Binnenschipper kiest Sommelsdijli als tliuisliaven Belangrijke wijzigingen in het ziekenfonds Stichting Flalclceese Hulpgoederen Polen zet punt achter hartverwarmende acties eiiahdeii-iiieuws Afscheid van een begrip Eilanden-Nieuws: een krant die G-E-L-E-Z-E-N wordt Per 1 januari 2005: Hogere premie Vergoeding Ziekenhuis Meer informatie? PAGINA 11 WOENSDAG 29 DECEMBER 2004 Het met vlaggen opgetuigde motorschip 'Sen'ilusvan de familie Van Drongelen, met op dek het schippersechtpaar Jan en Betty en zoon Daniël. Sinds februari dit jaar hebben ze Sommelsdijk als thuishaven. Zo rond Kerst zorgen veel binnenschippers er wel voor dat ze ergens een plekje langs de wal hebben om daar de feestdagen door te bren gen, hetzij in hun thuishaven, hetzij elders. Uit de beroepsscheepvaart zullen echter maar weinig schippers zijn die Sommelsdijk als thuis haven hebben. Al is 't alleen al omdat de haven van Sommelsdijk voor hun vaartuigen al jarenlang niet meer bereikbaar is, terwijl laat stelijk de haven zelfs goeddeels is prijsgegeven voor oprukkende nieuwbouw. Toch heeft begin dit jaar een schippersgezin Sommels dijk als thuishaven gekregen, sinds het hier vanaf februari een woning aan de wal heeft: het gezin Van Drongelen-van Leiden. En met Kerst lagen ze er, met hun motorschip 'Servitus'Tenminste, voor zover als mogelijk- is; en dat is aan de loswal op het havenhoofd. Weliswaar hebben ze hier al eerder gelegen, ook rond Kerst, maar toen hadden ze hun thuishaven nog elders. Maar er was nóg een 'goede reede' voor het schippersgezin om rond deze tijd in Sommelsdijk te liggen, want zoon Peter trad vorige week in het huwelijk, en natuurlijk lig je dan met een versierde schuit in je thuishaven. Een foto maken van het bruidspaar met het ouderlijk schip, was er niet bij omdat de bruidegom zijn duifje natuurlijk vanaf haar 'thuis haven' af zou halen. Maar een foto maken van één van de weinige binnenschepen die in Sommelsdijk thuishoren, dat ging wel. Als ziekenfondsverzekerde krijgt u vanaf januari 2005 te maken met een fors aantal wijzigingen in de zorg. Bepaalde behandelin gen verdwijnen uit het ziekenfondspakket. Zo worden correcties van flaporen of oogleden niet meer vergoed. Daarentegen komt een aantal zelfzorggeneesmiddelen vanaf 2005 weer terug in het zie kenfondspakket. Ook geldt er een geheel nieuwe maatregel: de no- claim regeling. Wie weinig zorg gebruikt kan geld terug krijgen. De no-claim regeling geldt voor alle ziekenfondsverzekerden van 18 jaar en ouder. U kunt een bedrag tot maximaal 255,- per jaar terugkrijgen als u weinig of geen gebruik maken van de zorg. De regeling werkt als volgt: wan neer u in 2005 géén beroep doet op zorg, dan ontvangt u een bedrag van 255," terug van uw zorg verzekeraar. Maakt u voor 255,- of meer aan kosten, dan ontvangt u niets terug. Wie tussen de 0,- en 255,- aan kosten maakt in de zorg ontvangt een evenredig bedrag terug: 255,- minus de gemaakte kosten. Om de no-claim regeling mogelijk te maken wordt de nominale premie die u maandelijks aan uw zorgver zekeraar betaalt voor alle volwasse nen met ongeveer 68,- per jaar verhoogd. Uw zorgverzekeraar zal u per brief laten weten wat uw nieu we maandpremie per 1 januari 2005 wordt. Wat u mogelijk aan no-claim terugkrijgt, geldt per persoon en niet per polis. De hoofdverzekerde, uw meeverzekerde partner en mee verzekerde huisgenoten van 18 jaar of ouder kunnen dus allemaal een teruggaaf ontvangen. Kinderen tot 18 jaar betalen geen nominale pre mie en ontvangen dus ook geen no- claim teruggaaf. Niet alle zorg telt mee voor uw no- claim-teruggaaf. Kosten voor zorg die wél van invloed zijn op de no- claim teruggaaf zijn onder andere: specialistische zorg in het zieken huis, hulpmiddelen, medicijnen en laboratorium-onderzoek op voor schrift van de huisarts of specialist. Niet van invloed op de no-claim teruggaaf zijn het bezoek