Bijzondere expositie in 'De Samaritaan' Aanleg natuur Van Pallandtpolder gestart iVlijmeriengen over de ouwe schure: 'Ut uuiegat' De gekozen burgemeester - speeltje van D66, of versterker van de democratie? Bram Bom bedaclit beste voorstel voor bestemming Paleis Soestdijk ÊnMiDBi-niEuva Cursus fotografie in Diekhuus Koploper te sterk voor Good Luck Kerstdiensten Geref. Kerk Ooitgensplaat >SOMMELSDUK - In de gangen van Ipverpleeghuls 'De Samaritaan' te Som- »*ïmelsdijk worden regelmatig exposi ties gehouden. Bij het samenstellen van deze exposities wordt altijd geke ken of het werk een reactie kan oproe pen bij de kijkers. Met de huidige expositie is dit zeker het geval. Het gaat dit keer namelijk om een bijzon dere expositie van prachtige gedich ten, gemaakt door een bewoonster van het verpleeghuis, gecombineerd met werk van haar dochter. Deze week starten werkzaamheden in de Van Pallandtpolder nabij Middel- harnis. Op deze plaats leggen de Pro vincie Zuid-Holland, samen met Del tanatuur en het waterschap Goeree- Overflakkee (na 1 januari 2005 het waterschap Hollandse Delta), een nieuw nat natuurgebied van 17 hecta re aan. Het is een onderdeel van de Provinciale Ecologische Hoofdstruc tuur op Goeree- Overflakkee. Voor uitlopend op de deHnitieve bestem mingsplanwijziging, is door de gemeente Middelharnis een vergun ning verleend voor de uitvoering van de werkzaamheden. Over drie maan den, is de basisinrichting klaar. Subsidie uit Europa Wie schrijft er meer van en over Flakkee Centraal thema tijdens CDA bijeenkomst: OUDDORP- Voordat de eilandelijke CDA-ers - en een aantal van de Hoek- sche Waard - overgingen op het proe ven van Amerikaanse wijnen en het luisteren naar Boliviaans-Nederland- se muziek, was er een heel andere proeverijdie van het actuele en oms treden onderwerp van de gekozen burgemeester. Speciaal daarvoor had de afdeling Goedereede van de partij het Tweede Kamerlid Jan de Vries zaterdagmiddag naar De Dorpstien- den in Ouddorp laten komen. Hij ver dedigde het officiële CDA-standpunt met verve, maar werd wel geconfron teerd met kritische achterbangelui den. Meer afrekenbaar Op een zeepkist Jury NRC-Handelsblad unaniem in oordeel: "De Ouddorper Bram Bom bedacht en ontwierp het beste plan voor de nieuwe bestemming van Paleis Soestdijk. Dat is het unanieme oordeel van de jury van het NRC-Handelsblad, bestaande uit onder meer NRC-redacteur Tracy Metz en Oranjekenner Reynildis van Ditzhuyzen. TrouwTjaal Koninginnedag PAGINA 17 WOENSDAG 22 DECEMBER 2004 De 87-jarige dichteres mevrouw An Ver- moen komt oorspronkelijk uit Rotterdam. Haar dochter, mevrouw Dita Vermoen (Diver), is kunstenares en woonachtig in de gemeente Oostflakkee. Haar schilderijen en bronzen beelden maken de expositie com pleet. Het is allemaal begonnen met het opruimen van een kast, aldus 'Diver'. "In een boodschappenmand lagen mappen met krantenknipsels en blaadjes met typewerk. Ik ben het door gaan bladeren en zag wat voor bijzondere gedichten mijn moeder vroeger had gemaakt. Ik weet nog wel dat ze altijd met pen en papier bezig was en dat mijn vader als een stimulerende kracht ach ter haar stond." Na veel gedichten gelezen te hebben, dacht mevrouw Vermoens dochter: daar moet ik iets mee doen. Vandaar deze expositie. Mevrouw An Vermoen en haar dochter komen uit een kunstzinnige familie. De vader van An Vermoen was zeer muzikaal; hij bespeelde verschillende muziekinstru menten. Ook schilderde hij en was veel bezig met glasmozaïek. Het