook s.v.p. een lijst toe voegen met daarop de inhoud van de doos (dat scheelt naderhand veel werk!). De verzamelde spullen zullen naar een depot in Bruinisse worden gebracht, waarvandaan de goederen zo spoedig mogelijk naar Umuiden gaan en daarvandaan worden ver scheept naar Sri-Lanka. DIRKSLAND - De Stichting Verenigd in Kracht hield op 30 december in de Victoria- hal een zeer druk bezochte marathonbingo. Meer dan 100 deelnemers namen deel aan dit bijzondere evenement deel. Van 17.00 uur tot middernacht werden er vele rondes gespeeld. Daarbij konden de deelnemers tus sendoor genieten van een gratis heerlijk koud en warm buffet. Gedurende de avond ontstond spontaan het idee om een bijdrage te leveren aan hulp voor de .slachtoffers van de natuurramp in Azië. Daartoe werd een speciale ronde gespeeld, waarvan de opbrengst geheel zal worden overgemaakt op giro 555 van de samenwerkende hulpor ganisaties. De aanwezige deelnemers koch ten extra veel bingo kaartjes voor deze ron de, waarmee men boodschappen kon win nen. Deze speciale bingoronde bracht een bedrag op van 500, hetgeen nog vóór de jaarwisseling werd overgemaakt naar giro 555. Donderdag 11 januari a.s. organiseert de SVIK opnieuw een bingo in de Victoriahal aan de Phillipshoofjesweg, zaal open 19.30 uur, aanvang 20.00 uur. gie, (kerk)geschiedenis, literatuur, jeugd- en kinderboeken, enz., enz. Wilt u de pas opgerichte bibliotheek steunen en heeft u boeken beschikbaar, dan kunt u één van de onderstaand telefoonnummers bellen: voor Dirksland (0187) 602879. voor Middelhar- nis/Sommelsdijk (0187) 482205, voor Stad aan 't Haringvliet (0187) 612306 en voor Oude-Tonge (0187) 643200. Ook wordt nog een aantal vrijwillig(st)ers gezocht dat, wanneer het zover is, wil helpen met de uit leen. Ook hiervoor kunt u naar één van bovenstaande nummers bellen. Slechte economische ontwikkelingen, lagere uitkeringen uit het Gemeente fonds en voorgenomen herindelingen hebben er toe geleid dat in 2004 meer gemeenten onder preventief begro- tingstoezicht zijn gesteld. In totaal zijn er 29 zogenaamde preventieve gemeenten in 2005. Dat zijn er 10 meer dan in 2004. Onder deze gemeenten zijn Oostflakkee, Middel- harnis en Dirksland. Zuid-Holland kent totaal 86 gemeenten. Het college van Gedeputeerde Staten is op grond van de Gemeentewet belast met finan cieel toezicht op de begroting van de gemeenten. Het gaat om globaal toezicht. De gemeenten zijn zelf verantwoordelijk voor een gezonde begroting. De provincie ziet er op toe dat gemeenten niet zodanige financië le risico's nemen dat zij in een financieel uit zichtloze situatie geraken waardoor ze zijn aangewezen op steun van het rijk. Uiteenlopende oorzaken In 11 gevallen (in 2004 betrof dit maar zeven) is preventief toezicht ingesteld, omdat er 'financiële problemen' aan het ont staan zijn. Dit betreft Boskoop, Nieuwkoop, Ouderkerk, Schoonhoven, Jacobswoude, Rijswijk, Albrandswaard, Bergschenhoek, Dirksland, Middelhamis en Oostflakkee. De financiële problemen van de preventieve gemeenten hebben verschillende oorzaken. Zo hebben gemeenten in veenweidegebie- den te kampen met een slechte bodem en extra hoge kosten voor beheer en onderhoud van de openbare ruimte, maar ook de gevol gen van de Wet Werk en Bijstand en de slechte economische situatie is van invloed. Sommige andere begrotingen voldoen niet aan de voorgeschreven wettelijke criteria (geen sluitende begroting of bezuinigen niet op tijd gereahseerd) en konden daarom niet worden goedgekeurd. In zes gevallen, Waddinxveen, Midden- Delfland, Voorschoten, Zoetermeer, Bemis- se en Zwijndrecht is preventief toezicht ingesteld, omdat de begroting niet binnen de wettelijk vastgestelde termijn (voor 15 november 2004) is ingediend. Het aantal gemeenten dat vanwege een termijnover schrijding onder toezicht is gesteld