lê Gemeentehuis Goedereede verandert van Raadhuis naar Burgerhuis Cursus 'Diabetes...., wat nu?' Dr. Cikot nieuwe gynaecoloog in Van Weel-Bethesdaziekenhuis Ontspanning nipt ten onder tegen SOF A EIUMIDBI-rflEUWS Werken Maarten Luther in het Roemeens Servicewinkel wellicht uniek in Zuid-Holland Zakelijke dienstverleners financieren maatschappelijke dienstverleners Afgelopen maandag was de derby tegen de schakers uit Oude-Tonge, met als inzet de eerste plaats in groep 3A van de RSB. Beide teams waren niet helemaal op 'oorlogssterkte'. Ontspanning miste Wilko Breen door ziekte en SOF miste Michael van der Waal, hun plaatsen werden ingeno men door respectievelijk Frans Troost en Berend-Jan Bruggeman, maar voor het overige waren beide teams compleet. Een advertentie in Eilanden-Nieuws heeft altijd succes Het eerste deel van een Roemeenstali- ge Reformatiereeks is verschenen en omvat enkele geschriften van de reformator Maarten Luther. De ver taling en de uitgave zijn verzorgd door de christelijke uitgeverij Logos in Cluj (Roemenië) en werd mogelijk gemaakt door sponsors uit de achter ban van Stichting Hulp Oost-Europa in Barneveld. In het gemeentehuis van Goedereede is zojuist de verbouwing van start gegaan. Er worden verschillende zaken aangepakt. Naast een interne reorganisatie, waarbij de verblijven van de ambtenaren een behoorlijke wijziging zullen ondergaan staan de inwoners van Goedereede nog meer veranderingen te wachten in hun bestuurlijk centrum. Zo zal er na de verbouwing een publieksbalie zijn. Hier kan men voor alle zaken op één punt terecht. Toch ligt het unieke van de verbouwing op een andere punt, want in Goedereede wil men binnen de muren van het gemeentehuis een servicewinkel vestigen, waar men voor nog méér zaken terecht kan dan die alleen maar betrekking hebben op de gemeente! Servicewinkel Burgerhuis Bij voldoende deelname gaat de Dia betesvereniging Nederland afd. Goe ree-Overflakkee weer een cursus organiseren voor Diabeten die deze cursus nog NIET hebben gevolgd. Deze cursus zal worden gehouden in het ziekenhuis te Dirksland op de vol gende woensdagavonden: 2, 9,16, 23 februari en 5 maart. Overlast Lage kosten PAGINA 6 VRIJDAG 10 DECEMBER 2004 DIRKSLAND - In het Van Weel-Bet hesdaziekenhuis is nu ook de gynaecolo gie volledig op sterkte, nadat per 1 augustus jl. dr. R. Cikot er als vierde gynaecoloog aantrad - een vriendelijke, rustige arts, die met 42 lentes de jongste van de vier is. In verschillende zieken huizen is hij reeds werkzaam geweest, maar in Dirksland voor het eerst als zelfstandige, in maatschapverband. Zoals zoveel jongens al vanaf hun kinderja ren ten stelligste weten te beweren dat ze later 'politie' of brandweerman worden - maar later een heel ander beroep icrijgen - wist Cikot al vanaf jonge leeftijd dat hfj dok ter wilde worden. Met dien verstande echter dat hij het ook écht werd. Verschillende malen had hij als jongetje al in het zieken huis gelegen, maar vond dat helemaal niet zo naar. Integendeel zelfs; hij vond 't geweldig.' En heel pril heeft hij er al tóen al iets van gevoeld: dokter zijn, is een mooi beroep; dat wil üc ook! En zo leidde de loopbaan van deze geboren Vlaardinger na de middelbare opleiding al gauw naar medicijnenland. Zijn artsenoplei ding en co-schappen volgde hij aan het Aca demisch Centrum en de Universiteit Van Amsterdam. Hij deed in verschillende zie kenhuizen ervaring op, verrichte weten schappelijk medisch onderzoek en legde zich binnen de gynaecologie toe op endo- scopie - kijkoperaties. Al doende ontdekte Cikot dat het specialisme gynaecologie een mooi vakgebied is: "het is een heel interes sant deel van de geneeskunde, waarbij je met patiënten te maken hebt van de wieg tot het graf; dat is heel veel omvattend. En natuur lijk is de verloskunde een heel bijzonder aspect, dat je bij geen enkele andere specia lisatie hebt. Daarnaast hoort ook opereren