Fakkelwake voor vrouwen op D'n Diek '10/12 ^4 "Wie bestuurt de provincie?* De Hoop Oostflakkee zet zijn vrijwilligers weer in het zonnetje Stormvogels <^evangemn iff de taiga W Groot Kerstconcert in Middelharnis tentoonstelling Teken petitie Stop Geweld tegen vrouwen!^ Nieuwjaarsconcert Kerstsamenkomst in de Bommelstee Bejaardenmiddag CVB EIIAnDBI-niEUWS INKEL Nieuws van de Wereldwinkel Postduivenvereniging houdt jaarlijkse Kerstuitvoering met harp Muzikale Hartewensen zoekt medewerkers t begint bij WWW.ZUid- 7 provincie TT^y j •3fa.xga.-<rilogie - cLeel 2, PAGINA 5 DINSDAG 14 DECEMBER 2004 Corrie van Wijk werd tijdens de vrijwilligersavond verkozen tot vrijwilliger van het jaar; haar zus (ij nam de bijbehorende cadeaus in ontvangst van wethouder De Vries. OUDE-TONGE - Het is in de gemeente Oostflakkee min of meer een traditie aan het worden dat het gemeentebe stuur eenmaal per jaar alle vrijwilligers binnen de gemeente eens in de watten legt, een 'avondje uit' aanbiedt. Dit als dank en waardering voor de grote inzet die het 'korps' vrijwilligers weer een heel jaar heeft gegeven op velerlei ter rein in de maatschappij, 't Is immers dankzij die vrijwilligers dat in en vóór de samenleving allerlei dingen kunnen worden georganiseerd, die anders - als betaald werk - onbetaalbaar zouden zijn en daardoor niet (meer) zouden plaatsvinden. 'De olie van de samenle ving' of 'het cement van de maatschap pij', zo worden vrijwilligers dan ook wel genoemd. En ook het Oostflakkeese gemeentebestuur is zich bewust van de waarde van vrijwilligers in de gemeen schap en zet hen daarom één keer in het jaar in het zonnetje door middel van een 'vrijwilligersavond'. Vorige week woensdag werd die weer gehouden, in m.f.g. 'Grutterswei' te Oude-Tonge. In totaal waren daar zo'n kleine 150 vrij willigers aanwezig, uit alle geledingen van het Oostflakkeese vrijwilligers werk, en met elkaar hadden ze een reu ze gezellige avond. Wethouder P. de Vries van de gemeente Oostflakkee heette 'zijn' gasten hartelijk welkom en deed daarbij ook uit de doeken waarom hij zo blij met hen is. "Zonder jullie zou de maatschappij er heel anders uitzien: veel dingen die nü wel gebeuren, zouden zonder jullie ni'et plaats kunnen vinden. Het gemeentebestuur biedt jullie daarom met plezier deze avond aan, als waardering voor jullie inzet." Tijdens het eerste gedeelte van de avond - GOEREE- OVERFLAKKEË De Wereldwinkel komt met een GIGAkor- ting op de Floris kerstkaarten: 1 kaart 1,10, 5 kaarten 4,50 en 10 kaarten voor 6,50. Dat is boffen in deze dure maand! De winkel is open op woensdag van 13.00 uur tot 17.00 uur, vrijdag van 14.00 uur tot 21.00 uur, en zaterdag van 10.00 uur tot 17.00 uur. U vindt de winkel op het Spui- plein (achter de Winkeldiek) in Middelhar- nis. Let op: vanaf 1 januari gewijzigde ope ningstijd op vrijdag: van 10.00 uur tot 18.00 uur, dus 's avonds gesloten. min of meer als 'formeel' gedeelte bedoeld- traden afwisselend de drie Oostflakkeese muziekkorpsen op, die met miniconcertjes de zaal opvrolijkten: muziekvereniging 'E.M.M.' uit Den Bommel, fanfareorkest 'Vooruit' uit Oude-Tonge en tamboer- en trompetterkorps 'Van der Harst' uit Oolt- gensplaat. Intussen werden hapjes en drank jes geserveerd en keek het organiserende comité toe - medewerkers van de gemeente Oostflakkee - of iedereen het toch wel naar de zin had. Vrijwilliger van het jaar Naar mate de avond vorderde, kwam ook het hoogtepunt daarin naderbij: de verkiezing van de vrijwilliger van het jaar. Daartoe had de gemeente alle vrijwilligersorganisaties reeds in de gelegenheid gesteld om uit eigen kring een kandidaat voor te dragen; dat leverde acht genomineerden op. En daaruit zou woensdagavond dé 'vrijwilliger van het jaar' worden gekozen. Stemformulieren werden verspreid, ingevuld en weer opge haald, de stemmen werden geteld, en.het was Corrie van Wijk die als wiimaar uit de