Referentiestation van Rijkswaterstaat in Stellendam ontvangt en verzendt satellietsignalen voor precisiemetingen (0181) 62 62 26 Wijkverpleging nodig? Thuiszorgwinkel DE ZORGLIJN EIIAtlDEn-IIIEUWS Onzichtbare, maar uiterst vernuftige techniek Niemand herkent het, niemand weet het te vinden, op een ingewij de enkeling na: het referentiesta tion van Rijkswaterstaat op Goe- ree-Overflakkee. Het bevindt zich op het dak van het bedieningsge bouw van de Haringvlietsluizen in Stellendam en het is het enige op dit voormalige eiland. Het refe rentiestation oogt onaanzienlijk, wat masten en sprieten zeg maar, maar zijn prestaties zijn onmis baar en ronduit indrukwekkend. De apparatuur maakt gebruik van het wereldomspannende Global Positioning System (GPS), een satellietnavigatiesysteem dat pre cisiemetingen mogelijk maakt - binnen enkele seconden en zo nodig tot op de vier centimeter nauwkeurig. Tegelijk is het ook een plaatsbepalingsysteem, dat bijvoorbeeld aangesloten zeilers, schippers en wandelaars in staat stelt om niet te verdwalen. Het referentiestation in Stellendam is vervlochten in een nationaal sys teem. Rijkswaterstaat heeft er door het hele land zo'n veertig staan (op 64 posities; er wordt met de stations geschoven), die elk een eigen 'dekkingsgebied' hebben. Waartoe dienen deze stations? Wie hebben baat bij de satelliet signalen die zij ontvangen en doorsturen? Een reportage over een brok onzichtbare, vernuftige techniek. IJkpunt Waterkwaliteit GPS-stok Frequentie Kijk ook Op www»zwg«nl Wij weimefialle inwoners van'Goeree Overflakkee hek fijne kerstdagen ên een §elukki§ nieuwjaar! Vertrouwd en dichtbij Hoge kwaliteit Altijd bereikbaar Een ongeluk zit in een klein hoekje Met korting naar de sauna Menopauze Gezondheidagenda Bel voor al uw zorgvragen De Zorglijn PAGINA 7 WOENSDAG 22 DECEMBER 2004 door Gert van Engelen Aanvankelijk diende het GPS slechts mili taire doeleinden. Daartoe hadden de Ver enigde Staten dit satellietnavigatiesysteem opgezet. In de afgelopen twee decennia is het gebruik uitgewaaierd. De toepassings mogelijkheden groeiden jaar na jaar. Aller lei wetenschappen zijn inmiddels aanzien lijk verrijkt door de nauwkeurige metingen van het systeem, waardoor steeds meer praktische maatschappelijke toepassingen hun ingang vinden. Burgers kunnen een GPS-ontvanger tegenwoordig simpelweg in de winkel om de hoek kopen. De tientallen GPS-referentiestations die Rijkswaterstaat in Nederland beheert, waren eerst vooral bedoeld om meetfouten te corrigeren; de radiosignalen van het navi gatiesysteem liepen afwijkingen op in de ionosfeer, met als gevolg dat de metingen «„'t* ;«ft)B.«**''' ij*Ufe«»'*^*»- Direct achter de binnenhaven van Stellendam is links duidelijk het bedieningsgebouw zichtbaar, aan het begin van de Haringvlietsluizen. Op dit gebouw staat de GPS-antenne voor het referentiestation. niet de gewenste nauwkeurigheid hadden. Herberekeningen moesten dat rechtzetten. Inmiddels is de nauwkeurigheid van het GPS toegenomen, van grofweg 150 meter tot een centimeter. Correcties geven de referentiestations nog steeds door, maar niet meer uitsluitend. Bert Speelman is projectleider innovatie van de Meetdienst Zuid-Holland van Rijks waterstaat. De hoofdtaak van een referen tiestation, zegt hij, is kortweg het leveren van de coördinaten X, Y en Z. X en Y staan voor lengte en breedte, Z voor de hoogte. Deze coördinaten bepalen de exacte positie van iets of iemand. Het zijn de satellieten die deze plaatsbepalingsgegevens doorge ven aan zogeheten 'ontvangers', die daarna hun berekeningen uitvoeren. "Op een hoogte van 20.000 kilometer", legt Speelman uit in