aan/van de huisarts, de kraamzorg en ver loskunde. Ook de bevolkingsonder zoeken op borst- en baarmoeder halskanker en de grieppprik voor risicogroepen zijn uitgezonderd. Vanzelfsprekend tellen ook de kos ten die worden betaald door uw aanvullende verzekering (bijvoor beeld tandarts of fysiotherapie) niet mee voor de no-claim. Vóór 1 april 2006 moet uw zorg verzekeraar u laten weten of u wel of geen bedrag via deze regeling terugontvangt. Een aantal behandelingen wordt niet meer door het ziekenfonds vergoed. Hierop worden geen uit zonderingen gemaakt: ook wan neer u een behandeling echt nodig heeft, moet u dit zelf betalen. Niet meer vergoed worden: •Behandeling tegen snurken Besnijdenissen •Correctie van de bovenoogle- den, behalve bij bepaalde aan geboren afwijkingen. •Correctie van flaporen. •Correctie van de buikwand (vetschort). •Correctie van de borsten, waar onder het aanbrengen of vervan gen van borstimplantaten. In geval van (gedeeltelijke) ampu tatie, bijvoorbeeld bij borstkan ker, vergoedt het ziekenfonds de borstimplantaten wel. •Hersteloperatie na een sterili satie voor zowel de man als de vrouw. Een aantal 'zelfzorggeneesmidde len' komt wél weer voor vergoe ding in aanmerking. Het gaat om laxeermiddelen, ka Ikta bietten, middelen bij allergie, anti-diarree- middelen en middelen tegen maagledigingsstoornissen. Deze middelen worden alleen vergoed als de huisarts op het recept aan geeft dat het geneesmiddel voor 'chronisch gebruik' bedoeld is. Dat betekent dat u deze middelen lan ger dan 6 maanden moet gebrui ken. Ook de dieetadvisering wordt aan gepast. Dit werd voorheen onbe perkt betaalt vanuit uw AWBZ-ver- zekering. Maar vanaf 2005 wordt deze advisering voor nog maxi maal vier behandeluren per per soon per jaar door het ziekenfonds vergoed. Deze vier uren mogen ook in gedeelten gebruikt worden. bijvoorbeeld 8 behandelingen van 30 minuten. Vanaf 1 februari 2005 geldt voor een beperkt aantal ziekenhuisbe- handehngen dat uw zorgverzekeraar niet meer verplicht is om met elk ziekenhuis een contract af te slui ten. Wanneer uw zorgverzekeraar géén contract heeft met de specia list of het ziekenhuis van uw keuze, kan dat betekenen dat de kosten niet volledig worden vergoed en dat u het meerdere zelf moet bijbetalen. Wordt u na 1 februari 2005 verwe zen naar een ziekenhuis of specia list? Neem dan eerst contact op met uw zorgverzekeraar! Die ver telt waar u terecht kunt. Wilt u weten wat deze veran deringen betekenen voor uw persoonlijke situatie Neem dan contact op met uw zorg- verzeraar! U kunt de veran deringen ook uitgebreid nalezen op www.cvz.nl. Door Kees van Rixoort OUDE-TONGE - Na vijftien jaar, ontelbare uren werk, het afleveren van duizenden kilo's voedsel, kleding, medicijnen, speelgoed en tal van andere artikelen, en vele hartverwar mende ontvangsten, zet de Stichting Flakkeese Hulpgoederen Polen (SFHP) er een punt achter. "De bodem is in zicht", zegt voorzitter en oprichter Rien van Dijk. Financieel en organisatorisch is het niet meer rond te breien om Polen - dat eerder dit jaar toetrad tot de Europese Unie - te voorzien van hulpgoederen, al is de noodzaak zeker niet verdwenen. Het einde van de SFHP is het afscheid van een begrip. De stichting dateert van 15 maart 1989. Rien van Dijk en zijn vrouw Cock - twee van de initiatiefnemers en allebei altijd bij de acti viteiten betrokken gebleven - waren enkele jaren eerder al als particulieren gestart met hulp aan Polen. "Vrienden van ons in Zee land waren bezig om pakketjes te maken voor een kindertehuis. Daar zijn we aan mee gaan doen. Toen waren er trouwens ook al Flakkeese families die een Pools gezin 'adopteerden' door ze regelmatig voedsel en kleding te sturen." Echte armoede Polen verkeerde in een politieke, economi sche en sociale crisis. Er was gebrek aan alles en er was echte armoede. Het land was constant in het nieuws. Rien