Daar ruist langs de wolken; Geen andere Naam waardoor wij zalig kunnen worden! De R van Rap naar de Ford dealer voor megavoordeel is weer in de maand! l^uuraraai-iiicyva Geen 'Mare' voorstellingen in 2005 KERSTVIERING RGL Kerstspecial 'U zij de glorie' "Kind, komt Gij ditmaal in ons hart..." EIIAIiDEn-niEUWS Kerstsamenzang op Markt Goedereede Geref. Kerk Melissant Terrorisme, binnenkort voorbij? Foto expositie Petra Rouwendal verlengd Mooie opbrengst verkoop Goeree-Overflakkee kalender Kerstmuziek vanaf de Goereese toren PAGINA 2 WOENSDAG 22 DECEMBER 2004 J.M.J. Kieviet Ook Goereese kust vertegenwoordigd Automobielbedrijf Witvliet B.V. Wat is ie. naam. van het Kers^ind? Het licht van Christus' geboorte is een nieuwe schakel tussen hemel en aarde. Hier de zegening, daar de heerlijk heid. Aan het eind van Zijn aardse loopbaan zegent Hij met opgeheven handen Zijn discipelen, laat de mens vrede en welbehagen na en daarna vaart Hij op tot God in de hoge. Van dat ogenblik af vangt het belangrijk ste feit in de geschiedenis aan - de krachtigste factor tot maatschappe lijk herstel, de machtigste invloed van geestelijke ervaring, welke haar opheft en veredelt tot ten laatste het Christendom zijn eigen getuige geworden is - sterker dan al zijn won deren, het wonder der eeuwen, getui gend van Jezus als de Zoon van God en van Zijn Woord als de kracht eens overvloedigen levens. 'Redder' M^ia^ Jezus, uw naam zij de eer! Van veel boeken te lezen is geen einde. Van veel boeken te bespreken ook niet. Dit keer, aan de vooravond van kerst, wil ik met u enkele gedichten lezen. Gedichten uit de schat van de kerk der eeuwen, die ons wil len heenleiden naar de inhoud van het kerst feest. Opdat we iets verstaan van de diepe verborgenheid van wat we op dit hoge feest gedenken; de komst van Gods eigen Zoon naar deze verloren wereld. Het eerste gedicht dateert uit de Middeleeu wen. Er hoort een oude overlevering bij. Een zekere Benedictijner monnik had zijn cel in het klooster verlaten om de kapel in te rich ten voor de gebedsbijeenkomst ter gelegen heid van het Christusfeest. Hij moest zich een weg zoeken door de diepe sneeuw. In de kapel aangekomen bleef hij verrast bij het altaar staan. Lange de wand bloeide een klei ne roos hem tegemoet. Een bloeiende roos, midden in de winter.Het herinnerde hem aan Jesaja's profetie: Er zal een rijsje voortkomen..." en het inspireerde hem tot het schrijven van een lied, vol van zoete, roomse symboliek. Veel eeuwen later, aan het eind van de 16e eeuw, was Michael Praetorius hofkapel meester in Wolfenbüttel (Duitsland). Hij vertaalde de twee eerste coupletten van dat oude Latijnse lied in het Duits. In de 19e eeuw werd er nog een derde couplet aan toe gevoegd. Ik geef hieronder het eerste couplet uit het Evangelisches Kirchengesangbuch, de twee andere uit de onder ons bekende versie, in de vertaling van S.M. van Woensel-Kooy. Es ist ein Ros entsprungen aus seiner Wurzel zart, wie iins die Alten sungen, von Jesu kam die Art und hat ein Blümlein bracht mitten im katten Winter wohl zu der halben Nacht. Die bloem van wond're luister, waarvan Jesaja sprak, bloeid' op, toen door het duister het licht der wereld brak. Toen is in stille nacht Maria 's kind geboren, dat ons Gods heilswoord bracht. Die bloem, zo klein en teder, met hare geur zo zoet, brengt ons de zonne weder, die 't duister wijken doet. O Jezus, mens en God, bij U zijn wij geborgen: Gij redt van zond' en dood. Het tweede gedicht is van een jongere tijd genoot van Praetorius. Maar hij was een dominee in Nederland, in Deventer