erbij en dat vind ik eveneens leuk om te doen". Zo kwam het dat Cikot zich in 1999 ging specialiseren tot gynaecoloog, in het Academisch Radboudziekenhuis te Nijme gen en in het Catharinaziekenhuis te Eind hoven. Per 1 juli jl. voltooide hij de oplei ding. Naar aanleiding van de al langer bestaande vacature voor gynaecoloog in het Van Weel- Bethesdaziekenhuis had Cikot reeds contac ten met het Dirkslandse. De korte lijnen en efficiënte werkwijze, die je vrijwel alleen bij kleinere klinieken vindt, troldcen hem met name. "In een kleiner team bestaat veel meer ruimte voor goede onderlinge contacten en staan alle neuzen veel sneller in dezelfde richting", zo legt hij uit. Aldus is hij op 1 augustus jl. begonnen in het Van Weel. En wat hij ervan verwachtte, vindt hij ook in Dirksland. "Het werkt hier fijn, al moet op termijn voor de gynaecologie nog wel een aantal zaken worden aangepast, met name om kijkoperaties ook beter mogelijk te maken, maar hier worden besprekingen over gevoerd. Ook de verloskundige zorg zal op termijn veranderingen ondergaan binnen de regio. Gedacht wordt aan introductie van verloskundigen in het ziekenhuis." Wat de nieuwe gynaecoloog overigens opvalt, is dat op Goeree-Overflakkee patiën ten wel eens langer met een klacht blijven lopen dan nodig is, in de sfeer van: 'niet te flauw, 't zal weer wel overgaan'. "Maar daardoor neemt een aandoening wel eens ernstiger vormen aan dan had gehoeven. We zouden dus best eerder naar de dokter mogen, als we wat hebben." 't Is maar dat u het weet. Het gezin Cikot, met twee kleine kinderen, woont in Rosmalen maar wil zo gauw moge lijk naar Goeree-Overflakkee. Het valt ech ter in 't geheel niet mee om op korte termijn een woning te vinden, en dat is - zéker bij weekenddiensten - geen gelukkige situatie voor het gezin. Als iemand op het eiland dus woonruimte te huur heeft of weet, voor de periode van een half tot één jaar, dan kunt u bellen naar 0187-607310. Het gezin Cikot houdt zich zeer aanbevolen. Al gauw werd de score geopend voor 'Ont spanning' door een bliksemoverwinning van Arie Baas op bord 8 tegen Daniël Mulder. Na de zetten: 1e4 c5 2. Pf3 Pc6 3. Lc4 d6 4. Pc3 Lg4?? sloeg Arie onmiddelijk toe met 5. Lxf7+!. Na het vervolg 5. Kxf7 6. Pg5+ Ke8 7. Dxg4 Pf6 8. De6 h6? 9. Pf7 ging er ook nog eens een toren in het doosje en speelde Daniël een verloren partij. Dat hij het nog wat wist te rekken, kwam meer uit teambelangoverwegingen voort dan uit gezond schakersverstand! De gelijkmaker liet niet lang op zich wach ten; Peter Derrez speelde aanvankelijk het Slavisch van Ronald Sparreboom goed tegen, maar ging toen planloos spelen. Ronald kon zich bevrijden en wist met sub tiel spel twee pionnen te veroveren, welke in het eindspel teveel gewicht in de schaal leg den. Jaap Santifort had ondertussen Jacques Hen- nekes een pion in een Hollandse opening ontfutselt. Jacques probeerde zich actief te verdedigen, terwijl Jaap zijn stelling pro beerde te consolideren en daarna te verbete ren. Uit 'angst' voor het zwarte tegenspel bood Jaap remise aan, wat door Jacques in dank werd aanvaard. Jaap had het zeker nog wel even kunnen proberen al was er geen sluitende winstvariant te vinden. Gert-Jan Zonneveld ging naar eigen zeggen kansloos ten onder tegen de invaller voor Michael van der Waal, Berend-Jan Brugge- man. Een Engelse partij waar zwart gedrukt stond. Lang wist Gert-Jan de gevaren te bezweren maar een ondoordachte opstoot met zijn g-pion besliste ten langen leste de partij. De witte dame in combinatie met een sterk paard kostten hem een pion, terwijl het zwarte paard aan de rand kon toekijken. Kees van den Nieuwendijk verloor uiteinde lijk toch van Mark van Putten. Iedereen (inclusief Kees zelf) dacht dat hij beter stond na de opening, maar Mark vond van niet. En aangezien Mark uiteindelijk won, had hij gelijk. Willem-Jan Tanis deed wat terug door Jan van Genderen