Un delicaot ongerwerp Herinneriengen an ouwejaers- dag in an nieuwejaersdag. Bewogen EiiAnoei-iiiEiJws Flakkeese mijmeringen: Eerste servicewinkel Zuid-Holland in Goedereede; provincie subsidieert 70.000,- Lokaaltje Op zun Oudurps èschreeve: Problematiek in kleine kernen PAGINA 13 WOENSDAG 29 DECEMBER 2004 Stijlvol ten huwelijk. GOEDEREEDE - In de straten van het toch al zo sfeervolle, pitto reske Goedereede vertoonde zich vorige week dinsdag nóg meer stijlvols, dat geheel dezelfde sfeer ademde als het stadje zelf: over de klinkers en kinderkopjes van de knusse straatjes bolderde een span paarden met een heuse koets erachter. Hier en daar werd stilgestaan om er een foto van te maken. En telkens stapten dan een bruid en bruidegom uit... Het waren Simon Jansen en Joanne Dietvorst uit Goedereede, die dinsdagmiddag onderweg waren naar de monumen tale toren aldaar, waar ze om drie uur in het huwelijk traden, 't Was Joannes wens om op haar trouwdag 'met paard en wagen' te trouwen; het werden dus twéé paarden én een koets! En dat was - zoals de foto wel laat zien - heel zo'n slechte keus niet! Het gerij kwam van Stal Middelduinen, van de famiUe Metske, die ook huifkartochten en kin derfeestjes 'in paardensfeer' organiseert. Gêên van uus allen praete we dur eigeluk zoeo graeg in makkeluk oover, mar ieen dieng stóöt wel vast in uus leeven: dat we allemaele vroeg of laete hut tiedelukke mit hut ieeuwege motte verwissele. Wanêêr in vroeger jaeren iemund èsturve was, dan wier die op dun vierden dag begraeve. Dit beu rende op hut kearkhof bie de kearke wannéér hut un geweune burger betrof. Mar warmêêr hut un vooranstóónd iemund was, zoeoas un Burgemeester, Notaores, Dokter, Doomeni of iemund die nog al goewd in zun slappe was zat, wier die persoon in de kearke be graeve. As je hier in dêêr in ouwe kearken komt, zie je dat de vloer nog uut ieeuwen- ouwe grafzearken bestöót. Hut begraeven in de kearken mocht dan un moeoj gebruuk êweesd hewwe, dur zatte oak nog al wat naedieelen an. leen van de groeoste naedieelen was dan oak de stank, die soms ondraegeluk kon weeze. Dat was nog al logisch, want niejt alle zear- ken sloote luchtdicht teegen mekaore an. Vooral op moeoje zeumerdaegen, wannéér hut kwik un ende booven de vuufuntwintug graeden êreeze was, wier hut eigeluk ondrae geluk in de kearke, meede oak deur de zwear- men vliegen die dan op die lucht ofkwamme. Hut gezeagde 'Rieke stinkers' is hiervan oover èbleeve. Bie moeoj weer wiere de kearkdeuren teegenoover mekaore oope èzet, zoeodat de kearke deur kon waoje om toch nog wat verfrissende lucht binnen te kriegen. Mar dat leeverde oak wéér un pre- bleem op, want losloapende hongen kwam- me, net as de vliegen, oak op de locht of Onger de preek gavve rondsnuffelende hon gen de noeoduge stoorende ooverlast, wat de andacht van de kearkganger dee verslappe, wéér dan toch oak iets anèdae most woore om dit ongemak teege te góón. Zoeo was ur op un jaerrekening van un Her vormde kearke uut 1700 un post wêêruut bliekt dat de kearke loeon uutbetaeld hao an twiee hongeslaegers voor hut weeren van losloapende hongen onger de predekaosië. Ur waere dus kearkelukke hongeslaegers die dur voor moste zurge dat de preek niejt deur geblaf in gejank vurstoord zouw woore. Noe weete we wéér hut woord hongeslaeger van- daen komt. Want Piejt van 'Hof in Toon van Kees Aoleman waere vroeger oak honge slaeger in de kearke op durp, alléén