bus kwam. Corrie was voorgedragen als "iemand die bekend staat dat ze altijd alles voor iedereen doet. Ze werkte als vrijwilliger bij de info balie van het ziekenhuis in DLrksland, ze heeft veel gedaan voor de Rooms-Katholie- ke kerk, voor 'De Zonnebloem', en eigenlijk stond ze altijd voor iedereen klaar". Echter, omdat ze ernstig ziek is, heeft ze haar vrijwilligerswerk, hopelijk tijdelijk, moeten neerleggen. En omdat ze momenteel in het ziekenhuis hgt, kon ze ook niet aanwezig zijn om haar 'huldiging' te ondergaan. Het was daarom een zus van Corrie die deze avond haar cadeaus in ontvangst nam: een oorkonde, een cadeaubon en een bos bloe men. Zo zal haar welverdiende waardering inmiddels zéker op de goede plaats zijn terechtgekomen. op 7 december is er een groot kerstconcert in Middelharnis. Het Christelijk Mannen koor "Alexander", ruim 80 leden, uit Rot terdam o.l.v. Arjan Breukhoven, en het "Christelijk Gemengd Eilandenkoor", 100 leden, uit Zierikzee o.l.v. Peter Wildeman, zullen deze avond zingen. Ook duo "Friends" bestaande uit Gerlinda v/d Berg, panfluit en Corrie Wielink, viool verlenen hun medewerking aan dit kerst concert. Ook zal er veel samenzang zijn. Organisten deze avond zijn Peter Wildeman en Arjan Breukhoven. Het belooft een mooie afwisselende avond te worden, met voor elk wat wils. De collecte deze avond is bestemd voor "Calando". De algehele lei ding is in handen van Ds. J. Joppe uit Sint - Maartensdijk. Entree deze avond is 4,- en 2,-tot 12 jaar. Iedereen is van harte welkom OUDE-TONGE - Postduivenvereniging "P.V. Stormvogels" te Oude Tonge organi seert op vrijdag 17 december en zaterdag 18 december 2(X)4 haar jaarlijkse tentoonstel ling. Dit alweer voor de 35e keer. De ten toonstelling zal worden gehouden in 'De Grutterswei' te Oude Tonge. Er kan worden ingeschreven in twee klassen nl. klasse 1 (een viertallen show, te weten een oude doffer, een oude duivin, een jonge doffer en een jonge duivin) en in klasse 2 (een klasse met alleen Ie prijswinnaars van de wed- vluchten van de vereniging of kring). De duiven worden gekeurd door een keurmees ter van de eerste Nederlandse groep van keurmeesters. Per klasse zijn er mooie prij zen te verdienen zoals vleesschotels, levens middelenmanden en tal van andere waarde volle prijzen, afhankelijk van het aantal ingezette duiven per klasse. De mooiste duif van de gehele tentoonstelling wint een diner bon van Restaurant 'De Grevelingen'. De duiven kunnen worden ingezet op vrijdag 17 december 2004 tussen 19.30 uur en 21.00 uur. De deuren van de tentoonstelling gaan open op zaterdagmiddag 18 december vanaf 15.30 uur. Bij voldoende belangstelling zal op zaterdagavond het rad van avontuur draaien waarbij weer vleesschotels, gour- metschalen, levensmiddelenmanden, etc, te winnen zijn. Er zal ook een bonnenverkoop worden gehouden. Om de gezelligheid op zaterdagavond er in te houden, zal de bon nenverkoop alleen d.m.v. een internetveiling geschieden. De bonnen (33 stuks) worden aangeboden op www.toppigeons.nl en kun nen worden ingezet tot donderdagavond 16 december 2004. Om 22.00 uur sluit de vei ling en kan er geen bod meer worden gedaan! De bonnen zijn ter beschikking gesteld door een aantal internationale-, nationale- en eilandelijke kampioenen zoals: J.P. van Nederpelt, A.P. Overwater, A. Saar- loos Zn., het 5 sterren kweekcentrum First Prize Pigeons, F.A. van Peperstraten, Piet de Vogel, Anton Tuns, Chris van der Velden Zn., Gebr. Kreeft, Jan Polder, Jan en Twan Nobels (2x), Toon Schults, Gebr. Hagens, Langendoen-van Zomeren, Jos de Ridder, Leen Tijl, Wim Huizer, J. Breeman, J v/d Made Zn., B. Klijn, L. v/d Welle, Des Nobels, M. v.d. Baan, I. Koese Zn., comb. Grinwis-van Alphen, J.L. Noteboom, KI. Sturris, Ko van Dommelen, Barcelona Loft Steenbergen, TopPigeons Breeding Loft, Sjaak Steketee en Gerard van Tuyl. De prijs uitreiking van de gewonnen prijzen