t Nieuws 'Uit het leerboek van vrije genade' Consumenten over ontsmetten van pluimveevlees A\ /A\ /A LEI: Sterke tegenwind voor land- en tuinbouw in 2004 Kerstvier het mee in de uit de kerken KERSTNACHTDIENST Medewerkers waterschap doneren 4.300 euro voor waterputten Goede voornemens...: ga vrijwilligerswerk doen! CIIAI1I3B141IE1JWS Doopsgezinde Gemeente te Ouddorp VANG HET LICHT OP IN DE KERK k te Stellendam Drukkerij Gebr. De Waal Catechismusverklaring ds. J. Karels: Uiterlijk Aanleiding VAN DER BOOM Inhoud Zaterdag 19 maart 2005: jaarmarkt in Ver pleeghuis Grootenlioelt PAGINA 13 WOENSDAG 22 DECEMBER 2004 >t wordt kerctEeegt! Vrijdag 24 december 16.30 uur Christvesper (Duitstalige Kerstdienst) 19.00 uur Kerstmusical, geheel uitgevoerd door leden van de gemeente 21.30 uur Kerstnachtdienst met gospelkoor 23.30 uur Kerstnachtdienst Klein Kerstoratorium Zaterdag 25 december 10.00 uur Kerstmorgendienst 7 e Kerstdag Zondag 26 december 09.30 uur Kerstsamenzang 2e Kerstdag 18.30 uur Kerstavonddienst met Theo van Teijlingen, troubadour, schrijver, zanger. Aan alle diensten werken diverse koren en musici mee. Voorganger in alle diensten is ds. J. Smink. Alle diensten worden uitgezonden via Radio Goeree Lokaal Ether 105.6 FM - Kabel 105.9 FM Wij bieden luisteraars de mogelijkheid een liturgie aan te vragen: Telefoon: 681642/681757 Voor veel agrarische bedrijven was 2004 een matig tot (zeer) slecht jaar. Het gemiddelde inkomensniveau was in jaren niet zo laag. Het is reëel bijna gehalveerd ten opzichte van midden jaren negentig. Dat blijkt uit de raming van bedrijfsresultaten en inkomens die het LEI (onderdeel van Wageningen UR) zoals gebruikelijk in december publiceert. Vooral de lage prijzen van veel producten leiden in de tuinbouw, akkerbouw en pluim veehouderij tot een drastische inko mensdaling. Het inkomen van melk veehouders loopt dit jaar niet verder terug, dankzij de nieuwe Europese melkpremie. De varkenshouders zien een inkomensherstel na enkele zeer slechte jaren. Rundveehouderij: inkomen melkveehouders op peil door premie De melkprijsdaling van ongeveer 3% wordt dit jaar gecompenseerd door de nieuwe pre mie die met de hervorming van het Europe se zuivelbeleid is ingesteld. Vooral door de schaalvergroting in de melkveehouderij stijgt het inkomen gemiddeld nog met 1.000 per bedrijf. Deze marginale verbete ring maakt de inkomensdaling van de afge lopen jaren niet goed. Voor de houders van vleesstieren blijft het inkomen ongeveer gelijk, doordat de lagere aankoopprijs van kalveren de daling van de opbrengstprijzen compenseert. Vleeskalver- houders zien hun inkomen licht toenemen. Schapenhouders boeken door de lagere opbrengstprijzen mindere resultaten. Intensieve veehouderij: eindelijk verbetering voor varkenshouders, rampjaar voor pluimveehouders Varkenshouders krijgen na twee opeenvol gende jaren met negatieve inkomens einde lijk wat lucht. Hogere prijzen van varkens en biggen resulteren in een duidelijke inko mensverbetering, al maakt die het vermo- gensverlies van de meeste bedrijven in voor gaande jaren nog niet goed. Legpluimveehouders zijn dit jaar, na de vogelpest in 2003, geconfronteerd met een ongekend scherpe daling van de prijzen van eieren. Hun gemiddelde inkomen daalt naar bijna 120.000 negatief. Vleeskuikenhou- ders hadden in 2003 al een negatief inko men; dat is dit jaar vooral door de hogere voerprijzen verder gezakt. Akkerbouw: groeizame weersomstandigheden slecht voor het inkomen Lage prijzen voor aardappelen en uien bepa len het inkomensbeeld in de akkerbouw. Een groeizaam jaar eindigt hierdoor in mineur. Tegenvallers in de afzet naar Rusland ver- I scherpen het probleem. Het contrast