Nieuws Reuma kent routes Gecontroleerd vuur tijdens nieuwjaarsnacht Dirksland Adverteren kost geld, niet adverteren kost meer Dolle donderdag in Dirksland! Hondenpoep Gemeente Dirksland Mijmeriengen: 'Ut wiengkeltje van mun opoe' Ouddorp uit de kerken iReumalijn Nimwegen Reklame -«(oi87)48 75 57 Druk werk EIIAUDBI-raEUWS Ruim twintig procent consumentenvuurwerk gevaarlijlc Drukkerij Gebr. de Waal Ingezonden: Ingezonden: Wat een mooi eiland...! z hj e J-Jf: ]j r r J:-: d Ruim twintig procent van het consumenten- vuurwerk is gevaarlijk voor de consument. Dit blijkt uit een onderzoek van de Vliegende Brigade Vuurwerkbesluit van de VROM- Inspectie naar de stabiliteit, lontvertraging en samenstelling van vuurwerk. De Vliegende Brigade heeft de afgelopen vier maanden samen met het NFI (Nederlands Forensisch Instituut) bij TNO de veiligheid en kwaliteit van consumentenvuurwerk getest. De Vlie gende Brigade heeft de gevaarlijke partijen vuurwerk uit de handel gehaald. StabiUteit Lontvertraging Samenstelling M bellen Drukwerk nodig? kan het U leveren! Telefoon (0187) 471020 ^*- 0900-2030300 Zernikeweg 51 Middelhamis <^3m 06 26 368 886 Vanaf rotonde, na FORMIDO rechts, na 300 mtr. links In goede banen Oproep ,V\C ^-JJ Wie schrijft er meer van en over Flakkee Huw e Ujkskaa rten geboortekaartjes of jubileumkaarten D.V. donderdag 30 december vanaf 9.00 uur PAGINA 4 '':MM<i0^^tr!^^'Wit^iSi WOENSDAG 29 DECEMBER 2004 De Vliegende Brigade is een landelijk samenwer kingsverband van de VROM-Inspectie en de provin cies. De brigade heeft de afgelopen maanden vooral gekeken naar de stabiliteit van vuurwerk. De onder zochte artikelen zijn onder meer de zogenaamde Flo werbeds, mini-cakeboxen of multischots. Dit vuur werk schiet - als het goed gaat - de lading in zes tot tien schoten verticaal weg. Ruim twintig procent van de onderzochte monsters bleek instabiel en viel om. De gevaren van het omvallen van dit soort vuurwerk kunnen groot zijn voor de consument. Bij het onder zoek zijn namelijk gevallen geconstateerd waarbij de lading in een cirkel van meer dan 25 meter wordt 'uit geworpen' en vervolgens uiteenspat met een voelbare drukgolf en brandende delen. Het vuurwerk is daarnaast ook onderzocht op lontver traging. Vuurwerk moet minimaal drie en maximaal acht seconden nadat het is afgestoken, afgaan. Gaat het vuurwerk eerder af, dan kan dit tot ernstig letsel leiden. Het vuurwerk gaat bijvoorbeeld af vóórdat het is weggegooid. Als het vuurwerk na acht seconden nog niet afgaat, kunnen mensen denken dat het niet werkt en het proberen opnieuw aan te steken. Bij het oppakken kan het dan alsnog afgaan. Ook de samenstelling van het vuurwerk is gecontro leerd. Zo is gekeken of er verboden stoffen, zoals perchloraat in het vuurwerk zitten. Perchloraat is een milieubelastende stof, die in Nederland niet mag wor den gebruikt in vuurwerk. Daarnaast is ook de hoe veelheid kruit in het vuurwerk gewogen. Teveel kruit, kan ernstig letsel en schade aanrichten. Ook hierbij zijn afwijkingen geconstateerd. Een andere taak van de Vliegende Brigade is de con trole op de invoer en opslag van vuurwerk. Samen met handhavingspartners, zoals de politie, wordt eveneens op illegaal vuurwerk gecontroleerd. Er wordt name lijk nog steeds illegaal vuurwerk in het buitenland gekocht en naar Nederland gebracht. Vaak gaat het hier om zéér gevaarlijk vuurwerk, zoals de verboden strijkers en lawinepijlen. Het verhandelen en opslaan van dit illegale vuurwerk kan anoniem worden gemeld door 'M" te bellen (0800-7000). Meer info Meer informatie is te vinden in 'Dossier Vuurwerk' (achtergrondinformatie over het vuurwerkbeleid) via website