in de twee klassen van de tentoonstelling zal plaatsvinden op zaterdagavond om ongeveer 22.30 uur, waarna de duiven uitgemand kun nen worden. De toegang is gratis. De organi satie hoopt op een grote opkomst. In de Remonstrantse kerk aan de Voorstraat te Sommelsdijk wordt a.s. zaterdag, 18 december, een kerstconcert door de harp- leerlingen van Ghislaine Maclaine Pont. Naast kerstliederen brengen de leerlingen, zowel beginners als ver gevorderden, ook klassieke werken ten gehore. Het concert begint om 15.30 uur. De entree is gratis. Bovenstaande oproep gaf de eilandelijke Amnestygroep vrijdagavond mee aan het winkelend publiek in Middelhar nis. Tien december, dag van de Universele Verklaring van de Rechten van de Mens, dit jaar in het teken van de grote wereldwijde campagne die de aandacht vestigt op hoe in het bijzonder vrouwen te lijden hebben onder geweld. De petitielijsten zijn ter ondersteuning van de protestacties tegen dit geweld. Maar vooral heeft Amnesty Internation al ze nodig als bewijs van draagvlak voor haar oproep aan de VN om lidstaten die onvoldoende optreden tegen geweld tegen vrouwen op deze nalatigheid aan te spreken. iFoto Persburo Fiakkee) 'Muzikale Hartewensen' is het bekende ver zoekplatenprogramma van Radio Fiakkee. In het programma wordt op verzoek geeste lijke muziek ten gehore gebracht. Elke dins dagavond wordt het programma uitgezon den. Daarin komt geen verandering. Door het vertrek van enkele medewerkers van het programma 'Muzikale Hartewen sen' is het team vrij klein geworden en is het bestuur van Radio Fiakkee op zoek naar nieuwe medewerkers voor dit programma. Er zijn mensen nodig die het programma bij toerbeurt willen presenteren of de cd's en platen tijdens de uitzending willen starten of de verzoeken willen noteren die tijdens de uitzending telefonisch worden aangevraagd. Voor het presenteren en het bedienen van de apparatuur wordt eerst een korte opleiding gegeven. Loop vrijblijvend eens binnen op dinsdag avond tussen 19.00 en 21.00 uur in de studio aan de Philipshoofjesweg 65 in Dirksland. Of bel naar Johan Kolff, tel. 0187-683106. STELLENDAM - Op zaterdag 8 janu ari 2005 geeft Fanfareorkest De Hoop uit Stellendam weer haar traditionele nieuwjaarsconcert, wederom in m.f.g. 'Dorpstienden' te Ouddorp. De aan vang is 19.30 uur en de toegang is gra tis. De avond wordt verzorgd door liet jeugdorkest o.l.v. Michiel van Vliet en het fanfareorkest o.l.v. Arie Stolk. De avond biedt voor elk wat wils. Na een optreden van het jeugdorkest vormt het spet terende 'Fanfare for JFK' van de bekende componist John Williams het spectaculaire openingsstuk van de Stellendamse fanfare. Het 'Divertimento' van Leonard Bernstein vraagt vervolgens het uiterste van dirigent en muzikanten, waarbij het publiek zich ove rigens niet zo zal hoeven in te spannen, maar puur zal kunnen genieten van prachtige en onverwachte klanken. Daarna wordt alvast een muzikaal voorschot genomen op het jubileumjaar 2005: 60 jaar bevrijding. Er klinkt muziek uit de veertiger jaren, waarbij ook de ouderwetse marsmuziek niet zal wor den vergeten: 'Arromanches', overbekend van D-day, is er een voorbeeld van. 'The Mosquito' is een muzikale uitbeelding van de vlucht van dit razendsnelle insect. Helaas beschikken de muzikanten niet over vleugel tjes, zodat ze enorm in de weer zullen moe ten om de snelheid van de muskiet te imite ren in een waterval van muzieknoten. Tenslotte verschijnt een Amerikaanse pind averkoper ten tonele in de 'Peanut Vendor', hetgeen een kakafonie van geluid oplevert. Al met al een concert dat het beluisteren zeer de moeite waard zal zijn.Tussendoor zal ook nog een aantal muzikanten worden gehul digd, terwijl dirigent en orkest enkele pretti ge verrassingen te wachten staan, die nu nog even een geheim blijven. Wel is reeds bekend dat de KNFM - de Koninklijke DEN BOMMEL - Op vrijdag 24 december