'Orgaandonatie, een persoonlijke iieuze' mmwi mmmn. lic Oorlog;. Rabobank Ontbijtseminar Cijfers Trends Met Wie??? MEDISCHE DIENSTEN Dr. Pieter Vis te gast op Radio 4 Huisarts Van Wolfswinkel spreekt voor SGP-jongeren: EIIAfflDBMIIEUVa IVIet Wie??? Extra Op vrijdagavond 10 december hield Studievereniging Husaï (SGP-jonge ren te Goedereede) een openbare ver gadering in verenigingsgebouw Eben- Haëzer te Ouddorp. Deze vergadering stond in het teken van orgaandonatie. De heer A. van Wolfswinkel, huisarts in Hellevoetsluis, hield een lezing over dit onderwerp, waarbij ook de ethi sche aspecten niet onbelicht bleven. "Het lichaam wordt tegenwoordig gezien als een object, een machine. De drieslag consumentisme, relativisme en techniek verdringt steeds meer het leven in afhankelijkheid van God," aldus de arts. Spanningsveld 90 jaar geleden Antirevolutionair 3 tot 17 December 1914 Orgaan PLAATSELIJK NIEUWS. PRIJSRAADSEL. KERK EN SCHOOL Publikatie van de Vereniging Streekmuseum, Keiltstraat, Sommelsdijk. E.BI, Ethiek van vrijdag 17 december 2004 t/m zondag 19 december 2004 Eilandelijk platform PAGINA 6 VRIJDAG 17 DECEMBER 2004 De heer Van Wolfswinkel opende zijn referaat niet de vraag wie van de aanwezigen zijn of haar donorformulier ingevuld en geretourneerd heeft. Dit bleek voor slechts 20** het geval te zijn. Het was dus best belangrijk om hierover op een avond als deze met elkaar nog eens na te denken, stil te staan bij de 'voors en tegens' v;m orgaando natie. Want: als niet gereageerd wordt, wat zullen daiwvan de consequenties zijn op kor te of langere termijn? Oude papieren De wetenschap van het transplanteren heeft oude papieren. Een bekend \erhaal is dat van de geslaagde heentransplantatie aan het eind van de derde eeuw: de patiënt ging ver der door het leven met een blank én een zwart been. De echte triuisplantatiekunde is echter \an later datum. In Wenen werd in 1905 het eerste hoomvlies getransplanteerd. De eerste nier volgde in 1954 in Boston, en in 1967 werd het eerste menselijke hart getransplanteerd in het Zuid-Afrikaanse Kaapstad. Er zijn in hoofdzaak vier soorten transplan taties te onderscheiden. In de eerste plaats de "autotransplantatie', waarbij eigen organen en weefsels zoals de huid getransplanteerd worden. Verderde 'isotransplantatie': trans plantatie van organen of weefsels tussen genetisch identieke mensen (bijvoorbeeld nienransplantatie bij een eeneiige tweeling). Vervolgens de "allotransplantatie': trans plantatie van organen of weefsels tassen individuen van dezelfde soort (bijvoorbeeld niertransplantaties bij mensen), en als laatste de 'xenotransplantatie", waarbij organen of weefsels tussen verschillende soorten getransplanteerd worden, bijvoorbeeld van varken naar mens. Een iransplantatieoperatie heeft een goede slagingskans. Zo'n 80 tot 90% van de patiënten is één jaar na transplantatie nog in leven. Na vijfjaar is dat nog 60%. Zoals hierboven al aangegeven is, wordt er onderscheid gemaakt in de transplantatie van organen en weefsel. Weefsel is langere tijd te bewaren middels bot- en huidbanken. Transplantatie hiervan kan even wachten. Organen daarentegen zijn 'beperkt houd baar' Transplantatie dient dus zo snel moge- Ujk na overlijden van de donor plaats te vin den. Dit leidt tot een spanningsveld. Organen moeten in goede conditie zijn om getrans planteerd te kunnen worden. Toch kan dit pas gebeuren na overlijden. Wordt