http://www.vrom.nl/vuurwerk. of in 'Consument en veiligheid' (tips over veilig omgaan met vuuwerk) via website http://www.veiligheid.nl. PROTESTANTSE KERK IN NEDERLAND Beroepen te Delft (Ev. Luth. Gem.), ds. T.S. Smit te Makkum, die dit beroep heeft aangenomen; te Goor, ds. M.G. Fernhout te Veere; te Hendrik Ido Ambacht (herv. wijkgem. Elim), ds. A.J. Mensink te Emst; te Nieuwe Tonge i.s.m. Herkingen (herv.), ds. J. Maas te Wekerom; als pred. bijz. opdracht (g.v. MFI Rent- ray Flevoland te Lelystad), ds. C.W. Smit te Wilp; te Waalwijk (geref.), kandidaat O.O. Grevink te De Bilt. Aangenomen naar Eindhoven (wijkgem. Morgen ster en Emmaüs), ds. G.J. van Pijkeren te Doom; naar Papendrecht (geref.; De Morgenster), kandidaat A.N. Driebergen te Katwijk a/d Rijn. Bedankt voor Huizen (herv.; wijkgem. Oude Kerk West), ds. J. Geene te Katwijk aan Zee; voor Scher- penzeel (herv.), ds. J.C. Schuurman te Ridderkerk. HERSTELD HERVORMDE KERK Bedankt voor IJsselmuiden-Grafhorst, ds. (dr.) P. de Vries te Elspeet. GEREF. KERKEN (VRIJG.) Beroepen te Almkerk-Werkendam, kandidaat A. van der Lugt te Ermelo. Aangenomen naar 's-Hertogenbosch, ds. G. Zomer Jzn. te Amersfoort-Hoogland; naar Surhuisterveen (pt), kandidaat G. Roorda te Kampen, die bedankte voor Hengelo (2e predikantsplaats) NED. GEREF. KERKEN Beroepen te Zwolle (Zuiderkerk), ds. E.A.W. Mouissie te Rotterdam-Overschie. CHR. GEREF. KERKEN Aangenomen naar Putten, ds. G. van Roekei te Hui zen. Bedankt voor Sliedrecht (Eben Haëzer), ds. M.J. Kater te Zeist. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Beekbergen en te Sint Annaland, ds. D. de Wit te Nieuw Beijerland, die bedankte voor Bors- sele; te 's-Gravenzande, ds. B. van der Heiden te Alblasserdam, die bedankte voor Nieuwdorp; te Veenendaal, ds. P. van Ruitenburg te Chilliwack (Can.). Bedankt voor Oudemirdum, ds. A. Vermeij te Elspeet; voor Ridderkerk en voor Wolfaartsdijk, ds. M. Karens te Werkendam; voor Rilland-Bath, ds. M.Golverdingen te Boskoop; voor Rotterdam-Zuid- wijk, ds. H. Hofman te Waarde. SOMMELSDIJK Waar moet je voor wat zijn ais je reuma hebt? Bij wie moet je aankloppen voor dat-en-dat of voor zus-en-zo? Bij de Reumalijn kennen ze de routes die iemand met reuma kan bewandelen om zo goed mogelijk met de ziekte om te gaan. Of met de maatschappelijke gevol gen ervan. Hebt u zelf reuma? Heeft iemand in uw omgeving reuma? Belt u gerust. Bij de Reumalijn fun geren ze graag als wegwijzer. U kunt ook kijken op www.reumalijn.nl Voor al uw vragen over reuma maandag t/m vrijdag 10 -16 uur 0,10 pmj Voetbalvereniging OFB heeft haar complex aan de Sportlaan in Ooltgensplaat. Op het complex wordt de voetbalsport bedreven. Wij zijn in het bezit van twee velden waar jong en oud deze teamsport beoefenen. Tot onze grote ergernis komt het regelmatig voor dat er hondenpoep op het veld ligt. Dit stoort ons verschrikkelijk. Regelmatig lopen sommige inwoners van Ooltgens plaat hun dierbare huisgenoot op het complex uit te laten. Wanneer men deze inwoners er op aan spreekt dat zeggen ze steevast "dat doet mijn hond niet". Onlangs was de jeugd aan het trainen. Een jeugdlid nam een sliding om de bal te bemachtigen en gleed door zo'n verse hoop heen. Dit is een recent voor beeld maar het komt regelmatig voor. Hoe zou u het vinden als u tijdens het sporten met zo'n stinkende hoop in aanraking komt. Zou u dit prettig vinden? Neen. En wij ook niet. Vandaar deze oproep. Door dit recente voorbeeld zijn wij genoodzaakt om via de media ons hart te luchten. Ondanks het plaat sen van borden met daarop aangegeven dat het geen hondentoilet is, kampen wij nog steeds met dit pro bleem. Honden kunnen niet lezen