te verslaan. Een Sveshnikov- Siciliaan, waar Jan van Genderen met wit lang nadacht en besloot tot het vreemd uitziende 14. Df3?, waar 14. P2e3 de logische zet was. Nu pakte Willem-Jan dankbaar met 14. Lxc2 het witte paard, en ondanks lang spartelen moest Jan uiteindelijk de vlag strijken. De verkla ring van Jan was dat hij in gedachten al het paard naar e3 had gespeeld en daarom voor 14. Df3 koos. Willem-Jan was er blij mee! Op bord 1 vochten Lendert van den Ouden en Reinier van der Wende een hartstochte lijk gevecht in een Caro-Kann uit. Lendert won uiteindelijk in een lopereindspel met pluspionnen, maar het had ook anders kun nen lopen, getuige onderstaand diagram. ■^«J iU - stelling na 8.Ld6 Lendert speelde hier 9. P3h5 waarna Rei nier a tempo antwoordde met 9. Pxh5 10. Pxh5 0-0??. Had hij even verder gekeken, dan had hij ongetwijfeld 10. ..Da5+!, gevon den waarna wit een stuk verliest. Hiermee kwam de tussenstand op 2,5-4,5 voor de schakers uit Oude-Tonge en deed Frans nog iets terug door in ingewikkelde partij Louis Bengtsch terug te wijzen. Louis stond wel gedrukt en hij dacht middels een pionoffer zijn stelling te bevrijden. Hij had echter niet gezien dat wit een kwal kon win nen, en met dit voordeel wist Frans ook nog eens de zwarte koning in een matnet te drij ven. Een nipte nederlaag derhalve, waarin de vorm van de dag de wedstrijd zou beslissen. Dat is uiteindelijk ook gebeurd, maar met opgeheven hoofd kan Ontspanning vertrou wen bhjven houden in de resterende wed strijden in de RSB competitie. In het nu verschenen eerste deel zijn opge nomen Luthers 95 stellingen. De Brief aan Paus Leo X, De Babylonische Gevangen schap der Kerk, Aan de Duitse Adel en De Vrijheid van de Christen. Het werk wordt voorafgegaan door een algemene historische introductie, een overzicht van Luthers leven en een inleiding bij ieder afzonderlijk geschrift. De werken van de Reformatoren zijn nog nooit in het Roemeens vertaald en uitgege ven. De Orthodoxe Kerk in Roemenië wist met succes Roemenië voor de invloed van de Reformatie gesloten te houden. De vraag om sponsoring van klassieke gereformeerde theologie kwam van de Roemeense uitgeve rijen zelf. Twee jaar geleden verscheen de complete Institutie van Calvijn, uitgegeven door de grootste protestantse uitgeverij Car- tea Crestina in Roemenië. Nu is de christe lijke uitgeverij Logos uit Cluj gestart met het uitgeven van enkele geschriften van Luther. Er werd aan meegewerkt door de beste ver talers en kerkhistorici. Op het sponsoringverzoek van Logos heeft stichting Hulp Oost-Europa enkele Neder landse sponsors bereid gevonden in deze uit gave te investeren, waaronder de hervormde gemeente van Emst. Uitgeverij Logos heeft samen met stichting Hulp Oost-Europa een plan ontwikkeld om meer werken van Lut her en Calvijn uit te geven. Hij is weer weg. Terug naar Spanje.En hoewel ik het wei wilde, heeft hij me toch niet meegenomen. Het reizen in zo'n jute zak zal wel niet zo comfortabel zijn, zeker niet per schip, maar hij had me toch met het vliegtuig kunnen stu ren? Ach, we hebben het weer gehad zullen we maar denken. Afgelopen zaterdag vlogen de laatste pepernoten door de winkel. En hoewel we iedere dag goed stofzuigen ben ik toch benieuwd wan neer we de laatste pepernoot tegen zul len komen. De nep-cadeautjes uit de etalage zijn weer uitgepakt. Wat zat er ook weer in? Lege doosjes, oude staal boeken. De zwarte pietjes gaan weer voor een jaar de doos in. De jute zakjes ook. Goed onthouden waar we ze opbergen, dan hoeven we volgend jaar niet zo lang te zoeken. Rijmen en dich ten hoeft ook niet meer. Terwijl ik nu juist een paar hele leuke weet. Kokers bewaren voor surprises hoeft niet meer. De cd's met galmende kinderkoortjes'die zingen over roe en gard en kaatseballen in een net, terwijl ze waarschijnlijk niet eens weten wat het is, die cd's kunnen ook weer voor een jaar de kast in. Het