Personen uit de adventstijd: Augustus Somber MEDISCHE DIENSTEN Leon Boone beëdigd als NVM-makelaar Een indringende vraag aan jou, Schaakvereniging De Zwarte Pion Damvereniging ENEO'52 Melissant EIIAIIDCn-tllEUWS HONDA. Ultieme wendbaarheid, .ga yoof een Honda! van vrijdag 10 december 2004 t/m zondag 12 december 2004 I Tweede Clubwedstrijd Schotejil 2004 op hoog niveau Zedeloos gedrag PAGINA? VRIJDAG 10 DECEMBER 2004 Afgaand op de meest recente toekomstverwachting van veel Nederlanders is het woord somber op z'n plaats. Iedereen is inmiddels bekend met de negatieve toekomstverwachting van Jan Modaal. Hij voorziet en vreest steeds grotere verschillen tussen rijk en arm, gettovorming in de grote steden, islamisering van de samenleving en toenemende onzekerheid over de wereld van gezin en werk. Wie 'zorgt' straks voor hem? Veel zekerheden lijken de Nederlander te ontvallen. Hij dacht dat er zo ongeveer een einde was gekomen aan alle vreemde en bedreigende zaken. Maar de gekte gaat door en lijkt van geen somberheid te willen weten. Nog meer polarisatie en een groeiend aantal veeleisende burgers die alles van de overheid verwacht en. Zo ontstaat de bekende vicieuze cirkel van waaruit geen ontsnapping meer mogelijk lijkt. De vluchtweg is net zo stereotiep als de gang naar de dis co, de drankkast of platte monitor-verslaving. Maar dat het 'vluchten kan niet meer' is weten we maar al te goed. Tegelijk ligt dé remedie niet ver weg, integendeel zij ligt voor de hand. Deze uitweg is om het zo maar eens uit te drukken het 'uitproberen' meer dan waard. Sterker nog, het is bewezen dat dit middel werkt. Het vereist wel enige toelichting vooraf. Velen beweren dat uitdrukkingen als 'bidden helpt' of 'terug naar het woord van God' weinig uitrichten. Dat is zo, alleen woorden, d.w.z. vroom gepraat, schieten tekort. Ook een nieuwe bijbelvertaling zal mensen niet dichterbij God brengen. Wij leven nog altijd in een postmoderne wereld, alhoewel de vraag naar zin en zingeving weer toeneemt. Onze wereld is er een waarin consumptief gedrag en overdadig genieten een belangrijke plaats innemen. Moet de gere formeerde gezindte niet ruiterlijk erkennen dat ook zij meedeint op de vloedgolven van materialisme en eigenbelang? Hetzelfde egoïsme dat nu zo gevreesd wordt, bedreigt ook de kerkmens. De saamhorigheid is verdwenen, hoor je alom. Wie weet nog van hartelijk meeleven en onderling hulpbe toon? De 'boodschap' is dat christenen een boodschap hebben voor de wereld en zeker voor een sombere wereld. Een bemoedigend woord voor een wereld vol tranen, een wereld vol leed. Die boodschap moet er een zijn met hart en hand. Dat is het getuigenis van 'de man van smarten', van Hem, die mens was onder de mensen. Hij die voor ons geleden heeft. Nogmaals gezegd, het bekende verhaal alleen vertellen is niet genoeg. Christenen moeten hun geloof uitstralen. Wat tegenwoordig een christelijke levensstijl wordt genoemd was eeuwenlang onlosmakelijk verbonden met christenen. Geen heiligingsdrang, maar eenvoudig leven zoals God dat van ons vraagt. Geen zinloze discussies over auto's of kleding, maar zo leven dat gezegd wordt: mijn buurman, mijn collega? Die leeft helemaal anders. Het is geen garantie dat daarmee de somberheid uit onze samenleving verdreven wordt. Daar komt bij dat het sombere maar al