wel te verstaan. Jacobus Revius - theoloog, groot kenner van het Hebreeuws, historicus en de grootste calvinistische dichter van de Neder landen in de Gouden Eeuw. Zijn gedichten zijn verzameld in zijn 'Over-ysselsche San- gen en Dichten'. In zijn kerstgedicht, dat ik hieronder citeer, maakt hij van een verge lijkbaar beeld gebruik als in het vorige gedicht. Een spruytgen heeft de Heer geplant Te Bethlehem int Jootsche lant Wt Davids stam gesproten Vol ConirKklijcke loten. Sijn twijgen staen wijt wt-gebreyt Met bloemen cierlijck overspreyt Als met een peirlen crone. Geen schoonheyt is soo schone. In 's Heeren lusthof sal hy staen Vol vruchten die de siel versaen. Sijn loof geneest de crancken Wijt boven alle drancken. Gods waerheyt sal sijn wortel zijn, Gods heete liefd' sijn sonne-schijn, Den groten geest een reyne En levende fonteyne. O Vaer goet, geeft dat wy ras Dit over-costelijck gewas Met herten vreugd' genieten; Geen cruys sal ons verdrieten. Tot slot kom ik in de 20e eeuw. Bij de belangrijkste protestantse dichter tussen de wereldoorlogen: Willem de Mérode. Hij was afkomstig uit het Groninger dorp Uithuizer- meeden. Een onopvallende man eigenlijk, een doorsnee schoolmeester. Een man met een diepe tragiek in zijn leven. Uiterst gevoehg, sensitief in meer dan één richting. Maar een christen die in de stormen van zijn leven schuilde bij zijn Heere. 'Kerstliedje' schreef hij eenvoudig boven het gedicht dat nu volgt. Kind, komt Gij ditmaal in ons hart Om alle duisternis en smart En alle zonde en plagen Op eenmaal te verjagen? Ach Heer, wij zijn zoo boos gezind Wij hebben 't kwaad alleen bemind. En uwe ster wil schijnen Alleenlijk voor de reinen. Bedek onze oogen voor een wijl En dan - doorlicht ze met uw heil. En 't hart dat uw geboden Belucht, ai, wil het dooden. Wie weet, zijn nare donkerheid Wordt glanzend licht, als gij er schreit. Want Gij komt zonder vreezen. Daar, waar geen mensch wil wezen. O Kind, dat glimlacht zacht en teer. Wij zien uw ster, wij zien U weer. O Jezus wil ons hooren: Word nu in ons geboren. Geciteerd uit: 1) Evangeüsches Kirchengesangbuch, Neukirchen-Vluyn [1979] en: Drs. H. van 't Veld, Bekende liederen. Zoeter- meer [2000]. 2) Jacobus Revius, Over-Ysselsche Sangen en Dichten (reprint), Utrecht [1976]. 3) Willem de Mérode, Verzamelde Gedichten, Baam [1987]. chr. streekblad op gereformeerde grondslag voor de zuid-hoUandse en zeeuwse eilanden is een uitgave van Uitgeversmaat schappij Eilanden Nieuws BV Verschijning: dinsdag- en vrijdagavond Tel. (0187)471020 Fax (0187)485736 Postbus 8, 3240 AA Middelhamls Langeweg 13, Sommelsdijk ADVERTENTIES EN ADMINISTRATIE; tel.(0187)47 10 20 e-mall: Algemeen@gebr-dewaal.com (onder vermelding van 'adv' of 'adm') tarief per mm 0,28: contracttarieven op aanvraag slulttngstermijn zakeiyke advertenties: maandag en donderdag 14.00 uur slmtingstermljn overlijdensberichten: dinsdag en vrijdag 8.30 uur voor foutief geplaatste advertenties als gevolg van onduidelijke advertentie- opdrachten of telefonisch opgegeven advertenties kan de uitgeverij niet aansprakelijk worden gesteld. Advertentie-acquisitie: A. J. van der Velden, 06-50448359 REDACTIE: hoofdredacteur: J. Villerius, tel. (0187)47 1022, e-mail: J.VilleriusOgebr-dewaal.com Plaatsing van ingezonden berichten kan zonder opgaaf van redenen worden geweigerd. ABONNEMENTEN: Per kwartaal 9,50 Per halfjaar 18,50 Per jaar €36,00 Abonnementen zijn bij vooruitbetaling en worden automatisch verlengd. Opzeggingen schriftelijk vóór 30 november. Wijzigingen graag twee weken voor deze ingaan