hierdoor de dood niet bespoedigd, om zeker te zijn van een goed orgaan? Om dit te voorkomen is de term 'hersendood' gedefinieerd. Iemand wordt als overleden beschouwd als het functioneren van alle hersencellen. inclusief de hersenstam, zijn uitgevallen. Hersendood is dus iets anders dan een diepe coma, waarbij bijvoorbeeld het ademha lingscentrum van de hersenen nog intact is. Organen mogen pas worden uitgenomen als de hersendood is vastgesteld. Om dit te kun nen constateren, moet een heel protocol van onderzoeken en testen worden afgewerkt. De vraag kan echter opkomen of hersendood wel écht dood is. In de ogen van familiele den kan iemand die hersendood verkla;u"d is, gewoon nog le\en. Het hart en de bloedsom loop kunnen kunstmatig op gang gehouden worden, zodat het lichaam nog w;irm aan- \oelt en de borstkas op en neer gaat. Wet op de Orgaandonatie In 199t\ werd de Wet op de Orgaandonatie van kracht. Deze wet kent diie doelen. In de eerste plaats moet deze wet zekerheid en duidelijklieid creëren omtrent ieders ri>i in deze zaak. Zo moet elk ziekenhuis beleid ontwikkeld hebben voor orgaandonatie. In de tweede plaats is deze wet er ter vvuirko ming van commerciële handel in organen, on in de derde plaats om te komen tot een eer lijke verdeling van de beschikbare organen. Er bestaan twee systemen om donor te w ov den, In België wordt het zogenaamde 'geen bezwaarsysteem' gehanteerd. Reden liier voor is een tekort aan organen en de lange wachtlijsten. Bij dit systeem er\ alt het vlon orcodicil. Iedereen die niet te kennen geeli geen donor te willen zijn. wordt het aiitoina tisch wel. Nederland daarentegen kent hei 'toestemmingssysteem'. Iemand konii alleen in aanmerking voor het donorschap bij uitdrukkelijke toestemming. Flkc IS jarige krijgt een registratieformulier itiei daarop vier keuzemogelijklieden: '.ikkoorii'. 'niet akkoord', 'ik laat de beslissing over aan mijn nabestaanden', of 'ik laat de beslissmg over aan een specifiek persoon'. Na iii\ul ling en retoumering \"an dit formulier wor den de gegevens opgenomen in het donoire gister, dat ook bekeken kan w orden dooi de arts van de betreffende persoon. Een eerder gedane keuze kan echter m .lUe gcv.ülen worden gewijzigd. Zoals uit de antwoorden op de eersie raag van Van Wolfswinkel al duidelijk word. i\)\\ er maar weinig mensen die het formulier ook daadwerkelijk terugsturen, In 2004 st.i.m in ons land in totaal 4.ti miljoen mensen gere aistreerd. Dit is 3~'> v:ui de tot.üe bc\ol SOMMELSDIJK. Gedurende de bleten-cam pagne zijn op weegbrug no. 1 5.-163.000 K. Q. en op weegbrug no. 2 4.617.000 K.G. bie ten gewogen alzoo in totaal 10.080.000 K.G. Moord Donderdagmorgen werd alhier dood ten hare huize gevonden d» bijna TO-jarige T. weduwe van M. Doordien de overledene Woensdagavond, voor zoover bekend, gezond te bed was ge gaan, en daar zij dikwijls door den bij haar inwonende zoon, die zich voortdurend te buiten gaat aan het misbruiken van sterken drank, werd mishandeld, werd betwijfeld of de moeder wel een natuurlijken dood was gestorven of dat soms een gewelddadige dood een einde aan haar leven had gemaakt. Spoedig waren dan ook den hulp-officier van justitie, gemeente- en rijkspolitie aan wezig ter nader onderzoek. De lijkschouw bracht aan het licht dat de weduwe aan eene vermoedelijke nekbreuk gestorven was. De zoon is dadelijk een voorloopig ver hoor afgenomen en het lijk hedenmorgen