organiseren de gezamenlijke zendings- en evangelisatiecommissies van de Gerefor meerde Kerk en de Hervormde Gemeente van Den Bommel een kerstsamenkomst in verenigingsgebouw 'Bommelstee'. Het the ma van deze avond is 'Op weg naar Bethle hem'. Ds. H.P. de Goede zal een meditatie houden, en er zal deze avond samenzang zijn van de traditionele kerstliederen. Verder zul len de kinderkoren 'Het Jeugdland' en 'Het Jongeland' uit Sommelsdijk medewerking verlenen. De aanvang van deze kerstsamen komst is 19.30 uur, de zaal is open vanaf 19.00 uur. Bij de uitgang zal een collecte worden gehouden ter bestrijding van de onkosten. MIDDELHARNIS-SOMMELSDIJK - De CVB afdeling Middelharnis Sommelsdijk houdt dinsdagmiddag 21 december om 14.30 uur haar kerstmiddag. De middag wordt gehouden in ver. gebouw 'De Hoek steen'. De kerstmiddag zal door de leden zelf wor den verzorgd, met o.a. meditatie en decla matie. Het programma zal om ongeveer 17.00 uur afgelopen zijn. Nederlandse Federatie van Muziekvereni gingen - op deze avond zeer goed vertegen woordigd zal zijn. Het nieuwjaarsconcert betekent voor De Hoop en haar dirigent de officiële opening van het muziekjaar 2005, dat in het teken zal staan van een tweetal evenementen: deelna me aan het KNFM-topconcours te Arnhem op 12 maart en het Bevrijdingsconcert op 5 mei. 16- Wie het hoofd afwendt kan verzekerd zijn eenzelfde portie straf te zullen ontvangen, als de dief die nu aan touwen gebonden, op het grote plein staat. Voor elk blok lopen de Russen heen en weer en houden allen in de gaten. Weer een wenk van de commissaris. Een grote Rus stapt het plein op. In zijn hand houdt hij een lange leren zweep met knopen erin. Deze zweep, door paar- denvolken gebruikt, is een verschrikkelijk wapen in de handen van hem, die er mee weet om te gaan. Er wordt zelfs beweerd dat er Tartaren zijn die op een afstand van zeven meter iemand het gelaat ermee in tweeën kunnen splijten. De lange zweep houdt de Rus opgerold in zijn hand en wacht tot het bevel komt om toe te slaan. Op zes meter afstand van de gevangene blijft hij staan en grijnst tegen de man die brood heeft gestolen. De commissaris wenkt met zijn zweep. De grote Rus zet zich wijdbeens in postuur. Er gaat een rilling door de gelederen, maar niemand durft zijn blik af te wen den. Nu maakt de Rus een korte armzwaai, langzaam ontrolt de zweep. Het lijkt een reuzeslang, die zich na een verkwikkende slaap langzaam ontspant. In gol vende bewegingen gaat het uiteinde van de zweep in de richting van de gevangene. Zowaar, wie niet weet wat er aan de hand is, zou dit een pracht stunt vinden. Maar dan! Boven het hoofd van de gevangene is de zweep aan het einde van zijn kronkelende gang. Even Ujkt het of het wapen is veranderd in een lange, dumie draad. Een moment staat hij gespannen, waarna een klap weerklinkt die tegen de wanden van de barakken weerkaatst. Nog heeft de zweep de gevangene niet geraakt. Die tracht hem te ontwijken, maar wordt daar bij verhinderd door de koorden aan zijn polsen, waar aan de Tartaren hangen. Weer een knal. Boven het hoofd van de gevangene wordt de lucht uiteengesple ten. Een volgende klap trekt een bos haar uit het hoofd. Dan treft de zweep de man recht tussen de ogen. De huid splijt en bloed spat naar alle kanten. De volgende klap treft de man tussen zijn benen, waarbij de kleding aan flarden gaat. Met iedere klap vliegen de stukken versleten uniform in het rond en wordt het lichaam van de man veranderd in een bloederige massa. Rochelend komt diep gesteun uit zijn keel. Als de ranselpartij ten einde is, blijkt het lichaam van de gevangene te zijn veranderd in een rauwe bonk vlees, waaruit van alle kanten bloed stroomt. Men laat hem liggen. Onder de plennies zijn er zeven die hun blik hebben afgewend tijdens de bestraffing. Ze worden met de kolven van de machinepistolen naar het midden van het kamp gedreven. Vol minachting kijkt de commis saris hen aan en zegt enkele ogenblikken geen woord. Dan werpt hij zijn blik op de kampcommandant. 