hut doel van hurlie was toch wel van un oare strek king. Wat of dat was zulle sommege van joe- le meschien nog wel kunne heuge! Langzaemerhand kwam mun toet inzicht dat dergelieke onhygiënische toestanden niejt langer konne voortduure, zoeodat ur in 1829 dan oak van regeringsweege un vurbod op begraeve in de kaerken kwam. Mit ieen uut- zonderieng dat de leeden van hut Keunink- luk huus wel in de Nieuwekearke in Delft mochte bluuve begraeve. Toe de keark- hooven vol waere, moste de gemieenten uut- kieke naer un nieuw an te laegen begraef- plekke .Veelal was dat net eeven buuten hut durp, zoeoas op Oudurp an dun Durpswegt teegenoover de meule. Inmiddels is déér 't kerkhof al zeeker drie kéêr uutèbreid. Toch woordt ur teegenwoordug wel méér in makkelukker oover de doeod èpraet dan toe mun nog schooUdnders waere.Wat je wel wist was dat, wannéér ur iemund èsturve was, Gert Bok hut op hieel 't durp van huus- je tot deurtje an kwam zeage. Laeter wier dat un kaertie, dat un dan deur de brievebus dee. Dat de veinsters driej wecken alle twiee dicht stonge, in dan nog driej weeken ieen. Wat je dan oak nog wist was dat je in géén zes weeken (zeeker niejt op zaeterdagae- vund levers) naer toe mocht vanweege de rouwe. In dat op dun dag van de begraefe- nisse de klokke èluud wier in dat de naeste buuren dee draege. De huuzen die langs de wegt naer hut kearkhof stongen, deeje dan op dien dag oak allemaele de vensters dicht. De gang naer hut graf gieng mit de liek- koewse die ètrokke wier deur un span paer- den (omdat hut bruune paerden waere wiere dur zwarte klieejen oover heene èleid) die van Pietje van Krien Breen waere. In de les te jaeren dat de koewse gebruukt wier, was dat mit de paerden van Huubje van Kommer de Veugel. Hut schoeonhouwen van de koewse wier dur Klaere Akkershoek-Bok in dur dochter Mao Melesant-Akkershoek èdae. Toe de koewse vursleete was (eind jaeren zestug), gieng WuUem Akkershoek hut mit un liekauto doewe. Dit was trou wens de voormaelege ziekeauto van hut Dirkslandse ziekenhuus, die ze zelf voor dit doel onune èbouwd hao. Omdat ur in dien tied nog al wat Oudurpse veinten an de ooverkant gienge wearke, in meede deur de komst van 'de Vliedbearg', wier hut steeds moelukkur om de buuren as draegers te kriegen, zoeodat dur dan oak zes vaste drae gers anèsteld wiere. De ieerste vaste drae gers waere Cor van Chrissie Grinnewis, Jaop Brieen uut hut Waeterweegje, Bram van Maert Hoek, Ties Witte, Piejt Zandburg in ongergetekende. Bram de Jong liep voor de stoewt uut in vurband mit de ziekte van Gert Bok. Soms dienk 'k weilus, as 'k deur dun Dorpsweg heene komme, dur zulle mar héél weinug meansen van Oudurp weeze die hier niejt ieen van dur femiele hewwe ligge. Zelfs Oudurppers die jaeren èlee al èeemigreerd binne góó, wannéér ze op durp mit fekansi binne, toch allied nog eeven op hut kearkhof kieke bie 't graf van dur vao- der, moewder, broer of zuster, opa in opoe. Zoeo zieje mar hoe belangriek un kearkhof toch eigeluk wel kan weeze voor de mean sen. Hellevoewtsluus, zeumer 2004 De groewten van Job van Klaos van Job Padmos Gerda van Koos van Gurp. Ouwejaersdag, was vroeger un geweune waarkdag. De wienkels wazze ope, in ieder een was geweun an ut waark. Noe is 'ut voor sommige maansen oak nog weareke geblae- ze. Mar in de loap van de dag, kwam daer veranderieng in. Hoe dat kwam weet ik niet, mar de sfeer veranderde dan. Nae ut middig eten gieng mien