ter gerechtelijk onderzoek naar Rotterdam over gebracht, DEN BOMiMEL. Maandag gingen de vluch telingen alhier met mosselen rond, en spoeeig waren 3 balen uitverkocht, doordat de prijs, om het mosselen eten te bevorderen zoo laag mogelijk was gesteld, Bij vele Ingezetenen gingen de vluchtelingen binnen, om het bak ken en stoven der mosselen te leeren, en dit viel zoo goed uit, dat velen dien nooit mos selen smaakten, thans er dol op geworden zijn, en dus hebben de Belgen ons een grooleit dienst bewezen. Indien zich meer ingezetenen bij het steuncomité [opgeven zal weer een proef met den verkoop genomen worden, waardoor een heerlijke maaltijd voor weinij geld wordt verkregen en de broodeloo^e niosselenvisschers gebaat worden. De Burgemeester heeft de bakkers ge wezen op de hooge broodprijzen alhier, n.l. voor het wittebrood 4 et. en voor tarwebrood Staat men 2 et, hooger dan in een andere gemeente en heeft hen dringend verzocht tot prijsverlaging over te gaan, om maatregelen zijnerzijds, te vermijden vooral met het oog op de voor velen komenden wcrkloozen winter. Voor het breien en vervaardigen vaii klsedingstukkcn voor de inililaircn is de deel name tegengevallen. Dat nog velen hun hulp vcriecneii. OUDE TONGE. In een gecombineerde ver gadering van verschillende polders gelegen ander de gemeenten Oude Tonge den Bom mel en Ooltgensplaat gehouden Dinsdag l.l. zijn als bestuursleden voordat gelieelc waterschap de volgende heereii gekozen. P. van Schouwen dijkgraaf v. d. Hee renpolder, O, L, van Schouwen gezworen V. d. Heerenpolder. D, Mijs dijkgraaf v, d, Madaleenpolder. j. A. van Nieuwenliulzen gezworen Krainmerpolder.J. Kardux dijkgraaf V. d. Nieuwen Blokpolder. HELLEVOETSUJlS, Dinsrian 1.1. bc/nihi H. .M. de Konliigin onze geineenle. Ongevi-cr half elf kwam H. M. met gevolg in een vier tal auto's aan op het terrein voor het Wacht schip „Van (Jnlen". Nadat II. M, mei haar hoïdaiiie was «iigcslcgcn, w-erd zij ontvangen door den Commandant van de Stelling van de Monden van de iMaas en van hel Haring vliet de Vice-Admiraal C. P. van Hecking Coleiibrandcr en andere officieren. Een groole menigie was aanwezig. H. M. hezochi eerst de e.xercitieloods, waarvan het achterste gedeelte voor het Roode Kruis is ingericht. Daarna sloeg H. M. de oefeningen van een conipapnie ürenadiers gade. Ver volgens inspecteerde H, M. de bemanningen van' de „Van Galen" en „Buffel" die voor de schepen stonden opgesteld. Daarop begaf H. .M. zich aan boord van Hr, Ms. „Buffel" tot het gebruiken van de lunch. Overal wiïar )1,",M. langs kwam, werd Zij luide toe- gejiiichf. Hef is dan ook iets, waarop we nooit iiadden durven liopen, II. M. de Koningin in lleilevoetshiis. Velen, die nog nooit H. zagen, dan op een foto, konden zich nu overtuigen v.m de gelijkenis. Daar ben ik weer! Als de winteravondjes komen kan het jonge volkje mij weer op mijn post vinden. Ditmaal zullen wij onze raadstirnbriek openen met een Bijbelsch raadsel. Een raadsel om in te vullen. ledwarsr.i Een zoon van Sibeon (1 Kron. 1). 2e Een plaats, waar Ja kob vertoefd heeft. 3e Bene vrouw v. Ezaii. 4e Een zoon van Jakob. 5e Een hoogcpricsler. 