doorgeven. REKENINGNUMMERS: postbank 167930 rabobank Middelhamls 342001108 MIDDELHARNIS - Het bestuur van de stichting Podium heeft bekend gemaakt dat er in 2005 geen voorstelling 'Mare' zal kun nen worden geproduceerd. Het realiseren van de voorstelling vraagt van alle verant woordelijken een enorme inzet en energie. Nu in december 2004 moet worden besloten of er groen licht kan worden gegeven voor voorbereidingen van Mare 2005, zijn pro ductieteam en bestuur tot de conclusie geko men dat er teveel onzekere factoren zijn. Het productieteam van Mare en bestuur van Podium menen daarom dat het beter is om in 2005 geen herhaling van Mare te realiseren. Wel zal er vrijdag 4 februari in het Diekhuus nog een terugkomavond worden gehouden voor alle Mare medewerkers, zowel van vóór als achter de schermen. Inmiddels heeft het College van B&W van Middelhamls medegedeeld dat de stichting Podium geen vergunning krijgt voor een heropvoering van Mare omdat het Diek- huusplein in juni 2005 niet beschikbaar kan zijn voor een openluchtvoorstelling vanwe ge de herinrichting van winkelcentrum D'n Diek en het Beneden Zandpad. Het plein moet dan beschikbaar zijn voor opslag van bouwmaterialen en voor de directiekeet. Ook dit jaar organiseert het stadskoor Goe- ree weer de traditionele kerstsamenzang op de Markt te Goedereede. Het koor nodigt u weer van harte uit om mee te zingen met bekende kerstliederen in een sfeervolle omgeving. Omdat kerst dit jaar op zaterdag en zondag valt wordt de samenzang dit jaar georganiseerd op Eeste Kerstdag. Om half zes begint de kerstsamenzang. U kunt luiste ren naar een aantal blazers uit Goedereede en het stadskoor onder leiding van dirigent Jaap de Geus. Het programma bevat veel samenzang van bekende kerstliederen, ook het koor zal enkele liederen zingen. De pro gramma's worden uitgedeeld zodat u kunt meezingen, maar vergeet niet een lichtje mee te nemen en u warm aan te kleden. Tij dens de uitvoering zal er een collecte worden gehouden om de kosten van de organisatie te dekken. Zoals gebruikelijk, wordt er op 24 december in de Ontmoetingskerk aan de Nieuweweg te Melissant weer een kerstnachtdienst gehou den. Hieraan zal medewerking worden ver leend door een voor deze gelegenheid samen gesteld dubbel kwartet, onder de naam 'Double 4'. Dat zal enkele kerstliederen ten gehore brengen. De voorganger in deze dienst - die begint om 22.00 uur en rechtst reeks te beluisteren zal zijn op Radio Flak- kee - is de eigen predikant, ds. mevrouw Worst. Alle belangstellenden zijn van harte welkom, voor een warm begin van het kerst feest. Op eerste kerstdag wordt er een gezinsdienst gehouden; aanvang 10.30 uur. Voorganger is dan ds. J. de Jong uit Rotter dam. Ook hier is iedereen hartelijk welkom. De gebeurtenissen van 11 september 2001 zijn onuitwisbaar in de geest van miljoenen gegrift. Waar was u toen u het nieuws hoor de van de aanval op het World Trade Cent re? De ongelooflijk snelle verwoesting van zo veel bezit. En, veel belangrijker nog, van zo veel levens. Heeft het de mensheid reden gegeven tot nadenken en bezinning. Weet u het antwoord op de vragen: 'Wat zijn de oor zaken van terrorisme?' en 'Wat drijft men sen ertoe zuUce aanslagen uit te voeren en ook hun eigen leven te geven?' In een nieu we aflevering van 'Ontwaakt Radio' op Radio Flakkee wordt dit op maandag 27 december tussen 21.00 en 22.00 uur uitvoe rig besproken en hoopt men antwoorden te vinden op de vragen. In de uitzending hoort u ook een gesprek met een Nederlander die vanuit zijn kantoor de twee vliegtuigen de Twin