voelt een beetje kaal aan. Het is voorbij voor je het weet en je zou er bij na een beetje weemoedig van worden. Een echt kinderfeest waarbij alle volwas senen zich enorm uitsloven voor de kin deren. Heel even lijkt de wereld om hen te draaien. Erg veel tijd om er bij stil te staan heb ben we echter niet. De tijd die nu komt is wel de gekste tijd van het jaar. Als je daar nuchter over nadenkt dan.... Nou ja dat doen we dus niet, We denken er niet te veel over na. Daar gunnen we onszelf de tijd niet voor. We hebben nog zoveel te doen. Van de zomer heb ben we al nagedacht over de kleur van de etalage. Maar in de zomer heb je daar toch andere ideeën over als in de winter. Dat merk ik ook wel aan de klanten. In de zomer verkopen we wel koele kleu ren. In de winter nauwelijks. Warme kleuren dus. We gaan altijd beginnen met op te zoeken wat we alle maal nog hebben. Dat is altijd weer meer dan we dachten. Als de dozen open gaan roepen we zeer regelmatig:"Oh ja, dat hadden we ook nog". En toch kopen we er ook ieder jaar nog wat bij. Alles mag glitteren en glimmen en we vinden het helemaal niet erg als er van alles in de weg staat, of als we ergens even tijdelijk niet bij kunnen. We vinden het gezellig en het is nooit te vol. Tot eind december begin januari. Dan wordt het ons allemaal opeens te veel. Dan vinden we het maar een rom meltje met al dat geglitter en geglim. En dan gaat alles de doos weer in. De kunstboom wordt weer afgebroken en gaat ook in de juiste volgorde de doos weer in. We zijn bhj dat het weer achter de rug, nemen ons voor dat we het vol gend jaar anders en vooral minder uit voerig doen, maar in ons achterhoofd weten we toch dat het ieder jaar weer hetzelfde is. Gelukkig maar, dan kunnen we daar tenminste van op aan. Julia Campfens Het Binnenhuis In gesprek met gemeentesecretaris R.S.M. Heintjes blijkt dat de verbouwing van het gemeentehuis in Goedereede dringend nodig is. De noodzaak van verbouwing van het gemeentehuis ligt niet zo zeer in het feit dat bestuurders en ambtenaren uit hun jasje zijn gegroeid, maar men wil allereerst de burger nog beter ten dienste kunnen zijn. Daarom wordt er in de huidige hal van het gemeente huis een publieksbalie geplaatst. "Dit is eigenlijk het hart van de verbouwing, want hier is het allemaal om te doen", zo legt Heintjes uit. Achter de halfronde balie zullen zes a zeven medewerkers hun dagelijkse werkplaats hebben. Alle zaken, waarvoor de burgers het gemeentehuis bezoeken, kutmen bij de publieksbalie worden afgehandeld. Dus voor het aanvragen van paspoorten, rij bewijzen, het doen van aangifte voor geboorte en overlijden, informatie over bouwvergunningen of gemeentelijke belas tingen, zullen in de toekomst de Goereese burgers bij die publieksbalie terecht kunnen. Voor de burgers die gebruik willen maken van de diensten van de gemeente is dit een hele vooruitgang. Men behoeft niet meer naar de afdelingen toe, maar men wordt aan één balie geholpen door een terzake kundige ambtenaar. Doorverwijzing zal dan zoveel mogelijk worden voorkomen. Als er zaken besproken moeten worden, die in verband met privacy niet aan de publieks balie kunnen worden afgehandeld, kan men terecht in één van de drie spreekkamers, waar men met iemand van de afdeling zijn of haar zaken kan bespreken. Andere indeling Doordat er op de benedenverdieping flink wat ruimte moet worden vrijgemaakt voor de publieksbalie en de spreekkamers, dient er in het gemeentehuis een herschikking van werkplaatsen te geschieden. Op de boven verdieping worden nu ook de bestuurüjke zaken ondergebracht, zoals de kamers van de burgemeester, wethouders, secretaris en griffier. Uiterlijk zal er weinig veranderen aan het gebouw aan de Tramlijnweg in Goe dereede, want extra ruimte is er volgens Heintjes niet bijgekomen. Toch blijkt dat er, door het wat meer economisch indelen van de ruimten, er werkruimte kan worden inge