moeder aoltied appelbeig- nets bakke. Eerst wier d'r beslag gemaekt. Dan wiere de appels gescheld. Ik mos dan aoltied even bie de buuvrouw de appelbore haele, die mocht mun moeder dan leene, want zaalf had ze d'r gean. Ze gebruukende dat dieng toch mar ean keer per jaer, in ze moch g'un gebruuke van de buren, dus waerom zou je d'r zaalf een koape? As aol- les gereed was, wier d'r in 'ut schuurtje un panne olie op un oud gastel gezet. Mun moeder knoapte un hoaddoek om d'r hoad. (voor de vettigheid). Dan dee z'un dik vest an, want ut was meest koud weer. Vervolgens verdween ze in ut schuurtje om te bakken. Wiele gienge of in toe wellus kie ke. Mar eigenluk was 'ut voor oens verboje toegang. We liepe mar in de wege. Al gauw stoeng d'r un grote schaele appelbeignets op de taefel. As t'ur eane schaele vol was, mos te wiele as kinders in actie komme. Moeder staekte dan pasjes 't bakken, in gieng eerst wat beignets inpakke. Ze had wat vetvrieje zakken gekocht, in daer wiere de beignets in verpakt. Netjes in een zak dus, in iin klein zakje basterd suuker d'ur apart bie. Dan moste wiele ze in ut Rusthuus brienge. Eerst bie opoe, dan nog bie twee tante's. Vervlo- gens bie de maansen die op un kaemer nef- fen opoe weunden. 't Kwam hier op neer, wiele gienge zeker mit tien zakjes appel beignets op pad. As wiele oenderweg wazze, gieng m'un moeder verder mit ut bakken. In ut Rusthuus wiere m'un mit ope aarmen ont- vange. De maansen voende ut vreselijk lek ker. Wiele krege dan dikkels un rolletje snoep, dus wiele voende ut fijn om bie aol die maansen wat te briengen. Azze m'un weer tuuskwamme, had moeder weer un schaele vol klaer. Dan wiere d'ur weer appelbeignet's in vetvrieje zakken gepakt, in dan moste m'un d'ur nog mear wegbriege. Bie ouwe maansen, die ze zaalf niet meer kotme bakke. Moeder bakkende d'ur mear voor un aore as voor oens eige. As moeder klaer was, mos de boel nog opgeruumd wor- re. Dat was nog un heal gedoe, zo'an vette troep...! M'un moeder prees d'r eige gelok- kig, dat ze un gasstel in ut schuurtje had, dus in huus was aoUus schoon, in reukvrie. As de schoonmaek achter de rug was, dan giengen m'un oens netjes ankleeje. Dan brandde de kachel in de voorkaemer oak, de lampjes wazze an, in dan krege m'un alvast een paer appelbeignets, heerluk...! Vervolgens gienge m'un naer de kaareke. Daer hieng dan aoltied un heale acre sfeer as op zoendag. Ut rook d'ur oak naer... oliebollen. De olie- boUelocht hadde de maansen, in d'ur kle- aren, meegebrocht naer de kaareke.t Urgel speulde dan vaste prik: "Uren dagen maan den jaren, vliegen als een schaduw heen". Daer gieng aoltied wat van uut, de ernst van ut leven, de vergangkelukheid maekte diepe indruk. Azze mun dan muskwamme wier d'ur nog over nae gepraet. Toen wiele as kinders, ongeveer zeven, acht jaer waore, mochten we opbluuve tot twaolf uure. Dat was een heale belevenis, zeker de eerste keer. D'r wiere 's aevens oak nog weer appelbeignets gegete, mit basterds- uuker. In zo vervloog oak die leste aevend van ut jaer. Tegen twaoleve pakte m'un vao- der d'un Biebel, in dan las z'un Psalm 90. Hie dee oak bidde, voor oens aolemaele, om weer bewaerd te bluuven in 'ut nieuwe jaer. Oak voor aore maansen, en voor de konin gin. Oak daer gieng aoltied zu'vel van uut. Intussen hoarende m'un 'ut buuten al knalle. Nae 't bidden gienge me mekaere nieuwjaer wense. M'n moeder pienkte dan meestal un traentje weg. Ik