Towers in zag vliegen. De presentatie is in handen van Marjan van Peperstraten. Dinsdag om 16.00 uur wordt het programma herhaald. NEELTJE JANS - Enige tijd geleden las u in onze krant een reportage over fotografe Petra Rouwendal, die graag met haar came ra's aan strand, zee en duin verkeert, zowel langs de Zeeuwse als de Goereese kust. In de Delta Plaza van Waterland Neeltje Jans zou Petra tót 1 december jl. een deel van haar fotowerk exposeren, maar intussen heeft de directie van Waterland besloten de expositie te verlengen. Foto's met weidse strand- en zeegezichten, een fraaie lichtval of juist treffende details - u kunt Petra's werk op Neeltje Jans nog bewonderen tot 1 mei 2005. Zeer aanbevolen! De verkoop van de Goeree-Overflakkee kalender voor 2005 is weer succesvol verlo pen. Als gevolg van de grote belangsteUing kon een bedrag van 3.960 worden overge maakt aan Hospice Calando in Dirksland, Het genoemde bedrag is inclusief de giften van gulle gevers die het werk van Calando een warm hart toedragen. Het bedrag zal worden aangewend voor de gedeelteMjke vernieu wing van het interieur - bijvoorbeeld ledi kanten - dat als gevolg van het intensieve gebruik aan vervanging toe is. Mede namens de directie en het bestuur van Hospice Calando willen de samenstellers van de kalender u hartelijk bedanken voor deze financiële ondersteuning. Zij hopen tevens dat u in goede gezondheid een jaar lang van de mooie Goeree-Overflakkee kalender zult genieten! De hele maand december spectaculaire kortingen bij de Ford dealer! Koningin Julianaweg 60, 3241 XC Middeiiiarnis. Teiefoon 0187-48 26 44. Zijn naam brengt hoop aan 't bange hart, Vol twijfel, vrees en pijn, Hij brengt er vreugd in plaats van smart. Een hemelvreugd zo rein. Door dr. Pieter Vis, musicoloog Een klein meisje van een jaar of vijf met een opgewekt gezicht sprong op zekere warme zomerdag de eetkamer in, strohoedje op, bal in de hand, vervuld met haar spel. Terwijl zij weer naar buiten wilde hollen, hield haar moeder haar vast met de woorden: 'Zou je niet liever in de kamer spelen? De zon is te warm vandaag. 'O nee, moeder - toe, mag ik in de tuin, ik vind het er nu juist nog veel fijner' 'Waarom?' vroeg haar vader, die bij het raam zat, terwijl hij zijn dochtertje op zijn knie trok. 'k Hou van de tuin,zei ze en toen, wat ver legen, en haart kruUekopje wat gebogen, liet zij volgen, 'omdat er daar geen zoldering is tussen Jezus en mij. O, wondere liefde van een kind voor Hem, die eens het heilig Kind van Bethlehem was! Er mag daar 'niets tussenzijn, tussen Zijn hart en het onze, als wij nog eenmaal vol eer bied ons nederbuigen voor de kribbe van Christus en nogmaals overdenken de naam van het Kind in de kribbe. 'Gij zult Zijn naam heten Jezus.Matth. 22. Geen andere naam, waardoor wij zahg kuimen worden! en zendeling vertelde mij eens: 'Toen ik naar Afrika ging, was daar geen geschreven taal. Daarom werd ik genoodzaakt hier wat en daar wat op te vangen uit de gesprekken der inlanders. Eén woord begeerde ik te ver nemen - maar nimmer hoorde ik het. Twee en een halfjaar gingen voorbij en het scheen wel of ik nooit zou opschieten, als ik dat woord niet vond. Eens op een avond hoorde ik de mannen allerlei avontuurlijke verhalen vertellen. Een vertelde hoe zijn meester hem gered had van een leeuw. Ik luisterde met gespannen aandacht, hopende het woord, waar ik zo lang naar zocht, eindelijk op te zullen vangen. Het verhaal was uit - en het woord niet gebruikt. Droef werd mijn hart; ijdel bleek mijn hoop. Nadat wij uit elkaar gegaan waren, riep ik de man