wonnen. "Door het laten vervallen van ver schillende gangen en wat schuiven met wan den hebben we toch geprobeerd een zo doel matige mogelijke ruimte te creëren voor bestuurders en ambtenaren". Verder zullen er twee 'leeskamers' komen, waar de raadsleden de raadsstukken kunnen doornemen en hun fractievergaderingen kunnen houden. Eén van die kamers wordt tevens gebruikt als vergaderzaal voor het college van B. en W. Door de ruimte zo functioneel mogelijk te benutten blijft de verbouwing binnen het door de raad gevo- teerde bedrag. "Een eerder plan zou veel rigoureuzer zijn", zo legt Heintjes uit en aan dat plan hing wel een prijskaartjes van 1,7 miljoen euro. In de economisch wat moeilij ker tijden leek dit bedrag voor de bestuur ders niet verantwoord. Daarom is er fors in de kosten gesneden en de complete verbou wing zou nu voor 575.000 euro dienen te geschieden. Heintjes is er zeker van dat dit mogelijk zal zijn. Opzienbarend en uniek in Zuid-Holland is de vestiging van een Servicewinkel in het vernieuwde gemeentehuis. In veel kleine kernen op het eiland en in andere delen van Nederland lopen de voorzieningen voor de burgers langzamerhand terug. Zo moeten de kleine buurtwinkels, nogal eens sluiten en ook komt het nogal eens voor dat banken en postagentschappen eveneens het veld rui men. Het gevolg is dat de basisvoorzienin gen uit de kleine kernen verdwijnen en menig bestuurder van een gemeente met kleine kernen wil dit ten koste van alles voorkomen. Volgens Heintjes speelde ook in Goedereede een dergelijk geval. Enige De voorgevel van het genieeiuclmis vóór da verbouwing. Een impressie hoe na de verbouwing de voorgevel er idr gaat zien. Het gebouwtje naast de ingang biedt plaats aan de geldautomaat en postbus van de Rabobank. onderzocht of er in het gemeentehuis ook een uitgiftepunt van de Bibliotheek in Oud- dorp kan worden gevestigd, waar men bij voorbeeld boeken kan bestellen die dan een dag later kunnen worden afgehaald. Dit idee is echter nog worden uitgewerkt en een haal baarheidsonderzoek is inmiddels opgestart. Ofschoon dit idee wellicht het einde van de bibliobus zal betekenen heeft dit wel als voordeel dat op meer tijden in de week van de diensten van de bibliotheek gebruik kan worden gemaakt. Verder onderzoekt het gemeentebestuur of er nog andere instellin gen binnen de servicewinkel kunnen worden ondergebracht. Men denkt dan aan een Zorg- loket, waarin de zorgverleners zich presente ren, Eneco en mogelijk een uitzendbureau. tijd geleden kwam ons ter ore dat het pand van de Rabobank aan de Noordzijde Haven in Goedereede niet meer voldoet aan de steeds strenger wordende veiligheidseisen. Eerst dacht de bank er zelfs over om haar kantoor in Goedereede te sluiten. Hiertegen kwam ook vanuit de eigen organisatie nogal wat verzet tegen, waarna de bank op zoek ging naar een andere locatie binnen Goede reede. "Dit kwam ons ter ore en we vroegen de bank of wij niet iets samen konden doen in het verbouwde gemeentehuis. De bank keurde dit plan direct goed en zo rijpte bin nen het gemeentebestuur het idee om nog meer instellingen binnen het gebouw te halen om zo te komen tot de vorming van een servicewinkel". Het idee van een servicewinkel, waarbij ver schillende diensten kunnen worden verleend in een gemeentelijk gebouw is niet nieuw in Nederland. In Limburg, waar veel kleine kernen zijn heeft men al goede ervaringen opgedaan met een servicewinkel. In Zuid- Holland zijn er maar twee gemeenten die aan de slag zijn gegaan met de vorming van een servicewinkel. Dit zijn Heerjansdam en Goedereede. Ook de provincie bleek ingeno men te zijn met de plannen van Goedereede en binnenkort zal blijken of zij dit initiatief ook financieel zal steunen door subsidiëring. Met enige trots ontvouwt Heintjes de plan nen die de 'gemeente heeft met de vorming van een servicewinkel. "Door de komst van een servicewinkel wordt het gemeentehuis