en Cock van Dijk hoorden de berichten en lazen de kran tenartikelen. "Hulp was hard nodig. We waren direct enthousiast om wat te doen. En dat zijn we ook altijd gebleven. Ja, anders hou je het ook niet vijftien jaar vol." Cock: "De stichting is altijd een begrip geweest op het eiland. We zijn vanaf het begin in het nieuws geweest en we hoefden nooit actie te ondernemen. Eigenlijk ging het vanzelf. Elk dorp had een eigen contactadres. Daar kon den alle spullen worden ingeleverd. Vervol gens kwam het naar Oude-Tonge en van hier gingen de transporten naar Polen." Een jaar na de oprichting kwam Jantje Roos in het bestuur. "Ik was in Polen geweest en het liet me niet meer los. Het was triest, het was heel arm. Daar zag ik met eigen ogen waar je het allemaal voor doet," Ze spreekt over het sneeuwbaleffect van begin jaren negentig. Talloze eilanders gingen zich inzetten voor het geteisterde Polen. Door pakketten te maken, door te collecteren, geld en goederen te geven, truien te breien, speel goed beschikbaar te stellen, als chauffeur te fungeren of door gastgezin te zijn voor Pool se weeskinderen. Collectes en giften Financiën ontving het bestuur van de SFHP vooral via collectes - per keer werd gerust 20.000 tot 25.000 gulden opgehaald - en gif ten. Het Nederlandse Rode Kruis verstrekte in 1990 een subsidie van 35.000 gulden, die de stichting moest besteden aan medicijnen, verbandmiddelen en andere medische arti kelen. De gemeente Oostflakkee stelde, als enige gemeente op het eiland, een startsubsi die beschikbaar van 500 gulden. Maar er kwam in de loop der jaren ook het nodige in natura binnen. Rien van Dijk noemt een ambulance van het ziekenhuis in Dirksland, dokters- en verplegersuniformen van een wasserij uit Goes en vijf vrachtwa gens vol hoog-/laagbedden uit Amsterdam. Tientallen dames breiden warme truien om de koude Poolse winter door te komen. Een knuffelbeestenactie had een verpletterend resultaat: een hele lading pluchen beesten verhuisde van Flakkee naar Polen. Toen de SFHP actie ging voeren voor het zieke meis je Barbara, kwam er binnen korte tijd vol doende geld binnen om voor haar de dure medicamenten te kunnen aanschaffen. En ga zo maar door. Rien en Cock van Dijk en Jantje Roos roe men de enorme betrokkenheid en steun die er altijd voor hun Polen-acties zijn geweest. "Eindjaren negentig had Polen twee keer te maken met watersnood, eerst in het zuid westen, later in centraal Polen. Daar hebben we veel geld voor ingezameld om verf, schoonmaakmiddelen en laarzen van te kopen. Je kon merken dat het heel erg leefde op het eiland; zelf hebben we hier natuurlijk in 1953 ook een watersnood meegemaakt." Het bestuur van de Stichting op bezoek bij de directeur van de Poolse Regenboog in Krasnystaw. Het nieuwe paviljoen van de psychiatrische kliniek in Surhow, waar de Stichting veel aan heeft betaald. Kindertehuizen Aanvankelijk gingen de transporten naar het westen van Polen. Maar later kreeg de SFHP, via de Poolse ambassade, contacten in het oosten, niet ver van de grens met de Oekraïne. De hulp kwam terecht bij zieken huizen, een psychiatrische kliniek en kinder tehuizen. "Ónze ontvangst was altijd hart verwarmend", zegt Jantje Roos. "Ik zie nog de smoeltjes van die kindertjes voor me..." Rien van Dijk: "Aangrijpend, mensen had den tranen in hun ogen." In een reisverslag in Eilanden-Nieuws van 28 september 1990 stond het zo: "Polen, een land vol verrassingen en hartelijkheid, daar naast zeer triest, troosteloos en grauw ogend, heeft de hulp uit Nederland en dan met name van Flakkee, zeer gewaardeerd. Wij, hulp verleners, beseffen dat elk transport een druppel op de gloeiende plaat is. Tevens zijn wij ondanks de vele tegenslagen op deze reis weer thuisgekomen met de wetenschap dat elke hulp, in wat voor vorm dan ook, voor de Polen een stertetje aan een donkere hemel is. De Poolse