te vaak wordt overstemd door luidruchtige vrolijkheid. Soms lijkt het helemaal niet somber en is de stemming vrolijk en opgewekt. Dansen op de rand van een vulkaan wordt dat genoemd. Wie zijn of haar ogen openheeft weet dat de wereld kreunt en zucht. Zij zucht uit duizend wonden. Wij 'weten' het: 'waren er geen zonden, dan waren er ook geen wonden.' Maar voor de niet-gelovige medemens is dit onbekende taal. Maken wij hem hiermee bekend? Worden wij in deze sombere wereld de boodschappers van een blijde tijding? Van Gods komst in deze wereld, van het Kind van Bethlehem. Met een modern woord: communiceren wij nog het aloude verhaal van het Kind in de kribbe. De komst van de Zaligmaker, de Redder heeft de wereld voorgoed veranderd. Veranderen wij van somber in verwachtingsvol, en daarmee anderen met ons? The Poïwer of Dreams www.janvandijk.nl Autobedrijf Jan van Dijk Slagveld 19, 3231 AN BRIELLE Telefoon 0181 -41 37 77 WEEKEND-DIENSTEN ARTSEN Van vrijdagmiddag vijf uur tot maandag morgen acht uur heeft voor heel Goeree- Overflakkee dienst de Centrale huisartsen post Goeree-Overflakkee, Langeweg 70, Middelharnls, tel. (0187) 480447. TANDARTSEN Spreekuur uitsluitend voor spoedgevallen op zaterdag en zondag van 11.00 tot 11.30 uur. Op 11 en 12 december Tandartsenpraktijk Ouddorp te Ouddorp, tel. 681660. Voor spoedgevallen bui ten het spreekuur telefonisch contact opnemen. VERLOSKUNDIGE PRAKTIJK 'NATALIA' Paviljoen Ziekenhuis, Stationsweg 22 di., WO., do, spreekuur volgens afspraak 9.00-12.00 uur tel. spreekuur. Tel. (0187) 60 07 92 APOTHEKEN APOTHEEK DIRKSLAND Voorstraat 25, Dirksland Telefoon 6015 80 Geopend op werkdagen: 8.30-12.30 uur en van 13.30-17.30 uur. Op zaterdag van 10.00-12.00 uur. APOTHEEK 'OUDDORP' Boompjes 3-5, tel. 68 37 89 Geopend op werkdagen: 8.30-17.30 uur. Op zaterdag van 12.00-13.00 uur. Apotheek Menheerse Voorstraat 16, Middelharnls, 48 36 66 Geopend op werkdagen: 8.30-12.30 en 13.00-17,30 uur. Apotheek St. Joris* St. Joris Doelstraat 34-36, Sommelsdijk, Tel. 48 72 77. Geopend op werkdagen: 8.30-12.30 en 13.00-18.00 uur. Op zaterdag van 10.30-11.30 uur. Buiten openingstijden van de apothel^en kunt u bel len voor dringende spoedrecepten met liet centrale dienstnummer apotheken Goeree- Overflakkee: 689957. U wordt dan doorverbonden met de dienstdoende apotheek. De dienstdoende apotheek is op zon- en feestdagen extra geopend van 11.30-12.00 uur Zeg, ben jij ook een discipel van de Heere Jezus? Oei, dat is een indringende vraag. Discipel? Wat is dat eigenlijk? Discipel zijn van de Heere Jezus? Ik? Kan ik Hem vol gen? Hoe, moet dat dan? Als ik mijn leven bekijk. Nou, hou maar op. Het lijkt in de ver ste verte niet op wat het zijn moet. Of is het bij jou anders? Voel jij zo'n verlangen in je hart? Je zou zó graag Jezus volgen. Maar, wat doet dat verdriet. Je weet zo vaak niet hoe. Wat wil de Heere eigenlijk met mijn leven. Hoe moet ik hem volgen. Je bent echt niet de enige die met deze vragen leeft. Daarom wordt je uitgenodigd op dinsdag 14 december, om 19.30 uur, voor een SRA avond in gebouw 'Vita Nova' aan de Van Aerssenstraat te Sommelsdijk. Kandidaat Arjan Baan uit Nieuw-Lekkerland hoopt dan te spreken over het thema 'Ben jij ook een discipel?' Wat betekent het discipelschap concreet voor jou? Is het überhaupt wel voor mij. Staan er