Jongeren nemen hun verantwoorcleiijiiheid Uniek kerstconcert met 130 mannenstemmen orkest Bewoners recreatiewoningen massaal naar raadsvergadering CDA Goedereede Burgemeester De Vries opent nieuwe wegenstructuur Aangespoord door burgemeester: Kerstvolkszang 2004 Hobby en creatiefmarkt piAtiDBi-niEuia EIIIVI1DEI1-I1IEIJW5 Ophalen oud papier Nieuwe Tonge Kerstzangavond Stad aan 't Haringvliet Gratis Kerstconcert met Everhard Zwart Grote kerstbingo in Ooltgensplaat Een advertentie in Eilanden-Nieuws heeft altijd succes Protesten bewoners halen weinig uit Business Editlofi'"; ^|le3B«©s::> €13.995,-' B 3 Voordeel C1.700,- '■'-■-'• :='E^B Automobielbedrijf Witvliet B.V. OUDE TONGE - Zondag 19 decem ber vindt in de R.K. Kerli O.L.V. Hemelvaart te Oude Tonge voor de 17e keer de kerstvolkszang plaats. 'De gekozen burgemeester'? Wijnproeven met het CDA? Bel: (0187) 681795 of 49 35 52 Op zaterdag 18 december 2004 wordt er een uniek kerstconcert georgani seerd in de Nieuwe Kerk te Zierikzee ten bate van de stichting Woord Daad te Schouwen-Duiveland. Aan vang van de avond is 19.30 uur. Medewerkenden aan dit kerstconcert zijn het Duivelands Mannenkoor en het Korendijks Mannenkoor uit Nieuw Beijerland. Beide mannenkoren staan onder leiding van diri gent Dinant Struik. De organist Stephan Fol- mer begeleidt de sarnenzangen en de beide mannenkoren. Ook worden de beide man nenkoren muzikaal ondersteund door het Reformatorisch Symfonisch Ensemble Ne?ienot uit de regio Rijnmond. Dit orkest repeteert één keer in de 2 weken in de aula van het Wartburgcollege locatie Revius te Rotterdam en staat onder leiding van diri gent Wim Eindhout. De opening en de medi tatie van deze avond worden verzorgd door Ds. A.C. Uitslag, predikant van de Christe lijke Gereformeerde Kerk te Kerkwerve. De beide mannenkoren treden gezamenlijk op en brengen o.a de volgende liederen ten gehore; Komt allen tesamen - Nu daagt het in het Oosten - Stille Nacht - Ik kniel aan uw Door Roeland van Mourik MIDDELHARNIS - "De openings handeling zal plaatsvinden met een apparaat dat de bewoners hier veel hebben zien rondrijden." De project leider van de nieuwe wegenstructuur rond het postkantoor en het project Holland-Zeeland liet de belangstellen den die afgelopen vrijdag op de ope ning waren afgekomen nog even in het ongewisse. Nadat burgemeester De Vries-Hommes de belangstellenden toespraak, had zij de eer om met een shovel het hekwerk voor het nieuwe kruispunt te verwijderen. PAGINA 2 DINSDAG 14 DECEMBER 2004 Doorgaans genieten de raadsvergade ringen van een deel van de gemeenten in de regio niet van een grote publieke belangstelling. Een gedeelte van de bur gers kiest er voor om de debatten vanuit de huiskamer via de lokale omroep te volgen en een ander wellicht groter deel zal het worst zijn wat er in het bestuur lijk centrum van hun gemeente wordt verhandeld, tot dat het hen persoonlijk aangaat... En dit laatste was donder dagavond tijdens de gemeenteraad van Oostflakkee zéker het geval. Naar schat ting enkele honderden bewoners van recreatiewoningen waren naar de raads zaal getogen om door hun aanwezigheid de raadsleden te overtuigen van hun zaak die hen vooral persoonlijk aangaat. De ruime, vijf maanden geleden geopende raadszaal kon de toegestroomde bezoekers niet verwerken, zodat zo'n vijftig belang stellenden genoegen moesten nemen met een staanplaats in de gang en in de deurope ning. Burgemeester Van Pelt verwelkomde de bezoekers en vroeg begrip voor het feit dat