hele gezin speelde vroeger in een familieband. Het zangtalent van An Vermoen was een begrip. Ook toneelspelen zat haar in het bloed. Optredens, samen met haar vader, zussen en broers, waren dan ook geen uitzondering. De gedichten van An Vermoen zijn uit het leven gegrepen. Er wordt in haar werk veel over het leven van alledag weergegeven. Juist daardoor wordt de lezer de mogelijk heid geboden om in het spanningsveld van de poëzie te treden. Liefde voor haar geloof, de schepping, het leven zoals zij het ervaren heeft, hebben hiertoe bijgedragen. De een heid met de natuur gaf haar inspiratie, even- De exposerende dichteres An Vermoen, die nu zelf in 'De Samaritaanwoont. als het luisteren naar de medemens - zonder te oordelen. An Vermoen schreef in het verleden voor de Rotterdamse tuindersbond en diverse andere bladen en kranten. Dochter 'Diver" woont en werkt in haar atelier in het Oostflakkeese buitengebied. Zij werkt met olie en acrylverf op doek. Beeldhouwen en bronzen beelden hebben haar voorkeur. Ook experimenteerde ze met metalen plastieken in hoekige vor men. Felle kleuren en een grote dynamiek van beweging kenmerken het werk van de kun stenares. Voorde expositie in De Samaritaan heeft ze niet gekozen voor een bepaald the ma, maar voor gevarieerd werk. Vandaar dat er zelf geschilderde maskers op doek te vin den zijn. 'Diver' exposeerde eerder in Rotterdam, Mijnsheerenland, Tholen, Willemstad, Mid- delhamis en Zwijndrecht. Maar nu is het verpleeghuis aan de beurt. Bewoners en belangstellenden kunnen tot half februari 2005 een bezoek brengen aan deze unieke expositie. Men is dagelijks welkom tot 's avonds 21.00 uur. Komende maanden wordt ongeveer dertig centimeter grond afgegraven. Deze boven laag is te voedselrijk om natte natuur aan te kunnen leggen. Als het afgraven is afgerond, ontstaat de juiste ecologische basis voor nat te natuur. De af te graven strook is langs de dijk ter hoogte van de windturbines zo'n 200 meter breed en langs het aanvoerkanaal van gemaal Koert ongeveer 100 meter breed. In totaal gaat het om 17 hectare. Het terrein wordt opgeleverd met enkele hoogtever schillen, zodat er allerlei gradaties in dras sigheid ontstaan. Dat is goed voor de ver schillende soorten natuur. In korte tijd zullen hier veel vogelsoorten, planten, amfibieën en kleine zoogdieren, die van een vochtige omgeving houden, op af komen. Provinciale Ecologische Hoofdstructuur De strook langs het Haringvliet in de Van Pallandtpolder is al in de jaren negentig aan gewezen als ecologische verbindingszone. Het maakt onderdeel uit van de Provinciale Ecologische Hoofdstructuur die natuurge bieden met elkaar verbindt. Op die manier kunnen de groei van bedreigde planten- en diersoorten weer op gang komen en ontstaat er een grotere diversiteit. Op Goeree-Over- flakkee moet aan de noordrand een ecologi sche verbinding ontstaan die 'zich uiteinde lijk uitstrekt van de Kwade Hoek tot aan de Hellegatsplaten. Na besluitvorming over het op een kier zet ten van de Haringvlietsluizen start ook de aanleg van een nieuwe open zoetwatervoor ziening. Deze voorziening kan zonder pro blemen worden ingepast in de ecologische zone in de Van Pallandtpolder. De natuur, het waterbeheer en de recreatieve voorzie ningen krijgen in de omgeving van Middel harnis daarmee een extra impuls. De werkzaamheden worden uitgevoerd met een Europese subsidie vanuit het project FRaME. Staatsbosbeheer gaat het natuurge bied beheren. FRaME staat voor Flood