bij jou ook nog zoveel vraagte kens open bij deze vraag? Kom dan naar deze jongerenavond. En misschien heb je nog wel heel andere vragen. Misschien heb je het wel heel moeilijk! Je zit zo vol met onreinheid, en dan een discipel van Jezus zijn, was dat maar waar! Als dit in jou leven het geval is, dan geldt deze oproep in het bij zonder voor jou! Kijk voor meer informatie op www.jongerenavonden.nl. of mail naar h.z.klink@hetnet.nl. Overzicht voorronde 13 in de huishoudelij ke competitie van schaakvereniging 'De Zwarte Pion' te Middelharnls, gespeeld op 6 december jl. Mourik - Van den Ouden0-1 Hennekes - Dupree1-0 Bom - Minnaar 1/2-1/2 Boeter -1. Lagendijk 1-0 De Jager - Van Prooijen0-1 Tieleman - Verolme 1/2-1/2 Van der Waal - Van der Staaij1-0 Peeman - Neleman1-0 C. Smit - De Haan 1-0 Van der Velde - Vis 1/2-1/2 Meiaard - Noordijk1/2-1/2 Struik - A. Visser0-1 Markwat - Loosjes 1/2-1/2 Lesuis - H. Smit1-0 Op de maandagen 20 en 27 december speelt De Zwarte Pion het clubkampioenschap rapidschaken. De toer- nooiopzet is Zwitsers en de partijen gaan over 2 x 20 minuten. Aanvang 20.15 uur, deelnemers dienen om 20.00 uur aanwezig te zijn i.v.m. inschrijving. Hieronder volgen de uitslagen van de partij en van de damclub ENEO'52 gespeeld op maandag 6 december 2004 Afdeling 1: J. Looij - B. van der Spaan3-0 H. Visbeen-A het Jonk1-1 H. Zoon-W. Doorduin0-3 Afdeling 2: J. Non - P. Kom3-0 H. de Geus - T. de Geus3-0 T. Goedegebuur - B. Grootenboer1-1 Bekerronde: A. Doom - A. Visbeen1-1 In de eerste afdeling gaat J. Looij door zijn overwinning op B. van der Spaan alleen aan de leiding. Van der Spaan zag een damzet van zijn tegenstander over het hoofd zodat het voor Looij niet moeilijk was om de par tij in winst om te zetten. H. Visbeen en A. het Jonk speelden een gelijkwaardige partij die uiteindelijk uitliep op remise. Allebei wisten ze weliswaar met een doorbraak de damlijn te bereiken, maar dit bood voor geen van beiden enig voor deel. W. Doorduin zit de laatste tijd vol met ver rassingen. Kon hij enkele weken terug een mooie damcombinatie niet in winst omzet ten, nu was het wel raak. Bij de 25e zet wist hij zijn tegenstander H. Zoon weer met een klinkende damzet te verrassen. De daarna overgebleven stand gaf de witspeler geen voldoening meer, zodat hij het bijltje er bij neer legde. In de tweede afdeling is J. Non er in geslaagd om zijn tegenstander P. Kom zonder punten huiswaarts te laten gaan. Non wist half in de partij schijfwinst te behalen, wat uiteindelijk voor Kom de nederlaag zou gaan betekenen. Weer een mooie prestatie van Non, die goed laat zien dat hij nog steeds zijn mannetje kan staan. Was het vorige keer T. de Geus die een over winning boekte op haar man H. de Geus, nu waren de rollen omgekeerd. Mevrouw De Geus verzuimde tijdig af te ruilen, zodat zij in een miserabele positie terecht kwam. Ze moest schijven gaan offeren om haar speel ruimte te kunnen vergroten maar dat schoot ook niet echt op. Er bleef nog één mogelijk heid voor mevrouw De Geus over om aan een nederlaag te kuimen ontkomen en dat was een blik in de ogen van haar man. Maar ook dit maakte na zoveel huwelijksjaren geen indruk meer. De Geus bleef onverbid delijk. T. Goedegebuur brak bij de 27e zet met een mooie uitgekiende damcombinatie door heel de achterlinie van zijn tegenstander