met de Iedereen die van zingen houdt en het komen- de Kerstfeest mee wil gedenken, wordt uit genodigd voor de kerstnachtdienst op vrij dag 24 december in de Gereformeerde Kerk te Stellendam. Het thema voor de dienst is 'Ik ben gekomen, om hun het leven te geven in al zijn volheid'. Voorganger is ds. C.G. Kant, medewerking zal worden verleend door het koor Canticum o.l.v. de heer K. Boelaars. Aanvang 22.30 uur, de kerkdeuren gaan open om 22.00 uur. gunstige prijzen die vorig jaar onder invloed van de droogte werden bereikt is groot. Het gemiddelde inkomen daalt in 2004 met zo'n 35.000 per bedrijf tot minder dan 10.000. Alleen op bedrijven met overwegend zet- meelaardappelen blijft het inkomen vrijwel gelijk; er resteert zelfs een klein plusje uit hogere opbrengsten van aardappelen en sui kerbieten. Glastuinbouw: vooral groentetelers zien inkomen slechter worden Groentetelers zien, na een goed resultaat in 2003, hun inkomen dit jaar met meer dan 100.000 terugvallen. Vooral lagere prijzen van de hoofdgewassen tomaat, komkommer, paprika en aubergine dragen daaraan bij. De prijsdalingen zijn onder andere een gevolg van meer concurrentie uit Spanje. Voor de snijbloemen- en potplantenkwekers zijn de inkomensdalingen minder fors. Maar zij kampen eveneens met tegenvallende prijzen door de stagnerende koopkracht en de dure euro. De stijging van de oheprijzen zal voor al volgend jaar doorwerken in hogere gas- prijzen. Champignonkwekers hebben al een paar jaar te kampen met dalende prijzen en inkomens. Door de toenemende concurren tie uit Polen en China zette dat proces zich in 2004 voort, wat leidde tot een nieuw diepte punt. Tuinbouw in de open grond: alle takken scoren lager Lagere prijzen voor de meeste groenten leveren een daling op van het toch al niet flo rissante inkomen van de telers. De grote fruitoogst van dit jaar heeft in die sector een zelfde effect. In de bloembollenteelt is de malaise van de laatste jaren nog niet voorbij en moet ook een inkomensdaling worden genoteerd. Ook in de boomteelt is er sprake van een dalende inkomenslijn. Conclusie: inkomen sector als geheel op dieptepunt Voor de land- en tuinbouwsector als geheel gezien betekent het voorgaande 4% lagere opbrengstprijzen en iets hogere kosten. Het voor de ondernemers resterende inkomen daalt hierdoor met 30% tot ongeveer 2 mil jard euro. In de afgelopen jaren lag het reële inkomen per bedrijf al duidelijk onder het niveau van het midden van de jaren negen tig, maar nu is het nog amper de helft van destijds. Per gezinsarbeidskracht (inclusief de ondernemer) is het gedaald tot ruim IS.CMX). Dit bedrag vormt de vergoeding voor de arbeid en het geïnvesteerd vermo gen. De terugval van het agrarisch inkomen is dit jaar in Nederland sterker dan waar ook in de Europese Unie. In de afgelopen jaren raakte Nederland al een stuk van zijn vroegere voorsprong kwijt. De Nederlandse land- en tuinbouw blijkt kwetsbaar voor tegenvallers in de afzet naar het buitenland, waar het grootste deel van de productie naar toe gaat, en voor de lagere prijzen die de binnenland se consument betaalt. Dan ook een fijn geboortekaartje. Wij hebben ze voor u. Maak uw keuze uit ons nieuwe modellenboek! SOMMELSDUK Tel. (0187) 471020 De medewerkers van waterschap Goeree-Overflakkee doneren, na een veiling van voorwerpen die niet mee verhuisd worden naar waterschap Hollandse Delta, 4.300 euro voor waterputten in de Derde Wereld. Het was 10 december 2004 de laatste dag dat de medewerkers van het waterschap Goeree- Overflakkee in hun kantoor verbleven aan de Dwarsweg te Middelhamis. Op die dag zijn alle dossiers verhuisd naar Dordrecht en hebben de waterschappers met enig spijt