maar wij ver wachten dit wel van de hondeneigenaren. Wij zijn een klein dorp en ons kent ons. Wij hopen dat deze oproep via de media duidelijk is en dat de hondenbezitters die dit veroorzaken daar goed notie van nemen. Want nogmaals; ons kent ons. Met dank voor plaatsing, Bestuur v.v. OFB., Ooltgensplaat Via één van onze lezers ontvingen we, aangebo den ter plaatsing, een brief van een oud-Menheer- senaar, die inmiddels al weer jaren in Australië woont. Afgelopen zomer was hij echter weer op het eiland, en schreef daar het volgende over: Tot deze conclusie kom ik tijdens mijn bezoek en verblijf op Goeree-Overflakkee, afgelopen zomer. Middelhamis is mijn geboorteplaats, waar ik woon de tot mijn vertrek naar Australië, in 1966. Familie bezoek bracht me menigmaal terug op Flakkee. Ahijd vind ik het fijn om over het eiland te gaan, bekende plaatsen te bezoeken, alles weer te zien en in me op te nemen. Het mooie polderlandschap en de dijken met aangeplante boomgroepen, de vele kleu ren op de velden van landbouwgewassen en bloe menteelt, gorzen en weerden, ja veel natuurschoon. Ondanks de vele veranderingen door de jaren heen is er toch nog veel aanwezig van het dorpsleven, zoals een vriendelijke groet van mensen die met niet en kent, als men door het dorp loopt of fietst. Ook de dorpskernen van de plaatsen zijn heel mooi. Huizen en gebouwen waarvan men eerder dacht om ze af te breken, zijn nu mooi en goed gerestaureerd, tot behoud van het dorpskarakter. Ook is er nu, zowel voor bevolking als bezoekers, meer te doen op het eiland. Er is een grote mate van recreatie, en er is nog rust te vinden, ook op zondag, wat te waarderen is. Zelf woon ik ook in een mooi land. Momenteel heb ik hier een vriendin uit Middelhamis op bezoek. Maar ook zij zegt over Flakkee: wat een mooi eiland! Een vriendelijke groet aan allen die ik mocht ont moeten tijdens mijn bezoek aan Flakkee, Han Verhage 16 Rosewood Place Runcorn Qld 4113 Australia "*•>»■*,•-:.•■ ^*V1'/* Heldere spelregels. Die hanteert de gemeente Dirksland de komende nieuwjaarsnacht om de uitwassen en onrust van vorig jaar te voorkomen. De spelregels komen er kort gezegd op neer dat in de kernen Dirksland en Herkingen op een vaste ple gestookt mag worden. Uiteraard gelden daarbij enkele voorwaarden. "Vorig jaar hebben we in de nieuwjaarsnacht behoorlijk wat onrust gehad in Dirksland", zegt burgemeester S. Stoop. "Er is ons veel aan gelegen om te voorkomen dat het dit jaar weer die kant op gaat. De gebeurtenissen van de vorige nieuwjaars- nacht hebben veel schade met zich meegebracht. Directe schade omdat we bijvoorbeeld het wegdek moesten herstellen, maar ook indirecte schade vanwege de urenlange inzet van brandweermensen en personeel van onze afdeling weg- en waterbouw. In totaal ging het om ongeveer 20.000 euro. Geld, dat we veel beter kunnen besteden aan andere dingen, aan de subsidie van verenigingen bijvoorbeeld." Naast de materiële schade noemt de burgemeester de psychologische en emo tionele schade, die medewerkers van hulpverlenende instanties opliepen. "De politie en de brandweer werden belemmerd hun werk te doen en dat leidde tot veel irritatie en frustratie. Laten we verder niet vergeten dat het imago van onze gemeen te ook te lijden heeft gehad van al die onrust." Om de nieuwjaarsnacht in Dirksland In goede banen te leiden, wilden Burgemeester en Wethouders een evenement orga niseren in de sporthal. "Een feest met muziek, consumpties en een gecontroleerd vuur op de parkeerplaats, vergelijkbaar met het feest dat de laatste jaren in Melissant wordt gevierd en daar ook nu zal plaatsvinden. Zo'n evenement kan een mooi alternatief zijn om