B. Grootenboer heen. Maar een dam halen is nog geen dam houden. Goedegebuur was dan ook niet zuinig genoeg op zijn dam. zodat Grootenboer deze weer listig af kon pakken en de partij weer in gelijke stand ver der ging. Beiden gingen hierna uiterst voor zichtig verder wat uiteindelijk resulteerde in een puntendeling. De inhaalpartij voor de bekerronde tussen A. Doom en A. Visbeen is na een zeer span nende strijd in remise geëindigd. Beiden hadden nogal last van verplichte zetten waardoor, vooral bij Doom zijn stelling te veel open kwam te liggen. Na 45 zetten waren de winstkansen voor beiden verdwe nen, zodat de partij niet verder meer werd uitgespeeld. Zaterdag 4 december was de tweede en tevens laatste wedstrijddag van de jaarlijk se Clubkampioenschappen van zwemclub 'de Schotejil' uit Middelharnls. Opnieuw waren de prestaties van een hoog niveau. Er werden clubrecords gezwommen door Mico Pavlovic (1996) op de 25m vlinder slag in 22.64 en door Mark Costeris (1992) op zowel de 50m rugslag in 35.49 als de 50m vlinderslag in 35.29. Ook in de directe races tussen met name Esmee Koedoot (1992) en Melanie van Gemert (1993) werd hard gezwommen. In tegenstelling tot de eerste wedstrijddag werden deze week zowel de 50m rugslag als de 50m vlinderslag in het voordeel van Melanie van Gemert beslist in resp. 35.10 en 34.05. In de jongere leeftijdsgroepen wist Julia de Jong (1996) beide nummers te winnen. Bij de meisjes tot 10 jaar was Janiek de Boed (1994) zowel op de 50m rugslag (42.20) als op de 50m vlinderslag (50.37) de winnares. Op de lOOm nummers zwom ook Anne Vol werk (1990) onver wacht erg sterk. Op de lOOm vlinderslag verbeterde zij in een goede technische race haar tijd met bijna 14 seconden naar 1.27.07. Ook de lOOm rugslag werd door Anne Volwerk in een p.r. van 1.24.54 gewonnen. Bij de meisjes tot 16 jaar zwom Danielle Roodnat in 1.22.34 naar de over winning op de lOOm vlinderslag en wist zij ook de lOOra rugslag in 1.18.02 winnend af te sluiten. Bij de dames won Rianne Noor dijk beide afstanden in resp. 1.22.20 op de lOOm vlinderslag en 1.23.92 op de lOOm rugslag. Bij de jongens zwom Sebastiaan Rosendaal (1991) in 1.15.53 naar de snelste tijd op de lOOm vlinderslag en was Mark Nolet (1990) winnaar op de lOOm rugslag in 1.14.97. Martijn van Hoorn (1989) wist bij de jongens tot 16jaaropde lOOm nummers de rugslag (1.14.35) te winnen. Niels Albrecht was op de lOOm vlinderslag (1.17.56) de snelste. Zoals gezegd won Mark Costeris zijn dus zijn beide zwem- Harry J. Goosens In de adventstijd staan we stil bij twee personen die in het kerstevangelie wor den genoemd. Augustus was de mach tigste man van zijn tijd en zijn naam is nauw verbonden met de stad Rome. Koning Herodes bestuurde als procu rator Palestina, hij had net als Augus tus meerdere paleizen, maar woonde vooral in Jeruzalem. Tegen de achter grond van de tumultueuze tijd waarin zij leefden zien we in gedachten de 'Eeuwige Stad' en de 'HeiHge Stad'. Augustus, de naam betekent 'Verhevene', was de eerste Romeinse keizer. In handboe ken staat dat hij de orde, vrede en weivaart in de stad Rome herstelde. Een stad die tiental len jaren had geleden onder de burgeroorlo gen die volgden op de moord op Julius Cae sar in 44 v. Chr. Augustus heette oorspron kelijk: Gaius Octavius. Hij werd geboren in Rome op 