in het hart hun fraaie en doelmatige kantoor moeten verlaten. Allerhande overgebleven spullen die niet door het ISGO waren over genomen en die ook geen waarde hadden voor het nieuwe waterschap Hollandse Del ta, zijn op die dag onder de medewerkers bij opbod geveild. Het doel was geld te verzamelen voor een goed doel, in dit geval waterputten in de Derde Wereld. In anderhalf uur tijd werd zo het mooie bedrag van ruim 4.300 euro bijeen gegaard. Van dit geld worden waterputten gemaakt in een nog nader te bepalen ontwik kelingsland. Een mooi doel voor de water schappers. Eerder heeft de personeelsvereni ging van het waterschap het restant van de verenigingskas gedoneerd aan Calando. Een waardig afscheid van de medewerkers van het waterschap Goeree-Overflakkee! Vrijwilligerswerk doe je voor jezelf én voor een ander. Vrijwilligers werk is leuk, uitda gend, nuttig en leerzaam. In Oostflakkee is in november 2004 het vrijwilligerssteunpunt 't Punt geopend. Daar is veel animo voor. Eind december waren er al 35 vacatures geplaatst; daarvan is een aantal al weer ver vuld. De vacatures komen uit alle hoeken, met zeer uiteenlopende werkzaamheden bij verschillende (sport)verenigingen, bij Uni cef, bij Stichting Podium, bij het Gehandi capte Platform, bij de Zuidwester en nog veel meer. Sommige vacatures vragen een inzet van één uur per week, andere vragen meer, er is keuze genoeg. Alle vacatures staan op de website www.tpunt.nl en zijn verzameld bij het loket van 't Punt, Kerme- dystraat 27 te Oude-Tonge, tel. (0187) 640420. PROTEST. KERK IN NED. Beroepen: te Asten en Someren (herv./geref.; pt), ds. E. van Iperen te Holten, die dit beroep heeft aangenomen; te Delft (Ev. Luth. Gem.), ds. T.S. Smit te Makkum, die dit beroep heeft aangenomen; te Korten- hoef (herv.; pt), ds. D.M. van der Wel te Houten; te Papendrecht (geref.; De Morgen ster), kandidaat A.N. Driebergen te Katwijk a/d Rijn, die dit beroep heeft aangenomen; te Varik en Heesselt, kandidaat A. Gooijer te Utrecht, die dit beroep heeft aangenomen. Aangenomen: naar Gouderak (herv.), kan didaat A. Schroten te Meerkerk, die bedank te voor Heteren en voor Hoogblokland; naar Staphorst (herv. gem. De Rank), ds. J.G. Zomer te Wijhe. Bedankt: voor Bennekom (herv.; wijkgem. 3), ds. C. de Jong te Waddinxveen (Immanuëlkerkgem.); voor Huizen (herv.; wijkgem. Oude Kerk West), ds. J. Geene te Katwijk aan Zee; voor Nieuwerkerk a/d IJs- sel (herv.; wijkgem. 2,3), ds. A. Visser te Apeldoorn (b.w.); voor Scherpenzeel (herv.), ds. J. C. Schuurman te Ridderkerk; voor Schoonrewoerd (herv.), ds. J. Blom te Katwijk aan Zee; voor Uddel (herv.), ds. J. Muller te Wapenveld (herv.). HERSTELD HERVORMDE KERK Beroepen: te Zuilichem-Nieuwaal, kandi daat H. Lassche te Staphorst. Aangenomen: naar Wijk (bij Heusden), ds. C.M. Buijs te Nieuwleusen. Bedankt: voor IJsselmuiden-Grafhorst, ds. (dr.) P. de Vries te Elspeet. GEREF. KERKEN (VRIJG.) Beroepen: te Almkerk-Werkendam, kandi daat A. van der Lugt te Ermelo. NED. GEREF. KERKEN Bedankt: voor Alkmaar (fed.gem. CGK/NGK), kandidaat P.R. Gort te Houten. CHR. GEREF. KERKEN eroepen: te Urk (Maranathakerk), ds. J. Westerink te Utrecht-West. Aangenomen: naar Putten, ds. G. van Roekei te Huizen. Bedankt: voor Dronten, ds. C.C. den Hertog te Boskoop. GEREF. GEMEENTEN Beroepen: te Berkenwoude, ds. P. Mulder te Dordrecht; te Dirksland, ds. D. de Wit te Nieuw Beijerland; te Hendrik-Ido-Ambacht en te Krimpen a/d IJssel, ds. G.J.N. Moens te Goes; te Kapelle-Biezelinge en te Spijkenisse i.c.m. Hoogvliet, ds. M. Golverdingen te Boskoop; te Lelystad, ds. J.S. van der Net te Houten; te Middelhamis en te Tricht-Geldermalsen, ds. M. Karens te Werkendam; te