dee dan van de weeromstuut mee, ik mos oak langs m'un oagen vrieve. Dan giengen m'un zoetjes'an naer bed. Wiele as kinders tollende van de vaeke. D'n aorun ochtend was ut weer reveil gebla- eze. Om tien uure zatte m'un netjes in de kaareke, dan was de sfeer heal aorus as d'un vorigen aevend D'ur wazze veul minder maansen in de kaareke. Mar mien vaoder in moeder zei'je aoltied: "Zouwe we 't ouwe jaer mit God uutgaen, in 't nieuwe niet mit God beginne? Daer ken gean zegen op rus te". Nae kaarktied giengen m'un Nieuwjaer wense. Bie opoe in bie opa, in bie un oom in tante. De kinders krege dan zo hier in daer wat geld. Un guide van opoe, in van ome Piet krege m'un un rieksdaelder. Oom Piet in tante Lies hadde gean kinders. Ome Piet "kon ut doewe" zei m'un vaoder. Wiele wazze de koning te riek. Netuurluk mosten m'un dat geld opspaere. Je docht toch zeker niet dat je daer wat van moch koape! Mar wiele wazze d'ur toch blieje mee oor. Mit Het eilandelijke boemeltje tufte ook afgelopen Jaar onverdroten verder. Het was als vanouds een politieke fieen-en- weer boot. De problemen in Middelharnis spanden zoals altijd de kroon. Daar kun nen zaken elders, zoals een oud raadhuis in verval en een stinkende haven niet tegenop. In het goede oude Menheerse kwam de stichting 'hand-in-hand-de-kam- eraden' in zwaar weer en werd een kramp achtige poging gedaan om de naam Knooppunt te veranderen in Holland-Zee land. Als dit bouwsel een historische dimensie heeft, ben ik Sinterklaas. Of is dat ook al een beschermde titel? Er was meer. Middelharnis staat berucht om z'n bouvmoede, maar op de valreep van het oude Jaar dreigden bezwaarschriften m.b.t. de bouw van kadewoningen roet in het eten te gooien. Ooit gehoord van bin- nenplanse vrijstelling? U krijgt een herkansing, de muggenzifterij wordt ver volgd in 2005. De Mare2004 coupé is een verhaal apart, het theaterstuk werd alom bewierookt, maar wordt om uiteenlopende redenen niet geprolongeerd. Eén van de dingen die opviel, was de toename van holistische rimram in de regio. Meer yoga, meer reiki en energieke bachbloesemnon- sens. Maar er is nog meer te ontdekken tij dens onze treinreis. Vooral op het actiefront viel genoeg te beleven. De revisievergunning - als u dit woord voor de eerste keer leest, is u iets ontgaan - van Fleuren Compost leidde tot zo'n driehon derd bedenkingen. Het resultaat was nihil, tien Jaar lokale stankoverlast wordt, als het tegen zit, met een decennium ver lengd. Ook was er sprake van een brug te ver en geharrewar rond het woord onder hands. Kortom, het Buitenhof in de pol der is te mooi om waar te zijn. De briefwisseling tussen de gemeente Mid delharnis en de Stichting Companen dreigt uit te lopen op een klassiek welles-nietes spel. Dat kan de bedoeling niet zijn. Een takendiscussie?! Lijkt mij overbodig. De basis voor overeenstemming wordt gevor md door de eigenschappen die de gesprekspartners zichzelf toedichten. Kor tom, de ideale mix om het Diekhuus open te houden, zijn creatieve zakelijkheid en een passend beheer van de financiën. Daar kan geen misverstand over bestaan. Andere misverstanden laat ik hier rusten, de krant is 'klein' om al die zaken te kun nen behappen. De facelift van het winkel centrum D'n Diek levert ook fietsenpar- keerplaatsen op. Dat is goed nieuws. Miss chien kan in het nieuwe Jaar aandacht worden geschonken aan hen die hard nekkig op, zelfs het 'smalste' gedeelte, fietsen. Fietsers