23 september 63 v. Chr. en over leed in de Italiaanse stad Nola op 19 augus tus 14 n. Chr. Hij was keizer van het Romeinse Rijk van 27 v.Chr. tot zijn dood in 14 n. Chr. Toen na de moord op Caesar bleek dat hij Octavius bij testament had geadop teerd en had benoemd tot voornaamste erf genaam, haastte Gaius zich naar Rome om zijn rechten te doen gelden. Daar liet hij de adoptie wettelijk bekrachtigen en heette sindsdien, als zoon van Caesar en drager van de traditie van het Julische geslacht, Gaius Julius Caesar Octavianus. In Rome nam Octavianus later de eretitel imperator als voornaam aan. Tijdens een zitting van de Senaat liet hij zich op 16 januari 27 v. Chr. bij acclamatie de titel Augustus aanbieden, waardoor hij voortaan alle Romeinse bur gers in macht overtrof. Augustus was de 'princeps', letterlijk en figuurlijk de eerste die het Rijk bestuurde. Het besturen van het omvangrijke Romeinse Rijk was een taak die veel eiste van de 'caesar'. Augustus had een zwakke gezondheid, maar hij had veel goede mensen om hem heen. De keizer moest niet alleen aandacht schenken aan het dagelijks bestuur van het rijk, maar ook de terugkeer van 'veteranen' en de slavernij waren immense problemen. Augustus hield Keizer Augustii.^. zich ook bezig met de miljoenenstad Rome. Politie en brandweer werden strak georgani seerd. De binnenstad was alleen 's nachts toegankelijk voor karren. Het lawaai dat hiermee gepaard ging wordt in meerdere bronnen genoemd. Een verslapping van zijn elan blijkt uit Augustus' latere jaren. Het besturen eiste zijn tol. Door vereenzaming, zoals het overlijden van oude medewerkers als Agrippa in 12 en Maecenas in 8 v.Chr. en door sterfgevallen in zijn familie en enkele militaire tegenslagen versomberde de keizer. Uit zijn eerste huwelijk werd dochter JuUa geboren. Augustus heeft haai later wegens zedeloos gedrag verbannen. Zijn tweede huwelijk met Livia bleef kinderloos. Kort voor zijn dood schreef de keizer zijn 'Rege ringsdaden van de vergoddelijkte Augus tus', ook bekend als Monumentum Ancyra- num, omdat in Ankara de eerste kopie werd ontdekt. De as van de vergoddelijkte keizer werd bijgezet in het door hemzelf gebouwde mausoleum op het Marsveld in Rome. Kei zer Tiberius sprak de lijkrede uit. Een maand later verklaarde de Senaat dat keizer Augus tus was opgenomen onder de staatsgoden, de zgn. apotheose. Augustus paarde zelfkritiek, eenvoud, zin voor compromis en tact aan koude bereke ning, gebrek aan scrupules en soms meedo genloosheid. Hij overleefde de generatie van de burgeroorlogen en werd oud genoeg om de terreurdaden van het begin van zijn car rière te doen vergeten. Hij was een man van het behoud en was, evenzeer als de meeste van zijn tijdgenoten, ervan overtuigd dat hij de republiek had hersteld en gestabiliseerd. Achteraf gezien blijkt hij, in samenwerking met de Senaat, achter de fa9ade van de repu bliek een sterke concentratie van macht te hebben opgebouwd. Augustus wordt de ■pater patriae' genoemd, de vader des vader lands. Hij is de naamgever van de 'pax augu- sta', een lange periode van vrede en wel vaart. De ook nu nog vaak gehoorde sugges tie dat het 'keizerrijk onvermijdelijk' was, bewijst mede het succes van propaganda van Augustus. De volkstelling ('inschrijving') betrof het hele rijk en was een teken van de macht