de raadszaal niet gebouwd is voor een dergelijke grote opkomst van het publiek. Permanente bewoning Wat was er aan de hand dat zovelen op die mistig avond de raadszaal in Oude Tonge bezochten? Het leeuwendeel van de bezoe kers is bewoner van één van de recreatie complexen in de gemeente Oostflakkee. Zij wonen permanent in recreatiewoningen en ondanks dat dit al jarenlang wordt gedoogd is het volgens de wet toch verboden.De gemeente Oostflakkee en met haar alle ande re gemeenten in Nederland moeten op aan dringen van de minister een standpunt inne men over hoe men denkt om te gaan met deze permanente bewoning. In de gemeente Oostflakkee en met name in de nabijheid van de kernen Ooltgensplaat en Oude Tonge bevinden zich op de verschil lende parken maar liefst 381 recreatiewonin gen. Een groot deel van de woningen wordt permanent bewoond en dit is niet de bedoe ling van recreatiewoningen. Al jaren voert de gemeente Oostflakkee hiervoor een zoge naamd 'handhavend beleid' waarin wordt getracht permanente bewoning van recre atiewoningen tegen te gaan. In de praktijk blijkt het moeilijk om aan te tonen dat der gelijke woningen permanent worden bewoond en er ontstond een gedoogsituatie, waar in er dus maar weinig werd opgetreden. Elders in het land neemt deze permanente bewoning eveneens grote vormen aan en daarom besloot de minister dat de gemeen ten iets moesten doen tegen die permanente bewoning. Het ministerie gaf verschillende opties aan waaruit de betreffende gemeente raden kunnen kiezen. Zo kunnen de gemeen ten kiezen voor het handhaven van het bestaande verbod en de regels in de bestem mingsplannen moeten worden nageleefd. Ook is het mogelijk dat de gemeente in bepaalde gevallen een persoonsgebonden beschikking afgeeft aan eigenaar-bewoners die op 31 oktober 2003 bij de burgerlijke stand staan ingeschreven. Verder geeft de minister de gemeente de mogelijkheid om de permanente bewoning te legaliseren, door de bestemming van de woning te veranderen van 'recreatie' naar 'wonen'. Deze laatste optie lijkt op het eerste gezicht het meest voor de hand liggend, alle problemen zou den dan zijn opgelost, zij het niet dat de minister hier ook voorwaarden aan stelt: zo moeten de woningen voldoen aan het Bouw besluit waarin voorwaarden aan een woning ctir. streekblad op gereformeerde grondslag voor de zuid-ïiollandse en zeeuwse eilanden is een uitgave van Uitgeversmaat schappij Eilanden Nieuws BV Verscliijning: dinsdag- en vrijdagavond Tel. (0187) 47 10 20 Fax (0187)48 57 36 Postbus 8, 3240 AA Middelhamis Langeweg 13, Sommelsdijk ADVERTENTIES EN ADMINISTRATIE: tel.(0187)47 10 20 e-mail: Algemeen@gebr-dewaal.com (onder vermelding van 'adv' of 'adin') tarief per mm 0,28; contracttarieven op aanvraag stuitingstemiyn zafcelijfce advertenties: maandag en donderdag 14.00 uur sluitingstermyn overltjdensbenchten: dinsdag en vrijdag 8.30 uur voor foutief geplaatste advertenties als gevolg van onduidelijke advertentie opdrachten of telefonisch opgegeven advertenties kan de uitgeverij niet aansprakelijk worden gesteld. Advertentie<icquisitte: A. J, van der Velden, 06-50448359 REDACTIE: hoofdredacteur: J. Villerius, tel. (0187)4710 22. e-mail: J.Villenus@gebr-dewaal.com Plaatsing van ingezonden berichten kan zonder opgaaf van redenen worden geweigerd. ABONNEMENTEN: Per kwartaal 9,50 Per halfjaar €18,50 Per jaar €36,00 Abonnementen zijn bij vooruitbetaling en worden automatisch verlengd. Opzeggingen schriftelijk vóór 30 november. Wijzigingen