bedroeg over 2004 overigens nog twee. Preventief toezicht vanwege herindeling De zes gemeenten Katwijk, Rijnsburg, Val kenburg, Sassenheim, Voorhout en War mond, en de Hoeksche Waardse gemeenten, Binnetmiaas, Cromstijen, s'-Gravendeel, Korendijk, Oud-Beijerland en Strijen, staan onder preventief toezicht omdat zij betrok ken zijn bij gemeentelijke herindelingen. De wet schrijft bij herindeUng preventief toe zicht voor. Makelaarskantoor Tamboer beëdigd niakclaar/taxalcur. lid NVM OI87-476.'i55 Industrieweg 44 3241 MA Middelhamis Tel.: (0187) 482609 E-mail: info@kievttwarmte.nl www.kievitwaraite.nl KRIMPEN AAN DEN USSEL - Zaterdag 8 januari 2005 om 20.00 uur, zal in 'De Ark' aan de Burgemeester Aalberslaan 41 te Krimpen aan den IJssel, een benefietconcert worden gegeven waarvan de totale opbrengst zal gaan naar Giro 555 van de 'samen werkende hulporganisaties' voor de slachtoffers van de aardbeving in Azië. Het initiatief voor dit concert kwam uit het gezin van organist-dirigent Everhard Zwart. De beelden die de televisie toonden, riepen om actie. Iedereen wil wel wat geven, maar als men er nu eens een geweldig concert voor terugkrijgt...? Al snel werd het idee enthousiast gesteund door de voorzitters van Zwarts beide koren en binnen een uur was de opzet van de avond rond. Bijna iedereen die werd uitgenodigd wilde graag meewerken aan dit muzikale initiatief om veel geld bij elkaar te musiceren voor de ontelbare slacht offers in het getroffen gebied. Er kwamen zelfs aanvragen om mee te mogen doen aan dit bijzondere optreden. Aan het benefiet concert 'Muziek voor Azië' wordt o.a. mee gewerkt door Christelijk mannenkoor 'De IJsselzangers' en Gemengd koor 'River Voi ces' o.l.v. Everhard Zwart, pianist Arie de Korte, het Jeugdorkest- en de Mallet en Per cussie Band van de Krimpense Muziekver eniging 'Concordia' en de bekende zangeres Glenda Peters. De organisatie vindt het geweldig dat alle medewerkers dit geheel belangeloos willen doen. De toegang voor het concert is gratis, maar neemt u toch (veel) geld mee want er wordt een collecte gehouden. De opbrengst daarvan zal aan het eind van de avond bekend worden gemaakt. Iedereen is van harte welkom. De deuren van 'De Ark' gaan om 19.15 uur open. Het vervoer voor mensen met een handicap is slecht geregeld in de regio Rijnmond Zuid. Dat is de mening van het platform Gehandicaptenbeleid Goeree-Overflakkee en de ouderenor- ganisatie AN60 (2 afdelingen), zoals verwoord in de brief die op 8 decem ber is gestuurd aan de wethouders van welzijn in alle gemeenten op Goeree- Overflakkee. Met de brief willen het platform en de oude- renorganisatie de aandacht van de gemeen tes vragen voor de slechte vervoerssituatie van mensen met een handicap in Rijnmond Zuid. Samengevat luiden de klachten als volgt: - Het openbaar vervoer op de eilanden is slecht toegankelijk en nauwelijks te gebrui ken voor mensen met een handicap. Boven dien worden er als gevolg van bezuinigingen steeds meer lijnen geschrapt. - Gemeenten zijn alleen verantwoordelijk voor het vervoer van mensen met een handi cap binnen de vijf vervoerszones. Gezien het uitgestrekte gebied van de eilanden komt men daar al snel overheen wanneer men een keer naar Rotterdam moet. - ledere gemeente heeft voorts zijn eigen vergoedingssysteem, lang niet altijd toerei kend voor mensen met een handicap. - Buiten de vijf zones is het landelijk ver voersysteem Valys beschikbaar voor men sen met een handicap, echter met een heel beperkt budget, volstrekt ontoereikend voor de gemiddelde vervoersbehoeften van iemand met een handicap. De hierboven genoemde organisaties zijn van mening dat de gemeenten in Rijnmond Zuid de handen ineen moeten slaan om tot een regionaal dekkend vervoerssysteem voor mensen met een handicap te komen. Daartoe zal op 3 februari 2005 een werkcon ferentie