6e Bene vrouw V. Jakob, 7e Een zoon van Jakob. De middellljn vormt den naam van een patriarch en zijne moeder. Een mooi raadsel om nu eens flink te den ken, en niet alleen te denken maar ook op te zoeken. De Dultsche Keizer is onverwacht in de loopgraven der Aisne linie een kijkje komen nemen. „Op zekeren morgen komt de Keizer ge heel onverwacht aan het voorste front sclirijft een ofhcier. Overal ongeloovige geiiehten. Maar, zoowaar, daar zijn de auto's al. Ze rijden een hofstee op. De overste stapt op de auto toe, ik links achter hem. De com- mandeerende generaal stelt den overste voor De overste brengt zijn rapport uit. De Keizer schudt hem de hand. Dan een blik van den commandeur, Ik Jkom een pas vooruit, „De luitenant-adjudant G." De Keizer drukt ook mij krachtig de hand Dan ziet Z,M, het IJzeren Kruis op de borst van den overste „Hartelijk gelukgewenscht!" A A L Z A A D N E I L A Q D SOMMELSDIJK. De catechisafiën in de Xed. Herv. Kerk zullen dit jaar worden gehouden als volgt: Jongens van 12—16 jaar Dinsdagavond 6— 7 uur; meisjes van 12—16 jaar Donderdag avond 6—7 uur: meisjes boven de 15 jaar Donderdagavond 7—S uur: jongens boven de 16 jaar en gehuwden 8—9 uur. A.s. Woensdag des nam. te 6 ure hoopt in de .Ved. Herv. Kerk alhier op Ie treden de heer Hekelaar van Breda, met het doel de belangen te bespreken der Bijbelversprei- ding in Noord-Brabant en Limbu.'g, terwijl voor dat doel tevens ecne collecte zal wor den gehouden. AIIDDELHAR.MS. De oögstcollecte in de Ned. Herv, Kerk lieeii opgebracht ruim 76 gulden. >:iECWE TONGE. Donderdagavond te (i ure hoopt ds. Ver kerk van (.)ude Tonge ,-lhier in het kerkge bouw op te treden. DIRKSLAND, In de Herv, Kerk zijn tot kerkvoogd en notabelen herbenoemd de heeren C. van der Poel, \V, Kardux en H. J. Jansen, die zulks hebben aangenomen. Zondag a.s. zal in de ,Herv. Kerk de oögstcollecte gehouden worden. Tevens werd \-an den kansel medegedeeld dat de jaar- lijksche collecte ,ten behoeve der armen als naar gewoonte niet aan de huizen zoude ge houden worden, waardoor de gemeente werd verzocht hunne gaven ook voor dit doel te gelijk met deze oögstcollecte believen af te willen zonderen, HERKINOEN, De collecte gehouden tijdens de oogst- preek in de Ned. Herv. Kerk alhier heeft met die daarna aan de huizen gehouden opge bracht de som van f 91.08, Deze week Donderdag 26 ,Nov., des avonds ten 6 ure, zal in de .\ed. Herv. Kerk met de ingestelde wekelijksche avondgods dienstoefeningen een begin worden gemaakt. .Alsdan hoopt voor de gemeente op te treden ds. Lans uit Ooltgensplaat.- Donderdagavond a.s. 26 Nov., des avonds ten 6 ure. hoopt in de Oud Ge.''. Gemeente ds. v. d. Garde van Opheusden een dank stond te houden voor den binnengehaaiden oogst. .MELISSANT. Op Vrijdag 27 Nov. des avonds 6 uur zal m de Ger. Kerk een dankuur worden ge houden voor den oogst door ds. van Lummel van Zuidland. GOEDEREEDE. Gekozen rot gemachtigde den heer Arie de Vries, Zoo de Heere wil zal Donderdag a.s. Jes avonds 5.30 uur alhier in de Ned. Herv. Kerk optreden den heer Hekelaar. Het doel van het optreden zal zijn een uitvoerig be toog over de Bijbelverspreiding onder de Roomsciie bevolking in Noord-Brabant en iimbur; king. Iets meer dan de helft van hen (54%) gaat akkoord. Het gros van de formulieren verdwijnt echter in de prullenbak. Tijd om na te denken over de ethische kant van de zaak. Is orgaandonatie wel goed te keuren'? "Voorop moet staan dat het een per soonlijke keuze is. Niemand kan er in het huidige systeem toe gedwongen worden om zich als donor te laten registeren. Uit een onderzoek van de NP'V in 1990 bleek dat 70% van de mensen uit reformatorische kringen vóór donatie is. Wel