elkaar in een feestelijke ambiance te ontmoeten en vanuit het oogpunt van het handhaven van de open bare orde is het ook een goede optie.Een meerderheid van de gemeenteraad zag zo'n evenement - vooral om financiële redenen - echter niet zitten. "Dat is een politieke realiteit", zegt burgemeester Stoop. "Maar wij vinden dat we toch iets moeten doen om de kans op onrust te verkleinen en de handhaving van de openbare orde zo goed mogelijk te waarborgen." Concreet betekent dit, dat er in de nieuwjaarsnacht gestookt mag worden ter hoogte van de ingang van de Spulkolk in Dirksland en nabij de visbank in Herkingen. De ontheffing van het stookverbod geldt alleen voor die plekken. Een voorwaarde is voorts dat er alleen 'schoon' hout verbrand mag worden. "Het stoken van andere materialen is verboden omdat ze milieuverontreinigend zijn, roet kunnen veroorzaken en schade aan bijvoorbeeld gevels kunnen opleveren." Op deze manier hoopt de gemeente het stoken zo gecontroleerd mogelijk te laten verlopen. Andere maatregelen die daaraan moeten bijdragen zijn het afsluiten van omliggende straten voor verkeer, het creëren van een zandbed voor het vuur en het houden van permanent toezicht. Burgemeester Stoop besluit met een oproep: "Wat heb je eraan om elkaar een goed nieuwjaar toe te wensen en tegelijker- tijd je gemeente met een forse schade op te zadelen? Ik vind dat een weinig hoopvol begin. Laten we ons houden aan de spelregels en er vooral een gezellige jaarwisseling van maken!" Bezoekadres: Voorstraat 15 Dirksland As je vroeger wat bie wou verdiene, dan begon je een wiengkeltje. Meestal was dat un krujenierswiengkeltje. Zo aok mien opoe. Zelluf weet ik ut nog mar un beetje te herin neren, lerst kwam je in ut wachtgedeelte, dear stoeng un houte bank. Dan was 't ur un grote toonbank, mit allerlei attribuuten dur op. Un weegscheale mit kopere bakjes, in un blok kopere gewichten dur neffen. Boven de toonbaiik hienge papiere zakken, netjes an un touwtje gerege. Noe wazze ze vroeger zuunig, want dur wazze maansen, die bijv. om suuker kwam- me, in dan hadde ze de lege zakke van de vorige keer bie dur. As ze de zakke leeg meakte, dan schodde ze die uut en streke z'un glad. Dan wier un weggeleid voor de volgende keer. Heast oale diengen kocht je geweun los. Iedereen had un stroopkannetje. As je stroope op was, nam je ut kannetje mee in liet dat vuile. Mien moeder vertelde dat veul maansen oender ut eten kwamme. Dan kwamme ze tot de ontdekking dat de stroope op was. Ze atte aok dikkels stroope over de pap. De stroope zat in un groat blikke vat, in wier mit un houte lepel in ut kannetje geschept. As ut dan koud was, duurde ut lan ge voor de stroope van de lepel geloape was. Mar was ut waarum, dan wou ut wel; dan was ut un kunst om ut kannetje vol te kriege. Jea, aolus was los te koap, toen ter tied. Koffieboanen oak. Opoe had wel un groate koffiemeule op de toonbangk stean, want sommige maansen lieten de koffie meale. Dear zalle ze wel wat voor motte beteale hao, dienk ik zo. Suuker, thee, blom, grutjes, cacao, zout, riest, je kon ut zo gek niet ver- zinne, mar aolus was los te koap. Oak koek jes, suukeloade, fondant, 't wier aolemeale ofgewoge op de kopere bakjes van de weeg scheale. Je had aok nog ronde maetjes (soort iezere potjes), in dear schepte je bijv. blom mee, dat wier ruum geschept, dus mit un kop 't ur op. Vervolgens had je un stokje (un striekstokje), in dear streek je dan de kop 't ur mee of. Ut spreekwoord :"Dur bluuft aol- tied wel wat an de striekstok bange", zal dear wel van ofkomstig weze, diengk ik. Dur stoeng aok un rijtje stopflessen op un plangke. In oengder de toanbangk stoeng- aok