hierop aanspreken levert doorgaans Oost-Indische taferelen op... Dat Flakkee soms oudenvets kree, is lijkt direct ontleend aan een streekroman. Maar tijdens het onvermijdelijke kerst shoppen ondervond ik dat Scrooge op D'n Diek woont. Als wisselgeld ontving ik in een gerenommeerde winkel één en twee eurocent munten. Je moet maar durven. Ik eindig deze opsomming met de opmerk ing dat minder stroperigheid en meer onvervalste humor het lokale politieke cir cus in 2005 goede diensten kunnen bewij zen. Hoor ik enig gebrom op de achter grond? Dat klinkt vertrouwd en biedt hou vast in deze rumoerige tijd. Het politieke gesputter moet een goede Menheerse gewoonte blijven. Tenslotte nog dit. Echt een brug te ver is het taalgebruik in de verschillende media. Vloeken en grof taalgebruik nam in de ether en op straat fors toe. Ook in de huis- aan-huis bladen nam ik een vergroving waar. 'Je bent toch een plaatselijk sufferd- Je' dacht ik toen ik in een huis-aan-huis blad een onvervalste bastaardvloek las. Zo boemelen we weer richting einde van het Jaar. Eilander hoopt wel dat de Jaarwisse ling overal gezellig verloopt. Als hij de eer ste dag van het nieuwe Jaar een rood weg dek bespeurt, is dat een teken van over daad. Inderdaad, dat... Het lokaaltje zal ook het komend Jaar vrolijk voort tuffen. Het lijkt overbodig, maar aan het einde van 2004 krijgt u van mij een goedbedoeld advies voor een heel nieuwjaar. Stap niet in de verkeerde trein, dan mist u zeker uw lokale aansluiting. Nieuwjaersdag kwam d'ur oak weer wat extra's op taefel. Krentebroad mit middel basterd suuker. Jae, zo gieng dat vroeger. Ik dienke d'ur nog dikkels an. We hadde niet zukke verwende toengen as tegenwoordig, we waere gauwer tevreje. Mar ik zegge niet dat vroeger aoUus beter was, o nee. Zo gaet d'un tied verder, 't ene jaer nae 't acre vervliegt, Azze m'un dan mar magge wete mit d'un dichter van Psalm 90: Gij zijt, O Heere van d'allervroegste jaren. Voor ons geweest een toevlucht in gevaren. Ik las pas nog un gedichtje. Dat za'k us deur- geve. 't Verleden jaar heeft oud en stram Geleefd totdat het nieuwe kwam; Maar 't nieuwe is schaars een dag geboren Of 't heeft alree dien dag verloren. Wat raad! 't En 't helpt niet "hou" gezeid; Wij zijn op weg naar d' eeuwigheid! Dus, opgepast, en niet tot morgen Verzet om voor uw ziel te zorgen! Allen Gods zegen toegewenst in het Nieuwe jaar. Hanna De provincie Zuid-Holland ondersteunt het initiatief van de gemeente Goedereede om een servicewinkel te openen door een subsi die toe te kermen van. De provincie Zuid- Holland heeft de subsidie vorige week aan de gemeente toegekend. De servicewinkel zal een breed assortiment aan basisvoorzieningen bieden. Naast initia tiefnemers Rabobaii en gemeente Goede reede zullen diverse partners diensten gaan aanbieden op het gebied van werk, energie en gezondheid. Uniek aan de opzet in Goedereede is, dat het hier om een verregaande samenwerking gaat van publieke, maatschappelijke en commer ciële dienstverlening. Het concept van de service is reeds beproefd in de provincie Limburg. Bij gebleken succes vindt de servi ce wellicht navolging in andere kleine ker nen op Goeree-Oveiflakkee. Met de subsidieregeling Samenleving Zuid- Holland ondersteunt de provincie initiatie ven die bijdragen aan de versterking van de sociale infrastructuur. Voor initiatieven in kleine kernen is daarbij projectsubsidie beschikbaar