Risk Management in Estuaries en streeft naar duurzame veiligheid in deltagebieden aan de Noordzee in combinatie met innovatief, meervoudig ruimtegebruik. Veiligheid, eco nomie, leefbaarheid en ecologie worden in FRaME projecten gecombineerd. In totaal zijn er vijf FRaME-projecten in België, Engeland en Nederland. Hei je wel us van un uuiegat gehoard? Nou, dat za'k je dan us vertelle. Un uuiegat was een ovale openieng in de nokke van een ouwe schure. Mien opa had vroeger zo'n schure. Een ouwe schure mit un uuiegat. As ut 's avens donker wier, dan vloge de uulen deur dat ovale gat, de schure in, om muuzen te vangen. Toen wazze dur nog veul uulen op Flakkee, diengk ik. In de ziekante van de schure zat dus een uuiegat. Ut was dienk ik, zo ongeveer 15 centimeter breed. Hoe ut meugelijk was, dat die uulen in een pikdoengkere schure muuzen konne vange, is mien een raesel. Ut zal wel net zo weze as mit vleermuuzen. Die zende oak radar uut om vliegen in moggen te vangen, in naar- egens tegen an te vliegen. Ik dieke dat die uulen oak zoiets hadde, in ut gehoor waar- schienluk. Of in toe hoorde ik mun opa moppere. Hie zei dan :"Noe hao ze weer strooi voor ut uuiegat gezet, ut krioelt van de muuzen in de schuure. Noe ken Uc weer op de hooizolder klimme om 't uuiegat ope te maeke". Dat dee opa dan netuurluk, want aol die muuzen in de schuure was niks gedae. Oak de katten moste zurrege dattur muuzen gevange wiere. Zo was 't oak daer, "dun een- en zun doad, dun aoren zun broad". In die ouwe schure was oak un bete hok. Daer had- de ze de suukerpeen in opgeslaege. As ik ondeugensd was, wier dur gedreigd: "Diegkt ter om, 't is uutwant aorus douw ik je in ut betehok". Dat was vreselijk griezelig, dus je wier geliek gehoorzaem. Ik weet oak nog dat opa twee paerden had. Dat zal nog wel voor de ramp geweest hao. Die paerden stoenge in de paerdestal. Dan was tur oak nog een koeiestal. Dat was een laeg stalletje, waer de koeien stoenge. Ze wazze mit un kettieng vastgemaekt an un paele. Je hoarde dan die kettieng ranmiele, dat was in de winter oaltied zo gezeUig. In in 't voorjaer was ut 'Stal schure". Dan wier de koeiestal schoongemaekt. Dat knap te op. De koeien naer buuten, in alle mis schoongeschuurd. Hoagedrukspuiten wazze dur nog niet. AoUes mos mit de hand gebeu- re. Waeter tappe mit un aeker uut de welle, of uut dun tras. In dan...: schure mar joen- gens! Je ken geloave dat je dan staark mot weeze oor. Noe zette ze even de hoagedruk spuite in de stal, in klaer is kees. Zukke schuren bestaen nie mear, diengk ik. Ut binne noe aole maele gestroamlijnde schuren. Paerdekracht wordt oak nie meer gebruukt. Wat is aoUus aorrus geworte. Uulen bin dur oak nie meer, of nauweluks. jammer. Hanna In januari beginnen de fotografiecursussen weer in het Diekhuus. Er is een basiscursus en een cursus voor gevorderden. In de basis cursus wordt door het maken van opdrachten en door het fotograferen, zowel binnen als op locatie, ervaring opgedaan in het werken met de eigen camera. Fotografische kennis komt aan bod aan de hand van door de cur sisten gemaakte foto's. Er zijn twee avonden gepland speciaal voor digitale techniek, camera, scanner en printer. Fotobewerkings- i programma's komen slechts zijdelings aan I de orde, want deze cursus is geen computer- I cursus. Het gaat om het maken van betere 1 foto's, compositie en onderwerpkeuze. De gevorderdencursus is bedoeld voor die genen die al over een redelijke technische basiskennis beschikken of