worden gehouden, waarvoor alle gemeenten, patiëntenverenigingen, vervoer ders en provincie worden uitgenodigd. Al geruime tijd behartigd het ISGO verschil lende zaken van de vier gemeenten op Goe ree-Overflakkee. Als uitvoerende taken heeft het ISGO onder andere het eilandelijke milieubeleid, de afvalinzameling en de ver keersveiligheid. Wanneer de gemeenten het eens worden over verdere eilandelijke samenwerking zullen nog meer taken door het ISGO worden overgenomen. De behui zing aan de Langeweg in Middelhamis werd door de taakuitbreiding te klein en daarom waren de vier gemeenten driftig op zoek naar een ander onderkomen voor de 27 amb tenaren. Toen bleek dat door het samengaan van verschillende Waterschappen het Waterschapshuis in Middelhamis leeg zou komen te staan, zijn de eilandelijke bestuur ders in onderhandeling gegaan over de aan koop van dit gebouw. De onderhandelingen slaagden en daarom kon donderdag officieel de eigendomsoverdracht worden onderte kend. De inventaris en de medewerkers van het ISGO waren tijdens de ondertekening al ver huisd en zo konden de aanwezige eilandelij ke bestuurders en ambtenaren uitgebreid het voormalige Waterschapshuis en nu het nieu we onderkomen van het ISGO bezichtigen. De ambtelijk secretaris van het ISGO, de heer A.R. Slijkhuis, noemde het pand "mooi, met representatieve mimtes". De ambtena ren hebben er alle mimte om hun werkzaam heden uit te voeren. Naast de 27 ISGO-ers, werken er ook drie medewerkers van de pre ventieafdeling van de brandweer, zeven medewerkers van de nieuwe organisatie van het Openbaar Onderwijs op Goeree-Over flakkee en drie ambtenaren die zorg dragen voor het Streekarchief. Onder toeziend oog van notaris Benschop zeilen Je betiokkenen bun handtekening onder de akte, waarin de overdracht van het gebouw van Waterschap naar ISGO wordt beschreven. (foto: Adri van der Laan) In het gebouw waren weinig verbouwingen noodzakelijk. Wel dient de 'bunker" voor het Streekarchief te worden uitgebreid. Deze uitbreiding is noodzakelijk omdat het totale archief van de eilandelijke gemeenten en van het Waterschap in het nieuwe Streekar chief worden ondergebracht. Streekarchivaris Jan Both, de archivaris van het Waterschap Jans Hoving en de gemeen tearchivaris van Oostflakkee Maarten Bosch, die samen het archief zullen beman nen, hebben nog veel werk te doen want ze streven ernaar om het archief vóór de zomer van dit jaar toegankelijk te maken voor een breed publiek. Naast de archieven van de vier gemeenten en het waterschap hopen ze ook archieven onder hun beheer te krijgen van andere instellingen en vereniging en de archieven van bedrijven. In verschillende gemeenten werden de archieven niet volgens de regels bewaard, daarom zullen zij in de toekomst worden ondergebracht in een cen traal archief. In Middelhamis gebeurt dit onder ideale omstandigheden voor wat betreft de temperatuur en de luchtvochtig heid. Als later dit jaar alle archiefzaken op microfilm of digitaal zijn vastgelegd, zullen ook particulieren - op afspraak - het archief in kunnen zien; hiervoor zal een speciale stu diezaal worden ingericht. Verder is het de bedoeling van de archivarissen om ook vrij willigers in te schakelen om evenementen te organiseren die betrekking hebben op het verleden. Dijkgraaf Goekoop (midden), de heer Slijkhuis passende plaats voor het schilderij van (links) en burgemeester De Vries zoeken alvast een Koningin Beatrix, (foto: Adri van der Laan) Op zondag 9 januari is er in de PKN (her vormd) te Dirksland weer een welkomst- dienst. Dit is een laagdrempelige kerkdienst, waarin gasten bijzonder welkom zijn. Ieder een die het jaar 2005 wil begiimen met een ontmoeting met God wordt van harte uitge nodigd hierbij aanwezig te zijn. De dienst begint om 10.00 uur, de voorganger is domi nee Van Meijeren, het