het bedieningsgebouw van de Haringvlietsluizen, roerend in zijn kof fie, "cirkelen in banen om de aarde enkele tientallen satellieten. Hun radiosignalen worden op aarde ontvangen door de refe rentiestations en aan boord van de meet- vaartuigen, die Rijkswaterstaat in allerlei wateren continu heeft varen: op hoofdvaar wegen, rivieren, kanalen en op de Noord zee." De GPS-antenne staat op het dak van het bedieningsgebouw opgesteld. Met deze antenne worden alle beschikbare satelietsignalen ontvangen. Hierbij is een vrij zicht naarde satelietten noodzakelijk. (foto: Rijkswaterstaat) In het bedieningsgebouw is het referentiestation geplaatst. Het station bestaat uit een satellietontx'anger. die de satellietsignalen van de GPS-antenne verwerkt en weer verzendt, (foto: Rijkswaterstaat) Referentiestations en meetvaartuigen krij gen doorlopend signalen binnen van min stens vier satellieten tegelijk: hoe meer sig nalen, hoe betrouwbaarder de maat kan worden genomen. Speelman: "Het referen tiestation meet en geeft ruwe metingen door aan de mobiele ontvanger op het meetvaar- tuig. Die ontvanger wordt een soort ijkpunt, want het station heeft een vaste locatie. Tussen het referentiestation en de ontvan ger is een radiolink. Via die link wordt informatie van het referentiestation naar de ontvanger gestuurd en in de ontvanger wordt de positie van de antenne aan boord van het schip op dat moment, duS in 'real time', berekend. En dan heb je dé XYZ- positie van de antenne." Zo'n coördinaat, zo'n precieze plaatsbepa ling, vervolgt Speelman, is de basis voor de locatie waar metingen worden verricht. XYZ-coördinaten komen van pas, zijn wel beschouwd onmisbaar, bij uiteenlopende werkzaamheden op en in het water. Speel man geeft enkele voorbeelden. "Als je een haven wilt saneren, moetje de samenstel ling van de oorspronkelijke bodem kunnen vaststellen: hoeveel slib ligt er, hoeveel ver ontreiniging en tot hoever moeten we dat weghalen? Om zoiets te kunnen achterha len, moet je boringen doen, om de parame ters te kunnen meten. Dan heb je die coör dinaten nodig." Een ander voorbeeld is de bodemligging. Vissers, eigenlijk alle beroepsvaart, moeten kunnen rekenen op een gegarandeerde diep te. Deze 'streefdieptes' worden gecontro leerd door Rijkswaterstaat. Blijkt de bevaarbaarheid van vaargeulen af te nemen, dan volgen dieptemetingen. Ook daartoe zijn precieze plaatsbepalingsgegevens nodig. Later geeft Rijkswaterstaat bagger- maatschappijen de opdracht om de vaargeu len weer op de gewenste diepte te brengen. Als derde toepassing van het GPS-systeem noemt Speelman het meten van de water kwaliteit. "Rijkswaterstaat voert in zijn hele beheergebied, in het kader van landelijke en regionale monitoringprojecten, metingen uit. De resultaten hiervan worden gebruikt voor het vaststellen van trends in de water kwaliteit." Bij de waterkwaliteitsmetingen, legt hij de werking uit, wordt een zogeheten standaard miUeucontainer ingezet. Deze wordt aan boord van een schip geplaatst en is ingericht met alle benodigde apparatuur. Om de juiste locaties van het schip te kun nen vastleggen, wordt het GPS-plaatsbepa- lingsysteem gebruikt. De meetwaarden en de monsters die wor den genomen, moeten voldoen aan de kwa liteitsnormen van Rijkswaterstaat. "Het gebruik van de meetcontainer voorkomt beïnvloeding van de metingen en monster- names door de omgeving." De container is voorzien van een data-inwin- en opslagsys teem: de ingewonnen gegevens worden weggeschreven en kunnen vervolgens digi taal worden verwerkt en gepresenteerd. Als voorbeelden van wat er wordt gemeten, somt Speelman op: de zuurgraad (PH), troebelheid