en vroeg hem: 'Hoe noemde je je meester, toen hij je van die leeuw redde?' Dadelijk gebruikte hij het verlangde woord -Redder, en ik was in staat, voor de eerste maal, hun duidelijk te maken, wat de Heiland voor hen wilde zijn. Met blijdschap op zijn gelaat vernam hij de boodschap en riep uit: "Is dat dan wat gij ons al die tijd probeert te vertellen Vier jaar bracht de zendeling in Afrika door. Gedurende veertien maanden zag hij geen brood, maanden lang teerde hij op Afrikaan se bonen en verzuurde melk. Van alles heeft hij gegeten, van mieren af tot rhinoceros toe. Dertig maal overviel hem de koorts. Hij werd aangevallen door een bende inlanders; drie maal had hij zich tegen een leeuw ver dedigd, maar dat alles zou hij wel nogmaals willen doorstaan, voor de overstelpende vreugde van dat ogenblik, toen hij het woord 'Redder' hoorde en hij de glans zag op het gelaat van de man, die door dat ene woord de boodschap begreep. In het midden van donker China werd een man in. de kracht van zijn leven, wiens ver stand door het opiumkruid verzwakt en waardoor zijn geest gebroken was, zijn humeur ondraaglijk was geworden de kamer ingebracht van een christen. Hij zag daar op tafel een boek liggen, opende het op goed geluk, het eerste woord waarop zijn ogen vielen was Jezus. Nog een blad sloeg hij om en nog een en op iedere bladzijde verscheen die wonderbare naam. 'Ik wil iets weten van die Jezus,zei de met zonden beladen ziel tot zichzelf. Hij vroeg naar Hem, luisterde, geloofde, opende zijn hart voor Jezus en legde aan zijn voeten zijn ganse liefde neer. De Heilige Geest nam bezit van die ziel en zo verwonderlijk wist hij die tempel te vernieuwen, verrijken en versieren, dat deze man in latere jaren als een naarstig zielenwinner voor zijn Jezus door het leven ging. Door zijn liefde en geloof- als van Christus - werd hij het mid del om in één stad tweehonderd zielen te winnen uit de duisternis en ontaarding van het heiligdom. Nog een waar gebeurd verhaal over de naam van het kerstkindje (Jezus) Op een brug in Londen las een arme blinde man met zijn vingers een Bijbel in braille schrift. Een onbekeerde man, die daar bij kwam, sloeg hem gade, terwijl hij las. De blinde was de plaats, waar hij gebleven was, kwijt en terwijl hij met zijn vingers over het papier streek, herhaalde hij de juist gelezen woorden 'geen andere naam - geen andere naam.' De voorbijgangers lachten, maar deze man vervolgde zijn weg, peinzend over de woorden 'geen andere naam.Hij wist, dat hij een zondaar was en hij had getracht beter te worden, maar bij goede voornemens was het gebleven. En ook goede werken hadden hem geen vrede kunnen brengen. De woorden van de blinde bleven als heerlijke muziek in zijn herinnering weerklinken. Thuis gekomen hoorde hij 's avonds in het klokkenspel van de kerktoren van het nabu rig dorpskerkje, dat in het groen geboomte schuil ging "Geen andere naam, geen ande re naam.En ook de volgende morgen klonk deze lieflijke klokkenzang 'geen andere naam. Ten slotte kon hij het niet meer houden en riep op zijn knieën 'Ja, ik heb getracht gered te worden door mijn eigen werken, maar door Zijn naam alleen kan Uc het heil ont vangen, door geen andere.' En hij geloofde in de kracht van Jezus' naam. Jezus, Jezus, Uw naam zij de eer. Want Gij zijt der mensen en engelen Heer! OUDDORP - Op Eerste Kerstdag tussen 14.00 en 16.00 uur kunt op Radio Goeree Lokaal een speciale kerst uitzending beluisteren van het progranmia 'U zij de glorie'Dit programma word gevuld met kerstpsalmen en lofzangen, er zal een aantal gedichten