Haringvlietsluizen gaan op 1 januari 2008 op een kier Deuren MAVO Stellendam op slot na gezellige, drukbezochte reünie sH ^^I^I^K Aannemingsbedrijf Van den Nieuwendijit B.V. opent prachtig kantoorpand Woord Daad pij 1^- Kir '^Ni^^l^HBf'^ .^_jr^^^B Ook leerlingen vinden onderdak bij het bedrijf doeree A Overflakkee EIIAtlDBn-IIIEUWS Delta gezond maken Gevolgen van de Kier Veiligheid en Zoetwatervoorziening Uitslagen f^ Damclub V///y «Denk en Zet' -y^ 1 Se ronde, gespeeld op maandag 20 decem ber jl. ^'"^"*^^~™'^^'5ra!^«„^ H '^■Éii^^H'c' Op slot f Goeree Overflakkee PAGINA 7 WOENSDAG 22 DECEMBER 2004 Minister Veerman van Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit, minis ter Peijs van Verkeer en Waters taat en gedeputeerde Dwarsliuis van de provincie Zuid-Holland hebben hun handtekening gezet onder het Bestuursakkoord uit voering Besluit en Beheer. Met dit bestuursakkoord wordt definitief groen licht gegeven voor het op een kier zetten van de Haringvhetsluizen. Hierin staan afspraken over rollen en taken van de uitvoering. De sluizen worden op 1 januari 20()8 op een kier gezet. De provincie is ver antwoordelijk voor de realisatie van twee zoetwaterprojecten, één op Goeree-Over- flakkee en een op Voome-Putten. Beide ministeries stellen gezamenlijk een bedrag van maximaal EUR 35 miljoen euro beschikbaar voor het op een kier zetten van de Haringvlietsluizen. Met dit besluit komt een einde aan jarenlan ge onzekerheid of de Haringvlietsluizen daadwerkelijk op een kier zouden worden gezet. In 2000 heeft de staatssecretaris van Verkeer en Waterstaat het Besluit Beheer Haringvlietsluizen genomen. Daarin was opgenomen dat de sluizen per 1 januari 2005 op een kier gezet zouden worden. In de jaren daarna werd duidelijk dat het pro ject veel duurder dreigde uit te vallen dan begroot. Om die reden is het afgelopen jaar een extra planstudie uitgevoerd. Uit de resultaten van de onlangs afgeronde planstudie blijkt dat het op een kier zetten van de Haringvlietsluizen voor het bedrag van EUR 35 miljoen haalbaar is. Een aan vullend budget wordt ingebracht door ande re overheden die daarmee compenserende doelen verwezenlijken zoals de aanleg van binnendijkse natuur, het creëren van extra Waterberging, het verbeteren van de water kwaliteit en het uitbreiden van recreatieve mogelijkheden. Met deze maatregelen wordt de Delta 'gezonder'. De provincie Zuid-Holland is verantwoordelijk voor de uitvoering van de zoetwatervoorziening en natuurontwikkeling van de Noordrand van Goeree-Overflakkee en de compenserende maatregelen op Voome-Putten. Met de aanleg van de Deltawerken is Nederland een stuk veiliger geworden, maar de schaduwkanten beginnen lang zaam zichtbaar te worden. Het water staat stil door het verdwijnen van getij en de waterkwaliteit verslechtert met gevolgen voor natuur en recreatie. Blauwalgen in het Volkerak-Zoommeer, dichtslibbende geu len en oeverafslag in het Haringvliet door het verdwijnen van het getij. Een belangrij ke stap om de Delta weer gezond te maken, is de Haringvlietsluizen op een kier zetten. Daarmee komt een natuurlijk overgangsge bied van zout naar zoet in het Haringvliet terug en kunnen trekvissen zoals de zalm en de forel de sluizen passeren. Het beperkt openstellen van de Haringvliet sluizen heeft positieve ecologische effec ten, zoals het beter kunnen passeren van trekvissen. Bovendien ontstaat er een gelei delijke overgang tussen zout- en zoetwater in het Haringvliet met kansen voor herstel van een brakwatergemeenschap in de omgeving. Nieuwe slibafzetting in het Haringvliet zal verminderen doordat deel tjes meer zwevend blijven als gevolg van een licht verhoogde stroming bij hoge rivierafvoeren. Het is een misverstand dat .slib dat de afgelopen jaren in het Haring vliet en HoUandsch Diep is