moet het aan drie voorwaarden voldoen: persoonlijke toe stemming is vereist, het tijdstip van overlij den moet duidelijk vaststaan en er moet pië teit betoond worden voor de nabestaanden. Tegenwoordig wordt er vaak veel te licht- vatirdig over orgaandonatie gedacht. Het lichaam wordt gezien als een object, een machine. Er is in de huidige samenleving een ontwikkeling te zien van consumentisme (ik wil het) en relativisme (waarom niet?). Oe derde factor, techniek, maakt het ten slot te mogelijk. "Zo moet het dus niet." Bezin ning op dit terrein is nodig. Maar bezinning geelt nog geen duidelijk antwoord op de kcu/e die gemaakt moet worden. Want hoe wel 70% vc'iór donatie is, geldt ook voor de rerornialorische gezindte dat er maar weinig lorniulieren worden geretourneerd. Het christendom ziet orgaandonatie vooral als een vorm van natistenliefde. De Bijbel ver biedt het ook niet. Hoewel orgaandonatie in de lijil van de Bijbel niet voorkwam, wordt er locli niet in negatieve zin gesproken over balseming, waarbij de organen uit het lichaam werden genomen. Aan de andere k:in(: in Zondag 10 van de Heidelberger Catechismus wordt gesproken over de voor zienigheid Gods. Alle dingen komen van /Ijii Vaderlijke hand ons toe. Wil je dan nog wel op de wachtlijst staan om een orgaan van iemand anders Ie ontvangen'? Hel is dus niet eenvoudig om te kiezen. Helangrijk is dat de keuze gemaakt wordt oor het aangezicht van de Heere, in afhan kelijkheid van Hem, zodat we niet komen tot een lichtvaardige keuze. Belangrijker is nog, 011 dat kwam aan het eind van de avond nog naar voren, dat we mogen delen in Christus' geivchtigheid. Hij gaf met eerbied gespro ken de grootste donatie; Zijn bloed tot red- diim van zondaren. WEEKEND-DIENSTEN ARTSEN Van vrijdagmidtdag vijf uur tot maandag morgen acht uur heeft voor heel Goeree- Overtlakkee dienst de Centrale huisartsen post Goeree-Overflakkee, Langeweg 70, Middelharnis, tel. (0187) 480447. TANDARTSEN Spreekuur uitsluitend voor spoedgevallen op zaterdag en zondag van 11.00 tot 11.30 uur. Op 18 en 19 december Tandarts Du Toy van Hees te Middelharnis, tel. 483621. Voor spoedgevallen buiten het spreekuur telefonisch contact opnemen. VERLOSKUNDIGE PRAKTIJK 'NATALIA' Paviljoen Ziekenhuis, Stationsweg 22 di., wc, do, spreekuur volgens afspraak 9.00-12.00 uur tel. spreekuur. Tel. (0187)60 07 92 APOTHEKEN APOTHEEK DIRKSUND Voorstraat 25, DIrksland Telefoon 60 15 80 Geopend op werkdagen: 8.30-12.30 uur en van 13,30-17.30 uur. Op zaterdag van 10.00-12.00 uur. APOTHEEK 'OUDDORP' Boompjes 3-5, tel. 68 37 89 Geopend op werkdagen: 8.30-17.30 uur. Op zaterdag van 12.00-13.00 uur. Apotheek Menheerse Voorstraat 16, Middelharnis, 48 36 66 Geopend op werkdagen: 8.30-12.30 en 13.00-17.30 uur. Apotheek St. Joris* St. Joris Ooelstraat 34-36, Sommelsdijk, Tel. 48 72 77. Geopend op werkdagen: 8.30-12.30 en 13.00-18.00 uur Op zaterdag van 10,30-11.30 uur. Buiten openingstijden van de apothefien kunt u trei len mor dringende spoedrecepten met tiet centrale dienstnummer apottiel<en Goeree- Overflal<l<ee: 689957. U wordt dan doorverbonden met de dienstdoende apotheel(. De dienstdoende apotheel< is op zon- en feestdagen extra geopend van 11.30-12.00 uur en 17.00-17.30 uur DIERENARTSEN De weekenddienst wordt opgegeven via de antwoordapparaten bij: P, R, J. M. Schilder, Oude Tonge, 64 24 41L Tjebbes, Middelharnis, 48 29 66: Dierenkliniek Goeree-Overflakkee. 