burgerhiris waar de inwoners van de gemeente terecht kunnen voor verschillende zaken". Van twee instellingen is het al zeker dat zij zich in de servicewinkel gaan vesti gen. De Rabobank zal alle bankzaken die momenteel in het kantoor in Goedereede worden verzorgd ook vanuit de servicewin kel gaan verlenen. Aan de buitenkant van het gemeentehuis zal een pinautomaat komen die vierentwintig uur per dag is te gebruiken. Verder is zeker dat er in de servicewinkel een informatiepunt zal worden ingericht door het VVV-kantoor, want juist in de zomermaanden is ook in Goedereede grote behoefte aan een dergelijk punt. Ook wordt Diabetes melHtus is een is een aandoening die ook wel bekend staat als suikerziekte. Zelf kun je er veel aan doen. Door onder meer goed voor jezelf te zorgen, je bloedglu- cosewaarden in de gaten te houden en ver standig met eten om te gaan. Daarvoor is kennis nodig: van het eigen üchaam, over diabetes mellitus in het algemeen, maar vooral van de eigen diabetes. Want iedereen wil nu en later een zo 'gewoon' mogelijk en plezierig leven leiden. De docenten van het Educatieteam hebben kennis en ervaring op het gebied van diabe tes. Belangrijk is dat u als diabeten 'onder elkaar' bent, moeilijke medische termen ver meden worden en er veel aandacht is voor de eigen ervaringen en problemen. Er is tijdens de cursus voldoende gelegen heid tot het stellen van vragen. Kentüs over diabetes is ook voor partners, ouders en familieleden van groot belang. Ook hun leven wordt beïnvloed door diabe tes. Kennis maakt het hun makkelijker om te gaan met verschijnselen en gevolgen van diabetes. Voordat het zover is zal er door hoofdaanne mer Boeter uit Sommelsdijk nog hard gewerkt moeten worden voordat het gemeentehuis een echt burgerhuis wordt. Aleer in juni van het volgend jaar het ver nieuwde gebouw zal worden geopend geeft de verbouwing nog wel enige overlast voor zowel de ambtenaren als de burgers. Een deel van de ambtenaren is - tijdens de ver bouwing - naar elders verhuisd. De afdeling Grondgebied verricht haar werkzaamheden vanuit een deel van het gebouw van Aanne mer Van der Klooster in Ouddorp. Ook zal het voor de burgers die wat minder valide zijn het wat moeilijk zijn om het gemeente huis te bereiken, als straks de hoofdingang wordt afgesloten. Heintjes verzoekt deze mensen voordat ze naar het gemeentehuis gaan even te bellen (tel. 491500), zodat ze kunnen worden geholpen bij het betreden van het gemeentehuis. Als volgende zomer het gemeentehuis wordt heropend wordt er nog meer ruimte gegeven voor exposities. Volgens de gemeentesecre taris is het de bedoeling dat er naast exposi ties van de Goereese Kunstsrichting ook bur gers van de gemeente worden uitgenodigd die zich bezighouden met 'kunst met een kleine k'Zodat ook deze groep iets van hun bedrevenheid kunnen laten zien in het ver nieuwde gemeentehuis van Goedereede. De architect van de verbouwing is ir. Johan Dieleman van Archikon BV uit Goes. De kosten zijn zo laag mogelijk gehouden 25,- voor leden van de DVN en hun partners, voor niet-leden en hun partners 50,-. Dit bedrag is inclusief het cursusmateriaal, kof fie of thee tijdens de cursus en een warme maaltijd op de laatste avond. De volgende thema's zullen worden behan deld: Wat is diabetes? Soorten en verschijn selen van diabetes, het voedingsadvies, zelf controle en regulatie en wat is er geleerd. Cursisten met type 2 diabetes die nog niet in het bezit zijn van een meter krijgen, indien gewenst, een gratis bloedglucosemeter. Teststrips blijven wel voor eigen rekening! Voor meer informatie en/of aanmelden, alleen telefonisch, kunt u terecht tot 2 janu ari 2005 bij het secretariaat: Mevr. C. v Oostende-Troost, Molendijk 39, 3244 AM Nieuwe Tonge, telefoon: 0187-652413 of bij mevrouw J.E. v. Spronsen-v. Mourik tele foon: 0187-669221.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2004 | | pagina 6