afgezet, door de sluizen op een kier te zetten, wordt afge voerd. Ook zal op termijn minder slib bezinken in het Haringvliet. De Haringvlietsluizen op een kier zetten heeft geen nadelige gevolgen voor de vei ligheid. Bij storm op zee en hoge rivieraf- voeren worden de sluizen beheerd volgens het huidig beheer. Bij een langdurige perio de van droogte, waarin weinig water wordt afgevoerd door de grote rivieren, zoals in 2003, blijven de Haringvhetsluizen geslo ten, net zoals nu het geval is. Voordat de sluizen in zo'n geval gesloten worden, zal het Haringvliet worden 'zoetgespoeld', zodat de zoetwatervoorziening voor aan grenzende gebieden niet in gevaar komt. MIDDELHARNIS/ SOMMELSDIJK C. Spee - H. H. Verolme3 - O I. Mackloet-A. Verolme0-3 M. Klink-J.A. Dekker1 - 1 B. du Pree - J. JordaanO - 3 W. Vroegindeweij - R. van Rijnberk.3 - O A. van.der Veer - J. van Hoorn1 - 1 J.A. Nipius - R. JacobsO - 3 I. Koese - C. PolderO - 3 Spee en H.H. Verolme speelden lange tijd een interessante partij, met dreigingen van weerskanten. Totdat op het eind Verolme een foutje maakte; dat leverde hem een nederlaag op. De nog ongeslagen Mac- kloet moest het opnemen tegen A.Verolme, die de laatste weken enorm in de running is. Zo ook in deze partij. In het middenspel deed Verolme enkele verrassend sterke zet ten, waar Mackloet geen antwoord had, en zijn eerste nederlaag was een feit. Klink speelt de laatste weken wat wisselvallig, maar in de partij tegen Dekker leek het er op dat hij de volle winst zou binnenhalen. Maar door sterk verdedigen van Dekker wist deze er met een stuk minder toch nog remise uit te slepen. Du Pree had in Jord aan een zware tegenstander. Ondanks dap per tegenspel kon hij een nederlaag niet voorkomen. Vroegindeweij speelt dit sei zoen verrassend sterke partijen. In zijn par tij tegen Van Rijnberk behaalde hij zijn vijfde overwinning. Van Hoorn kwam door een slagzet, waarbij dertien schijven van het bord verdwenen, in een riante positie tegen Van der Veer te staan. Toch wist Van der Veer door een wat zwak eindspel van zijn tegenstander er op de valreep nog remise uit te slepen. Nipius stond voor de zware opdracht Jacobs partij te geven. Hij deed erg zijn best, maar een nederlaag kon hij niet voorkomen. Bij Koese wil, na zijn sterke start, niets meer lukken. Dat was ook het geval in zijn wedstrijd tegen Pol der. Elk klein foutje werd afgestraft en Pol der kon met de winst naar huis. Vorige week zaterdag werd officieel afscheid genomen van MAVO 'Het Spectrum' in Stellendam. Locatiedi recteur G. Korteland draaide om klokslag vijf uur de deur officieel op slot. Deze week zijn er nog wel wat activiteiten op de school te bespeuren, maar volgende week zal er verhuisd worden en direct in het nieuwe jaar zal waarschijnlijk de slopershamer voorgoed een eind maken aan het middelbaar onderwys in het dorp Stellendam. Zoals we al eerder berichten verdwijnt er met de school in Stellendam een stukje cul tuur van het westelijke deel van Goeree- Overflakkee. Veel heeft er op deze school zich al afgespeeld en daar werd zaterdag tij dens een drukbezochte reünie nog eens op teruggekeken op ruim dertig jaar MAVO in Stellendam. Graag hadden de organisatoren voor de laat ste keer de vele oud-leerlingen nog eens op de fiets het schoolterrein op zien rijden. Maar, waarschijnlijk als gevolg van de weer- somstandigheden, lieten velen de fiets toch maar thuis en kwamen te voet of per auto. Zo'n vierhonderd (oud)-leerlingen en (oud)- I leraren zochten hun oude school weer op. Het was een gezellige drukte, waaruit bleek dat veel leerlingen en leraren elkaar nog veel te vertellen hadden. Er was tijdens de reünie i weinig geprogrammeerd en daarom was er veel ruimte om elkaar te ontmoeten. De oud- leeriingen gebruikten de gelegenheid om nog eens