48 28 97. ZORG EN WELZIJN GROEP Voor verpleging, verzorging en huishoudeliJI<e hulp, ouder- en kindzorg, voedingsvoorlichting en dieet-advi- sering. maatschappelijk werk. Gezondheid Service en uitleen van verpleeg- en hulpmiddelen: bereikbaar via Zorglijn ZHE, tel, (0181) 62 62 26 (alleen bij spoedgevallen 24 uur per dag), Thuiszorgwinkel, P. J. Bliekstraat 4a. Spijl<enlsse: ma.-vr, 9.00-17,00 uuren za, 10.00-12.00 uur. tel.(0181)67 97 00 Lotgenotencontact, voor vrouwen die borstkanker of gynaecologische kanker hebben (gehad) en voor vrou wen die een miskraam of vroeggeboorte hebben gehad: Bel de Zorglijn ZHE via (0181) 62 62 26: u wordt dan zo snel mogelijk teruggebeld door een lotgenote. ALARMERING Brandweer. Polite, Ambulance 1-1-2 THUISZORG EN MAATSCHAPPELIJK WERK 'De Dllienburg', Jul. v. Stolberglaan 19. Middelharnis Tel, Thuiszorg 488 080 Tel, Maatschappelijk werk 488 070 telefonische hulpdienst, tel, (0181) 62 59 52. KRAAMZORG DE WAARDEN regio Hoeksche Waard Bezoel<adres: De Vriesstraat 2. 3261 PC Oud-Beijerland Postadres: Postbus 1202. 3260 AE Üud-Beijeriand. Tel. (0186) 61 20 55 Fax (0186) 62 09 68 Email: kzhw@planet,ni Website: www.kraamzorg.org Is dag en nacht bereikbaar onder telefoonnummer (0186) 612055. Kraamzorg De Waarden geeft diverse vormen van zorg, variërend van enkele uren tot 8 dagen. Informatiebijeenkomsten over kraamzorg en bevalling worden regelmatig gegeven in Oud-Beijeriand. Inlichtingen en informatie verkrijgbaar op v/erkdagen via bovenstaand tel.nummer. KRAAMZORG DE EILANDEN Vliet 8. Hellevoetsluis. Tel. (0181391440 Fax (0181) 325898 Bevallingslijn (0181) 31000 (24 uur per dag bereikbaar) www.kraameiland.nl info@kraameiland.nl Al meer dan 50 jaar één van de grootste aanbieders in de regio. Kraamzorg de Eilanden, de eerste ISO 9002;MKZ gecertificeerde kwaliteitskraamzorg-organi- De gezamenlijke Rabobanken op Goe ree-Overflakkee organiseerden dinsdag 7 december het jaarlijkse seminar Cij fers Trends. Een presentatie voor adviseurs en vertegenwoordigers uit het midden- en kleinbedrijf. Dit keer beleefde het seminar haar 28e editie. De aanwezigen moesten vroeg opstaan; vanaf 07.15 uur was de ontvangst in res taurant Berrisz te Stellendam. Spreker was mevrouw M.E.N. Mulder, directeur van SCORON in Rotterdam en mededi recteur van de landelijke franchisefor- mule De Zakenpartner. Eilandmarketing De heer A.H. Jongepier, algemeen directeur van Rabobank Flakkee Oost, opende het ont bijt en heette de aanwezigen welkom. Daar na was er gelegenheid om op het gemak gebruik te maken van het uitgebreide ontbijt. Omstreeks 08.00 uur startte Marlies Mulder haar presentatie over 'eilandmarketing'. Marlies benadrukte in haar presentatie dat het belangrijk is om als ondernemer op Goe ree-Overflakkee samen te werken aan bepaalde projecten. Op dit moment is er wei nig samenwerking tussen bedrijven en de economische paragrafen van de coalitiepro gramma's en beleidsstukken zijn niet erg krachtig. "Zonde," vindt Marlies, "het is belangrijk dat de ondernemer zich beter positioneert en dat het ondernemersklimaat verbeterd wordt. Maar, zonder daarbij uit het Tijdens de geslaagde 28e editie van Cijfers en Trends, v.l.n.r.: Daniier Peeman, Rens Zwa nenburg, Bas Mooyaart en Cor Veivers. oog te verliezen dat Goeree-Overflakkee sterk is als eiland van rust, kust, natuur en ruimte!" Samen kun je als ondernemers zoveel meer bereiken, juist óók