'Hoeveel?' vraagt hij. 'Als gewoonlijk', is het antwoord. 'Vijf slagen', beveelt de commissaris. De mannen worden aan de achterklep van een vracht wagen gebonden met hun rug in de richting van de gevangenen. Door de rijen gaat een kwaadaardig gemompel, maar de talloze machinepistolen die op hen gericht zijn, zorgen ervoor dat ze zich wel rustig hou den. Weer knalt de zweep, een hartverscheurende kreet weerklinkt. De één na de ander voelen de gevan genen hoe de zweep zich als een gloeiend stuk staal in hun rug vreet. Een half uur heeft de bestraffing geduurd. Dan kunnen de mannen inrukken, met de mededeling dat er in het vervolg nog strengere straffen zullen worden uitge deeld. Na een vermoeiende dag zitten de mannen in hun barak en rusten uit van het werk in de bossen. Enkelen liggen op hun kribben en staren ver veeld voor zich uit. Aan één van de ruwhouten tafels zit een stel mannen. De stemming is niet wat je noemt geweldig. Dergelijke spanningen komen plotseling op en hebben waarschijnlijk het verblijf achter prikkel draad als oorzaak. 'De Russen moeten jou ook eens met de nagajka bewerken, dat zou echt eens goed voor je zijn. Jij krijgt een beetje te veel praatjes kameraad.' Daarmee is het onderwerp van de bestraffing van de Duitsers weer opgerakeld, waarvan het hele kamp nog onder de indruk is. De toegepaste straf is een methode om de Duitsers in te prenten, dat ze zich aan de regels moeten houden. Het heeft bij de plennies machteloze woede opgewekt, die ze op geen enkele manier kunnen afreageren. 'Je zult zien dat er in de toekomst meer van ons zo'n behandeling krijgen en vaak betreft het dan nog onschuldigen die voor de streken van hun maten moe ten boeten.' 'Ja, er lopen hier wel een paar van die gladjanussen, die stelen als raven, maar er is geen Rus die daar erg in heeft. Wat deze strooplikkers doen, mannen, gaat wel over onze ruggen: houd dat even in de gaten.' De deur van de barak gaat open en Karl-Heinz en Franz Fischer komen binnen. Ze zijn zojuist terugge komen van hun werk; wat nogal wat oponthoud heeft gegeven, omdat met het regelen van het te starten pro ject nu eenmaal niet alles op rolletjes loopt. De com municatie verloopt moeizaam, daar er veel zaken tallo ze malen herhaald moeten worden, wat een tijdroven de bezigheid is. Franz en Karl-Heinz zijn tegenover elkaar aan de tafel gaan zitten. 'Heb jij nog wat te roken, Karl?' De aangesprokene grijnst en haalt een stuk krantepa pier uit zijn zak, waarin een flinke pluk machorka zit gevouwen. 'Hier, draai maar, ik heb toevallig vanmiddag nieuwe voorraad in kunnen slaan.' 'Mooi, dank je.' Franz scheurt een stukje van het krantepapier af, zoals ook de Russen dat doen en doet er dan wat van de zwa re, eigen-geteelde tabak in. 'Heb je soms ook nog een vuurtje', informeert hij, als zijn sigaret gedraaid is. 'Ook nog, alsjeblieft, hier, houd even bij.' Karl strijkt een lucifer aan en reikt die over de tafel heen aan Franz. 'Dank je.' Terwijl Franz de rook van zijn sigaret naar de zolder blaast, zijn er verschillende ogen op hen gericht. 'Een goed sigaretje, mannen?' vraagt één van de plen nies laconiek, bedoelend dat hij t)ok wel een rokertje wil hebben. 'Ze zijn van het beste Russische fabrikaat', antwoordt Karl, en houdt demonstratief zijn sigaret omhoog om die met een wijs gezicht te bekijken. 'Wie het dichtst bij het vuur zit, warmt zich het best', merkt één van de mannen op. 'Precies zoals je zegt', grijnst Karl. 'De één steelt hier en de ander krijgt ervoor met de nagajka op z'n kop', gromt een ander. 'Het is gewoon een kwestie van organiseren, vrien den', lacht Karl. 'Ik geloof dat jij te veel in dat grote boek hebt zitten lezen", schampert een ander. (wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2004 | | pagina 5