de verhalen van vroeger op te halen. En samen met de leraren beleefden ze nogmaals de gezellige tijd van de ULO en ^M^^^^^^^^^^^^^B 1^ Hel is voorbij! De heer Korteland heeft de MAVO voorgoed gesloten. Rechts twee oud-leraren, Broer en Van Oosterom. MAVO in het noodgebouw aan de Briels- estraat én de tijd in het huidige gebouw. Ver der beklommen nog enkele leraren het spreekgestoelte en gingen terug in het verle den. Dit waren de heren Van der Kooij, Baas en Kastelein. Het hoogtepunt, of voor sommigen het diep tepunt, van de middag lag aan het eind. De locatie-directeur de heer G. Korteland, gekleed in een stemmig kostuum en gevolgd door muzikanten van 'De Hoop', die treur- muziek ten gehore brachten, ging de aanwe zigen voor naar buiten, waar hij voor de 'laatste' keer de sleutel in de buitendeur stak en de deur symbolische voorgoed op slot deed. Door deze handeling kwam een eind aan het bestaan van een school die een belangrijke plaats heeft ingenomen bij de ontwikkeling van een groot deel van de bevolking op het westeüjk deel van Goeree- Overflakkee. Het leerlingenproject wordt onthuld door de beide directieleden Peter Krijger en Kees de Vogel, bijgestaan door him kinderen en Jaap Haameete (links). STELLENDAM - Vrijdagmiddag was het moment daar dat Aannemingsbe drijf Gebr. van den Nieuwendijk haar nieuwe kantoor aan de Langeweg - direct naast de werkplaats - officieel in gebruik kon nemen. Tijdens deze ingebruikname werd ook de nieuwe naam van het bedrijf onthuld: Aanne mingsbedrijf Van den Nieuwendijk B.V. Het modern ogende gebouw is niet alleen een aanwinst voor de omge ving, maar ook voor het bedrijf zelf. Directie en personeel wilden de opening van het nieuwe pand niet ongemerkt voprbij laten gaan en daarom was vrijdagmiddag het voltallige personeel en hun partners bijeen gekomen voor een klein openingsfeestje. In een feesttent vóór het nieuwe gebouw waren de bouwvakkers bijeen. Het viel op dat zowel het personeel als de Directie bijzonder ingenomen zijn met het nieuwe pand, van waaruit de administratie van het aanne mingsbedrijf in de toekomst zal worden uit gevoerd. Leerlingen Namens de SSPB voerde de heer Jaap Haameete het woord. De SSPB, hetgeen staat voor Stichting Stimulering Praktijkop leiding Bouw, wat een samenwerkingsver band is van bouwondernemers, waarbinnen de leerlingen ervaringen op kunnen doen voor hun praktijkopleiding en ook een deel van de voor hen vereiste MBO-vakdiplo- ma's kunnen verkrijgen. Voor het opdoen van praktijkervaring hebben de aangesloten bouwbedrijven verschillende leerlingen- plaatsen binnen het bedrijf. De bouw van het nieuwe bedrijf was zelfs een officiële leer- lingbouwplaats, waarbij de leerlingen de theorie in de praktijk konden brengen. Namens deze organisatie feliciteerde Haam eete het bouwbedrijf met de opening van het nieuwe kantoor. Hij verzekerde dat Van den Nieuwendijk bekend staat als een goed bedrijf. Nog sterker: "bij het SSPB zeggen ze zelfs het beste leerbedrijf', aldus Haam eete. "Dat is prettig om te horen, want dit betekent dat wij als Directie, leermeesters en personeel allemaal goed ons best doen". Bij de opening van een nieuw gebouw behoort natuurlijk een geschenk en omdat dit een leerlingbouwplaats was kon een geschenk van de leerlingen niet ontbreken. Haameete verklaarde dat er is gezocht naar een blijvend aandenken, waaraan zowel metselaars als timmermannen hun bijdrage zouden leveren. Het bleek niet gemakkelijk te zijn om iets te vinden waarbij de beide ambachten en de opleiding aan bod kwamfen. Symboliek Met behulp van hun kinderen onthulden ver volgens in de stromende regen de twee Directieleden Kees de Vogel en Peter Krij ger het leerlingenobject dat een plaatsje heeft gekregen naast de ingang van het nieu we kantoorpand. Haameete legde