op het poli tieke vlak. De politiek is nog te veel gericht op de inwoner in plaats van op de onderne mer. Daarom moet je als ondernemer laten zien datje er bent." Onder het motto 'samen sta je sterker' hield zij haar levendige betoog. Ondanks het vroege uur gaf haar sterke presentatie aanleiding tot interessante discussies. Marlies stuurde in haar presentatie aan op het idee tot het oprichten van een eilandelijk platform van ondernemers, een samenwer kingsverband om meer zaken voor elkaar te krijgen. Dit platform lichtte zij toe aan de hand van een stappenplan. Resultaten van een goedwerkend platform kunnen zijn dat de gemeenten geen andere keus hebben dan samen te werken, dat er meer support is door de overheid. Concluderend stelde Marlies dat een breed eilandelijk platform bijdraagt tot winst voor alle partijen! Na de presenta tie van Marlies Mulder was er voor de onder nemers nog tijd om onder het genot van een kopje koffie - het was nog te vroeg voor een borrel - na te praten. De Rabobank kijlr terug op een geslaagd Cijfers Trends. satle van Nederland, staat bekend om garantie van zorg en hoge kwaliteit. Stichting Bejaardenwerk 'MIDDELHARNIS' Tel. 48 33 66 STICHTING WELZIJNSWERK 'OOSTFLAKKEE'. Tel, 64 13 44 BURO SUCHTOFFERHULP Tel, 484916: fax (010) 436 94 09 e-mail; buro,rotterdam@slachtofferhulp.nl Geopend: dinsdag 9-12 uur en 14-16 uur Slachtofferhulp biedt praktische, juridische en emotionele ondersteuning (kostenloos) aan slachtoffers van misdrijven en verkeersongelukken, NED. M.S. VERENIGING afd. G-0ver1lakkee K, M, Schippers-Berghuis, 49 90 00, ALZHEIMER VERENIGING ZUIDH. EIUNDEN Heeft u vragen? Bel dan van maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17.00 uur Locaal Ouderenwerk Middelharnis, telefoon 48 33 66. Landelijke Telefonische Hulpdienst: (dag en nacht bereikbaar) (030) 65 67 511 TEL. HULPDIENST VOOR DIABETEN (033)4725083 VERTROUWENSTELEFOON NED. PATIËNTEN VER. 683149/482411, VER. REUMAPATIËNTEN Goeree-Overflakkee e.o. J, van Loon, Oranjelaan 36,3247 AM Ditksland, tel, (0187) 6516 61. NED. LEVERPATIËNTEN VER. flegio-t<ontal<tpersoon: H.G.Snauw-v,d. Krol, 63 18 21 NEDERUNDSE PATIËNTEN VERENIGING Consultatiepunt voor medisch-etliische vragen rondom het levenseinde: \.e\. (0318) 54 78 78 WERKGROEP V.B.O.K. OP GOEREE-OVERFLAKKEE Ongewenst zwanger? Bel voor hulp aan moeder èn kind (0900) 202 10 88 Landelijk dienstencentrum VBOK te Amersfoort, tel, (033) 460 50 70 HULP EN INFORMATIE BIJ BORSTVOEDING Borstvoedingsorganisatie LLL, tel. 68 44 33 l*or Idachten omtrent de behandeling in de Gezondheids zorg en Maatschappelijke dienstverlening: INFORMATIE- EN KLACHTENBUREAU GEZONDHEIDSZORG (IKG) Tel. (0181) 626445 's ochtends (beh, woensdag) van 9,30 tot 12.00 uur, MOEDERS VOOR MOEDERS Aantnelden vanaf 'overtijd' tot 11e week zwangerschap (deelname Vm 16e week), 0800-0228070 (gratis). REGIONAAL INDICATIE ORGAAN is van maandag tot en met vrijdag bereikbaar voor aan vragen voor thuiszorg en verzorging- en verpleeghuis: tijdens spreekuur van 13.00-14,00 uur. Of tijdens kantooruren via de zorglijn: tel, (0181)626226, VRIJWILLIGE THUISHULPCENTRALE verieent hulp en ondersteuning aan thuiswonende men sen met dementie, aan mensen met handicap en/of chronische ziekte, tel. (078) 6483730 STEUNPUNT MANTELZORG regio Zuid-Holland Zuid Ondersteuning voor mantelzorgers Tel. SPD Telezorg 0900-2020672 0,10 p/m) MEE ZUID-HOLLAND ZUID Kuipershaven 112, Postbus 780, 3300 AT Dordrecht Tel. 0900-2020672 (€0.10 p/m). Fax 078-6483776 www.mee-zuidhollandzuid.nl. sepjicepunt@meezhz.nl MEE is er voor iedereen met een beperking, MEE adviseert, ondersteunt en wijst de weg. ROPARUN-HOSPICE CALANOO Tel. nr 0187-609147/Faxnr, 0187-609148 VRIJWIUIGE THUISZORG CENTRALE CALANDO Tel, nr. 0187-609147 HET STEUNPUNT voor slachtoffers van seksueel geweld. 