van de keizer. Het regime vond steun bij dichters als Vergilius die, onder aanmoe diging van Maecenas, de mythevorming omtrent de 'voorbeschikking' van het Juli sche huis bevorderden. Als conservatief Romein leefde Augustus zich uit in de res tauratie van tempels, godsdienstige colleges en ceremoniën (vnl. als pontifex maximus). Dat is grote bruggenbouwer, een titel die de paus nog altijd voert. Minder bekend zijn de bemoeienissen van Augustus met de huwe lijkswetten. Het huwelijk stond bij de keizer hoog aangeschreven. Dat neemt niet weg dat hij zijn eerste huwelijk liet ontbinden om met de knappe maar heerszuchtige Livia te trouwen. Augustus was aanhanger van de heidense Romeinse godsdienst. Hij stond bij de joden goed aangeschreven, in Jeruzalem werd iedere dag een offer voor hem gebracht. Provincies werden bevrijd van afpersingen door stadhouders en belasting pachters. In het westen kwam de romanise ring op gang; in het oosten bleven nog vele min of meer gehelleniseerde koninkrijkjes als vazalstaten, zoals dat van koning Hero des, voortbestaan. Het - bescheiden - paleis van Augustus' op de Palatijnse heuvel in Rome is na de Tweede Wereldoorlog opge graven. Het bevatte waardevolle wandschil deringen. en 17.00-17.30 uur DIERENARTSEN De weekenddienst wordt opgegeven via de antwoordapparaten bij: P. R. J. M. Schilder, Oude Tonge, 64 24 41; L. Tjebbes, Middelharnls, 48 29 66; Dierenkliniek Goeree-Overflakkee, 48 28 97. ZORG EN WELZIJN GROEP Voor verpleging, verzorging en huishoudelijke hulp, ouder- en kindzorg, voedingsvoorlichting en dieet-advi- sering, maatschappelijk werk, Gezondheid Sen/ice en uitleen van verpleeg- en hulpmiddelen; bereikbaar via Zorglijn ZHE, tel. (0181) 62 62 26 (alleen bij spoedgevallen 24 uur per dag). Tliuiszorgwinkel, P. J. Bliekstraat 4a, Spijkenisse: ma.-vr. 9.00-17.00 uur en za. 10.00-12.00 uur, tel.(0181)67 97 00 Lotgenotencontact, voor vrouwen die borstkanker of gynaecologische kanker hebben (gehad) en voor vrou- VKen die een miskraam of vroeggeboorte hebben gehad: Bel de Zorglijn ZHE via (0181) 62 62 26; u wordt dan zo snel mogelijk teruggebeld door een lotgenote. ALARMERING Brandweer, Polite, Ambulance 1-1-2 THUISZORG EN MAATSCHAPPELIJK WERK 'De Dillenburg', Jul. v. Stolberglaan 19, H/liddelharnis Tel. Thuiszorg 488 080 Tel. IVIaatschappelijk werk 488 070 telefonische hulpdienst, tel. (0181) 62 59 52. KRAAMZORG DE WAARDEN regio Hoeksche Waard Bezoekadres: De Vriesstraat 2,3261 PC Oud-Beijerland Postadres: Postbus 1202, 3260 AE Oud-Beijerland. Tel. (0186) 61 20 55 Fax (0186) 62 09 68 Email: kzhw@planet.nl Website: www.kraamzorg.org Is dag en nacht bereikbaar onder telefoonnummer (0186) 612055. Kraamzorg De Waarden geeft diverse vormen van zorg, variërend van enkele uren tot 8 dagen. Informatiebijeenkomsten over kraamzorg en bevalling worden regelmatig gegeven in Oud-Beijerland. Inlichtingen en informatie verkrijgbaar op werkdagen via bovenstaand tel.nummer. KRAAMZORG DE EILANDEN Vliet 8, Hellevoetsluis. Tel. (0181) 391440 Fax (0181) 325898 Bevallingslijn (0181) 31000 (24 uur per dag bereikbaar) www.kraameiland.nl info@kraameiland.nl Al meer dan 50 jaar één van de grootste aanbieders in de regio. Kraamzorg de Eilanden, de eerste ISO 9002/HKZ gecertificeerde kwaliteitskraamzorg-organi satie van Nederland, staat bekend