thema is: God ont moeten. Muzikale medewerking wordt ver leend door organist de heer K. Kieviet en door praiseband 'Image'. Het Dnkslands mannenkoor staat weer aan het begin van een nieuw jaar. Op de woens dagavonden komt er, temidden van alle gebeurtenissen, een groep van circa 100 mannen samen om op een ontspannende wijze bezig te zijn en te repeteren om met enige regelmaat tijdens diverse zangavon den in de regio Gods Woord te mogen uit dragen middels het gezongen lied. Morgen, woensdag 5 januari, hoopt het man nenkoor weer samen te komen. Er zal wor den begomien met een nieuw repertoire, het- Nadat de vereiste akte was ondertekend, sprak scheidend Dijkgraaf Goekoop de aan wezigen toe. Volgens hem heeft het even geduurd voor dat de Verenigde Vergadering besloot tot verkoop van het Waterschaps huis, maar het was hem opgevallen dat nie mand van de bestuurders vroeg of de prijs die het ISGO voor het gebouw betaalde "niet een beetje te laag was". Ruim tien jaar gele den verliet het Waterschap het kantoor aan de Langeweg in Middelhamis, waarna het ISGO de plaats van het Waterschap innam en nu herhaalt de geschiedenis zich: het Waterschap vertrekt naar Dordrecht en het ISGO neemt het gebouw over. Gekscherend vroeg Goekoop zich af "of het ISGO in de toekomst ook het onderkomen in Dordrecht over zal nemen..." Hij verklaarde altijd met veel plezier in het gebouw te hebben gewerkt en hij sprak de wens uit dat het ISGO de wapens van de oude polders, die in de grote vergaderzaal aan de wand zijn bevestigd, ook in de toekomst op hun plaats zal laten. Ook sprak Goekoop de wens uit dat er een passende naam zal worden gevon den voor het gebouw van het ISGO. Vervol gens bood hij het ISGO een schilderij van Koningin Beatrix aan, geschilderd door Suzanne Offereins uit Middelhamis, wat door de heer Slijkhuis in dank werd aan vaard. Vice-voorzitter van het ISGO, burgemeester De Vries, zei donderdag wat gemengde gevoelens te hebben. Aan de ene kant was zij wat treurig omdat het Waterschap Goeree- Overflakkee verlaat, maar aan de andere kant was zij blij dat het ISGO het Water schapshuis kon betrekken. Zij verzekerde dat de discussies niet eenvoudig waren geweest, voordat de vier gemeenten op één lijn zaten en besloten kon worden tot aan koop van het Waterschapshuis. Ook zal in het gebouw de eilandelijke samenwerking meer gestalte moeten krijgen. Burgemeester Stoop van de gemeente Dirks land verklaarde dat de stmctuur voor de eilandelijke samenwerking nu klaar is. "Het gaat er nu om hoe de gemeenten hier inhoud aan geven". Bij Stoop was geen treurnis om het verdwijnen van het Waterschap. "Wij zijn niet waterschaploos en ik verheug me op een even goede samenwerking met het nieu we Waterschap Hollandse Delta", zo schet ste Stoop zijn vertrouwen in de toekomst. Verder sprak hij de wens uit dat het ISGO zich maximaal zal inzetten voor de eilande lijke samenleving. "Het resultaat van deze inzet zal door de burgers worden gezien!" De heer Slijkhuis van het ISGO dankte allen die aan de verhuizing van het ISGO hebben meegewerkt. Hij verzekerd dat er binnen het ISGO in de toekomst zal worden nagedacht over een passende naam voor het gebouw. Op vrijdag 18 februari zal Commissaris van de Koningin Franssen officieel de ingebruik neming van het nieuwe gebouw bijwonen. INKOMENS- EN VERMOGENSPLANNING geen gebeurt tijdens een open avond. Alle mannen vanaf 16 jaar zijn daarbij welkom om eens te komen luisteren - bij uitstek een gelegenheid om kennis te maken, de sfeer te proeven én te proberen om mee te doen! De avond begint om 20.(X) uur in de zaal van de Gereformeerde Gemeente aan de Mozartsin gel te Dirksland. Neem gemst een kennis mee en ervaar hoe fijn het is om met dit enthousiaste koor bezig te zijn.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2005 | | pagina 1