uit wat het bouwsel betekende. Het is opgebouwd uit vier treden, wat staat voor de vier oplei dingsniveaus: De eerste twee treden staan voor het eerste en tweede jaar primair onder wijs en de derde en vierde trede staan voor het eerste en tweede jaar voortgezet onder wijs. De gebogen liggers boven het geheel hebben dezelfde vorm als het dak van het kantoor. Dit staat symbolisch voor het feit dat de leer ling onderdak kan vinden bij Aannemings bedrijf Van den Nieuwendijk B.V. „/^"ISltll, co Dé 'gebroeders' Van den Nieuwendijk, hebben de zuil nwi de nieuwe naam onthuld. Blij zijn ze dat de naam Van den Nieuwendijk toch blijft bestaan. Tenslotte wenste de spreker de Directie heel veel succes toe: "Haal veel werk binnen, dan doen wij de rest!" Namens Personeelsvereniging 'De Bouw vakker'bood de heer Kees den Eerzaraen een ruit aan in de voorpui van het pand met daarin het nieuwe log gegraveerd. Namens het personeel bood Kees den Eerzamen ver der een reclamezuil aan, waarop het nieuwe logo van het bedrijfis te zien. Den Eerzamen sprak de wens uit dat "we in het nieuwe kan toor allemaal net zo goed de weg kunnen vinden als in het oude kantoor". Vervolgens was het de beurt aan de 'echte' gebroeders Van den Nieuwendijk, die ook aan de wieg van het bedrijf hebben gestaan: de tweeling Jan en Marinus van den Nieu wendijk onthulde een lichtzuil bij de ingang van het terrein. Blij waren ze dat het bedrijf toch nog de naam Van den Nieuwendijk blijft dragen. Bewogen geschiedenis Het bedrijf heeft een bewogen geschiedenis achter de rug. De Stellendamse gebroeders Van den Nieuwendijk richten het bedrijf in 1970 op. Eén van de huidige directeuren. Kees de Vogel kwam in 1989 bij het bedrijf in dienst als timmerman, zijn collega-direc teur Peter Krijger kwam in datzelfde jaar als externe assisten-accountant voor het eerst de boeken controleren bij het bedrijf. Hij werd in 1998 financieel directeur van de onderne ming en een jaar later werd Kees de Vogel aangesteld als Technisch Directeur. Nadat de gebroeders Jan en Marinus van den Nieu wendijk met de VUT gingen werden in juni 2000 Krijger en De Vogel aangesteld als Algemene Directieleden. Naast het aanne mingsbedrijf werd inmiddels ook een zuster bedrijf opgericht, namelijk ITS (Installatie Techniek Stellendam). Dit bedrijf wordt geleid door de bedrijfsleider E. Grinwis en richt zich op het uitvoeren van loodgieters- werk en de aanleg van cv-installaties voor zowel het moederbedrijf als voor derden. In de beginjaren richtte het bedrijf zich voor namelijk op de sociale woningbouw. Maar de werkzaamheden en het werkgebied heeft zich in al die jaren behoorlijk uitgebreid, met particuliere woningbouw, renovatiewerk, recreatiebouw en utiliteitsbouw. Energiezuinig In de loop der jaren heeft de onderneming talloze projecten gerealiseerd, zoals de bouw van 28 energiezuinige woningen in Baren- drecht tot de bouw van vijf woningen in een monumentale schuur aan de Groenmarkt in Goedereede. Na de officiële handelingen konden het per soneel en de genodigden het gloednieuwe kantoorpand bezichtigen. Het blijkt dat de aannemer én de leerlingen perfect werk heb ben geleverd. Het eerste wat opvalt is de ruimte. De administratie van het aanne mingsbedrijfheeft alle ruimte om haar werk zaamheden te verrichten. De diverse afdelin gen binnen het bedrijf zijn herkenbaar aan de verschillende pasteltinten en maakt het zo tot een vlot eigentijds geheel, waar het voor de administratieve krachten ongetwijfeld prettig werken zal zijn. En door de overzich telijke indeling zal het overige personeel zéker hun weg biimen het pand wel weten te vinden. De relaties van het bedrijf kunnen op 11 februari 2005 het nieuwe kantoorgebouw bezichtigen.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2004 | | pagina 7