graag twee weken voor deze ingaan doorgeven. REKENINGNUMMERS: postbank 167930 rabobank Middelhamis 342001108 worden gesteld waar aan ze dienen te vol doen als ze als 'woning' kunnen worden aangemerkt. Deze voorwaarden betreffen dan voornamelijk de afmetingen van de woning. Het college stelde de raad voor om niet tot een bestemmingsplan wijziging over te gaan, maar te kiezen voor voortzetting van het handhavingsbeleid en permanente bewoning van recreatiewoningen niet toe te staan. Van dit handhavingsbeleid dient wel verantwoor ding aan de minister te worden afgelegd. Insprekers Aan de raad was nu de taak om een beslis sing te nemen. Maar voordat de raadsleden aan het woord kwamen waren er eerst drie 'insprekers' die namens de betrokkenen - de permanente bewoners van recreatiewonin gen - hun visie op de zaak gaven. Door applaus - wat voor déze keer door de raads voorzitter werd gedoogd - gaven de bezoe kers op de tribune aan dat ze het van harte eens waren met de insprekers. Drie vertegenwoordigers van de bewoners, mevrouw Van Veen en de heren Kreeft en Olij stelden verbaal alles in het werk om de raadsleden ervan te overtuigen om niet voor de eerste optie van handhaving van de bestaande situatie te kiezen, maar voor lega lisering van de bewoning van recreatiewo ningen. In de hun toegewezen spreektijd wezen de sprekers erop dat de gemeente Oostflakkee de bewoners toestaat om 365 dagen per jaar te recreëren, zelfs in de advertenties voor het in aanbouw zijnde park Suijsenwaerde wordt dit uitdrukkelijk vermeld. "Zo worden potentiële kopers lekker gemaakt om toch maar een recreatiewoning te kopen in Oude Tonge, met het uitzicht om zonder zorgen 365 dagen per jaar te kunnen recreëren. Wat is het fysieke verschil tussen 365 dagen per jaar recreëren en 365 dagen wonen?" zo vroeg één van de insprekers aan raad en col lege. Volgens de insprekers blijkt er ook verschil van mening bestaan over de vraag of de woningen voldoen aan het Bouwbesluit. Onduidelijkheid is er bij de bewoners aan welk bouwbesluit er door het college wordt gerefereerd. Nooit opgetreden Eén van de insprekers wees erop dat er in het verleden nooit is opgetreden tegen de per manente bewoning van de parken. Nu er op aandrang van de minister handhavend dient te worden opgetreden, verzekerde de woord voerder dat er veel bewoners bezwaar zullen gaan aantekenea en er zullen vast en zeker processen bij de rechtbank volgen. "De gemeente Harderwijk heeft tot op heden al 1,6 miljoen euro besteed om permanent wonen te verbieden, maar tot op heden zon der resultaat", aldus de woordvoerder. De inspreker verwacht dat het in dat geval de belastingbetaler veel geld zal gaan kosten. Vervolgens was het woord aan de raadsle den van de gemeente. Uit de korte discussie die volgde bleek dat de raadsfracties weinig meer voor de bewoners konden doen. Alle fracties gaven aan te kiezen voor het colle gevoorstel, waarbij handhavend zal worden opgetreden. Wel werd een motie tot een wij ziging van het collegevoorstel aangenomen, die door de heer Van de Rfee van de VVD werd ingediend en raadsbreed werd aange nomen, waarin de Persoonsgebonden Beslissing wat soepeler wordt toegepast. Momenteel is de bewoning voor een zestal bewoners via een dergelijke beslissing gele galiseerd, maar dit zijn 'schrijnende geval len'. Toch zit aan deze versoepeling nog wat haken en ogen en burgemeester Van Pelt wees hier uitdrukkelijk op, want om in aan merking te komen voor een dergelijke beslissing zal de