nog van aollus. Opoe verkocht aok schoonmaek middels. Vim, dat was toen geweun schuurzand. Repen sunligt zepe. Losse zochte zepe. Opoe vertelde dat de maansen dat op un linne doekje kwamme heale. As ut dan op was, wier dat doekje, dat natuurlijk doordriengt was van die zepe, nog een keer meegewasse. Zuunig as wat. Wiele kenne oens dat nauwelijks meer indieke, wat voor tied dat was. Rien Poortvhet heit tur van die mooie schil- derietjes van gemaekt, in zun boek 'Langs het tuinpad mijner vaderen'. Klasse! Zeemelappen, natuurspoenzen, borstels in bezums, raegeboUen, aollus was te koap in zoa'n piepklein wiengkeltje, niet te gelo- aven. Bie mien opoe wier dur oak melk verkocht. Opoe vertelde dat, as ut in de zeumer heet was, de melk wel us zuur was. Dan kwanmie de maansen 's zoendag's om nieuwe melk. Mar dan krege ze ut voor niks. Opoe wou op zoendag niet verkoape. Je mot bediengke, toen wazze dur nog geen koelkasten. Dus dat kon dun besten overkomme, zure melk. In de winter wiere dur oak Sunterklaosjes ver kocht, in pepemeuten. Suukurbeestjes in marsepeine figuurtjes. Dat was un luxe voor de maansen. Niet iedereen kon zich veroor- love om zukke diengen te koapen. Mar as je zaaluf un wiengkeltje had, had je natuurlijk aoles voor inkoapspries. Mien moeder zei :"Wiele hadde aoltoos meer as un oare, want we hadde vollop. Opoe verkocht oak kaeze. Mien moeder had een ouwere broer, in die snee stiekem wellus un reepe keaze of. As opoe dat maarkte, zweaide dur wat! Jae, das noe aelemaele ver- leje tied. Noe rieje mun mit un wiengkelwe- agentje deur de supermarkt in laeje zaaluf oenze booschappen in de karre. We wete temet nie meer wa we kieze motte, zoveul maarken bin dur op aollerlei gebied. Nee, dan vroeger nog us. Dan verzonnen de maansen zomar wel us un klein booschapje. Mien opoe zei: dan bleve ze un ure preate op de wiengkelbank, in ik stoeng op hete kolen want ik had nog meer te doewen. Mar jae, je mos bUeje weze as de maansen je klandiezie gunden. Ut was un aarmen tied, in je mos overal blieje mee weze. O jae, dat za'k oak nog even vertelle, in dan stop ik. Dur kwamme vroeger aok reizegers in de wiengkeltjes. Ze moste aok wat zieje te verkoape, heulie schouwtje mos oak roake, zie je. Ze kwamme dan mit dun tram. Dienk je us in, wat un reis dat voor zukke maansen geweest mot ha. Eerst mit de boat, in dan ut eiland over init dun tram, sleepe mit zwaere koffers. Sonmiige bleve dan logere in een logement, want ze konne nooit op ean dag aoles bezoeke. Das heal wat geweest vroe ger. Dienk us in dat ut vroor, dan voer de boat niet. Soms weken lang niet. Bittere aar moe is tur geleje. 't Is goed om dear nog us bie stille te stae. Wiele binne noe an al die gemakken zo gewend geraekt, da me ze nie- meer opmaarke. Mar as je in ut streekmuse um komt', in zoan oud wiengkeltje ziet, dan besef je pas weer in wat voor riekdom in weelde wiele noe leve. Dit wazze zomar wat gedachtespinsels over vroeger, van Hanna om in te lijs ten Gebr. de Waal Drukkerij (0187)47 10 20 algemeen@gebr-dewaal.com Voor de inwoners van doen wij graag een stapje extra. De modellenboeken voor worden bij u thuis gebracht, waar u in alle rust uw keus kunt maken. Gebr. de Waal Drukkerij Sommelsdijk Bel: (0187) 47 10 20 en vraag naar Plony Filiaal Dirksland is dit seizoen nog 1 dag geopend! De hele voorraad moet weg. uto"ekcnvoor (deze dag geen koopavond) Op D.V. 16 februari 2005 openen wij de deuren weer. Nieuw-Lekkerland Kleijburgpiein 29 T 0184 68 75 55 Dirksland Voorstraat 52 T 0187 60 50 84 Werkendam Vissersdijk 3 T 0183 66 14 37 www.simonskleding.nl

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2004 | | pagina 4