Naaldwijk en te Rotterdam- Centrum, ds. W.J. Karels te Hardinxveld- Giessendam; te Oostkapelle, ds. W. Harinck te Woerden; te Rotterdam-Usselmonde, ds. G. Mouw te Uddel; te Stolwijk, ds. J. Schip per te 's-Gravenpolder; te Veenendaal, ds. P. van Ruitenburg te ChilHwack (Can.). Bedankt: voor Oudemirdum, ds. A. Ver- meij te Elspeet; voor Ridderkerk- Slikkerveer, ds. D.W. Tuinier te Terwolde- De Vecht. Bij boekhandel Van der Boom te Som- melsdijk is een verklaring van de Hei- delbergse Catechismus verschenen, met als titel 'Uit het leerboek van vrije genade' van de hand van mijn oudste broer, ds. J. Karels, nu woonachtig te Rijssen. Het zou een reden kunnen zijn om het schrijven van een recensie hierover daarom aan een ander over te laten, dan aan een eigen jongere broer, om reden van de objectiviteit. Dat is waar. Maar het zij zo! Niette min is het mij een waar genoegen om de catechismusverklaring van mijn geliefde broer te recenseren, op ver zoek van Boekhandel Van der Boom. Daarbij willen we op drie aspecten de aandacht vestigen, te weten: het uiter lijk, de aanleiding en de inhoud. Welnu, wat het uiterlijk betreft: Het is een heel fraaie uitgave geworden in twee stevig gebonden banden, erg handzaam, grijs van kleur met gouden opdruk. Een heldere dui delijke letter, bij elke preek een te lezen Schriftgedeelte en psalmverwijzingen. Om het lezen in vacante gemeenten te vergemak kelijken zijn boven elke preek het thema en de punten tweemaal weergegeven. Herha ling is immers de moeder der wetenschap? Drukkerij De Waal te Sommelsdijk heeft een mooi stuk werk geleverd. Overtuig u zelf en dat voor de prijs van 64,90. De aanleiding tot het verschijnen van deze catechismusverklaring verwoordt mijn broer zelf in zijn 'Ten geleide'. Na herhaalde ver zoeken en over de drempel van schroom heen geholpen door iemand die al begonnen was met het uittypen van op de band opge nomen preken, werd de leiding des HEE- REN daarin opgemerkt. Mijn broer is immers geen schrijver en voelt ook diep zijn eigen onbekwaamheid hiertoe. Er was een duwtje nodig! Welnu, dat kwam gelukkig. Een en ander heeft geresulteerd in een keu rig verzorgde uitgave. Misschien dat iemand vraagt: 'Zijn er nog niet genoeg catechis musverklaringen. Moet dat nu zo nodig?' Zeker, er zijn gelukkig heel wat goede, hel dere catechisrausverklaringen in de loop der jaren verschenen. Ieder die meeleeft op het kerkelijke erf, weet dat en zal dat onder schrijven. Toch is het voor Gemeenten die een reeks van jaren vacant zijn, een goede zaak om nu weer eens een andere keus te kunnen maken. Dat neemt niet weg dat we BOEKEN EN MUZIEK VoorsIraiil41-3245BG Sommelsdijk Tel. (0187) 482614 - Fax (0187) 4845 20 ook voor persoonlijk gebruik deze verkla ring van harte kunnen aanbevelen. Nu de inhoud. Die is uiteindelijk het voor naamste. We menen de inhoud weer te kun nen geven in enkele kernwoorden: 1Schrif tuurlijk onderwijzend (Leerboek), 2) Bevin delijk prakticaal (vrije genade) en 3) Gunnend pastoraal. Schriftuurlijk. Is onze Heidelberger zelf door en door Schriftuurlijk en op Gods Woord geënt, deze verklaring die de Cate chismus op de voet volgt en dicht bij het woordgebruik van de Heidelberger blijft, is dit ook. Vooral de Psalmen worden veelvul dig geciteerd. En wordt niet juist het psal menboek de 'geestelijke apotheek'van de Kerk genoemd? Hoe nodig is het om alles Schriftuurlijk te funderen! Is niet Gods Woord het einde van alle tegenspraak? Ook in deze tijd, waarin allerlei wind van leer waait en bedekt of waarin openlijk de onder ons beleden waarheden worden aangevoch ten met een beroep op de slogan 'Laat de dogmatiek maar in de kast staan". Is niet de leer der