bewoner aan moeten tonen dat zij op 31 oktober 2003 de woning per manent bewonen. Als de bewoners niet aan de voorwaarden voldoen hebben ze aange toond dat ze er permanent wonen en zou er handhavend kunnen worden opgetreden. Nadat het voor hen zo belangrijke agenda punt was afgehandeld vertrokken de bewo ners en te horen aan de reacties waren ze niet tevreden. Ofschoon er nu handhavend zal worden opgetreden behoeft dit nog niet te betekenen dat de bewoners binnenkort op straat komen te staan. De problemen die het geeft om aan te tonen dat iemand illegaal een vakantiewo ning bewoond zullen groot blijven en wel licht beslist 'Europa' over enkele jaren dat er helemaal geen onderscheid mag zijn tussen permanent en recreatief wonen. Dus voor alsnog zal er op de bungalowparken weinig veranderen. NIEUWE TONGE - Morgen, woensdag 15 december zal het oud papier weer wor den opgehaald voor de Hervormde gemeente. U wordt verzocht het papier voor 18.15 uur gebundeld buiten te zetten aan de kant van de weg. Stuurbekrachtiging Zeer comfortabele Ipestuurdersstoel met armsteun 6,6 m^ laadruimte en lage laadvloer Mobiliteitsgarantie. Koningin Julianaweg 60, 3241 XC Middelhamis. Telefoon 0187 - 48 26 44 Na hun actie van vorige week bij het gemeentehuis, zijn de jongeren meteen aan de slag gegaan om hun 'barak' wat op te frissen, (foto Pershum Flakkecj MIDDELHARNIS - Nadat onlangs de gemeente Middelhamis heeft aangegeven dat de verantwoordelijkheid voor de jonge- renvoorzieningen bij de jongeren zelf ligt, en dat de met hakenkruizen bekladde con tainers in eerste instantie toch in een behoefte voorzagen maar dat 'de jongeren' het "voor zichzelf hebben verpest", heeft de organisatie 'Jong Flakkee' besloten om dan ook maar de verantwoordelijkheid te nemen voor de kleine groep die het altijd voor de grote groep verziekt. Want, zo vindt Jong Flakkee, de gemeente Middel hamis kan natuurlijk niet vanwege deze kleine groep de gelukkig veel grotere groep blijven benadelen. Vandaar dat vanuit de jongeren van Flakkee het initiatief is geno men om de 'hangplek' aan de Langeweg te voorzien van een frisse laag nieuwe verf. Rond 13.00 uur verzamelde zich afgelopen zaterdag een twintigtal jongeren van onder andere de verschillende middelbare scho len bij de 'knusse stalen containers'. Dik aangekleed, want het viel niet mee om daar lang rond te hangen met een temperatuur rond het vriespunt; ook zijn er geen toilet voorzieningen in de buurt, wat zeker voor de aanwezige dames erg lastig was. De verf werd gesponsord door Fixet Mastenbroek te Sommelsdijk en de kwasten door Formi- do te Middelhamis, hetgeen aangeeft dat ook deondernemers op Flakkee begaan zijn met hun jongeren en ook best bereid zijn om te investeren om het voor de jeugd leefbaarder te maken. Niet veel dan twee uren later zagen de jongeren er verkleumd maar voldaan uit, en ogen de containers een stuk vrolijker. Overigens vindt Jong Flak kee onverminderd dat deze voorziening geen goede 'hangplek' is voor alle jongeren in Middelhamis, maar een goedkope oplos sing. Ze hoopt dan ook dat de gemeente de plannen die de jongerenorganisatie binnen kort presenteert, serieus zal nemen. Meer dan 100 zangers en zangeressen van het gemengd- dames- jeugd- en gospelkoor zingen deze middag uit volle borst. In de kerstvoikszang is weer een keuze gemaakt uit de mooiste kerstliederen, en er is een kerstverhaal. Hans Dogge is organist voor het dameskoor en de kerstvolkszang, Guus Lambert speelt op keyboard voor het