en doorzicht, zwevende stof (slibdeeltjes), zuurstof, geleidbaarheid (zoutgehalte), temperatuur en extinctie (lichtverval). Nog een taak waarbij Rijkswaterstaat de hulp van het GPS-systeem inroept, is het bepalen van de kwaliteit van de waterbo dem. Speelman: "Ook dit is een langlopend project, dat tot doel heeft inzicht te krijgen in de mate van verontreiniging van sedi ment, bijvoorbeeld in gebieden als het HaringvUet en de Biesbosch. Voor het bepalen van de verontreinigingen worden, tot maximaal vier meter diepte, monsters genomen van de waterbodem. Mede op basis daarvan kan de fysische en chemische samenstelling van de bodem worden bepaald." De praktische toepasbaarheid van het GPS- systeem is in de afgelopen jaren explosief toegenomen. De toepassingen zijn de land- meetkunde en weg- en waterbouw voorbij; hun variatie is duizelingwekkend. Speel man beperkt zich evenwel begrijpelijker wijs tot het werkterrein van Rijkswaters taat. Hij noemt het zogenaamde landsurveysys- teem, ook wel de "GPS-stok" geheten. "Dat is een rugzak met daarin een ontvanger, een draagbare computer en een meetstok met daarop een GPS-antenne. De stok wordt gebruikt om de hoogte van het strand op te meten, zodat je bijvoorbeeld kunt meten of zandsuppletie nodig is, of de hoogte van zandplaten in het Haringvliet." De positie van de stok is te lezen op het scherm van de computer. Zij kan worden uitgerekend dankzij de GPS-antenne, die daartoe signa len verzamelt van een nabijgelegen referen tiestation. Bij karteringen zijn XYZ-coördinaten even zeer onontbeerlijk. Speelman: "Stel, je wilt de ontwikkeling van planten in een bepaald terrein in kaart brengen. Bijvoorbeeld nadat de Haringvlietsluizen op een kier zijn gezet. Bepaalde plantjes zullen dan verdwijnen, nieuwe zullen opkomen. Om die gevolgen te kunnen vaststellen, moet je het gebied monitoren, in de gaten houden. Dat doe je door de eigenschappen van de plantjes te noteren, hun aantal, hun lengte en die waar nemingen koppel je aan hun XYZ-positie, met zo'n GPS-stok. Je beschikt dan over geografische informatie en die kun je weer invoeren in een geografisch informatiesys teem. Dan wordt alles grafisch zichtbaar." De GPS-informatie afkomstig van referen tiestations wordt overigens uitsluitend gebruikt voor metingen door Rijkswaters taat of in opdracht van Rijkswaterstaat. Actualisatie en onderhoud van het systeem zijn ook afgestemd op de werken van Rijks waterstaat. Bert Speelman: "Het systeem i's door anderen te gebruiken, maar Rijkswa terstaat beschouwt het als zijn eigen sys teem. Hij levert geen service of garanties aan derden. Stations worden bovendien zonder waarschuwingen aan derden door Rijkswaterstaat verplaatst." Dat gebeurt via een zogenoemde UHF- radio-datalink-antenne (de meest rechtse antenne op de foto), die ook op het dak van het bedieningsgebouw staat. De antenne verstuurt de informatie van het referentiestation naar de GPS-ont\'angers van de gebruikers. (foto Rijkswaterstaat) THUISZORG VERPLEEGHUISZORG VERZORGINGSHUISZORG AlGEMEEN MAATSCHAPPEUJK WERK UITIEEN VAN VERPLEEG- EN HULPMIDDELEN VOEDINGSVOORUCHTING EN DIEETADVISERING GEZONDHEID SERVICE OUDER- EN KINDZORG THUISZORGWINKEL Zorgen voor uzelf, uw partner of andere gezinsleden; natuurlijk doet u dat het liefste zelf. Maar soms heeft u hulp nodig. Bijvoorbeeld van de wijkverpleging van de Zorg en Welzijn Groep; wij helpen u graag. De wijkverpleging van de Zorg en Welzijn Groep levert al ruim 100 jaar zorg aan huis. Onze medewerkers wonen bovendien bij u in de buurt, wel zo vertrouwd. Op Goeree Overflakkee krijgt u, na indicatie van het RIO (Regionaal Indicatie