godzaligheid gegrond op de Heilige Schrift? Welnu, ook deze verklaring geeft er blijk van op Gods Woord gegrond te zijn. Men leze zelf! Bevindelijk. Maar niet alleen een gezonde Bijbelse leerstelligheid is van belang! Dit is wel de grond en de basis. Maar als we de Waarheid niet persoonlijk door Gods Geest leren kennen in het hart, wat baat ons ver standelijke kermis alleen? En zie, ook de wij ze hoe de Heere de uitverkoren zondaar wederbaart en Zijn kinderen nu onderwijst en leidt, wordt uitvoerig beschreven in deze ver klaring. En wel op een eenvoudige wijze. Dat is immers ook niet onbelangrijk! En telkens weer aan de hand van ons leer- en troostboek. En is dit niet juist tot bemoediging van een arm en bestreden volk, dat zichzelf niet kan verklaren, dat zij in Gods Woord verklaard Uggen? Maar ook voor een meer geoefend volk dat in zichzelf steeds armer wordt en in een weg van afbraak en heihgmaking steeds meer de Heere nodig krijgt. We citeren een stukje uit zondag 23: "Noch tans God, zonder enige verdienste mijner zijds'.Hier wordt de dood geschreven onder alle eigengerechtigheid. Hier is de zondaar God niet alleen toegevallen, er is een toeval len van het recht, ze worden het met God eens, er is een buigen onder dat recht, maar er is ook een verloren gaan onder dat recht .Hier ligt er één, totaal verloren onder het recht van God. Hier is een zondaar die weet wat het is: Gij zijt volmaakt. Gij zijt recht vaardig, HEER", die het niet meer om het eeuwige leven gaat. die het niet meer, ten diepste om de zaligheid gaat. maar die het om God van de hemel gaat. 'O, zijt Gij met mijn doem gediend? Zoek Uw eer, ik heb het verdiend'. Wat is dat een zaligheid, gelief den, om het zo met God eens te zijn. Daar kan een God, Die rechtvaardig en heilig is, het nooit meer verkeerd doen. O, daar gaan ze van dat recht des Heeren zingen, van dat heilige recht". Gunnend Pastoraaal. Ja, deze catechismus verklaring is ook guimend. Niet alleen Gods volk in de onderscheiden standen van het genadeleven wordt aangesproken. Ook de onbekeerden worden vermaand de Heere te zoeken. Een ieder die onze broer heeft leren kermen, zal de hem eigen stijl in de catechis musverklaring van hem herkennen: en met name ook onze jongeren worden telkens weer aangesproken. Citaat: "Lieve jeugd, o vraag of God je bekeert, zoals Hij al Zijn volk bekeert. Gemeente, blijf dat maar vra gen, want dat is toch het alle modig.'ite. Mochten we het met klem aan uw hart leg gen. God kan het erin brengen. Tenslotte: Door heel deze catechismusver klaring heen loopt ook de waarschuwing voor het nabijkomende werk. Ook die sepa ratie is aanwezig. We spreken van harte de wens uit dat ook deze verschenen verklaring, 'Uit het leer boek van vrije genade', zijn weg in de Gemeenten, die ons lief zijn, zal vinden. Ook in de gezinnen. Ook in het persoonlijk onderzoek van Gods Woord. We kunnen deze verklaring een ieder van harte aanbevelen. Het allergrootste zou zijn als de Allerhoogste ook deze uitgave nog zou willen gebruiken als een nietig middel om zondaren te bekeren en te brengen tot Christus. En om Zijn kinderen onderwijs en teerkost te geven op reis naar de eeuwigheid. We weten dat dit ook de begeerte is van onze geliefde broer en daarom besluiten we deze recensie met zijn eigen woorden, waarmee hij het 'Ten geleide' besluit. "Van harte hoop ik, dat de Heere deze een voudige verklaring tot rijke zegen wil stel len. In de eerste plaats tot uitbreiding van Zijn Koninkrijk, maar ook tot nut en onder wijs van de duurgekochte BRUIDSGE MEENTE van de KONING DER KERK" december 2004 ds. W.J. Karels, Hardinxveld-Giessendam Mag kippen- en kalkoenvlees ontsmet worden om zo