jeugdkoor. Sjaline van der Vliet (piano) is dirigente van het dames- en gemengd koor en de kerstvolkszang. Lida Sala dirigeert het jeugdkoor en Jacqueline Wapstra het gospelkoor. De presentatie is in handen van Leny Robijn. Aanvang 15.00 uur. Bij binnenkomst ont vangt U een programmaboekje. Er wordt weer een grote opkomst verwacht, ledereen is van harte welkom, toegang gra tis. Na afloop is er een collecte, waarvan de opbrengst ten goede komt aan de verbou wing vande pastorie. Graag tot ziens op zon dag 19 december. Zaterdag 18 december Dorpstienden, vanaf 16.00 uur Belangstelling? U bent van harte welkom STAD AAN 'T HARINGVLIET - Dinsdag 21 december is er weer de jaarlijkse kerst zangavond in Stad aan 't Haringvliet. De avond begint om 19.30 uur en wordt gehou den in de Gereformeerde Kerk. Aan deze avond werken mee: het Chr. Man nenkoor 'Door Eendracht Verbonden' uit Stellendam, o.l.v. Coraé de Geus en de Chr. Gem. Zangvereniging 'Soli Deo Gloria' uit Stad aan 't Haringvliet, o.l.v. Paul Kieviet. Naast de koorzang is er ook veel samenzang, solozang en declamatie. Het orgel wordt bespeeld door Marjan van Oostenbrugge en Kees Villerius. Ds. N.J.A. van Exel verzorgt de opening en de sluiting en ds. A. Belder houdt de meditatie. Het belooft een mooie avond te worden, waarvoor u allen hartelijk wordt uitgenodigd. OUDE TONGE - Op woensdag 12 januari 2005 wordt er in verzorgingshuis Ebbe en Vloed te Oude Tonge een hobby- en cre atiefmarkt georganiseerd. Er zijn nog plaat sen vrij, dus er kan nog aangemeld worden. De middag duurt van 14.00 tot 16.30 uur. Een ieder is van harte welkom. Informatie en opgave op tel.nr.: 0187-641844. Zaterdag 18 december a.s. geeft organist Everhard Zwart een 'traditioneel Kerstcon cert' in de Nederlands Hervormde Nieuwe Westerkerk, aan het Valeriusrondeel te Capelle aan den IJssel. De aanvang is 20.00 uur en de toegang is gratis. Al vele jaren geeft Everhard Zwart in de maand augustus een aantal zomeravondcon certen, die geopend en gesloten worden met samenzang. De belangstelling is altijd groot en er wordt tijdens deze concerten geweldig goed gezongen. Het verzoek kwam om ook eens een echt kerstconcert te geven. Rond de kerstdagen zijn er natuurlijk veel concerten, maar tijdens dit orgelconcert zullen uitslui tend de bekende en vertrouwde kerstliederen ten gehore worden gebracht, natuurlijk afge wisseld met samenzang. De beroemde 'Kerstsuites' van Everhards grootvader Jan Zwart zullen dan ook een belangrijk deel van het programma vullen. Op verzoek van velen zal ook dit concert 'te zien' zijn op een grote scherm voorin de kerk. Omdat ieder een van harte welkom is en dit concert voor jong en oud bijzonder geschikt is, zal de toe gang dit keer gratis zijn. Wel wordt er bij de uitgang een collecte gehouden. De kerk is vanaf 19.30 uur open en er is gelegenheid om een kopje koffie te drinken. Naast de kerk is veel parkeergelegenheid. Vrijdag 17 december organiseert pv De Zwaluw een grote en vooral gezellige kerst bingo met fantastische prijzen, zoals bood- schappendozen, fondue/gourmetschotels, prachtige kerststukjes en nog veel meerleu ke kerstartikelen. De hoofdprijs is een bood- schappencheque ter waarde van 100 euro te besteden bij Golff Groenendijk. Ook wordt er onder de deelnemers een fondue/gourmet- schotel verloot. De bingo wordt gehouden in het gezellige kerstlokaal aan de Dorpsweg 2 te Ooltgensplaat. Voor iedere deelnemer is er een leuk kerstpresentje. De aanvang is 20.00 uur, de zaal is