ten gehore worden gebracht en is er een speciaal kerstverhaal/meditatie; het programma wordt afgesloten met het 'Ere zij God'. De herhaling is op Tweede Kerstdag tussen 19.00 en 21.00 uur. Voor de uitzendingen op maandag 20 en 27 december kunt u gewoon ver zoekjes aanvragen die u kunt opsturen naar Radio Goeree Lokaal, t.a.v. U zij de glorie, postbus 157, 3253 ZJ Ouddorp óf kunt inleveren in de daarvoor bestemde bus bij de balie in verzorgingshuis 'De Vliedberg'. Natuurlijk kan ook tijdens de uitzending gebeld wor den voor een verzoeknummer: 0187-682630. Geen naam is er zoeter en beter voor 't hart; Gij balsemt de wonden en heelt alle smart. Kent gij, kent gij die naam nog niet? Die naam draagt mijn Heiland mijn Lust en mijn Lied\ De naam van het Kindje klonk in de velden van Efratha Keizer Augustus, de heerser der wereld, vol voerde onbewust het goddelijk besluit. God gaat over alles en allen. Al wat betrekking heeft op Christus' eerste komst werd vervuld en zo zal ook eens wat met Zijn wederkomst in verband staat, vervuld worden. God komt nimmer te vroeg noch te laat; altijd te rech ter tijd. Gij die dit leest, aanvaardt deze Waarheid voor uw eigen hart, leven en arbeid. God is boven alles en over allen en Hij doet alles uitlopen tot uw bestwil en Zijn eer. Veel is wellicht geschied in het jaar dat bijna ten einde snelt, het stemt u misschien ook wel onzeker, maar het is in orde: Hij staat aan 't roer van het nieuwe jaar. Ik kan nog veel over de naam van het Kind je in de kribbe schrijven. Bijvoorbeeld over de vijanden van het Kindje - koning Hero des; ook over de vrienden van het Kindje - de herders en de de Wijzen. Even als over de ster, die ons naar het Kindje van Bethlehem leidde. Het was een heldere ster - Zijn ster in het Oosten, niet slechts een heldere ster was het, maar een leidende ster en een ster die vreugde bracht. Ook zouden we kunnen spreken over het Koningschap van het Kind je. 'Wij zijn gekomen om Het te aanbidden, zeiden de Wijzen en zij aanbaden het en brachten hun gaven aan de voeten van het Kindje. Mogen wij nu, juist nu. Hem alles bieden wat wij bezitten, zonder voorbehoud en zeggen, voortdurend, bij iedere handeling van iedere dag: Neem mijn leven, 't zij altijd U, o Heiland, toegewijd. En hoe staat het met de beloning van het Kindje? 'Zij venrokken door een andere weg weder naar hun land.Dit is altijd waar van allen, die tot Christus komen. Ik liep eens op die brede weg en was een zondaar; maar ik sloeg die andere smalle weg in - Gered! Ik kwam ook wel eens op de weg van opstand; ik ging een andere weg terug - die van Vrede. Ik kwam de weg van tranen, door de ingeboren zonde; ik ging een andere weg terug - de Weg van het reinigend bloed van Jezus Christus. Ik kwam de weg van wan hoop door mislukking; ik ging een andere weg terug - de Weg van vreugde en over winning van gejuich! Ik kwam de weg van droefheid; ik ging een andere weg terug - de Weg van blijdschap. Ik kwam, mijn offer (mijn zondig leven aan de voet van het Kindje) brengen, ik ging een andere weg terug - met rijker gaven dan die, welke ik bracht. Halleluja! Daarom wens ik u ook in 2004 gezegende kerstdagen toe! Ook dit jaar zal er weer kerstmuziek klinken van de St. Catharinatoren van Goedereede. Ditmaal niet op Tweede Kerstdag, maar op zaterdag 25 december a.s., tussen 12.00 en 13.C0 uur, wanneer tijdens een concert stadsbeiaardier Jan Bezuijen en 6 koperbla zers kerstliederen en andere sfeervolle kerst muziek ten gehore zullen brengen.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2004 | | pagina 2