24 uur per dag gratis telefonisch bereikbaar voor een vertrouwelijk gesprek en informatie: 0800-2358774. YPSILON: Vereniging van familieleden van mensen met schizofrenie of een psychose. Inl.: N. Bemouw, tel, (0181661978. Landelijke help desk: (010) 4045166 \op werkdagen^ of Internet: www.ypsiion.org. E-mail: ypsiloniSypsilon.org. Jeugdhulpverlening Jeugdzorg ZHE De Omloop van Goeree-Overflakkee ligt alweer geruime tijd achter ons. Inmiddels is bekend welk bedrag er bij elkaar gelopen is voor het goede doel. Om het nog eens even in herinnering te brengen, is Ewout den Ouden op 21 december te gast in de studio van Radio Flakkee en vertelt hij erover in het programma 'Met Wie'. Natuuriijk is er ook weer een 16e Omloop, ook weer met goede doelen en misschien ook wel met verande ringen in die onmogelijke tocht, die elk jaar weer mogelijk wordt gemaakt. Dinsdag 21 december om 18.00 uur wordt u er weer helemaal over bijgepraat. De presentatie is in handen van Carla Hersbach. De herhaling is op woensdag om 18.00 uur. In verband met de ophef in Sommelsdijk en Middelharnis over het Havenkanaal zendt Radio Flakkee op maandag 20 december van 17.00 tot 18.00 uur een extra aflevering uit van het programma 'Met Wie???" Omtrent het Havenkanaal speelt de stichting tot bescherming van het dorpsgezicht" een belangrijke rol door het opstarten van een bodemprocedure. Jaap van der Slik, bestuurslid van de stichting, vertelt waarom de stichting tot de bodemprocedure is geko men. De uitspraak van de procedure wordt eind januari 2005 verwacht. De presentatie van Met Wie E.xtra is in handen \'an Carla Hersbach. De herhaling van dit proaramma is op woensdagmiddag"van 12.00 tot 13.00 uur en op donderdag 17.00 tot 18.00 uur. Op eerste Kerstdag, 25 december tussen 9.00 en 11.00 uur zal musicus- en musico loog dr. Pieter Vis. bas-bariton t.s.v. zijn 40- jarige zangersloopbaan, te sast'zijn in het Radio 4 programma van d'e TROS: 'Een goede morgen met een bekende Nederian- der. die zijn of haar klassieke platenkeus presenteert'. Pieter Vis laat orgelwerken van o.a. Menael- berg. Simon C. Jansen en Lennens Knops horen en beroemde zangsolisten waaronder Jo Vincent en het Jo VmcentkwMet maar ook Aatje Heynis. Ellv Amelina. Mme- Cecile Moerdijk en \oormaliae jom-enssop- ranen zoals Leo Meyer, en oiW en^recente- re audio-opnamen van Pieter \'is. .Alle voca- hsten worden o.a. begeleid door or^el piano en orkest. De liederen zijn rond hefkerstlied door de eeuwen heen en uit verschillenden landen en verschillende stijlen toe^-espit^t Hulpverlening aan kmderenjongeren en of ouders. Tel, (0181) 625022 (tijdens kantooruren) voor een afspraak op het eiland ASTMAFONDS AFD. GOEREE-OVERFLAKKEE Overdag bereikbaar via tel, (01 S7> 632554 „DIABETES INFORMATIE POST Hans Pijl. Azaleastraat 39, 3251 CA Stellendam Telefonisch spreekuur dagelijks van 20.00 tot 71 ()o uur via telefoonnummer (0187) 491830 Via e-mail: iohaBJilS^retteLnl.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2004 | | pagina 6