ter versterking en behoud van de leefbaarheid. Met de bijdrage van de pro vincie is het in de toekomst mogelijk allerlei diensten vanuit één punt aan te bieden. Rabobank en VW krijgen een plaats in de servicewinkel. Momenteel worden haalbaar heidsstudies uitgevoerd naar het opnemen van een bibhotheekservicepunt en een zorg- loket, waMbiimen alle zorgverleners teza men maatschappelijke zorg aanbelden. Ook onderzoekt de gemeente of WO, Eneco en een uitzendbureau een piek in het service punt kunnen krijgen. In juni 2005 zal de reeds geplande verbou wing van het gemeentehuis gereed zijn. Hierbij wordt rekening gehouden met de inrichting van het servicepunt in het gemeentehuis. De eerste partijen kuimen vanaf dat moment hun diensten gaan aanbie den. Veel kleine kernen, net als Goedereede, kampen met sterk teruglopende economi sche activiteiten. Gemeentelijke overheid scholen, levensmid- delenaanbieders, apotheek en huisarts ver dwenen de afgelopen jaren uit veel dorpsge zichten. Dit tast de leefbaarheid direct aan. Een ontoereikend marktperspectief, onvol doende perspectief voor Werk en onderne merschap zijn, naast hoge kosten voor een zelfstandige vestiging, hiervoor vaak de reden. Anderzijds komen er steeds meer wettelijke verplichtingen om de hoek kijken waaraan gemeenten in de toekomst dienen te voldoen, In juli van dit jaar heeft onder voorzitter schap van gedeputeerde L. E. van der Sar van de provincie Zuid-Holland een bijeen komst plaatsgevonden, waarbij alle betrok ken gemeentebestiu'en en vertegenwoordi gers van de Rabobank aanwezig waren. Doel van deze bijeenkomst was te verken nen of en zo ja op welke wijze invulling gegeven kon worden aan verbetering dan wel behoud van de leefbaarheid in de kleine kernen. In de kern Goedereede dreigden ook een aantal voorzieningen weg te vloeien. De Rabobank overwoog haar vestiging in Goe dereede te sluiten. De gemeente Goedereede overwoog op dat moment al een aanpassing van het gemeentehuis met als doel de verbe tering van de publieke dienstverlening. Besloten is om de dienstverlening van de Rabobank hiermee samen te brengen. Op die manier ontstond het idee van de servicewin kel. Dat woord horen we ieder jaar in december. Het was een bewogen jaar. Om aan te geven dat het voorbije jaar bijzonder was, spreken we van een veelbewogen jaar. Het afgelopen jaar kende veelbljzondere gebeurtenis sen. In tal van beschouwingen en overzichten gaan de dramatische hoogte- en dieptepunten nog een keer aan ons voorbij. En dan herin neren we het ons weer. Bewogen betekent ook vluchtig, het gaat vaak om voorvallen. Zelfs het parlement holde naar eigen zeggen van incident naar incident. Net als ieder jaar, raken we de draad van de kalender kwir jt. Vond een gebeurtenis dit jaar plaars7öf wa's "^efTler teilug in de tijd? tn ons land waren -veel burgers bij verschillende gelegenheden ontroera. Twee koninklijke uitvaarten betekenden afscheid nemen van een prins en een prinses die nauw verbonden waren met ons volk. Ook de moord op Theo van Gogh heeft velen diep geraakt. Over de boosheid en de woede na zijn gewelddadige dood is genoeg geschreven. Ondanks veel aandacht voor acties tegen zinloos geweld nam het geweld op straal, in de huiselijke kring en in de relationele sfeer dramatisch toe. Naast een roep om normen en waarden wordt voortdurend geroepen om preven tief optreden. Soms wordt het woord mentaliteitsverandering weer