voedselvergiftiging door de ziekmakende bacteriën sal monella en Campylobacter te voorko men? En zo ja, welke methode is daar voor het meest geschikt: doorstralen, een hittebehandeling, chloreren of een melkzuurbehandeling? Het ministerie van Landbouw, Natuur en Voedsel kwaliteit (LNV) is zeer benieuwd naar de mening van consumenten hierover en vroeg daarom het Consumenten platform zich over deze vragen te bui gen. De overheid en bedrijfsleven proberen al jaren de besmettingen met salmonella en Campylobacter terug te dringen. De besmet tingen zorgen voor ongeveer 20% van het totale aantal voedselvergiftigingen. Het ministerie vraagt zich af of ontsmetting (decontaminatie) van kippen- en kalkoen- vlees een goede manier is om de bacteriën definitief het hoofd te bieden. Voorafgaand aan de bijeenkomst van het Consumenten platform werden dezelfde vragen gesteld aan drie 'consumentenpanels'. De panels bestonden elk uit ongeveer vijftien mensen onderverdeeld in een gemengd panel, een panel uit de risicogroep (zoals zwangere vrouwen) en een allochtoon panel. De hitte behandeling als ontsmettingsmethode kon op de meeste sympathie van de consumenten rekenen. Het Consumentenplatform en de consumentenpanels over de behandeling met chloor: 'Gechloreerde kip? Dat moet ik niet!' Het ministerie van LNV neemt de meningen van het Consumentenplatform en de panels mee in bijvoorbeeld de onderhan delingen die op dit moment gaande zijn in de Europese Unie over dit onderwerp. Het ontsmetten van pluimveevlees door middel van een hittebehandeling had zoals gezegd de voorkeur. Meer dan de helft (58%) van de ondervraagden leek dit een goede methode. Ook doorstralen kon op instenmiing rekenen (13%), maar de melk zuurbehandeling (9%) en de behandeling met chloor (1%) leek de consumenten niets. Men was bang dat de kip van kleur zou ver anderen en er anders uit zou smaken. Een ander deel had geen mening (19%) of was zelf tegen ontsmette kip ('Dan ga ik kip boy cotten'). Tijdens de bespreking van deze resultaten in het Consumentenplatform lie pen de meningen over de methode uiteen. Men pleitte bijvoorbeeld voor een methode die in tropische landen wordt gebruikt, het wassen van het vlees met citroen en zout. Aan de andere kant vonden een paar leden dat elke methode gebruikt zou kurmen wor den, zolang de methode zeker veihg was en men er niets van zou zien of proeven. De resultaten van het consumentenonder zoek zijn te vinden op www.minlnv.nl/con- sumentenplatform. Het verslag van de bij eenkomst van het Consumentenplatform zal hier binnenkort ook te vinden zijn. Andere resultaten uit het onderzoek Uit de consumentenpanels kwam naar voren dat men vindt dat de producent het meest verantwoordelijk is voor veilig vlees (69%), gevolgd door de supermarkt en slager (62%), de overheid (53%), het slachthuis (52%) en de boer (43%). Ook de consument werd verantwoor(lelijk geacht: 43%. Het Consumentenplatform vond dat er meer ver antwoordelijkheid bij de consument zelf lag. Want, zo vond men, kip op zich is niet onveilig, kip wordt onveilig door onjuist gebruik, zoals te lang op het aanrecht laten liggen, onvoldoende verhitting in de pan, gebruik van vieze snijplanken. Over de vraag of de supermarkten twee soor ten pluimveevlees moesten gaan aanbieden, ontsmet en niet ontsmet, liepen zowel bij de consumentenpanels als bij het Consumen tenplatform de meningen uiteen. Men vrees de dat ontsmet vlees duurder zou worden dan niet ontsmet vlees. Zou de ontsmetting van kippen- en kalkoenvlees ingevoerd wor den, dan zou het daarom voor al het pluim veevlees moeten gelden. Tegelijkertijd von den zowel de mensen in de consumentenpa nels als de leden van het