om garantie van zorg en hoge kwaliteit. Stichting Bejaardenwerk 'MIDDELHARNIS' Tel. 48 33 66 STICHTING WELZIJNSWERK 'OOSTFLAKKEE'. Tel. 6413 44 BURO SLACHTOFFERHULP Tel. 48 4916; fax (010)436 94 09 e-mail: buro.rotterdam@slachtofferhulp.nl Geopend; dinsdag 9-12 uur en 14-16 uur. Slachtofferhulp biedt praktische, juridische en emotionele ondersteuning (kostenloos) aan slachtoffers van misdrijven en verkeersongelukken. NED. M.S. VERENIGING afd. G-Overflakkee K. iVI. Schippers-Berghuis, 49 90 00, ALZHEIMER VERENIGING ZUIDH. EILANDEN Heeft u vragen? Bel dan van maandag t/m vrijdag van 8,30 tot 17.00 uur Locaal Ouderenwerk IVliddelharnis, telefoon 48 33 66. Landelijke Telefonische Hulpdienst: (dag en nacht bereikbaar) (030) 65 67 511 TEL. HULPDIENST VOOR DIABETEN (033)4725083 VERTROUWENSTELEFOON NED. PATIËNTEN VER. 683149/482411. VER. REUMAPATIËNTEN Goeree-Overtlakkee e.o, J. van Loon, Granjelaan 36,3247 AM Dirksland, tel, (0187) 65 1661, NED. LEVERPATIËNTEN VER. Regio-kontaktpersoon: H. G, Snauw-v. d. Krol, 63 18 21 NEDERLANDSE PATIËNTEN VERENIGING Consultatiepunt voor medisch-ethische vragen rondom tiet levenseinde: tel. (0318) 54 78 78 nummers bij de categorie tot 12 jaar. Onder de 10 jaar werd Dennis Groen (1994) zowel op de 50m rugslag (47.39) als de 50m vlin derslag (45.29) de snelste. In de jongste leeftijdsgroep won Mico Pavlovic (1996) de 25m vlinderslag in 22.64, terwijl op de 25m rugslag Bjom Vogelaar (1996) samen met Mico Pavlovic dezelfde eindtijd kre gen, namelijk 22.96. Bij de heren won Leander Noordijk resp. de lOOm rugslag in 1.08.27 en de lOOm vlinderslag in 1.06.83. WERKGROEP V.B.O.K. OP GOEREE-OVERFLAKKEE Ongewenst zwanger? Bel voor hulp aan moeder èn kind (0900) 202 10 88 Landelijk dienstencentrum VBOK te Amersfoort, tel, (033) 460 50 70 HULP EN INFORMATIE BIJ BORSTVOEDING Borstvoedingsorganisatie LLL, tel, 68 44 33 l'oor klachten omtrent de behandeling In de Gezondheids zorg en Maatschappelijke dienstverlening: INFORMATIE- EN KLACHTENBUREAU GEZONDHEIDSZORG (IKG) Tel, (0181) 626445 's ochtends (beh, woensdag) van 9.30 tot 12.00 uur, MOEDERS VOOR MOEDERS Aanmelden vanaf 'overlijd' tot 11 e week zwangerschap (deelname t/m 16e week), 0800-0228070 (gratis), REGIONAAL INDICATIE ORGAAN is van maandag tot en met vrijdag bereikbaar voor aan vragen voor thuiszorg en verzorging- en verpleeghuis; tijdens spreekuur van 13,00-14,00 uur. Of tijdens kantooruren via de zorglijn: tel, (0181)626226. VRIJWILLIGE THUISHULPCENTRALE verleent hulp en ondersteuning aan thuiswonende men sen met dementie, aan mensen met handicap en/of chronische ziekte, tel. (078) 6483730 STEUNPUNT MANTELZORG regio Zuid-Holland Zuid Ondersteuning voor mantelzorgers Tel. SPD Telezorg 0900-2020672 0,10 p/m) MEE ZUID-HOLUND ZUID Kuipershaven 112, Postbus 780,3300 AT Dordrecht Tel. 0900-2020672 0,10 p/m), Fax 078-6483776 www.mee-zuidhollandzuid.nl, sen<iceDunt@meezhz,nl MEE is er voor iedereen met een beperking, MEE adviseert, ondersteunt en wijst de weg. ROPARUN-HOSPICE CALANOO Tel, nr. 0187-609147 Faxnr, 0187-609148 VRIJWILLIGE THUISZORG CENTRALE CALANDO Tel, nr 0187-609147 HET STEUNPUNT voor slachtoffers van seksueel geweld, 24 uur per dag gratis telefonisch bereikbaar voor een vertrouwelijk gesprek en informatie: 0800-2358774. YPSILON: Vereniging van familieleden van mensen