al eerder een cur sus hebben gevolgd. De nadruk ligt hier veel meer op het bespreken van foto's van de cur sisten. Hierbij komen eventuele technische vragen vanzelf aan bod. Er wordt dit jaar ook weer met opdrachten gewerkt. Twee zater dagochtenden zal op locatie worden gefoto grafeerd. Op één avond wordt speciaal de digitale techniek behandeld. Maar ook hier geldt: niet achter een computer. Voor het bespreken mogen natuurlijk wel bewerkte beelden worden meegebracht. Er worden geen speciale eisen gesteld aan de camera, spiegelreflex, digitaal of compact. De avondlessen zijn op maandag en de och tendlessen op zaterdag (lestijd in overleg). De basiscursus begint op maandagavond 10 januari en de gevorderdencursus op maan dagavond 17 januari. De lestijden zijn:van 20.00 tot 22.00 uur. De kosten voor de basis cursus bedragen 120,00 voor 10 lessen, de kosten voor de gevorderdencursus bedragen 108,00 voor 9 lessen. In verband met Kerst en Nieuwjaar is het Diekhuus moeilijk bereikbaar. Opgeven kan per e-mail: receptie@hetdiekhuus.nl of u kunt inspreken op het antwoordapparaat: 0187-482400. Wilt u uw naam, adres en tele foonnummer vermelden, alsmede de cursus waaraan u wilt deelnemen. Er kunnen maxi maal 12 deelnemers per cursus worden geplaatst. Mocht u niet meer geplaatst kun nen worden, krijgt u daarvan vanzelf bericht. Anders wordt u verwacht op de eerste cur susavond. In de gereformeerde kerk aan de Zuid Ach terweg te Ooitensplaat wordt vrijdag 24 december een kerstnachtdienst gehouden. Het koor 'Jehosua' verleent muzikale mede werking. Voorganger is de heer K. Baas. De dienst begint om 21.30 uur, de kerkdeuren gaan om 21.00 uur open. Eerste kerstdag is in hetzelfde gebouw om 9.30 een kerstoch tenddienst. Deze dienst, waarin het project van de kindemevendienst wordt afgesloten, staat onder leiding van de heer C. van Steeg. In beide diensten bent u hartelijk welkom. Zaterdag 18 november stond in sporthal De Gooye de korfbalstrijd tussen koploper Mer- wede uit Sliedrecht en Good Luck op het programma. Good Luck had net een goede reeks van drie gewonnen wedstrijden achter de rug, waarvan 1 voor de RD-bokaal en ging vol zelfvertrouwen, maar zonder illu sies de wedstrijd in. Merwede heeft goede resultaten geboekt tegen tegenstanders, waar Good Luck het ook behoorlijk moeilijk tegen heeft gehad. In een zeer goed gevulde sporthal met een hele goede sfeer begon Good Luck scherp aan de strijd. Leuke bij komstigheid was dat Marcel Kievit zijn 300e wedstrijd (clubrecord) voor de rood-witten speelde. Binnen enkele minuten kwam de Visser Meubelen ploeg op een 2-0 voorsprong en kreeg nog diverse kansen om verder uit te lopen. Merwede trok gelijk, maar door goe de ondersteuning van het publiek en met name het jeugdteam van de maand (Good Luck E) kwam Good Luck op 4 - 2 voor sprong. Merwede schakelde een tandje bij en Good Luck had moeite dit te volgen. Zo'n tien minuten voor het rustsignaal pakte de Sliedrechtse formatie dan ook de voorsprong die ze ook niet meer uit handen zou geven. De tweede helft verliep nog wat stroever dan de eerste. Good Luck had diverse kansen om tot score te komen, maar had hier enigszins pech bij. Daarnaast zag scheidsrechter Mari- nisse diverse malen de eerste overtredingen in de korfzone van Merwede over het hoofd, waardoor Good Luck de aanvallen niet af kon maken. Tevens zag de arbiter het oiu-e- glementair lopen van de Merwede-spelers constant over het hoofd. Merwede profiteer de hier professioneel