platform dat de keuzevrijheid behouden moest worden. In zijn algemeenheid geldt dat de consumen ten vonden dat de overheid meer moet voor lichten over de gevaren van salmonella of Campylobacter. Ook moet de overheid goed gaan voorlichten over de eventueel gekozen ontsmettingsmethode. De vraag was echter wel of het zou helpen om op het etiket te zet ten of het vlees ontsmet was of niet. Eén van de consumenten verwoordde het als volgt: 'Het is goed dat er een waarschuwing op het etiket staat, maar ik lees het nooit.' Iemand anders: 'Kip moet veilig zijn, dat moet erop staan. Hoe dat gebeurt hoef ik niet te weten.' Overigens vonden sommige van de onder vraagden dat de herkomst van de kip (het liefst Nederlands) belangrijker is dan het feit dat een kip wel of niet qntsmet was. Achtergrondinformatie Consumen tenplatform Het Consumentenplatform, ingesteld door de minister van LNV, kwam voor het eerst bijeen in 2002 met als doel de wensen en zorgen van consumenten in kaart te brengen over de onderwerpen waarmee het ministe rie van LNV zich bezighoudt, zoals voedsel kwaliteit. Het ministerie gebruikt deze wen sen en zorgen om bestaand beleid aan te pas sen of bij het opzetten van nieuw beleid. Het Consumentenplatform is nu negen keer bij een geweest. Het Consumentenplatform bestaat uit een aantal zorgvuldig gekozen leden (onder anderen een wetenschapper, een trend- watcher, een consumentendeskundige, een publicist en een kok) die bij elkaar komen om over een actueel thema te discussiëren. De bijeenkomsten van het Consumenten platform zijn vertrouwelijk, de verslagen zijn openbaar en staan op de website van LNV. De leden spreken op persoonlijke titel en niet als woordvoerder namens een orga nisatie. De thema's van het platform worden door de leden van het platform zelf gekozen of kuimen door het ministerie worden aan gedragen. De leden zijn ook te vinden op de website van LNV. De leden van het Consumentenplatform heb ben als basis voor hun discussie een aantal documenten tot hun beschikking. Ambtena ren van het ministerie van LNV stellen een document op over het te bespreken thema, waarin het ministerie dilemma's, ambities en een mogelijk toekomstig beleid schetst. Daarnaast wordt het thema van tevoren in enkele 'consumentenpanels' besproken. Deze panels bestaan uit tien tot vijftien con sumenten die afkomstig zijn uit een speci fiek deel van de samenleving (bijvoorbeeld jongeren, ouders van kleine kinderen of plat telandsbewoners). Daarnaast heeft een kwantitatief opinieonderzoek plaats onder een representatief deel van de Nederlandse bevolking. Aanvullend op dit consumenten onderzoek laat het ministerie een studie (deskresearch) uitvoeren op basis van bestaande rapporten over het onderwerp naar ontwikkelingen van de afgelopen jaren. Al deze documenten zijn te vinden op de website. Het lijkt vreemd: iedereen is in kerststem ming en dit artikel gaat over de jaarmarkt die pas over drie maanden gehouden wordt. We doen dat uiteraard niet voor niets. Traditiegetrouw worden er in de kerstva kantie veel zolders, kelders, schuren en kamers opgeruimd. We laten u daarom graag weten dat u alle overbodige, maar nog wel bruikbare spullen vanaf heden weer in kunt leveren bij de achteringang van Grootenhoek, Hellevoetse Achterweg 4. We zijn heel blij met heel veel, maar al te grote spullen zoals bankstellen, bedden, bergmeubelen e.d., evenals computerap paratuur kunnen wij helaas niet innemen. Het ontbreekt ons aan ruimte om het op te slaan. Wij danken u bij voorbaat en wen sen u hele fijne feestdagen toe! De jaarmarktcommissie van verpleeghuis Grootenhoek

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2004 | | pagina 13