open vanaf 19.15 uuren de koffie en thee is gratis. t-:--\:/^ kribbe neer Heft aan, heft aan een luide zang - Heerlijk klonk het lied der eng'len. Het orkest speelt ook solo de volgende stuk ken o.a.; Watermusic - King all Glorious en Eens was nacht op aarde. De collecte die tij dens dit concert wordt gehouden komt ten goede aan het project van de gezamenlijke comités van Woord Daad in de regio Zee land, namelijk; Zeeland bouwt vakschool in Haïti. Vele jongeren in het straatarme Haïti zijn ongeschoold, werkeloos en dus finan cieel tot last van het gezin. Zij leven zonder uitzicht op betaald werk en komen gemak kelijk terecht in een neerwaartse spiraal. Omdat er in Haïti behoefte is aan geschool de vakmensen, vatte Parole et Action, part ner van Woord Daad, het plan op een oude school in Leogane om te bouwen tot een vakschool. Geeft u deze jongeren een kans'' De Nationale Commissie voor internationa le samenwerking en Duurzame Ontwikke ling (NCDO) verdubbelt uw gift!!! De NCDO wil zo de plaatselijke initiatieven in Nederland voor hulpprojecten in ontwikke lingslanden steunen. De entree voor dit uniek kerstconcert bedraagt voor iedereen 2,50 per persoon, ledereen is van harte welkom. In haar toespraak stelde de burgemeester dat er met de opening van het knooppunt "drie vliegen in één klap" worden geslagen; "met de nieuwe weg wordt de parkeergelegenheid achter D'n Diek bereikbaar, het woongebied achter D'n Diek wordt ontsloten en de bevoorrading van D' n Diek kan op een bete re manier plaatsvinden." Daarnaast is met de opening van de wegenstructuur, volgens de burgemeester, de weg geopend voor de her inrichting van D'n Diek. "Dat is het volgen de wat op stapel staat, zodat straks niet alleen aan de achterzijde alles optimaal is, maar dat ook de voorkant na een behoorlijke facelift mee kan blijven concurreren met ander winkelcentra." Nadat De Vries in een oranje hesje werd gehesen, nam ze plaats in de shovel. Ze tilde daarmee een bord op dat voor het kruispunt "Daar ben ik ook weer zonder kleerscheuren van afgekomen zei burgmeester De Vries opgelucht nadat ze de shovel verliet, die ze - ter opening van het nieuwe kruispunt - eigenhandig bestuurde. stond en reed daarmee het kruispunt over. Toen ze terug kwam wandelen werd ze door een bonte mengeling (raadsleden, directiele den van B AM Nederland, werklui en omwo nenden) ontvangen met applaus. "Daar ben ik ook weer zonder kleerscheuren van af gekomen," merkte ze op. "Als de shovelma chinist ziek is, weten we waar we moeten zijn," zo beantwoordde een werknemer van BAM de opmerking van de burgemeester. Na de officiële opening van het kruispunt werd ook de parkeerplaats achter D'n Diek nog geopend. Na een wandeling over de nieuwe weg achter D'n Diek volgde daar hetzelfde ritueel. Weer kreeg de burgemees ter het oranje hesje om en nam ze plaats in de shovel. Met de opening van het nieuwe par keerterrein komen zo'n 400 parkeerplaatsen beschikbaar. Vanaf het parkeerterrein volgde een wande ling naar croissanterie 'Croissy', waar regio directeur Te Duits van BAM Nederland samen met de aanwezigen een toast op de nieuwe wegenstructuur uitbracht. Hij toonde zich blij met de samenwerking met de gemeente en vond de nieuwe weg er "keurig uitzien". Te Duits hoopt ook in de toekoms't op een goede samenwerking met de gemeen te. "Omdat wij lokaal bekend zijn betekent samenwerking met ons een verlichting voor de gemeente."

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2004 | | pagina 2