van en liep uit naar 6 - 12. Good Luck kwam door hard werken nog terug tot 8-12, maar binnen enkele aanval len kwam aan de illusies van Good Luck direct een eind toen Merwede op 6 punten verschil kwam. In de slotfase kwamen Myr- na van Brussel en Jeroen Kars nog het veld in, maar Merwede speelde de pot uit en was duidelijk de betere ploeg en dus de terechte winnaar. De eindstand was 9 - 17. De ploeg van coach De Leeuw heeft goed weerstand geboden tegen de koploper uit de landelijke tweede klasse. Niet iedereen liet zijn of haar beste kunnen zien en ook scheidsrechter Marinisse was dit niveau weer niet machtig. Dit verlies in de laatste competitiewedstrijd van 2004 was ingecal culeerd en Good Luck hoopt tegen andere ploegen de punten te pakken. Volgende week staat er in de achtste finale om de RD- bokaal nog een duel in en tegen eersteklasser Nieuwerkerk op het programma, daarna krijgt de ploeg enkele weken rust om in 2005 de draad tegen ACKC weer op te pakken. Doelpunten Good Luck: Marcel Kievit (3), Liesbeth Los (2), Jan-Willem de Vos (2), Britt Abbas 1en Nico Overduin 1 door Kees van Rixoort De Vries, die onlangs ook al op Goeree- Overflakkee was om met deels hetzelfde gezelschap te discussiëren over de toekomst van de zorg, begon met zichzelf te presente ren als "een excuus voor de wijnproeverij". Direct daarna ging hij in op het hoe en waar om van de gekozen burgemeester, een idee dat vooral uit de koker van D66 komt en in het jaar 2006 ingevoerd zou moeten worden. De parlementaire behandeling van de wets voorstellen is vanaf het voorjaar van 2005. Als de meerderheid van de Staten-Generaal akkoord gaat, gaat de burger eens in de vier jaar - gelijktijdig met de gemeenteraadsver kiezingen - naar het sternhokje om een bur gemeester te kiezen. Het CDA-Kamerlid vertelde de aanwezigen dat hij op de website van de gemeente Goe dereede had gezien dat een nieuwe burge meester aanstaande is en dat die, volgens de profielschets, onder meer moet voldoen aan het criterium 'onafhankelijkheid'. "Hij moet boven de partijen staan. Maar dat geldt maar voor even, ongeveer een jaar. Daarna moet hij campagne voeren om burgemeester te blijven van deze mooie gemeente." De Vries vond het opmerkelijk dat er nog 21 kandida ten zijn voor het ambt, dat slechts zekerheid biedt voor een korte periode. "Je zal net een huis hebben gekocht in Ouddorp en een jaar later niet herkozen worden." Waarom willen we dit eigenlijk? Het Kamerlid gaf aan dat veel CDA-bestuurders de noodzaak van een gekozen burgemeester niet inzien en bijvoorbeeld ook een pro bleemanalyse missen bij het in gang zetten van de wetgeving. Toch heeft het kabinet en de CDA-fractie voor deze weg gekozen. De Vries: "Wij zeggen: er is een kloof tussen de overheid en de burger. In 2002 zijn we daar nadrukkelijk bij bepaald met de opkomst van Pim Fortuyn en de LPF. Het is een kloof die groter is dan we hadden gedacht en ver wacht. Die kloof moet kleiner worden en een versterking van de democratie - met meer invloed van de kiezer - kan daartoe bijdra gen. Bijvoorbeeld door middel van een gekozen bitrgemeester. Bovendien is een gekozen burgemeester meer aanspreekbaar, meer herkenbaar en meer afrekenbaar. Je kunt hem na vier jaar wegstemmen als je vindt dat hij niet goed heeft gefunctioneerd." Het Kamerlid gaf direct toe dat het onder werp nu vooral op de agenda staat omdat ^^^J_;_ Tweede Kamerlid Jan de Vries was afgelopen vrijdag opnieuw te gast voor het eilandelijke