met schizofrenie of een psychose. Inl.: N, Bernouw, tel, (0181) 661978. Landelijke help desk: (010) 4045166 (op werkdagen) of Internet: www,ypsilon.org. E-mail: ypsllon@ypsilon.org. Jeugdhulpverlening Jeugdzorg ZHE Hulpverlening aan kinderen/jongeren en/of ouders. Tel. (0181) 625022 (tijdens kantooruren) voor een afspraak op het eiland. ASTMAFONDS AFD. GOEREE-OVERFLAKKEE Overdag bereikbaar via tel, (0187) 632554 DIABETES INFORMATIE POST Hans Pijl, Azaleastraat 39, 3251 CA Stellendam Telefonisch spreekuur dagelijks van 20,00 tot 21,00 uur via telefoonnummer (0187) 491830, Via e-mail: iohaDiil@Drettel,nl. Onlangs is Leon Boone van Make laarskantoor Tamboer te Sommels dijk beëdigd als NVM-makelaar. Boone werkt al vier jaar bij Tamboer. Sinds 2002 is hij ook vennoot, zodat hij samen met Leo Tamboer, die al 30 jaar ervaring in het vak heeft, de zaken behartigt van het makelaars kantoor. Toen Leon nog op de MEAO in Oude-Ton- ge zat, werd hij door de decaan gewezen op een opleiding tot makelaar en dit leek hem best interessant. Zodoende tiegon hij met de opleiding die kandidaten klaarstoomt voor het theorie-examen van de Stichting Vakop leiding Makelaardij. De laatste certificaten behaalde hij tijdens zijn werk. want het is prettig als je al enige praktijkervaring hebt. "Dat ging eigenlijk best gek", vertelt Leon. "Tijdens de opleiding makelaardij had ik al eens gesolliciteerd bij Tamboer, maar ze vonden me toen nog iets te jong. Anderhalf jaar later belde het uitzendbureau mij op of ik een aantal weken op een makelaarskan toor wilde werken. En wat bleek? Het was toch weer Tamboer! Vanaf dat moment ben ik gebleven ook." Dit jaar behaalde Leon het praktijkexamen en was toen klaar voor het NVM-lidmaatschap. Dinsdag 23 november jl. werd hij officieel beëdigd in het NVM- gebouw te Nieuwegein. Het aantrekkelijke van dit vak vindt Leon dat het heel gevarieerd is, zo vertelt hij. "Je gaat naar buiten, je komt veel verschillende mensen tegen. Geen enkele zaak is hetzelf de, want geen enkel huis is hetzelfde. Ons kantoor doet bovendien veel meer dan alleen het aan- en verkopen van huizen. Wij doen ook veel taxaties en verkoop/verhuur van bedrijfsmatige projecten. Dat is heel anders dan een woonhuis, want als alle machine rieën eruit zijn, waar is de hal dan geschikt voor? Of je krijgt opdracht om een perceel water te taxeren.Verder adviseren wij pro jectontwikkelaars bij nieuwbouwprojecten en verzorgen wij de gehele verkoop. Wij kennen natuurlijk de woonwensen op de regionale markt én zijn heel breed georiën teerd. Sinds 1 januari 2000 is het beroep van make laar een vrij beroep en mag iedereen zich makelaar noemen. Maar om je op dat vlak toch te kunnen onderscheiden, heeft de Nederlandse Vereniging voor Makelaars (NVM) een erecode in het leven geroepen. Daarin staan afspraken op het gebied van deskundigheid, betrouwbaarheid en onaf hankelijkheid. Een makelaar of vastgoed- deskundige met het NVM-logo garandeert dan ook een aantal zekerheden. De NVM investeert voortdurend in de deskundigheid van de beroepsgroep, onder andere door het verplicht stellen van permanente educatie van haar leden. Zij voldoen daardoor aan hoge opleidingseisen. Leon Boone kan dan ook zeker trots zijn op zijn beëdiging!

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2004 | | pagina 7