onder het stof vandaan gehaald. Goed bedoeld, maar dergelijke opmerkingen zijn onvoldoende om onze losgeslagen maatschappij weer enigszins in het gareel te krijgen. De basis voor een andere houding ligt thuis, in de gezinnen en de families. Andere instituties moeten er, ieder op hun eigen wijze, bij aan sluiten. Eerdaags verschijnen in de dagbladen de overzichten met personen die dit jaar overleden zijn. Bij wijze van uitzondering noem ik de journalist Willem Oltmans die op 30 september op 79-jarige leeftijd overleed. De rebelse en zeer eigenzinnige Oltmans deed regelmatig stof opwaaien. Hij procedeerde met succes tegen de Staat der Nederlanden, omdat deze hem o.m. in de kwestie Indonesië had belemmerd in zijn werk als jour nalist. Oltmans werd in 2000 een schadeclaim van 8 miljoen gulden toegekend. De controversiële globetrotter deed talloze controversiële uitspraken: hij beschouwde president Bush en vice-president Cheney, vanwege de oorlog in Iran, als neo-nazi's en hij vond kroonprins Willem- Alexander niet geschikt als troonopvolger. Aan zijn bewogen leven kwam door ziekte een einde. De vraag is of zijn uitgebreide memoires nog gelezen worden, of is Oltmans net als zovele binnen niet al te lange tijd niet meer dan een voetnoot in het geschiedenisboek? Er was meer dat mij trof het afgelopen jaar. Dichtbij huis raakte een kerk zo verdeeld, dat zij scheurde. Wie zou niet wenen, nu broeders en zusters van hetzelfde huis niet meer gezamenlijk opgaan naar Gods huis. Sterk er nog, de vraag naar de eigendom van goederen, en ook van kerkge bouwen, speelden helaas een hoofdrol. De praktijk liet zien dat eigen belang en gelijk hebben hier voorrang hebben. Het is te hopen dat de recente toenadering vruchten afwerpt. Ook een ander kerkverband, dat in 2004 haar zestigjarig bestaan herdacht, kent grote problemen. Het meest trieste is dat persoonlijke verhoudingen hier sterk onder lijden. Op het politieke front kwam de multiculturele samenleving veelvuldig ter sprake. De discussie hierover werd in hoge mate versterkt door de moord op de cineast en columnist Theo van Gogh. Maar ook de politiek deed bij monde van minister Verdonk en de Tweede-Kamerleden Wilders en Hirsi Ali van zich spreken. De discussie is bekend, maar de uitkomsten zijn onzeker. Met name de vrijheid van onderwijs en van meningsuiting liggen onder vuur. De aanhangers van de seculiere dic tatuur roerden zich hevig, maar kregen voorlopig geen grond onder de voeten. Kortom, het was een jaar vol beweging. Vlak voor Kerst ging er tenminste één v«ssel om, er komen besprekingen over het lidmaatschap van Turkije van de Europese Unie. De premier zei dat er geschiedenis werd geschreven. Een uitspraak die nergens op berust. De geschiedenis zal leren of dit besluit een politiek verantwoorde beslissing was of een historische vergissing. Er was nog een wissel. Veel Nederlanders waren aangedaan door geluiden om de euthanasiewetgeving te verruimen. Dat brengt de gemoederen wellicht in beweging. Zo is er weer eenjaar voor bij. Een diep bewogen jaar. Beleefden wij het afgelopen jaar met een bewogen gemoed? Of gingen de dramatische gebeurtenissen aan ons voorbij? Ik besluit met een traditionele afsluiting. Kwamen wij het afgelopen jaar in beweging? Waren we bewogen met deze wereld en hen die daarin wonen? Een goed en bewogen 2005 toegewenst.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2004 | | pagina 13