CDA. (foto Persburo Flakkee). D66 in het kabinet zit en omdat die partij het voor elkaar heeft weten te krijgen dat dit kroonjuweel in het coalitieakkoord is opge nomen. "Ik kan dit niet begrijpen", zei raads lid Pijl van de gemeente Goedereede. "Het CDA is niet daadkrachtig, maar sluit een compromis met D66, waar lang niet de hele partij achter staat." Jan de Vries moest erkennen dat er sprake was van een compro mis. "Het CDA zat niet op de gekozen bur gemeester te wachten, zeker niet zo kort na de invoering van het dualisme. Maar er zijn ook geluiden in de partij, bijvoorbeeld van de commissie Deetman, die van een goede ontwikkeling spreken." Tegen Pijl zei Jan de Vries dat er geen den ken aan is om met de oppositie mee te stem men en afstand te doen van de gekozen bur gemeester. "Wij zijn een betrouwbare coali tiepartner en wij lopen niet weg voor onze verantwoordelijkheid." En dat kregen ook andere criticasters te horen. Zoals de man, die zei te hopen dat de Eerste Kamer het wetsontwerp terugstuurt: "dit is alleen maar een speeltje van D66, meer niet, zodat D66 bij de volgende verkiezingen één vaandeltje omhoog kan steken. Maar ondertussen zade len we heel Nederland op met een risico en daar zijn ook wij verantwoordelijk voor." De invoering zal"«)rgvuldig moeten gebeu ren, repliceerde De Vries. "Zo zeggen wij: de gemeenteraad is de baas en niet één geko zen bestuurder. Van een presidentieel sys teem moeten we bij het CDA niets hebben. In de gemeenten moet een collegiaal bestuur blijven. De burgemeester mag straks wet houders voordagen voor benoeming, maar de raad moet ze kiezen." Het christen-demo cratische Kamerlid gaf nog een voorwaarde voor een zorgvuldige invoering van het nieuwe stelsel: niet alle burgemeesters in één keer laten kiezen, maar bij het verstrij ken van de individuele ambtstermijn. Dat zou betekenen dat alle gemeenten pas in 2010 een nieuwe gekozen burgemeester hebben. "Een lastig punt", aldus De Vries. Minister De Graaf heeft aangegeven vast te houden aan een verkiezing in één keer, in 2006. Maar wij vinden dat je anders veel te veel tegelijk overhoop haalt." Onder een zorgvuldige invoering verstaat het CDA ook: afzien van de mogelijkheid dat de gemeenteraad - met een meerderheid van tweederde - de burgemeester naar huis kan sturen. Het CDA opteert voor een ande re oplossing van een vertrouwenscrisis tus sen burgemeester en raad. "Dat de burge meester de eer aan zichzelf houdt." Wat voor soort burgemeester kunnen we straks verwachten? Wordt het geen 'popie- jopie figuur'? Is er wel oog voor bestuur lijke kwaliteit? Zijn er eigenlijk wel crite ria? Jan de Vries betoogde dat de kans groot is dat Henk Westbroek tot burge meester van Utrecht gekozen wordt. "Heeft hij de kwaliteiten? Dat moet de bur ger zien uit te vinden. Ik durf de stelling niet aan dat de burger die afweging niet kan maken. In Californië is Arnold Sch warzenegger tot gouverneur gekozen. Daar hoor je heel weinig klachten over. Hij schijnt het zelfs prima te doen. Frans Bau er als burgemeester? Heeft Goedereede ook artiesten?" De Vries beaamde dat een burgemeester in de nieuwe opzet zeker meer beleidstertei- nen naar zich toe zal willen trekken dan alleen openbare orde en veiligheid. "Het wordt een gekozen burgemeester met een programma. Hij zal ervoor zorgen dat hij een dikke vinger in de pap krijgt om zijn eigen beloftes waar te maken. Hij zal de boer op moeten en campagne moeten voe ren." Sonmiige zittende burgemeesters, zoals