dankbaarheid heeft ons dan ook een steuntje in de rug gegeven om met dit werk door te gaan." Gastvrijheid De contacten die ze opbouwden - bijvoor beeld met gezinnen die pakketten ontvingen - waren warm en hartelijk. Jantje Roos: "We zijn ons een stukje van de familie gaan voe len, en dat terwijl het allemaal begonnen is met een schoenendoosje... Met niks in de pan en niks op tafel is daar een gastvrijheid waar we hier nog veel van kunnen leren." Mensen van de SFHP gingen altijd mee om de transporten te begeleiden en om controle te houden op de verdeling. Pakketten werden persoonlijk afgeleverd. "Ik zie ons nog lopen, met een slee door de sneeuw", zegt Cock van Dijk. "We moesten ook van die grauwe flats in, vier hoog even een pakketje brengen." Overigens was de SFHP niet te beroerd om tussen de bedrijven door ook buiten de Poolse grenzen te treden en een inzamelingsactie te houden voor Kosovo. Rien van Dijk: "Radio Rijnmond belde me en ze vroegen of wij niets op touw gingen zetten voor Kosovo. Ik zei nee, maar toen we er nog eens over door gingen denken besloot het bestuur om toch maar wat te doen. In ieder dorp hadden we een geluidswagen en een heel leger van vrijwilligers. Men kon de spullen bij de oude Formido in Middelhamis brengen. Wat een happening!" 'Adoptiekindje' Heeft de stichting in die vijftien jaren van gevarieerde actie nu wat bereikt? Cock van Dijk: "We hebben veel gedaan in een psy chiatrische kliniek. Dat was eigenlijk ons 'adoptiekindje'. Met het geld dat we ingeza meld hadden, hebben ze bijvoorbeeld een dak kunnen maken op een nieuw paviljoen van die kliniek. Hetzelfde geldt voor de vloeren." De hoog-/laagbedden en de mooie witte uniformen in de ziekenhuizen worden genoemd, een Pools brandweerkorps dat 'nieuw' materieel kreeg uit Oostflakkee, de blije gezichten van de mensen die een pakket ontvingen. De situatie in Polen veranderde geleidelijk. "Maar er is nog een groot contrast met hier", aldus Rien van Dijk, die het land tientallen keren bezocht. "Zeker in het oosten, waar we de laatste jaren actief waren. In de steden lijkt de situatie op die bij ons, maar op het platteland is nog veel armoe. Alleen zit het achter de voordeur, en dat wordt vaak verge ten." Desondanks is nu de tijd gekomen om een punt achter de activiteiten van de SFHP te zetten. "De bodem is in zicht", zegt de voor zitter. Er zijn minder vrijwilligers, er is min der geld; organisatorisch en financieel is de rek eruit. "Mensen zeggen; hulp aan Polen is niet meer zo nodig. De animo onder de bevolking loopt terug, collectes houden we niet meer. Daar komt nog bij dat ook de invoerregels strenger zijn geworden. Boven dien behoort Polen nu tot de Europese Unie. Wij hebben gezegd: in het jaar van toetre ding bouwen we af en zetten we er een punt achter. Zonder dat we het gevoel hebben dat het niet meer nodig is. Wel is men nu beter in staat zichzelf te bedruipen." De SFHP was een van de laatste nog overgebleven Neder landse hulpstichtingen voor Polen. Afscheid Het bestuur van de SFHP ging in oktober naar Polen om afscheid te nemen van alle tehuizen en projecten waarmee zolang een relatie heeft bestaan. Cock van Dijk: "Dat was natuurlijk zwaar. Afscheid nemen is altijd moeilijk, zeker als je al die jaren je hart erin hebt gelegd." Jantje Roos: "De motiva tie is er nog steeds. Maar als je dan stopt is het wel goed om op zo'n manier af te sluiten. Voor mij is dat bezoek in oktober heel belangrijk geweest." Rien van Dijk; "Het is moeilijk. Je laat zoveel vrienden achter, je bent van die mensen gaan houden." De stichting stopt, maar Rien en Cock van Dijk gaan wel door met het maken en verzenden van pakketten; tussen de zestig en zeventig Flakkeese gezinnen hebben immers nog altijd een 'adoptiefamilie' in Polen. "We gaan ermee door zolang het nodig is."

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2004 | | pagina 11