Orgaan), direct verzorging en/of verpleging tliuis. Wij zorgen ervoor dat alles naar wens wordt geregeld. Ook wanneer u bijvoorbeeld een speciaal bed, een til-tift of andere hulpmiddelen nodig hebt. U bent altijd verzekerd van de juiste zorg die bij u past. Daarnaast zorgen wij voor een vast aanspreek punt binnen onze organisatie, die weet wie u bent en wat uw persoonlijke omstandigheden zijn. De Zorg en Weizijn Groep heeft het kwaliteitskeurmerk van de Landelijl<e Vereniging voor Thuiszorg. Wij voldoen daarmee aan strenge eisen. Voorbeelden hiervan zijn een zorgplan op maat, professionele zorg, goede afstemming met huisartsen, strikte hygiëne, waarborgen van de privacy en continue onderzoek by cliënten en medewerkers voor verbetering van de zorg. Met at uw vragen kunt u dagelijks direct contact opnemen met uw team wijkverpleging. Zij zijn tussen 13.00 uur en 14.00 uur bereikbaar. Team Middelharnis/Dirksland is bereikbaar op (0187) 48 80 41, team Oostflakkee op (0187) 64 12 89 en team Ouddorp op (0187) 68 99 41. Vóór 13.00 uur en na 14.00 uur kunt u contact opnemen met De Zorglijn, (0181) 62 62 26. De wijkverpleging is zeven dagen per week, 24 uur per dag bereikbaar. ^^^MMiaxmmfi Voorkom dit soort gevaarlijke situaties en zorg ook in 2005 voor een veilige woonomgeving voor uw kind. De Thuiszorgwinkel heeft een uitgebreid assortiment kindveilige producten op voorraad. Denk hierbij aan stopcontact- beveiligers, tafelhoekjés, veiligheids- haakjes en nog veel meer. Tot 31 januari 2005 ontvangt u bij aankoop 10% korting op al deze kindveilige artikelen. Leden van Gezondheid Service krijgen nog eens 10% extra ledenkorting. Thuiszorgwinkel, P.3. Bliekstraat 4a, 3201 RL Spijkenisse. Telefoon (0181) 67 97 00. Openingstijden: maandag t/m. vrijdag: 8.30 -17.00 uur. Bent u moe, lusteloos, gestresst of gewoon toe aan een gezellig verwendagje? Dan is een bezoeicje aan het sauna en beautycenter 'Thermen Holiday' de moeite waardl Een bezoek aan 'Thermen Holiday' is een bijzondere ervaring. U bent daar te gast in een paradijselijk resort, waar u een scala aan ontspanningsmogelijkheden wacht. Zoals een paal-, aquarium- en bioscoopsauna, whirlpools, zoutwaterbad, kruidentempel en diverse zwembaden. Bent u lid van Gezondheid Service? Profiteer dan van 20% korting op de entreeprijs voor de sauna. Tevens kunt u regelmatig ontspannende verwenarrangementen verwachten tegen gereduceerde tarieven. De meeste vrouwen komen rond hun 45' levensjaar in de overgang. Wat gebeurt er allemaal in het lichaam, welke verschijnselen kunnen zich voordoen en hoe kunt u daar mee omgaan? Sommige vrouwen hebben derge lijke verschijnselen al, anderen willen zich er graag op voorbereiden. In de cursus 'Menopauze' van Gezondheid Service doet u kennis en praktische tips op en er is natuurlijk ruimte voor het uitwisselen van informatie. Shantala Babymassage 6 januari Stad a/h Haringvliet 18 januari Middelharnis Menopauze 10 januari Dirksland Groepsbegeleiding Over Gewicht 19 januari Oude Tonge Zwangerschapsgymnastiek 25 januari Middelharnis Omgaan met Hyperventilatie 26 januari Dirksland Gespreksgroep ouders van Zuigelingen 27 januari Oude Tonge Zwangerschapsyoga 1 februari Dirksland Kennismaken met de computer voor senioren 3 februari Dirksland Gezond Bewegen wekelijks Middelharnis Reactiveringszwemmen wekelijks Dirksland, Stellendam Fibrogym® wekelijks Nieuwe Tonge Voor meer informatie en aanmelden belt u met Gezondheid Service, telefoon (0181) 52 62 26 tijdens werkdagen van 9.00 tot 12.00 uur. Of per e-mail naar gezondheidservice@zwg.nt

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2004 | | pagina 31