Jorritsma van Almere, hebben daar helemaal geen trek in en zullen zich niet herkiesbaar stellen. Die willen niet op een zeepkist staan of foldertjes uitdelen. Maar ik hoor ook van burgemeesters die heel graag de strijd aangaan. Het burgemeesterschap zal nu misschien ook meer andere mensen trekken: mensen die niet zo in het partijen- circuit zitten. Toch denk ik dat zittende bur gemeesters een streepje voor hebben. Die hebben zich kunnen bewijzen als een echte burgervader of burgermoeder en waarom zou je die laten zakken als ze het goed gedaan hebben?" NRC-Handelsblad deed vorige week een oproep aan alle Nederlanders om met een uitgewerkt voorstel te komen voor de nieuwe bestemming van dit koninklijke onderkomen. Het beste idee zou beloond worden met een prijs, zo liet de redactie weten. Het blad werd overstelpt met honderden reacties waaruit de jury de plannen van Bom unaniem als beste heeft beoordeeld. Bram Bom werd afgelopen maandag avond door jurylid Reynildis van Ditz huyzen telefonisch op de hoogte gebracht van de uitslag. Bom zegt zich zeer vereerd te voelen en hoopt dat zijn ontwerp, zoals hij het heeft bedacht, ook de goedkeuring van het Kabi net kan krijgen. Bom zegt hierover: "het was niet eenvoudig en eigenlijk toch ook weer wel. Ik was al een aantal keren op Paleis Soestdijk geweest, dus ik wist waar zich de kamers, secretariaat, ontvangstruimten, salons, werkkamers, hofhouding en de diverse zalen bevonden. Ik had bedacht om van de Leuvezaal een trouwzaal te maken. Daartegenover een museum waarin de natio nale geschiedenis van het Koninkrijk der Nederlanden een prominente rol speelt, en daarnaast een souvenirwinkel. De muur of deur van de werkkamer van prins Bemhard zou door glas vervangen moeten worden, zodat bezoekers kunnen zien hoe de prins zijn werkkamer had ingericht. Eenzelfde idee had ik uitgewerkt voor de werkkamer van prinses Juliana. Ook zou er plaats moe ten zijn voor een restaurant en een lounge annex brasserie en een galerie voor de expo- sitie van schilderijen. De huidige ontvangst hal moet gebruikt worden voor lezingen, recepties en ontvangsten. Bij goed weer moeten de gasten aan de achterzijde van het paleis in alle rust gebruik kunnen maken van een met veel planten aangekleed terras. In de paleistuin moet plaats zijn voor buitenexpo sities." Bom vervolgt: "Op 28 juni, de jaarlijkse veteranendag (de verjaardag van de prins), moet het paleis beschikbaar zijn voor een jaarlijks programma voor oorlogsveteranen, op Koninginnedag zullen evenementen en attracties de aandacht opeisen." Behalve van het NRC-Handelsblad kreeg Bom inmiddels ook complimenten en felicitaties uit de politiek en van de ambtelijke top. Bom meent dat zijn voorstel een grote kans van slagen heeft. "Het paleis is een beetje van ons allemaal en daar moet je geen apparte menten voor de happy few van maken, zoals sommigen willen", zegt hij. Enkele inzen ders hadden bedacht om van Paleis Soestdijk een bejaardentehuis te maken. "Heel sympa thiek, maar absoluut niet haalbaar", voorziet Bom. Projectontwikkelaars hebben inmiddels ook niet stil gezeten en plannen uitgewerkt voor de realisatie van luxe kantoorunits. De poli tieke partijen in de Tweede Kamer zijn daar echter faliekant op tegen. Het laatste woord voor de nieuwe bestemming van Paleis Soestdijk is aan minister Dekker van Volk huisvesting waaronder de Rijksgebouwen dienst ressorteert.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2004 | | pagina 17